Geen tijd Leiden krijgt voor grenswijziging..... een dure, buitenlandse vuilverbrander (f 4,5 miljoen) Hoe ver gaat taak van woningbouwvereniging Rijdend bijkantoor van Leidse Spaarbank morgen open Bevorderingen stedelijk gymnasium Leiden Zomercursus New Yorkse universiteit in Leiden Boer in Katwijk liet paard en kalveren verkommeren DESSDAG 11 JULI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Maandag; Harmonie, 8-10 uur n.m.: Inschrijving volwassenen 3 oktoberoptocht „Land juweel van 1596". D e n H a a g, Kurzaal, 8.15 uur: Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Franz Paul Decker: solist: Theo Bruins, piano. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans theater. Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: Müncha- ner Kabarett „Die Kabaretticha." Dinsdag Gerard Brandstraat, 7.15 uur n.m.: 1jpi Straatprediking Open Deurvverk Herv. 1 Gemeente m.m.v. koperblazers en koor. ziet Zijldijk 22, 7.55 uur n.m.: K. en O- liik bezoek aan Ned. Koperenbuizen fabriek N.V. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Royal Court Theatre met „Luther", van Osborne (Holland FeFstival). Kurzaal, 8.15 uur: Concertgebouwor kest o.l.v. Antal Dorati; solisten: Helga Pilarczyk, mezzo-sopraan en Mihaly Székély, bas (Holland Festival). Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: Miincha- wr Kabarett „Die Kabarettiche". Woensdag ■de- Gebouw L.O.I., Oosterkerkstraat-Zyl- lingel. 2.30 uur: Officiële opening door mevrouw mr. C. A. de Ruiter-de Zeeuw, ak Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avond- stilte. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50-1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Oegstgeest, Raadhuis. 7.30 uur: Gemeenteraad. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 nur: Royal Court Theatre met „Luther", van Osborne. (Holland Festival). Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: Münche- ner Kabarett „Die Kabarettiche". Donderdag Gymzaal school Medusastraat 24, 3 uur: Uitreiking diploma's gemeentelijke be- drijfstechnische school. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Holland Festival Opera ,Xe Nozze di Figaro", van Mozart. Kurzaal, 8.15 uur: Festival der goochel- Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: Münche- ner Kabarett „Die Kabarettiche". Vrijdag Garenmarkt, 8.45 uur: Vertrek K. en O.-excursie „Haarlem, bloemen, orgels en oudheden". Technische school Don Bosco, 8 uur: Uitreiking diploma's. Lakenhal, 8 uur: Uitreiking Rembrandt- prijs 1961 door burg. Van Kinschot aan schilder Kees Verwey uit Haarlem. Den Haag, Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: Münchener Kabarett „Die Kaba rettiche". Zaterdag Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie Orkest o.l.v. Stanislaw Skrowac- zewski; solist: Malcolm Frager, piano. (Holland Festival). Kurhaus paviljoen, 8.30 uur: De we reld van Cilly Wang. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Doctor in Love (18 jaar), donderdag: Verboden vrouwen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur)Eddie in vuur en vlam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De Mesties (14 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De laatste Blitzkrieg (14 jaar), donderdag: De vrouw die haar man verkocht (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Amerika zonder masker (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Slaven opstand in Ablantis (14 jaar). Apotheken Geoipend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. Directeur reinigingsdienst technisch zeker voldoende T^E LEIDSE RAAD heeft gistermiddag over verschillende zaken waar- onder de bouw van een enige miljoenen vergende vuilverbrandings inrichting zo uitvoerig gepraat (er was dan ook niéts dat maar even aan een luchtige zomerstemming herinnerde), dat de grenswijzigingskwestie, die als laatste punt op de agenda prijkte, niet eens aan de orde is gekomen. Nu hebben wij het al meteen vreemd gevonden, dat voor de bespreking van dit toch hoogst belangrijke pre-advies niet een aparte vergadering was uitgeschreven, maar dat de rest van de agenda vier uren zou opeisen, had wellicht niemand verwacht. De grenswijziging komt nu donderdag avond om 8 uur aan bod, in een speciale zitting. Misschien plezierig voor hen die deze beraadslagingen op de publieke tribune wel willen volgen maar die overdag daarvoor geen gelegenheid hebben. De volgorde van de agenda v< achtzamend, beginnen wy dit verslag met in globale trekken het debat rond de vuilverbrandingsinrichting weer te ge ven. De wethouder die het voorstel van B. en W. tot het stichten van een derge lijke inrichting volgens het Zwitserse systeem Von Roll, verdedigde, was mr. Drijber. HU vond vooral de heer Van DUk van de k.v.p. tegenover zich. Hun standpunten bleken ten slotte onver- zoenlijk te zün, zodat de heer Van DUk als enig raadslid tegenstemde Tot goed, begrip van de lezers diene, it B. en W. aan drie firma's een of ferte hadden gevraagd. Een Duitse firma heeft verstek laten gaan. Over bleven een Zwitserse en een Neder landse. Het college besloot, de raad voor te stellen, met de buitenlandse firma in zee te gaan. Haar aanbieding beloopt echter anderhalf miljoen gul den méér dan die van de Nederlandse. Op tegenover de heer Van Dijk besaheiden wijze opende de heer Van •son (prot. chr.) de rij van spre kers. Hij was het wel eens met het voorstel van het college, maar vroeg toch aandacht voor een goedkopere mogelijk- heid, die bijvoorbeeld nu door Wasse naar wordt toegepast: zandzuigen in een stuk land en het gat vullen met vuil. Alsmaar vraagtekens i een lange en gedetailleerde uiteen zetting liet de heer V a n. D ij k uitkomen, dat hij bij debestudering van deze ma terie legio vraagtekens had moeten plaat zowel wat de technische als de finan ciële consequenties betreft. Hij meende te moeten twijfelen aan de juistheid van samenstelling van de „commissie van deskundigen", die deze zaak heeft voor bereid. Administratief en economisch dat wel voor elkaar, maar de tech nische kant was, naar zijn oordeel, niet voldoende gewaarborgd. Ook ontwaarde en zekere bevooroordeeldheid. Hoe zijn de technische conclusies tot stand gekomen, uit eigen waarneming en be studering ter plaatse dan wel uit ont vangen gegevens? Een indrukwekkende serie vragen be treffende details van de inrichting legde de heer Van Dijk de wethouder voor. HU besloot met te zeggen: „Ik ben genor- teerd voor een besparing van anderhalf miljoen gulden. En ik ben er ook vóór. Nederlandse industrie een reëele kans te geven. Er is toch wel reden, ver trouwen in die Nederlandse industrie ta hebben". De fractie van de P.v.d.A. bleek by monde van de heer Sommeling wel gelukkig te zijn met dit voorstel. Er wa- aanvankelijk wel bezwaren, maar nadere overweging deed het besluit toch het voordeel van het B. en W.-voor- stel uitvallen. Van de suggestie van de heer Van Iterson verwachtte de heer Sommeling niet veel. De samenstelling 3e commissie had bij hem geen twij fel gewekt, integendeel, het vraagstuk in verschillende kanten deskundig bekeken. „Wij hebben geen behoefte aan grote commissie van vuilverbran ders". Op enkele technische punten stel de heer Sommeling zich tegenover de heer Van Dijk. Slechts één man Ook de heer Hag ens (v.v.d.) zag in de suggestie van de heer Van Iterson geen oplossing voor een grote gemeente als Leiden. Naar zijn mening heeft de commissie m deskundigen goed werk verricht. Ja. uitmuntend. Er moeten zwaarwichtige redenen *Un n de Nederlandse industrie te passeren, vond dokter Kortmann van de k.v.p. Die redenen zag h(j in dit geval niet. Zowel de Nederlandse als de Zwitserse industrie heeft voldaan aan de primaire eisen; moet dan nog aan de beste de voorkeur worden gegeven? Gezien het feit. dat de technische kant hier de door slag geeft, achtte de heer Kortmann het een zwak punt, dat wordt afgegaan op het advies van slechts één man (de direc teur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst, die als technisch deskundige in de commissie zitting heeft red. N.L.C Er waren drie firma's, er is er één afgevallen, waarom dan niet een andere derde gezocht? Een keuze tussen twee was. naar de indruk van dokter Kortmann, te beperkt. De heer P i e n a (P.v.d A.) vroeg, of er ter verlichting van de kosten nog inter gemeentelijk gebruik van de te bouwen installatie mogelijk is, als de capaciteit van de inrichting niet ten volle wordt Wethouder J. Drijiber felicitaties Wethouder: Unaniem advies Wethouder D r ij b e r (v.v.d.) gaf eerst een schets van de brede oriëntatie van de commissie en het college van B. en W. op het punt der vuilverbrandingsinstallaties Voor de methode van Wassenaar voelen B. en W. niet veel; alleen wanneer de oplossing van het vuilprobleem voor een groot aantal jaren zou zijn verzekerd en de prijs aantrekkelijk zou zijn. kan het college zich verplicht voelen dit eens te overwegen. Verschilpunt in Leidse raad Over de uitgifte in erfpacht van grond achter de Dozystraat aan de woningbouwvereniging Ons Doel. voor de bouw van vier garages (te financieren uit de eigen middelen van de bouwvereniging), is gister middag in de Leidse raad ook nogal wat te doen geweest. Alsook over het opnemen van een bepaling in de verordening „bouwen en slopen" be treffende de verplichting tot het ma ken van parkeergelegenheid bij bouwwerken. Mr. Woudstra (prol-christelijk) gaf als zijn mening te kennen, dat het verfiuren van garages aan derden bui ten de doelstelling van de woningbouw verenigingen valt, die uitsluitend werk zaam moeten zijn in het belang van de volkshuisvesting. Is het billijk, zo vroeg hij, dat Ons Doel hier de kans krijgt met afwijzing van de particulieren dóe om deze stukjes hebben gevraagd? De heer P i en a (p.v.d.a.) bleek te zijn benaderd door een particulier die de gemeente een diergelijk verzoek had ge daan maar beweerde nooit antwoord te hebben gekregen. „Dat maakt toch wel een bijzonder onaangename indruk." Wethouder Jon geleen (p.v.da.) wees er de raad op, da in de nieuwe bouwplannen óók een aantal garages is opgenomen. Ons Doel had bovendien niets aan te vragen omdat drie-vierde deel van de grond al in gebruik was Onbillijkheid kon hij er niet in ontdek ken. De wethouder was bereid, het col lege voor te stellen, betrokkenen tussen tijds mee te delen, „dat de zaak in on derzoek en bespreking is." Nadat de heer Van Weizen (c.p.n.) met name de heer Woudstra op de ex ploitatie van jeugdhonken voor woning bouwverenigingen had geattendeerd, verklaarde de heer Woudstra nog, het oneens te zijn met wethouder Jon gsleen wat betreft het .reeds in gebruik zijn van de grond bij de desbetreffende woningbouwvereniging." Er moet vol gens het voorstel van B. en W. nog on- E mogelijkheid c wat op de spaarbank te zetten, zal v morgen ■Lr af uitbreiding hebben gekregen. De Leidse Spaarbank zal dan namelijk be ginnen met een rijdend bijkantoor, waar degenen, die op vrij grote afstand van de hoofd- en vaste bijkantoren wonen, terecht kunnen. Niet alleen het Inleggen van geld (waarbij men gebruik gaat maken van een moderne „loketmachine" die met do hand schrijven overbodig maakt) kan op het rijdende bijkantoor geschieden, maar ook kan men er de andere geldzaken afhandelen. Slechts het terugvorderen vu grote bedragen zal enigszins anders geschieden: men moet het tevoren even aanvragen. De grote autobus, waarin het nieuwe bijkantoor is gevestigd, is na melijk niet aangesloten op het telefoonnet, zodat de noodzakelijke informaties h(j het hoofdkantoor niet direct kunnen worden ingewonnen. Leiden is niet de enige stad in Ne- delingen verdeeld. Achterin de wagen komt men binnen om de wachtruimte te betreden. Langs de kanten zijn zitplaat- derlamd, die een rijdend bijkantoor een spaarbank bezit. Reeds in 1949 de Spaarbank in Rotterdam het initiatief om een dergelijk kantoor in te richten, teneinde het de clientèle gemakkelijker te maken geldzaken af te handelen. Sindsdien kwamen er ongeveer veertien rijdende spaarbank- jes bij. Het stichten van een VAST bijkantoor kan vele bezwaren oproepen. De vraag ^f zo'n kantoor op een bepaalde plaats *el gunstig ligt en verantwoord is moet eerst bevestigend kunnen worden be antwoord. De Leidse Spaarbank achtte Oegstgeest en Leiden-zuidwest gebieden, die voor een vast kantoor in aanmerking kwamen voor andere delen van Leiden en naaste omgev'tg zijn de mogelijkheden (door ligging in het stadsplan) niet vol doende. Mooie wagen i, die ruimte bieden aan in totaal acht personen. Door een deur komt men in de kantoorruimte met twee loketten, waar (als het druk is) twee beambten tegelijk de klanten van dienst kunnen zijn. Wanneer het tijd is om te vertrekken naar een volgende standplaats (iedere plaats zal worden aangegeven door groen- geschilderde borden aan lantaarnpalen) haalt men de trapjes bij de deuren naar binnen en schuift men het fietsenrek, dat zich achter de wagen bevindt, onder de autobus. Twee ventilatoren zorgen voor voldoende frisse lucht in het rijden de kantoor, een bovenraam en enkele TL-buizen voor licht. Ten behoeve van de stroomvoorziening werden enkele accu's, een omvormer en een gelijk- riohter ingebouwd. Zelfs voor verwar ming zijn voorzieningen getroffen. De wagen maakt een verzorgde indruk. De Leidse Spaarbank, die ln een half jaar het lnleggerstegoed met drie mil joen gulden wist te verhogen tot het huidige tegoed van 43 miljoen, hoopt met dit rijdende bijkantoor de diensten de clientèle naar genoegen te kun- verlenen en zelfs uitbreiden. Men weet wel, dat de kosten van deze wagen (ln totaal ongeveer f 44.000) niet volledig door bet gebruik ervan kunnen worden gedekt men wil echter gelijke tred hou den met de groei van de stad en omge ving. De wagen, die door twee beambten (die beiden zowel kunnen rijden als geldzaken afhandelen) wordt bemand, zal dit doel gemakkelijker kunnen benade ren dan nog een vast bijkantoor. Dienstregeling Voor degenen, die van het rijdende bijkantoor van de Leidse Spaarbank den ken gebruik te maken, publiceren wij de dienstregeling, die morgen om half twee in De Laat de Kanterstraat ingaat Het aan te bevelen deze regeling uit te knip pen en te bewaren. Wijzigingen zullen op de borden bij de standplaatsen worden aangekondigd. Leiden: Vondellaan maandag 15.30 16.30 uur, donderdag 9—10^30 uur; Bern- hardkade dinsdag 1112 uur, vrijdag 13.3015 uur; Driftstraat maandag 11 12 uur, donderdag 13.3015 uur; Room burgerlaan maandag 910.30 uur; Laat de Kanterstraat woensdag 13.30 15 uur, zaterdag 1112.30 uur; Zeeman laan dinsdag 13.3015 uur, vrijdag 9 10.30 uur. Leiderdorp: Frederik Hendriklaan dins dag 9—10.30 uur, vrijdag 15.30—16.30 uur; Hoogmadeseweg woensdag 15.3016.30 uur, zaterdag 910.30 uur; M. P: Splin terlaan donderdag 15.3016.30 uur. Oegstgeest: Hofdijck maandag 13.30— 15 uur, donderdag 1112 uur. ge veer 330 m2 grond worden overge dragen en dóe behoort er dus niet bij. Het verhuren aan derden door de wo ningbouwvereniging bleef de heer Woud stra een fout vinden; gebeurt dat aan huurders, dan ds het nog wat. De bouw vereniging gaat hier buiten haar statu ten en daaraan kan de gemeente niet meewerken. De wethouder antwoordde, dat de taak van de woningbouwvereniging wel ver anderingen heeft ondergaan. Er zijn al verenigingen die garages exploiteren. Op deze plaats lag een sloot. Die is gedempt, waarna de gemeente de helft van een bouwondernemer, dóe er geen belang bij had, heeft overgenomen. B en W. stelden nu, aldus de uiteenzetting van de heer Jongeleen, alleen voor, deze grond te voegen bij de grond, die de bouwvereniging al in erfpacht heeft. De wethouder kon niet met zekerheid zeg gen, of de garages uitsluitend aan huur ders van de woningbouwvereniging zul len worden verhuurd. In stemming gebracht werd het voor stel van B. en W. met 17 tegen 12 stem men aangenomen. Tegen stemden de he ren Questroo (prot.-chr.), Harmsen (prot.-chr.), Lambermont (k.v.p.). Ha rens (v.v.d.), Van Iterson (prot.-chrlste- lyk), Wlertz (k.v.p.), Porthelne (v.v.d.). Van Djjk (k.v.p.), Zitman (v.v.d.). Woud stra (prot.-chr.)De Bree (k.v.p.) en Kortmann (k.v.p.) Plicht tot maken van parkeergelegenheid In de verordening op het bouwen en slopen is nu een bepaling opgenomen tot het voorzien in parkeerruimte bij bouwwerken. De heer Van D ij k van de k.v.p. vreesde een remming in de ontwikkeling van een bedrijf dat moet uitbreiden maar tevens voor de nodige praekemiimte moet zorgen. De heer Hagens (v.v.d.) meende, dat het voorstel principieel zeker was toe te juichen. Het voorstel kan gevaarlijk zijn dn zijn hantering, aldus de heer Van Iterson (prot.-christelijk). Het is moei lijk, hiervoor een vaste norm te vinden Men kan er alles mee doen. En hoe kan men een verordening gaan wijzigen zon der dat een vasbe gedragslijn bekend is? Dokter Kortmann (k.v.p.) kon zich niet de gedachte van het voorstel wel verenigen maar: welke zijn de nonnen? Er doen zich zovéél mogelijkheden voor. dat hij het niet gewenst achtte, het voorstel nu maar voetstoots aan te ne men. Zyn fractiegenoot Lamber mont voegde eraan toe: naast redelijk heid zal er zeer veel taot nodig zijn. Voor de binnenstad zal deze bepaling slechts beperkte toepassing kunnen vin den, meende mr. Woudstra (prot.- chr.) En wat de hoofdwegen daar be treft zal er slechts ruimte voor fietsen kunnen worden verlangd. De heer Pie na (p.v_d.a bepleitte vergroting van de parkeergelegenheid in de stad. Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) be aamde, dat deze bepaling zeer voorzich tig zal moeten worden gehanteerd. Geen zinnig mens zal bU een verbouwing par keerruimte eisen aan de Haarlemmer straat. om een voorbeeld te noemen. In he^ algemeen kan worden gezegd, dat bU grote verbouwingen ln de stad met deze verordening rekening moet worden gehouden. Voor de binnenstad is stalling voor fietsen van belang, plan vergt een aparte bestudering. Er is bovendien beroep op de raad moge- lijk. „De blllUkheid zullen wU volledig in het oog houden", verzekerde de wet- Voorzitler Van Kinschot comple teerde het autwoord van het college door te zeggen, dat er iets moet gebeu ren. ..Wij zien in, dat elk geval zijn in dividuele karakter heeft." Doteter Kortmann drong vooral aan op een ruime interpretatie van de richt- Wethouder J on g e 1 e e n erkende, dat een ambtenaar op een zeker moment het inzicht kan missen tot een aanvaard baar hanteren van de normen. „Maar het is nog altijd zo, dat B. en W. ver antwoordelijk zijn voor de voorstellen En dan zijn er nog de betrokken com missies uit de raad en ten slotte de raad zelf." De raad verenigde aich toen met het pogen van B. en W. het parkeervraag- stuk in Leiden enigermate te verlichten. De technische man in de commissie is dus de directeur van de reinigingsdienst, die, naar de wethouder speciaal de heer Van Dyk in herinnering bracht, juist is benoemd om zyn deskundigheid ten aan zien van de vuilverbranding. Door deze deskundigheid lag het bepaald niet voor de hand, dat B. en W. iemand naast hem gingen zetten. Als een firma verstek laat gaan, heeft het weinig zin daarover te jammeren; de wethouder distancieerde zich dan ook van de mening van de heer Kortmann. dat er dan een andere derde had moeten komen. Ze zijn ook maar niet voor opscheppen. Er is ook gesproken met deskundigen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag; geen van allen heeft het andere dan het door B. en W. nu voorgestelde systeem aangeraden. Na de oorlog heeft er nog geen bouw van de Nederlandse installa tie plaats gehad. Wel van de Zwitserse, die dan ook op verscheidene plaatsen nauwgezet is bekeken. De heer Drijber wees de gedachte dat een eenzijdige op zet zou zyn nagestreefd, met kracht af. De door B. en W. voorgestelde installatie niet alleen in alle opzichten schoon, :ar is technisch ook volledig uitge- Wethouder Drijber verweet de heer Van Dijk enkele gewaagde beweringen, zoals die over de geringe ervaring van deskundige ten aanzien van een tech nisch onderdeel. Hij gaf toe, dat de heer Van Dijk wel tot de deskundigen in dn raad behoort, maar tegenover het lid van ommissie toch slechts als „bijna des kundig" behoort te worden gekwalifi ceerd. „En bijna is nog niet half en half nog niet heeL" Beide systemen voldoen inderdaad aan de primaire eisen; dat neemt evenwel niet weg, dat B. en W. ten opzichte van de keuze hun eigen verantwoordelijkheid beoordeling hebben. Als het buiten landse systeem duidelijk beter is dan het Nederlandse, dient het buitenlandse de voorkeur te worden gegeven. Natuur lijk wordt in het algemeen met Leidse en Nederlandse firma's rekening gehouden, maar dat moet ln het redelijke blijven. ft is inderdaad de bedoeling, met andere gemeenten een gesprek over het gebruik van de installatie te hebben. Leiderdorp. Katwijk en Noordwijk heb- er al belangstelling voor. Maar dan zal Leiden ervoor moeten zorgen, in alle opzichten met iets goeds voor de dag te komen. Ernstige aandacht moet worden besteed aan de mogelijkheden tot ver- mindering van de kosten. Eén slem tegen De heer Van D ij k was het met de wethouderfijke opmerking dat hij zijn kritiek wel iets had kunnen matigen, niet eens. (De heer Drijber maakte deze opmerking namelijk met het oog op de plotseling afwezigheid van de fractie voorzitter van de k.v.p., de heer Ten Broek, die in de reinigingscommissie het voorstel van het college mede had voor bereid en daaraan zijn steun had gege- red. NL.C.). Hij had er geen behoefte aan, nog op het betoog van de wethouder in te gaan maar verklaarde wel, tegen het voorstel te zullen stem- Dokter Kortmann bleef het een bezwaar vinden, dat in dit geval een be drag van vier-en-een-half miljoen gulden zou worden gevoteerd op het judicium van één persoon. Sprekend in medische termen zou, naar zijn mening, een con sult zeker niet misplaatst zijn geweest. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met alleen de stem van de heer Van Dijk tegen. Wethouder Drijber en de directeur van de reinigingsdienst, die het de bat op de ambtenarentribune in de raadzaal had gevolgd, mochten ver scheidene gelukwensen in de vorm van een handdruk in ontvangst ne men. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: Wihna Bakema, Bob Blankwaardt, Adèl, Bonjer, Tilly Bos, Eveline Dirksen, Hennie Krouwel. Eduard Kukenheim. Ar nold Niessen, Auke Oosterhoff. Diederik van der Veen Meerstadt. Mieke Versteeg, Eddy van der Vliet, Martine Vosinaer, René Wassenaar, Paula Witkam, Rein Bakhuizen van den Brink, Eise Borgers, Jan Drewes. Rineke de Graaf, Marjan Hulsbos, Jolien Kaptein, Anneke Klerks. Simon Kooyman, Doortje Kuenen, Chris- tien de Nooyer, Henk Offeringa, Arjanne Raalte, Emile le Roux. Liesbeth Sit- Maria Smit, Anneke Verwey, Betty Weizen. Pieter Boutkan, Janbert de Bruyn, Paul Gans, Lex de Groot, Ewald Hekking, Anne-Wout Heijmans, Jos Kes- sen, Frits Koetser. Mieke de Koning, Freddy Kooyman, Ria Smit, Piet Stokvis, Jan Swen, Ray Troost, Irma Zeeman. 2 herexamen, 16 afgewezen Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: Tini Booij, Madeleine Bosch, Rei- Bevorderd van de lste naar de 2de klasse; Herman Buisman, Edith van Cal- car, Loek Eilander, Ankie Heijmans, Pe ter Jansen, Lisette de Jong, Elisabeth de Jonge, Felix Luitwieler. Wieb Pera, Jean- nette Tjerkstra, Karst Woudstra, Yvonne Wijntjes, Ineke Zuidema, Hilde Zwolle, Hans Terlouw, Robby Brotherhood, Fre- derike Doeleman, Els Frielink, Marjan Calestin, Carla Hermsen, Dick Huisman, Adriaan Kist, Marian Nap, Gerrit Jan van Oven, Elma Roosenschoon, Christiaan Saraber, Els Schimmel, Ewout Sirks. Niels Smith, Anandi Teeuw, Minze Jan Tonrkens, Zeger van Asch van WÜok. I wagen. N.ek dï Water. Bram de WoM. Annelieke de Bruyn, Elle van Eyken, Okke Groot, Elzelien Haantjes, Jan Hof stee, Adeline Idema Greidanus, Margreet de Jonge, Richard Kasten, Freddy de Koning, Marjon Kruyt, Frank Ouwer- kerk, Tjeerd van Rij, Daan Samkalden, Bent Sdhcxtamius, Veronica Steïnbach, Martientje Verwey, Mineke Stapensea. 4 herexamen, 15 afgewezen. nout Burgerjon, Thijs Cohen, Dik Degene, Carla van Doorn, Susien van Dijk, Mar griet Feltikamp, Eke Huussen, Guus la Rivière, Liesbeth Roelofs, Dick Springer, Marijke Teeuw, Marianne Veldhuyzen, Elzelien Vrij, Joop Bakker, Annelies van den Berg, Joost van Buuren, Rudolf van Calcar, Leo Dee, Joan Dekker, Nelleke Fontein, Thijs van Ginfcel. Rie Hettinga, Hens de Jong, Liesje Kwaadgras, Gi>s Laurentius, Jeannetje Oosterhuis, Joop Roelloffs, Tilllly Ruii'tenlberg, Joharn vam der Sa-rade, Gerist dine vain d'er Sdhaaif, Kees Schimmel, Freke Stavenman, Petra SteR- Dividendvoorstel Leidsche Wol In de gisteren gehouden vergadering varn de raad van oommissarisaen van de Laidsohe Wolspinnerij N.V. ds besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor ite stellen het dtfvidend het boekjaar 1 april 1960 <tat en met 31 maart 1901 "te bepalen op itwinitig pro cent, waarvan zes pnooent reeds als in terimdividend betaalbaar wend gesteld. Ten aanzien van de resterende 14 procent wordt voorgesteld vier procent uitslui tend an contanten beschikbaar te stellen en de overige itien prooent naar keuze an contanten dan wel din gewone aandeden der vennootschap <vy. 20 pot du-viidend. waarvan trien pot in aam delen). Bovendien besloot het bestuur uitslui tend voor aandeelhouders der vennoot schap beschikbaar te stéllen een gedeelte hert bezit aan ingékoéhite eigen aan delen en wél zodanig, dart op elke tien aandelen uitstaande per 31 maant 1961 kan warden venkne®en één gewoon aandeel tegen 100 procent. De jaarvergadering zat worden gehou den op maandag 21 augustus. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kap tein te Leiden zijn geveild: Woonhuizen Bloemistenllaan 23 t/m 30 tezamen na afmijning in bod ƒ25.951, koper J. H. Keij te Leiden, q.q. voor ƒ27.551. Bedrijfspand met kantoor Kyfgracht 25/27 in bod 13.400 is uit de hand ver kocht Het afgelopen weekeinde heeft de uni versiteit van New York ln het juridisch centrum Gravensteen te Leiden voor de tweede maal haar jaarlijkse zomercursus geopend. Deze cursus die onder leiding van prof. dr. Seymour L. Flaxman staat, is in 1960 een groot succes geworden. In zijn openingswoord wees prof. Flaxman erop, dat er dit jaar in tegen stelling tot 1960 zowel aan Europese als aan Amerikaanse studenten beurzen voor deze zomercursus waren verleend. Dit werd onder meer mogolijk gemaakt door de Netherlands American Founda tion te New York en een aantal grote bedrijven. Op het ogenblik, zo vervolgde de hoog leraar, is reeds een aantal Nederlandse studenten ingeschreven en men koestert vanzelfsprekend de hoop dat meer be langstellenden zullen volgen. Prof. Flax man gaf uitdrukking aan zijn verlangen, dat er vruchtbare contacten zouden mo gen worden gelegd en dat de deelnemers hoor middel van gesprekken een juister inzicht zouden verwerven in de verschil lende manieren waarop de universiteiten zijn georganiseerd alsmede in de opvat tingen van studenten ten aanzien van hun studie en van hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. De zomercursus zal evenals verleden jaar uit de volgende colleges bestaan: theorie van de verge lijkende literatuurgeschiedenis, het mo derne Europese drama, stromingen in de Europese gedachten wereld sinds 1918. zoventiende-eeuwse Europese kunst en de gemeenschappelijke Europese markt met haar politieke en economische as pecten. De opening van de zomercursus werd onder meer bijgewoond door miss. Rice, dochter van de Amerikaanse ambassa deur, de culturele attaché van de Ame rikaanse ambassade de heer D. K. Lang- staff, die eveneens het woord voerde, vertegenwoordigers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van de rijksuniversiteit te Leiden alsmede door mr. H. G. Quik namens de Netherlands University Foundation for International Cooperation (NUFFIC). De universiteit van New York, die in 1831 werd gesticht, telt thans 40.000 stu denten van wie velen uit andere landen afkomstig zijn. Deze universiteit die 14 „colleges" en afdelingen telt, is een parti culiere instelling welke noch van de stad noch van de staat New York financiële ondersteuning ontvangt. Het contact tussen de universiteit van New York en de rijksuniversiteit te Lel-, den is tot stand gekomen door de NUFFIC. Een omstandigheid die profes sor Flaxman buitengewoon verheugt. De rijksuniversiteit te Lelden heeft wederom het juridische centrum Gravensteen ter beschikking van docenten en leerlingen van deze cursus gesteld. Veertigjarig jubileum De heer W. Berk hendenflet morgen het feit dat hij veertig jaar ln dienst is bij de N.V. Gébr, Blonks Graanhandel te Lei den. Te zijnen huize. Kooit Gafligewater 12a, bestaat 's middags van 25 uur gelegen heid tot feliciteren 2 herexamen, 6 afgewezen.' Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: Geert van Dorp, Caroline van Gu- lik, Wout Kloek, Jan de Nie, Pim Punt, Els Quack, André van Rhee, Woodruw Rullmann, Helecn van der Sande, Jaap Vervoort, Henk Vochteloo, Hans van Weizen, Louis Bogaards. Barbara de Meyere, Gerard Nap, Frank Potjer, Ste ven van Vliet, Therus Vosmaer, Tineke Willemsen. 1 herexamen, 14 afgewezen. Bevorderd van de 5de naar de 6de klasse: Margriet Drewes, Benno Gans, Gerard van Krieken. Jan Kuperus, Baja van Oven, Caroline Schneyder, Phiene de Vreese, Ans Vrielink, Cees Waal, Eduard Bomhoff, Rob Boonstoppel, Margreet van Dorp, Geert van Gulik, Dik van der Hoek, Rudolf-Jan Kloek, Hans Metz, Bram van Mourik, Arie Remmelzwaal, Addy Tieleman, Maarten van Traa, Robby Veldhuyzen, Sera Vreden. 2 herexamen, 5 afgewezen. Dr. H. Doeleman By ministerieel bestuit is dr. H. Doele man opdnaaht venteend gedurende de pe riode van 1 januari 1961 tot en met 31 december 1963 óm de faculteit der ge neeskunde ondenwljs te geven óm „«die toe passing vam de soci aal -venzekeringswet- ®evamg'\ Dr. Doeüeman, die adviserend geneeskundige is van hert Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor te 's-Gra. venhage, is reeds enige tijd dm de palritoli- nóak van de afdeling inwendige genees kunde werkzaam éls consulent, m hoofd zaak ter iinstruering van de aldaar wer kende assistenten en oo-assistenten in de toepassing van de soci afje-vetnzökerings- wetten. Benoemd aan universiteit By onderscheiden besluiten van Cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden is: dr. G. W. Bruyn, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de neurologie, voor het tijdvak van 1 juni 1961 tot en met 31 mei 1962, wederom in deze functie benoemd; J. J. Granpré Molière, assistent bij de conflict-psychologie, benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst: J. A. Grubben, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de physi- sche chemie, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst: mevrouw W. van HamWagner, ad junct-wetenschappelijk ambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst; mej. L. S. van Hees, benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der let teren en wijsbegeerte; dr. J. C. H. de Man, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de pathologie, benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; J. Voogd, hoofdassistent bij de neuro- anatomie, benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst Dr. Z. Szirmai buitengewoon hoogleraar Bij K.B. is dr. Z. Zsirmai, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het Oost europees privaatrecht, aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Dr. Szirmai, die in 1903 te Boedapest is geboren, is met een onderbreking van twee jaar sedert 1949 aan de Leidse Universiteit verbonden, toen hij werd toegelaten als privaat-do- oent in het internationaal en vergelijkend recht van Oost-Europa. Hij is belast met de leiding van het aan de juridische fa culteit verbonden documentatiebureau voor Oosteuropees recht Onder auspi ciën van dit bureau verschijnt sedert 1958 de serie Law in Eastern Europa. Evenzeer dienen vermelding de door dit bureau verzorgde periodieke beschouwin gen en overzichten over het redht in de Oosteuropese landen, die gepubliceerd worden in hert Rechtsgeleerd Magazijn Themis. Professor Szrimi, die inmiddels de Ne derlandse nationaliteit heeft verworven, is tevens van 19561960 privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam ge- Leids kantongerecht kantongerecht gisteren ook een geval van dierenmishandeling te behandelen. Een 43-jarlge Katwykse veehouder was ten laste gelegd, dat h(J enkele kalveren en een paard niet voldoende had verzorgd. Uit het proces-verbaal bleek, dat het paard op straat was neergevallen. Een vee-arts constateerde een pijnlijke ontste king der ingewanden, veroorzaakt door ondervoeding. Voorts bleek, dat een schuur, waar bet paard een llgplaat&je had, ook nog enige ernstig verwaarloosde kalveren onderdak verschafte. Ter zitting verklaarde de Katwijkse veehouder, dat de kalveren wel voldoen de voeding kregen maar niet wilden groeienOok voor de slechte toestand van het paard had hij een „verklaring". De officier eiste tweemaal een boete van 50, een voorwaardelijke straf van 2 maal 3 dagen hechtenis en toezicht van de politie op de verdere verzorging van het vee van de Katwijker. Het vonnis luidde: 2 maal ƒ50 boete, 2 maal 3 dagen voorwaardelijk (met een proeftijd van een jaar) en verbeurdverklaring van het vee bij overtreding van de voorwaarden. Voor het niet voorrang geven en het overschrijden van de maximum snelheid werden verscheidene keren pittige geld boeten tot ƒ75 uitgedeeld. Dan was er een 36-jarige taxi-ondernemer uit Voor schoten. die op de Veurseweg in zijn woonplaats had gereden met een auto, waarvan beide achterbanden en een voor hand een versleten loopvlak hadden. Uit het keuringsrapport van de rijksverkeers inspectie bleek, dat de wagen tijdens de keuring goede banden had. De mogelijk heid werd dus geopperd, dat hij de ban den na de keuring heeft verwisseld. In ieder geval werd hij nu na een eis van ƒ200 tot ƒ150 boete veroordeeld. Een 27-jarige bloembollenkweker uit Voorhout en zijn vrouw kregen elk 12,50 hoete opgelegd omdat ze na een kaart- avondje vuurwerk hadden afgestoken op straat. Twee behulpzame vrienden kre gen elk 25 boete. Een 19-jarige arbeidscontractant van de P.T.T. te Zoeterwoude had zonder ver gunning langs de spoorbaan gelopen. Dit kwam hem nu op 10 te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3