Jjh een. daafce kif, Troepen verlaten Algerije Niet automatisch oorlog na Oostduits vredesverdrag Ontdekkergelanceerd met post voor Hawaii Impasse Veiligheidsraad door Russisch veto Nette burgers en nozems Liiclolffiaaiis getal REGENJAS VOOR B.B. Ten behoeve van het personeel der organisatie Bescherming Bevol- d« king is voor het departement van binnenlandse zaken een regen/ iet, winterjas ontworpen, waarvan een beperkt aantal zal worden aange- L maakt om aan praktijkproeven te worden onderworpen. De jas is gemaakt van dubbele, waterafstotende katoen en is wat Ja_ het model betreft vrijwel gelijk aan de jassen, die bij het leger in gebruik zijn. Voor gebruik in de winter kan de jas worden voorzien van een losse voering. Er zullen twee typen worden beproefd: een inknoopbare irJ voering van wollen stof en een los onder de jas te dragen voering van schuimplastic. MINDER APPELS EN PEREN °j£ Voor dit jaar moet, naar de stand van de gewassen op het ogenblik, r_ gêrekend worden op een geringere oogst van appels en peren dan vorig jaar. De directie tuinbouw van het ministerie van landbouw en pjj visserij raamt de oogst aan appels voor dit jaar op omstreeks 300 mil de joen kilo, tegen 385 miljoen kilo in het afgelopen seizoen, en die aan peren op 125 miljoen kilo, tegen 137 miljoen kilo bij de vorige oogst. q Dit is de schatting van de handelsproduktie, waarbij de oogst uit an volks- en particuliere tuinen buiten beschouwing is gelaten. air BEPERKING JACHT OP ZEEHONDEN »n. De directie faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij an zal dit jaar met instemming van de Jachtraad geen vergunningen W afgeven voor het schieten van zeehonden in de wateren van Zeeland, d Deze maatregel is ingegeven door de blijkens tellingen in juni >o- zeer lage zeehondenstand, zodat ernstige vrees bestaat, dat de zee- as, hond uit deze wateren kan verdwijnen. Voor de noordelijke wateren ir- (Waddeneilanden) zullen nog wel jachtvergunningen kunnen worden d- uitgegeven. C Voor de jacht op zeehonden in het algemeen zal een voorschrift >1- gaan gelden, waarbij het verboden zal zijn de dieren te bejagen vanuit d j een boot. a BELASTING OP STUDIEBEURZEN Staatssecretaris Van den Berge wil de inkomstenbelasting op door de eerste eenheden van de overheid verleende studiebeurzen en periodieke studietoelagen handhaven. Franse 11e lichte divisie zyn hier Hij schrijft dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer gisteren uit Philippeville aange- WeUer Uath. v.), die om afschaffing van deze belastingheffing had komen in overeenstemming met Het gaat te ver om op dergelijke in het belang van de volksgemeenschap ^et hesluit van president De beschikbaar gestelde bedragen door middel van belastingheffing weer Gaulle, een deel van de troepen kortingen toe te passen, vond de heer Weiter. De staatssecretaris schrijft uit Algerfte terug te trekken. De daarentegen, dat studiebeurzen, wat de belastingheffing betreft, onder - - - dezelfde regels vallen als de vele andere uitkeringen, die de overheid in het belang van de volksgemeenschap beschikbaar stelt. voorhoede bestond uit ongeveer 400 man met 200 voertuigen. Er worden nog vier troepenschepen verwacht. enig perspectief te ten werken. Zij worden ervan beschul digd dat zij zich door kapitalistische dernemingen in West-Berlijn hebben la ten wegkopen. Dit zou volgens de munisten op hetzelfde neerkomen als steunverlening aan de vijanden van communisme in West Duitsland. Kennelijk brengen in de crisisatmosfeer ip Amerika over de Berlijnse kwestie, hebben overheidspersonen laten doorschemeren dat Amerika in geen geval automatisch de oorlog zal verklaren als de Sowjetunie een vredesverdrag met Oost-Duits- land sluit. Volgens diplomatieke waarnemers heeft dit voornemen nooit bestaan. President Kennedy is van mening, dat oorlog kan worden vermeden, mits de Sowjetunie zich niet misrekent. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde verluidt, dat de president en zijn raad gevers in de eerste plaats Chroesjtsjef ervan willen doordringen, dat hij niet moet twijfelen aan het vaste voornemen van het Westen om de geallieerde rech ten in Berlijn te verdedigen. Overigens neemt de spanning om Ber lijn nog toe. Nu weer heeft de commu nistische regering van Oost-Berlijn een waarschuwing uitgegeven voor de 50.000 Oostberlijners die in West-Berlijn wer ken. dat zij zich moeten houden aan de communistische wetten. Ook werd hen meegedeeld dat zij geen aanspraken kun nen doen gelden op nieuwe huizen in Oost-Berlijn. Tot nu toe is heen geen hin dernis in de weg gelegd by het over schrijden van de zonegrenzen. Er zijn ook 13.000 West-Berlijners die in het oostelijk stadsdeel werken. Het Oostberlijnse stadsbestuur maakt bekend dat ^sormnige burgers klachten Gursel stemt toe in verkiezingen Het Turkse staatshoofd generaal Ke- mal Gursel heeft verklaard dat in de eerste helft van oktober verkiezingen in Turkije gehouden zullen worden. Dit zullen de eerste zijn sinds generaal Gur sel op 27 mei 1960 met enige andere mi litairen de macht overnam van de rege ring Adnan Menderes. Zondag zal een referendum gehouden worden waarin de bevolking zich zal uit spreken over de door generaal Gursel ontworpen nieuwe grondwet. eenheden parachutisten die ont bonden werden na de militaire opstand van april in Algiers. Zij zal gelegerd worden by Nancy. Intussen heeft Abdallah Farhat, spe ciaal gezant van president Habib Bour- guiba van Tunesië een beroep gedaan op president De Gaulle, met een spe ciale boodschap van het Tunesische staatshoofd. Van de zijde van het Elysée wilde niet meedelen wat de inhoud van boodschap was. maar volgens onofficiële berichten uit Tunis worden er de Tune sische eisen in herhaald dat de Fransen betrekking tot de Sahara. Kort geleden heeft Tunis Frankrijk er- an beschuldigd zijn troepen op de basis te versterken. Dit werd door Tunis op gevat als een teken dat de Fransen van plan zijn er te blijven. De Fransen zei den dat zij alleen maar een nieuwe vlieg- tuigbaan aan het aanleggen n veiligheidsredenen nodig Hoewel het werk aan de baan dinsdag stopgezet werd gaat een groep van 1200 jonge leden van de Neo Destour party met het graven van loopgraven de basis. De scholen in Bizertc, die gens vacantie gesloten zyn, werden gericht tot recruteringsbureaux waar nesiërs van beide geslachten zich laten inschrijven. De bevolking van het gebied schijnt zich voor te bereiden op actie in geval geen diplomatieke oplossingen gevonden worden voor het vraagstuk Bizerte. Later, na 15 minuten bij De Gaulle doorgebracht te hebben, zei Ferhat, dat het document van Bourguiba handelde over alle hangende verschillen tussen Frankrijk en Tunesië. Hij zei, dat hij hartelijk door de Franse president ont vangen werd. In New York is het een komen en gaan van trotse zeekastelen, nu de Amerikaanse toerist zijn stormloop op Europa is begon nen. Op deze luchtfoto van de Newyorkse haven zien we hoe sleepbootjes juist bezig zijn de .Queen Elizabeth" te meren. Verder zien we v.l.n.r. de Ame rikaanse „Independence", Ame rica" en Ünited States", de Griekse Olympiahef Ameri kaanse vliegdekschip „Intrepid" en de Engelse schepen ..Maure- tania" en „Sylvania". Jouwe pleit voor universiteit De heer N. Jouwe, lid van de Nieuw- Guinea-Raad, heeft in de vergadering van de raad. bij de behandeling van het hoofdstuk „culturele zaken" der begro ting. gepleit voor een Nieuwguinese uni versiteit, waarop landbouw, bosbouw, rechten en - medicijnen zouden moeten worden onderwezen. Zijn medelid Bonay zag echter meer in uitbreiding van de technische oplei dingen en drong vooral aan op een vak opleiding voor schoenmakers. Ook werd cr gesproken over de voer taal in Nieuw-Guinea. Een lid pleitte voor afschaffing van het Maleis en be vordering van het Engels en het Neder lands. double faultde derde. De 26ste Amerikaanse kunst maan van het type „Ontdekker" is gisteren met succes gelanceerd met eem 135 kg zwaar pakket ruimtepost voor Hawaii aan boord. De inhoud van het pakket had van de luchtmacht het stempel „ge heim" gekregen. Het doel van deze lancering is de beproeving van een methode om films en andere stukken uit de spionagesatellieten Samos en Midas naar de aarde te doen terugkeren. De trommelvormige capsule bevindt zich in de neus van de 7,5 meter lange trap van de in totaal 25 meter lange ra ket, die te 00 uur 30 .(Westeuropese tijd) hemelwaarts vloog. Nu de satelliet in zijn baan om de aarde is terechtgekomen tot dusverre hebben slechts zeven gefaald zal de capsule in de loop van de ko mende vier dagen afgestoten en bij Ha waii geborgen worden. In totaal zijn tot dusverre drie capsules in de lucht opge vangen en twee uit de oceaan opgevist. Na de berging van de laatste capsule op 13 juni door parachutisten-kikvors mannen. die per vliegtuig naar het ge bied overgebracht werden, waar de cap sule neergekomen was 450 km van het doelgebied maakte de luchtmacht trots bekend: Wij weten thans, dat wij alles kunnen bergen, wat uit de ruimte terug- Behalve de capsule heeft de 1.100 kg zware Ontdekker 26 vermoedelijk een geheime apparatuur aan boord, die be proefd wordt voor toekomstige foto-sa tellieten en satellieten voor het ontdek- van geleide projectielen. 1 van die satellieten, de Midas III, heeft hittegevoelige apparaten, die de uitlaatgassen van een honderden kilome ters lager vliegende raket kunnen waar- en. Zo'n Midas III wordt thans op lanceerplaats, enkele kilometers ten zuiden van de luchtmachtbasis Vanden- berg op de Amerikaanse Westkust ge reedgemaakt voor een vlucht. Zowel de Midas III als de Samos, de ruimtecamera, gebruiken dezelfde tweede trap als de Ontdekkers de Lockheed Agena B. Dc satelliet beschrijft in ca 95 minuten een baan om de aarde. De maximale hoogte is 810 km, de minimale hoogte 235 km van het aardoppervlak. Geen beslissing over Koeweit Vermindering van Britse troepen De Veiligheidsraad is gister avond in een impasse geraakt doordat een Britse resolutie om de onafhankelijkheid van Koeweit' ^e®gglse te erkennen, getroffen werd door digheid een veto van de Russische verte genwoordiger. Een resolutie van de Verenigde Arabische republiek werd verworpen doordat slechts de stemmen van Rusland, Ceylon en de V.A.R. kree, De Britse resolutie kreeg zeven stem men. Ceylon, Equador en de V.A.R. ont hielden zich van stemming en de Sowjet unie was tegen. De V.A.R.-resolutie beoogde de onmid- Proefterrein voor neutronenbom De Sowjetunie heeft de Verenigde Sta ten een nota doen toekomen waarin opnieuw wordt voorgesteld het beëin digen van kernproeven tegelijkertijd te behandelen met de vraagstukken van algemene en totale ontwapening. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie die weet dat de Ver enigde Staten eerst de kernproeven stopgezet wil zien en een doeltreffend toezicht op een daarvoor te sluiten ver drag wenst heeft haar werk weer op gevat. Zij laat thans op haar proefterrein in Nevada een uitgebreid net van onder grondse tunnels aanleggen. Deskundigen menen dat hier de nieuwste verschrik king van de toekomst, de neutronenbom zal worden beproefd als de Russen de westelijke voorstellen blijven afwijzen. De neutronenbom zal, zo neemt men aan, zijn moordend werk doen vrijwel zonder gebouwen aan te tasten. De ont wikkeling van de bom zal echter nog jaren op zich laten wachten. dellijke terugtrekking van de* Engelse troepen. Die terugtrekking staat overigens al op het programma. Men verwacht bin nen zeer korte tijd een Engelse me dedeling over een drastische verminde ring van de troepensterkte in het door Irak bedreigde koninkrijkje. Gisteren zijn al enkele eenheden teruggetrokken het ziet er naar uit dat spoedig ir troepen zullen volgen. Men neemt namelijk aan, dat Irak ?eds voldoende doordrongen is van de Engelse doortastendheid als de zelfstan digheid van Koeweit wordt bedreigd. Daarbij komt nog dat een regeling van het geschil in Arabisch verband gemak kelijker schijnt als de Britse troepen elk geval sterk zijn gereduceerd. E derde omstandigheid is dat het Engelse leger niet bepaald content is met de verschroeiende hitte in het olierijkji 9 Van de nieuwe Engelse vertaling van het Nieuwe Testament zijn over de gehele wereld reeds meer dan twee en een half miljoen exemplaren verkocht. De eerste exemplaren kwamen 14 maart van de pers. Ds. G. TOORNVLIET DE SCHRIJVER Ds. G. Toornvliet, geboren in 1908, was achtereenvolgens Ge rei. predikant te Nieuwerkerk aan den IJssel (1935), Wolfhczc (1939), Groningen (1944), Lei- den: voor dc arbeid onder de studerenden (1947) en Bloemen- daal (1956). Hij is radiopredi kant in laatstgenoemde gemeen te sinds 1 maart 1960. D-. Toorn vliet is eindiedactenr san de periodieken rDe Strijdende Kerk" en „Kelk zonder Gren- JP'ANNEER wij ds. Klamer, de bekende radio-pastor, spre ken, hebben wij het gevoel dat wij als een kleine peuter een grote broer ontmoeten. Geen wonder ook: temidden van de reuzen-zenders Hilversum I en II is Radio Bloemendaal, die wij als radio-predikant mogen dienen, een dwerg. Wel heeft Bloemendaal oude papie ren. Voordat de N.C.R.V. in de ether kwam, had de toenmaals uiterst klei ne gemeente van Bloemendaal een eigen zender gebouwd en werd zondag aan zondag het evangelie op luister rijke wijze verkondigd door onze „geestelijke vader" ds. Joh. C. Brus- saard, die in het gehele land zoveel zegen bespeurde op zijn werk. Nadat in de oorlogsjaren de Duitsers de zen der in beslag hadden genomen, kwam Bloemendaal na de bevrijding terug met een nieuwe apparatuur, maar de sterkte moest worden gehal- Het viel ons vijf en een half jaar geleden niet ge makkelijk om het studentenwerk te Leiden, dat ons zo bijzonder boeide, los te laten om naar Bloemendaal te gaan. Wij kén den ook nog te wei nig de mogelijkhe den, die in deze kleine zender scho len. Echter, wan neer God het klei ne instrument be spelen wil, kan het geloof nooit te veel verwachten. Spoe dig kwamen wij onder de indruk van de vele kan sen, die hier gebo den werden. De kracht van Radio Bloemendaal bleek te zijn, dat elke zondag (buiten de kinderdienst) drie dien sten worden uitgezonden en dat vele zieken, bejaarden en belangstellenden, die regelmatig op deze zender afstem men, zich opgenomen voelen in een „Kerk zonder Grenzen" en vertrouwd worden met de sprekers, die telkens voorgaan. Het tweede geheim van haar kracht is, dat zo velen in Bloemendaal en daarbuiten een muur van gebed vor men rondom deze zender, waardoor in een wereld van levensnood, die bin nen het bereik van de uitzendingen valt, telkens gebedsverhoringen gezien worden. Het is immers menselijk-psycho- logisch gezien onmogelijk om een onzichtbare luisterende „Radio Ge meente", die zo gevarieerd is wat be treft ontwikkeling, levensbeschouwing en levensstijl, aan te spreken. Naast de gezeten burger luistert de nozem en de modernist: de kunstenaar rea geert op de preken evenals die dame uit donker Amsterdam die opbelde: „behoef ik mijn naam niet te noemen ziet u: ik ben een luisteraar: Is er voor mij nog vergeving?" Wanneer je zo graag voor allen alles wilt zijn, is het gevaar groot, dat je voor niemand iets bent. Wij pro beren dan ook niet het de mensen naar de zin te maken en aan de Heer of Hij door microfoon wil spreken. Gelukkig hebben wij ee de gemeente in de kerk vooral 's avonds wannec voor belangstellenden met vragende en verwachtende mensen gevuld is, is het feest in de kerk van Bloemen daal. Gepoogd wordt de mens te con fronteren met de levende God en hem op te zoeken in zijn eigen situatie: „Nijptang of mens", „Hel of hemel"; „Huwelijk, liefde en sexualiteit", „Spuitgasten, die het grote Vuur do ven", ziehier enkele onderwerpen van de laatste maanden. ins als Zijn meeleven de dienst Een op de vijf huwelij ken in Zweden loopt op een scheiding uit, zo heeft professor Gunnar Boalt uitgemaakt. In tien procent van de ge vallen is huwelijkson trouw de oorzaak. Ook komt het voor dat jonge meisjes met oudere man nen trouwen en dan scheiden om zo de helft van het vermogen van de mannen in de wacht te slepen. Door een wets wijziging wil men in elk geval daaraan een einde maken. Een van de populairste Zweedse televisie-om roepers Olie Bjorklund is ontslagen, omdat hij geweigerd heeft bijver diensten als omroeper bij zomerfeesten op te geven. I De Zweedse koninklijke huishouding kan iets royaler worden. De on- kostentoelage is met ongeveer 4000 tot 32.000 per week ver hoogd. De Koning deed zo zuinig mogelijk en betaalde zelfs oude die naren uit zijn eigen zak, maar hij kon er toch niet meer van komen. Een Franse groentehan delaar uit Pont de Beau- voisin voelde onderweg een hevige pijn in zijn borst. De oorzaak? Een naald met draad stak in zijn borst. Hij moest naar een ziekenhuis, waar de naald operatief werd verwijderd. Het ding was tot op enkele millimeters van zijn hart doorgedrongen. De man had in Lyon zijn jasje laten reoareren en toen was de naald ver geten. Twee agenten van de Amerikaanse federale re cherche (F.B.I.) deden als landlopers vermomd dienst. Een echte land loper vroeg eerst aan dc ene een dubbeltje. Die deed hem een nóg roe render verhaal dan hij zelf had afgestoken en gaf niets. De tweede liet zich wel vermurwen en gaf zelfs twee dubbeltjes. De landloper holde toen terug naar de eerste agent en deelde met hem de opbrengst van zijn hartverscheurende ver haal. Het eiland Bjarkoey, dat voor de noordelijke punt van Noorwegen ligt, is sinds gisteren autoloos. De twee enige wagens die er waren zijn met el- I Op het Zuidlimburgse vliegveld Beek heeft een deurwaarder twee vlieg tuigen van een charter maatschappij aan de ket ting gelegd, zulks op verzoek van de maat schappij die wilde voor komen dat de toestellen teruggehaald zouden worden. De maatschap- pi.) is het namelijk niet eens met de betalings voorwaarden. I Op 19 juli begint Trans World Airlines met filmvoorstellingen op haar vluchten boven het Amerikaanse continent. Er zijn speciale projec toren voor ontworpen. De verton in een zijn al leen bestemd voor eerste klas-passagiers. 642) Zonder gewetensbezwaar kun nen we volhouden dat de mensheid 40 eeuwen lang haar intellect heeft gescherpt om klaarheid te verkrygen in de verhouding van de cirkel omtrek tot haar middellijn welke verhouding we, ter besparing van veel woorden, als het getal pi plegen aan te duiden. Alle beschavingen die een geordende samenleving hebben gekend, bouwwerken van enige bete kenis hebben opgericht, inhouds maten plachten te gebruiken, of astronomie en geografie hebben be oefend, zy allen hebben met het getal pi geworsteld en getracht daaraan een bevredigende waarde toe te kennen. Nu mogen we er in dc laatste jaren weliswaar naar hebben gestreefd alle chauvinisme uit ons woorden boek te bannen, het doet ons toch plezier te moeten bekennen dat dc oplossing van deze kwestie eigcnlyk grotendeels een Nederlandse aan gelegenheid is ge worden. Want de oude Egyptenaren mogen met de breuk 16/9 in het kwa draat, de waarde van pi vry dicht in de buurt zUu gekomen, terwyl honderden andere wiskundigen uit dc oudheid en dc middeleeuwen eveneens niet te verwaarlozen bij dragen hebben geleverd, het is uit eindelijk toch de Nederlandse wis kundige wetenschap ten tyde van Prins Maurits geweest, waardoor dit vraagstuk theoretisch en practiscb tot een oplossing werd gebracht. In 1840 bevond zich in dc oude Pieterskerk te Leiden nog een oude grafzerk, waarin het getal pi tot in 35 decimalen nauwkeurig was uit gebeiteld. Deze steen, die sindsdien verdwenen Is, dekte oorspronkelijk het graf van Ludolf van Ceulen, die waarschijnlijk echter Ackerman heet te gelatiniseerd tot Colnnus. welke naam werd verbasterd tot ColDen, van Ceulen. en van Keulen. HU was In 1540 in Hildesheim geboren, maar vertrok naar Nederland, waar hy HET ZO! TOCH IS aanvankelijk wiskundelessen te Delft gaf, maar vervolgens aan de inge nieurs van de hogeschool te Leiden behalve wiskunde ook de Nederland se taal doceerde. Hier in Leiden was het centrum gevestigd van Maurits' wetenschappelijke vestingbouwers en het zal ons dan ook niet verbazen dat we in deze kring eveneens aan treffen Adriaan Adriaansz. Metius die hoogleraar in de wiskunde te Franeker werd en wiens naam nauw verbonden blyft aan het getal pi dat hy, door de benaderingswaarde van de breuk 355/113, tot in 6 decimalen nauwkeurig vaststelde. Maar Ludolf van Ceulen had deze rivaal tevoren reeds glansryk ge slagen door het getal pi eerst tot 20, later tot 32 decimalen te berekenen, welke resultaten werden gepubli ceerd in zün boek „Van de Cirkel", waarvan Snellins de iatynsc uitgave ver zorgde (1619). Het zai u wellicht op vallen, dat op de zojuist genoemde grafzerk 3 decimalen méér zün vermeld. Dit is niet zó maar een aardigheid van dc steenhouwer ge weest, want Ludolf van Ceulen is ook inderdaad van deze laatste drie cyfers de geestelyke vader geweest, hetgeen blykt uit een later geschrift van Snellius. Vandaar dat het getal pi ook wei het Ludolffiaanse getal wordt genoemd, speciaal door de Duit sers, die nationale patentrechten op van Ceulen laten gelden omdat hij in Hildesheim geboren was. Later bleek liet getal pi ook op eenvoudiger wijze als limiet van een rij getallen verkregen te kunnen wor den, maar dc aardigheid van pi is en blyft toch, dat men eeuwig kan door cijferen, want een volkomen exacte waarde is nooit te geven. Dat is dus het grote geheim van de cirkel. Voor verzamelaars zullen we een volgende keer een moderne benadering van het getal pi geven. De reacties die dagelijks binnenko men zijn vaak even verbijsterend als verblijdend. Hoeveel levenscllende gaat er schuil achter onbewogen mas kers. hoe verslindt de ene mens vaak de levensvreugde van de ander, hoe veel ellende dragen velen in het leven mee, die geboren werd in hun kinder jaren! De geestelijk ontheemden, die wel een huis maar nergens een thuis hebben vragen om een gesprek en men vindt ze in alle kringen. Maar wanneer stervenden juichend de hemel binnengaan, moedelozen moed grijpen, beangstigde zielen de angst afgenomen wordt, wanneer een vader schrijft: „Mijn zoon die op weg was een nozem te worden, heeft de Here Jezus gevonden", dan is de blijdschap bijzonder groot. Radio Bloemendaal leeft voor verre, weg het grootste gedeelte op giften die spontaan van de luisteraars ko men. Zowel de Radio-Commissie als de technische dienst, die de gehele zondag belangeloos in touw zijn, doen het werk met vreugde. Een duizend tal preken gaat elke week de deur uit naar alle delen van de wereld, waar Nederlanders zitten. In de ge meente Bloemendaal stellen steeds meer gezinnen zich open om vereen zaamde mensen op te nemen. Op bijzondere wyze zyn wy in contact gekomen met „modernisten" Haarlem en omge ving. Toen wij voor een interker kelijke evangelisa- tiebijeenkomst te Haarlem, waar wij zouden spreken, een onderwerp moesten opgeven, zig met een studie over de nozems. Wij gaven als on derwerp op: „Ik ben een Nozem" niet vermoedend dat de „modernisten" en nozems als wespen op de ranja hierop af zouden ko men. Ze waren in groten getale bij een om de verveling in hun leven stuk te slaan en ziehier een prachtige kans om de bijeenkomst te verstoren. Het was bij het begin ook erg ru moerig. Op ons verzoek of zij wil den luisteren en de toezegging dat ze daarna het woord konden krijgen om alles te zeggen wat ze op het hart hadden, gingen ze wonder boven "won der in. Het werd stil vooral toen ze hoorden, dat er een poging werd ge daan hen te begrijpen. Na ons spreken kwamen er vier naar voren, die voor het forum van het publiek ronduit vertelden wat hen dreef: ze wénsten niet in een burger lijk bestaan dood te gaan. Ze lieten zich niet de wet voorschrijven door ouderen, die er ook niets van terecht gebracht hadden en ze wilden zélf het leven naar eigen inzicht vormen. Aan het eind van de avond kwamen er 27 op ons spreekuur; de volgende week kwamen er 35 bij ons thuis, het aantal groeide: 45, 55 wij moes ten in dc kerkeraadskamer samenko men, maar ook deze werd te klein. Toen begon de moeilijkheid om een gebouw te vinden, dat geheel ter be schikking zou zijn van deze jeugd, die geen eigen „home" heeft, zich thuis verveelt als iedereen naar de televisie zit te kijken en de straat opgaat met alle gevolgen.... Een gebouw kost niet alleen geld. maar wie wil het afstaan aan deze jeugd? Wij zijn nu bezig een interker kelijke stichting te organiseren, die dit werk dragen zal. De moeilijkheden zijn groot: waar komt het geld van daan en dan: deze jongeren willen geen leiding en toch hebben ze leiding nodig Ze zijn bang voor de verve ling en zijn steeds op de vlucht voor deze verveling en voor zichzelf. Hier zijn veel problemen en toch blijkt telkens weer dat het de moei te waard is deze jeugd op te vangen. Ook deze jongens en meisjes die in grote gevaren leven hebben een hart. Hun leven is voor een groot gedeel te een protesthouding tegen de wereld, waar geld verdienen nummer één is, het ouderlijk huis dikwijls geen thuis blijkt te zijn en waar de leegte hen aangrijpt. Wat hébben ze een bravour, hoe kun nen ze „breekfeesten" en „nachtfui- ven" organiseren en toch, wanneer je ze in de gevangenis bezoekt of thuis ontvangt of wanneer ze in de kerk komen, zijn het kinderen van onze tijd. die veel liefde nodig hebben en over wie Jezus het woord spreekt: „Het zijn schapen zonder herder". Wij, kerkmensen, moeten veel van onze hoogmoed en zelfgenoegzaamheid en harde veroordeling afleggen om naast deze mensen te gaan zitten. De geestelijke nood van de wereld, waar in de nozems een scherpe spits vor men, kan alleen bestreden worden door een gemeenschappelijke activi teit van de kerken. Daarom moet er steeds gebeden wor den om een nieuw réveil, dat de ker ken dichter tot elkaar en de kerk als geheel dichter tot de wereld brengt. De oudste zoon uit de gelijkenis was de verloren zoon die geen feest wil de vieren samen met de jongste, die gered werd. En die oudste zoon zijn wij helaas maar al te veel.... Adenauer verbiedt kinderuitzending naar O.-Duitsland In West-Duitsland is gisteren een or ganisatie verboden, die sinds 1954 dui zenden Westduitse kinderen gratis op vakantie naar Oost-Duitsland gestuurd heeft Bondskanselier Adenauer heeft dik wijls geklaagd dat de kinderen van der gelijke vakanties met communistische denkbeelden terugkeren. Hij heeft her haaldelijk de ouders gevraagd hen niet meer naar Oost-Duitsland op vakantie te laten gaan. De namen van de kinde ren die naar Oost-Duitsland gingen, wer den geplaatst op communistische post lijsten voor de ontvangst van propa ganda die bestemd is voor jonge lezers in Oost-Duitsland. Tengevolge van voedselvergiftiging zijn een honderdtal werknemers van drie industriële bedrijven in Stockholm die aten in een gemeenschappelijke kan tine in ziekenhuizen opgenomen. Van

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5