Jlieutuc geihsclje (fimrant Samenwerking worde niet geforceerd Commentaar Feestelijk congres van landlopers NIEUWS in één oogopslag Reactie C.H.U.-voorzitter: mijnramp eist 108 levens Akkoord over vroegere vijfdaagse bij de NS Rumoerige betoging in Dominicaanse republiek V (iuta) ZATERDAG 8 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12219 CURISTELIJK'ISATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is abeblmn myn hert in legljenspott" GEEN VAKANTIE.... zonder een nieuw dames vest of pull over en dan uitgezocht uit een grote keuze bU ADR. van OOY jr BREESTRAAT 39 Leiden. Ook in DRALON en ORLON kwaliteit Vakantie-krediet is mogelijk. Prinses Beatrix, die gisteren haar studie met het doctoraal examen in Leiden voltooide, heeft de afgelopen vijf jaar wel zeer de sympathie van haar hoogleraren verworven. De rector magnificus heeft er gisteravond de pers over ingelicht. De verklaring van prof. dr. G. C. van Niftrik op de zomercon ferentie der Chr. Historische Unie, waarin hij een samengaan van AR en CH bepleitte, heeft tot een uitvoerig debat geleid Voorzitter Beernink was niet direct enthousiast voor een fusie Ook elders in het land heeft de rede grote aandacht getrokken In het overleg tussen directie en personeel der Ned. Spoor wegen is een winstpunt geboekt: men is het eens geworder over een eerdere invoering van de vijfdaagse. In de Veiligheidsraad zijn twee resoluties over Koeweit ver worpen. De Britse werd getroffen door een Russisch veto. In de interparlementaire Beneluxraad hebben de Belgen de l beschuldigd, dat zij te laks optreedl Nederlandse douane ervé tegen de botersmokkel. Vandaag hebben verschillende ambtenarenbonden in Den Haaj geprotesteerd. De belastingambtenaren verwijten de regering dat zij met de personeelsbelangen speelt, en zullen een beroe] doen op het parlement. Voor het eerst in 31 jaar is gisteren in de Dominicaanse Repu bliek een (rumoerige) politieke demonstratie gehouden. D< politie maakte slechts in uiterste noodzaak gebruik van vuur wapens. Er viel slechts één dode, nadat de demonstranten he radio-station Caribe in brand hadden gestoken. De Verenigde Staten hebben opnieuw een Ontdekker-satellie'. gelanceerd, die nu een baan om de aarde beschrijft. Over enkele dagen zal een capsule worden afgestoten, waarin zich een zak met post voor Hawaii bevindt De deskundige verwachten, de capsule op de bestemde plaats te kunnen brengen IS het nieuws als je als verslaggever een tijger op straat tegenkomt? Weliswaar een tijger aan een stevige lijn en vast gehouden door een man die niet voor een kleintje vervaard lijkt maar toch een levensechte Ben gaalse tijger van zo'n 200 kilol De bezoeksters van een restaurant vonden het in ieder geval wel nieuws en drukten hun neuzen tegen de ruit toen ze het fraaie dier op straat ontdekten met als gevolg dat de tijger hen ontdekte en al even zeer zijn neus tegen de ruit duwde. Angst schijnt er van beide kanten niet bij te zijn, hoewel een glaswand nu niet bepaald een hecht tussenschot vormt! Wat bewoog temmer Pat Anthony om met zijn tijger te gaan wandelen door de straten van San Francisco. Heel simpel (en voor de verslaggever werd het toen al minder interessant): het ging erom publiek te trek ken voor zijn circus, dat de avond zijn eerste voor stelling zou geven. Een gewone gang van zaken dus, want voor een derge lijk doel ziet men in som mige steden bij tijd en wijle olifanten, kamelen of appelschimmels door de straten trekken. Het enige ongewone is nu nog slechts dat voor dit doel een tijger was uitgekozen. Vermoede lijk een vrij ongevaarlijke tijger, anders hadden de autoriteiten geen toestem ming gegven voor deze wandeling! Nu een onverwachte vraag: als u op straat die tijger zou hebben ontmoet, had u dan 's avonds in uw krant iets over deze tijger wandeling willen lezen? Ook nu u door bovenstaan de nuchtere ontleding van het geval weet dat het wei nig meer is dan een recla mestunt je van een een cir- U hoéft die vraag niet te beantwoorden, want u bent geen journalist. De journa list moet wél die vraag be antwoorden, niet alleen voor dit geval maar voor de duizend-en-een nieuw tjes en nieuwsberichten die hem per dag onder ogen of ter ore komen. Hij moét kiezen en dat moeten kiezen, iedere dag weer voor iedeje rubriek, is als het ware het hart van het krantenvak. Hierdoor im mers wordt het karakter van de krant bepaald, wordt een stempel op de krant Als we het daarover eens zijn, is het dan onlogisch dat wij een beroep op u doen op u als abonnee van onze krant om de bon ingevuld aan ons te retourneren? Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (straat) (woningplaats) Volgens de Tsjechoslowaakse radio zijn gisteravond 108 mijnwerkers om gekomen bij een brand in een steen kolenmijn in Dolniasucha (Ostrava). De reddingspogingen duren voort, doch nog geen der 108 arbeiders kon' worden gered. Coaster iu aanvaring met Grieks schip Tegen mideraaoht is de uitvarende coaster Phecda van Van Nievelt cn Goudriaan in Rotterdam bij het licht schip Goeree in aanvaring gekomen met het Griekse schip Anglia (3000 ton). De Phecda is naar Rotterdam teruggekeerd met vrij ernstige averij. De Anglia heeft de reis voortgezet. (Van een onzer redacteuren) DE VOORZITTER der C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, heeft gisteravond tijdens de zomerconferentie van de unie te Woudschoten opnieuw de waarschuwing laten horen, dat de samenwerking tussen christelijk- historischen en anti-revolutionairen niet geforceerd mag worden, omdat anders stukken en brokken zouden ontstaan, die niet meer te repareren zijn. „Persoonlijk ben ik er niet helemaal van overtuigd", aldus de heer Beernink, „dat, als het tot een fusie komt, wij als christelijk-historischen in de nieuwe eenheidspartij op de lange duur als volwaardige bondgenoten van de anti-revolutionairen zullen worden beschouwd. Ik vrees, dat we na zekere tijd een positie zullen innemen, die niet ver van die van slaven afstaat ring niet mag leiden tot het te loor gaan van het typische christelijk-historische erfgoed: de evangelische vrijheid, de denkruimten enz. Sommigen meenden, dat samenwerking zonder fusie als voor opgezet doel de voorkeur moet hebben. Een minderheid (waartoe ook enkele top figuren hoorden) bleek sceptischer tegen over de door prof. Van Niftrik bepleite eenheid te staan. „De jongeren", zo zei een der rapporteurs tot de hoogleraar, „hadden liever gezien, dat u aan uw standpunt van twee jaar geleden zou heb ben vastgehouden. U was toen tegen een samengaan". Deze interventie van de unie-voorzitter besloot gisteren de discussie over de rede „bondgenoot of slaaf?" die prof. dr. G. C. van Niftrik 's morgens over de verhou ding tussen christelijk-historischen, anti revolutionairen en rooms-katholieken (nationaal en internationaal) had gehou den. De reacties van de discussiegroepen op prof. Van Niftrik's pleidooi voor eer nauwer samengaan met de a.r. warer nogal uiteenlopend, maar over het alge meen toch wel voorzichtig positief. De meerderheid bleek geen vrees te koeste ren voor een intensievere samenwerking, eventueel uitlopend op een fusie. Wel stelde men uitdrukkelijk dat de toenade- Officiële dealer v Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen LAMMERMARKT 3 rfhandel „de Valk" n.v. Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad zyn gisteren overeengekomen, geza menlijk bij de bevoegde autoriteiten een voorstel te doen tot invoering van de wijziging van de secundaire I arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei inplaats van met ingang var de winterdienstregeling per 1 ok' Voordat directie en personeelsraa bijeenkwamen, heeft de personeelsrar een afzonderlijke vergadering gehoude waarin de standpunten van de drie e: kende vakbonden uitvoerig zijn bespri ken. Men acht de vervroegde invoerin van de vijfdaagse werkweek mede be langrijk omdat daardoor ook de extr uitkeringen voor onregelmatige dienst e overwerk veelvuldiger zullen worden. Ten aanzien van de in te voeren ver beteringen als zodanig is aan de pan taire commissie reglement dienstvoor- waarden verzocht, op korte termijn om trent een aantal verlangens van de per soneelsraad nader advies uit te brengen. In aansluiting op de besprekingen NIET ENTHOUSIAST Ook unie-voorzitter Beernink was ken nelijk niet enthousiast over het professo rale betoog. „Voorlopig kan ik nog geen groot enthousiasme voor samenwerking of fusie opbrengen", zo zei hij. Wel meen de hy, dat de overwegingen van prof. Van Niftrik in eigen kring zullen moeten worden bestudeerd. Zeer benieuwd was de C.H.U.-voorzitter naar de reactie in de anti-revolutionaire pers op hetgeen de c.h.-hoogleraar heeft gesteld. Het is zeer wel mogelijk, dat bijvoorbeeld dr. Bruins Slot zal schrijven, dat hy iemand als prof. Van Niftrik en diens barthianen niet nodig heeft in de nieuwe eenheidspartij. Voor vervolg zipagina II Dc lustrumvierende Utrechtse studenten hielden gisteren een buitendag in cn rond het kasteel van Wijk bij Duurstede. Men be sloot met een openluchtmaaltijd op de markt van het oude stadje. Daar zat ook prinses Margriet aan, tussen (links) J. Lens, praeses van de lustrum-, pers- en propa- gandacommissie, en N. M. A. ter Linden, die de titelrol in het open luchtspel Frangois Villon vertolkte. Iln het kasteel van Laeken ontvingen koning Boudewijn en koningin Fubiola een delegatie van blinden uit verschillende landen, die in Brussel aan een congres deelnemen. De foto laat zien hoe de Belgische Koningin zich met haar gasten onderhoudt. Radiostation in brand gestoken Duizenden rumoerige betogers, die leuzen riepen tegen dictatuur cn ti rannen, hebben gisteren de studio van radio Caribe in de Dominicaanse re publiek in brand gestoken. Dit gebeurde nadat een menigte tegenover het nieuwe hoofdkwartier van de oppositionele revolutionaire partij drie sprekers vanalf het balkon aangehoord had. De leiders waren woensdag terugge keerd uit langdurige ballingschap. Het gebouw van radio Caribe dat grenst aan het grote officiële partij- paleis, werd ernstig beschadigd, niet tegenstaande de pogingen van een grote menigte brandweerlieden. De radio ver dween uit de lucht. Radio Caribe steunt de regering van Auto reed huiskamer (leeg) binnen De bewoners van een houten woning aan de Grote Velderslaan in Apeldoorn hebben gisteravond de schrik van hun leven gehad. Op een moment kwam na melijk een personenauto pardoes het huis binnenrijden, die in de huiskamer to: stilstand kwam. De auto werd bestuurd door de 20-jarige G. A. T. uit Apeldoorn, die slipte bij het nemen van een bocht De bestuurder die zag aankomen, dat er brokken zouden worden gemaakt, sprong hals over kop uit de wagen, waardoor de auto zonder bestuurder dwars door de tuin koerste en de wo ning binnendrong. Er bevond zich op dat moment gelukkig niemand in do Grootscheepse razzia in Zuid-Afrika Ruim 700 politde-beambten n Dur ban vrijdagavond uitgekamd misda digers en zwervers. De razzia maakte deel uit van een nieuwe werkwijze van de politie qm het aantal mddaden in het land te drukken. Reeds eerder zyn dergelijke razza's uitgevoerd in Johannesburg en Pretoria. Een zegsman van de politie zei. dat slechts enkele verdachten en zwervers opgepakt waren, maar dat de vondst aan gestolen goederen en gevaarlijke wapens groot was geweest. Te Pietermaritzburg is tegelijkertijd een razzia gehouden. Daar zijn 30 kleur lingen gearresteerd. Overleg vakantie ambtenaren nog niet beëindigd (Van onze soc.-econ. redactie) De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft deh gisteren bezig gehouden met een voorstel van de regering om het aantal vakantiedagen van de ambtenaar met •en zesde te bekorten. Zoals men weet, reeft de invoering van de vrije zaterdag ?en langere vakantie tot gevolg gehad. De regering wil de vakanties, die od 1 juli nog niet waren opgenomen terug- brengen tot de duur, die voordien gold. In de commissie is men er gisteren echter niet uitgekomen. De centrales voe len weinig voor het voorstel, zoals dat er thans ligt Zij willen de vakanties dit jaar normaal laten doorgaan. Naald drong tot bij hart door Een Franse groentenhandelaar uit Pont de Beauvoisin, die met zijn vrachtwagen uit Lyon onderweg was naar huis voelde olotseling een hevige pijn in zijn borst. Stomverbaasd constateerde hij dat er een draad uit zijn vel stak. Hij" trok er aan. maar de pijn. werd zo hevig dat hij laar gauw mee ophael'd. Hij vervolgde zijn weg naar huis en ging na aan komst direct naar het ziekenhuis Daar opende een chirurg zijn borst en vond er een naald in die tot op enkele mili- meters van het hart was doorgedrongen. De groentehandelaar had in Lyon zijn en vrouw, die i het jasje had president Joaquin Balaguer maar voor een reorganisatie van de leiding van enkele weken geleden, werd het station beschouwd als anti-katholiek en leverde het vaak kritiek op Amerika. De meeste Dominicanen zijn rooms. Voor de brand verzamelde zich een groep rumoerige betogers in het Colon- park tegenover de straat waar zich het hoofdkwartier van de partij bevindt en schreeuwde: ,,Weg met de dictatuur", „De -Mor-nnen tegen de muur" en „Ga heen Trujillo". Angel Milan, Nicolas Silfa en Ramon GsstiiMo, de leódens vam da partij, spra ken in gematigde termen vanaf het bal kon maar beloofden „strijd woor de de mocratie", tijdens de verkiezingen die voor 1962 beloofd zijn. Zij keerden deze week uit ballingschap terug met als waarborg van Balaguer dat zij vrijheid van spreken zouden heb ben. ORGELS en PIANO'S D M IIT BODEGRAVEN UUU I Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst (~)P DE ZOMERCONFERENTIE van de C.H.U. heeft professor Van Niftrik dus gepleit voor nauwere samenwerking tussen de Nederlandse protestanten op politiek gebied. Wij zouden willen zeggen: de hoogleraar had langzamerhand in dit opzicht ook zekere verplichtingen. Weinigen toch heb ben als hij zich gedurende vele jaren be ijverd om de verschillen tussen de pro testanten op politiek terrein- te accen tueren. Dit laatste heeft ons wel verdriet. Niet, dat wij zelf voor die verschillen geen oog hadden. De verschillen zijn er. Maar wie aan verschillen aandacht geeft, heeft spoedig de neiging ze te overtrekken. Ter wijl er toch zo veel is, dat protestantse christenen, immers juist als christenen, met elkander gemeen hebben. Dat gemeen schappelijke is zelfs het beslissende. Het betoog van professor Van Niftrik was, omdat het dit gemeenschappelijke en beslissende centraal stelde, bemoedigend en vertroostend. Wij voor ons willen be kennen, nimmer de hoop op een dergelijk geluid te hebben opgegeven, al was het vaak een hoop tegen hoop. De verwachting, dat de machten van deze tijd allengs de christenen toenade ring tot elkaar zouden doen zoeken, was daarbij bovendien nauwelijks opwekkend te noemen. Toch heeft ook nu de hoog leraar terecht met zoveel woorden van die snel wassende machten rondom ons gewag gemaakt. Er is onder christenen, niet het minst in onze tijd, een betreurenswaardige ver deeldheid, ondanks de oproep en aanma ning van de ene Heer tot eenheid. Er is verdeeldheid in kerkelijk opzicht, er is verdeeldheid in de politiek, op sociaal terrein, ja waar niet? De Heer heeft die verdeeldheid onder Zijn kinderen ge brandmerkt als een verhindering voor anderen om tot Hem te komen. Is er scherper veroordeling denkbaar? Als christelijke krant klaarblijkelijk nog een van de weinige zaken die men ondanks de verdeeldheid gemeen heeft hebben wij het altijd als onze roeping gezien, hier op matiging aan te dringen, de werkelijke verschillen niet te verdoe zelen, maar deze, ze immers plaatsend tegenover het beslissende gemeenschap pelijk, te herleiden tot de werkelijke en dus bescheiden proporties en dimensies. Het kost ons geen moeite om vast te stellen, dat in het betoog van professor Van Niftrik veel was, dat aanleiding geeft tot, en recht heeft op, dankbare over weging. Tendens stationair jasje laten maken dooi de naald me 'laten steken. r* EDURENDE het weekeinde zullen i in een vochtige, maar zachte luel stroom van de oceaan blijven liggen. Hierin passeerde in de afgelopen nacht een zwak frontje, dat op de meeste plaatsen wat lichte regen bracht. Ook tijdens het weekeinde kan hier en daar nog een spatje vallen, maar dc neerslag zal van weinig of geen betekenis zijn. Morgen zijn er ook wat meer opklarin gen te verwachten. De temperatuur in de ze vochtige lucht zal in de middag onge veer twintig graden bedragen, waar door het weer een wat drukkend ka rakter zal hebben. In het algemene weer beeld komt weinig verandering want wij blijven voorlopig in een zuidwestelijke luchtstroom, zodat de temperatuur ook rTr,rr« mrm in de komende dagen geen grote stijging HET WEER IN EUROPA De Bilt verwacht tot morgenavond: Rapporten hedenmorgen zeven uur zwaar bewolkt en aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen; morgen van het noordwesten uit opklaringen. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. Koel weer. Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zondag: zon op 4.30, onder 20 op 2.21. onder 17.50. Maandag: zon op 4.31. onder- 20.58; jwïito maan op 2.58, onder 18.49 uur. EinSh Nieuwe Maan 13 juli. Temper. Station gcsteldl) ag 'sz la|f! z3 Vitss Eelde De BUt R.JNA VIJFHONDERD weg" met algemene stemmen plaats karweitjes moet zoe- landlopers hebben in Ka- goedgekeurd. ken. het veel moeilijker heeft Jeff Davids, de „koning dan een blanke.. Aan onze de landlopers", benoem- niet-blanke landlopers ko- v*,m.ir dezelfde rechten lamazoo (Michigan, V.S.) een nationaal congres gehou- de Matthew K. Martin uit den, dat besloten werd met Kalamazoo tot „koning van een galabal. de niet-blanke ridders van de weg". Davis, die de stichting van In de werkbijeenkomsten hun organisatie had voorge- van de „Ridders van de weg" steld. zei: „Ik erken, dat een werd ecu organisatie van kleurling, die aan lager wal voorrechten toe als aan hun durende het congres, dat blanke collega's :u week. Scheergerei voe- de landlopersorganisatie is en n zij in hun bepakking niel zijn hele hotel ter bcschik- king van het congres had ge- Ondanks hun stoppels heb- steld. Hij heeft, gelijk vele liÜ" m®efte ^ndlopers ge- andere landlopers, het zwer end leven opgegeven, maar eek heeft geduurd. vera een organisatie van kleurling, die aan lager wal conferentie trokken de stad tcur van het hotel Eddie Niet blanke ridders van de is geraakt en van plaats tot uit met een baard van bijna Gustas die Groothertog" in blijft een actieve rol in de organisatie spelen. In 1962 zal het congres te Tonawanda, New York, wor- len gehouden en voor de bij- - enkomst van 1963 wil men bijna Gustas, die „groothertog" in naar Dublin in Ierland gaan. ik zie kunnen ze die alleen weelderig leven geleid. In krijgen als ze zich organi- het Columbiahotel kregen zij seren." gratis maaltijden een Vele. deelnemers aan de vriendelijkheid van de direc- Zd.-Limb. Helsinki Stockh Oslo Athene Rome 3 20 16 1 6 JO 16 2 4 22 14 0.3 l.bew. wzw 31 l] 19 w. bew l.bew |v 3 32 1 1 19 nw 1 I 21 indstll 3» Indstii 21 10 l.bew. h.bew. l.bew. windstil 25 13 zw.bew. windstil 30 18 l.bew -o 2 28 17 onbew tstil 35 21 onbew istll 29 18

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1