je ziet de vooruitgang Noord-Italië nu gewapende veste West-Berlijiier gelooft niet in een blokkade Geen nadruk op kernwapens je proeft de ontwikkeling Salan en Jouhaud ter dood veroordeeld Soekarno naar de V.N.? Zoutwaterdrinkers Drie maanden een ANDER Jjh e&a kaftte Ky, 5 Niemand denkt aan hamsteren „Wij geloven niet in een nieuwe blokkade van West-Berlijn. Maar wel nemen we uiteraard de ge bruikelijke maatregelen. Men mag zijn tegenstander nu eenmaal geen aanleiding geven om domheden te begaan. Zeker niet door eigen zorgeloosheid". Met deze woorden, fel en scherp uitgesproken, commentariseerde; 'gistermiddag de senator voor eco nomische aangelegenheden van West-Berlijn, dr. Paul Hertz, de toegenomen spanning rondom de vroegere Duitse hoofdstad. Hij deed dat aan boord van het vlag- geschip van de Holland-Amerika Lijn. het ms. „Rotterdam", waar op hij met zijn echtgenote naar New York reist. ..De Westberlijner is ook onder de nieuwe situatie nuchter gebleven", al dus dr. Hertz. „Juist mijn lange afwe zigheid twee maanden doet hem begrijpen dat er geen onrust is bij het stadsbestuur". De reis van de grijze, vitale senator heeft vooral een privé-karakter. Maar over enige tijd zal hij toch ook in Wash ington besprekingen hebben met Ame rikaanse regeringsfunctionarissen. „Als er werkelijk moeilijkheden mochten ko men. is het goed dat West-Berlijn een eigen vertegenwoordiger in Washington heeft, die volkomen op de hoogte is met do omstandigheden". Dr. Hertz heeft vele relaties in Ame rikaanse regeringskringen. Hij woonde namelijk van 1939 tot 1949 in de Ver enigde Staten en heeft zelfs vijf jaar lang de Amerikaanse nationaliteit ge had. Sedert 1949 maakt hij deel uit van het stadsbestuur van West-Berlijn. Er zijn op het ogenblik, zo zei dr. Hertz, zeer grote reservevoorraden ko len en levensmiddelen in West-Berlijn. Vooral sedert het ultimatum van Chroesjtsjef in 1958 zijn de hoeveelhe den sterk uitgebreid. De voorraad kolen is voldoende voor tenminste een jaar. „Wij zullen dus voor de energievoor ziening niet meer aangewezen zijn op een luchtbrug, zoals in 1948. Toen was Brits ambtenaar stal marinedocumenten Het hoofd van de politie van de Engelse stad Bath heeft meegedeeld, dat een ambtenaar te Bath van het Britse ministerie van marine is gear resteerd op verdenking van inbreuk op de wet op officiële geheimen. De man, die maandagavond werd aangehouden en daarna tegen een waarborgsom op I vrije voeten werd gesteld, moet volgen de week vrijdag voor de rechter ver schijnen. Hij zou zonder toestemming in het bezit zijn geweest van bepaal de inlichtingen en documenten. '90 procent van het totale tonnage ko- Ilen." Ook met levensmiddelen zal de i Westberlijner zich eventueel lange tijd geen beperkingen behoeven op te leggen. „De huisvrouwen kunnen zo nodig een keuze doen uit 49 verschillende soor ten voeding. In 1948 waren het er slechts negen. Ons doel is er voor te zorgen dat het normale werk onder alle om standigheden voortgang kan vinden en dat de twee miljoen inwoners hun ge- gewone levensniveau kunnen behouden. Gelukkig zijn het vertrouwen en de dis cipline zo groot, dat niemand er aan denkt om te hamsteren." Verdediging Berlijn: De Amerikaanse onderminister van defensie Gilpatrick heeft gis teren tijdens een persconferentie meegedeeld, dat de Verenigde Staten bezig zijn grotere aandacht te schenken aan de paraatheid van de conventionele strijdkrachten. Dit onderzoek dat president Ken nedy heeft gelast na de dreigende woorden van Chroesjtsjef zal zich uitstrekken tot alle conventionele wapens. Op een vraag of deze verklaring bete kent dat de regering terugkomt van haar oorspronkelijke standpunt om voor de verdediging in de eerste plaats op atoom wapens te vertrouwen zei Gilpatrick dat dit niet het geval is. Men streeft er slechts naar. de niet kern-strijdkrachten tot een hogere graad van paraatheid op te voe ren. De Verenigde Staten willen zodoen de de mogelijkheid van een keuze tussen het gebruik van kern- en niet-kemstrljd- krachten vergroten. De minister wilde niet ingaan op spe cifieke details van de mogelijkheid tot versterking van de conventionele wa pens. Als voorbeeld noemde hij slechts het feit dat de Amerikaanse reserves en burgerwachten in minder dan zes maan den tijd in actieve dienst zouden kunnen worden gesteld. Dit betekent een aan zienlijke uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten. Het doel van het komen de onderzoek is om vast te stellen, wat er in de komende maanden kan worden gedaan om op alle mogelijke situaties voorbereid te zijn. Er zijn geen aanbe velingen gedaan om reserves op te roe pen. maar de mogelijkheid om zulks te doen is wel onder ogen gezien, aldus Gilpatrick. Waarnemers kregen uit de medede lingen van de minister de indruk dat het ministerie van defensie onderzoekt welk type van mobilisatie geschikt of mogelijk is als een besluit om reserves op te roepen is genomen. Tenslotte zei Gilpatrick, dat het onder zoek zeer snel zal zijn voltooid, men hoopt het binnen veertien dagen af te ronden. Op een vraag over een eventuele luchtbrug naar Berlijn, zei Gilpatrick lie ver niet in te gaan op operationele of tactische plannen. Wel zei hij dat de om standigheden sinds de instelling van de luchtbrug naar de vroegere Duitse hoofdstad in 1948 zijn veranderd. Vooruitgang in muziek-reproduktie heeft vele namen: LP, Hi-Fi, 4-spoors, stereo. Ontwikkeling in senoritas-produktie heeft slechts één naam: „Gulden Eeuw". Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van de moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw: Het rooksignaal van de 20ste eeuw! ENATOR 14 ct. ook in blikjes van 20 st. SENORITAS V/.« 4 verschillende edve ,r N.V. Senitor SigarenlebfK n plezierige Quldfn Eeuw v Een speciaal militair tribunaal heeft gisteren drie ex-generaals en vijf ex-kolonels bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de militaire putsch in april j.I. in Al giers. Onder de acht bevinden zich de vroegere militaire opperbevelheb ber in Algerije, Raoul Salan en de chef van de luchtmacht Edmond Jouhaud. De acht ter dood veroordeelden zijn voortvluchtig. Aangenomen wordt, dat zij de leiding hebben van de rechtse ondergrondse beweging: „de geheime legerorganiSatie." De beweging houdt zich bezig met aanslagen met plastic bommen in Algerije en Frankrijk en heeft de gelofte gedaan tot de dood te- Sïn het Algerijnse beleid van president e Gaulle te zullen vechten. De openbare zitting had een kortston- en formeel verloop, daar de be klaagden niet aanwezig waren. De openbare aahklagcr heeft gezegd, dat reeds zes maanden vóór de putsch men- werden gepolst om te weten, hoe ver een dergelijke opstand dachten. De aanklager had de doodstraf voor ze ven van de acht beklaagden geëist. Hij achtte ex-generaal Gardy's verantwoor delijkheid minder groot. De rechtbank zag echter geen verzachtende omstan digheden voor generaal Gardy en ver oordeelde alle acht ter dood. Dege- die bij verstek veroordeeld zijn, hebben recht op een nieuwe behande ling, indien zij in handen vallen de autoriteiten. President Soekarno zal waarschijnlijk de Indonesische delegatie naar de zes tiende zitting van cle Algemene Verga- Voorts wordt gemeld, dat president Soekarno aan het hoofd van een Indo nesische delegatie de topconferentie van niet-gebonden landen zal bijwonen. Deze conferentie wordt in september in Joe goslavië gehouden. Alle treinverkeer over de Bren- nerpas werd gestagneerd, toen maandag bij Verona (32 km van de woelige provincie Alto Adige. het vroegere Zuid-Tirol) een hoogspanningsmast met dynamiet werd opgeblazen. De stationschef van Verona voorkwam een ramp door de trein uit Bolzano op te houden. De trein bereikte de plaats van de sabotage nog wel. Dc bestuurderscabine werd ver nield. maar niemand werd ge wond. (telefoto) Spanning in Algiers Stijgt weer De terreur van Tirol uit Het gebied rondom Verona in Italië lijkt wel een gewapende ves te. De Italiaanse regering wil geen risico meer nemen en heeft dui zenden manschappen van politie en leger naar het door terroristen uit Tirol bedreigde gebied gezon den. Italië zou vandaag by Oosten rijk protesteren tegen de tèrreur- daden van de afgelopen dagen, die ver van het gebied waarom het geschil gaat (Alto Adigc of Zuid- Tirol) worden gepleegd. Van van daag af moeten voorts alle Oosten- rijkers en Italianen, die over dc grens komen of gaan, een geldig paspoort hebben en een visum. Deze maatregel is bedoeld om de contacten tussen Noord- en Zuid- Tirolers te beperken. Oostenrijk heeft tegen deze maatregel gepro testeerd. In de afgelopen vier dagen zijn 2.600 Zoals we gisteren al konden melden Oost-Duitsers naar West-Berlijn uitge- hebben Tiroolse terroristen in pogin- weken. Dit is, vergeleken met vroeger, gen, het Italiaanse vreemdelingenver- een recordaantal. Op het ogenblik komen keer in de war te sturen, een aantal gemiddeld 500 tot 600 Oost-duitsers per internationale spoorwegverbindingen telingen moesten verschillende kampen worden ingericht. De Franse minister van Algerijnse zaken, Louis Joxe is gisteren voor een bliksembezoek in Algiers aange komen, terwijl een golf van bomaan slagen met plasticbommen over de stad sloeg. De spanning tussen Eu ropeanen en Moslims stijgt weer en er doen geruchten dc ronde, dat er weer stakingen en demonstraties op handen zijn. Joxe zou overleg plegen met dc re geringsvertegenwoordiger. generaal Jean Morin, en andere hoge functionarissen. Bij dc bomontploffingen in Algiers is één persoon gewond. Er is zware mate riële schade. In het gebouw van de Franse radio in Oran, dat 20 verdie pingen telt. is een zware bom ontploft, waardoor de televisieantenne werd be schadigd en het programma werd on- derbroKen. Televisierede van De Gaulle President De Gaulle zal vanavond in een rede voor de televisie de nadruk leggen op het gevaar van de Sowjet- russische druk inzake Berlijn, zo wordt verwacht. Vermoedelijk zal hij ook de regeringsbeslissing bespreken, waarbij de bijzondere volmachten die na de militaire opstand in Algerije in april werden verleend worden verlengd. In parlementaire en invloedrijke kringen heeft men de laatste weken op de rege ring druk uitgeoefend om deze vol machten in te trekken. Verwacht wordt dat hij voorts zal spreken over Algerije en hervatting der onderhandelingen in Bij overstromingen en aardverschui vingen in de Indiase staat Kerala zijn vorige week 85 mensen omgekomen. dat zij zwaar beschadigd waren door tot ontploffing gebrachte dynamiet- ladingen. Een vierde lijn werd even eens getroffen, maar daar kon het verkeer al vrij spoedig worden hervat. Intussen heeft de Italiaanse regering laten weten, dat zij voorlopig nict'zal ingaan op het Oostenrijkse voorstel, de kwestie Alto Adige opnieuw voor te leggen aan de Ver. Naties. Italië had al besloten, aan Oostenrijk te zullen mededelen, dat het Internationale ge rechtshof te Den Haag de hiervoor aangewezen instelling is en niet de organisatie van de Ver. Naties. Naar aanleiding daarvan heeft Oostenrijk laten weten, dat het de kwestie des ondanks aan de Ver. Naties zal voor leggen, als met Italië geen overeen stemming wordt bereikt over een vreedzame oplossing van het conflict. Vermelden we nog, dat het thans rustig is in het door explosies opge schrikte gebied rondom Verona. Het Oostenrijkse consulaat te Milaan wordt door twee politie-patrouilles bewaakt eventuele anti-Oostenrijkse mani festaties te verijdelen. Een derde pa trouille staat klaar om indien nodig in te grijpen. De treinen, die uit Milaan in de richting van Oostenrijk of Zwitserland vertrekken, worden nauwkeurig onderzocht. 645) Verschillende zeevogels komen zelden op het land, en verblijven voornamelijk boven zee, soms vele honderden, maar vaak ook enkele duizenden kilometers uit de kust. Een typisch voorbeeld hiervan is de albatros, die in eindeloze vlucht met uitgestrekte, byna bewegingloze vleu gels, boven de golven voort zweeft. Het voedsel van deze dieren bestaat vooral uit inktvissen, die Ijjk gedurende de nacht worden ge vangen, omdat zjj dan aan de opper vlakte komen. Ge woonlijk komt de albatros alleen aan land gedurende de broedtijd en sommi ge soorten zoeken daarvoor vèr afge legen en verlaten rotsachtige eilan den, waar een nest gemaakt wordt uit wat gras, aarde en veren, óf zij volstaan met een eenvoudig kuiltje in de grond. De vogels zijn op het land zó onwennig en onhandig, dat zij uitsluitend kunnen opvliegen van een helling of een klip. Na deze wetenswaardigheden ver wachten we dat u de overtuiging heeft gekregen, dat de zee het eigen lijke domein van de albatros is, zo dat we thans kunnen overgaan tot de beantwoording van de vraag, hoe albatrossen en talrijke andere zee vogels zoetwater weten te bemachti gen om hun dorst te lessen. Wanneer we de vraag zó stellen, zouden we werkelijk geen zinnig antwoord kun- HET ZO! TOCH IS nen bedenken, want zeevogels zien inderdaad geen kans om aan zoet water te komen. Voor een dronk zoetwater zouden zy een reis van soms duizenden kilometers moeten ondernemen naar het eerste het beste stukje land dat zich in de wijde om trek voordoet. Dat is een wel wat al te zware opgave. Maar desondanks lessen deze vogels wel degelijk hun dorst. Want zij drinken.zeewa ter en dat bekomt hun best. Wat de instandhouding van hun waterhuishou ding betreft, zouden we de zeevogels kunnen vergelijken vissen, die water drinken om de hoeveelheid lichaamsvocht op peil te houden. Bij de vissen wordt het te veel asn zout dat op deze wyze wordt binnengekregen, uitgescheiden door de kieuwen, maar by de ty pische zeevogels is deze taak aan de nieren opgedragen. Sommige zee vogels kunnen zelfs zoetwater in het geheel niet verdragen, zo min als ons lichasm het zoute water in over maat kan dulden. Nu we toeh vreemdsoortigheden over vogels vermelden, kunnen we ook de koekoek wel eens In ere herstellen. Want deze vogel is geen broedparasiet, in tegenstelling tot vinken en spreeuwen, die dat wél zyn! Daarover een volgende keer, FRANCOIS VILLON (N.M.A. ter Linden) E'EN „rare gast," Frangois Vil- ■L/ Ion, steeds welkom maar door iedereen verachtzoals hij, con tradictie in een tijd vol contradic ties, bij herhaling zegt in de onster felijke ballade „Je meurs de soif auprès de la fontaine(Ik sterf van dorst naast de fontein). Maar laat ik beginnen bij het be gin. December 1959: de Maskerade commissie 1961 van het Utrechtsch Studenten Corps schrijft een prijs vraag uit, openstaande voor alle leden en reünisten tot het schrijven van een openluchtspel, traditioneel hoogte punt van de lustrumviering. October 1960: het ontwerp van K. E. Eykman, vijfdejaars theologisch stu dent, wordt door de Corpsvergadering bekroond. Hij neemt de pen ter hand, bijgestaan door Hella Haasse en de inmiddels als regisseur aangezochte André van den Heuvel, resp. wat be treft de litteraire en dramaturgische aspecten van de zaak. Maart 1961: na overleg van Maske radecommissie, schrijver en regisseur wordt aan ondergetekende gevraagd de hoofdrol op zich te nemen. Eykman DE SCHRIJVER Francois Villon (diens niet zo brave personalia gelieve u in bijgaande kolommen a in te treffen) heeft als DE figuur bij de lu-trumviering van bet Utrechts Studenten Corps in heel ons land vermaardheid ge kregen. Minder bekend is dat de student, die deze schelm deed herleven de heer N. M A. ter Linden uit Den Haag was. Als onze gast schrijft hij over zijn gedaanteverwisseling. Zijn personalia: 24 jaar, derdejaars theologisch student, vriend van opcnluchtspclsohrijver Eyk man, met wie hij tweemaal in Parijs „in de voetsporen" van Villon vertoefde. het e vruchtbare voedingsbodem was. bewust afgeweken waarin deze volksverhalen snel wortel patroon volgons hatwollt allo Zoodon acbfetjni, on zchootto In hot •hS n«.hh.„ ,*..,neold rondom Frans oon scholmenstroek met voor oldheren als mots oen Vmonn.™ lustra zich hebben aïgespeeld rondom heersers, koningen en Khan en Xerxes. Thans was net v. het eerst aan een dichter de stad zijn ban te houden, in de ban van losbandige. De taak van de hoofdrolspeler tweeledig. In de maanden voor lustrum dient hij de stad, enigszins fe 1 tea en aie. zien nermnei ingedut na vijl jaren, wrm te ma- 58" :™£?iddof. ken voor de grootste festiviteiten d. te gebeuren staan, daarbij zoveel gelijk in de stijl blijvend van 1 en wereld van zijn voorganger. Ander zijds dient hij zich voor te berei<' op het spelen in het openluchtspel. jui In deze richting hebben wij de ,,re- jn presentatieve Francois" gezocht, als heüzaam geneesmiddel voor de tallo ze Utrechters, die vergeten dat we:- jS ten en verordeningen liet lachen niet f,et verbieden en helemaal voor die stoffi- lieden die, zich herinnerend dat logisch student, komen vragen of dat 4 alles wel met elkaar strookt; alsof de leven gene die zich de theologie tracht bekwamen minder bereiden da" ie<,er andcr- En daar liep je dan ineens „mogen" hand begon het tot de mensen door Idringen dat het ernst ging worden zichzelf verscheurde, met het lustrum, nu „de maitre" bin- de gelukkig nog niet gedempte te zijn. En dan niet gewoon „een der", maar Francois Villon, de grijpbare, de in zichzelf versche In 1431 werd hij geboren, het jaar dat Jeanne d'Arc werd verbrand. In singels vertoefde. Beperkten door de honderdjarige oorlog ent- aanvankelijk tot het drinken van Vil- w richt Frankrijk, demieën lijdend Parijs groeide hij - pestepi- loncocktails ten bate Villonbroodjes ten ba- langzamerl /oiler en v werd de een zaamheid opgevan gen door een tien tal mij voortdurend omringende bende weldra het grove geschut in stelling werd gebracht. Zo hielden we ons dagen en nach ten onledig met de meest uiteenlopen de activiteiten: winkelweken en tentoonstellingen opendoen, in mid deleeuwse styl ver sierde kroegen in gebruik nemen, be schermheerschap pen aanvaar den, fancy-fair van de padvinders be zoeken met het advies iedere dag een slechte daad te doen, leuk zijn op de meest uiteenlo pende recepties, penalty nemen op De Munck, boot te water laten, dirige ren van een jeugd orkest, levend spaarvarken aan bieden aan een ju bilerende ^bank, en der waanzinnige bezigheden, met als laatste officiële daad het aan de jarige Prins Bern- hard aanbieden van een kaars met vijftig taarten want wij plegen in Vil- lonvule de zaken nu eenmaal op zijn kop te zetten. Een omvangrijk maar heerlijk pro gramma, des te ple zieriger toen de gangspoort tot de studie der medicij- stad steeds meer het spel mee ging nen, rechten of theologie. Maar hij spelen en allerwege de versieringen zou er geen gebruik van maken, werden opgehangen en de zwierf door en om Parijs, meestai koorts heviger weixi. Wel de samenleving, moeilijk de zaken te combineren tóén lustrum- aan de zelfkant van de samenleving, moeilijk de zaken te combineren toen beoefende met verve de „practical anderhalve maand geleden de repeti- joke", pleegde een moord, had amou- tics bijkans alle energie gingen op- J Hfn Bovendien stelt het spelen in openluchtspel op het Domplein een toneel is van 80 bij 25 me- mensen per voorstelling rettes met vrouwen, werd vier maal tot de strop veroordeeld en evenzove- le malen begenadigd, tenslotte ver bannen, waarna niets meer van hem ter vernomen. Een dus, die tussen de bedrijven door honderdtal balladen geschreven heeft Maar het van een weergaloze schoonheid, gek heid, vroomheid en smerigheid. U kent ongetwijfeld de schelmen streken van een Tyl Uilenspiegel of Robin Hood, kerels die lak had heerschap de tribunes bevolken, weer hele andc- eisen dan het spelen in een zaal. ar het was een grandiose ervaring dit alles te mogen meemaken onder de bezielende regie van André van den Heuvel, die het presteerde om a»le 280 medespclenden in zijn geestdrift te slepen. (Jullie moeten hem den aan het gezag en zich op de maar eens ereburger maken!). meest geniale wijze uit de meest mogelijke situaties wisten te redden, net enige Nu ik dit schrijf is dc Maskerade Heldenverhalen als over hen de de doen, worden ons ook verteld Francois Villon. Niet belangrijk de vraag, die overigens meestal ont kennend zal moeten worden beaht- afgelopen, de optoent van alle medespelenden, middeleeuw se taferelen voorstellende. Bijkans heel ViUonville was op dc been geko men. Dat dit lustrum bij de burgerij ingeslagen (geen universiteitsstad woord, of de schelmenstreken hem ter wereld waar burgerij en studenten zó eensgezind feest vieren), daar hoeft na vannacht niet meer aan te wor den getwijfeld. En wat ons „eigen" lustrum betreft, daar gaan we nu ijlings aan beginnen. Het Thé Dan sant met o.a. Cathérine Sauvage en Mouloudji wacht. Adieu. I Lord Altrincham heeft Prinses Margaret becri- tiseerd, omdat zij een particulier karakter had geëist voor een bezoek van openbaar belang. „Prinses Margaret is een zeer hoog betaalde ambtenaar en wordt be langrijk hoger gehono reerd dan de premier", zei Altrincham. Het Britse opperbevel heeft reeds een plan ge reed om in „passende fasen" de troepen uit Koeweit terug te trek ken, zodra dc situatie stabiel is geworden. Twee compagnieën Cold stream Guards en een squadron Jagers hebben Koeweit reeds verlaten. I In Breda zullen vanaf donderdag dc opnamen worden gemaakt voor de verfilming van de thril ler „Kermis in de re gen" van Joop van den Broek. Het Ls het ver haal over een jongen, die in Brabant door vrienden op het slechte pad wordt gebracht en in dorpjes tot misdrijven komt. De regisseur van deze film is Kees Brus- meester is geweest, is bij prefectoriaal decreet schorsing van de ge meenteraad en de benoe ming van een buitenge woon commissaris voor gesteld om nieuwe ge- gemeenteraadsverkiezin gen binnen een half jaar voor te bereiden. I In Hamburg zijn maan dagavond vier schilders, die aan een viaduct werkten, met hun stelling op de rails van de spoor lijn Hamburg-Lübeck te rechtgekomen. Zij bleven gewond liggen. Een na derende trein kon tijdig In de Moskousc onder grondse zijn met succes de eerste proeven geno men met een trein zon der bestuurder, die langs electronische weg wordt geleid. Het Amerikaanse bu reau voor ruimtevaart heeft bekend gemaakt, dat de tweede bemande ruimtevlucht geprobeerd zal worden in de week van 16 juli, zonder een vaste datum te zeggen. Deze datum zou 18 juli zijn. Na nazi-actie nu onderwijzeres Mildred Gillars Sisk uit Columbus 'Ohio), die in de Tweede Wereldoorlog als ..Axis Sally" haar heldere stem in dienst gesteld heeft van het propagan- da-apparaat der nazi's, zal dit najaar les gaan geven aan een kloosterschool te Columbus. Deze Amerikaanse vrouw is uit de vrouwengevangenis van Alderson in West-Virginia ontslagen. Zy heeft daar elf jaar van lutar straf van 10 tot 30 jaar zal geven aan de school van de zusters van het arme kind Jezus aan de Olcn- tangy river road te Columbus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5