Stil Ondergang Save eist 237 doden WHITE HORSE Gagarin groots ontvangen Amerika beschermt scheepvaart Nationale regering in Kongo nog onzeker "ANG Politieke samenwerking Europa hoofdschotel pljlt Struisvogels zijn niet laf Rassenrellet jes Vrijheidsrijders in Little Rock Enkele vrijheidsrijders hebben gis teren voor de eerste maal een bezoek ge bracht aan de Amerikaanse stad Little j Rock, waar in 1956 fel gestreden werd bij de toelating van negers tot de middelbare school. Bij aankomst stapten zij een voor blanken bestemde wachtkamer van het: busstation binnen. Een menigte dreigde naar binnen te gaan. maar tot een hand gemeen liet de politie het niet komen. De vrijheidsrijders weigerden de wacht kamer te verlaten en werden dan ook onmiddellijk gearresteerd en wegge voerd, nagejauwd door enige honderden blanken. Ook in Chicago kwam het gisteren tot demonstraties, toen ongeveer honderd blanken en negers een strand bezochten waar tot nu toe slechts blanke baders werden toegelaten. Eén neger en acht blanken werden wegens ordeverstoring gearresteerd, twee blanke demonstran ten werden na afloop van de betoging door een groep blanken uit hun auto gesleurd en afgeranseld. Gomoelka op de bres voor eenheid De Poolse communistenleider Wladys- law Gomoelka heeft op een massabijeen komst te Oelan Bator het "Westen ervan beschuldigd, te trachten „ideologische discussies" uit te buiten om de eenheid te ondermijnen van het communistische blok. „Onze vijanden hebben gerekend op het uiteenvallen of tenminste op een essentiële verzwakking van die eenheid; zij hebben getracht voordeel te trekken uit onze ideologische discussies door de socialistische landen aan te vallen. Het leven heeft deze verwachting in rook doen opgaan", aldus de Poolse leider vol gens het Poolse persbureau R.A.P. Hij sprak ter gelegenheid van de vie ring van de veertigste gedenkdag van de communistische revolutie in Mongolië. Kennelijk doelde hij op de ideologische geschillen tussen Russische en Chinese communistenleiders, waarover reeds ge ruime tijd geruchten de ronde doen. Lancering van Midas mislukt Balans van scheepsramp Niet minder dan 237 mensen zijn om het leven gekomen of wor den vermist na de ontploffing en de brand aan boord van het Por tugese schip „Save", dat zater dag aan de noordkust van Mo zambique aan de grond liep. Van de 490 personen aan boord van het schip werden er 253 gered, van wie er enkele gewond zijn. Onder de overlevenden bevinden zich 219 passagiers en 34 leden van de bemanning van 44. De meeste slachtoffers zijn Afrika nen, die het merendeel van de passagiers uitmaakten. Laos-conferentie op springen Na acht weken vergaderen leek de 14- landenconferentie over Laos gisteravond op springen te staan. Rusland en China hebben elk compro mis van de hand gewezen en een Britse woordvoerder zei ,,wij kunnen hier geen verdere vorderingen verwachten". Zijn sombere uitspraak kwam enige minuten nadat Malcolm Macdonald de Britse mede-voorzitter van de Laos con ferentie, de afgevaardigden had laten weten dat Moskou het jongste Britse compromis verworpen had op dezelfde dag dat dit gedaan werd. Dit compro mis hield in dat men om de andere dag op de conferentie de uitroeping van neu traliteit van Laos zou bespreken en de westelijke voorstellen om de bestands missie de transportmiddelen te geven haar taak uit te voeren. De eerste Amerikaanse poging om een alarmsatellict in een baan te brengen die over Rusland zou voeren is gisteren mis lukt. De bijna 30 m lange raket die de Midas III in zijn baan zou brengen steeg niet op van de lanceerplaats. De Midas III had moeten waarschuwen bij het afvuren van geleide projectielen. Waarnemers zagen op een afstand van 3 km van een heuveltop hoe er een enor me vlammenzee rond de basis van de raket spoelde, gevolgd door een enorme wolk zwarte rook. Onmiddellijk werd begonnen met het aftappen van de hoogst ontplofbare vloei bare brandstof van de eerste trap van de atlasraket^om een ramp te voorkomen. Dit is gelukt. Amerika bouwt in Europa prefabs De Amerikaanse maatschappij Lear Inc. heeft gisteren bekendgemaakt, dat er een nieuwe maatschappij zal worden gesticht, die het verkopen en de bouw van gepre fabriceerde woningen in Europa zal ver zorgen. Onder een bestaande overeen komst met de National Homes te Lafa yette in Indiana zal Lear beginnen met de afzet van woningen in Zwitserland, Frankrijk. Italië en West-Duitsland. met optie om deze afzet uit te breiden tot alle andere landen dan dc Verenigde Staten. Bovendien machtigt de overeenkomst Lear tot het stichten van buitenlandse licentiedochtermaatschappijen met het recht van fabricage der woningen van de National Homes in Europa. Over de kele wereld kiezen mannen die het beter weten, bij voorkeur de u/eAe/dvekrnaaJide frk.|f Scotch Whisky per (les f 17.35jPJ- VOOR DE HANDEL: ANDRE KERSTENS' N V - TILBURG STORMWEER Het heeft enige tijd geduurd voordat het nieuws bekend werd. Dit komt ten dele omdat de ramp in stormweer heeft plaatsgevonden langs een eenzaam strand en ten dele omdat de Portugese militai re overheid eerst een overzicht moest hebben van de verliezen aan boord van het schip, dat militairen en munitie ver voerde. In het communiqué van het ministerie van marine wordt gezegd dat vier van de 11 blanken en zes van de 33 Afrikaanse bemanningsleden om het leven gekomen zijn of vermist worden. De brand en de daarop gevolgde explosies worden ge weten aan een lek, waardoor diesel olie als gevolg van een kortsluiting ontsto ken is. De vier blanke bemanningsleden zijn omgekomen, terwijl zij een onder zoek instelden naar de oorzaak van de brand in het tweede ruim. Toen zij het luik van het brandende ruim openmaak ten zijn de gassen geëxplodeerd. De passagiers die overboord gespron gen zijn hebben door een door haaien onveilig gemaakte zee naar de kust moe ten zwemmen. Velen van hen zijn er (mede als gevolg van de brandwonden die ze opgelopen hadden) niet in ge slaagd deze tocht te volbrengen. Het schip vervoerde munitie, benzine 1 dieselolie. Er zouden ook dynamiet verscheidene kratten lucifers aan boord van het schip geweest zijn. Vol gens de laatste berichten is het schip na de ontploffingen door midden gebro ken. HELDHAFTIG Bij degenen, die bij de ramp om het leven gekomen zijn, waren ten minste twee moedige mannen. Volgens de mar conist van het schip, Felipe Santao, heeft de eerste stuurman Coelho zich onvoorstelbaar dapper betoond. Coelho en de electricien Joao Jesus hebben zich rustig benedendeks begeven voor een poging om de vlammen te doven. Dat gebeurde toen het al een hel was op het schip. Volgens Santao wisten zij, dat hun kans slechts uiterst gering was. „Zij aar zelden geen ogenblik", zei hij, „wij za gen hen niet terug". Santao zelf speelde een moedige rol door 25-maal een s.o,s.-boodschap uit te zenden, hoewel de vlammen rondom hem speelden. Voor de ramp had de Save op een zandbank vastgezeten, maar dit ongeluk je werd niet ernstig geacht, omdat het schip zelf weer los gekomen was. De hoge zee, de zware wind en een dwars- stroming hadden het schip naderhand weer op de zandbank gedreven, ruim 250 meter uit de kust. DUINKERKEN Een correspondent van de ..Johannes burg Star", die boven het schip vloog, vertelde, dat het toneel hem aan Duin kerken sleed denken, aangezien mensen uit de havenplaats Quelimane met vis sersschepen en plezierboten uitgevaren waren om te helpen bij het reddings werk. Een kleine vloot lichte vliegtui gen heeft de gehele dag bij het wrak op het strand gestaan. Hij zag vlammen uit het schip komen terwijl de vaste wal zwommen, zich Ihopig aan het sohip vastklemden of op de ankerkettingen zaten. Sommigen wa ren in gebed verzonken. Gisteravond behoorde de tragedie bij- [na tot het verleden. Uit de uitgebrande romp kringelde nog wat witte rook om hoog. Het strand was bezaaid met lij ken, aangespoelde reddingsboten, red dingsgordels en wrakstukken. De lijken werden verzameld door een tractor met aanhangwagen. De resterende overleven den zaten op het strand bijeen te wach ten, totdat zij naar elders overgebracht zouden worden. Ondanks protocol De Russische ruimtevaarder ministers wel even opkeken. werd bekendgemaakt, dat Gagarin don derdag een bezoek aan het Lagerhuis zou brengen voor een ontmoeting met minister-president Harold Macmillan. De sub-commissie voor de koopvaardij van de Amerikaanse Senaat is te verstaan gegeven, dat schepen, die op goedkope bui tenlandse werven gebouwd of ver bouwd worden een ernstige be dreiging vormen voor bepaalde Amerikaanse scheepvaartbelan- gen. De sub-commissie was verzocht een wetsontwerp goed te keuren op grond waarvan een schip, dat in het buitenland gebouwd of verbouwd is, of vaart met scheepspapieren volgens een buitenlandse wet, eerst drie jaar met Amerikaanse scheepspapieren zou moeten varen voor en aleer het beschouwd zou worden als een „koopvaardijvloot onder Amerikaan se vlag". Er bestond geen oppositie tegen het wetsontwerp. Krachtens de huidige „50-50" wet moet de helft van ladingen, die door de Ame- Zeeliedenstaking blijft opgeschort De mogelijkheid bestaat, dat er een nieuwe regering van nationale eenheid in Kongo gevormd zal wor den, waarin ministers uit Oostprovin cie en Katanga eveneens zitting zul len nemen. De bevestiging van het bericht over de vorming van een na tionale regering, die 32 tot 35 minis ters en staatssecretarissen zou moe ten tellen, kon in Leopoldstad niet worden gegeven. Wel gaf men toe, dat er voortdurend overleg was over het houden van een parlementsvergade ring. Als minister-president van de nieuwe regering werd de tegenwoor dige minister van binnenlandse za ken, Adoela, genoemd. De president van Katanga. Moise Tsjombe, heeft de verzekering gegeven, dat hij in principe vóór het bijeenroepen van het nationale parlement van Kongo is, maar dat hij eerst een ontmoeting wil hebben met president Kasavoeboe en Gizenga om de basis voor het parle ment voor te bereiden. Tsjombe Wenste deze conferentie op neutraal gebied te houden, hoewel secondaire geschillen over de plaats waar de conferentie plaats moet vinden, in het verleden voldoende zijn geweest om de onderhandelingen te torpederen. Als verzoenend gebaar op de dag, dat Katanga de eerste verjaardag van zijn afscheiding viert, heeft president Tsjom be bevel gegeven 700 politieke gevange nen van de Baloebakat partij onder wie verschillende parlementsleden, vrij te Een ander teken van de verbetering in de betrekkingen tussen Leopoldstad en Stanleystad. is. dat generaal Loen- doela er in toegestemd heeft om weer deel te gaan uitmaken van het rationale Kongolese leger. Generaal Loendoela is commandant van de rebellenstrijdkrach- ten in het loemoembistische Stanleystad. De Ver. Naties hebben zich bereid ver klaard. een ocfencursus voor honderd officieren en onderofficieren van dit na tionale Kongolese leger te houden. De ze cursus wordt gehouden op de voorma lige Belgische basis Kamina in Katan ga. Het Belgische dagblad De Standaard meldde vanmorgen, dat de centrale Kongolese regering met de „volledige goedkeuring" van de vertegenwoordi gers van dc Ver. Naties in Leopoldstad „een militaire actie" tegen Katanga overweegt, indien de Katangaanse au toriteiten zouden volharden in de af scheiding. Een vreselijke scheepsramp ge beurde, zoals wij reeds meldden voor de kust van Mozambique. Daar ging het Portugese schip ..Save" brandend onder. Hierbij een archieffoto van het rampzalige schip. Een federale rechter heeft maandag aan vijf vakbonden van zeelieden gelast het werk gedurende een afkoelings periode van tachtig dagen te hervatten. Met deze uitspraak heeft de rechter zijn voorlopig vonnis van de vorige week be vestigd. De eis tot werkhervatting gedurende deze periode was ingediend door de re- gearing, op grond van de Taft-Hartley- Voorts kregen de betrokken vakbonden opdracht de collectieve onderhandelingen met de rederijen over een nieuwe ar beidsovereenkomst voort te zetten. De afkoelingsperiode wordt geacht te zijn ingegaan op 3 juli, de datum van de eerste voorlopige uitspraak. rikaanse regering gefinancierd worden zoals bijvoorbeeld hulpgoederen voor het buitenland door schepen onder Ame rikaanse vlag vervoerd worden. De sub-commissie vernam, dat schepen, gebouwd op goedkope buitenlandse wer ven in de Ver. Staten scheepspapieren krijgen en dan als gevolg van de lage ta rieven die zij kunnen berekenen de 50-50 vrachten krijgen toegewezen. Sidney H. Starbuck, secretaris van de vereniging van Amerikaanse trampvaart- reders. zei. dat het wetsontwerp het der gelijke schepen onmogelijk zou maken de eerste drie jaar dergelijke 50-50 ladingen Joseph Kahn. president van de commis sie van Amerikaanse tankreders, zei, dat de bouwkosten voor schepen in de Ver. Staten ongeveer tweemaal zo hoog zijn als in het buitenland. „Dientengevolge kan de bestaande wil- devaartvloot het voor de 50-50 ladingen niet opnemen tegen deze in het buiten land gebouwde en verbouwde tonnage, als zij onder Amerikaanse vlag gebracht wordt", aldus Kahn. Elmer E. Metz. adjunct-directeur van de dienst voor de scheepvaart, steunde het wetsontwerp. Hij zei. dat een aanhou dende toestroom van dergelijke buiten landse schepen. de neiging zou heb ben de markt een instabiel karakter te geven en de tramp- en tankvrachten van de Amerikaanse koopvaardijvloot te druk ken. Joeri Gagarin werd een grootse ontvangst bereid, toen hij vanoch tend op London Airport aan kwam. Er waren heel wat men sen aanwezig om hem te begroe ten. Manschappen van Scotland Yard verschaffen Gagarin het ge bruikelijke escorte voor belang rijke buitenlandse persoonlijkhe den. Zij zullen hem tijdens zijn driedaags verblijf in Engeland overal vergezellen. Een enorme menigte had zich opge steld langs de 16 km lange weg van hel vliegveld naar de Russische ambassade in Kensington Overal langs de route zorgde veel politie voor de ordebewaring. De Russische ruimtevaarder maakte de rit per auto met de Russische deur A. A. Soldatov. Rondom zijn auto reed een escorte van 22 motoragenten. Om 15 uur (Westeuropese tijd) zou Ga garin een persconferentie houden. Voor dien werd hem o m. de gouden" medaille van de Britse Interplanetaire vereniging aangeboden. OPEN BRIEF Zij, die de ontvangst van Gagarin hebben moeten organiseren, leefden al twee dagen in een paniektoestand. Die paniek is een gevolg van het protocol, een oud en derhalve zeer geëerbiedigd instituut. Lionel Clay van de Daily Mail schrijft daarover in een open brief aan Gagarin: Het protocol voor de begroeting van voorname bezoekers uit het buitenland is aanzienlijk ingewikkelder dan de be diening van een raket. De kern van het hele probleem is het feit, dat tot dus verre nog nooit iemand in de ruimte is geweest en dat er geen precedent be staat voor de ontvangst van een ruimte- aarder. En zonder precedent laat ook het protocol het afweten. Zoals in Groot-Brittannië te doen ge bruikelijk is, besloot de regering tot een compromis. De grote Gagarin zou op London Airport niet door een minister begroet worden, maar door een aardige, neutrale burgerambtenaar, de 56 jaar oude Francis Turnbull. Toen de labour- afgevaardigide Fred Pearl hiervan in het Lagerhuis in kennis gesteld werd, zei hij prompt: Ik geloof dat dit een schan daal is. Ik geloof, dat wij onze voorname bezoeker op een passende wijze moeten begroeten en dat wij de rode loper voor hem moeten uitrollen. verklaring de Vrouwen demonstreren in Spanje KOUD De Daily Mirror vond dat niet vroeg genoeg. Het blad verzocht Macmillan zijn gewone bureauwerk even te ver geten om zich naar het vliegveld te be geven en Gagarin daar uit naam van het Britse volk te begroeten. Wie op aarde en in de ruimte interesseert het of dat volgens het protocol is? vroeg het blad. Het hele protocol laat het Brit se publiek volkomen koud. En de conservatieve Daily Mail schrijft: De zeurpieten van het Foreign Office hebben van dc ontvangst een enorm probleem gemaaktZij schijnen de complicatie van voorrang en protocol ingevoegd te hebben in iets wat in we zen een menselijk probleem is als het al een probleem is. Het blad verzoekt Gagarin te doen be- Sroeten door iemand op een niveau dat oog genoeg is om de natie te vertegen woordigen en de Daily Express zegt, dat een burgerlijk ambtenaar, hoe voortref felijk hij ook mag zijn, niet de juiste persoon is om de eerste astronaut in Groot-Brittannië te begroeten. Als de regering hem negeert, moet het publiek er voor zorgen, dat hij daar niets van hebben gisteren voor het ministerie justitie in Madrid gedemonstreerd voor amnestie ten gunste van de politieke ge vangenen. Zij overhandigden een ver zoekschrift aan Generaal Franco en lie- optocht door een van de hoofd straten, alvorens zich op verzoek van de iolitie te verspreiden. Vorig jaar novem- er werd in oppositiekringen opgemerkt, dat ongeveer 3.000 personen om politieke redenen gevangen worden gehouden. En kelen zitten nog in voorarrest. Diefstallen in haven sterk overdreven De directeur van sociale zaken in Ned. Nieuw-Guinea, de heer L. G. Boldingh, heeft als bijzondere regeringsgemachtig de in de Nieuw-Guinea-Raad bij de af deling sociale zaken en justitie het lid De Rijke in tweede termijn geantwoord over diefstallen, die zouden zijn gepleegd door arbeiders uit het gouvernements arbei derskamp. De conclusie van de heer Bol dingh was, dat hier slechts sprake is van kruimeldiefstallen. Hij achtte volkomen onbewezen en op geen enkele wijze aan nemelijk gemaakt, dat er zoals mr. De Rijke had opgemerkt „een smet wordt ge worpen op de haven van Hollandia" door de omvang van de diefstallen. De rege ringsgemachtigde nam het ook voor deze arbeiders op tegen wat mr. De Rijke had opgemerkt over hun werkprestaties. De regering is bereid, de suggestie van ds. Kamma te overwegen, nl. een be schrijving te doen samenstellen van het 'n de verschillende streekgemeenschap- ien levende private volksrecht, en om lierbij de streekraden in te schakelen. President Kennedy heeft aangekon digd dat hij de neger John Duncan, een plaatselijke bestuursfunctionaris, zal be noemen in de bestuursraad van het dis- itrict Columbia, waarin de stad Washing- I ton ligt. Advertentie E.E.G.-gesprek op 18 juli Op de ministersconferentie die de zes landen van de E.E.G. giste ren in Rome hebben gehouden is besloten dat op 18 juli een ver gadering van regeringsleiders zal worden gehouden in Bonn. Vol gens Italiaanse zegslieden is ook overeenstemming bereikt over een agenda. De vier hoofdpunten zouden zijn: 1. De ontwikkeling van politieke sa menwerking in Europa: 2. Europa en de problemen van 3. Europa en de problemen van Latijns Amerika; 4. Algemene aspecten van de Euro pese defensie. Het eerste punt zou de hoofdschotel van het gesprek vormen. Op 16 en 17 juli zal een groep ambte naren van de ministeries van buiten landse zaken in Bonn een serie documen ten opstellen die op dit onderwerp betrek king hebben. Op de bijeenkomst van gisteren zou ook besloten zijn aan de Britse regering voor te stellen op 1 augustus een ver gadering van de Westeuropese Unie te houden. Inmiddels zijn de ministers die giste ren vergaderden het er over eens gewor den dat er nieuwe pogingen moeten worden ondernomen om de Europese integratie op politiek terrein te bevor deren. De vergadering in Bonn zóu daar over nieuwe richtlijnen moeten opstellen. De Nederlandse regering was gisteren i vertgenwoordigd door dr H. R van Houten. met RDTERDDN /T\ ht een (lojtte Kij, Een staking van havenarbeiders heeft de haven van Toronto gesloten voor oceaanschepen. De staking is gisteren be gonnen. toen 550 leden van de internatio nale bond van dokwerkers het werk neer legden om verbetering van arbeidsvoor waarden. Tien zeeschepen en ongeveer I duizend ton lading werden opgehouden. de laatste 48 halve meter sneeuw ge vallen. De temperaturen, die de vorige week onge woon hoog zijn geweest, daalden gedurende het weekeinde nu en dan tot beneden het vriespunt. President Kwame Nkroe- mah is vandaag in Mos kou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij gedrongen op een eer lijker verdeling van de hulp, die de wereld aan de onderontwikkelde ge bieden verleent. Hij ver klaarde in de Ver. Naties, dat zijn regering vast besloten is er voor te zorgen, dat in de toe komst de Amerikaanse hulp niet gebruikt wordt om een handjevol man- i rijk te maken. op het vliegveld begroet Twee Duitsers zijn van door de Sowjet-leiders daag in de Oostenrijkse Premier Chroesjtsjef en Alpen gered. Zij hadden twee nachten in een ra zende sneeuwstorm door gebracht. De blonde, lieftallige, 18- jarige Betty Connelly, die in april in Birming ham tot tulpenkoningin werd uitgeroepen, is van middag op Schiphol aan gekomen, waar ze door An.ja Rutten, kaasambas sadrice van het Neder landse zuivelbureau, werd verwelkomd. Een Kroatische boer heeft de graanschuur van zijn buurman in brand ge stoken. Voor de recht bank verklaarde hij. dat hij dit gedaan had om in de gevangenis verlost te zijn van zijn vrouw. Hij was zielsgelukkig, toen hij tot negen maan den werd veroordeeld. n de Belgische plaats Kortrijk zijn de jaarlijk se, feestelijke herdenkin gen begonnen van de „Guldensporenslag", waarbij in' 1302 de Vla mingen een strijdmacht van Philips de Goede een vernietigende nederlaag toebrachten. Eén betaalmiddel voor de E.E.G. Politici en vakverenigingsbestuur- ders uit de E.E.G.-landen hebben gisteren in Parijs een voorstel be sproken om één betaalmiddel voor de E.E.G. in het leven te roepen. Het voorstel was afkomstig van de Fran se financiële deskundige Jean Mon- net en het werd voorgelegd aan een actiecomité. De vorming van een Europese Unie voor de goud- en deviezenreserves, waarin zelfs een deel van de monetaire reserves van de zes landen onderge bracht is, zou de tefchnische grondslag vormen voor een meer efficiënt optre den op binnen- en buitenlands terrein, al dus het rapport-Monnet. Het Franse hoge militaire gerechts hof zou vandaag de voortvluchtige aan stichters van de staatsgreep in Algiers op 22 april van dit jaar bij verstek veroorde len. Het gaat hier om de ex-generaals Raoul Salan. Edmond Jouhaud en Paul Gary en de ex-kolonels Antoine Argoud. Joseph Broizat, Jean Gardes. Yves Go- dard en Charles Lacheroy, die allen tot >nu toe onvindbaar zijn gebleven. 644) Nu wordt liet toch werkelijk eens tijd ons te keren tegen de kwaadsprekerij waarvan we de struis vogel bet slachtoffer plegen te ma ken. Om te beginnen gaat er het ver haal dat de struisvogels we spre ken hier over dc Afrikaanse soorten eieren leggen in het zand en dit legsel door dc zon laten uitbroeden. Of in andere woorden: papa en mama gaan aan de zwier en laten het huis houden het huishouden. Nu moet u weten, dat juist dc Afrikaanse struisvogel het toonbeeld is van degelijkheid en plichtsbetrach ting: De vogels broeden ongeveer 50 dagen en daarbij lossen de huwe lijkspartners elkaar geregeld af. Het is een goede gewoonte dat gedurende dc dag liet vrouwtje op de eieren zit, doch s avonds en 's nachts wordt haar plaats ingenomen door het mannetje. Alleen in zeer hete streken komt het voor dat overdag de zon deze taak krijgt toebe deeld. maar in ieder geval worden de eieren dan toch ge durende de nacht door het mannetje bebroed. Dat struisvogels dc eieren in het zand leggen en zich verder aan dc ouderlijke plichten zouden onttrekken is dus volslagen onjuist. Nu zal het zeer zeker veelvuldig zijn voorgekomen, dat reizigers een verlaten nest met struisvogeleicren hebben langetroffen. Dit mag echter volstrekt geen reden zijn de ouders van onachtzaamheid te oeschuldigen. want zij zijn voor het naderende ge vaar op dc vlucht geslagen en heb ben de eieren vóórdien met zand overdekt, in de hoop dat het nest niet ontdekt zou worden en dat zü het na terugkeer ongeschonden zou den aantreffen. Juist door het degelijke karakter van de struisvogel kan er bij het nest wel eens een vreselijk gekra keel ontstaan tussen de dames. De mannetjes zijn nl. monogaam, d.w.z. zij hebben maar één vrouwtje, zodat het kan gebeuren dat wat loslopende dames, die nog niet gekomen, zich naar het nest van een gehuwd paar begeven en daar de boel op .stelten zetten. Maar mama struisvogel staat natuurlijk niet toe dat in een gelukkig huwelijk wordt gestookt en begeeft zich ijlings naar buiten om dc indringster van repliek te dienen, l'it dit relletje vloeien meestal handtastelijkheden voort, zo als we die kennen uit de rubriek „voor de politierechter." Alleen al met het oog op derge lijke gebeurlijkheden kunt u zien hoe onzinnig het is te veronderstellen dat ecu struisvogel bij naderend ge vaar de kop in het zand zoo steken. Dat kunnen we in het onderhavige geval niet HET ZOt TOCH IS vachten maar óók niet van de heer des huizes! Enfin, we moeten dit onderwerp laten De algemeen gang bare fabel dat de struisvogel de kop in het zand steekt, mist letterlijk en figuurlijk iedere grond. Het verhaal Is waarschijn lijk ontstaan doordat een zittende struisvogel de kop meestal laag bij de bodem houdt, waardoor voor een toeschouwer uit de verte de in druk ontstaat dat uitsluitend het lichaam van de vogel boven de grond steekt. En de fantasie van de waar nemer zal er dan wel voor zorgen dat de voor hem onzichtbare lichaams delen in dc grond terecht komen. Tot de legende van de in-het-zand- gestoken-kop, zal waarschijnlijk even eens hebben bijgedragen het feit dat de struisvogel, bij het speuren naar water, de lange nek vaak in allerlei holen en gaten in de bodem steekt om te trachten diep onder de grond zijn dorst te lessen. Over drinken gesproken, heeft u er enig idee van, hoe zeevogels die zich duizenden kilometers uit de kust boven see bevinden, aan drinkwater komen? Toch is het heel eenvoudig! Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5