Commentaar llicume CciJtsrt) e(üimrmit ENSCHEDE verblijd met de DERDE TH Electronisch brein voor Euratom NIEUWS in één oogopslag |na honderd doden bij vliegrampen NS grijpen terug op oud spoorboekje Ciuta) Jaar en drie maanden voor valsemunters WOENSDAG 12 mi 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIEN ST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; ƒ0,59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12222 CHRIST ELI J K-IS A T ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is abfblmn mqn hert ia Ualjeaspoti" 't Is nu tijd voor een KOELKAST PONTIAC 398.— LIEBHERR 478.00-498.00 CASTOR 140 ltr NU457.— smm 60 ltr voorf 289,— VLOTTE - VLUGGE - VEILIGE LEVERING BIJ ADR. VAN OOY Jr BREESTRAAT 39 LEIDEN waar ook de bet/ling geregeld kan worden. Enschede krijgt de derde technische hogeschool, die ons land rijk zal worden. Maar steden als Rotterdam en Tilburg zullen nog „even" moeten wachten op uitbreiding van hun economische hogescholen met een juridische faculteit De jongste terreurdaden, die van Tirol uit op de internationale spoorwegverbindingen in het gebied van Verona in Noord- Italië werden gepleegd, hebben geleid tot verslechtering van de betrekkingen tussen Italië en Oostenrijk. Italië zond dui zenden manschappen van politie en leger naar het bedreigde gebied en heeft paspoorten en visa verplicht gesteld voor Italianen en Oostenrijkers, die de grens overschrijden. Bij twee vliegrampen zijn bijna honderd mensen om het leven gekomen. Bij Casablanca in Marokko stortte een Tsjechische Iljoesjin met 82 mensen neer: slechts een inzittende overleefde de ramp. Bij Denver (in de Amerikaanse staat Colorado) ver ongelukte een DC-8 straal-passagiersvliegtuig met 120 mensen De Eerste Kamer heeft gisteren na veel kritiek te laten horen het wetsontwerp, dat het afbetalingswezen regelt, aanvaard. Tenminste 20 procent van de koopsom moet voortaan contant worden betaald. De Amerikaanse regering legt bij het uitstippelen van haar ver dedigingsplannen met betrekking tot de Berlijnse crisis niet de nadruk op het gebruik van kernwapens. Zij wil er in de eerste plaats zorg voor dragen, dat de paraatheid van de conven tionele wapens wordt vergroot. Volgens nog onbevestigde berichten is president Soekarno van plan, Indonesië persoonlijk te vertegenwoordigen op de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die in september in New York zal beginnen. schutter A LS er ooit een boek wordt samengesteld „Hoe wordt ik een groot geweerschutter?", dan zal deze foto er wel in wor den opgenomen. Tenminste, iemand die zich in deze houding opvouwt en opbindt, moet wel lang gestudeerd hebben over de vraag hoe :en scherpschutter wordt. Of het resultaat ook evenre- dig is aan de ingewikkeld heid van de houding, ver meldt de historie niet. Deze vreemde schutter mocht echter wel meedingen naar de hoogste eer tijdens de jaarlijkse wedstrijden (voor de twee en negentigste maal!) van het nationale Engelse geweerschutters ver bond, dus een leek in het schieten is hij zeker niet Bovendien wordt vermeldt dat hij dient bij de be roemde Goldsteam Gards, ook al weer een bewijs dat hij niet de eerste de beste Desondanks blijft het 3r ons een vraag waar- hoed en knie door een band verbonden moesten worden een vraag die wel pas beantwoord zal worden als eenmaal het scherpschuttersboek in onn bezit is! Die combinatie: onopge loste vragen boek, brengt ons op een gedach te: zit u nooit ergens mee waarvoor u niet zo een, twee drie een oplossing weet? En komt dan nooit de gedachte bij u op: „Als er nu toch eens een boek bestond, dat je maar hoeft open te slaan om het ant woord te vinden wat zou dat prachtig zijn?" Welnu, tob niet langer want dat boek bestaat! U weet trouwens dat het be staat want al vele malen hebt u in deze krant over „Tip-Parade" gelezen, hpt boek dat duizend-en-een antwoorden geeft op dui zend-en-een vragen. Als u dat boek niet in uw bezit hebt, is het uw eigen schuld. Het enige immers dat i behoeft te doen om het in uw bezit te krijgen, is een nieuwe abonnee te winnen voor ons blad. En dat is niet zo'n grote kunst: als u (om in de schut- tersterminologie te blijven) een schot waagt, behoeft u om succes te hebben zich niet in die vreemde boch ten te wringen van de schut ter op onze foto. U behoeft niet te staan „schutteren" als u onze krant laat zien, want u propageert een krant die er wezen mag. En niemand zal u een „vreemde schut ter" vinden als u er op aan dringt om nu maar ineens de bon in te vullen. Dan bent u er namelijk zeker van dat u Tip-Parade ontvangt. En is het ineens met dat geschut ter afgelopen als u in uw eigen huis eens een karwei tje moet opknappen. Duizend-en-een antwoor den immers in Tip-Parade (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woningplaats) Lastige leeuwin beet temmer Alberto Althoff, de leeuwentemmer van het circus Toni Boltini, is gister avond, toen hy in Krommenie optrad, door twee leeuwinnen aangevallen. Een van de leeuwinnen is zaterdag bevallen van twee welpen. Zij was daardoor wat lastig en kreeg bij haar verzet hulp van de andere. Althoff werd in een hand ge beten en moest door een plaatselijke arts behandeld worden. Het leeuwen nummer moest worden afgebroken. (Van onze parlementsredactie) TNE TWEEDE KAMER heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van minister Cals om het wetenschappelijk onderwijs in ons land uit te bredien met een derde tech nische hogeschool te Enschede. De aanvaarding van het desbetreffende wetsontwerp had plaats nadat de minister op aandrang van de Kamer meerderheid de artikelen had geschrapt, die tevens de mogelijkheid open den om aan de bestaande economische hogescholen een juridische facul teit op te richten. Een beslissing over dit punt zal pas worden genomen bij de openbare behandeling van de Nota inzake de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs, die in januari van dit jaar bij de Kamer is inge diend Voor een (positieve) beslissing op dit moment over de juristenopleiding bij de economische hogescholen, bleken gis- TWEE VLIEGRAMPEN hebben vandaag bijna honderd doden geëist. Vanmorgen stortte een II- joesjin-18 van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij bij de lan ding op het vliegveld Camp-Cazes van Casablanca neer (slechts een van de 82 inzittenden overleefde de ramp) en gisteren verongelukte een DC-8 straalvliegtuig van de United Airlines op het vliegveld van Denver (Colorado). Van de 120 inzittenden kwamen 16 passagiers om het leven. 17 personen worden nog vermist. Een zeventiende slachtoffer was vrachtauto-chauffeur, die door het neerstortende vliegtuig werd getrof fen. Het Tsjechische toestel was vlak voordat het zou gaan landen in aan raking gekomen met een elektrischp kabel, waardoor het tegen de grond sloeg. De Iljoesjin was op een gewone lijnvlucht van Praag naar Accra Ghana. De laatste tussenlanding was gemaakt in Zürich. Wegens het slech te weer had de verkeerstoren vliegtuig instructie gegeven niet te landen, zoals normaal, op het vlieg veld Casablanca-Sale, maar had he* naar het vliegveld Camp-Caze gedi rigeerd Reddingsbrigades vertrokken onmid dellijk naar de plaats van de ramp, maar voor bijna alle inzittenden kwam hulp te laat. Het ongeluk bij Casablanca v tweede grote ramp. diie de Tsjechische maatschappij de laatste maanden heeft getroffen. Op 28 maart stortte een 11- joesj'in-18 bij Neurenberg in Duitsland neer, waarbij alle 52 inzittenden leven kwamen. Ook dit toestel vloog, schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Van het vliegtuig dat bij Denver bran dend neerstortte is de gehele beman ning van zeven koppen gered, 44 perso nen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Eén van de passagiers vertelde dat zij na het neerstorten een deur open zag gaan en vlammen zag. ..Ik hield een trui voor mijn gezicht eD sprong e-ruit.Een ooggetuige van he> ongeluk zei dat het vliegtuig aanvan kelijk een normale landing leek ie ma ken. „Plotseling zagen wij een stofwolk, het vliegtuig schoof opzij en begon bij d'e motoren te branden. Voor de brand weer er bij was konden wij de mensen uit het vliegtuig zien springen." teren alleen een deel van de K.V.P.- fractie en de meeste liberalen iets te voelen. De rest van de Kamer meende dat minister Cals op dit punt ten on rechte is vooruitgelopen op de discussie over de uitbreidingsnota. Men wilde zich thans vóór noch tegen verklaren, maar bepleitte uitstel van de beslissing tot het moment waarop de Kamer zich aan de hand van genoemde nota heeft kunnen uitspreken over 511e denkbeel den van de regering met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs. De uitbrei ding van „Rotterdam" en „Tilburg" kan dan worden besproken in direct verband met de vraag waarom b.v. de Maasstad vóór 1970 geen universiteit zal krijgen, waarom Leiden het voorlopig zonder een economische faculteit zal moeten stellen (Zie vervolg op pagina 9) Bij het 524 verbindingsdienst depot compagnie in Delft heeft men radioactiviteit ontdekt op de lichtgevende knoppen van radio-onbvamgers. Een luite nant van de verbindingsdienst speurt met een geigerteller naar de radioactieve stralingen. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan verschil lende gemeenten in het noordelijk deel van NoordhoUand. In Scher merhoorn stond een drietal sjezen opgesteld met bespanning, waarin jongelui zaten in Westfries kostuum. De Koningin bekeek de fraai beschilderde wagens vol bewondering. Met ingang van 1 oktober EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49 De Nederlandse Spoorwegen wil len, als zij daarvoor toestemming krfjgen van de minister van verkeer waterstaat, de op 1 oktober a.s. ingaande winterdienstregeling niet baseren op de nu geldende zomer dienstregeling, maar op de winter- dienst-regeling van 1960/1961, die zy zodanig willen beperken dat een stipte uitvoering gewaarborgd mag worden geacht. een communiqué delen de Ned. Spoorwegen o.m. het volgende mede: De winterdienstregeling der Nederland se Spoorwegen, die op 1 oktober zal in gaan, kan op grond van de in de laatste weken opgedane ervaringen niet wor den gebaseerd op de geldende zomer dienstregeling. Ongewijzigd is de uitvoe- ring van de winterdienstregeling I960— '61 hiet mogelijk, omdat rekening moet worden gehouden met de waarschijnlijk heid van een verdere teruggang der per soneelssterkte, terwijl de invoering van de 45-urige werkweek op 1 oktober a.s een andere ongunstige factor is. De Ne derlandse Spoarwegen hebben daarom besloten de winterdienstregeling ten grondslag te leggen, doch deze zoveel te beperken dat een stipte uitvoering ge waarborgd mag worden geacht. Een des betreffend voorstel zal aan de ministe- van verkeer en waterstaat worden v gelegd. IS DAN, voor wat betreft een derde technische hogeschool, de keuze van de Tweede Kamér onverdeeld op Enschede gevallen. Deze stad is met het besluit ge luk te wensen, al zal er tegelijk begrip kunnen zijn voor de teleurstelling in De venter. Het technisch onderwijs neemt overal ter wereld sterk toe. Eén van de punten van concurrentie tussen Amerika en Rusland is het aantal technici, dat men aflevert. Ook en juist op dit gebied Is het kunnen van de mens in deze tijd sterk ontwikkeld. We treden thans niet in een verklaring van het verschijnsel en al evenmin in een beschouwing van de invloed welke daar van uitgaat. We volstaan met vast te stellen, dat ons land in deze ontwikkeling niet achter blijft. De sterke toeneming van de studenten in de technische wetenschappen heeft binnen ons land als vanzelf tot spreiding geleid. Na Delft is Eindhoven gekomen en op Eindhoven volgt Enschede. Op haar beurt zal, zoals mag worden verwacht, do spreiding nog tot grotere groei van hot studentental leiden. Wat de spreiding van het hoger onder wijs betreft ons standpunt mag bekend heten. Spreiding als zodanig heeft slechts betrekkelijke waarde. Ons land is beperkt van oppervlak, de verbindingen zijn als regel uitstekend, het moet al vreemd lopen wil men niet binnen redelijke tijd een universiteit of hogeschool kunnen be reiken. Waarbij komt, dat de wetenschap zelf meer en meer gaat in de richting van de specialisering. Wij achten het in de bewindsman van onderwijs te prijzen, dat hij de spreiding zelf niet tot het thema maakt voor zijn bewind. Er is onder bepaalde steden in ons goede land een wedren naar een eigen universiteit. Behalve een universiteit wil men bovendien nog tal van andere zaken, en dit alles bij voorkeur tegelijk. Dan is er de landsregering om de pro porties in het oog te houden en over trokken wensen tot de juiste dimensies terug te brengen. Zeker bij ons is het hoger onderwijs minder een plaatselijke dan wel een landelijke aangelegenheid. Wat niet wegneemt, dat, zo ergens een universiteit of hogeschool wordt gesticht of een bestaande instelling uitbreiding ondergaat, de stad waar zulks geschiedt mag worden gelukgewenst. Mits deze ge lukwens gepaard mag gaan met een niet minder welgemeende voor heel het land. Zoals bij deze derde technische hoge school zeker het geval is. De Amsterdamse rechtbank heef: van. ochtend, uitspraak gedaan in „het groot- ste valsemunters proces van na de oor- log". De 50-jarige Griekse ingenieur Mi chel R., internationaal leider van de Trotzkistische vierde internationale, en de 45-jarige Amsterdamse redactie-steno- graaf Sal S., werden elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest van dertien maanden. Deze straffen zijn lager dan de geëiste. Tegen R. had de officier van justitie drie en tegen S twee jaar met aftrek gevorderd Op onverklaarbare wijze is gisteren personenauto, bestuurd door de 40- jarige gehuwde vertegenwoordiger A. K. Kreb, vader van twee kinderen en woon achtig in Eindhoven, in het Eindhovens Kanaal gereden. De heer Kreb, die al leen in de wagen zat, werd door voorbij gangers, die van he,t ongeluk getuige waren, levenloos uit het water gehaald. aantal factoren, welke op het moment waarop wij ten aanzien van de invoering een beslissing moesten nemen (oktober 1960), niet konden worden voorzien", al dus de N.S. „Daartoe behoort het sterk toegenomen tekort aan personeel dcor het invoeren van de arbeidstijdverkorting op een later tijdstip dan werd verwacht en voorts door het uitblijven van een ver betering der secundaire arbeidsvoorwvar. den. waarbij het zich achtergesteld voelde bij hen die in andere bedrijfstakken on der gunstiger omstandigheden werken. Deze samenloop van omstandigheden heeft de goede uibvoering van de dienst regeling op niet te voorziene wijze be moeilijkt met het gevolg, dat, ondanks een loyale medewerking van nagenoeg hert gehele personeel, ernstige vertra gingen in de treinenloop niet konden worden vermeden. Wij betreuren, dat dit het reizend publiek en de verladers vee) ongerief heeft veroorzaakt Hoewel w(j er naar streven deze on gunstige factoren zo veel als mogelijk ls weg te nemen, met name wat de se condaire arbeidsvoorwaarden betreft, verwachten wy niet alle moeilijkheden op korte termijn te kunnen ondervangen. Tussentijdse Invoering van een nieuwe dienstregeling is om verschillende re denen niet mogelijk". /^Af DE DEPRESSIE, die zich gisteren i ten zuidwesten van Ierland begon uit te diepen, heeft zich een stormveld ont wikkeld. Verschillende schepen rap porteerden windkracht 10 tot 11 en gol ven van meer dan 11 meter. Vanochtend 7 uur lag het centrum bij de zuidwest punt van Engeland met een waarde van 982 mb. Aan de voorzijde van de depressie werd intussen warme lucht aangevoerd Frankrijk, maar deze wordt spoedig bij een frontpassage verdreven en ver vangen door koelere maritieme lucht. Aangezien wordt verwacht dat de de pressie over Zuid-Engeland naderbij komt zal de wind aanwakkeren, moge lijk zelfs tot stormachtig. Overigens zal morgen in de koele oceanische lucht de urT WFFR FT\I I?TTOrkï» A bewolking veranderlijk zijn en zullen 1 LN EUKOFA plaatselijk enkele buien voorkomen. 0 De BH. verwacht to. donderdagavond: R"™°,Un '•edenmorgen zeven uur Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Krachtige, tijde- Tendens stationair maan op 5 22, onder 21.06 uu naderbij kwartier 21 juli. Eerst® Strandverwachting D. Helder Ypenburg Na enkele onweersbuien morgen wat VUss *uid- ocau, °P rwente koeler strandweer westelijke wind. Zonnige perioden enkele plaatsen nog een bui. Tempera' tuur in de middag 20—22 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: zomers karakter maar onstabiel. Zon en Maan Donderdag .zon op 4.35, onder 20.56 uur. Indh. b OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Gr Zn JN HET WEEKEINDE is gende installatie voor het Europese uit New York een van met grote snelheid verwer- meenschap. de machtigste elektronische ken van gegevens is ver breinen, de IBM 7090, ver- scheept naar het centrum zonden om Europese atoom- van atoomonderzoek te Is geleerden te helpen nieuwe Pra aan het Lago Maggiore. topprestaties te bereiken. De meer dan 17 ton we- derzoek atoomenergieg» nische tijdschriften verschij- ren. maar ook de verschillen nen in een veelheid van ta- de pubiikaties moeten verta- an de voornaamste len, zodat het voor een ge- len om ze voor een veel gro- Wei ln r ?"d,c 6°ed lls onmogc- ter kring van personen lees- .te dienen als een lyk is op de hoogte te blij- baar te maken. van alles, wat op zijn De installatie zal ook aan de drie andere centra van Euratom in Neder- Een functies zal zijn, „ëlektronische bibliotheek" waaraan de geleerden grote terrein voorvalt. waar Zij in het middelpunt behoefte voelen, daar elk De installatie zal niet al- önderaek van i zal staan van a c ker,,,,,,. jaar dc gehele wereld leen de berg van technische Duitsland. Belgiit ran Euratom, de mwr dan ppn nu mnn f v. „c.__i_, tcvuiiisiiir L/uiisiana, neigie en iveder- Euratom, de meer dan een miljoen fech gegevens moeten catalogise- land ter beschikking staan. inbew windstil 29 h. bew windstil 26 18 8 h. bew. windstil 27 regen zo 2 onbew. windstil w. bew. 1 nnw 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1