Meisjes met een „revolver" Blad Open briej Als U gaai kopen TIP-PARADE j 'Jëè& ZATERDAG 8 JULI 1961 y Wat zal ik eens gaan doen We zitten weer midden in een bepaald „seizoen", de periode die voor heel wat meisjes een wat onbestemd karakter heeft. Ze zijn van school gekomen en weten nog steeds niet wat ze nu zullen gaan doen. De richting of baan, die de ouders al dan niet met klem suggereren, trekt haar niet helemaal aan, zodat het einde van het lied vaak is: „nou, dan zal ik dat baantje maar nemen, omdat ik toch niks beters weet..." Nu zouden er vele, vele „Blad-Zij's" vol te schrijven zijn over beroepen, die meisjes alzo kunnen kiezen. Want u weet het, er zijn er nogal wat. Slechts drie van al die tientallen zullen we deze én de twee komen de weken even onder de loep nemen, 't Is maar een willekeurige greep, eigenlijk zon der enig verband, maar 't zijn beroepen zo dachten we die niet al te bekend zijn en die, héél misschien, nou net een ant woord kunnen geven op de vraag: „wat zal ik eens gaan doen ^lÜeer een nieuw beroep Al weer een paar jaren lang is het in de stoffenzaken en de modehuizen voor zomerse kleding vaak al katoen wat de klok slaat. Natuurlijk, er is nog zuivere zijde, ook de syn thetische vezel vindt daarnaast aftrek, maar katoen blijkt voor velen favoriet. En geen won der, er zijn zulke mooie ka toentjes bij, dat zelfs de meest vooraanstaande ontwerpers er het oog op laten vallen voor charmante „grand-gala-toilet- ten". Het lijkt wel of het be grip „katoen" een soort tover woord is geworden in de mode. Toch vereist die katoen-rage wel enige vakkennis van de koopster, want die veredelde ka toenen zijn onderling weer zo ver schillend van kwaliteit en struc tuur. dat ze allemaal voor ver schillende doeleinden gebruikt kunnen worden. Zoudt u bijvoor beeld voor een extra feestelijk jurkje een „gewoon" katoentje kopen, dat er zo op het oog aar dig uitziet, dan komt u misschien AL GELEZEN? Er is een nieuw beroep voor meisjes bijgekomen! Een baan, waar- voor je bij hoge uitzondering s(ation ym een oliemaat. eens geen uitgebreide voor- schappij, opleiding nodig hebt, noch een of meer diploma's behoeft te bezitten. Daarom én.... omdat dit werk, althans voor meisjes en vrouwen in ons land nog verzoek zelfs het koelwater vrij nieuw is, willen we dit bedrogen uit. Voor dergelijke kleding is alleen de allerfijnste kwaliteit popeline geschikt. Voor mantels, deux-pièces en rokken bijvoorbeeld is er weer een an dere kwaliteit, bij voorkeur een zware fantasie-geweven katoen. Er zijn bij de moderne veredel de katoenen ook stoffen in een „linnen-kwaliteit". Ze zien er uit als linnen en lenen zich vooral voor het maken van wijde rokken en sportkleding. Dan zijn er nog de lichte en luchtige katoentjes, die wel shantung lijken! Vooral voor het hoog-zomerse seizoen zijn ze uit stekend te verwerken. Ook zien we ze waarop dessins met een relief-effekt zijn gedrukt, waar door de kleuren dieper en war mer lijken. Zo ziet u: een kleine doolhof is het wel en wie dus katoen gaat kopen doet er goed aan re kening te houden met de ver schillende eigenschappen en struc turen van deze stof met die spe ciale finish. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllillllllllllHIIIIillg vóór u I s Nu kent ons tal stations, wj „revolver", die land al een zekere handigheid beschikken, niet zo vreselijk verlegen zijn en goed met mensen kunnen om gaan. Wil ze deze cursus gaan volgen, dat zal ze eerst bij een of ander service-station van de de slang zit, de benzinetank stopt en op maatschappij een baantje moeten zoek zelfs het koelwater en zoeken, omdat haar ..baas" haar het oliepeil controleert. Maar, dat dan deze korte opleiding kan la- zijn uitzonderingen, beter gezegd ten volgen, zo hij dat wenst. Dat rietje van drie beroepen op on- een samenloop van zoeken van een baan zal zo moei- ze vrouwenpagina met deze omstandigheden, „vader is ziek. lijk niet zijn, want men kampt, „primeur" openen. En om dan dus help ik die klant wel nu maar te zeggen, waarom u~* het hier draait: elk meisje of Sng5eu£g','iSmimte ""taa™ iedere jonge vrouw, die er omdat een van onze grootste olie- lam wei even zoals gezegd, ook hier met een Op het ogenblik is dit beroep veel tekort aan geschikt personeel. het middelpunt maatschappijen sinds kort cursus is gaan geven aan vrou welijke pompbedienden. Misschien vindt u het geen uit gesproken vrouwelijk beroep. Auto's en wat daar allemaal bij komt kijken," zijn meer Dit zijn ze dat wij tijdens i het hoekje konden kijken aan u mogen voorstellen: PMToos Los uit Rijsoord (21 jaar) zaken, is wellicht u\y reactie, is de eerste van de zeven. Wie Kom met die- mening echter niet ooit eens in deze Zuidhollandse voor de dag in het opleidingscen- gemeente zijn auto laat „volgooi- trum aan de Haagse Goudriaan- en", zal dan wel door Toos zelf, kade. waar we met een aantal in of haar zusjes Annie en Jo wor- lielder witte jassen gestoken meis- den geholpen. Want alle drie de jes eens wat praatten. Stuk voor dochters van de heer Los (en stuk vonden ze het „enig" en ook zijn twee zonen nog) hebben haar ervaringen aan de pomp ieder hun taak in het garagebe waren alleen maar bijzonder drijf. Zelfs moeder pakt op druk- leuk. Om haar kennis over wat ke zaterdagen nog wel eens de er alzo aan een pomp kan om- „revolver" om klanten te helpen, gaan wat te verbreden en vooral als haaj- dochters druk bezig zijn leren wat zij verkopen als klant eens om een blik olie vraagt, volgden ze daar geduren de drie dagen een cursus, waar ze in een gezellige zaal in groeps verband zo het een en ander op staken. Dan maar een meisje Die cursussen zijn er al lang, ongeveer zo'n jaar of tien, maar dan alleen voor mannelijk perso- ^een Angelica Brauer uit Den Haag de rollen omgedraaid De belangstelling ervoor en de ervaringen zijn uitstekend.' „Meisjes blijken evenveel soms zelfs meer op te steken dan man nen", vertrouwde een van de or ganisatoren van de cursus ons zelfs toe.... In een hotel Wat ze er leren? Wel, wat mo tortechniek, produkten-ken'nis, richtlijnen voor de algemene ser vice, verkoop-techniek en etaleren van produkten in de glazen ruim- te van het station, staan op het ?aterdagmiddag letterlijk „e 1.1, nLiw,?JSl™n..drv1f verkoop „te storten". Heren, die komili iit? iV a u. t i u om benzine voorreden, probeerde komen uit alle delen van het land ze van ailes en no„ w;£ van de - omdat terugreizen 's avonds hand te doen /t Was een sport> m leuke", vond Lia.... Gljsen uit Zaandam 'n leuke sport vrij bezwaarlijk zou zijn. logeert de groep in een hotel, hartje stad. 's Avonds gaan ze. begeleid door een van de mensen van deze maatschappij, de stad eens ver kennen of gezellig naar een of andere voorstelling. Eisen, zoals b.v. een m.u.l.o.-di ploma worden er niet gesteld. De cursiste moet natuurlijk wel over Met mensen omgaan word Voor de zomerhitte Juist in deze lioog-zonterse periode zal het japonnetje, dat wij ditmaal voor ons veertien daags patroon kozen, het uitste le kend doen. Het is leuk en vlot en het heeft een lage ronde hals en is mouwloos. De rok is zes- baans, waarvan de middenvoor- Jfc baan zeer ruim wordt aangezet. Een geknoopte ceintuur geeft nog een extra aardig effect. Voor de vervaardiging heeft men in de maten 42, 44 en 46 ongeveer drie en een halve meter stof van 90 cm. breedte nodig. Onder vermelding van num- mer 343 is het patroon aan onze bureaus verkrijgbaar tegen be- taling van 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0.60. U gelieve dit bedrag in postzegels te plakken op de adreszijde van de brief- kaart, waarop u uw bestelling uj doet. Plak deze zegels naast het gewone frankeerzegel. Bestellin- gen moeten uiterlijk 15 juli a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. Lies Laumen uit Koningsbosch bij het Limburgse Echt (31 jaar) bereidt zich tijdens deze cursus voor op het werk dat ze zou krij gen in een volkomen nieuw servi ce-station, dat er aan de grote weg bij haar gemeente door haar zwager zal worden gebouwd. „Ik zo'n beetje de baas en klanten zo goed mogelijk te kunnen helpen, zit ik hier", verklaarde ze en.... ze zat er graag, want ze vond het allemaal bijzonder interessant. „Na zo'n dikke acht jaar als controleuse in een grote fabriek te hebben ge werkt, wil je wel eens wat an ders. Nu kun je fijn met mensen omgaan....", voegde ze er nog Daar (22) laars-Frijters, „Anneke bakker" zoals ze nog steeds in I'lvcnhout wordt genoemd. Toen ze nog verloofd was begon ze met haar toekomstige echtgenoot een volkomen verlopen benzine-statlon weer op te bouwen en door hard werken wisten de twee jonge mensen steeds een grotere omzet te halen, Nu ze een kleine twee maanden zijn getrouwd, bouwen ze samen verder aan hun toe komst, „ziet u, en daarom ben ik deze drie dagen naar Den Haag gekomen", verklaart het kersverse mevrouwtje, die wél iedere avond „hem" eventjes belde.,... Alice van der Kreeke uit Wie- ringerwerf (17) stapte een paar maanden geleden naar de baas van haar broer om eens te vra gen of zij niet „aan de pomp" mocht. Nu dat mocht en nu zou zc niet anders meer willen. Het seizoenwerk in het restaurant op de Afsluitdijk verveelde haar een beetje, want in de keuken van een restaurant ontmoet je maar weinig mensen. Nu praat ze er dagelijks mee, terwijl ze water bijgiet, de meter op de pomp laat verspringen of even „kijkt naar de olie". Ook zij wilde er nog meer over welen en van daar.... een reisje naar de resi dentie. Tenslotte Gerda Zwartjes uit Hazerswoude (20) die de „revol ver" ook met plezier hanteert. Het kantoorwerk, dat ze eerst deed, lag haar niet zo, alsmaar hetzelfde van negen tot vijf, elke dag weer. Dit werk is veel leven diger, 't biedt meer afwisseling en je gaat ie vaste klanten ken nen met wie je eens wat kan bab belen. Om die klanten extra van dienst te zijn twijfelde ze niet lang om „ja" tegen de cursus te zeggen. Waar is „zij?" gaan proberen haar service-sta tion een „vrouwelijke noot" te geven. De ervaringen met de klanten zijn over 't algemeen goed. Keken heel wat automobi listen in het begin wat vreemd op om een meisje aan de pomp te zien verschijnen, stapten ze uit hun wagen om de dop van het water of de oliemeter aan te wij zen.... nu vinden ze het de ge woonste zaak van de wereld. Sterker nog, als er geen „zij" maar een „hij" verschijnt vragen ze soms waar die „zij" is.... En dat is een leuke stimulans. De oliemaatschappij, die als eerste met deze cursus voor meisjes is gestart, heeft dus op het goede paard gewed met dit initiatief. Wat uw dochter worden wil.... we weten het niet, maar in ieder ge val is er voor haar weer een kans bijgekomen tussen de vele, die er op het ogenblik voor haar bestaan. Voorzichtig met haarlak Een onzichtbaar haarnetje, zoals haarlak wel eens wordt genoemd, kan bij verschillende dames het kapsel inderdaad soms netjes in vorm houden, vooral als het pas is gewassen en gewatergolfd. Bent u gewend zo op gezette tijden zelf uw haar met lak te bespuiten, dan moet u toch wel een tikkeltje voorzichtig zijn. De meeste lak ken hebben namelijk een on aangename prikkelende werking op ogen en ademhalingsorganen. Daarom is het verstandig even de ogen dicht en de adem in te houden als het haar zo'n lak- beurt krijgt, 't Is wel niet we tenschappelijk bewezen, dat de invloed van deze lak erg ongun stig zou zijn, maar het ts een Een van de docenten, de heer H. kleine moeite om met de moge- Oostdijk bij de „mannequin", die lijkheid ervan rekening te hou- de witte jas voor vrouwelijke ser- den. vice-station bedienden laat zien. wu1Jl•n-n-n-1 u Ju-uvumruuuwL-u-.w.rLT.-nr met wassen en poetsen wagens. De meisjes Los hebben er bij de inspecteur-vertegen woordiger van de maatschappij vaak op aangedrongen de cursus ook voor meisjes te geven en toen het eenmaal zover was, wa ren Annie en Toos de eersten, die zich liéten inschrijven, ,,'k Vind het leuk hier", zei Toos uit de d van haar hart, ,,'k lfeer boel dingen, die ik nog niet wist en dat komt je klanten al- ar jten goede." „Nee, geen dame!" Angelica Brauer uit Den Haag (19) heeft geen familie met een garagebedrijf. Toen ze op een be- in haar werk: schoenen, meer neel van een service-station. Ook in deze sector echter is er zo als op zoveel fronten een be hoorlijk tekort aan mannelijk per soneel en wat gebeurt er dan vaak....? „We zullen het maar eens met een meisje proberen", is het idee van een garagehouder paald moment of de eigenaar, dan wel de pach- het verkopen v ter van zo'n station, 't Typische dan genoeg had, stapte ze naar is nu, dat „zo'n meisje" vaak uit- een garagebedrijf om daar te sol- stekend blijkt te voldoen en als liciteren. En 't lukte. Maar... ze een beetje in haar werk ge- toen ze de allereerste keer nog interesseerd is, wil ze Iets meer wat weifelend de slang uit de weten, dan alleen het verschil pomp trok om haar eerste klan- tussen „gewone" en „super". Dit ten te bedienen, zeiden de twee heeft die grote oliemaatschappij heren in de sportwagen: „Wij goed aangevoeld en daarom is wensen niet door een dame te men begonnen de cursussen ook worden geholpenDat was een te organiseren. teleurstelling. Nu, na een tijdje, zijn de rollen omgedraaid en vra- goed gen een heleboel automobilisten Angelica. Lies Laumen i je wilt wel ei Koningsbosch s wat anders der Kreeke. uit H gerwerf >t mensen omgaan Anneke' M. Poppelaar-Frijters voor de toekomst Gerda Zwartjes uit Haser veel levendiger Lia Gijsen uit Zaandam (18) vindt u in Zaandijk bij haar oom aan de pomp. Voor haar is het nooit een probleem geweest wat ze worden moest. „De pomp" dacht ze al toen ze nog op school ging en het zal voorlopig de pomp wel blijven ook. Haar tante, echtgenote van de garage houder, volgde de eerste cursus, Lia thans de tweede. Ze hebben haar ervaringen al in de praktijk gebracht door zich op een drukke iEZE week werd mü door twee moeders de vakantie n een andere kant belicht dan orige week. Had- het vakantie in de eerste plaats moet zijn, ditmaal zijn het de bijkomende dingen die de aan dacht vragen. De eerste brief vertelt van een moeder die uit ging twee dagen en goede oppas had genomen, maar bij thuiskomst één zoontje vond met een kram in zijn hoofd en de an der met een middenoorontste king. „Ik dacht toen natuurlijk: nooit weer," zegt ze, „en hoort een moeder ook niet bij haar kin deren?" Nu even nuchter zijn. Als u eens thuis was geble ven, zou dat jog dan niet dat gat in zijn hoofd hebben gekre gen? En klaagde de andere al over zijn oor toen u wegging? Vast niet, anders was u niet gegaan. Er kan ieder ogenblik iets met onze kjnderen gebeuren, en ik denk dat er ook wel geen moe der is die dat bij haar uitje niet op de achtergrond van haar ge dachten heeft. Er zijn maar wei dag uit kun- hebben. En dikwijls wijst het feit dat iemand zó haar hart op haalt aan haar „vrijheid" op een veel te zware belasting op de andere 364 dtfgen van het jaar. Vergéten hoeft u niet, maar overgeven, dat mag. en meer zelfs: dat móet. Een ongeluk kun nen we toch niet tegengaan door op de neus bij onze kinderen te gaan zitten. Laatst nog moest ik naar de groenteboer tegen half vijf 's middags, 'k had er de hele dag geen tijd voor gehad, zelfs niet om me te verkleden voor de kinderen uit school kwa men (een gewoonte die ik an ders streng handhaaf, mijzelf tot verkwikking, waarmee ik niet zeggen wil dat ik vóór vieren slordig en na vieren netjes ben, maar gewoon: schoon kraagje of bloes, borstel door mijn haar, andere schoenen, helemaal even fris) en ja, toen ze allen hun thee hadden gehad en waren gaan spelen of huiswerk maken, moest ik er nog op uit. Wat zal ik eerst doen. dacht ik, me op knappen of naar de groenteboer. Ik koos voor opknappen, want ik heb de ervaring dat daarna' al les beter gaat. Juist stap ik in een ander paar schoenen of van beneden klinkt een geweldig ge krijs, en dan ook zo'n geluid dat je weet: het is iets ergs. In vier sprongen ben ik de trap af en vind mijn jongste zoon te- het verkeer, midden van de glasscherven van de ruit van onze vestibuledeur, met twéfe hevig bloedende pol- 2elf, sen. Hij had willen meedoen bui ten met zusjes en vriendinnetjes in een springspelletje, en zoals dat soms met kleine, kattige meis jes gaat, hadden ze gezegd: jon gens doen niet mee. Anders- is dat voor hem een kwestie van VOOR wie kies ik nu? Dat ligt er aan hoe ik zelf ben. Mis schien houd ik het liever kalmp- jes-aan op dat blazer-jog, mis schien ook weet ik dat het beter is je te vergissen dan nooit iets te beleven dat is een keuze, het zwembad, en die keuze zit min of meer in dag fietsen. Dat is winst, als jezelf verborgen. Zo ook met dat meisje: is ze mooi? lelijk? r U ais U leert net laatste- meeslepend? ik weet het niet. bezorgdheid ufthanden te ge- Stelt ze de jongens die ze strijk aan zet leert kennen, altijd spon taan aan haar ouders voor? Ko men er bij haar thuis veel vrien- vraag: of den omdat het zo'n thuis is? Of vind dat som- heeft zij vrienden omdat andere moeder. EN nu ei Met een ik het niet ri mige meisjes soms al na een uurtje kennis- is niet één geval als het ande maken, met allerlei vreemde re> Maar goed, laten hun vakantie. thuis 1 weten wil? Er jongens uitgaan Zijzelf heeft 'hoe "ik hét'vind" dat zul- zij heeft een afspraakje. Schrijf- met die trui i pijp: ster heeft het hierover al met de moeder gehad (naar ik nend) maar deze lacht er wat moetkomen. om en vindt het allemaal hoogst hebt, kan dat. Dan kan onschuldig. J 1"':: deren die alles willen beleven. het meisje Ons oog echter moet hen volgen begrip moet hen tege- ïen. Als ~jn dat. iets bewaard blijven deze tijd aan winst boekt: open- Ja, wat zal ik zeggen. Aller- heid. Durfde vroeger een moe- eerst dat ik u niet gelijk ga ge- der aan haar dochter van 17 vra- 1 jij die jongen? Maar tegenwoor dig" is het zo dat zij zelfs een open antwoord mag verwachten. En voor de rest moet een moe der nooit vergeten hoe zij zelf zorgeloos en puur, jong vaag. Nergens zijn de omstan digheden dezelfde, en nergens de meisjes. Het zal wel altijd zo blijven dat de een veel moet be leven om te weten wat zij wil en de ander ma. naarmate wijzelf leggen wij voor de ander maatstaf aan. Voorbeeld: do vestibuledeur open niet aa& a leen. maar ook kapot. Een nat- als zijn moeder te handdoek en het bekijken jjfifi de wond rechts en links was aaMiBJ, mij een secondenkwestie: geluk- hem koopt. kig allebei naast de slagader. Vijf minuten later zat hij wat bleek op een zuurtje te kluiven en Donald Duck te lezen, en ik stak de straat over naar de groen- teboer. Met (natuurlijk) in mijn een opzichtige' ring hoofd de gedachte: nu had ik hij veertien dagen later eens weg moeten zijn J,_g scherf iets verder dan was hóllen v; éénmaal. En vrolijk als haar kind toch met een klein geheim: dat onzegbare dat op weg is te wor- ik heb den wat zij belooft te zijn: vrouw. e jon- Hebben wij dat allemaal niet? van 15; aardige Hollandse Die eigen gedachten, zonder dat doet keu_ stiekum zijn? Je eigen le- ar school ven ook al is je leven vol van en man en kinderen en bezigheden? wat En zo kun je als moeder tegen roor ie buurvrouw zeggen: ach, het ,oopt wel los terwijl je heus rig zijn blazer als zijn moeder u<« zegi, vindt alle shirts, sokken er dies meer zij, goed die zij De andere echter wil een trui, zo'n lange die op wel ziet wat je kind beleeft. Als het laatst, met flink trekken, op een soort preutsheid, om wat de kort jurkje lijkt, en hij is mensen zeggen, sluit je de deur pijproker, naar hij moet vooral die heeft:. links.... kaki-broek de groente- met andere woorden je kind. Als je begrip zijn zakgeld toont, is er openheid, en kun je (waarvan het nodige het nódige zeg- spijt gen Néem het. dat je kind groeit zo'n naar een eigen leven, dan ben zulke schoenen je nooit verwonderd, j moet lijk wel, het is weer eens te meer doelloosheid, terwijl een gelegenheid om dankbaar te -jongen knutselt, hij zijn en te vertrouwen dat je kin- ken die ver boven deren bewaard worden. Maar zijn, hij kent ook hebt te zal diepten kennen goed maar ook ontzaglijk veel vreug- van u en Op de dag, dat deze „Blad-Zij" verschijnt, is onze vakantie net een paar uren oud. En zijn we al op weg naar zonnige streken. Dat betekent wat deze rubriek betreft dus, dat ik dc komende paar we ken uw enveloppen niet kan open maken of uw briefkaarten lezen. Voor haar, die nu al weer een tijdje geleden (voor de vakantie- tips begonnen) tip-brieven hebben gestuurd, houdt het echter wat anders in. En wel dat zij deze maand dc kans hebben haar tip tegen te komen. Want deze én de eerstvolgende rubrieken zijn uit „voorraad geleverd". Nu ben ik bang, dat ik niet helemaal door die voorraad heen kom, maar ik hoop wel, dat er een flinke bres in wordt geschoten. Eufln, dat hoort u nog wel. Dus nu dc vol le map opengeslagen om eerst iets tegen te komen over: NAAR DUITSLAND? Naar Duitsland met va- j kantie? Pas dan op. zo waar- i schuwt de heer J. F. S. Tbie- me uit Rotterdam met name de mannelijke lezers van onze j tip-rubriek. Hij kwam nl. in dat land tot de ontdekking, dat daar heel wat stopcontacten waren ingericht voor stekkers met aardleiding, hetgeen bij de aanleg van nieuwe elektri sche leidingen in dit land een voorschrift is. Scheren kan men zich dus niet in een nieuw hotel of dito huis, ten zij men een adaptor in de kof fer pakt, die hier in de elek triciteitszaken wel te krijgea WKG BUBBELS Nu we via de kindertips en de bloempot toch bij de vensterbank zijn beland gelijk maar even de tip van me vrouw A. Verschoor-de Slegte uit Rotterdam. Wie wel eens met plak-plastic werkt zal heb ben ontdekt, dat sommige van die zelfklevende plastics op vensterbanken of kastjes plot seling van 'die lelijke bobbels gaan vertonen. Wat er ook aan gedaan wordt, ze verdwijnen niet. Prik er met.de scherpe punt van een fijn naaldje eens een klein gaatje in. De lucht (oorzaak van de bubbels) heeft dan de gelegenheid te ontsnap pen en u bent van dat hobbe lige oppervlak af. BOORD VERSTELLEN U hoeft uw man niet als „proefkonijn" met een versteld boord langs te sturen, me vrouw J. D.-S. uit Rijswijk, want uit uw werktekening kon ik best wijs. 'k Hoop maar dat anderen uw idee óók zul len begrijpen als ik het nu naar beste weten ga weerge ven. Knip voor het verstellen van een overhemd-boord een stukje stof van ongeveer ruim anderhalve cm groter dan het boord uit de onderkant van 't hemd. Dit lapje legt u boven op het boord en wel zo, dat het ongeveer anderhalve centi meter oversteekt. Omvouwen naar de achterkant en dan een zoompje langs de buitenrand naaien. De stof naar de hals toe glad trekken en de hals vastzomen. Een horizontaal knipje geven waar de boord in de hals overgaat en tenslot te stikt u de rand van het boord. Resultaat overhemd weer als nieuw. 't Was een lang verhaal dat gelijk maar het einde van de ze rubriek moet zijn. Volgende week wéér „map-tips"! ENKEL GEBLESSEERD Wie de enkel heeft gebles seerd en van de arts het pa rool „rusten" heeft gekregen moet vaak toch nog opstaan voor de bel en veel van die an- dere kleine dingetjes. Toen me- vrouw T. Vos-Links uit Den Haag dit overkwam, vond ze een goede oplossing, zonder de gekwetste enkel „schade" te doen. Ze nam een lichte keu kenstoel, legde haar gebles seerde onderbeen steunende op de knie op de zitting en kon zich toen toch vooruit bewegen. Met het goede been zette ze een kleine stap vooruit, waar na de stoel werd bijgeschoven. Zo trok ze „zingende en zonder pijn op haar vijf „poten" door huis", schrijft ze er nog bij. Voor het geval het u eens zou overkomen WEG MET DIE KNOPPEN Helaas gebeuren er in ons land vaak veel ongelukken met kleine kinderen, en dit voorna melijk binnenshuis. Mevrouw M. M. Zorge-Maat uit Den Haag wil u een idee aan de hand doen kleintjes van de knoppen van het fornuis te la ten afblijven. Als u om de gas- knoppen een bak van zacht hardboard construeert, kunnen die kleine vingertjes er niet meer bij. Natuurlijk die bak wél aan de bovenkant openla ten, anders kunt u er zélf niet meer bij Zo'n bak kan met dun ijzerdraad rondom het fornuis worden bevestigd. (Leuke foto zond u er bij, mevrouw. Zo'n plaatje in de tip-map van zo'n kleine hum mel is best gezellig!) Alleen., mag ik even uw adres? VUIL PLAFOND 't Is er wel niet de tijd voor, maar u weet, ik lever vandaag uit voorraad dus daar gaan we maax met iets over een vuil plafond. U krijgt dat weer netjes door er de stofzuiger op te zetten. Als de slang tekort is, doet u het samen. Een houdt de stofzuiger omhoog, de tweede gaat met de borstel aan het einde van de slang over het plafond. „Witten wordt er bijna over bodig door" heeft mevrouw C. B. Benschop uit Loosduinen ondervonden. OVERGORDIJNEN Als uw overgordijnen met haakjes op een rails zijn be vestigd, steek dan het eerste en laatste haakje eens niet van voren naar achteren, maar pre cies andersom in de oogjes. U zult zien, aldus mevrouw I. Boender-van der Waal uit Oostvoorne, dat uw gordijnen dan veel netter hangen en dc verkeerde kant van de stof niet tevoorschijn komt. TINNEN TÜEEPOT Dc meeste tinnen theepot ten hebben een hengsel, dat met riet is omwonden. Is dat versleten en hang het er maar doen moet je wat doen: groente halen net dag uit. En je kinderen de, veroverde blijdschap, bevoch- j versieien en nang nei er maar tete?' j /y zobeetje bij. dan maakt U hii teert w ÓX ZS .y/ a van een stukje schulmplastic te 'li te.rite SI 0 Jv y een handvat, dat veel langer h I houdt en dc warmte niet door- g laat. wil mevrouw J. Kranen- n 21ln leven (lonk uit Rotterdam 11 r>vpn la. laten gaan, dat moet je ook. In ten geluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17