Zilvervloot veroverde Shannon Airnort dokter regan Zeeman bekent in brief: Ik heb iets ergs gedaan De Ierse dag van meneer Rippen mm Nieuwe voorzitter KRO over zijn inzichten Wurgmoord op Engels dienstmeisje ant haarcrème mag het gezien worden! T DINSDAG 11 JULI 1961 (Van onze speciale verslaggever) KIJK, zei de heer J. J. Rippen, toen we hoog boven de Ierse Zee vlogen, „dit is mijn nieuwste piano!" En terwijl hij zijn stem wat verhief om boven de brullende mo- Schaak-Kraag 118 Onverschrokkenheid was een der kenmerkende eisen die aan de scha ker werd gesteld om het zo rond het jaar '35 te kunnen opnemen tegen de schaakreus Aljechin. Niemand heeft dit ooit beter begrepen dan dr. M. Euwe die kans zag in dat jaar de wereldtitel op Aljechin te veroveren. In onderstaand voorbeeld doet Euwe halsbrekende toeren om één enkel pionnetje te winnen het binnen halen van de volle winst was daarna voor deze sterke positiespeler niet moeilijk meer. De partij werd in 1934 te Zürich gespeeld (wit: dr. Euwe). i 4 I w m w Te4, Pe5, Wit: Kgl, Dc5, Tel pi a5, b4, d4, f2, g2 en hz. Zwart: Kg8, Dd8, Tc7 en Te6, Pc8, pi a6, b5, c6, f6, g7 en h7. Opgave: wit speelt en wint een pion. Dtini'vrnny 117 De stand was deze: Zwart: 9, 17, 19, 22, 25, Wit: 30, 39, 42, 43, 45, 47, 48, 49. De oplossing neemt weinige zetten in beslag: 4741, 36x38; 4944, 38x40; 45X3, 25x43; 3x38, 22x33; 48X28. toren van de Convair Jan van Scorel uit te komen, vervolgde hij, met de vingers het naar fineer ruikende houtwerk strelend: „De kast maakt geen onderdeel meer uit van de con structie. Voor mij is hij niet meer dan een stof werend omhulsel, zij 't dan van duur zangbodemhout ge maakt. Jazeker, noemt u het maar de grootste revolutie in de piano industrie van de afgelopen honderd jaar. Niet alleen vanwege die alleen uit schoonheidsoverwegingen nood zakelijke kast, maar ook vanwege het gewicht, dat slechts tachtig kilo bedraagt, of wel de helft minder dan het gewicht van elke andere, verge lijkbare piano". Het vliegtuig zat vol, maar ondanks de drukte, liet lawaai en de warmte, praat. I te de 51-jarige pianobouwer maar aan. „Het frame en daar zit alles wat mu ziek maakt, op weegt slechts dertig kilo, maar draag, een snaarspanning van vijftienduizend kilo De hele speeltafel kan naar beneden worden ge. klapt.. Aluminium en plastics het zijn ook ónze grondstoffen geworden... De asjes van de balansjcs van de toetsen moesten zó zuiver zijn dat de Zwitserse horloge-industrie niet in staat was ze te maken. We zijn er toch in geslaagd ze te krijgen, en ze zijn zuiver tot op l/10.000sie inch De ihe>er Rippen men kon ihet hem aanalen was trots op zijn nieuwsite pro. dukt, dat hij na zijn Maestro, zijn Shere- zade en wat al niet, Forte-Piano had ge doopt. En op iets van die trots te kun nen begrijpen, moeten we naar het vliegtuig terug, dat. zich ronkend en op de lildhte cadans van remous en wind een weg boven de wolken baande. Dat vliegtuig igin>g naar het Ierse Shannon, waar de pianobouwer, wiens Edese be drijf als het grootste van zijn soort in Europa geldt, gisteren een nieuwe fa. ibriék opende. Nederlands beste pianis ten, onder wie Hans Henkemans, Anton van der Horst en Marinius Flipse, had hij voor deze Amerikaanse show-vlucht meegekregen. Ook zijn. vrouw en zes van zijn zeven kinderen bevonden zich aan boord, zomede „piano-mensen" uit vele delen vin de wereld. Omwenteling Vroeger het was trouwens nog maar vlak voor de oorlog heeft men wel eens om meneer Rippen gelachen. Deze zoon van een Haagse pianohandelaar kreeg het in 1937 zo maar in het-hoofd zelf de door zijn vader verhandelde instru menten te gaan bouwen. Goed, agn tech nische kennis ontbrak het hem niet. Maar het was een tijd, waarin Duitsland de markt overspoelde met kruissnaarpiano's en dan nog tegen prijzen, die lijnrecht uit het crisiswoord dumping stamden. Toch, ra een jaar of wat, lachte men niet meer. Toen de oorlog ontbrak, maak- I te de toen nog Haagse heer Rippen vijftig piano's per jaar. Tien jaar later, l, 31, 32, 36. toen hij zich in Ede vestigde, waren het er vijfhonderd geworden. En dn 1960 zelfs vijfduizend, wat overigens niet wil zeggen dat het er in 1970 vijftögdiuizend zullen zijn. 14 Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u Ris Zuid de volgende kaarten: A 10 8 3, V, O H V 7 2, A 8 5 4. U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder constant passen van Oost-West: Zuid 1 ruiten r- Noord 2 harten (sterk spel, met tvijfkaart harten) Zuid 2 schoppen Noord 3 klaveren Zuid? Wa^ z°u u thans bieden? Gegeven is, dat Noord-Zuid met 4 Sans-Atout azen vragen. JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1'. Deens eiland tussen Funen en Laaland; 10. jongensnaam; 11. wat buigt zonder te breken; 12. muzieknoot; 14. de geest van de rijst cultuur (Java); 16. oude benaming v. (liter; 17. gem. in Gelderland; 19. gem. in Noord-Brabant; 21 deel van de Imast; 22. vogel; 24. bijwoord; 26. stad lin België; 28. bosgod; 31. zacht; 33. Ihoogste punt; 35. voorzetsel; 37. hoe- Ipel; 39. reeks; 40. afgelegen; 42. Rom. 'keizer; 44. stad in Duitsland; 45. stijl '■v. e. wagenladder. Verticaal: 2. telwoord; 3. plaats op Ameland: 4. vinkachtige vogel; 5. lui- itenant (afk.); 6. vaartuig: 7. akelig; '■8. vreemde munt; 9. term bij kaart spelen: 13. de gezamenlijke edelen; 15. elektrisch geladen atoom: 18. zeker tijdperk: 20. wolvlokje; 23. opschik; 25. opening; 27. kloof; 29. gevangenis; 30. gevierde zangeres; 32. maal; 34. holle ronde buis; 36. achterdeel v. d. ihals; 38. voor; 41. muzieknoot; 43. (voorvoegsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. aks, 3. sta, 6. ets, 9. ar, 10. Borne, 12. e.o., 13. toman, 15. tegel, 17. pal, 19. den. 21. sinopel, 25. rek, 26. Don. 27. arbiter, 31. Ate, 32. lom, 34. steel, 36. pipet, 38. L.O., 39. Paris. 41. ea, 42. alk, 43. kol, 44. esp. Verticaal: 1. aat, 2. krop. 3. Son, 4. Tr, 5. ant, 7. teen, 8. sol, 10. Bali, 11. Eede, 14. Maskate, 16. Geldrop, 18. no, 20. arm. 22. neb. 23. pet, 24. ons, 28. reep, 29. in, 30. Elis, 31. atol, 33. mees, 34. sla, 35. lak, 36. pil, 37. tap, 40. R.O. Per vliegtuig Waarom Shannon? Waarom niet tweede bedrijf, of uitbreiding van bestaande bedrijf, In Ede? De Rippens en de hunnen z(Jn op dit punt zonder enig voorbehoud. „Onze Forte-Piano", aldus de heer J. J. Rippen, „vereiste door zijn revolu. tionaire opzet een geheel eigen produk- tlelijn. We moesten, hoe dan ook, nieuwe fabriek hebben, een nie mechanische uitrusting en groeimogelijk heden. Ierland biedt ons de werkkrach. ten, die we in Nederland niet meer kun nen vinden. Shannon we moeten per saldo exporteren levert geen bijzondere in- of uitklaarprohiemen op, daar het nieuwe bedrijf tot op honderd meter met een vliegtuig te benaderen is. Het vliegtuig is, wat ons betreft althans, het vrachtmedium van de toekomst. Twee piano's gaan met neergeklapte speelta- fel in cén kist, en een hefvorktruck zorgt voor de rest." „Een meer ideale plaats kunnen we ons niet denken", verklaarde Nico Rip pen, de nog maar 23-jarige technische directeur van de nieuwe fabriek. „Van hieruit moeten we de grote sprong naar Afrika en Amerika maken". „In de Verenigde Staten", zei verkoop leider A. M. Gsrritsen, „worden per jaar tweehonderdduizend piano's ver handeld. Elk jaar zijn het er meer, on danks de nog altijd groeiende invloed van de televisie. Stel dat we daar nou eens twee procent van kunnen krijgen. Het is een voorzichtig begin, maar het betekent een volledige benutting van d« huidige capaciteit". Uitbreiding Na Vcrolme is Rippen het tweede, grote Nederlandse bedr(jf dat een ves. tiging in Ierland geopend heeft. En dat de Ieren veel in ons kleine landje zien. werd wel bewezen door de lovende woorden van de minister van transport, Erskine Childers, zowel aan het adres van de firma Rippen als aan dat van het bedrijvige Holland. „Nu werken er honderd mensen", brachit de op een pianist lijkende be windsman naar voren, „maar volgend jaar zullen het er al tweehonderdvijftig z(jn. De verdere toekomst houdt nog »r vertborgen. Aan het bedrijf kan een uitbreiding worden gegeven, die het moederbedrijf dm Ede overvleu gelt. Rippens naam is symbolisch voor ie groei van Nederland sinds de oorlog. Ik ben in uw land geweest, en ben diep onder de indruk gekomen van uw loon- en prijsbeleid. De arbeidsrust kan aan alle volkeren ter wereld ten voorbeeld diiienen. En zo er al een kleine staking is, dan wordt deze bezien en be streden als een uitgebroken epidemie van melaatsheid Adh ja, dat waren zo de officiële woorden, elke officiële opening eigen. Maar Rippen zou Kippen niet zijn ge weest, ais hij ook niet voor wat frivole naben had gezorgd, in dit geval zelfs in letterlijke zin. Tien van onze beste pia- /isten Hams Henkemans, Anton van der Horst, Marinus Flipse etc. gaven gezamenlijk vanities op „De Zilver vloot" weg, waardoor het „Piet Hean" minutenlang van de piano's leek te rol len. Het zelfde, maar dan op het thema „Finnigans Wake'' deden tien Ierse pia nisten. Het merendeel van hen bestond echter uit vrouwen, of althans uit meis jes, die zo uit een kostschool leken te komen. „We hebben niet zo veel beroepsmusici," :ei de Ierse journalist Tony Gallagher, terwijl hij naar de O'Callaghans en de O'Grady's luisterde. „Twee van onze pia nisten zijn „quite famous", maar beiden zitten aan engagementen in Dublin vast. Niet alledaags „Een heerlijke dag", verzuchtte dr. An ton van der Hors; „Dat tien minuten lang samen op de piano timmeren, is nog nooit voorgekomen. Alle jongens even een paar uur bij elkaar." Nog een kleine ontmoeting in het vlak bij Channon gelegen Bunnabty Castle, waar kasteelheer Hunt met een Oxford- aardappel in de keel stotterend en zich bedienend van ontelbare „understate ments" tekst en uitleg gaf. Een kleine Amerikaan met een onbenullig hoedje op het hoofd sdharrelde wat de wapenkamer rond. „My name is Owen J. Murphy", knauwde hij. „This is my wife. We komen van Boston. Vanavond gaan we weer terug. Ik heb net honderd piano's bij Mr. Rippen gekocht Het begin was er dus al. Een niet alledaags begin. Maar en daar voor schreven wa dit verhaal de heer Rippen is ook geen alledaagse Mr. H. W. van Doorn, de nieuwe voorzitter van de K.R.O., die op 1 juli jl. in functie is getreden, heeft op een bijeenkomst, belegd ter kennismaking met de radio- en televisiejournalisten, zijn voorlopige inzichten betreffende het K.R.O.-beleid uiteengezet. Het feit, dat de K.R.O. nu voor het eerst een niet-geestelijke als voorzitter heeft, zal aan het karakter noch aan het principe van deze stichting enige wijzi ging geven. De K.R.O. blijft een autonoom lichaam. De KRO is de enige onder de Neder landse omroepinstellingen, die het ver enigingsverband niet kent, kerkelijke omroep, noch zal het feit dat een politicus nu de voorzittershamer hanteert de organisatie r stichting is. Het bestuur wordt gevormd lltieke geöriënteerdheid verschaffen. door afgevaardigden van kerkelijke maatschappelijke r.k. instellingen en groeperingen. Dit maakt het directe contact met de leden, die dus in feite ook geen leden Uit nader contact met de leden-abon- né's hoopt men rijkere voorlichting te vergaren op het gebied van programma- „Toch zal de KRO zeker niet de pro- begunstigers zijn, moeilijk. Toch grammavoering richten op de smaak streeft de nieuwe voorzitter contact tussen de omroep en deze leden- begunstigers. Op het ogenblik bestaat dat in feite alleen door corresponden tie, waaraan het de KRO al evenmin als de andere omroeporganisaties ont breekt. Gevraagd naar de mogelijkheden hier voor zeide mr. Van Doorn, o.m. te den- gespreksgroe- het grote publiek, in deze dus het r.k. ETHERGOLVEN volksdeel betreffende. Wij moeten niet tevreden zijn met een plichtmatig bc- hierover staat nog niets vast. gunstigen van de KRO omdat men nu de eenmaal r.k. is, maar onszelf kwalitatief sterk maken, dat men ons werkelijk n onszelf kiest, aldus mr. Van Doorn. Dit houdt in, dat er naar programma- pen, j Opnieuw legde mr. Van Doorn nadruk op. dat hij nog als leek staat tegenover de ingewikkelde materie van radio en televisie en dat hij eerst tijd nodig zal hebben, zich behoorlijk in te verbetering en naar verhoging a intellectuele en culturele peil zal den gestreeft, maar toch altijd hecht Boven de Ierse Zee klonk gisteren pianomuziek. Tien pianisten vlogen (met een piano) naar Shannon waar de Ierse minister van economische zaken een Nederlandse pianofabriek opende. Tijdens de luchtreis be speelde dr. Anthon v. d. Horst het klavier, terwijl Leo Pappehheim, dirigent van het Gelders Orkest, aandachtig luisterde met de stewar dess van het toestel. werken. Voor de KRO is het e we ervaring, dat cr nu geen priester gegrondvest op het levensbeschouwclij- meer voorzitter Is. Temeer, omdat het ke principe, dat de KRO tot basis heeft stichtingskarakter van de KRO er op Er hebben de laatste tijd geruchten de ingesteld is, dat de voorzitter direct ronde gedaan, dat de KRO zou terug- betrokken wordt bü de programmavoe- komen van het stichtingsbestel en ook ring het het programmabeleid. Op de vereniging zou worden. Dit zal echter niet het geval zijn. Mr. Van Doorn v positie noch op het naar buiten uit trc- __J den van de KRO zal dit feit echter eni- klaarde, dat de huidige vorm ge Invloed hebben, want de omstandig- organisatie zal worden bestendigd, held dat een geestelüke voorzitter l de Drie bewijzen tegen stuurman (Van een onzer verslaggevers) IK HEB iets heel ergs gedaan, dat jij mij niet kunt vergeven. Ver tel niets van de inhoud van dezo brief aan anderen. Als er mensen komen, die je trachten uit te horen, houd dan je mond. Zeg alleen, dat ik soms waanzinnige woede-aanvallen heb. Dit zal wel het laatste zijn, dat je van me hoort. Ik houd zielsveel van je. Dat zweer ik je e 29-jarige Nederlandse stuur man H. W. R. uit Amsterdam had de enveloppe met de brief van deze in houd in de loop van verleden week zaterdag in de handen van de 31- jarige matroos G. v. d. Hoek gestopt. Nerveus had hij gezegd: „Post deze brief in de eerste de beste haven buiten Engeland. Ik zal Nederland wellicht nooit meer terugzien Matroos Gerrit v. d. Hoek, die zyn eerste reis maakte op de Groningse kust vaarder Wiema (300 ton), had geen ach. terdocht tegen de zenuwachtige stuur man gekregen, toen h(j de brief in zijn zak deed Pas twee dagen, nadat de stuurman door rechercheurs van politie te Liverpool achter slot cn grendel gezet, verdacht van moord op 't 21-jarige dienstmeisje Margareth Gregory Hughes, herinnerde hü zich de brief. Hij liep ermee naar de 34-jarige kapitein eige. naar van de kustvaarder Theo A. Bel. stra uit Schiedam, die in de mond van de haven van Liverpool zün schip voni anker liet gaan en vla de scheepsradlo hoofdinspecteur James Morres opriep. Nauwelijks een uur later klom de hoofdinspecteur aan boord en liet hij zich van coaster de brief door kapitein Belstra vertalen. James Morres ©laakte een zucht verlichting. De zaak was rond. Na de vinger- en voetafdrukken was de brief, die de stuurman aan zijn vrouw in Am sterdam had geschreven het derde be wijs, waarmee hij de van moord dacuhte Nederlandse stuurman door de knien kon krijgen Onderzoek Ruim een ween geleden (zaterdag 1 juli) werd in de woning van huisarts Fisher in ihet dorpje Menai Bridge (op het eilandje Angeltsea) in Noord Wales het lijk van het 21-jarige dienstmeisje Margareth Hughes gevonden. Tientallen rechercheurs, die kort na de vreselijke ontdekking werden gealarmeerd, stiel- den een uitgebreid onderzoek in. In de loop van verleden week zaterdag werd de gehele omgeving uitgekamd zonder enige resultaat. De Groningse kustvaarder Wiiem-a had een week in de haven van Menai Bridge gelegen. Het sahip had een ladling hout gebracht, die vrijdag 30 juni was gelost. Zaterdagmorgen zou de kustvaarder naar Liverpool vertrekken. Enkele bemanningsleden gingen vrij- dagavond nog de wal op. De matrozen Gerri tv. d. Hoek en Anton Clarinda (24 jaar en geboren op Curacao) loepen samen naar de bioscoop. Op de terug weg naar hun schip kwamen zij de Men ziet mijn haar fantastisch FORSE TUBE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER J. Stanley Fell had zich van het leven beroofd Ze zeggen dat hij totaal overstuur was. Wij weten nog niet welk gif hij nam. Zij heeft van geen autop sie willen weten, totdat de lijkschouwer die een voudig eiste. Ik zou haar wel kunnen vermoorden. Ik, ik moest hem vinden, Adam, op de vloer in de apotheek. Hij ademde nog zwakjes en zijn pols slag was nog merkbaar, maar alles wat we deden was tevergeefs. Kon ik me maar bevrijden van het vreselijke gevoel dat ik hem in de steek heb ge laten. Kon ik 's nachts maar weer slapen. Wij zul len het rapport van de lijkschouwer moeten af wachten om te weten waaraan hij gestorven is. Natuurlijk is de dienst hier op het ogenblik hele maal in de war. Dokter Berney neemt de praktijk van Feil waar. Reinbeck is tot vast assistent be noemd, maar ik geloof niet, dat hij er erg op ge- I steld is; hij heeft andere plannen. Voor mij is er in deze verschrikkelijke gebeurtenis maar één lichtpuntje: bij de rouwdienst gedroeg Adèle zich heel behoorlijk tegen mij. Ik vermoed dat ze nu inziet hoe ellendig zij zich destijds in Baltimore heeft gedragen. Woedend verfrommelde Adam de brief. Even later echter streek hij hem weer glad, stak hem in de enveloppe en borg hem in zijn tas. „Slecht nieuws?" vroeg Ruby toen hij door de keuken kwam om naar buiten te gaan. „Een dokter van het ziekenhuis te Omaha is dood", zei hü „Ja, het was slecht nieuws". Hij ging de deur uit. Er woei een gure wind Over het modderige erf bereikte hij de hoofdweg. Mac had dus nooit van Feil afgezien en nu zette zij haar vreemde droom voort door zich in zekere zin als zijn weduwe te beschouwen. J. Stanley Feil was dood en zy had zelfs het ziekelijke gevoel daar schuldig aan te zijn. Aan Feil kon zij alleen maar denken als aan de beroemde chirurg. Adam wist hoeveel hij aan hem te danken had. Professor Deever had hem verzekerd dat hij geboft had door onder leiding van Feil te hebben mogen wer ken. door Helen Topping Miller gedaan. „Ik volgde hem", had zij gezegd, „want ik hield zoveel van hem. De liefde die ik hem toe droeg stierf maar heel langzaam in mij". Neen. die liefde was nóóit in haar gestorven, dacht Adam bitter en hij, Adéffn Regan, was dwaas genoeg ge weest te menen dat er tussen Ellen McCarty en hem van enig dieper gevoel sprake was geweest Zij was alleen maar naar hem toe gevlucht om een pleister op haar wonde te vinden En wat had hij de laatste tijd niet allemaal dur ven dromen! Hij had gefantaseerd dat hij met Mac samen ergens een kleine kliniek had. Illusie! Hoe ver stond Mac van hem af! Hij zag haar nu nog slechts als een geest, in smetteloos en onkreuk baar wit gehuld. „En dat was alles wat zij ooil voor mij was", mompelde Adam, terwijl hij ovei de halfbevroren grond verder stapte, er zich nau welijks van bewust dat hij liep. „Ik was de gemak kelijke toevlucht als zij met haar bedrogen ge voelens geen raad wist". Hij had het niemand ook zichzelf niet willen bekennen, dat hij verliefd was op Ellen McCarty; maar nu kon h(j het zich niet langer verhelen. Hij wist dat zij ouder was dan hij, ouder en wijzer. Maar nu vreesde hij. dat zij eigenlijk altijd met een gevoel van medelijden of in elk geval alleen maar met een moederlijk ge\«oel op hem had neergezien. En met bitterheid, er zich niet van bewust hoe onrechtvaardig hij was, vroeg hy zich af, of zij misschien niet reeds een andere jonge assistent zou hebben gevonden over wie zij haai moederlijke gevoelens kon uitstorten. Trok zy nu ook het masker van een ander versgebakken dok tertje recht en hield zij ook voor die weer de gummihandschoenen open, met de bemoedigende woorden: „vooruit maar jongen?" Hij moest die gedachte van zich afzetten! Hij werd er anders nog ziek van. Trouwens, had hij niet gezegd „Ik kom terug, Mac" en had zij niet geantwoord dat zy op hem zou wachten? Maar nu wist hij hoe dwaas het van hem was geweest te denken dat deze belofte zijn persoon gold. Nu moest hij zichzelf eerlijk bekennen wat zij toen bedoeld had: namelijk dat zij in het waslokaal zou zijn of in de operatiekamer klaar zou staan om on der het schelle witte licht J. Stanley Feil het juiste instrument aan te geven. Zonder te weten dat hy de weg daarheen had Ingeslagen stond hij plotseling voor dè zaagmolen. Rafe Purdy was bezig de leren drijfriem te repa reren. Toen hij Adam zag, hield hij er onmiddellyk ■nee op. „De kleine is opgewekt als een vogeltje vanmor gen", zei hij. „Alleen heeft hy pijn op de plek waar hij die injectie heeft gehad en daar huilt hij weieens om, maar voor de rest „Ik was juist onderweg om hem te controleren". Adam deed de waarheid een beetje geweld aan. ..En dan wil ik ook eens naar de anderen kijken. Als ik het serum heb, dan zal ik in een dag of twee lie ziekte de baas zijn. Jammer genoeg is de post nier erg langzaam". De brief van Ellen McCarty was vanuit Mem phis naar hem doorgezonden. Acht dagen was hij onderweg geweest. „Er wordt beweerd, dat Bijah Moony, de post bode, de boel in een hoek smijt en het daar laat liggen, als hij zin heeft om te gaan vissen". Rafe, die zijn werk hervat had, sloeg met een harde tik niet op het klinknageltje dat hij plat wilde slaan, maar op zijn duim. „Die riem moet gauw klaar zijn. Er komt een vrachtwagen met hout en het moet goed hout zyn ook. Uw moeder kan het geld best gebruiken". scherpere lijnen zullen worden de KRO geen uitgesproken getrokken in de functieverdeling van de topleiding. De bevoegdheden van de vorzitter, van de directie, de program- malelding en de leiding van het pro grammablad zyn tot nu toe wat be weeglijk geweest, maar zullen nu hel der worden verdeeld. Mr. Van Doorn verklaarde zich ook voorstander van sterke coördinatie tus sen de afdelingen radio en televisie wat betreft het elkander goed verstaan. Hij erkende, dat bij de beperkte mogelijk heden voor televisieuitzendingen aan de tv-programma's andere normen moeten worden gesteld dan aan die voor de radio. „Maar het mag nooit zo worden, dat de k(jker niet meer kan onderscheiden welke omroep hü nu eigenlijk voor heeft. De principiële structuur van de onderscheidene omroeporganisaties zal toch voortdurend moeten blijken", is zyn mening. Een punt van bestudering noemde mr. Van Doorn ook de verhouding tussen het eigene en het gemecnschappelyka binnen het omroepverband. Bij het er kennen van en het medewerken aan het gemeenschappelijke (in NRU- en NTS- verband) efficient en logisch volgens de eisen van de moderne tyd, zal het eigene toch beschermd en verdedigd dienen te worden, opdat er geen sprake kan zijn van nivellering: het principiële mag nimmer worden opgedeeld in het gemeenschappelij ke. Op een vraag of mr. Van Doorn, die wanneer er een opvolger voor hem is benoemd (maar zeker niet later dan 1 juli 1962) zal aftreden als voorzitter van de KVP, de functie van KRO-voorzittcr met. die van het lidmaatschap sbuiunman tegen. Zij ontmoetten hem bij een automaat, waar bekers melk konden worden getapt. Dï stuurman was flink aangeschoten. Als de matrozen het niet hadden verhinderd, had hij de automaat kapot geslagen Matroos Clarinda maakte een grapje tegen een meisje, dat uit een bus stapte. Het was Margareth Hughes. „Wat doe jij nog laat op straat zei hij- Kort daarna verdween de stuurman in de richting, waarin het meisje was verdwenen. Dat was overigens ook de weg naar het schip. De matrozen volgden weldra. Zü kwa. men omstreeks het middernachtelijk uur aan boord. De stuurman pas veel later. Eerder op de avond had de kapitein, die vier keer per jaar in Menai Bridge komt mei zijn schip, zijn stuurman ont moet in een haverïkroegje. Hij had niet veel op inet de Amsterdammer, voor wie de kustvaarder het 22ste sohip dn drie J jaar was, waarop hij had aangemoo- Tweede Kamer (hij blijft ~immers"k7i- Verhoor Zaterdag vertrok de Wiema naar Li verpool. Niemand van de bemanning had iets vreemds aan de ©tuurman ge merkt Alleen matroos Clarinda was 't opgevallen, dait R erg schrok, toen hij plotseling zijn hui binnenkwam.... Om vijf uur 's middags kwamen drie rechercheurs in Liverpool aan boord. Zij vroegen kapitein Belstra te spreken in verband met de moord op het Engelse dienstmeisje. Alle bemanningsleden werden onderworpen aan een kort ver hoor en voorts werden vingerafdrukken van hen genomen. Korte tijd, nadat de rechercheur^ wa ren vertrokken, ging stuurman R. sa men met matroos Gerrit v. d. Hoek van board. Zij stapten omstreeks zes uur aan wal Een uur later waren dezelfde rechercheurs weer op de Wiema. Zij wil den de stuurman spreken. De kapitein had toevallig gehoord dat R. en de ma troos naar de Nederlandse zeemansclub waren gegaan. Terwijl een rechercheur aan boord bleel om de wacht te houden, gingen de beide anderen naar het zeemanshuis. Zy arres teerden daar de stuurman en de matroos, In de loop van de avond kreeg kapi tein Belstra nog een keer bezoek van d« poliibie. Rechercheurs doorzochten de hut van de stuurman, maar vonden niet wat zij wilden hebben: de schoenen R. Schoenen De kapitein wist te vertellen, dat de stuurman vrydagaioud de wal op was gegaan met basketbalschoencn. De re chercheurs waren bijzonder ingenomen met deze mededeling. Afdrukken van deze schoenen waren in de woning van dokter Fischer gevonden. De kapitein had dezelfde afdrukken ook aangetrof fen op het zeil in de stuurhut. Zij stem. den overeen met die in dc dokterswo. ning Clarinda (Wordt vervolgd) tot de draad Inmiddels was i de kraag gepakt. Hy t v. d. Hoek werden spoedig weer op vrije voeten gesteld, nadat was geble ken, dat zij met het misdrijf niets uit. staande haddien. Toen de kustvaarder maandagmorgen uit de haven van Liverpool vertrok, kwam matroos v. d. Hoek met de brief, die hij zaterdag van de stuurman had ontvangen, op de proppen. De matroos, die door de emoties van dc afgelopen dagen de brief helemaal had vergeten, zat er danig mee in zijn maag. Op de enveloppe stonden de meisjesnaam van 'e vrouw van de stuurman cn het adres an haar ouders. Kapitein Belstra besloot onmiddellijk de politie in Liverpool op de hoogte te ©tellen. Op verzoek van hoofdinspecteur James Morres opende hij de brief cn vertaalde hij de voor de stuurman be lastende inhoud. Met he*, derde bewijs tegen de stuur man had de recherche van Liverpool de zaak zo goed abt rond. Met tweemaal 24 uur vertraging vertrok de Wiema naar Rotterdam, waar het schip maan dagmorgen vroeg arriveerde. Uit het onderzoek, dat de politie van Menai Bridge heeft ingesteld, is komen vast te staan, dat de stuurman door een klein badkamerraam de woning van de dokter is binnengeklommen. Hü heeft het dienstmeisje waarschijnlijk slapende aangetroffen. De basketbalschoencn, die hü vrüdagavond had gedragen, had bü tijdena de reis naar Liverpool overboord gezet, omdat, zo vertelde hü later, ze versleten. merlid» wel verenigbaar acht, luidde het antwoord: ja. Ook mr. Roosjen cn mr. Burger verenigen beide functies in hun persoon. ,3ovendiende Ka merfractie van de KVP telt drie be stuursleden van de KRO cn dat is op een aantal van 49 werkelijk niet van overwegend belang". féfdfyiii Na lange tijd zendt dc NTS weer eens een serie korte films uit in plaats van een hoofdfilm. Onder de titel Carrousel ziet u vyf verfilmde korte verhalen van de Amerikaanse zwer- ver-schryver O'Henry. Deze uitzen ding begint om 9 uur en mag ook door kinderen bekeken worden. Vooraf: om 8 uur NTS-journaal cn om 8.20 uur een film over het BLO-onder- wys. vanavond De Franse pianiste Danielle De- chenne speelt tussen 8.30 cn 9 uur in het KRO-programma de compositie „Schilderyen van een tentoonstel ling" van Moussorgski. In opnamen van het Holland Festival hoort u voorts het Radio Kamerorkest cn het Groot Omroepkoor tezamen met so listen in de 57ste cantate van Bach en „Het Hooglied" van Van Lier. Ora 10.40 uur is het weer Cameraclub. Programma voor morgen WOENSDAG 12 JULI 196l Hilversum I 402 m. 746 kc/s. NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gram 7.30 Gewijde muz 8 00 Nws 8.16 Radlofcrant 8.35 Gram 0.00 V d zieken 0.35 Waterst 040 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.00 Fiat Volutas, hoorspel 12.10 Lichte muz 12.30 Land- en tuinbouwmeded 1B.33 Gram 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Mailt ork 14.10 Gram 14.30 Gram 1530 Pianospel 16,00 V d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beursber 17.43 Gram, 18.00 Koorzang 18.20 Het Spectrum, lezin gen 18.35 Lichte muz 19.00 Nws cn weerbcr 19.10 Muz v h Lager des Heils 1930 Ra- dicukrant 1960 Am us muz 20.15 Veertig Jaar autozending, klankbeeld 20.35 Holland Fes. tlval 1961: FUharm ork, koor en sol 22.00 Bijbelse quiz 22.30 mdoverdienklng Ililve SOS-ber atennleuws 23.56-&4.00 Nws. II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 720 Gram 8.00 Nw 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dc primitieve en de moderne mens. lezing. VARA: 1020 Gram 10.35 Idem L1.00 Lichte muz 11.30 Licht progr 12.00 HammondorgcLsPel en zang 1260 Land- en tuinbouwmeded 12.33 V h platteland 12.38 Gram 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing 14.00 Omr kamerkoor 14.15 Kamcrork en sol 1560 Wat er op de Born" gebeurde, toespraak 15.10 V d Jeugd 17.00 Holland Festival 1961: "«2™ briaardconcours 17-10 Vakantie-tips 17.50 Regerlngsuitz: Het cmigratlepraatje van H A van Luyk. 18.00 Nws en comm 18.20 Tour dc France 1961 i860 Lichte muz 1850 Act 19 00 V d V«A-V.rt., VPRO: 19-3» V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 rirfü. M Gesproken portret 2n 50 Lichte muz 21.05 Reportages 21.40 Holland Festival 1961Zangrecital 22.15 Sport 22.30 ~ii i -- —va] jjjgj (verv) »ram 23.55—24.00 Nwc 22.40 Holland Fes France 15.0015.4c VPRO: 17.0017.40 V d kind NTS: 20 OC VARA: 20 20 Her-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7