J.ft eett daafce Ky Opnieuw waarschuwing aan Cliroesjtsjow Verlaging invoerrechten Afrikaanse produkten Engeland bezorgd over economische toestand Chaos in de spelling Zorgzame vaders SPOORWEGEN De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft de voorschriften voor de treinaansluitingen op tussenstations na de inwerkingtreding van de zomerdienstregeling op 28 mei jl. ongewijzigd gelaten. Hier ligt dus niet de oorzaak van het feit, dat vele reizigers als gevolg van de ver traagde aankomst der treinen hun aansluiting misten. Minister Korthals zegt dit op de schriftelijke vragen van het Eerste- Kamerlid Maenen (kath. v.). Daar bij vorige dienstregelingen het aantal vertragingen zeer gering was, konden de aansluitingsvoorschriften enigszins soepel worden toegepast. Nu bij de huidige dienstregeling het aantal en de grootte der vertragingen belangrijk zijn toegenomen, is een soepele toepassing van de voorschriften niet langer verantwoord, daar daardoor de vertragingen zich te zeer over het gehele net zouden voort planten, aldus het antwoord van de minister. De bewindsman wijst voorts nog op de onmogelijkheid om zodanige maatregelen te nemen, dat de in het spoorboekje gepubliceerde zomerdienstregeling ongewijzigd kan worden uitgevoerd. De directie van de spoorwegen heeft zicli genoodzaakt gezien al enige wijzigingen aan te brengen, wat helaas o.m. een ver mindering van het aantal treinen op enkele lijnen tot gevolg heeft. STATENVERKIEZINGEN Minister Toxopeus heeft het ontwerp voor de nieuwe provinciewet thans zo gewijzigd, dat de daarin beoogde uitbreiding v&n de aantallen leden der Provinciale Staten zo spoedig mogelijk na de inwerkingtreding der wet zal worden geëffectueerd. Hierdoor wordt voorkomen, dat de uitbreiding eerst in 1966 haar beslag zou krijgen wanneer de nieuwe provinciewet niet tijdig voor de in 1962 te houden Statenverkiezingen het Staatsblad zou bereiken. SCHOOLMELK Het schoolmelkverbruik neemt regelmatig toe. Dronken in 1952 nog slechts 188.000 schoolkinderen melk, in 1958 was dit aantal tot 422.000 en in 1960 tot 500.000 gestegen. Er werd in laatstgenoemd jaar in 290 gemeenten schoolmelk verbruikt tegen 36 in 1952. Dit heeft oud-minister Van Rooy voor zijn aftreden aan de Tweede Kamer meegedeeld, zo blijkt uit een thans verschenen verslag van een mondeling overleg tussen regering en kamercommissie voor de volks gezondheid. Volgen dr. Van Rooy is het verzet van enkele medici voornamelijk op het platteland op het stijgend schoolmelkverbruik nauwelijks van enige invloed. LANDBOUW-EGALISATIEFONDS Het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds over het begro tingsjaar 1961 wordt thans geraamd op 332.998.000. Ten opzichte van de raming per 1 januari van dit jaar betekent dit een verhoging van 34.814.000. Deze verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door de daling der exportprijzen. Dit heeft minister Marijnen (landbouw) aan de Tweede Kamer meegedeeld. VISUM AAN CERINI Het departement van justitie heeft een visum verstrekt aan de in Soerabaja wonende Indonesiër van Italiaanse origine, de heer Cerini en zijn gezin, waarover onlangs zeven leden van de Tweede Kamer schrifte lijke vragen aan minister Beerman hebben gesteld. Cerini, die tijdens de Japanse bezetting in Nederlands-Indië niet zonder gevaar voor eigen vrijheid en leven burgergeïnterneerden en Nederlandse krijgsgevangenen heeft geholpen, diende reeds op 26 september 1957 een visum-aanvraag in. Dit heeft zich nog ongeveer tjpn maal herhaald, maar steeds zonder succes. Thans heeft minister Beerman, naar hij meedeelt, gevolg gegeven aan het gunstig advies dat de speciale subcommissie van de permanente vreemdelingenadviescommissie over dit geval heeft uitgebracht. KABINET TELEURGESTELD Staatssecretaris E. G. Stijkel heeft tijdens de gisteren gehouden zitting van de ministerraad verslag uitgebracht over de te Washington gevoerde luchtvaartonderhandelingen met de Verenigde Staten. Na af loop werd per communiqué meegedeeld, dat de raad „met grote 'teleur stelling kennis heeft genomen van het feit, dat de onderhandelingen opnieuw zonder resultaat zijn gebleven, waardoor de in ons land zo pijnlijk gevoelde discriminatie inzake de landingsrechten te Los Angeles blijft voortduren." V.S. maken „witboek" over Berlijn De Amerikaanse regering is een „witboek" over Berlijn aan het voorbereiden, om de wereld op nieuw de herhaalde pogingen van het westen om met Rusland een accoord te bereiken over een Duitse vredesregeling onder het oog te brengen. Het ministerie van buitenlandse zaken is bezig met het document, dat waarschijnlijk de vorm van een „brochure" zal krijgen. Het Witte Huis dringt aan op spoed. De officiële Amerikaanse kringen zien de Berlijnse crisis thans in het stadium van propagandistische oorlogvoering de wereldopinie te beïnvloeden. Tegen het midden van de volgende week stuurt Washington een nota aan Moskou waarin de eisen van Ohroesjtsjow wor den verworpen en opnieuw de waarschu wing wordt geuit, dat de westelijke lan den van geen enkel hunner rechten, om in Berlijn te zijn of toegang tot deze stad te hebben via Oost-Duitsland, af stand zullen doen. Ook Engeland en Frankrijk sturen nota's. Deze nota is slechts één van de schoten in de propa gandaoorlog en Amerikaanse autoritei ten menen, dat, naarmate de strijd zich ontwikkelt, verdere maatregelen genomen moeten worden. Het „witboek" de term om een officieel stuk te duiden, waarin de geschiedenis de controverse wordt verteld past ook in deze propaganda. Verder kan worden verwacht, dat Amerikaanse regeringspersonen meei en meer redevoeringen over Berlijn zul len gaan houden. Beoogd wordt, de problemen en de gevaren van de Ber lijnse crisis zo openhartig en duidelijk mogelijk aan het Amerikaanse publiek voor te houden en te vertellen, welke stappen de Amerikaanse en de gealli- Venusraket vernield door meteoriet? Een Russische geleerde, dr. Max Bobrow, heeft verklaard dat de Russi sche venusraket, die vijf maanden ge leden is gelanceerd, waarschijnlijk is vernietigd door een botsing met eer meteoriet. Hij verklaarde voor de koninklijke vereniging voor luchtvaart dat de Rus sen er nog steeds niet in zijn geslaagd het contact te herstellen met de raket, die op 12 februari vanaf een aardsatel- liet werd gelanceerd. De raket had op 19 mei Venus op geringe afstand ten passeren. Dr. Bobrow zei dat de signalen die enkele weken geleden door Russische geleerden werden opgevangen toen zij een bezoek brachten aan de Britse ra diotelescoop in Jodrell Bank, in Moskou nog worden ontcijferd. De Nederlandse vrachtwagenchauf feur C. van E.. in dienst van het expe ditiebedrijf Frans Maas uit Venlo, heeft °P de autoweg bij Ulm een motorrijder aangereden, die daarbij het leven loor. eerde regeringen zullen nemen om hoofd te bieden aan de Russische uit daging. De controverse zou zich tegen het ,.s. najaar kunnen gaan verscherpen, tenzij er onderhandelingen met Rusland orden gevoerd om een uitweg uit d< crisis te vinden. Intussen plegen Kennedy en minister Rusk via diplomatieke kanalen intensief overleg met de bondgenoten over de te volgen militaire en diplomatieke tactiek. ZORGEN EN OPLOSSING „Laat iedereen het eens zijnmet mij Voorstel Eur. commissie van E.E.G.: De INVOERRECHTEN op bana nen, koffie, ananas, nootmus kaat, kruidnagelen, vanille en tro pisch hout uit de geassocieerde Afrikaanse gebieden naar de lan den van de gemeenschappelijke markt moeten verlaagd worden met vijftig procent per 1 januari 1963, terwijl een algehele afschaf fing van de invoerrechten op 1 januari 1965 van kracht moet worden. Dit is de inhoud van een van de voorstellen voor de associatie van Afrikaanse gebieden met de Europese economische gemeenschap, die giste ren door een woordvoerder van de Europese commissie van de E.E.G. op een persconferentie in Brussel zijn bekendgemaakt. Voorts stelt de eerste toenadering van vijftig procent toe te passen per 1 januari 1963 van de bestaande douanerechten van de „Zes" naar het toekomstige gemeenschap pelijke buitentarief, dat volledig in wer king zou moeten treden op 1 januari '65. Op deze datum zouden de buitentarieven voor cacao, koffie en bananen met 50 procent moeten worden verminderd. De invoerquota's moeten volgens de voorstellen van de commissie in het zelfde tempo worden afgeschaft als waar mee de zes landen de onderlinge han delsbelemmeringen afschaffen. Dit bete kent in feite, dat alle kwantitatieve be perkingen in de handel tussen de ge associeerde gebieden in Afrika en de E.E.G. moeten verdwijnen bij het in werkingtreden van het nieuwe associatie verdrag. Daartegenover vraagt de commissie van de geassocieerde gebieden een ver mindering van vijftig procent per 1 janu- Politici mogen nog altijd harre warren over de toekomst van Kongo, in Leopoldville gaat het leven gewoon verder. ,Op de markt prijzen de standhouders hun waren aan met de gevatheid die aan standwerkers eigen is de vrouw van de kledingstalle- tjesbaas treedt zelf op als man nequin voor de bewonderende blikken van adspirant-koopsters. 1963 van alle douanerechten op in dustriële produkten uit de E.E.G.-landen en een volledige afschaffing daarvan per 1 januari 1965. Hetzelfde wordt ge vraagd voor de handel tussen de Afri kaanse gebieden onderling. In de voorstellen wordt van Frankrijk gevraagd zijn markt te openen voor tropische produkten, die uit andere dan voormalige Franse koloniën in Afrika afkomstig zijn. Tegelijkertijd zou de preferentiële behandeling van Franse produkten in de voormalige Franse ge bieden in Afrika moeten worden af geschaft. De Europese commissie stelt voor de voormalige Franse gebieden op twee wijzen te compenseren voor eventueel verlies aan inkomsten door deze maat regelen. In de eerste plaats zouden de zes E.E.G.-landen per 1 januari 1963 de verbruiksbelasting op koffie, cacao en bananen met 50 pet. moeten verminde ren om deze per 1 januari 1965 geheel af te schaffen. In de tweede plaats stelt de commissie een tijdschema voor met betrekking tol de tariefquota's. Van deze twee maatregelen wordt een aanzienlijke toename van het verbruik en de invoer van produkten uit de geassocieerde ge bieden in de gemeenschappelijke markt verwacht. De voorstellen van de Europese com missie houden verder in de oprichting van een „gemeenschappelijk produktie- fonds" met het doel de prijzen van grondstoffen uit de geassocieerde gebie den te stabiliseren. Het fonds zou onder meer tot taak krijgen leningen te ver strekken voor het compenseren var verschillen tussen de opbrengst van de uitvoer van landbouwprodukten uit deze gebieden en de wereldmarktprijzen. De leningen moeten worden terugbetaald indien de opbrengstprijzen een bepaald -*"•*het wereld- De gelden voor het fonds zouden gezamenlijk door de E.E.G.-landen en de geassocieerde gebieden moeten worden opgebracht. Hiertoe zouden de Afrikaanse gebieden een procent van hun jaarlijkse begroting moeten reserveren, terwijl de zes E.E.G.- landen het overige deel voor hun rekening moeten nemen volgens de zelfde verhouding als waarin zij bij dragen aan het ontwikkelingsfonds voor de geassocieerde gebieden. De ministerraad van de E.E.G. zal deze voorstellen in behandeling nemen op zijn volgende bijeenkomst te Brussel op 24 en 25 juli. Van Franse en Duitse zijde is inmiddels de indiening van memorandum over dit onderwerp gekondigd en er wordt dan ook wacht, dat tegen de voorstellen vai commissie niet onaanzienlijke bezwaren zullen blijken te bestaan. Deze oppositie zal zich met r richten op het feit. dat in de nie voorstellen zij het in mindere mate het preferentiële systeem voor bepaal de Afrikaanse basisprodukten op land bouwgebied wordt gehandhaafd voor de afzet op de Europese markt van de „Zes" en de commissie heeft moeten af zien van het invoeren van een geleide lijke afbraak daarvan. De Engelse premier Macmillan heeft tegenover een aantal conser vatieve parlementsleden verklaard dat hij bezorgd is over de econo mische toestand van Engeland. Hij zei evenwel niet bevreesd te zijn. Macmillan sprak over de beper kende maatregelen die de regering zal moeten nemen om de dreigen de inflatie te beteugelen en de positie van de betalingsbalans te verbeteren. de redevoeringen die men van hem ge wend is. Men kreeg zodoende de in druk dat de nieuwe maatregelen van de regering zeer streng zullen zijn. In het komende weekeinde zal de pre- ..lier de situatie van het land bespre ken met de Britse minister van finan ciën. Velen verwachten dat de regering spoedig maatregelen zal aankondigen die een krachtige exportcampagne ten ge volge moeten hebben. Ook staan beper king van de overzeese uitgaven er. beperking van de bestedingen in Enge land op het programma. Het zou ech- nog wel twee wexen kunnen duren er iets concreets bekend wordt ge maakt. Hoewel Engeland nog steeds een tijd van voorspoed doormaakt ziet net land zich gesteld voor een groot te kort op de betalingsbalans. Vier maanden geleden zag de rege ring de dreigende situatie reeds aan komen en zij heeft zich bijtijds de be voegdheden verschaft om de toestand het hoofd te kunnen bieden. fiNLANGS meldde een A.N.P.-be richt, dat de Vlaamse Minister van Onderwijs, de heer R. van Els- lande, voornemens was, met Neder landse instanties besprekingen te gaan voeren om tot eenheid en een definitieve oplossing inzake de spel ling te komen. Inderdaad is het met de schrijfwijze van onze taal zonderling gesteld: er is en wordt steeds aan gedokterd. Ongetwijfeld zijn er heilzame vereenvoudigingen aangebracht, doch wanneer men op deze weg blijft voortgaan dan krij gen we van het goede te veel en weet niemand meer, waar hij aan toe is. Een kleine historische toelichting kan wellicht de tegenwoordige toe stand verduidelijken. Tijdens de oude Republiek der Verenigde Nederlanden bestond er helemaal geen eenheid van schrijftaal: welke instantie had die moeten voorschrijven? Wel vormden zich bepaalde gewoonten om de woor den te spellen, doch wie de pen of ganzeveer voerde, had veel vrijheid. Later, tijdens de Bataafse Republiek, streefde men eenheid na op welhaast elk gebied: niet alleen staatkundige, maar b.v. ook met betrekking tot het onderwijs en de taal. Het was prof. Matthijs Siegenbeek, die begin 19de eeuw de' eerste of ficiële spelling ont wierp. Deze werd na enige tijd ver vangen door die van De Vries en Te Winkel, die in 1865 hun Woor denlijst voor de spelling der Ne- derlandsche taal publiceerden. Dit boekje is vaak herdrukt. Het bleef de leidraad, maar na 1890 werd het stelsel door jongere taalgeleer den onder aanvoe ring van dr. R. A. Kollewijn aange vallen. Eerst in 1934 werden op initiatief van mi nister Marchant door middel van en kele eenvoudige regels een aantal grondige wijzigingen aangebracht, voor- lopig alleen voor het onderwijs. Na de tweede wereldoorlog, in 1947, werd de z.g. nieuwe spelling (iets herzien!) al gemeen. Men merke op, dat deze nieuwe spel ling dus berust op die van De Vries en Te Winkel, die vereenvoudigd was door enkele regels (b.v. enkele e en o's in plaats van sch, etc.). Pas in 1954 verscheen een geheel nieuwe uit gave van de Woordenlijst, het beken de groene boekje. Hierin waren ge noemde regels toegepast; voorts wa ren alle woorden onder de loep geno men om in ieder voorkomend geval uitkomst te brengen, terwijl de ge mengde Nederlands-Belgische commis sie en passent nog enkele wijzigingen had aangebracht, b.v. schrijfwijzen als eega. oktober, prehistorie e.a. De moeilijkheden waren wel niet onover komelijk, maar het publiek sprak van wéér een andere spelling en de ver warring nam toe. De grootste conster natie ontstond door het feit, dat voor vele woorden twee schrijfwijzen ge doogd werden: de voorkeurspelling en een andere, die meestal radicaler was. Het betrof hier vooral de z.g. bas taardwoorden, waarvan de spelling dwingend of bij voorkeur verneder landst werd, als ze volgens de com missie zodanig „ingeburgerd" waren, dat niemand ze meer als vreemde woorden aanvoelde. Zo'n woord is b.v. vakantie, waar naast echter de conservatievere vorm x-acantie toelaatbaar bleef. Daarente gen moet men bij voorkeur schrijven vacant, terwijl de radicale vorm va- kant toegestaan is voor progressievere geesten. In de Woordenlijst leest men vacantie; zie vakantie, en even verder, onder laatstgenoemd woord: vakantieook va c antie. We onderscheiden dus de „zie-woor- den" en de „ook-woorden"de eer ste groep vormen de voorkeurspelling, de tweede categorie is toelaatbaar. Zo is thans de situatie; twee schrijf wijzen gelden als „goed", waarbij men uiteraard niet zo inconsequent mag zijn om beide door elkaar te gebrui ken. Het schijnt dat deze grotere vrij heid een concessie is aan België, waar een zekere voorkeur voor radi calere woordvormen bestaat. Maar ook in Nederland zijn mensen genoeg die desgevraagd zouden schrijven: Ekskuseer mij als ik konstateer, dat ik de teoretische filozofie van die onkristelijke kwerulant niet kan savoereren. Toegegeven, deze zin is dwaas, hoe wel niet dwazer dan de zinnen waar mee de jeugd onze lang nog niet een voudige spelling leert beheersen, als daar zijn: Door vleierij en veinzerij trachtte de weids geklede lakei bij de hof meier in het gevlij te komen, maar deze verachtte dat gevlei. Als we dus helemaal gaan radica liseren, zullen de taalboekjes ook zin nen als de eerstgenoemde gaan opne men, doch dit is geen argument om het na te laten. Niettemin zou ik het onder de huidige omstandigheden heil zaam achten, als ieder zich nu einde- consequ- de DE SCHRIJVER Dr. G. W. Hnygens is leraar Nederlands en geschiedenis aan het Rotterdams Lycenm en letterkundig medewerker van de N.R.C. Voorts is hij bestuurs lid van het Multatuligenoot- schap. Hij schreef verscheidene publikaties op literair-historisch gebied. Momenteel werkt hij in opdracht van het Departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen aan een biografie van Tollens. I Het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" ver trekt vandaag met ca. 500 passagiers weer voor een reis om de wereld uit Amsterdam. In South ampton komen morgen nog ongeveer 450 passa giers aan boord en la ter zullen zich in Napels 75 passagiers inschepen. I Een Japanse sterre- wacht heeft donderdag een aaneengesloten mas sa zonnevlekken gefoto grafeerd, welke een lengte had van 13 maal de doorsnede van de aarde. De zonnevlekken, die de afgelopen week reeds de verbindingen gedeeltelijk hadden ge stoord, zullen dit naar verwachting de komende week ook nog doen. I Het blijkt, dat er niet minder gelezen wordt door de invloed van de tele visie, meent de openba re leeszaal en bibliotheek in Amsterdam. Integen deel, ook in het jaar 1960 werden weer meer boeken uitgeleend dan in 1959- De Amerikaanse ko miek Mort Sahl heeft op uitnodiging van het Brit se tijdschrift Punch een bezoek gebracht aan het Lagerhuis. Zijn reactie? ,,Ik ben zeer onder de in druk geraakt. Het is pre cies als ons Congres niet veel mensen en de meesten, die er zijn, sla pen". In Ciudad Trujillo heb ben ongeveer 2500 stu denten een demonstratie gehouden ter opheffing van de regeringscontróle op de universiteit eri een stem in de verkiezing van een rector. I Het Britse instituut voor de hoedenmode heeft Gagarin een hoed voor zijn vrouw, die in Moskou is,- gegeven. In de hoedendoos zat een brief voor Gagarin, waar in wordt gezegd: „Alle vrouwen zijn in één op-f zicht gelijk zij zijn dol op een nieuwe hoed".1 648) IVe zün er wel zo'n beetje aan gewend de moeders voor te stellen als zorgzame wezens en op de vaders het odium van brute onverschilligheid te laden. Althans wat de zorg voor het gezin betreft, want wanneer de eigen pleziertjes er mee gemoeid zijn, is de man verre van onverschillig. Welk een grove, en voor het manne lijk geslacht schrijnende mistekening! We behoeven werkelijk geen plei dooi voor eigen standje te houden, want in de natuur kunnen we vele voorbeelden aanwijzen van eendrach tige samenwerking tussen ouderparen. Maar daarnaast en laat dit de kwaadsprekers van daarnet gezegd zijn komt het herhaaldelijk voor, dat er vanwege de jongen een heftige tweespalt tussen de ouders ontstaat, waarbij de vader moet optreden als beschermer van het gezin. Ja, het is zelfs geen uitzonde ring, dat de vader de jongen moet ver dedigen tegen de vraatzucht van de moeder! Een alom bekend voorbeeld hier van Is het stekelbaarsje, dat uit plan tendelen een kunstig nestje ln elkaar flanst en daarna, bijna met geweld, verschillende vrouwtjes dwingt het nest binnen te glippen, teneinde daar de eieren te deponeren. Daarna wordt dit broed angstvallig door het man netje bewaakt. Hij duldt geen enkele mededinger In de omtrek van het nest, maar ook geen vrouwtjes, want die slokkerds zijn er voortdurend op uit het eigen broed te verslinden. Jongen, die te vroeg het nest verla ten, worden door de zorgzame vader in de bek teruggeleid. Onder het spie dend oog van papa moeten de kleine visjes de omgeving van het nest leren kennen, zodat zij ln de aanvankelijk vreemde en vijandige sfeer van de buitenwereld thuis raken. Ook bU andere diersoorten, zoals de rlvlerdonderpad, dwergmeerval, zee- TOCH IS HET ZO! grondel en andere vissen, verzorgt het mannetje bet nest en houdt bij de eieren soms wekenlang de wacht tot het verschijnen van de jongen, die hij ook later nog beschermt. De zeegron del maakt zelfs van een lege schelp een schuilhoekje voor zjjn kroost. Bij een zuldamerikaanse pad ont wikkelen zich de eieren in de keel zak van het mannetje, dat daardoor gedwongen wordt een tijdlang te vas ten; hij voedt het broedsel in die tijd met eigen lichaamsvocht. Een soortge lijke roerende vaderzorg kunnen we eveneens waarnemen bij de Seychel- lenkikvors, wiens jongen op zijn rug zijn vastgehecht en deze schuilplaats pas verlaten nadat zij daar hun hele larvale ontwikke ling hebben door- Een zeer merk waardige ontwikke ling komt vervol gens bij de zee paardjes voor. Hier zijn de mannetjes voorzien van een ei genaardige huidzak, waarin de eieren van het vrouwtje worden ondergebracht. Dan sluit de zak zich, waarna de jonge visjes zich kunnen ontwikkelen. Gedurende een vijftal weken worden zij nu gevoed door een bijzonder bloedvatenstelsel van de vader, waarna zij weer naar bulten treden, welk moment erg veel lijkt op een hergeboorte, omdat daar mee ook Inderdaad geboorteverschijn selen gepaard gaan. Hoe verleidelijk ook, we kunnen het aantal voorbeelden van roerende vaderzorg niet verder volgen. We wil den slechts laten zien, dat de vader niet altjjd van nature zo verdorven Is als hij wordt verondersteld te zijn. (Waartoe verborgenheden ln de na tuur al niet kunnen dienen!) Over verborgenheid gesproken, we moeten ook nog Iets vertellen over de vele goud- en zilverochatten die hier en daar verborgen liggen. Daarover een volgende keer. voorkeursspelling zou bedienen. Een maatregel in die richting is thans voor de eindexa- reiding, hoewel de ze wel weerstan den zal oproepen. Mijn standpunt in deze komt waar lijk niet voort uit conservatisme, doch uit prakti sche overwegin gen. Als student was ik indertijd zelf aanhanger van de Kollewijn-be- weging. De nieu we spelling acht ik juist, omdat zin neloze onderscheidingen als bruisen rulschen of doozen - rozen het onder wijs nodeloos bemoeilijken, terwijl men zich in het latere leven steeds aan fouten bezondigt. Maar een ver eenvoudiging dient niet zó ver te gaan, dat met één slag het gehele taal beeld wordt gewijzigd. Ook mag men de spelling niet al te vaak verande ren. zomin als men een patiënt bij voorkeur vele operaties achtereen laat ondergaan. De zaak is, dat de thans heersen de onzekerheid het gevolg is van het feit, dat men veranderingen heeft aan gebracht in 1934, 1947 en 1954. Een maal in de honderd jaar moet toch wel genoeg zijn. De praktijk bij het onderwijs leert, dat een beetje zeker heid en vastheid gewenst is, ook wan neer er redenen zijn om de zaak in kwestie wetenschappelijk niet al te zeer au sérieux te nemen. Want Wetenschappelijk gesproken is het probleem, hoe de taal op schrift gebracht wordt van weinig belang; al leen dient er geen twijfel te bestaan. De thans heersende onzekerheid leidt echter tot onverschilligheid: men schrijft er maar op los omdat alles schijnt te mogen. Het lijkt me een zaak van uiterlijk decorum, dat men de vormen op consequente wijze in acht neemt, ook al raken deze niet het essentiële van de taalbeheersing. Dit betekent niet, dat individuele afwijkingen geheel ontoelaatbaar zijn. Er bestaan b.v. verschillende, meest al jonge dichters en prozaïsten, die hun modernisme of hun onbehagen in alles mede door een radicale schrijfwijze tot uitdrukking willen brengen. Voor hen zijn ook hoofdlet ters taboe, hetgeen trouwens al tien tallen jaren het toppunt van modernis me schijnt te zijn. Van meer belang is de Vlaamse kwestie. Inderdaad bestaat er in Bel gië een neiging om b.v. de c in meer gevallen door een k te vervangen. Toch leren tijdschriften, romans en andere publikaties uit Vlaanderen, dat het daar zeker de spuigaten niet uit loopt en dat velen zich geheel aan onze schrijfgewoonten houden. Ik zie geen reden waarom men dit niet al gemeen zou navolgen, juist nu men zich in andere taalkundige opzichten terecht meer naar het Nederlands oriënteert om sterker te staan tegen over het Frans. Eenheid en rust zijn thans, na de gedane ingrepen, het meest noodzakelijk, in Noord zowel als Zuid. Daarom bepleit ik onder de huidige omstandigheden een algemeen gebruik van de z.g. voorkeurspelling. Advertentie HARDUR-STIFT IMP. JADE DORTMOND-UTRECHT Tegen 107 beklaagden doodstraf geëist De openbare aanklager van het Turk se hooggerechtshof heeft de doodstraf geëist tegen 107 functionarissen en par tijleiders van het ancien régime, ver dacht van schending van de grondwet. De openbare aanklager, Altay Egesel. vroeg voor acht verdachten dïc onder premier Mendercs belangrijke functies bekleedden in vrijheidstelling. Het proces begon 14 oktober. Tegen oud-premier Menderes is reeds verschei dene malen voor diverse tenlasteleggin gen de doodstraf geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5