dokter regen Osborne's „Luther" werd enorme toneelverrassing Nu al benieuwd naar weerzien in Nederlands gewaad Bartoks „Blauwbaards Burclif kreeg grootse weergave 01 WOENSDAG 12 JULI 1961 T^ERLIJK GEZEGD hielden we ons hart vast voor de „Luther" van John ■La Osborne. De buitenlandse kranten wekten na de opvoeringen in Lon den en Parijs de indruk, alsof Luther hierin alleen getekend was als een rebel, die er zijn vreugde in vond te trappen tegen allerlei gezag: het va derlijke, het kerkelijke, het maatschappelijke. Het lag ook voor de hand, dat Osborne „the angry young man" Luther als een soort 16e eeuwse nozem I zou tekenen en toen bekend werd, dat Albert Finney de fabrieksnozem uit de film „Zaterdagavond - Zondagmorgen" deze rol zou spelen, leek het oordeel over dit stuk al vastgesteld. Zwart: 7, 12, 13. 15, 18, 19, 22, 28, 36. Wit: 20, 25. 33, 37, 38, 39, 42, 43, 47. Dit vraagstukje van de productieve Rotterdamse auteurs Van Tol en Van Prooyen is niet moeilijk, maar wel fraai om de wijze waarop de stukken van en op hun velden komen en winst wordt verkregen. Opgave: wit speelt en wint. Sehaak-vraug 118 Zo was de stand in de partij Euwe- lAljechin (Zürich 1934): Wit: Kgl, Dc5, Tel en Te4, Pe5, pi 'a5. b4, d4, f2. g2 en h2. Zwart: Kg8, Dd8, Tc7 en Te6, Pc8, pi a6, b5, c6, f6, g7 en h7. Op deze wijze won dr. Euwe een pion: 1. Pe5f7ü Eigenlijk is hier mee de zaak bekeken. Zwart mag het paard niet nemen, want dan volgt dit: 1Kg8xf72. Dc5—h5f, Kf7— e7 (anders valt de toren); 3. Te4xe6t, Ke7xe6; 4. Tel—elf, Ke6—d6; 5. Dh5 c5f, Kd6d76. Dc5—f5f, Kd7—d6; 7. Df5e6 mat! Een schitterende com binatie! Uiteraard had Aljechin dit ook doorgerekend en hij vervolgde de partij aldus: 1Dd8—e8, 2. Te4x e6, De8xe6; 3. Pf7—d8, De6—e4; 4. Pd8xc6 en met deze pion voor kon Euwe verder winnen. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem it u werd voorgelegd, is: 4 klaveren. Gezien het sterke bieden van Noord, is slem zeker. Of het echter klein- of groot slem zal worden, is voor u nog een open vraag. Daarom moet u het 'initiatief aan uw partner overlaten en rustig Noord's klaverenkleur gaan steu nen. Hierna zal Noord ongetwijfeld azen en heren gaan vragen en wordt groot slem klaveren bereikt. Een on- verliesbaar contract, want ziehier de volledige kaartverdeling: 72 AH 8 5 3 O A 4 H V10 6 2 4 HV6 B 9 6 4 Ten onrechte echter: dit stuk is de verrassing van toe'. Holland Festival ge- wanden. Zeker, Luther is voor Osborne in de eerste plaats een rebel, maar deze Engelse toneelschrijver heeft eei ernstige studie gemaakt van Luthers le ven en werken, va" zijn streven en theologie, dat hij 15 doorgedrongen tót de kern van Luthers rebellie: de ge hoorzaamheid aan het Woord. Luther was een rebel bij de Gratie Gods. j Osborne heeft zijn toneelstuk opge- bouwd met oitaten uit Luthers gesdhrif- ten: zijn preken, zijn brieven, zijn 1 TisChreden, enz. Vooral de jonge Lu ther laat 'hij aan het woord. Menigeen heeft de „ruiwe" taal op rekening Osborne geschreven maar wie Luthers j geschriften kent. weet dat deze mijn- werkerszoori spran zoals het hem voor de mond kwam, dikwijls ruw en orvbe houwen. Men heeft Osborne ook verweten, dat hij zijn stuk fragmentarisch 'had gebouwd in liefst 12 taferelen, maa; althans in de voortreffelijke regie Tony Richardson - is bewezen, dat jhet taferelentoneel werkelijk toneel kaD J worden en uitgroeien tot een eenheid 1 van dramatische conceptie. Na Br echt i Cbijv. ,De Krijtkiing") heeft nu borne bewezen, dat het .epische" toneel waarlik reden van bestaan heeft. De verteller in Osbornes stuk is Ulnich von Hutten-aohtigeridder, die telkens aangeeft welk tafereel en welke levensperiode er aan de orde is. Hij doet dit tot en met het 11e tafereel, dat var. de Boerenopstand. Dan wordt de vertel ler zelf tot partij en verwijt hij Luther, dat hij de boeren in de steek laat na eerst opstand en ellende in de Duitse landen te hebben verwpkt- Het is haast symbolisch voor Luthers levensgang, dat hij het laatste tafereel zonder verteller moet ingaan. Hij woont dan met Katha- rina von Bora in het Augustijnerklooster te Wittenberg, waar de oude Staupitz hem voor de laatste maai komt bezoe ken en Luther dwingt tot de deemoedige bekentenis, dat hij niet altijd Gods stem gevolgd heeft, maa - vaak eigen wegen js gegaan. Todh houdt Staupitz van hem als een broeder :n Christus. Het stuk eindigt met een alleenspraak van Luther tot zijn kleine slapende zoon Hans. Hij zegt daarin tot het jongetje het Heilands woord: .Een kleine tijd en gij zult MU niet zien, maar nog een kleine tijd en gij zult Mij wederzien". „Zo hoop ik het", zegt Luther, terwijl hij de kleine Hans naar zijn wiegje brengt Een teer, vroom slot van een enorm rebellerend toneelstuk. Een slot, dait ook geheel past bij de wezenlijke Luthe*.-- figuur, want Luther was een aarvgevoch. ten rnenj, die God dikwijls aanriep om hem in zijn ongeloof te hulp te komen. Osborne heeft dit zeer wel begrepen en citeert dit Paulinische woord dan ook. Osborne heeft zijn stuk in drie aoten verdeeld: het klooster; de strijd en de bezinning op de strijd. In de praktijk maakte Zuid de fout, na Noord's 3 klaverenbod met 4 Sans- Atout te gaan informeren. Weliswaar kwam Zuid nu aan de weet, dat Noord 2 azen bezat, maar daar hij geen ze kerheid had omtrent de sterkte van Noord's klaverkaart, bood Zuid hier na 6 klaveren en werd het zevenbod gemist! Jack Diamond Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. gemeente in Utrecht; 5. donkere zolder in molens; 7. bloedhuis; 8. soort hond; 10 keurig; 11. bakje: 12. muzieknoot; 13. gewicht (afk.)14. danspartij; 15. inhoudsmaat voor schepen; 16. fraaie zangvogel; 17. verdriet; 18. oorlogsgod; 20. huisdier; 21. opening; 22. vogel; 24. boom; 25. gem. in N.-Brabant; 26. lidwoord; 27. werk van Ibsen; 28. stronkje; 29. voor geschreven kerkgebruik; 30. voorwerp ter verlichting. e r t i c a a 1: 1. bijnaam van Lumey; xivier in Duitsland; 3. hoofddeksel; 4. titel (afk.); 5. inwendig deel v. e. vis; 6. landbouwwerktuig; 8. woedend; 9. vakvereniging; 11. hoofddeksel; 12. soort hond; 14. woud; 15 soort mijt; 16. lidwoord; 17. zeer brandbaar koord; 19. soort; 20. stad in Italië; 22. gem. in Zeeland: 23. dorp in Gelderland: 25. platvis; 26. traag van begrip; 27. mu zieknoot: 28. familielid. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Langeland, 10. Leo. 11. taai, 12. la, 14. Sri, 16. kan, 17. Ede, 19. Son. 21. ra, 22. mees, 24. nog, 26. Luik, 28. pan. 31. week, 33. top, 35. in, 37. reep, 39. rij, 40. ver, 42. Nero, 44. Aken, 45. rong. Verticaal: 2. al, 3. Nes, 4. gors, 5. Lt, 6. aak, 7. naar, 8. dinar, 9. slem, 13. adel. 15. ion, 18. eeuw. 20. nop, 23. sier, 25 gat, 27. keen, 29 nor, 30. diva, 32. kee-, 34. pijp, 36. nek, 38. pro, 41. ^e, 43. on. De eerste acte is onderverdeeld in drie taferelen: Luthers intrede in de Augus tijnerorde; zijn eerste mis; en het twist gesprek met zijh vader adarna, die zijn zoon verwyt het eeliibataire leven te zijn aangegaan. Deze eerste acte is heel als een inleid.ng bedoeld. Hij wordt in het uitnemende decor van Jocelyn Herbert geheel beheerst door een enorm eXDreasief beeld van de lijdende Chris tus. Luthers Innerlijk lijden is hier aan de orde. Deze acte duurt toneeltechnisch te lang cn regisseur Richardson had hiermede de meeste moeite. De tweede acte geeft de strijd aan. In zes taferelen worden achtereenvolgen# vertoond, de aflautpredicaties van Tet- zel (overdonderende rol van Peter Buil); het eerste gesprek met Staupitz (een vaderlijke creatie van George Devine); de preek aan de vooravond van Aller heiligen 1517 („de rechtvaardige zal uit 'het Geloof leven"), het onderhoud met kardinaal Cajeta», die Luther waar schuwt niet de eenheid der kerk in ge vaar te brengen (zeer fijne rol van John Moffatt), de jachtpartij van Paus Leo (zeer verfijnd renaissance-décor met Charles Kay als de wufte paus); het ver branden van de Pauselijke banibul. De derde acte geeft de bezinning op de Strijd weer. Door het verbranden van de Pauselijke bul is de teerling .geworpen Spaans zangduo wenst geen impresario Voor de president van de Amster damse rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend tussen een ondernemer van amusementsbedrijven als eiser en het Spaanse zang- en guitaarduo „Los Chispero6" als gedaagde. Eiser had met dit duo een contract gesloten, waarii hij het uitsluitend recht had, het duo i Nederland te doen optreden gedurendi twee jaar. Het duo was echter zonder toestemming in Scheveningen gaan we ken. Door het mislopen van de vergoe ding, welke hij van de établissementen ontvangt, maakte de eiser hiertegen be zwaar. De raadsman van eiser verzocht de president het duo te verbieden op te treden, anders dan krachtens overeen komst, op straffe van 500 gulden boete en een dwangsom van f 500,— per dag. per persoon bij overtreding daarvan. De raadsman van het Spaanse duo stelde, dat eiser geen arbeidsbemiddeling mag verlenen, aangezien dit krachtens de wet door arbeidsbureau's of impres- sario's geschiedt. Gistermiddag om vijf uur is op het kruispunt Napoleonlaan-Noord-Valderen- •traat te Geleen de 56-jarige mevrouw C. Wagemakers-Van der Berk uit Molen- beersel (België), die in Geleen op fami liebezoek met haar bromfiets was, tegen i vrachtauto gebotst. Zij was op slag dood. en is er voor Lathor geen weg terug meer, maar alleen oen weg vooruit - of beter gezegd: omhoog. Een weg vol teleurstelling en tegenslag. De drie ta ferelen geven achtereenvolgens te zien- een martiale Rijksdag van Worms; de versdhrikkkigen van de Boerenopstand met een triomfaal gezongen .Fester Burg"; en ten slotte 'het tweede gesprek met Staupitz en de alleenspraak met de slapende zoon. De rebel is zelf een atuto- riteit geworden, maar een aangevochten en gedeukte autoriteit, geenszins triom fantelijk, maar toch gedragen door een geloven tegen ongeloof in. Een innerlijk weten dat zo de weg heeft moeten «ijn. want „de rechtvaardige zal uit het Ge loof leven" Haagsche Comedie? The English Stage Company heeft voor een waarlijk magistrale opvoering gezorgd, waarvan men niet weet wat men het meeste prijzen moet: de acteer prestaties, de bijzo- der vindingrijke re gie. de prachtige decors en kostuums (in al Ihun soberheid indrukwekkend) of de voortreffelijke muziek von John Addison. Vanavond wordt toet stuk weer ge bracht in de Kon Schouwburg Ln Den Haag (er is vast nog plaats voor u!) Morgenavond in Rotterdam: vrijdag in Amsterdam en za'erdag in Utrecht Hel ls te hopen dat de Haagsche Co medie dit stuk in het komend seizoen in het repertoire opneemt. Wij z(jn dan zeer benieuwd naar een weerzien in Nederlands gewaad Ev. Groile. Zenuwarts werd in vrijheid gesteld Het Bossche gerechtshof heeft giste- :n besloten tot opheffing van de ge vangenhouding van de Haagse zenuw arts dr. F. H„ die verdacht wordt van meineed tijdens een getuigenverhoor in (n echtscheidingsprocedure. Dit besluit werd genomen naar aanlei ding van het beroep tegen het bevel tot gevangenhouding, ingesteld door mr. M. Moskowic te Maastricht, de raadsman vgn de zenuwarts. De procureur-gene raal bij het hof had de handhaving van de gevangenhouding van dr. H. gevor derd. Het Hof heeft de zenuwarts on middellijke in vrijheidstelling verleend. Vijf jaar geëist mishandeling dochtertje Vijf jaar gevangenisstraf voor een 21- jarige vader, wegens mishandeling van zijn dochtertje. Dat was gisteren de cis van de officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam arbeider A P. uit de Maasstad, die om- Verdachte was de 21-jarige fabrieks- dat hij een hekel had aan zijn 3-jarig dochtertje Elly thet kind was naar zijn mening niet van hem) haar „behoorlijk pijn had willen doen". Wegens mishandeling van zijn vrouw is P. eens veroordeeld. De proeftijd van zijn straf was nog niet afgelopen. '-i het psyohia --- '1 -a-vwri werd ge sproken van een driftpsychopaat in ver minderde mate toerekeningsvatbaar. Ge adviseerd werd hem een lange onvoor- w-- - - vraf op te me» een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Waarheid sprak onwaarheid De Waarheid heeft zaterdag gemeld, dat Nederland geleidelijk aan zijn troe penmacht in Nederlands Nieuw-Guinea met vijftig procent versterkt Dit bericht is overgenomen en verder verspreid door Tass. Het gevolg was. dat zoals Ass. Press meldt het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken hierop heeft gereageerd. Een zegsman van dit minis terie heeft namelijk verklaard dat het zenden van meer Nederlandse troepen !de pogingen van de westelijke mogend- heden om nauwere banden met Indonesië aan te knopen, zou kunnen verstoren. Zulke troepenbewegingen zouden vol gens de zegsman de betrekkingen van Indonesië met de westelijke bondgenoten i van Nederland kunnen verstoren. J Van bevoegde zijde in Den Haag wordt echter uitdrukkelijk verklaard dat dit be- i richt van De Waarheid volstrekt onwaar en uit de duim gezogen is. De Nederlandse troepen in Nederlands Nieuw-Guinea worden niet versterkt Albert Finney als de jonge Luther, die zich voorbereidt op zijn eerste mis in Osborne's to neelstuk „Luther". Drie kunstenaars hebben gister avond in liet Kurhaus een in drukwekkende vertolking ge geven van Bartoks opera Her tog Blauwbaards Burcht" n.l. de dirigent Antal Dorati, de Duitse sopraan Helga Pilarczyk en Mihaly Szekely. 53 „Iedereen kan op het ogenblik goed geld gebrui ken", merkte Adam op, „want er zyn er heel wat die het de laatste weken verloren hebben". Rafe nam de riem op en legde hem over het grote wiel. „Ik begrijp niet hoe zo'n paar lui in New York het hele land kapot kunnen maken met hun effectenhandel". „Ze zitten niet alleen in New York, Rafe, maar over het hele land. En overal wonen aandeelhou ders van spoorwegen en telefoonlijnen, al waren het alleen maar dorpsonderwijzers en weduwen met een paar spaarcentjes". „Mij niet gezien. Het beetje geld dat ik opzij kan leggen, breng ik altijd naar de bank. Het geeft me zo'n veilig gevoel iets te hebben voor de dag waarop ik niet meer zal kunnen werken. Hoe is het met Delmus vanmorgen?". „Ik heb hem niet gezien; ik vermoed dat hij sliep. Als er iets niet in orde met hem was, zou Ruby het my wel gezegd hebben". „Hy is aan het genezen om op een goede dag door die vrouw te worden neergeschoten, dat is zeker. Niet veel bijzonders die vrouw waarmee Delmus trouwde. Jij zou ook moeten trouwen, Adam. Een dokter heeft een vrouw nodig". „Hij heeft vooral iets nodig om een vrouw te kunnen onderhouden. En op dat punt heb ik het nog niet ver gebracht. Rafe", zei Adam. „Dat doet me er aan denken, dat we de volgende week slachten. Daar moet je ook wat van hebben. De vrouw van Grover kan heerlijke worst maken, niet te flauw en niet te pikant". Rafe zette de mo tor aan, maar zij kwam niet op gang. „Koud," zei hij. „Ik zal ze wat verwarmen". Maar de gedachten van Adam waren elders. Je zult je honorarium in de vorm van aardappelen ontvangen, dokter Regan. Aardappelen, meel, vlees en dergelijke. Het was nog niet zo heel lang geleden dat Reinbeck dat gezegd had. „Moeder zal blij zijn met de worst, Rafe", riep hij luid om het lawaai van de machine te over schreeuwen. „In orde!" Ook Rafe moest hard roepen. „Bu ren moeten elkaar helpen. Liza heeft altijd zelf varkens gehouden, totdat die Gill begonnen is ze een voor een te verkopen. Die doet niets anders door Helen Topping Miller dan rondkijken wat hij nog meer zou kunnen ver sjacheren om geld te hebben voor drank. Liza heeft niet veel steun van de mannen om haar heen, Adam, behalve jou dan natuurlijk. Jake was altijd zorgzaam. Ik denk dat ze het grote verschil wel ziet". In het huis van de Purdy's hing een benauwde lucht, een lucht van zeepsop en te drogen gehan gen luiers en van de oude hond die aan Adams voeten kwam snuffelen. De vrouw van Grover hield haar natte schort omhoog terwijl zij Adam het slaapvertrek binnenliet. „Zie je, Adam. hij slaapt. Daar profiteer ik van om zoveel mogelijk werk af te doen: Als hij wak ker is, mag ik niet van hem weggaan, anders be gint hij te krijsen". „Waar zijn de andere kinderen?" vroeg Adam „Die? Die heb ik allemaal naar school gestuurd". Adam keek bedenkelijk. „Ze hadden niet naar school mogen gaan. Ze kunnen immers al stuk voor stuk besmet zijn zonder dat wij het weten". „Ik heb er zelfs geen moment aan gedacht zc» thuis te houden!"' zei ze gejaagd. „Marvin had vanmorgen wel geen zin om te gaan: hij beweerde, dat ie zich niet lekker voelde, maar dat zegt hij altijd als hij zijn sommen niet kent. Hij is tien jaar nu. Maar ik heb hem zijn jas aangetrokken en hem zelf op de bus gezet". „Hebben ze geen van allen over keelpijn ge klaagd?" „Neen, dat niet. Marvin klaagt al vanaf de eer ste dag dat hij naar school moest. Ik heb hem al zo dikwijls gezegd, dat ik er trots op geweest zou zijn als ik naar school had kunnen gaan toen ik zo lcin was als hij. Ik heb maar één klas afgemaakt i ik voel dat ik daardoor heel wat achterop ben ij andere mensen. Maar mijn kleintjes zullen niet als domoren opgroeien". „Ligt de school ver van hier, mrs. Purdy?" „Het zal een mijl of twee zijn, de weg naar Hollis op. Wlit u er heengaan om de kinderen te halen. Adam?" „Dat moest ik eigenlijk wel doen. Maar zoals dc zaken nu staan, kan de hele school wel besmet zijn. Ik zal er met de ambtenaar van de gezond heidsdienst over moeten praten. Hij zal de school moeten sluiten. Dat kan ik niet doen. Deze ziekte is voor veel kinderen dodelijk, alle baby's beneden het jaar moesten er eigenlijk tegen ingeënt wor den. Ik zal zo gauw mogelijk de ambtenaar gaan opzoeken". „Het zal niet meevallen ze alle vier voor voeten te hebben lopen, met Stevie ziek op bed en alles! Hoe lang denk je dat het zal duren, Adam?" „Dat kan ik niet zeggen. Er doen zich dikwyls complicaties voor. Stevie moet rustig blijven, en hou hem vooral goed warm. En als een van dc an dere kinderen ziek zou worden, stuur dan direct Grover om mij te halen". „Heus, ik wist niet, dat het allemaal zo erg was", zei ze angstig. „Ze hebben alle vier de kroep ge had op hun tijd, net als Stevie nu. We hebben dan telkens hun keel met terpen tyn uitgeveegd en hun een aftreksel van iepenschors met wat whisky te drinken gegeven. De volgende dag konden ze dan weer naar school. Maar Stevie stikte haast en hij werd helemaal blauw van benauwdheid: zó erg was het met de anderen nooit. U hebt Stevie vast en zeker het leven gered, Adam en u kunt op Grover en mij rekenen als u in moeilijkheden zoudt komen". „Dank u, mrs. Purdy. Ik wil alleen maar het beste met uw kinderen". tWordt vervolgd). 'TEVEN deuren maakt Judith open in Hertog Blauwbaards burcht Dan kent zij al zijn geheimen. Maar dan moet ook zij verdwijnen achter de laatste deur. En Blauwbaard blijft achter in het duister, alleen met al zijn verloren illusies. Dit verhaal, dat een diepe symboliek in zich bergt, n.l. van de mens, die altijd onvoldaan zal blijven, alles aan eigen streven opoffert en ten slotte zijn vergeefse streven ten onder gaat, heeft Bartók gebruikt als gegeven voor de korte opera, „Hertog Blauwbaards Burcht". Het stamt uit zijn vroege periode en vertoont dus nog weinig in vloed van het Hongaarse en Slavische volkslied, maar wel die van de Duitse laat-romantiek, zoals van Richard «Urauss. Vehement is de taal wel en prachtig donker eckleurd. Vooral de schilderijen van wat achter elke deur tevoorschijn komt zijn ongewoon mooi en ook hel vraag- en antwoordspel tussen Judith en Blauwbaard weet Bartók een enorme spanning te geven. Maar het werk heeft nog niet de beknoptheid van uitdrukking, die men in zijn rijpe oeuvre aantreft. Hier en daar duurt de muziek wat lang en dat is altijd een veeg teken 1 Ook gisteravond, in de Kurzaal, waat het Concertgebouworkest onder Antal Dorati deze opera in concertvorm uit» voerde, voelde men soms de lengte. En dit gebeurde ondanks de geladen en heftig geprofileerde uitvoering. Dorati ligt deze muziek immers bijzonder goed en voor de beide figuren had men uit nemende vocalisten, n.l. Mihaly Szekely, de Hongaarse bas en Helga Pilarczyk, di» Duitse sopraan. Maar in Hertog Blauw baards Burcht zelf ligt de zwakheid, dm bij veelvuldig beluisteren toch wel heel duidelijk wordt! Mikaly Szekely gaf een waardige uit» beelding van Blauwbaard, een uiterlijke onbewogen, maar innerlijk zeer gekweld mens en zijn stem drukte deze precies uit. Daartegenover stond Helga Pilarczyk, die een heftige, later angstige Judith gaf, maar die, naar 't ons voor kwam, nog wat te zeer aan de woorden en notentekst vastzat. Zij had zich de moeite genomen de woorden in het Hon gaars te leren en wellicht hinderde haar deze vreemde taal. Maar haar grote in telligentie hielp haar over de moeilijk heden en alleen in vergelijking met de échte Hongaarse vertolksters moest zij tegenvallen. En het Concertgebouwor kest speelde magnifiek, ipet die donkere, verzadigde klank en die sublieme vir tuositeit, waarvoor het terecht beroemd isl Met Haydn's Symfonie nr. 101, bijge naamd „De klok" opende Dorati dit Hol land Festival concert, maar in de weer gave van deze dunne partituur hoorde men allerlei ongerechtigdheden. Haydn is moeilijker dan in het algemeen aan genomen wordt en elk nootje komt er Dra. H. E. Kokee-Van den Berge Oude moordzaak opnieuw in behandeling Dc procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconcludeerd tot vernietiging van het cassatieberoep Inge steld door de 41-jarlge tuinder F. T. cn diens broer, de 38-Jarige G. T. die leder tot zes Jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld wegens een roofoverval ln 1950 ge pleegd te Monnikendam. waarbU de 79- jarige P. Laan door de verwondingen hem toegebracht, overleed. Twee zusters, de 76-jarige Suzanne en de 74-ijarige Neeltie Laan zijn inmiddels overleden. Het cassatieberoep was ingesteld, om dat F. G. die dc feiten bekende - de straf te zwaar vond en G. T. die mede plichtigheid ontkende, vrijspraak ver- In zijn conclusie stelde de procureur- generaal, dat een getuige die in de zaak F. G. door het Hof is gehoord, niet werd beeedigd hetgeen blijkbaar was vergeten. Voorts is in de zaak tegen L. G. als bewijsmiddel een verklaring gebruikt, die niet ter zitting is voorgelezen. In deze verklaring stond om. dat L. G. gezegd zou hébben: „We kennen die Laan best aan." Om deze redenen concludeerde de procureur-generaal tot verwijzing van deze zaak naar een ander gerechtshof. Het arrest van de Hoge Raad volgt op 25 juli. Nieuwe voorzitter Rijksbemiddelaars Bij beschikking van de staatssecreta- is van sociale zaken en volksgezondheid 1 mr. R. J. Eribrink benoemd tot voor zitter van het College van Rijksbemid delaars. Aan professor dr. F. J H. M. van der Ven is eervol ontslag verJeend uit zijn functie van tijdelijk voorzitter an genoemd College. Vanaf 1 januari j.l. trad prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, hoogleraar in het sociaal recht, arbeidsrecht en de sociale politiek aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, tijdelijk als voor zitter op Mr. R. F Erdbrink, die tot 1 januari JJ. directeur-secretaris van het Ooilege was, werd met ingang van 1 januari ji. benoemd tot lid van het Col lege. ETHEKGOLVEN 1 vanavond i Na het NTS-journaal zendt de VARA uit Om 8.20 uur eerst de actualitei tenrubriek en daarna de eerste re portage uit Australië. Om 9.10 uur muziek door de Ramblers cn kort na half tien weer een discussie door het forum Welbeschouwd. De NTS be sluit met de in deze weken gebrui kelijke sportreportage. vanavond Naar een klankbeeld over „veertig jaar autozending" kunt U om 8.15 uur luisteren in het programma van de NCRV. Aansluitend een uitvoe ring van de Missa Solemmis van Beethoven, door het Radio-Filharmo nisch orkest, het Groot Omroepkoor en solisten (Holland Festival). En dan om 10 uur voortzetting van de wedstrijd „Tot ziens in Jeruzalem". Van geheel ander gehalte is het VARA-programma, dat tussen vro lijke muziek om 8.35 uur een ge sproken portret van K. ter Laan biedt en om 9.05 uur een schakel programma met rechtstreekse repor tages uit vakantieoorden. Om 9.40 uur liederen van Schubert, gezon gen door de bariton Hermann Prey (Holland Festival) cn dan de sport- rubriek. Programma voor morgen DONDERDAG 13 JULI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.13 Gram 7.45 Morgengebed cn over weging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huis vrouw 9-35 Waterst 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.40 Gram. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde mui 12.00 Middagklok-noodklok 12.0-1 Gram 12.25 V d boeren 12.80 Land- en tulnbouwmedod 12.38 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 18.15 Accordeonmuz 18.35 Vocaal c ble 18.50 Reportage feestelijke ingebruik neming van dc NCSV-zellboerderll 19.00 Nws cn weerber 19.10 Koperork 19.30 Ra diokrant 19.50 Polit lezing 20.00 Man cn paard, quizprogr 21.20 Gram 91.30 Lichte mui 22.00 Holland Festival 1961: Orgel- ■naan Haarlem 1961 22.30 Nws en SOS-ber 32 40 Avondoverdcraklng 22.55 Boekbespre king 23 00 Gram 23» Lichte muz 23.33— M.00 Nws. Hilversum n. 298 m. 1007 kc/«. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Dc groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 1050 V d kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Gram 1.45 Het drama van de Bandllleroa in Columbia, lezing 12.00 Uchtc muz 12 30 Land- en tuinboirwmeded 12JB Orgelspel bij de Wiener SSngcrknaben. klankbeeld 14.40 V d vrouw 15.00 Pianorecital 15.30 Progr over huisdieren 16.10 Gram 16.30 Voordraoht 16.45 Gram 17.00 V d Jeugd lis te 19.00 Discotarla 19.50 Tour de France 1961 20.00 Nws 20.06 Holland Festival 1961: Kamermuz (In de pauze: Voordracht) 21.15 Grain 22.00 Lichte muz 22.30 Nws. beurs- ber van New York en meded 22.45 Ac» 23.00 Tour de France 1961 23.10 Nlcuwo gram 23 55—24 00 Nws. Televtsleprogr. NTS 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kunstprc.gr 20.50 De Leugenaar i IJ Bugiardoi. TV-spel. NTS: 22 30—22.40 Tour de France

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7