Micuiac |Tciilscl)c GTourcml Mil j oenenpr o j ec t en van Euratom Commentaar Prinsjesdag met twee problemen 2e DEKEN HALVE PRIJS NIEUWS in één oogopslag Stikker zou Nw.-Guinea willen overdragen rfhandel „de Valk" n.v. VS. pal voor Hammarskjöld Amerikaans veto zal Sowjetplan treffen ™iV. /y^7° bSy, ZATERDAG 15 JULI 1961 KANTORENSteenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTEND IENSTbezorging 1819 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvasticfi is ab<blmn mgn hert ia legljenspott" Tweeënveertigste jaargang no. 12225 i Advertentie) TIJDELIJKE AANBIEDING BIJ AANKOOP DEKEN ADR. VAN OOY Jr BREESTRAAT 39 LEIDEN VAKANTIE KREDIET MOGELIJK Euratom hee'ft besloten deel te nemen aan drie projecten van onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kernvoort stuwing van schepen. Een daarvan is een project van het Reactorcentrum Nederland, in samenwerking met een aantal Nederlandse industriële bedrijven. R.C.N. krijgt er zeven mil joen gulden voor. De Kon. Marine zoekt al anderhalve week naar een radioactief staafje, dat in of buiten het etablissement der Marine te Amster dam is zoekgeraakt. In een uitvoerige en grondige bespreking .van de sociale pro blemen van de moderne wereld pleit de Paus voor bezitssprei- ding, hulp aan onderontwikkelde gebieden, een loon dat de arbeiders in staat stelt een menselijk leven te leiden en met waardigheid hun verantwoordelijkheden tegenover hun gezin te dragen, en roept hij de boeren op, zich in vakverenigingen I De Ver. Staten hebben Chroesjtsjef gewaarschuwd, dat zij van hun vetorecht in de V.N. gebruik zullen maken, als de Rus tracht de secretaris-generaal van de V.N. te doen vervangen door een Westers-neutralistisch-communistische driemanschap. Ook is er opnieuw met klem op gewezen, dat het Westen geen zijner rechten in West-Berlijn zal prijsgeven. Premier Macmillan is bezorgd over de economische situatie van Engeland. Hij sprak met enkele parlementsleden over de beperkende maatregelen, die de regering moet nemen om de dreigende inflatie te beteugelen en de positie van de betalings balans te verbeteren, i Het kabinet heeft met grote teleurstelling kennisgenomen van het feit dat de luchtvaartonderhandelingen met Amerika op nieuw zonder resultaat zijn gebleven. De regering spreekt van een pijnlijke discriminatie. Kreeften temmer yo op het eerste ge zicht is niet duide lijk wat deze heer in zijn zijden kamerjas be zig is te doen welnu, hij speelt met kreeften. Niet als een fijnproever, zich verlustigend in de deli cate smaak wanneer deze geschenken der zee straks op tafel zullen komen en ook niet uit lust om dieren te kwellen. Neen, deze heer Angel Alvarez uit Huelva (in het zuiden van Spanje) heeft bij zichzelf het vermo gen ontdekt cm krabben en kreeften te hypnotiseren zo dat de beesten doen wat hij wil. Met zijn ogen strak op de tafel gericht speelt hij zu'n wonderlijke spel van kreeftentemmer. Wel enigszins tot verba zing der geleerden die hem hierbij gadeslaan en het er er niet over eens kunnen worden of hypnotisch ver mogen nu wel of niet een rol speelt in dit spel. Senor Alvarez zegt van wel maar niet iedereen gelooft hem. Zij het dat men dan wel wat verlegen zit met de vraag hoe het dan wél komt dat deze lieren aan de wil van de Spanjaard gevolg ge ven. Neem het niet te tragisch als u nooit meer zult horen hoe het nu eigenlijk precies in elkaar zit vooropge steld dat ooit het antwoord gevonden zal worden. Zo is het nu eenmaal in de wereld van de publiciteit: mensen, situaties, begrippen treden plotseling naar voren, hou den soms één dag of twee dagen en soms wat langer de aandacht gevangen en na een maand zijn ze vergeten. Echt helemaal vergeten zo dat men zich de namen niet eens meer herinneren kan. Kijk maar eens in een oude krant als u die toevallig te genkomt: hoeveel nieuws van toen kunt u zich nog herinneren? De krant is een produkt van één dag, met als het wa re de „emoties" van die ene dag. En daar emotionaliteit ook haar gevaarlijke kanten heeft, is het zaak een goede krant te kiezen. Daarnaast: er verschijnt iedere dag een krant. Er zit dus een liin in die dieper ligt dan de emo- ties-van-één-dag. Kies daar om een goede christelijke krant! BON Betaling geschiedt per week/ maand /kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woningplaats) Radioactief staafje bij marine zoek Bij oefeningen in het opsporen van ra dioactieve bronnen door middel van gei gertellers in het etablissement van de Koninklijke Marine te Amsterdam is een radioactieve bron zoek geraakt. Het is een zeskantig staafje van 2 cm, beves tigd aan een draagstaaf van 1 cm. On danks nasporingen is het nog niet gelukt deze staaf te vinden; het onderzoek wordt voorgezet. Daar diefstal niet uitgesloten wordt geacht, hetgeen zou betekenen dat de staaf buien het marine etablissement is gekomen, wijst de marfnevoorlichtings- dienst erop, dat het vermiste voorwerp gevaarlijk is voor personen die het onder hun berusting hebben. De dienst der volksgezondheid is in zake deze vermis sing ingelicht. Het Nederlandse project, in de kos ten Waarvan Euratom bereid is tol een deelneming van ongeveer 1.9 mil joen dollar, omvat een aantal onder zoekingswerkzaamheden rond de aanpassing van het reactortype P. W R. (reactor, werkend met water onder druk) aan de eisen van de scheeps voortstuwing. Het onderzoek heeft ten doel een volledig ontwerp op te stel len van een dergelijke scheepsreactor Het in samenwerking met Euratom uit te voeren programma strekt zich uit over drie jaar. Het tweede project is er een van een Italiaanse groep, gevormd door het Ita liaanse commissariaat voor atoomener gie, dc Fiatmaatschappij in Turijn en Het best gesorteerd in: schildersvervën, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros Harsono weet te vertellen: GANIS HARSONO, de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Djakarta verklaard dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns de volle verantwoordelijkheid zal moeten dragen indien de spanning op westelijk Nieuw-Guinea tot een uitbarsting zou leiden. DE commissie van Euratom heeft besloten deel te nemen in drie pro jecten van onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de kern voortstuwing van schepen. Eén daarvan is een project van het Reactor centrum Nederland, in samenwerking met een aantal Nederlandse indus triële bedrijven. de Ansaldoscheepswerven in Genua. Hierin zal Euratom tot maximaal 1.2 miljoen dollar deelhemen. Het Italiaan se project omvat het opstellen van compleet ontwerp van een met reactor uitgeruste tankboor. Het strekt zich uit over twee jaren. Het derde project geldt een onderzoek van algemene aard van een maatschap pij te Hamburg. Euratom wil hierin tot •ngeveer 1.8 miljoen dollar deelnemen. Het gaat hierbij om experimenten die van fundamentele betekenis zijn voor de kernvoortstuwing van schepen. Dit onderzoek duurt vijf jaar. Er zal een verbindingscomité worden gevormd, waarin naast Euratomfunotio- narissen, vertegenwoordigers van elk Her contracterende partijen zittine heb- Farallel met deze technische onder zoekingen zal op initiatief van Euratom door enige vooraanstaande specialisten op scheepvaartkundig gebied een diep gaande technisch-economische studie worden uitgevoerd, die met name vraagstukken zal betreffen aangaande de tonnage, de aard van het transDort. de lengte dor trajecten enz., waarvoor de reactorschepen het meest geschikt Wilde staking hij papierfabriek Een donderdagmiddag onder het per soneel van de havendienst der Kon, Pa pierfabrieken Van Gelder en Zonen N.V te Velsen uitgebroken wilde staking, die circa 100 man omvat, duurde gisteren nog voort. De erkende vakbonden heb ben zich van deze staking gedistan- cieerd, zo deelde de directie mede. Wiarom er gestaakt wordt is de direc tie niet duidelijk; de fabricage van krantepapier in de fabriek te Velsen gaat normaal door. Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL LEIDEN Tel 33909 Harsone haalde een uitlating aan die de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker zou hebben gedaan en volgens welke hij, mr. Stikker, als minister van buitenlandse zaken Nederland had gepleit voor overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea Indonesië. Hieruit blijkt aldus Harsono het boos aardig karakter van de politiek van mi nister Luns om westelijk Nieuw-Guinea een Nederlandse kolonie te laten blijven. Er zou geen explosieve toestand heb ben bestaan zo voegde hij er aan toe indien mr. Strikkens politiek was ge volgd. Harsono heeft ertegen geprotes teerd dat de kwestie-Nieuw-Guinea in Scholier omgekomen bij speerwerpen Tijdens atletiekwedstrijden In het sportpark „Orderbos" te Apeldoorn, die werden georganiseerd ter gelegenheid van de sluiting van het schooljaar der christelijke l.t.s., is de 16-jarige scholier Ab de Haan uit Apeldoorn in het hoofd getroffen door een afgedwaalde speer. Met spoed werd hij vervoerd naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle, waar hij Is overleden. Ab de Haan stond, nadat hij zelf aan het speerwerpen had deelgenomen, te kijken naar een ander onderdeel van de atletiekwedstrijden. De punt van de speer drong vlak boven zijn slaap in de schedel en raakte daarbij dg hersenen. OVERBELASTE KRAAN ZAKTE IN ELKAAR: EEN DODE Door te zware belasting is gisteren op de scheepswerf De Noord te Alblasser- dam een hulphijskraan in elkaar ge zakt. Dit heeft aan de 48-jarige baas van de transportafdeling H. Barendrecht uit Alblasserdam het leven gekost. Barendrecht, die zelf de kraan be diende, wilde drie ijzeren platen die samen ongeveer vier ton wogen, in een keer verplaatsen. De kraan kon echter niet meer dan twee en een halve ton hijsen. De hele kraan met toebehoren zakte in elkaar. Het bedieningshuisje, waarin Barendacht zijn werk verrichtte en dat zich ongeveer drie meter boven de grond bevond, werd in het zand ge drukt. Dodelijk verkeersongeluk. Gisteravond is de 87-jarige Amsterdammer H. F Koelman, vermoedelijk door onvoorzich tig oversteken, aangereden door een bromfietser. Hij is later overleden. de NAVO is beproken. De NAVO heeft aldus de Indonesische woordvoerder niet hel recht over Nieuw-Guinea „dat deel uitmaakt van Indonesië", te oordelen. De Franse president De Gaulle lijkse militaire parade ter ge- heeft gisteren in Parijs de jaar- legenheid van Quatorze Jiullet afgenomen. Elfduizend soldaten nen eraan deel. Er was veel applaus; verder bleef het nogal rustig evenals in Algiers. Minister Luns heeft na vier weken gedwongen rust gisteren zijn werk op Buitenlandse zaken hervat. Gisteren nam de fotograaf hem in Den Haag samen met staatssecretaris Van Houten. Beiden wandelden naar de Trèveszaal voor de kabinetsvergadering. Daar werd o.a. beslist dat beide bewindslieden met premier De Quay Nederland zullen vertegen woordigen op de topconferentie van de Zes in Bonn. De Verenigde Staten zullen zono dig een veto uitspreken over het Rus- sisohe plan, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te vervan gen door eén driemanschap (een ver tegenwoordiger van het westen, een van de communistische landen en een van de neutralistische landen). Dit staat in een verklaring die de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ten Rusk in Washington heeft ge- aubliceerd. Van officiële Amerikaanse zijde is reeds eerder verklaard dat de vervan ging van Hammarskjöld door een trium viraat zou neerkomen op verlamming van de Verenigde Naties. Rusk zei dat Chroesjtsjef met zijn „krenkend voorstel een aanval op de integriteit van de Verenigde Naties" heeft gedaanDe Verenigde Staten zul len niet instemmen met een dergelijke wijziging van het handvest, en boven dien zal het Russische streven niet de steun van een meerderheid van twee- werden van de Algemene Vergadering krijgen, aldus Rusk. ..De Verenigde Na- zuUen zich zelf niet vernietigen." De Amerikaanse regering wil niet al leen niet instemmen met het Russische voorstel, maar zal zich bovendien krach tig verzetten tegen een mogelijk com promis tussen het Amerikaanse en Rus sische standpunt over de structuur var, de Verenigde Naties. Kustvaarder is in veiligheid De 348 ton metende Nederlandse kust vaarder Maatje, die een defect in de machinekamer kreeg en om assistentie vroeg, is gistermiddag door een Engel se sleepboot in Ierland binnengebracht. De sleepboot Neylandia bracht na verscheidene mislukte pogingen een lijn over naar het schip, terwijl een red dingsboot in de buurt bleef. De redding werd bemoeilijkt door een zware zee SANLANGS moest worden medegedeeld, dat het percentage christenen in dc wereld zeer snel verminderde. In 1907 bedroeg het 34,3, in 1954 32,1 en in 1958 28,7. En hoevelen van de als christenen genoteerden zouden werkelijk meeleven- den zijn? De voornaamste oorzaken van de ver mindering zijn de bevolkingsgroei met name in Azië en Afrika en de met succes gevoerde propaganda van de Mohamme danen in deze werelddelen. Het aantal moslims in Afrika steeg in twintig jaar van 25 tot 38 procent. Velen die tot dusver aanhangers waren van heidense religies zijn door de Mo hammedaanse propaganda gewonnen. Laat het waar zijn, dat in sommige landen het Mohammedanisme slechts een oppervlak kig karakter vertoont, dat het nog tal van heidense resten laat zien, de invloed van de leer van „de profeet" is toch niet ge ring te achten. Men kan ook niet de betekenis onder schatten van hetgeen uitgaat van de uni versiteit van Kairo, een invloed die zich hier en daar in Europa ook laat gevoelen. De christelijke zending kan ongetwij feld op vruchtbare arbeid wijzen. Maar zij is gedurende eeuwen niet met bezie lende kracht ter hand genomen. Zelfs niet wij moeten het met schaamte belijden door ons in Indonesië. Van de 84 mil joen inwoners van dat land, waaraan wij nog bijzondere banden gevoelen, zijn ruim 3,8 miljoen christenen (800.000 rooms- katholieken en 3 miljoen protestanten). 87 procent der bevolking is islamitisch. Welk een terrein ligt er braak. Het is verblijdend, dat de deur nog niet gesloten is, al zijn er remmende factoren. In China stuit de zending op het com munisme, dat overal aan het christendom afbreuk peegt te doen. In d gekerstende landen neemt de afval toe. Maar wij mogen ons door dit alles niet laten ontmoedigen. Voor de arbeid der kerken op de zendingsterreinen moet wor den gebeden en geofferd. Wij hebben de belofte, dat de arbeid in dienst van de Heer niet zonder vrucht zal zijn. Zeker, de vraag kan soms worden ge steld: zal de Zoon des mensen als Hij komt nog geloof vinden op aarde? Maar wij weten ook uit het Woord des Heren, dat straks een schare die niemand tellen kan juichen zal zal voor de Troon. Onder deze schare zullen er zijn, die komen uit de landen waar de kerken in de oude en de nieuwe wereld haar zen dingsroeping hebben verstaan. (RITAO „We hadden misschien toch beter maar niet kunnen knikkeren, voordat de plechtigheid begon". LJET komende weekeinde moet een juli- weekend voorstellen, maar het weer lijkt daar echt niet op. Het is behalve te koud, te buienrijk met veel wind. Dit onaangename en gure windtype wordt veroorzaakt door een depressie, die boven de Britse eilanden een rondje heeft gedraaid en nu via Engeland op nieuw boven de Noordzee terecht komt. De zuidwestenwind zal ook morgen krachtig tot hard zijn en enkele van de buien gaan met hagel en onweer ver gezeld. De temperatuur blijft belangrijk te laag (15 tot 17 graden) en dit alles betekent vanzelfsprekend ook dat het een ongun stig strandweekeinde is. De Bilt verwacht tot zondagavond: Vrij veel bewolking mea nu en dan buien. Krachtige tot matige wind tus sen zuid en west. Ongeveer dezelfde tem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 nar). KLEINE ATOOMWAPENS De Zwitserse regering heeft voorspeld dat kleine atoomwapens wellicht spoedig een hoofdbestanddeel zullen vormen de gewapende strijdkrachten van landen. De regering drong sterk aai verwerping van een communistisch v stel om in de grondwe een permanent verbod op te nemen voor ae vervaardi ging, aankoop of in voorraad hebben van atoomwapens. Dit grondwetsamendement zal de Zwitsers in een referendum wor den voorgelegd indien er 73.000 handte keningen voor zijn verkregen. OPENING van de Sta- ten-Gcneraal op Prins jesdag zal dit jaar afwijken van die van de voorgaande jaren. Voor het eerst zal dit maal namelijk ook prinses Margriet meerijden in de stoet cn aanwezig zijn bij «ie plechtigheid in de Ridder zaal. In januari is zij achttien geworden. En hoewel zij nog niet meerderjarig is ook staatsrechtelijk niet (dit is alleen het geval met de kroonprinses) is het oud gebruik dat prinsessen na het bereiken van deze leeftijd deze jaarlijkse plechtigheid bijwonen. geen plaats aan vijf personen en in de Ridderzaal, waar de Koningin de Staten-Generaal opent, is een Koninklijke ze tel tekort. Aan de oplossing van het laatste vraagstuk wordt thans zoals men weet ge werkt. De Haagse beeldhou wer C. R. van Gorcum heeft opdracht gekregen een vijfde zetel te maken. Een zetel, die De heer Van Gorcum is voor de uitvoering van deze opdracht gekozen omdat hij ondanks zijn 79 jaren een van de weinige vaklieden is, die dit precisiewerk nog kan leveren. Het wordt een fraaie zetel, heeft hij gezegd, met veel ornamenten: onder meer vijftig, tien centimeter lange, uitgesneden eikenbla deren. Wat dat eerste probleem betreft: verwacht wordt dat er een extra rijtuig zal mee rijden in de Koninklijke stoet naar de Ridderzaal. Daarin zullen dan de prinsessen Ire ne en Margriet plaatsnemen. Prinses Beatrix zal ais troon opvolgster met haar ouders meerijden in de Gouden Koets. A ^4éi Tendens stationair ZON EN MAAN Zondag: Zon op 4.38, onder 20.53 uur. Maan op 8.22, onder 22.33 uur Maandag: Zon op 4.39, onder 20.52 uur. Maan op 9.25. onder 22.55 uur. Eerste kwartier 21 juli. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur éi Temper. 1E i 2, a 1. bcw 1. bcw 1. bcw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1