•Aspirin aspirin Westen is met olie Schoonebeek ver vooruit Wageningen licht vele landen voor Hoge prijzen voor tulpen op eerste veiling te Lisse Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt Nog geen fiat c.a.o. bakkerij NV SLAVENBURG'S BANK HOC NIEUWE LEÏDSCHE COURANT ZATERDAG 15 JUU 1961 Drenthe ook het Westen van Nederland, en met name Zuid-Hol land, mogelijkheden bood voor olie winning, werd bij toeval ontdekt. In 1938 werd op een terrein aan de Mient in Den Haag voor middelbare scholieren een demonstratieboring georganiseerd en bij die gelegenheid trof men, volkomen onverwacht, op betrekkelijk geringe diepte circa vierhonderd meter asfaltsporen aan. Op deze aanwijzing ging de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) in 1947 kort na haar op richting, verder werken. Na zeer uit gebreide seismische onderzoekingen werd in 1952 bij Rijswijk, tussen Wa teringen en Delft, een exploratie- boring verricht, die in 1953 leidde tot de ontdekking van het eerste Westnederlandse aard olie veld. Olie JVEDERLAND neemt met een produktie van ongeveer twee miljoen ton per jaar (1960) maar een zeer bescheiden plaats in op de wereldranglijst van oliepro ducerende landen, doch voor onszelf is deze hoeveelheid al van een enorme betekenis, want met die ongeveer twee miljoen ton wordt de binnenlandse be hoefte aan aardolie voor meer dan een kwart gedekt. En nog steeds wordt ijverig verder ge zocht naar aardolie en aardgas, in de hoop de produktie. althans voorlopig, te kunnen blijven op voeren. Die hoop is wel gerecht vaardigd, dank zij de aardolie- winning in Zuid-Holland. In be trekkelijk korte tijd is deze pro vincie, naast het oliewingebied van Schoonebeek in Drente, een oliegebied van betekenis gewor den, waarvan ook in de komen de jaren een niet onaanzienlijke opbrengst kan worden verwacht, en dat er toe zal bijdragen, dat in de steeds stijgende energiebe hoeften in belangrijke mate uit eigen produktie kan blijven worden voorzien. Over de win ning van aardolie in Zuid-Hol land wordt in nevenstaand ver haal verteld, aan de hand van gegevens en citaten, ontleend aan kwartaalbericht van het Economisch - Technologisch In stituut voor Zuid-Holland (E.T.I.), dat een zeer lezens waardig artikel aan dit onder werp wijdde. beide olievelden Delft en Berkel ont dekt, en werd olie gevonden bij Pijn- acker en Do Lier-Naaldwijk. In 1955 werd de aanwezigheid van aardgas aan getoond nabij Noordwijk. In 1956 wer den olievoerende lagen aangetroffen bij Wassenaar en IJsselmonde, en in het zelfde jaar werd met succes olie ge boord bij Monster. In 1957 volgde de ontdekking van de velden Zoetermeer en Moerkapelle in het gebied tussen Den Haag en Gouda, en van het veld Ridderkerk in het gebied ten Zuiden van Rotterdam. In 1958 ten slotte werd nog olie aangetroffen bij Meyendel en Werkendam. Direct na het vinden van olie in het Rijswijkse veld werd door de N.A.M. bij de regering een concessie voor het winnen van aardolie aangevraagd, die bij Koninklijk Besluit van 3 januari 1955 werd verleend. De oppervlakte van deze concessie, de z.g. Rijswyk-conces- sie, bedroeg 16.050 ha. Het aantonen na dien van nieuwe olie-velden in Zuid- Holland maakte het nodig de concessie uit te breiden. Dit gebeurde in maart 1957, en thans bedraagt de oppervlakte van de Rijswijk-concessie 206.500 ha. praktisch de gehele provincie Zuid-Hol land omvattend, alsmede het voor de kust gelegen gedeelte der territoriale wateren in de Noordzee. In tegenstelling tot het ene grote ge bied van Schoonebeek zijn de olievel den in Zuid-Holland van geringe of veel geringere omvang. Ook is ver- Nieuive boringen in Zuid-Holland schil in diepte, waarop de olie wordt aangetroffen. Bedraagt de diepte van de boorputten in het veld Schoonebeek ongeveer 850 meter, in Zuid-Holland varieert deze van 700 tot 2000 meter. Bij de produktie van olie wordt on derscheid gemaakt tussen de z.g. pri maire en secundaire winning. Onder de eerste wordt verstaan de produktie van olie, die door het reservoir heen naar de putten wordt gedreven door energie ontleend aan de natuur. Bij secundaire winning geschied dit door middel van van huitenaf toegevoerde energie, zoals het injecteren van water of gas of het ondergronds verwarmen van de olie. In de olie-industrie bestaat zeer grote belangstelling voor de secundaire win ning, hoofdzakelijk als gevolg van het feit. dat volgens de primaire weg ge middeld slechts 25 pet. van de in de laag aanwezige olie wordt gewonnen en het grootste gedeelte dus achter blijft. De vraag: voor hoeveel jaar zit er olie in de bodem? is dan ook moeilijk te beantwoorden. In de eerste plaats al omdat de grootte var primair winbare oliereserves in Zuid- Holland nog niet definitief is te bepa len en in de tweede plaats omdat het in de toekomst misschien mogelijk zal zijn met secundaire produktiemetho- den de produktie op te voeren en meer olie uit de grond te halen dan vroeger het geval was. In Schoonebeek wordt de olie een belangrijk deel reeds gewonnen langs de secundaire weg, in Zuid-Hol land uitsluitend nog volgens de primai re methode. Van de 106 in dit gebied wezige putten is van 51 putten de dergrondse druk groot genoeg om der mechanische hulpmiddelen de olie aan de oppervlakte te doen brengen z.g. spuiters, waarvan in het veld niet anders is te zien, dan een twee-armige afsluiter, omgeven door een gazen kooi. In de overige 55 putten wordt de olie op een andere wijze kunstmatig naar de oppervlakte gebracht, bij een deel door pompen, de z.g. ja-knikkers, die een op- en neergaande beweging AFVOER De afvoer van de Zuidhollandse olie naar de raffinaderijen gebeurt op ver scheidene manieren. De velden Pijn- acker, Rijswijk en De Lier zijn door middel van een pijpleiding met elkaar verbonden. De olie, gewonnen van deze drie velden, wordt via een pijpleiding gepompt naar de ontzoutingsinstallatie te Vlaardingen, die dient als eindop- slagplaats van een gedeelte van d Zuid-Holland gewonnen olie. Door stelsel van pijpleidingen onder de Maas wordt de olie vervolgens naar de Shell raffinaderij te Pernis en naar de Esso raffinaderij in de Botlek gepompt. Deze raffinaderijen ontvangen gelijke hoe veelheden olie, ovreenkomstig de ver houding, waarin beide maatschappij er deelnemen in het aandelenkapitaal var de N.A.M. De olie van de velden Wassenaar er Zoetermeer gaat via een pijpleiding een verladeemplacement aan Loolaan te Den Haag, waar de olie tankwagons wordt gepompt en vervol gens per spoor vervoerd naar de op slagtanken te Vlaardingen en naar de Esso raffinaderij in de Botlek. De olie uit het district IJsselmonde- Ridderkerk stroomt door een pijpleiding naar een verlaadinrichting op het eilandje Van Brienenoord, vanwaar ze lichters wordt vervoerd naar Vlaardingen. De olie van de kleine vel den, zoals bijv. Berkel, Werkendam en Delft, wordt met een tankauto naar het dichtsbij zijnde grotere veld getrans porteerd. In den beginne, als de hoeveelheid geproduceerde olie en derhalve ook de hoeveelheid gas nog gering zijn en er bovendien nog geen voorzieningen zijn getroffen voor afvoer en een ver dere bestemming van het gas. wordt het gas aan de lucht verbrand. Dit zijn dan de bekende gasvlammen, die men hier en daar in het veld wel kan waar nemen. Het behoeft geen betoog, dat naarmate de hoeveelheden gewonnen gas groter worden, het economisch niet verantwoord is, dit gas door verbran ding verloren te laten gaan. Met de Nederlandse Staat is overeen gekomen, dat al het gas. dat de N.A.M. et voor eigen doeleinden nodig heeft, in het Staatsbedrijf wordt aangebo- ;n en verkocht. Naast gas, dat bij de oliewinning naar de oppervlakte wordt gebracht, wordt ook gas gewonnen uit z.g. gasvelden. Dit zijn lagen, die uitsluitend gas voe- n geen olie. Dergelijke velden wor- in Zuid-Holland aangetroffen te Rijswijk, Oude Lede (gemeente Pijn- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN*: Hendrik Hugo. zn. v. H. W.E.G.G. Hartgrink en C. A. Groc- neveld; Mijntje, dr. v. L. van Kuijk en M. Disseveld; Hendrik, zn. v. W. F. Abbink en P. C. Roozendaal; Ro- bertus Petrus, zn. v. M. J. L. van Marwijk en H. M. Zandbergen; Yvon ne Ingrid. dr. v. J. Rijvers en J. Kramer; Rober:U3 Anthonius Gerar- dus. zn. v. C. P. van Tol en C. NL Vollering; Hans Peter, zn. v. A. J. Bins en C. H. Brinks; Ronald, zn. v. D. v. d. Burg en C. van Polanen; Petra Francisca Johanna, dr. v. P. Waasdorp en M. C. Steenvoorden; Helena Agatha Maria, dr. v. L. v. d. Boog en M.W. v. d. Slot. OVERLEDEN: N. Wolterstorff. 88 j.. vrouw; K. Lotte. 77 j-, man; J. van der Aart, 90 j-. edhtgen. v. J. P. Was senaar. ONDERTROUWD: A. Kamsteeg en J. S. C. W. Couwenberg; D. W. Gesink en A. Koreohoff; P. W. Westhof en J.M. C. van Hoorn; M. M. Paling en J. Ververs; R. van den Bogaard en M.J. van Rijsdam; C. Jongeleen en P. van der Stelt; M. Heemskerk en T. de Mooij; J.P. Snocks en C. Ju; J. A.L. Pijnenburg en L. E. Zindel; P. de Kleijn en M. P. Schouten, ontstond. Antiek in Kloksteeg De heer P. A. Steenhauer heeft gis teren in het pand Kloksteeg 4 een zaak m antiek geopend. Het pand werd daar toe grondig veihouwd. Het is een zaak geworden, waarvan de sfeer geheel past in dit oude hart van Leiden. Velen kwamen do 'heer Steenhauer complimen teren. acker Noordwijk, De Lier, IJsselmon de, Ridderkerk, Leidschendam en Nieu- werkerk. Van dit gas en van het gas dat met de olie naar boven wordt ge voerd, neemt het Staatsgasbedrijf thans dagelijks ongeveer 400.000 m3 af. De aardoliewinning in Zuid-Holland is snel in betekenis toegenomen. In 1953 leverde het westen met 0.4 pet. van de totale produktie slechts een zeer kleine bijdrage tot de olievoorziening. In 1956 bedroeg het aandeel van het Westen in de totale produktie reeds meer dan 12 en in 1959 was dit al gestegen tot 40 pet. In 1960 bedroeg de produktie ruwe aardolie in Zuid-Holland meer dan de helft van de totale Nederlnadse produktie nl. 1.060.045 m3 waarmee derhalve ook Schoonebeek door westelijk Nederland werd voorbijgestreefd. In de loop van 1960 werden weer een aantal boringen verricht, die in 1961 zullen bijdragen tot een verdere stijging van de olieproduktie in Zuid- Holland. In IJsselmonde werden 16 nieuwe putten geboord, waarvan 14 olieproducerend, een gasproducerende en een droge put. In Ridderkerk wer den vier nieuwe putten geboord, die alle vier olieproducerend waren. Mede door de bijdrage van deze nieuwe putten beweegt de produktie in het westen van het land zich thans op een niveau van 1.225.000 m3 per jaar, hetgeen ten opzichte van de produktie in 1960 toenemingbetekent van meer dan 15 pet. Ook al dienen er bij het boren van olie in een dichtbevolkt gebied vele moeilijkheden te worden overwon het voor een belangrijk deel kunnen voorzien in eigen behoefte is van der mate groot gewicht, dat deze moeilijk heden hierbij geheel in het niet val len. De betekenis daarvan trad duide lijk aan het licht ten tijde van de Suez- crisis, toen er stagnatie dreigde in de aanvoer van olie uit het buitenland. De wetenschap bij eventuele calami teiten niet meer volledig afhankelijk te zijn van buitenlandse oliebronnen, van grote waarde in een tijd als deze, waarin de aardolie als levenrancier van energie zulk een belangrijke rol is gaan spelen. visserijberichten Visserij IaN ZEE, 15 Juli V; berichten uit volle zee: KW 2—17 k.. KW 5—80 k.. KW 6—50 k. thuisstomend, KW 16— 45 k.. KW 23—14 k.. KW 25—50 k., KW 138— 60 k. thuisstomend. KW 14031 k.. KW «O k.. KW 20—32 k. KW 41—54 k., KW 43—38 k.. K W44—58 k KW 85—100 k 110—34 k.. thuisstomend. KW 22—22 KW 23—8 k KW 45—3i k KW 70—04 k.. KW 9540 k„ thuisstomend. KW 151—15 k KW 163—70 k. •s: KW 4—59 k.. KW KW 17565 k. t rekke Katwijk 42 k. LTMULDEN. 15 Juli Besommingen KW 73—3440. KW 149-5800. KW 121—9260. KW' KW 96—2490. IJM Markten veiling: ap- —21. andijvie 714 doperwter 4—17, spin: -29. tomaten 30 140—175. perzik 'ii35—52. krote 12—38. sla 3 50— n 9—19. 9. bost KATWIJK AAN DEN RIJN. Groenteveiling: waspeen AI 9.70 All 5.509.40, idem BI 12—13.U. kool AI 48—77. idem All 17—55. idem BU n 932. prinsessenbonen per inijbonen per kg 1.30—2.05, ----- .50—8. kro- lokkers 83—88, 11—W. tuinboi.. kg 1.75—1.85. bospeen 43—54. ten 3 90. idem 7. blauw krombe*ken 83. rode kool uien 12. rabarber 5—15. torn: komkommers 13—20, peterselie kruipeterselie 7.60. selderij 3 80—5.84. bonen- lcool 31.000 stuks! RUNSBURG. 1 waspeen AI 40—58. idem All 3342. idem B 55—58. uien 22. herenbonen 142. bonen kruid 5.60—6.30. selderij 3.40—6. peterselli 4.40—6.60. bospeen 45. prei 6—7 60. bloem kool 11—M. sla 3 50—5.20. TER AAR. 14 juli Groenteveiling: kas snijbonen 150—197, B 145—149 stek 28—107 snijbonen natuur 179—188. B 121. stek 96—106 stampprinsessenbonen 130—170. stek 100. wa genaars 110, witte pronkers 110. peulen 3: —58. blauwschokkers 63—68, alles per kg tuinbonen 105—205 per 10k g: tomaten AX 5( —58. idem BX 53—60. C 39—56. CC 21—26 spitskool 21—29, afw. 12. waspeen 3045. nw aardappelen 12—17, kriel 2—7, rabarber 6- 9. andijvie 1315, rode kool 10, postelein 33. komkommers stek 11—13, kroten alles per kg: sla 49. bloemkool A 22—37. C 11—20, komkommers 10- bosulen 1617, boszilver selderij 3 19. boskroten 14. peterselii les per bos; stoofsla 40 per tas' H per kg. meloenen 23—61 pet De bollenexporteurs schudden het hoofd en floten veelbetekenend, vrijdag middag in de veilingzaal van de HBG in Lisse, waar de eerste veiling in de streek van start ging. Er was inderdaad wel enige reden om te fluiten en uiting te geven aan de zorg, die de bollenexpor teurs thans omringt. Want zo juist werd een best partij twaalven van de darwin- hybride Apeldoorn afgedrukt op niet minder dan f 11.30 per 100 en dat is een prijs die men zonder overdrijving bijzon der hoog kan noemen. Want het is met deze tulp niet bepaald zo, dat er geringe oppervlakten van waren uibgeplant. Mocht dit een beste prijs zijn, er klonk ook een fluitconcert toen een „bon" van de alledaagse Red Pitt, zift twaalf, van de hand ging voor f 8.30 en een partij Edith Eddy zift twaalf voor f 7.10. Bezorgdheid bij de exporteurs? Inderdaad! We wezen er gisteren reeds op, dat de prijzen tè hoog kunnen wor den. Het prijspeil van gisteren ligt voor een goede gang van zaken te hoog. Twaalven van Princeps deden bijv. f 13.80, van Prins Oostenrijk f 9.10, van Fridjof Nansen f 9.20 en van Golden Age f 8.20. Elven van deze laatste soort von den kopers voor f 3.10. Voor twaalven van Korneforos werd f 6.80 besteed en twaalven van madame Curie noteerden f 8.40. Dikke Advance zagen we verko pen voor f 8.30 en elven voor f 8.20. ter wijl men voor First Lady resp. f 8.30 en f 7.40 besteedde. Elven van Paul Richter werden verkocht voor f 8.40. twaalven van Prinses Beatrix voor f 8.20 en elven van deae soort voor. f 7.40. Elven van Grand Due, een tulp die destijds veel in Noordwijk werd geteeld, werden afge nomen voor de allervriendelijkste prijs van f 15.80 per 100. terwijl men voor twaalven van Fiery Star f 8.10 betaalde. Elven van Topscore deden f 10.60, van Prominence f 11.10. van White Vergin f 7. en van Sunkist idem. Lefebers Favo rite zift twaalf noteerde f 9.20. Vlammen- Deze „jaknikker" van de Ne derlandse Aardoliemaatschap pij staat in Rijswijk. De foto toont aan, dat technische za ken niet behoeven te dissone ren met de natuurlijke achter grond. spel zift twaalf f 7.30 en dikke bollen van Uucle Tom f 10.20. Verder werd er een groot partij geveild van de bekende gele Bellona. De dertienen brachten f 11.10 op, de twaalven f 10.80 en f 10.70 en de elven f 8.70. Twaalven van Carara vonden kopers voor f 8 30 en elven van deze variëteit voor f 8.10. Van de narcis sen die werden geveild noemen we n" van Verger voor f 6.50 en van Sempre Avanti voor f 12/50. Goede col- chicums lagen tussen f 0.20 en f 0.24 per Vóór de veiling begon heette de voor zitter van de HBG, de heer Dirk van Egmond de vele kopers en belangstel lenden er bleef geen stoel onbezet! van harte welkom en wees een der direc teuren, de heer Piet Oosterveer er op, dat de tulpenoogst in West-Friesland zorgen baart. Dit seizoen zo zei hij, zal zijn een seizoen waarin van de zijde der kopers zelfbeheersing zal worden ge vraagd. De bedrijfsuitkomsten van de exporteurs, aldus spr., zijn de laatste twee jaar over de gehele linie beneden de maat gebleven. Een bewering die alle exporteurs ongetwijfeld van harte onder schrijven, maar of alle kwekers het hier mee eens zijn, dat is een punt men nog al eens van mening wil schillen Lonen ontvreemd Uit een keet op het bouwterrein in de Meerburgerpolder is een bedrag van f 2000 aan Ionen ontvreemd. Twaalf arrestaties in Zuid-Tirol deed Vannacht zijn in Zuid-Tirol weei slagen gepleegd. In de nabijheid Rovereto in de Provincie Trento zich een hevige ontploffing voor De Italiaanse minister van buitenland, ie zaken Segni zei donderdag dat hij communistische initiatieven bij de aan slagen in Zuid-Tirol niet uitgesloten ichtte. Hij verklaarde ook. dat zijn gering geprotesteerd had tegen uitlatin gen van de Westduitse minister van ver keer Seebohm ten aanzien van Zuid- Tirol. De Italiaanse delegatieleider bij de V.N., Martino. heeft zich uitgesproken voor behandeling van de kwestie Zuid- Tirol door de Veiligheidsraad. De Italiaanse politie heeft twaalf per sonen aangehouden. onder wie een vrouw. De situatie in de provincie Bol zano bleef vrijdag gespannen. In de om geving van Merano zjjn grote hoeveel heden springstoffen, alsmede enkele tijdbommen gevonden. Volgens de poli- tie zouden deze van Duits en Oosten rijks fabrikaat zijn. In de gehele pro vincie worden de spoorwegen, dammen, elektrisdhe leidingen en andere installa ties streng bewaakt. lm itr WERFF i Opgtrichl 1899 Beursbericht no 265 is verschenen BREDERO'S BOUWBEDRIJF waar BAYERachter staat. met3-voudige werking LISSE Prot. Coöp. „Ons Belang" Op de in mei j.l. gehouden jaarverga dering van de Prot. Coöp. Verbruiksver- eniging en bakkerij „Ons Belang" werd besloten een onderzoek in te stellen om te komen tot een efficiënte en economisch verantwoorde bedrijfsvoering. De con currentie maakt het noodzakelijk, dat het uiterste wordt gedaan om tot een goed resultaat te komen. Donderdagavond werd een buitengewo ne ledenvergadering gehouden onder lei ding van de heer B. van der Linden. Een belangrijk voorstel was, dat het be stuur de leden goedkeuring vroeg zich in principe aan te sluiten bij de „Co-op. Nederland", waardoor het mogelijk zal zijn in groot verband tegen zo scherp mogelijke prijzen in te kopen, hetgeen de omzet zeker zal stimuleren. Voorts zul len maatregelen van interne bedrijfsvoe ring worden genomen. Postduivenvereniging „De luchtklievers' De uitslag van de laatste wedvlucht van de duivensportvereniging „De lucht- k-lievers" is als volgt. Gelost te Roosen daal 8 uur. Aankomst eerste duif 9.08.32 met een snelheid van 1105.7, laatste prijs- duif aankomst 9.1208 met een snelheid van 1118.02. Deelneming 325 vogels. 1 Jac. van Es 1165.7; 2 A. v. d. Poel 1163.5; 3 Jac. van Es 1158.09; 4 G. 't Hort 1157.04; 5 A. van der Poel 1145.6; 6 J. Arrachart 1140 06; 7 K. vam Diest 1134 7 8 K. van Diest 1128.8; 9 Th. de Haas 1118,8; 10 J Arra chart 1118.». GEBOREN. Maria G„ d. v. H. J. Lan- geveld en A. J. M. de Haas; Cornelis. C. Imthorn en C. M. v. d. Kwaak; Petrus M., z. v. J. Mesman en J. M. Wijsman. ONDERTROUWD: Hendrik Hofsle en Elisabeth J. Moller, beiden te Lisse; Ja- coubus J. J. Vermeij, Hillegom en Pe- tronelle M. Geerling, te Lisse. GEHUWD; F. P. Turenhjut te Voorhout SPAANS ZANGDUO IN ONGELIJK GESTELD De pnesidlen.. van de Amsterdamse rechtbank heeft in zijn uitspraak in het kort geding tussen de heer H. Hofman, ondernemer van amusementsbedrijven uit de hoofdstad (eiser) en het Spaanse zan-g- gi'taandluio, Ennquie en Flreal Bus- tiil-to (gedaagden) bepaald dat beiden tol 1 junii 1963 slechts door tussenkomst van in Nederland als zaftger-gitarist mo gen op tred/en. Op overtreding hiervan is dwangsom gesteld van 100 gulden per dag per persoon. Dit bij voorraad uitvoerbaar verklaarde vonnis houdt in dat hert duo „Los Oh'ieperos" dat per 1 juli jl. zonder toestemming van eiser twee weken was gaan werken in hert cabaret „Les Galeries" te Schevenin- gen, zijn optreden aldaar zal moeten be- ndigen. Het duo had -met de heer Hof- tan in apr.fl jl. een per 1 juni jl. ingaand contract gesloten waarbij eiser geduren de twee jaar het uitsluitend recht had het duo ün ns land te doen ptreden. Beurs van New York Atch. Toreka Can. Pacific Illln. Centr. N.Y.-Centr.^. Allied Chem. Am.-Can A.C.F.-industr. Am. Smelting |eth. Steel Montg Ward Radio Corp Republic St. Royal Dutch Stand Brands 91V,t 91 Ji.\ 47 L, 46 K VOOR de negende keer de internationale agra- rische voorlichtingscursus £ö"ulIuZ""zwterfandTl?r-' loze landen die hun deelne- van beschikbaarstelling mers geregeld afvaardigen, sprekers en beurzen Enkele landen als Frankrijk, deelnemers. Ir. Penders 1 kosten van deze diensten slechts twee procent van de ingang had gevonden, brutowaarde van de totale Toch vereist een verant- landbouwproduktie. voorlichtingsdienst te Wageningen is begonnen, iand en Nigeria, beschouwen aldus de voorzitter van_ het deze cursus zelfs als een es- De methoden kunnen echter relatief geringe financiële of- Dank zij de resultaten 1 :r- fers. Ofscnoon Nederland kan deze cut«us kon de oprich- dc worden gerekend tot de lan- ting van regionale centra waarlijk geen land den, wa.ir de diensten van over hetzelfde onderwerp wetenschap het voorlichting, onderwijs en worden gestimuleerd in Afri- de OEES minst vlug wordt verbreid, onderzoek het intensiefst 1 voor de landen van de de vorm duurde het zeven tot tien menwerken, bedragen de Middellandse Zee. en A. G. P. Beijk, Lisse; Johannes Witte- koek te Haarlemmermeer en G. Ringel- berg, Lisse; B. C. van Gerven en J. A. M. der Lans. beiden te Lisse. Oogst 1 de straat Gevonden: sleutel, wit babyschoentje, sleuteltje van fietsslot, grijs damesrij wiel merk Simplex, wit balletschoentje waarin naam Mieche Hoekstra, z' ren trouwring met inscriptie, groene oude step met nieuwe banden; vierkleu- rig jack; leesboekje en leesplarokje. Verloren: groen-witte step-, paar witte kinderschoentjes, nieuwe boodschappen tas; zwart lederen portemonnaie met houd f 0.80 en buskaartje; groen-rode step me tn-ieuwe band, ring met sleutels, herenpolshorloge met zwart bandje; grij ze wollen jongenstrui, bruin-beigekleurig meisjesjack met capuchon; leesbril met licht montuur, hondenriem, bronzen armband. het bakkerij bed rijf. Op een gistel Den Haag gehouden hearing voerde hf college bezwaren aan tegen enkele dcrdelen van de nieuwe overeenko aaronder de toeslag voor arbeid zaterdag. Is de loonsverhoging van vijf proces kennelijk acceptabel voor het colleji de toeslag van eveneens vijf proces schijnt in een andere vorm gegoten moet cnworden. Het college heeft daartoe althans su; gesties gedaan. Partijen moeten maandag besli zij de suggesties kunnen accepteres Daarna zal het college een be ?n over de positieverbetering voc de bakkersgezellen, die neerkomt op t loonsverhoging van circa tien procent 25 honden moeten liet huis uit De kamtownech-ter te Hilversum hcC gisteren uitspraak gedaam in de zaak gen een inwonster van Hilversum, n aanleiding van dïerenmisha r. d c-L. ng. beklaagde huisvestte namelijk geruirt tijd in haar wooïimg 27 honden. De <L- ren werd eeen wijhe-d gegund ei -ten m de warning- blijven. Het gevoi hiervan was. dat de honden iinfeoteziei ten pli-epen en de woning venvuilde. N; dat bu-ren hun beklag bij de gameenfc •lijke overheid hadden gedaan, wend woning onlangs dor de pofl iiiJi e ntmóo en werden de dienen naar een asiel bracht. De woning zelf word wtsmrat. De kantonrechter veroordeelde dachrte tot een maand hechtenis v< waandeflijk, met diaaaibij een proeftijd twee jaar en venbeuTvtverklarun-g van -djenen. De k-amtonneohiter stond die 1 daOhte toe, dat zij uiit de honden keuze mocht doen van twee meuen. zij als huisdieren mag houden. mm. RCILCM CN ZEILEN MAASHAVEN I I weedf lijst S^nbrnkbocl 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6