Midline tft Emiraat voor Berlijnse kwestie de Verenigde Naties Commentaar Marokkaanse prinsessen getrouwd NIEUWS in één oogopslag Hoofdagent in arrest wegens verduistering Spoorlijn Brennerpas na sabotage geblokkeerd Prins Bernhard op inspectie Leger rad ios bleken radioactief te zijn Straaljager neergestort DINSDAG 11 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12221 F. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantnastich is afjebleeen mgn bert in legljenspott" (Advertentie) Nylon Regenmantels en -Jacks Licht als 'n veer kan klein ingepakt worden. Heerlijk om op vakantie bij je te hebben. VOOR DAMES EN HEREN 39.75 42.50 49.75 m. hoesje, ceintuur en hoofddoekje of pet ADR. VAN OOY Jr BREESTRAAT 39 LEIDEN Vakantie-krediet is mogelijk. Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft voor het eerst de mogelijkheid opengelaten, dat de Berlijnse kwestie aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd, als blijkt, dat er tussen Oost en West geen vreedzame regeling mogelijk is. Intussen heeft president Kennedy als uitvloeisel van de moeilijk heden met betrekking tot Berlijn opdracht gegeven tot herzie ning en herwaardering van de Amerikaanse strijdkrachten, waar ook ter wereld. De jongste rede van Chroesjtsjef zou daar mede aanleiding toe hebben gegeven. „Ik heb iets heel ergs gedaan, dat je me niet kunt vergeven Vertel niets van de inhoud van deze brief aan anderen", zo schreef de 29-jarige Amsterdamse stuurman H. W. R.. toen hij zich in Liverpool bevond. De brief was bestemd voor zijn vrouw, maar kwam in handen van de politie, die R. arresteerde op ver denking van moord op het 21-jarige Engelse meisje Margarpth Gregory Hughes. Op de ministerconferentie die de zes E.E.G.-landen in Rome hebben gehouden, is besloten dat op 18 juli in Bonn een vergade ring van regeringsleiders zal worden gehouden. De ontwikke ling van de politieke samenwerking in Europa zal de hoofd schotel van de agenda vormen. De vergadering te Bonn zou nieuwe richtlijnen moeten opstellen. Bij de ramp met het Portugese schip Sava zijn volgens officiële berichten 237 mensen omgekomen. Vijftien bemanningsleden (onder wie vier blanken) bevinden zich onder de slachtoffers De overige 253 passagiers en bemanningsleden konden worden gered. Een nerveuse Adolf Eichmann heeft in Jeruzalem opnieuw ver klaard, dat hij de Joden als potientiële vijanden van het Duitse rijk beschouwde na de „oorlogsverklaring" van dr. Claim Weiz- mann. Hij weigerde echter te erkenen, dat hij een voorstander was van de uitroeiing van het Joodse volk. PR IS WEER een revo- ■Ej lutie op til, ditmaal in de toch al niet zo rustige televisiewereld. Een West- duitse radiofabriek heeft namelijk een televisie scherm ontworpen waar bij een ontvangst zonder beeldlijnen wordt gega randeerd. Dat wil zeggen: de beeld lijnen zijn er natuurlijk het oog waarneembaar, zodat het kijken minder vermoeiend wordt en het mogelijk zal zijn dicht bij het toestel te gaan zitten. het allemaal precies werkt, zal wel duidelijker worden als deze „revolu tie" straks ook de huis kamers zal binnendringen voorlopig moeten w« het doen met deze „demon stratie": de bedoeling is dat deze foto aantoont dat da gestreepte jurk van dit meisje als hot ware oplost n het scherm. Voorlopig 3 het nog niet zo erg over tuigend maar dat zal nog wel komen. Immers, revoluties op welk gehied dan ook be ginnen meestal „in het In het menselijk brein worden de ideeën ge boren, soms in een flits, langzaam rijpend. Ideeën over een lijnloos beeldscherm maar ook idee- over nieuwe vormen samenleving waarbij de bestaande orde omver geworpen moeten worden. Soms vallen de ideeën in tijd die rijp is om de uwe denkbeelden ge stalte te geven men denke aan de Franse revo lutie soms ook blijven liggen tot een ander op de oude gedach ten verder borduurt. Revoluties beginnen „in het klein" in kranten termen gesproken: met kleine berichtjes. En de vraag of ze ooit wereld omvattend zullen zijn, hangt vallen en dat tijdsbeeld wordt u ook al weer ge tekend door de dagelijkse krant. Meestal niet als zo danig: een krant die iedere dag ,,het tijdsbeeld" zou tekenen, zou vervelend worden. Immers, het tijds beeld komt tot u van de eerste woorden op pagina tot de laatste adver tentie op de laatste adver tentiepagina. De krant van vandaag brengt u het beeld vandaag, het nieuws van vandaag, de gedachten vandaag. En al die kranten, dag na dag, geven het panorama van onze tijd. r tijd te kennen is het dagblad onmisbaar m uw tijd te kunnen zien het licht van de eeuwig heid is een christelijke vi- nodig. Daarnaast streeft christelijke krant en daarom verdient ze uw belangstelling. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) Een hoofdagent van de gemeentepoli tie te Haren, bij Groningen, de 41-jarige R. van der Z., die Noordlaren als stand plaats heeft, is tezamen met zijn echtge note verdacht van verduistering aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld.'Het echtpaar is ingeslo ten in het huis van bewaring te Gro ningen. De verduistering zou gelden be treffen die zij van een inzameling voor een reisje voor ouden van dagen onder beheer hadden. Het geld zouden zij voor zichzelf hebben gebruikt. Jongetje bij spel verdronken Gisteravond is de 4-jarige Jaapje Budt uit de Jacob van Campcnstraat te Naald wijk aan de Stokdykkade, waar hij achter kisten aan het spelen was, te water gseraakt en verdronken. "i TAE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft j gisteren de mogelijkheid opengelaten, dat de Berlijnse crisis aan de Verenigde Naties zal worden voorgelegd. Hij zei niet, in welk stadium de kwestie aan de V.N. zal worden opgedragen, maar liet duidelijk uitkomen dat hij de kwestie als een bedreiging voor de wereldvrede beschouwt. Rusk ziet geen heil in het inschakelen van het internationale gerechtshof te Den Haag omdat de Sowjctunie vrijwel zeker zal weigeren, de juris dictie van het hof te aanvaarden. In antwoord op een vraag, of het Berlijnse probleem niet aanzienlijk vereenvoudigd zou worden door een Amerikaanse erkenning van het com munistische regime in de Sowjetzone van Duitsland zei Rusk: „Ik geloof, dat het in zekere zin vereenvoudigd zou worden. Het zou ook vereenvou digd worden als we Berlijn zouden verlaten. Maar zo gemakkelijk is hei niet." Wat het Westen aangaat is de situatie in Midden-Europa stabiel. Een duurzame regeling kan evenwel alleen maar be reikt worden op basis van zelfbeschik king door de volkeren. •Voordat Rusk dit op een persbijeen komst mededeelde, was bekend gewor den,dat president Kennedy als uitvloei sel van de moeilijkheden rondom Berlijn een herwaardering van de Amerikaanse strijdkrachten heeft gelast. Ook de enor me luchtdemonstratie, die de Russen de zer dagen in Moskou hebben gehouden is van invloed geweest op 't besluit van Kennedy. Ter geruststelling werd ech ter medegedeeld, dat de Ver. Staten vol doende gevechtskracht hebben om op basis van de huidige schattingen te vol- Avondklok in Alto Adige De spoorlijn naar de Brennerpas vanmorgen vroeg geblokkeerd door twee hoogspanningsmasten, die door de saboteurs vermoedelijk extre misten uit Alto Adige (Zuid-Tirol) opgeblazen zijn. De dynamietaansla- gen zijn gepleegd bij Dolce, 30 km ten noorden van Verona. Niemand werd gewond. Het treinverkeer is staakt. De masten en hoogspanningskabels kwamen in een verwarde massa neer op de geëlektrificeerde spoorlijn de voor naamste verbinding van Italië niet Oos tenrijk en Duitsland. De plaats van de aanslag bevindt zich ten zuiden van Alto Adige, waar de Duits-sprekende bevol king voor een grotere mate van zelf bestuur ageert. Als gevolg van de sabotage daden is voor het gebied van Alto Adige een avondklok afgekondigd. Niemand mag tussen zonsondergang en zonsopgang be langrijke installaties als spoorwegen na deren. Vrijwel elke nacht hebben Italiaanse soldaten het vuur geopend op verdachte personen, die zich ophielden bij spoor lijnen en stuwdammen. In de afgelopen week hebben zich minder incidenten voorgedaan. De wachten schrikken de extremisten blijkbaar voldoende af. De aanslag ten noorden van Verona is ech ter gekomen in een gebied, waar geen speciale bewapeningsmaatregelen geno- De ontwrichting van het verkeer op de spoorlijn over de Brennerpas zal ge volgen hebben voor de plaatsen in Alto Adige aan deze belangrijke verbinding. Arbeiders werken bij kunstlicht aan de opruiming van de ravage en herstel van de stroomlevering. Groepjes bomdeskun- digen lopen de spoorlijn af. Zij zijn Arrestanten wa gen schiet te water Een arrestantenwagen van de rijkspo litie is vanmorgen om even over achten in de Utrechtse Plompetorengracht te rechtgekomen. De wagen kwam in bot sing met een bestelauto die, volgens ge tuigen, door een rood stoplicht was ge reden. De arrestantenwagen schoot door de balie van de gracht en dc chauffeur, de politieman van G. uit Zeist; ging mei auto en al kopje onder. Hij is met be hulp van een ladder weer aan de kant gebracht en ligt nu voor onderzoek in het diaconessenhuis. Van G. was op weg om een arrestant op te halen. De bestuurder van de bestelwagen, de 44-jarige G. W. uit Groesbeek, bleef weliswaar op het droge, maar liep bij de botsing een hersenschudding en een kaakfractuur op. Hij is naar het Anto- niusziekenhuis vervoerd. blijkbaar voornemens het gehele, 150 km lange traject van Verona tot de Brenner pas aan een nauwkeurige inspectie te on derwerpen. Volgens een functionaris van de Itali aanse spoorwegen Is een treinramp voor komen doordat de treinen vertraging hadden. De chef van het nabijgelegen station Peri hoorde de ontploffing en gal onmiddellijk bevel de seinen op rood te zetten. De tijdbommen ontploften op het moment dat twee internationale trei nen vol toeristen hadden moeten pas- Gistermiddag hebben koningin Juliana en prinses Margriet een bezoek gebracht aan Muiden om het nieuwe jacht van de Prins, de Budy te bekijken.'Het koninklijke gezelschap maakte een proeftocht met het jacht, dat de Prins op zijn vijftigste verjaardag ten geschen- d'oen aan de eisen, diie gesteld kunnen worden. Minister van defensie McNa- mara bevestigde, dat de mededeling be treffende hei opschorten van de inkrim ping van de Russisohe strijdkrachten met 1.2 miljoen man, de Ver. Staten heeft doen besluiten, opnieuw na te gaan, wat er nog gedaan kan worden. Intussen wordt in Londen vernomen, dat Engeland de opmerkingen van Chroesjtsjef betreffende een conferentie van regeringsleiders over de onderteke ning van een Duits vredesverdrag en het regelen van de kwestie Berlijn niet als een officieel voorstel zal beschouwen. Men ziet Chroesjtsjefs optreden ails een onderdeel van de zenuwenoorlog tegen het Westen als een antwoord aan de kringen, die „machtsvertoon en stand vastigheid" bepleiten. Engeland zou tegen dit machtsvertoon zijn. Dit zal worden gezegd in de ant woordnota die aan het eind dezer week aan Chroesjtsjef zal worden overhandigd Macmillan wil niet over Berlijn onder- handelen, als die de viermcgend'heden overeenkomsten krachteloos maken, maar wal besprekingen over d'e Duits», hereniging, waarvan de kwestie Berlijn een onderdeel is. Ook de Ver. Staten er. Frankrijk zullen eind deze week ant woorden op de Russische nota van en kede weken geleden. Vermelden we nog. dat Rusk in zijn rede voor de National Pressclub de Sowjetunie er van beschuldigd heeft, de wereld in een langdurige crisis te storten door alle landen een wereld van dwang op te leggen. Internatio nale overeenkomsten beschouwt zij slechts als tijdelijke rustpunten om zich voor te bereiden op nieuwe acties In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht heeft Prins Bernhard vandaag een bezoek gebracht aan de legerplaats 't Harde. De Prins bezocht de daar gelegerde lichte bri gade .Na ontvangst door de garnizoens commandant vertrok de Prins naar de te velde oefende cavalerie- en artil* lerie-onderdelen. Prins Bernhard ge bruikte te velde de lunch. In het gasthuis te Haarlem overleed gisteren de 77-jarige heer C. M. var Vlist uit Haarlem die zondagmidag bij het oversteken door een bromfietser aangereden. De 20-jarige Manfred Daschek uit Dortmund heeft zich bij de politie in Bochum gemeld en bekend, dat hij de 55-jarige taxi-chauffeur Heinz Kuepper in Keulen h,eeft vermoord. Toen de dader in Keulen een re constructie van de moord bijwoonde (foto boven achtergrond) kon alleen een forse politieman voorkomen, dat een broer van de vermoorde taxichauffeur (voorgrond, met hoed) hem naar de keel vloog. Foto onder: Terwijl het slachtoffer in Keulen werd begraven, namen de taxi-chauffeurs in die stad een kwartier stilte m acht. Dc radiateur oan de voorste taxi draagt het dreigende opschrift: „Doodstraf voor de moordenaars". V1' IJF technici van de verbindings dienst van het leger in Dellt worden door de militaire genees kundige dienst onderzocht omdat wordt vermoed dat zij aan radio actieve straling hebben blootgestaan. Oorzaak hiervan is de lichtgevende verf op een aantal nieuwe voertuig radio's die in Nederland en bij on derdelen van het Nederlandse" leger i La Courtinc in gebruik zijn. Dc radioactieve straling van deze verf (gebruikt om de radio's ook in het donker te kunnen bedienen) werd bij toeval ont dekt toen militairen van de verbindings dienst experimenteerden met een nieuw soort geigerteller. Bij de bewuste radio's sloeg de meter toen onverwacht hoog uit. De arbeidsinspectie bevestigde dat de re- gelknoppen van de zend- en ontvangin- staflUatie een gevaarlijke straling ver spreidden. De legerleiding heeft naar aanleiding van deze ontdekki ng besloten de regel- knoppen van alle apparaten van diit type te verwisselen en tevens de rest van de 2500 dn gebruik zijnde sets «p stralings gevaar te controleren. Een speciale groep technici ds naar La Courtin^ vertrokken de toestellen daar te onderzoeken. leverantie van de verbindingsapparaituur een mitjoenenorder tot nader order uitgesteld. Men wil eerst de uitslag van het medisch onderzoek afwachten. Deze wonrt morgenmiddag verwacht. De toestellen zijn in oktober vorig jaar door de Koninklijke landmacht besteld. Ze zijn door Philips ontwikkeld en in België gebouwd. Ook de verf komt uit België. Het merkwaardige is. dat niet alle toestellen, die 'tot nu toe zijn onderzocht, besmet zijn. Radioactieve besmetting door licht gevende verf heeft zich enkele jaren geleden eveneens voorgedaan in Den Helder, waar de verf was aangebracht op de dekken van een aantal mijnen vegers van de Koninklijke marine. Toen de straling werd ontdekt zijn deze dekinerken van de schepen ver wijderd. tJET AMERIKA van Kennedy blijft niet achter in zijn pogen om aan het Rus land van Chroesjtsjef duidelijk te maken dat het hem, niet minder dan de ander, ernst is inzake Berlijn. In de geschiedenis der wereld immers zijn vele oorlogen ontstaan, omdat de aanvaller zich verkeken had op de be doelingen en de kracht van de tegenstan der. Tracht Chroesjtsjef Kennedy onder druk te zetten, Kennedy beijvert zich om Chroesjtsjef te waarschuwen, toch niet tot het onherroepelijke te besluiten. Gaat Chroesjtsjef ertoe over. de militaire kracht van zijn land nog eens weer te verhogen. Kennedy antwoordt met aan zijn man nen opdracht te geven tot inventarisatie van zijn macht. Zo naderen beiden onheilspellend de ^toestand van oorlog. Oorlog zelf is het niet en gelukkig is het de vraag, of het oorlog worden zal. De twee grote rijken staan dreigend tegenover elkaar, maar de afstand, hoe ingekrompen ook, blijft be staan. Het is nog een twist in woorden, met een ruim gebruik van de publiciteit. Ware de situatie niet zo ernstig, het zou voor de toeschouwer een boeiend tafereel zijn, hoe hierbij zet tegenover zet wordt gedaan en hoe bijvoorbeeld Amerika erin slaagt, op elk woord van Chroesjtsjef en elk woord is hier een machtswoord nog een wederwoord, een antwoord, een anti-woord te laten volgen. Voert Rusland de bewapening op, in Amerika gaat men ertoe over. van het geen men heeft de inventaris op te (naken. Dit laatste is een aanwijzing van rus tige kracht. Aan uitbreiding van de macht gevoelt men er in eerste instantie geen behoefte, wel laat men naar buiten, altijd ook weer naar buiten niet in het on zekere paraat te zijn. Chroesitsief zal nimmer mogen en kunnen zeggen, zich in Amerika te hebben vergist en zich door vermeende Amerikaanse zwakheid tot onherroepelijke daden te hebben laten verleiden. Voor Chroesjtsjef, meer dan voor Ken nedy. wordt inmiddels de algemene toe stand steeds moeilijker. Hij heeft zich op een weg begeven, waarop hij eens zal moeten terugkeren. Heeft hij deze weg vrijwillig gekozen of onder dwang, hetzij van zijn opstu wende volgelingen hetzij van het Rode China? Zelfs indien zijn keuze een vrij willige is geweest, zal zijn omkeer een krachttoer betekenen. Zal hij, tengevolge van zijn keuze in het nauw geraakt, tot onbezonnen daden overgaan? Eer zal hij zoeken naar een uitweg uit de impasse waarin hij zich heeft gewerkt. Intussen legt hij thans nog zijn volk lasten op, zwaar om te dragen. (rit.v) Vanmorgen is in de Overijsselse ge- meente Oldemarkt een uit België afgom- stige straaljager van het type T 33 neer- gestort. De vlieger, wiens naam van middag nog niet bekend was, kwam om het leven. Het toestel een lesvliegtuig is neergekomen in een drassig weiland langs de weg van Oldemarkt naar Os- senzijl en diep in de grond geslagen. Volgens ooggetuigen heeft het toestel in de luoht vlam gevat cn is het brandend neergestort. De brandweren van Olde markt en Kuinre hebben de resten in de door het toestel geslagen kuil geblust. Bij het neerstorten is een grazende koe ge raakt en gedood. De Koninklijke Mare chaussee en de rijkspolitie stellen teza- een onderzoek in. Aan een frontale zone, die zich strekt van de Noordduitse Bocht oceaan naar New-Foundland, komen en kele storingen voor. Een ervan trok van nacht eveen ten noorden van de Wad deneilanden naar de Deens ekust, een volgende veroorzaakte veel regen in Midden-Engeland en de daaropvolgende is een actieve depressie geworden, ten Zn idwesten van Ierland. Voor het weer in de komende 36 uur ts deze depressie belangrijk, wan t ze koerst men een snelheid van ongeveer 100 km per uur in de richting van Zuid- Tendens: langzaam dalend. Engeland en bereikt morgen over dag de uitzichten: depressie trekt naar de Noord- Noordzee. Gevolg hiervan zal zijn dat de zee waardoor voorlopig onbestendig wind bij ons toeneemt, aanvankelijk uit strandweer zuidwestelijke richting en later uit west tot noordwest. ZON EN MAAN Verder zal een frontensysteem over Woensdag 12 juni: zon op 4^3. onder ons land trekken wat regen en mis- 20.57, maan od 4.27. onder 20.29. 13 juni schien met onweer gepaard zal gaan. De nieuwe maan. temperaturen zullen hierbij niet veel veranderen. Dc Bilt verwacht tot woensdagavond: Station Temper. Station VVecrs- gcsicldh I s Zz S l Is h\u Z-3 Strandverivachting afkoeling. Zwakke tot matige wind tus- Vpenbur sen zuidwest en zuid-oost. (Opgemaakt VUss om 11.15 uur). Eelde De BUt Twente Elndh. Morgen onbestendig strandweer met stockh enige regen en maar weinig opklarin- Oslo gen. Tot krachtig of hard toenemende <openh. wind uit zuidelijke richting. Temperatuur j^be'jdccn 17-18 graden, zeewater 17 graden. Voor- ^dam JN EEN DUBBELE huwe- Aicha en dc 22-jarige Lalla werd voorgelezen lijksplechtigheid in het Malika, dochters van de over- regeringsradio. zijn gisteren twee Marok- inaan, het equi- trouwd met dc zoon van een Haar M»"k» Beide prinsessen hebben jaar geleden opschudding 1YI0"amnicd Ben Abdallah d'Se koning Hassan II. Het zich sterk ingespannen voor door in een tweedelig bad- Cherkaoui al Omari al Fa- kaansc prinsessen in het hu- nieuws werd bekend ge- de emancipatie van de Ma- pak op een openbaar strand rouki, die onlangs tot am- maakt in een bondig com- rokkaanse vrouw. Malika is te verschijnen. bassadeur van Marokko in de Marokkaanse De oudste prinses is ge- Parijs is benoemd. gh.bew. m.regen zw. bew. 25 14 30

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1