een betere sigaret f1 Tweede Kamer met derde akkoord t.h. Eichmann: oprechtheid is een van mijn kwaliteiten Uitbreiding economische hogescholen uitgesteld Bij kopen op afbetaling eerst 20 procent contant op tafel INTERNATIONAL prysfL"! Onderzoek naar ertsen in het Carstenszgebergte Tegen schilder acht jaar geëist wegens doodslag Eichmann: documenten zijn onnauwkeurig E.E.G. moet fifeldreserve kweken Mariniers verongelukt bij oefening op Aruba 9 WOENSDAG 12 JULI 1961 (Vervolg van pagina 1 Minister Cals kon begrip opbrengen voor de wens van de Kamermeerder heid en kwam daaraan bij nota van wij zigingen tegemoet. De oprichting van juridische faculteiten aan de economi sche hogescholen achtte de bewindsman niet zo'n urgente zaak dat ze geen uitstel zou gedogen. Dit jaar kan er in ieder ge val toch nog niets van komen. De kwes tie speelt dus pas tegen september vol gend jaar een rol en dan zal de Kamer de uitbreidingsnota wel hebben behan deld. Mocht dit onverhoopt niet het ge- ral zyn, dan zou tussentijds een wette lijke voorziening kunnen worden ge- De nota, van wijzigingen, die de mi nister aan de Kamer voorlegde.bleek nogal slordig opgesteld. Ze schrapte wel iswaar de omstreden artikelen maar liet de daarop afgestemde titel en conside rans van het wetsontwerp ongewijzigd. De K.VJP.-er Stokman moest de bewinds man op deze nalatigheid opmerkzaam maken. Derde t.h. Op de liberale prof. Korteweg na liever de ontwikkeling van de Eindho- vense instelling nog wat zou willen af wachten, zagen de verschillende spre kers met de regering de noodzaak in van een derde technische hogeschool. Het besluit om deze in het oosten des lands te stichten ontmoette geen kritiek en ook de keuze van het Twentse in dustriecentrum Enschede als vestigings plaats achtte men onder de gegeven omstandigheden logisch en verantwoord, al realiseerde de Kamer zich zeer dat er ook veel argumenten voor tiging in Deventer, Arnhem of Zwolle zijn aan te voeren. De c.h.-fraetieleider dr. Tilanus zou persoonlijk aan Deventer de voorkeur hebben gegeven, maar de provincie Overijssel zelf Enschede heeft geprefereerd, wilde hij zich bij de genomen beslissing neerleggen. Men is in Enschede trouwens al met de voor bereidingen begonnen en de Staten-Ge- neraal staan dus min of meer voor een voldongen feit. „Dit is niet mijn schuld", zo repliceerde minister Cals. „Enschede zelf is aan het werk gegaan, maar mijn departement heeft zich daar zorgvuldig buiten gehouden". Enig meningsverschil bestond er in de Kamer over de vraag op welk tijd stip de derde TH. kan worden geopend. Minister Cals denikt aan uiterlijk 1963, maar mevr. Kuiper-Struijk (lib) vond dat veel te vroeg. Naar haar mening kan pas in de jaren 1968-70 te Enschede worden gestart. Een vroegtijdiger ope ning zou het enorme probleem van de uitbreiding der wetenschappelijke sta ven alleen maar vergroten. De socialist Tans ging niet zover als de liberale spreekster, maar ook hij meende dat mèt de opening van de derde T.H. nog wel een jaartje gewacht kan worden teneinde een verantwoord inzicht te ver krijgen in de opzet van het project. De K.VP.-er Albering nam in dit opzicht geen standpunt in en de a.r. prof. Ver steeg vond, dat de praktijk maar moet uitwijzen of 1963 haalbaar is Minister Cals hield vol. dat uiterlijk 1963 met de propaedeuse in Enschede kan en moet worden begonnen. Als we er niet in slagen op zeer korte termijn het aanbod aanzienlijk te verhogen, zullen we straks in de verste verte niet kunnen voldoen aan de vraag naar academisch Wet erkenningen tuinbouw aanvaard (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het ontwerp Wet erkenningen tuinbouw aangenomen. De motie-Egas (soc.), waarin erop werd aangedrongen het aantal erkenningsvoor schriften zo klein mogelijk te houden, werd door de indiener ingetrokken, om dat de Kamer er geen materiële, doch slechts, formele bezwaren tegen had. Papoea-predikanten naar Nederland Vier Papoea-predikanten van de Evan- gelisch-Christelijke kerk, van wie twee met gezin, zullen 24 juli voor verdere theologische studie naar Nederland ver trekken. Deze geschiedt te Oegstgeest en zal twee en half jaar duren. Na afloop gaan zij voor zes maanden naar een Engels-sprekend gebied. gevormde technici. Uitbreiding van het technisch hoger onderwijs is daarom méér dan noodzakelijk en daar „Delft" zo langzamerhand een Mammoet-instel ling dreigt te worden (nu reeds 1200 eer stejaars) is decentralisatie de aangewezen weg om de technische talenten te acti- De bewindsman erkende, dat de bezet ting van de wetenschappelijke staven het grootste probleem vormt bij de bereiding van de derde t.h. Men kan daar echter moeilijk een argument ontlenen om de opening van de nieuwe instelling uit te stellen tot 19681970. Voor 1963 is in ieder geval een groter aantal docenten in de technische weten schappen vereist en of men dit nu tracht te bereiken door uitbreiding van de ene dan wel door oprichting van de andere til., dat doet weinig terzake (de wense lijkheid van spreiding even buiten be schouwing gelaten). Inmiddels heeft de regering tot adviseur voor de voorberei ding van de derde t.h. benoemd dr. G. Berkhof, chef van ae chemische arch bij de Staatsmijnen. De kosten de bouw en de inrichting van de nieuwe hogeschool worden geraamd op f 150 miljoen, de exploitatiekosten op f 20 a f 21 miljoen in 1970. Met de bouw kan spoedig worden begonnen, zodat ook die reden uitstel van de opening tot 1963 niet nodig lijkt. Rotterdam Rotterdam zal erop moeten rekenen, dat de eerste tien jaar nog niet aan verlangen naar een eigen universiteit kan worden voldaan, zo zei de minister nog in antwoord op een vraag van de liberale afgevaardigde mevr. Kuiper- Struyk. In de nota over de uitbreiding van hi wetenschappelijk onderwijs schreef de bewindsman begin dit jaar, dat „wel licht in een verdere toekomst" de ont wikkeling van het Rotterdamse gebied aanleiding zal geven tot aanpassing de hoger-onderwijsvoorzieningen aan de K.N.M.I. observeert samen met Tiros 3 (Van een onzer verslaggevers) Het K.N.M.I. in De Bilt is naast de weerkundige instituten van een twintig tal andere landen door Amerika op de hoogte gesteld van de plannen on het najaar een derde fotokunstmaan (de Tiros 3) te lanceren. Tevens zullen ge gevens worden verstrekt over de tijd stippen waarop de kunstmaan boven land zal zijn waar tc nemen. Dit maakt het voor het K.N.M.I. mogelijk, terwijl de kunstmaan overkomt en waarnei gen van een hoogte van 700 km doet, zélf observaties van het weer van d< grond te doen en deze later te verge- Hierdoor zal een beter idee kunnen worden gevormd over de structuur de luchtlagen boven Nederland. De Tiros 3 zal worden uitgerust met twee televisiecamera's met groothoek lens en speciaal studie maken van dt ontwikkeling van depressies. Reeds eer der zijn in Amerika twee andere foto kunstmanen gelanceerd (de Tiros 1 naar deze hadden een aanzienlijk minder uitgebreide uitrusting dan de Tiros 3. De eerste is inmiddels uitge schakeld, terwijl var de tweede nog slechts een camera werkt. Ook van de lancering van deze kunstmanen werd het K.N.M.I. op de hoogte gesteld. Van enige vorm van samenwerking met Amerika bij de uitvoering van dit kunstmaanproject is geen sprake, zo verklaarde het K.N.M.I. „Wij krijgen de gegevens alleen als vriendelijke geste eigen onderzoek. Overigens zijn de waarnemingen door de kunstmaan met van belang voor het zuidelijk half rond. In het noorden zijn zoveel waar nemingsstations gevestigd, dat wij over voldoende gegevens met betrekking tot in aantocht zijnde weer beschik ken". aldus het K.N.M.I. Aanvaring Het 5300 ton metende Noorse schip Fapkanger, dat in charter vaart voor dc K.N.S.M. te Amsterdam, is vannacht ter hoogte van het lichtschip Sandetti voor de ingang van het Kanaal aanvaring gekomen met een onbekend aans schip. De Falkanger, die een gat n zes meter breedte op de waterlijn heeft aan bakboord, is naar Vlissingen gevaren. Eerste Kamer gaat ondanks kritiek akkoord met nieuwe regeling (Van onze parlementsredactie) Dc Eerste Kamer heeft gistermiddag goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp op het afbetalingsstelsel, zU het dat men van verschillende kanten kritiek meen de te moeten laten horen op de 20 pet van de koopprijs, die iedere koper zal moeten storten, wanneer hü goederen op afbetaling wil hebben. Hiermede nam men eigenlijk stelling tegen het amendement, dat mejuffrouw J. Knol (k.v.p.) bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer had ingediend en dat toen door de staats secretaris dr. Veldkamp was overgeno men. „Ik kan nie». begrijpen, dat de staats secretaris dit amendement zo maar heeft overgenomen", zo klaagde de liberale woordvoerder, de heer Delprat, die in zijn kritiek heel wat gematigder was dan zijn politieke geestverwanten aan de over zijde van het Binnenhof. „Och ja, het was de maiden-speech van mejuffrouw Knol en hoewel ik persoon lijk aanvankelijk 15°/» in mijn hoofd had, meende ik met 20°/« akkoord te moeten gaan, omdat ook de SER en de consu menten-organisaties de kassa-storting op 20 gesteld wilden zien", aldus dr. Veld kamp. Mr. Lichtenauer (C.H.), die in 1954 al voorzitter was van een staatscommissie voor het afbetalingsstelsel, kon wel waar dering voor het wetsontwerp opbrengen, alhoewel hij het minder juist vond, dat de vergunningen voor de colportage zul len worden afgegeven door burgemeester en wethouders en niet door de Kamer van Koophandel. Ook de heer Lichtenau er had bezwaren tegen het vastleggen van een minimum-drempel van een eerste be taling van 20 pet, omdat dit volgens hem de vrijheid van de regering in haar be leid op het gebied van de kredietverle ning zou belemmeren. De heer Van Lieshout (k.v.p.), die het wetsontwerp sociaal gezien een grote vooruitgang noemde, achtte de 20'/« kassa-storting wel juist, terwijl de heer Van der Waerden (soc) de 20*/» op so ciale gronden wilde aanvaarden, alhoe wel hij zich bezorgd toonde over het eco nomisch effect. Staatssecretaris Veldkamp antwoordde, dat hij de werking van de 20 «/«-regeling eerst in de praktijk wil afwachten. Blijkt 20 op moeilijkheden te stuiten, dan zou hij nogmaals een advies aan de desbe treffende commissie van de SER vragen Het wetsontwerp werd hierna z.h.st aangenomen. dan bestaande behoeften. Met deze klaring conformeerde mr. Cals zich de adviezen van de zg. spreidingscom missies. Mevr. KuiperStruyk wilde gis teren precies weten, wat de minister nu met de aanduiding „een vérdere toe komst" bedoelt. „Rekent u met jaren of met decennia?", zo luidde haar vraag. „Houdt u het maar op minstens één decennia!", aldus het antwoord van de minister. Toch wilde hij de V.VJD.-woordvoerd- ster niet ongetroost naar huis laten gaan. Hij hield haar namelijk voor, dat hij in 1953, en zelfs nog in 1956, over de stich ting van een derde technische hoge school had gesproken als over een ideaal, dat eerst over twintig jaar zou zijn te verwezenlijken. Nu, in 1961, staat het ideaal op het punt werkelijkheid te wor den en zijn de voorbereidingen in En schede in volle gang. Waarmee de mi nister maar wilde zeggen, dat ook Rot terdam wel eens eerder aan zijn trekken zou kunnen komen dan in de officiële stukken is Twee weken voor slapende majoor Twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf, een geldboete van f 150 met een proeftijd van een jaar en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid was gistermiddag de eis van de advo caat-fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, mr. D. J. van Gils, tegen de 46-jarige majoor K. A. Sch. uit Den Haag. Toen hij terugkwam van een vierdaagse oefening was hij in zijn particuliere auto op Rijksweg 8 onder de gemeente Lisse in slaap gevallen, kwam met de auto op het fietspad terecht en overreed daar een* bromfietser, een inwoner het Leidse woonwagenkamp, die aa gevolgen van de aanrijding is overleden. Tegen majoor K. A. Sch. was door de krijgsraad hetzelfde vonnis geëist, hij mocht echter blijven rijden. Zijn verde diger vroeg de uiterste clementie, hij noemde Sch. een zeer goed officier en een humaan mens met een groot ver antwoordelij kheidsgevoel. Jongen verdronken. Gistermiddag is de 14-jarige Hans van Dullmen uit Am- merzoden in het gemeentelijk zwembad te St. Oedenrode verdronken. GISTEREN heeft de openbare aanklager, Hausner, Eichmann onder vraagd over diens reis naar het bezette Polen in 1939. Eichmann zei zich niet precies te kunnen herinneren wanneer hij deze reis gemaakt had. Hausner: „Welke route hebt u toen gevolgd?" Wij reisden door het district Lublin in het gebied van de rivier De San. Door welke steden bent u toen gekomen?, zo vroeg Hausner Wij hebben Nisco aan de San bezocht. En hebt u onderweg, geen martelingen en moorden gezien? De Duit sers zijn immers al in de eerste dagen van de bezetting bijzonder wreed tegen de Joden in Polen opgetreden. Eichmann schudde zijn hoofd. „Neen, ik heb geen moorden en martelingen gezien. Ik weet niet of deze dingen toen al zijn gebeurd. Ik heb niets gezien. Bij diaze woorden ontstond er ru: op de publieke tribune. President Mosje greep onmiddellijk nijdig in en maande het publiek. Hausner: hier getuigen verklaringen horen afleggen over wat de Duitsers in deze begindagen hebben gedaan. Zij hebben Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation, Louisville-Kentucky U.S.A. Nu ook onder licentie in Nederland Expeditie op Nieuw-Guinea Nieuwe maatschappij opgericht (Van onze parlementsredactie) Binnenkort zal de Oost-Borneo Maat schappij samen met een maatschappij uit het buitenland een nieuwe expeditie Nieuw-Guinea zenden. Het ligt in de be doeling de ertslagen in hei Carstenszge bergte te exploreren en een plan uit te werken om de ertsen binnen vier of vijf jaren volledig tot exploitatie te brengen. De staatssecretaris van buitenlandse za- mr. Bot deelde dit gisteren in de Eerste Kamer mede er aan toevoegend, dat het hier om verschiUcnde ertsen gaat, zoals nikkel, kobalt, enz. Vooraf hadden enkele senatoren enkele opmerkingen gemaakt over het wetsont werp om met een aantal maatschappijen overeenkomst voor de ontginning van de delfstoffen op Nieuw-Guinea te slui- Prof. dr. De Gaay Fortman (a.r.) toon- di zich verhdUgd over dit wetsontwerp, „al het geknutsel van private personen ;r de status van Nieuw-Guinea", om dat hij een aanneming van dit wetsont werp voor het welzijn van Nieuw-Gui- beschouwde. Bij alle waardering, die de antirevolutionaire woordvoerder voor dit wetsontwerp had „komen er nog van deze wetsontwerpen", zo infor meerde hij belangstellend had prof. De Gaay Fortman wel bedenkingen te gen de in het ontwerp voorgestelde ar bitrage-regelingen. De communistische mevrouw Van Om- eren had geen goed woord voor dit wetsontwerp over, omdat het rechtstreeks 'egen Indonesië gericht zou zijn. Op een vraag van de heer Delprat (lib) Gevonden geld door agent gehouden De Arnhemse rechtbank heeft de 40- jarige wachtmeester bij de rijkspolitie te Wychen H. T. J. van L. veroordeeld tot n gevangenisstraf -an !c maanden, iarvan een maand ->oi aardelijk, met n proeftijd van twee jaar. 7an L. v ervan beschuldigd een biljet van 100, dat door kinderen was gevonden en bij hem werd afgegeven, te hebben achtergehouden.. deelde staatssecretaris Bot mede, dat hij met de leiding van de nieuwe maatschap pij overleg zal plegen over de aanstelling van inheems hoger personeel. Dankbaar was de staatssecretaris voor de opmerkin gen van prof. dr. De Gaay Fortman over de arbitrage-regeling, omdat hij hierme de in de toekomst zijn winst zou doen. Het wetsontwerp werd hierna z.h.st. aangenomen. Dc C.P.N. kreeg aanteke ning, dat men geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Fel debat verwacht in N ieuw-Guinea-Raad Waarnemers verwachten volgens Ass. Press vrijdagavond een ongemeen gron dige en felle strijd in de Nieuw-G-uinea- Raad over de personeelsbegrotdng van de dienst financiën. Op verzoek van een lid zal dit debat worden gehouden in de avondzi'ttin/g, zodat het publiek volop ge legenheid zal hebben dit bij te wonen Het laatste nummer van het vakvereni- gingablad Opwaarts bespreekt het falend personeelsbeleid. Voor het personeelsbe leid moet men niet de „boekhouder' ge bruiken, aldus het blad, doelend op het feit dat dit onder de dienst van financiën ressorteert. Het personeelsvraagstuk wordt volgens het blad steeds nijpender. Er bestaat grote ontevredenheid bii po litieambtenaren, verplegers, onderwij zers en bestuursassistenten. Gisteren heeft de officier van jus titie bij de Arnhemse rechtbank, mr. J. van IJsendoorn, acht jaar gevan genisstraf geëist met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering geëist tegen de 21-jarige schilder R. G. uit Rheden. die ervan werd verdacht in een bosje langs „Onderlangs" te Arnhem een 57-jarige stukadoor, afkomstig uit Rhenen, te hebben doodgetrapt. De schilder verklaarde dat hij door het dolle heen was geraakt door oneer bare voorstellen van de stukadoor dde onder invloed van sterke drank ver keerde. Na hem te hebben neergesla gen kwam verdachte terug en trapte het slachtoffer zolang tegen het hoofd tot de man geen tekenen van leven meer gaf. Daarna beroofde verdachte het slachtoffer van zijn portefeuille en een bedrag van vier gulden. De rechtbank hield veertien dagen ge leden de zaak aan om de psychiater dr. Boland te horen over de te nemen medische maatregelen ter bescherming van de maatschappij. Dr. Boland zeide van mening te zijn dat verdachte wel iswaar zeer aanzienlijk verminderd toe- ekeningsvatbaar is, doch dat hij alleen en gevaar voor de openbare orde zou vorden.in con uitzonderingssituatie als leze. Dc psychiater adviseerde, verdaoh- c zijn straf te doen ondergaan in Nieuw Vossemeer, waar gelegenheid bestaat tot psychiatrische behandeling. De officier achtte de medische prog nose te onzeker. Op het ogenblik is nog niet te zien hoe de loesband ran verdach te zal zijn na afloop van zijn straftijd Mr. Van IJsendoorn wilde wel het ad vies van de psychiater opvolgen ter. aanzien van het doorbrengen van de straftijd in Nieuw Vossemeer. Daarna zou verdachte onvoorwaardelijk ter be schikking van de regering moeten wor den gesteld. De raadsman, mr. P. D. M. Lem, meende dat er geen vrees voor herha ling behoefde te bestaan. hun wreedheden gezien en ondergaan Zou u dan niets gemerkt hebben? Eichmann ging staan en zei: Hoe zou ik iets hebben kunnen zien. I'k zat op mijn bureau in Berlijn. Maar ik vraag u nu over uw reis naar Nisko, waarbij u door Lublin, Kat- towitz, Sosnowitz, Silezië kwam. Hebt u daar niets gezien. Eichmann bleef bij zijn verklaring, dat hij niets gezien had. Hausner stelde Eichmann daarna vra gen over de door Heydrich bijeengeroe pen vergadering, waarop gesproken is over de „definitieve oplossing van het Joodse vraagstuk". Deze vergadering werd 21 september 1939 gehouden. Eich mann zei dat in de notulen van de ver gadering weliswaar stond dat hij aan wezig geweest was, maar dat dit on juist was, daar hij in Praag af Wenen Zenuwachtig Eichmann: het klopt niet. Ik ben er niet geweest. Hausner ondervroeg hem vervolgens over zjjn gesprekken met de Nederlandse journalist Willem Sassen, die in 1957 in Argentinië werden ge voerd. Eichmann begon weer zenuwach tig met zyn gezicht te trekken, maar gal geen nadere bijzonderheden. Bij het verdere verhoor legde Eich mann er weer de nadruk op dat hij slechts orders van hogerhand ontving en niet verantwoordelijk was geweest voor de nazi-politiek tegenover de Jo den. Hausner bleef Eichmann bestoken niet vragen over de beruchte bijeen komst waarop tot de definitieve oplos sing van het Joodse vraagstuk beslo ten werd. Hier staat dat u aanwezig was, aüdus Hausner, wijzend op een do- dument dat voor hem op tafel lag. If diit een vervalsing? Eichmann: Het document Is niet ge zegeld, heeft geen nummer en geen pa raaf. Daarop beet Hausner hem toe: Wij zullen zien van hoeveel documenten van het Reich u nog zult moeten zeggen dat het vervalsingen zijn. Eichmarm verdedigde zijn plan om in een woest en verlaten gebied bij Nisko in Polen een Joodse staat te stichten. Hij was er enthousiast over geweest en had het met voortvarend heid aangepakt. Grote leugen Ik geloof dat al uw gepraat over een Joodse staat een grote leugen is, aldus Hausner. Eichmann ging kaarsrecht staan en tel met een vertrokken gezicht: mag ik misschien opmerken dat oprechtheid een van de weinige kwaliteiten ls die het lot mjj heeft geschonken. Ik vecht hier niet voor myn leven. Ik poog het net van leugens te ontrafelen dat men in de afgelopen 15 jaar om mij heen heeft gesponnen. Hausner: En hebt u zich hierom 15 jaar lang verborgen gehouden? Eichmann: Ik had het recht mij te verbergen omdat ik alleen stond en men geen acht geslagen zou hebben op mijn verklaringen. Er is een verschil tussen morele en juridische schuld. Als men ouder wordt gaat men de zaken anders bekijken en zichzelf strenger be oordelen. Ik zal niet trachten mij door middel van een pak leugens in een be ter daglicht te stellen. Gideon Hausner heeft vandaag zijn kruisverhoor van Adolf Eich mann voortgezet, waarbij hij hem confronteerde met buitgemaakte nazi-documenten waarin de v gere S.S.-officier genoemd wordt als de voornaamste adviseur van Hcin- rich Himmler voor Joodse aangele genheden. Eichmann's algemene verweer was dat de documenten „onnauwkeurig" waren. Hausner liet een brief van de vroe gere S.S. officier Rudolph Mildner zien, waarin Eichmann genoemd werd als de man die Himmler en de andere- nazi kopstukken geadviseerd heeft over de behandeling van Joden. „Wat is uw commentaar hierop" vroeg Hausner. Eichmann noemde onjuistheden ii brief en zei: „De bevelen over de depor taties van Joden werden door Himmler gegeven en waren strikt vertrouwelijk. Waar ik genoemd word als de adviseur van Himmler moet ik er op wijzen dat ik in het geheel niet de adviseur Himmler was. Ik was slechts verant woordelijk voor mijn afdeling. Ik graag zien dat alle misverstanden hier uit de weg geruimd werden. Hausner: „Ik gaf geen commentaar op 2 verklaring dat u een zeer speciale po sitie innam in het Reichssicherheits- hauptamt" Eichmann: „Het is niet juist". Hausner: „Zeg dan dat het niet juist is Dat is alles wat ik wil dat u zegt" Hausner legde vervolgens een verkla ring van Karl Heinz Hoffmann, een gere gestapo officier in Denemarken „Hij zegt dat u gewoonlijk u bezig hield met bijzondere opdrachten, welke u door de hoogste autoriteiten gezonden werden. Is dat ook niet juist?" Eichmann: „Nee, het is niet juist. In Zweeds meisje volgde scheepskok op schip .De twintigjarige scheepskok van het 372 ton metende Nederlandse vracht schip Wilhelmine heeft zijn vijftienjarige Zweedse vriendinnetje in zijn hut ver borgen en haar mee laten reizen van Karlsham in Zweden naar Grimsby in Engeland. Pas in die haven werd het meisje vandaag door de kapitein ont dekt. Zij had geen pas bij zich en mocht de Britse immigratie-autoriteiten aan land komen, zodat ze aan boord zal moeten blijven. Aan de scheepskok meegedeeld, dat hij bij terugkeer in Nederland het schip zal moeten ver- Het meisje, Doris Grita Strand uit (Jrshult, vertelde dat ze zes weken ge leden op het eerste gezicht verliefd is geworden op haar scheepskok, toen ze hem in Oskarshamn ontmoette. Haar ouders wisten niets van haar reis. De kok vertelde dat hij van plan is het zeemansleven op te geven en met Doris -ouwen, zodra ze beiden weer in Zweden zijn. Neurenberg probeerde iedereen iemand anders de schuld te geven". Ook een an dere verklaring dat Eichmann in de prak tijd dezelfde macht als Muller had, noem de de beklaagde onjuist. Hausner: „Is het niet juist dat u wel een zeer speciale positie innam en in feite het Reichsicherheitshauptamt was?" Eichmann: „Dit is absoluut niet waar." Hausner: „In een officieel stuk uit de oorlogsdagen toen niemand enige bedoe ling had om u de schuld te geven, wordt een stuk van het Duitse ministerie buitenlandse zaken, in een document voor Ribbentrop zelf is bestemd, be schreven als de man die belast is met de Joodse zaken in Rhsa. Hoe kunt u dit •ntkennen?" Eichmann: „Ik behoef dit niet te ont kennen. Dit is een vergissing. Het is niet Als hei waar was, zou ik niet de moed missen om het te bekennen". Hausner: „U wilt ons doen geloven dat alleen maar als een doorgever van in lichtingen, door Himmler cn von Rib bentrop met name genoemd werd? Denkt dat iemand dit zal geloven?" Eichmann: „Ja. Het zal geloofd worden door iedereen die zich de moeite geeft am de 1600 documenten te bestuderen die lier zijn gedeponeerd." Dit bracht een reactie van het publiek teweeg cn Landau gebood streng om O Het actiecomité voor dc Verenigde Staten van Europa heeft gisteren aan het slot van een tweedaags congres te Parijs aangedrongen op de vorming van een monetaire reserve van de zes E.E.G. Eu,-omarkO-landen als de eerste stap naar een Europese munt eenheid. Het drong verder aan op meer samen werking tussen de Verenigde Staten en Europa om het monetaire stelsel van het Westen hechter te maken. Engeland werd aangespoord tot de E.E.G. toe te treden, terwijl de deur voor andere landen open blijft staan. In het comité waarvan dc inspirator de Franse financiële deskundige Monnet is. hebben vakbondsbestuurders cn ver tegenwoordigers van liberale, christen democratische en socialistische partijen zitting. De aanbevelingen zijn bestemd de Europese topconferentie die 18 a Bonn zal worden gehouden. Mon net verklaarde dat de reserve gevormd moeten worden door een zeker per centage van de reserves van dc centrale banken. Dit percentage zou geleidelijk verhoogd moet enworden. xves van dc E.E.G.-landcn be drogen zestien miljard doUar, die van de V.S. zeventien miljard. Bovendien is de schuld van de Europese landen veel lager dan die van de V.S. TWEE Nederlandse mariniers, de heren A. J. J. Struike uit Nijmegen en M. C. Tulp uit Oosterbeek, hebben gistermiddag op Aruba het leven verloren door een ontploffing in een mortier. De sergeant der mariniers A. K. Roeleveld, wonende op Aruba, is levensgevaarlijk gewond en heeft ernstige scherfwonden aan hoofd en lichaam. De luitenant der mariniers H. W. van der Steeg uit Heemstede werd ernstig aan de buik gewond door scherven, maar zijn toestand geeff geen aanleiding tot directe ongerust heid. Ook de kapitein der mariniers F. O. C. Schuch, wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwonden aan de buik. Licht gewond werden de luitcnan der mariniers M. van der Graaff ui Den Haag en de mariniers C. K. M. Mems uit Zeist en L. Zijlstra uff Menaldumadeel. Een commissie vertrekt heden van Cu racao naar Aruba om een onderzoek in te stellen. De marinier A. J. J. Struike werd 11 juni 1941 te Nijmegen geboren en was ongehuwd. De marinier M. C. Tulp werd 26 ok tober 194. te Soerabaja geboren en was ongehuwd. Luitenant H. W. van der Steeg werd - november 1939 te Aalten geboren en is ongehuwd. Kapitein F. O. C. Schuch werd 19 ok- .ober 1926 te Soerabaja geboren. Hij is gehuwd en heeft een kind Luitenant M. van der Graaf werd 15 maart 1939 op Curacao geboren cn is ongehuwd. Marinier C. K, M. Mens is 19 novem ber 1942 te Zeist geboren cn is ongc- Marinier L. Zijlstra werd 9 oktober 1941 tc Dronrijo geboren en is onge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9