BOSCH Uw probleem is het onze Enkele kanttekeningen V' Kerkelijke gedeeldheid is een absurditeit Een woord voor vandaag Oost-Duitsland wil Duitse Evang. Kerk doen splitsen Drs. Turksma gepromoveerd in de pedagogiek koelkasten 2 DISCRIMINATIE "DEEDS LANG voor de tweede wereldoorlog werd door de christelijk-sociale beweging de wens genit, dat bij de loonregelingen ook enige rekening zou worden gehouden met het kindertal. Dat was uiteraard slechts mogelijk, wanneer in een bedrijfstak óf bij de wet óf bij collectief contract een voor alle bedrijfsgenoten geldende regeling tot stand werd gebracht. Voor wat althans dit onderdeel van de loonregelin gen betrof, moest er gelijkheid zijn van concurrentievoorwaarden. Het moest voor een werkgever geen verschil maken, of hij arbeiders met veel of met weinig kinderen in dienst nam. Na veel strijd werd onder het vierde kabinet-Colijn aan het verlangen der protestants-christelijke en rooms-katholieke sociale bewegingen gevolg gegeven. Er kwam een kinderbijslagwet tot stand op verplichte-verzekerings basis. De bijslagen zouden toegekend worden van het derde kind af. Men ging uit van de gedachte, dat de lonen minstens voldoende behoorden te zijn voor het „statistisch gemiddelde" gezin van twee kinderen. Dat was in die tijd niet steeds het geval. Maar men wilde volle ruimte laten voor een ander onderdeel van de loonregeling, namelijk het prestatie-element. Van sociaal-democratische zijde werd tegen het rekening houden met het kindertal gedurende vele jaren felle strijd gevoerd. In jannari 1921 belegde het N.V.V., in samenwerking met het „neutrale" vakverbond, te Amsterdam een anti-klnderbijslag-congres, waar op felle toon geschetst werd, hoe het stelsel van kinderbijslagen de onderlinge jaloezie van arbeiders en ambte haren zou prikkelen. Herhaaldelijk werd bij de uiteenzettingen van de bezwaren een beroep ge daan op de liberale economist John Stuart Mill, een groot voorstander van opzettelijke geboortebeperking. Ook dr. Van der Waerden ontwikkelde in een brochure van 1912 verschil lende bezwaren. Hij vreesde voor verzwakking van de klassenstrijd. De vaders van grote gezinnen zijn dan enigszins tevreden gestéld. Zij worden minder strijdlustig. Hij verwachtte van kinderbijslagen een verlaging van het nor male minimumloon, verzwakking van het solidariteitsgevoel, nadeel ten slotte voor allen, ook voor de grotere gezinnen. Allengs zijn echter ook in sociaal-democratische kring de denkbeelden gewijzigd. Zij het aarzelend, gaven aan het ontwerp-Romme ook enige sociaal-democratische Kamerleden hun stem. En de minister Van den Tempel verdedigde het ontwerp in de Eerste Kamer, dat nog even voor de schen ding van ons land het Staatsblad bereikte. De praktijk In vele landen heeft ook de sociaal-democraten wel iets geleerd. Er zijn waarlijk geen ongelukken gebeurd door het geven van kinderbij slagen. Integendeel. Ook is niet bewezen, dat daardoor de bevolkingsgroei bijzonder is bevorderd. De Nieuwmalthusiaanse praktijken wijzen op een zedelijk kwaad, dat men niet kan overwinnen met geld. In staten waar men geen kindertoeslagen kent is het geboortecijfer soms nog hoger dan in landen waar men wel dit systeem toepast. Wij denken hierbij niet aan de onderontwikkelde gebieden. De aandrang om toelagen te verstrekken van het eerste kind af is nooit sterk geweest. Velen waren van oordeel, dat een dergelijke regeling op het be hoefte-element een wel wat eenzijdige nadruk zou leggen. Maar ln de tijd der geleide loonpolitiek is men toch tot een bijslagregeling ook voor het eerste en tweede kind gekomen. Op een gegeven moment ging men daartoe over, omdat een algemene loonsverhoging bezwaarlijk scheen. En thans, bij de behandeling van de algemene kinderbijslagverzekering, wordt door sommigen betoogd, dat een regeling waarbij de toeslagen beginnen bij het derde kind „discrimineert". Wij zijn niet tegen kinderbijslagen van het eerste kind af. Maar men ge- bruike geen grote woorden als „discriminatie". Niemand heeft destijds bij het voorstel-Romme, dat de toelagen wilde beginnen bü het derde kind, aan discriminatie gedacht. RECLAMEVLIEGERIJ OP ZONDAG TELEN, christenen en ook anderen, ergeren zich aan de ernstige versto ring van de zondagsrust door de vele vliegtuigjes met hun reclame bier, jenever, sigaretten enzovoort. Een deskundige deelde ons mede, dat mogelijk de Zondagswet wordt overtreden, doch dat bij gering protest aan zoletk meestal geen aandaclrt wordt geschonken. Wij menen intussen, dat een protest hier op zijn plaats is. De Zondagswet spreekt van verstoring van de rust ingeval bij arbeid of bedrijf zonder strikte noodzaak het geluid op meer dan tweehonderd meter hoorbaar is. Verboden is het zonder genoegzame reden verstoren van de open bare rust door arbeid of beroep. De reclamebedrijven beroepen zich op strikte noodzaak en genoegzame re denen, omdat de zondag, economisch gezien, hun beste dag zou zijn. Dit argument ligt typisch in de geest van deze tijd met zijn overheersing van het economische aspect. COURANTEN KRONIEK ANDERZIJDS Prof. dr. Kraemer op Woudschoten (Van een onzer verslaggevers) „In het licht van het Nieuwe Testament kan men de gedeeld heid der kerk niet anders zien dan als een absurditeit". Aldus prof. dr. H. Kraemer te Driebergen die heeft gesproken op de conferentie van gereformeerden, die donder dagavond op Woudschoten is be gonnen. Prof. Kraemer sprak naar aanleiding van het thema der con ferentie: „Hereniging hervormd gereformeerd. Noodzakelijk. Mo gelijk?" De spreker had niet veel moeite op deze vraag een bevesti gend antwoord te vinden. Prof. Kraemer stelde voorop, dat de eenheid der kerk, gezien haar roeping en zin, als'gemeenschap in Jezus Christus, tot dienst aan de wereld, absoluut nood zakelijk is. Reeds in, 1896 heeft prof. dr. J. H Gunning gezegd, dat de eenheid der kerk nodig was omdat ze een ge tuigenis moet zijn van de herstelde mensheid in Christus. De eenheid is geen binnenkerkelijke aangelegenheid, maar een zaak van wereldbelang. Dat de kerken zo gerust doorleven in ver scheurdheid. betekent dat zij de we reld onthouden wat die wereld van Christuswege toekomt. Men brengt de redding der wereld maar zelden in verband met de eenheid der kerk, aldus de. spreker, omdat men bij het vragen naar de zin en roeping der kerk niet vanuit God denkt, maar vanuit de mensen Dit is er de oorzaak van dat het met die eenheid niet op schiet. Prof. dr. H. Berkhof verklaart in zijn boekie ..Gods ene kerk en onze vele kerken", dat de eenheid der kerk nooit zal worden bereikt wapneer de leden persooonlijk niet bereid zijn de opheffing van hun éigen kerk té begeren. Toen Paulus In de nieuwtestamentische gemeente scheuring ontdekte vroeg h|j: „Is Christus gedeeld?" Een vraag die alleen ontkennend kan worden beant woord. Desondanks hebben de kerken de absurditeit van een gedeelde Christus aanvaard. En nu ziet men dan de een heid als een ideaal. Dit mag niet. want de eenheid der kerk Is geen ideaal, doch het grondgegeven der christelijke kerk. ZendingsmiddeJ De eenheid der kerk, aldus prof. Krae mer. is ook haar grootste zendingsmid del. Hoeveel goeds de zending ook doet en nog zal doen, zij blijft kreupel zolang de eenheid der kerk geen werkelijkheid is geworden. In deze geseculariseerde wereld moet de kerk.-,zichop .«en>waaracfctiger.wijZé bewegen dan zij dat tot dusver Ln haar gescheurdheid heeft -gedaan-Wei open baart zich-het" streven „oecumenisch te. zijn", maar het schijnt dat dat tegen woordig tot het christelijk fatsoen be hoort. Het wil helemaal niet zeggen, dat men door een oecumenische gezindheid bezield is en dat plaatselijk wil laten blijken. Een bezwaar der meeste christelHke kerken is, dat zij meer ln het verleden dan in het beden le- ZUID-TIROL Vandaag twee commentaren op de on geregeldheden in Zuid-Tirol, waar dinsdag morgen de spoorlijn naar de Brcnnerpas de voornaamste verbinding van Italië met Oostenrijk en Duitsland, werd geblokkeerd. Allereerst De Telegraaf: „Er is na ook conflictstof in Europa tot ontplof fing gekomen, en wel in het, tot Italië be horende, Znid-Tirol, welks bevolking over wegend nit Oostenrijkers beslaat. Het ia conflict, dat zijn oorsprong vindt in 1918, toen Italië moest worden beloond voor rijn deelneming aan de Eerste We reldoorlog en ten zuiden van de Brenner pas de provincies Trento en Bolzano kreeg toegewezen. Met Bolzano annexeerde Ita lië 200.000 Duits-sprekenden en sindsdien sijn er moeilijkheden geweest. De politiek van de opeenvolgende Itali aanse regeringen is steeds geweest Zuid- Tirol tc veritalianisercn door de immigra tie van de Italianen uit andere gebieden en door de rechterlijke macht, de politie en andere overheidsinstellingen voorname lijk uit Italianen te doen bestaan Het is een domme politiek die bij een bevol king, die eea historisch verleden bezit, bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Oostenrijk heeft de kwestie het vorig jaar voor de V.N. gebracht en er rijn sinds dien conferenties goweest tussen Onsten- rijk en Italië, achtereenvolgens in Milaan, in Klagenfurt en in Zürieh, zonder dat het probleem tot zijn oplossing is gebracht. Toch is deze oplossing niet zo moeilijk. Er is natuurlijk geen sprake van dat het rad der geschiedenis 43 jaar kan wordei teruggedraaid en Zuid-Tirol aan Oostenrijk wordt teruggegeven. Maar het minste dat kan worden verlangd, is toch wel dat in deze tijd, nu onafhankelijkheid wordt ver leend aan volkeren, die zich nog op de on derste trede van de beschavingstrap bevin den, aan Znid-Tirol een vérgaande mate van zelfbestuur wordt toegekend. De ernstige daden van sabotage, die de laatste dagen gepleegd rijn, kunnen nim mer worden goedgekeurd. En van de Ita liaanse regering kan moeilijk worden ver wacht dat zij onder druk van deze daden vergaande concessies doet. Niettemin staat vast dat slechts een zeer liberale Italiaan se politiek do oorsaak van de onrust kan wegnemen". En dit zegt De Volkskrant er van: „Weinig Europeanen tullen zich heb ben gerealiseerd, hoe explosief bet ge schil tussen Oostenrijk en Italië over Zuid- Tirol was, voordat de bommen ontploften op de spoorlijn naar de Brennerpas. De terroristen hebben hun doel bereikt, al» »e de aandacht van de wereld hebben willen trekken. Iedereen wil graag aannemen, dat de Oostenrijkse autoriteiten niet» met dese aanslag te maken hebben en dat ook de bevolking van Zuid-Tirol over het algemeen dere actie veroordeelt. Het is immers dui delijk, dat er niet redelijk onderhandeld kan worden, als er dergelijke onredelijke middelen worden gebruikt om druk uit te oefenen. Met optreden van de terroristen maakt REACTIE Prof. Smits heeft voortaan in de Hervormde Kerk geen ambte lijke positie meer, aangezien hem de bevoegdheden als van een emerituspredikant zijn ontnomen. Naar aanleiding hiervan schrijft prof. dr. D. Nauta in het „Cen traal Weekblad" onder meer het volgende: leurstellend te beschouwen, dat men er niet in geslaagd is een ge sprek met prof. Smits te arrange ren. Als teleurstellend zal het wor den aangemerkt natuurlijk door de hervormde synode. Maar ook wij als gereformeerden moeten, geloof ik, een dergelijk oordeel delen. Waarschijnlijk zullen wij met de hervormden enigermate verschil len in de waardering van een ge sprek, zoals van hervormde zijde werd nagestreefd. Onze verwach tingen van de uitslag er van zul len minder hooggestemd zijn. Het valt evenwel niet te ontkennen, dat een serieus gesprek met vrijzinni gen van de geaardheid van prof. Smits zijn waarde moet hebben. Bepaalde dingen zor 'en daardoor tot helderheid gebracht kunnen worden. De mogelijkheid daarvan is thans op besliste wijze afgesne den. En het laat zich niet aanzien, dat binnen afzienbare tijd daarin wijziging intreden zal. Met mijn tweede opmerking kom ik geheel op het terrein van ons gereformeerden. Hoe zullen wij staan tegenover de gevallen beslis sing van de hervormde synode? Ik acht het niet onmogelijk, dat som migen zullen redeneren in deze geest: die synode heeft de kans f;emist van de bedoelde zaak een eertuchtprocedure te maken, zij heeft er een kwestie van orde van gemaakt en op deze wijze een lastig element weten te elimineren. Toch geloof ik niet. dat men op die wijze aan de zaak recht laat wedervaren. N'aar mijn mening heeft men niet gelijk met de bewering, dat de zaak louter tot een kwestie van orde is gereduceerd en dat men in dit geval in het geheel niet van tuchtoefening zou mogen spreken. Het staat vast dat het artikel uit de ordinantie, op grond waarvan het breed moderamen der synode zijn beslissing heeft ge nomen. voorkomt in de paragraaf, die handelt over ontheffing van en ontzetting uit het ambt. Voorts moet men in aanmerking nem-en, dat het verlenen van de bevoegd heden als van een emeritus predi kant, welk punt bepaaldelijk in ge ding is gebracht, duidelijk moet worden beschouwd als een voor recht, dat alleen wordt verleend aan iemand, die eervol van zijn ambt werd ontheven, en dan nog niet zonder meer, maar steeds vol gens een opzettelijk daartoe uitge lokte beslissing. Wanneer dan ach teraf een dergelijk voorrecht wordt ontnomet., draagt een beslissing in die zin ongetwijfeld een afkeurend karakter. Het element van een be paalde tuchtoefening valt daarin bezwaarlijk te loochenen. Zulks komt ook hierin uit, dat in een der bedoelde bevoegdheden niet strookt met de waardigheid of de belangen der kerk. En, zoals ik heb gememoreerd, heeft het breed moderamen der synode in feite deze uitspraak gedaan. ER mogen dan in de hervormde kerk zelf mensen zijn, die gaarne op een andere wijze de tuchthandellng zich hadden zien voltrekken. En buiten de hervorm de kerk zijn er stellig, die aldus gewild zouden hebben. Maar dat is een standpunt, dat wellicht te weinig weet rekening te houden met de precieze rechtsverhoudin gen in de hervormde kerk en waarover ik in dit verband niet behoef uit te weiden. Voor mijn besef staat het zo, dat hier onmis- kenbaar op een bepaalde wijze tucht Is geoefend. De waardigheid en de belangen der kerk hebben niet gedoogd, dat prof. Smits zijn ambtelijke positie in het midden van de hervormde kerk behield. Tenslotte nog een derde opmer king. Van hervormde zijde Is nog al eens in kritische zin gesproken over tuchtoefening in de Gerefor meerde Kerken. Men heeft er dan tegelijk veelal op gewezen, dat ook al wilde men tuchtoefening voor eigen kerk niet afwijzen, deze toch nooit zou mogen geschieden op de wijze als in de Gereformeerde Kerken placht te gebeuren. Ik meen thans te mogen verzekeren, dat een soortgelijk oordeel over deze tuchtoefening in de hervorm de kerk zal worden geveld van vrijzinnige zijde. Dat tuchtoefening door de kerk, met hoeveel beleid en voorzichtigheid getracteerd, ooit op algemene instemming zou kun nen rekenen, is een illusie. ven. Hun leus schobt te >yn: „Wij willen ons type handhaven". Dit heeft tot gevolg dat de theologische en kerk rechtelijke benadering van dit vraag stuk weinig belooft. Men stuit steeds weer op het vasthouden aan eigen „waarheidsbegrip". Eenheid is niet in eerste instantie een zaak der hogere kerkelijke organen maar iets dat van onderop groeien moet. Prof. Kraemer stemde dan ook harte in met de oproep der achttien predikanten inzake de eenhïid van de hervormden en gereformeerden. De spre- in deze oproep de goede toon _._.itrusting te beluisteren. De ge meenten moeten het plaatselijk in hun gedeeldheid niet meer kunnen uithouden. Déraillement Het is wel zeker dat hiervan déraille menten het gevolg zullen zijn, zoals sommigen vrezen. De spreker achtte dit zeer gezond. Er zullen nog heel wat dé raillementen nodig zijn, wil men tot een heid geraken. Altijd komt men weer op hetzelfde punt terug, nl- dat de kerken haar zelf standigheid niet wensen prijs te geyen. De. hoofdvraag is overigens niet: „Hoe kunnen we als kerken dichter by el kaar komen?" maar: „Hoe kornen we als kerken dichter bij Christus?'; Als de kerken daar serieus mee bezig zijn, komt de rest vanzelf, aldus prof. Kraemer. Deze conferentie op Woudschoten wordt geleid door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en bijgewoond door ve le gereformeerden en enige hervorm den o.w. prof. dr. A. F. N. Lekker- Gereformeerde Kerken Classis Den Bosch: gemeenschappelijke kerkdiensten De Classis Den Boseh van de Ge. reformeerde Kerken heeft aan de Ge nerale synode gevraagd om meer plaatselijke vrijheid. De classis is van mening dat de een- taeid der kerken niet slechts ln de weg van contact tussen de respectievelijke synodes moet worden bevorderd, maai nog meer door plaatselijk samenspre- ken en samengroeien en dat dit door de lapdelijke situatie niet meer mag worden belemmerd dan nodig is. De classis Den Bosch wil samen met andere plaatselijke gemeenten kerk diensten beleggen onder gemeenschap- pelijke verantwoordelijkheid der kerke raden. Een diepgaand gesprek tussen de betrokken kerkeraden over Schrift ff YinTo£aSk den aanvaardbare basis van samenwer- kiDeze vrijheid wordt in de eert te plaats gevraagd omdat in het zuiden kleine reformatorische kerken staan in een overwegend rooms-katholieke omge ving. die zich alleen samen zullen kun nen handhaven. Studenten krijgen internat, centrum Op 19 juli zal een Internationaal stu dentencentrum worden geopend in De Dromedaris te Enkhuizen, een uit 1540 daterend bolwerk aan de haven, dat ni plaats zal bieden aan vijftig studenten; Het Initiatief voor dit centrum werd genomen door twee Amsterdamse stu denten. Johan Rijfkogel en Lyda Baei idt. die aanvankelijk een bescheiden huisje in Enkhuizen wilden huren, drch later De Dromedaris kregen aangebo- Beroevingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Deventer, vac. wijlen J. E. Cannegieter: G. J. Rijks te Ooster- land; te Sliedrecht: C. Bezemer te Zie- rikzee. Benoemd tot leraar godsdienstond. aan het Chr. Lyceum te Goes: J. v. d. Bank. kand. te Veenendaal GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Loenen: H. G. Mey- ;n, em.pred. en h'ulppred. te Oostzaan. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetallen te Eemdijk: K. Boersma en J. Kievit, beide kand. te Apeldoorn: te Den Helder en te Papendrecht: J. Kie vit, kand. te Apeldoorn en J., P. Versteeg, kand. te Amsterdam; te Onstwedde: H. Biesma, kapd.te. Lisse en K. Boersma. kand. te Apeldoorn. Beroepen te Noordëloos J. Kievit, kand. te Apeldoorn; te Papendrecht: J. P. Versteeg, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Vineland (Ont Canada. Fr. Chr. Ref. Church): C. Verhagen te Hilversum. GER. GEMEENTEN. Beroepen te Terwolde, Uddel en Waar de: L. Huisman, kand. te Zwijndrecht. Aangenomen naar Leerdam: A. Kok, kand. te Rotterdam, die bedankte voor Aalst, Aagtekerk, Almelo, Benthuizen. Borssele, Emmeloord, 's Gravenpolder, 's Gravenzande-NaaldwijR, Klaaswaal, Kortgene, Meliskefke, Nieuwerkerk.'Nij- kerk, Opheusden; Rilland Bath, Kortgé- ne, Catharines- (Ont.), Veenendaal- en Vlissingen. Benoeming Het curatorium, van'rie R.K. Econo mische Hogeschool te Tilburg beeft prof. dr. M. G. Plattel (O.P.) benoemd tot rector-magnificus voor het cursus jaar 1961—'62. Tot secretaris van de senaat is be noemd prof. F. J. P. van Dooren. De stichting heeft een zomerplai winterplan en een cultureel plan worpen voor het gebruik van trum. Het zomcrplan zal staan in het teken van vakantie en watersport. Het winterplan zal de Nederlandse studenten de mogelijkheid bieden eigen activitei ten te ontwikkelen, zoals studieweken, dispuutfeesten en muziek-, toneel- er cabaretuitvoeringen. Het culturele plan zal gericht zijn zowel op de studenten als op de bevolking van West Friesland en de kunstenaars. De directeur-generaal van de land bouw. ir. J. W. Wellen, heeft in de au- an de Landbouwhogeschool te Wa- geningen de negende internationale zo mercursus voor landbouwvoorlichtings ambtenaren geopend. In deze cursus, die van 13 juli tot en met 6 augustus duurt, zullen twintig in leiders. onder wie vijftien buitenlanders, de vele aspecten van de voorlichting aan boer en boerin behandelen met de 130 deelnemers uit veertig landen. In Lucas 10 volgen twee overbekende bijbelgedeelten op elkaar: de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan en he verhaal van de altijd in de weer zijnde Martha en de luiste- rende Maria. Die gelijkenis begint met de samenvatting van de wet det Heren: „Gij zult den Here uw God liefhebben uit geheel utc hart en met geheel uw ziel en met geheel uw kracht en met geheel uw verstanden uw naaste als uzelve." De wetgeleer de die het aldus formuleert krijgt van Jezus ten antwoord: „Doe dat en gij zult leven." En dan volgt er: „Maar hij (dk wetgeleerde) wilde zich rechtvaardigen en zei tot Jezus: Er wie is mijn naaste?" Typerend: met dat eerste gebod had hij blijkbaar geen mgeite het „God liefhebben" sprak vanzelf! Dan Maria en Martha: Martha is, als de barmhartige Sama ritaan, druk bezig met het verzorgen van haar naasten. Er Maria luistert naar de woorden van haar Heer en Heiland. De aanwezigheid van Jezus is voor haar op dat moment het eerste en grote gebod het liefhebben van de naaste komt dan op de tweede plaats. Jezus zegt van haar dat zij het goede deel heeft uitgekozen dat van haar niet zal worden weggenomen. Hoevelen van ons komen aan het goede deel nooit toe? De Verenigde Staten beschuldigen: De Ver. Staten hebben het re gime in Oost-Duitsland ervan be schuldigd de vrijheid van gods dienst te schenden en te trachten een splitsing teweeg te brengen in de Duitse Evangelische Kerk. De Evangelische Kerk is de grootste protestantse kerk v&n Duitsland. Het departement van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Evangeli sche Kerk een van de weinige instellin gen is die nog ln Oost- en West-Duits- land werken. Volgens perschef Lincoln White is het doel van de communisten het torpederen van dit nationale Insti tuut en het teweegbrengen van een scheiding in overeenstemming met de politieke scheidslijn in Duitsland. HM bracht de communistische actie tegen de kerk in verband met de voorstellen van Chroesjtsjew om van West-Berlijn een vrije stad te maken. Vrije Universiteit „De geschiedenis van de oplei ding tot onderwijzer in Nederland aan de openbare, protestants-chris telijke en byzon^er-neutrale in stellingen" is dè titel van het proefschrift waarop de heer R. Turksma vandaag is gepromoveerd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, tot doctor in de pedago giek. Zijn promotor was prof. dr. J. Waterink. doctoraal examen pedagogiek af. Sinds 1948 is hij leraar pedagogiek en psycho logie aan de Rrot. Chr. Kweekschool te Dordrecht. In zijn proefschrift heeft de promovendus onder meer de volgende punten opgenomen: Tegen het einde van de 18e eeuw was het lager onderwijs hier te lande zeer slecht. De Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen", veelal de propagandiste voor de principes der Verlichting, probeer de door het oprichten van z.g. depar- tementsscholen en het verbeteren van de opleiding het volksonderwijs op hoger niveau te brengen. Nadat deze Vereniging een aantal „leer- en kweekscholen" gesticht had, volgde de Staat met het oprichten vac J~ eerste Rijkskweekschool. Doordat de openbare school langzamer hand haar christelijk karakter verloor, kwam er verzet van Roomskatholieke en orthodox-protestants christelijke zij de tegen de gemengde school. De eerste christelijke associatie-school in ons land was de bijzondere school der teerste klasse opt, dé, Nijmegen; weldra volgde de stichting van de eerste christelijke kweekschool. De christélijke ktvëèk^ en ftormaalschó- len ontvlrigéri aanvankelijk geen sub sidie, maar na het inwerkingtreden van de onderwijswet-Mackay gingen ze een betere tijd tegemoet, daar ze toen van het Rijk een subsidie ontvin gen. De lager-onderwijswet van 1920 bracht de volledige financiële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs. maar de opleidingsparagrafen van titel VI bleken fata-morgana's te zijn. Doordat het Rijk genoodzaakt was op het onderwijs te bezuinigen, kwam van de voorgestelde vijfjarige kweek school niets terecht. In de dertiger jaren hebben de ministers van onderwijs, kunsten en weten schappen pogingen in het werk ge steld het kweekschoolonderwijs wet telijk te regelen, maar de drie pogin gen liepen op een fiasco uit. De driejarige kweekschool werd vanaf 1 september 1934 ingevoerd. Tijdens de 2e Wereldoorlog werd de 4-jarige kweekschool hersteld. Het on derwijs op de kweekscholen werd door het schrikbewind van de Duitsers totaal gedesorganiseerd. Na de bevrijding stelde oud-minister G. Bolkestein het z.g.n. „Schema van de Organisatie van het Onderwijs" op, dat wat het kweekschoolonderwijs be treft, een duidelijke overeenkomst ver toont met de latere Kweekschoolwet, die 23 juni 1952 tot stand kwam. Advertentie Hét mmt ve/dwekte, nve/dï Ut ëuAopa Bisschop Otto Dibellus van Ber lijn en het hoofd van de Duitse! Evangelische Kerk, Kurt Scharf, hebben gisteren in oen telegram aan de Oostduitse premier Otto Grote- wohl de communistische beschuldi gingen van de hand gewezen dat de Kirchentag van de Evangelische Kerk in Berlijn een onderdeel van de koude oorlog is. Protest Zij protesteren ook tegen het politie- ingrijpen in de reis naar Berlijn van een. Oostduitse bisschop op dinsdag jL Zij verklaren dat de organisatoren van dt volgende week te houden Kirchentag integendeel )uist hebben gewaakt tegen politiek misbruik van de bijeenkomst De communisten hebben bijeenkomsten in Oost-Berlijn verboden en leggen Oost duitsers die de bijeenkomsten in West- Berlijn willen bijwonen, moeilijkheden in de weg. Er worden 20.000 Westduitsers voor de dag in Berlijn verwacht. De kerkelijke leiders spreken het telegram over Oost-Berlijn als over „de democratische sector van groot-Berlijn." Dit is de communis tische term voor het stadsdeel. hun protest tegen het politie-ingrij- pen bij de reis van bisschop Frie- drich-Wilhelm Krummacher naar Berlijn, op dinsdag jL, zeggen de kerkelijke leiders te hopen dat der gelijke stappen niet zullen worden genomen tegen de (Oostduitse) christenen die volgende week naa: bijeenkomsten van de Kirchentag in Berlyn gaan. Ds.W.L. Tukker lid hoofdbestuur S.G.P. Tijdens de bijzondere algemene ver gaderlng der S.G.P., welke woensda; 12 juli in het gebouw „Tivoli" tt Utrecht gehouden werd, Is ds. W. L Tukker, ned. herv. predikant te Katwijt aan Zee met ds. D. v. d. End-Braat, ned. herv. predikant te Monster en ds, J. v. d. Haar, ned. herv. predikant ti Sint-Maartensdijk tot lid van het Hoofd bestuur der S.G.P. gekozen. Nu het hoofdbestuur is aangevuld zal spoedig de nieuwe voorzitter der partij bekena worden. Binnen korte tijd zal een hoofdbestuursvergadering worden gehouden. Daar thans van de 11 hoofdbe stuursleden, 5 tot de Hervormd-Gerefor- meerde-bondsrichting behoren w.o. ooi ds. H. G. Abma, te Putten en ds. P. J. Dorsman te Staphorst is de verwach ting dat de nieuwe voorzitter uit deze fersonen gekozen zal worden in de vaca- ature, ontstaan door het overlijden van ds. P. Zandt te Delft. Zoals we al eerder gemeld hebben, worit verwacht, dat de keus op ds. Tukker zal vallen. Amerikaanse subsidie voor prof. dr. Slater Het medisch fonds van de gezamen lijke Amerikaanse levensverzekerings maatschappijen heeft dit jaar een be drag van 1.189.000 dollar beschikbaar gesteld voor het onderzoek van hart ziekten in Europa en Noord-Amerika. Tot degenen, die in deze subsidie de len behoort ook de Amsterdamse hoog leraar prof. dr. E. C. Slater. Deze krijgt een bedrag van 16.170 dollar toegewe- echter ook duidelijk, hoever beide partij en uiteen zijn geraakt. Zij zien niets meer in de eindeloze conferenties die er zijn besteed aan deze kwestie, sinds Oostenrijk haar in het najaar aanhangig maakte bij de V.N. Volgens de resolutie die daar werd aangenomen, zou nu de aangewezen weg zijn: een nieuw beroep op de V.N. of op bet internationale gerechtshof in r~ Haag. Italië voelt daar bet minste omdat bet Zuid-Tirol ,ls een hinnenla aangelegenheid beschouwt en alleen wil pra- over de juridische uitleg van het ak koord van 1916 tussen De Gasperi en Gru- ber. Oostenrijk probeert echter juist langs dit akkoord heen te glippen. Het lijkt erop, dat een oplossing pas mogelijk zal zijn. als de sfeer wat verbeterd is. Bomaansla gen en terreur zijn eehter beslist niet de middelen om de verhitte gemoederen te kalmeren. Hoe ver zijn we nog van eer Verenigd Europa verwijderd, als dergelij ke burenruzies onoplosbaar blijken en sa mer>woning zo moeilijk ia". Vraag: Hoe krijg ik olievlekken uit trottoirtegels voor mijn woning, die veroorzaakt zijn door geparkeerde au to's? Antwoord: Deze vlekken zijn moei lijk geheel te verwijderen. Het ergste vuil kan men eerst met een schop er af steken. Daarna moet men de tegels afboenen met ruim gebruik van ben zine en ten slotte afboenen met heet sodawater. Denk er om dat er geen vuur mag komen bij de benzine. Men mag dus vooral niet roken. Het eenvoudigste en beste is waar- schijnlijk dc tegels om te keren met de schone kant naar boven, ten mins te wanneer dit mogelijk is. Vraag: Ik wil een zogenaamde ,,huik'" maken op mijn roeiboot. Hier voor heb ik reeds sterke katoenen blocmzakjes laten wassen en bleken. Op welke manier kan ik dit materi aal goed waterdicht maken en hoe kan ik dit verven? .Antwoord: De katoenen bloemzak- jes kunt U verven in een verfbad van pakjes verf. die bij de drogist daartoe verkrijgbaar zijn. De gebruiksaanwij zing is daarbij gevoegd, zodat dit geen probleem behoeft te zijn. Om daartoe geschikte stoffen wa terdicht. althans waterafstotend te maken, zijn ook verschillende prepa raten bij de drogist verkrijgbaar, b.v. marmlsol waterproof. Wij betwijfelen echter of de katoenen bloemzakjes daarvoor geschikt zijn. daar het weef sel niet dicht genoeg is om een wa terdichte doek op te leveren voor een „hulk" op een roeiboot. Men kan be ter tentUnnen aanschaffen. Vraag: Hoe lang moeten betaalde belastingpapieren bewaard blijven zonder risico dat door fouten van de belastingadministratie verhaal moge lijk is? Antwoord: Er is geen wettelijke ter mijn voor bewaring van belastingpa pieren. Het is echter zo, dat de be lastingdienst bij een mogelijke vergis sing nog vijf jaren kan navorderen, zodat men met het oog op dit risico de stukken ten minste vijf jaren lang moet bewaren. Het is echter veiliger dit nog langer te doen met het oog op de verjaring van eventuele straf fen. Vraag: Bijgevoegd blad is een stek, die al zes weken in het water staat, maar niets doet. Hoe is de naam en de, behandeling? Antwoord: Het blad is van een sier- netel. Dit is een plant, die zich zeer goed laat stekken. Soms draagt deze netel lila bloemen, meestal echter wordt de plant gehouden om haar kleurrijk blad. Zij verlangt heel veel watèr. In de winter moet men haar in een normaal verwarmde kamer hou den. De meeste netels verliezen dan het blad. zodat men de overgebleven planten het best kan stekken. Een stek op water zal zeker wortel schieten. Plaatst U de stekken eens in een vochtige, donkere kast. bijvoor beeld de kelderkast en laat haar de tijd. Men moet dan het water wel op peil houden maar niet verversen. Het zal U dan zeker gelukken. Vraag: Hierbij zend ik een puzzel, een kruiswoordraadsel, waarbij de in te vullen woorden niet zijn aange duid naar het onderwerp maar met letters, waaruit ik geen woord kan op maken. Daaronder staat een spreuk, met letters, die op zich zelf geen be grijpelijke betekenis hebben. Wat is de oplossing hiervan? .Antwoord: De oplossing hiervan mogen wij niet geven, maar wij kun nen U wel zeggen wat U doen moet. Het betreft hier eer. geheimschrift. waafVan elke letter een andere letter voorstelt. Betreft het hier een ver schuiving van het alfabet, dan schuift elke letter een gelijk aantal plaatsen op. Is er sprake van een omgekeerd alfabet, dan telt U voor alle letters een plaats van achteren naar voren. In het gegeven geval is de oplossing niet zO moeilijk omdat de woorden afzonderlijk vermeld staan. U gaat eens pa welke letters hot meest voor kómen in het alfabet en in deze puzzel. Vraag: Daar ik wel eens heb gehoord dat de stichting Centraal Bureau een scmi-officiële instelling is. verzoek ik U mij uit te leggen wie semi-officieel betrokken is bij deze stichting cn wie officieel alsmede verdere bijzon derheden over opbouw en werkwijze. Wat gebeurt er met het binnenkomen de geld en hoe wordt dit verdeeld, aangezien de stichting geen winst maakt? Antwoord: De stichting deelt het vplgende mede: Zij is geen over heidsinstelling. doch een particuliere instantie, belast met uitvoering van een overheidstaak. De drie verkeers- bonden in Nederland, te weten de A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V., zijn door de minister van water staat gemachtigd de rijvaardigheids bewijzen af te geven en dus de of ficiële rijexamens af te nemen. Be paald is daarbij dat zij de werkzaam heden. verbonden aan de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen en het afne men van rijexamens niet zelf mogen uitvoeren, doch dat zij daarvoor een bureau moeten stichten (art. 102 We genverkeersreglement.). Dit is in 1927 geschied en het bureau bestaat dus 34 jaar. Op 1 januari 1959 nam het de rechtsvorm van een stichting aan. De leiding is in handen van het be stuur der stichting, waarin tien per sonen zitting hebben. Iedere verkeers- bond wijst twee leden aan. de onder nemersorganisaties in het vervoer, als K.N.V.T.O.. N.O.B.. B.B.H., E.V.O. en de R.K. en Chr. Bond ge zamenlijk eveneens twee, cje chauf feursorganisaties van het N.V.V., C.N.V. en de R.K. bond eveneens twee. De minister van verkeer en wa terstaat wijst een vertegenwoordiger in het bestuur aan. Deze minister stelt, aan de hand van de ingediende begroting en de jaarlijks over te leg gen verlies- en winstrekening en ba lans. zowel het inschrijfgeld als de prijs van de geneeskundige verkla ring vast. Daar de stichting zich zelf betaalt, gebruikt zij de binnenkomende gelden voor betaling van salarissen, honora ria en de overige in elk bedrijf voor komende vaste lasten. Is er een overschot, dan wordt dit gereserveerd. Winstuitdelingen kent het bureau niet. De thans aanwezige reserve is gedu rende vele jaren gevormd en wordt gebruikt voor bouw van een hoofdkan toor te Rijswijk, annex oproepcen- trum en een oproepcentrum te Rot terdam. aan welke gebouwen zeer grote behoefte is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2