Sander Visser veertig jaar organist in Hillegom Alphens carillon speelt op 31 augustus Als koordirigent in wijde omtrek geliefd leermeester Grootste, 600 kilo wegende klok gisteren gegoten Volgende week Alphen in Laura-sfeer NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1961 Eer van zijn iverk AANSTAANDE maandag, 10 juli, is het veertig jaar geleden, dat Sander Pieter Visseir voor het eerst in de Hervormde kerk van Hillegom de j gemeentezang aan het orgel begeleidde. In 1921 viel die voor hèm en voor Hervormd Hillegom zo gedenkwaardige datum namelijk op een zondag. Hij is er eigenlijk langs een ongebruikelijke weg ingekomen. Alles, wat aan een organistenbenoeming pleegt vooraf te gaan, ontbrak hier. Géén sollicitatie, géén vergelijkend examen, géén voorhoofden fronsende, kri- I tisch luisterende, streng oordelende commissie preludeerden op de defini- i tieve benoeming. Het is heel ongecompliceerd verlopen. Leo Mens uit Leiden had namelijk op 7 juli een nieuw orgel voor de Hil- legomse Hervormde Gemeente in gebruik genomen. Omdat men er niet helemaal over tevreden was, had de heer Stan daart, directeur van de toen in Rotter dam gevestigde orgelfabriek, aan zijn intoneur Visse gevraagd, zondag tien juli in Hillegom te gaan spelen. Veel zin had die intoneur niet; hij had veel liever in de Rotterdamse Zuiderkerk dienst gedaan: Enfin, u voorvoelt het vervolg wel: als Sander Visser op dat ogenblik aan zijn neiging had toegege ven, zou hij nu niet in Hillegom kunnen jubileren. Na afloop van de dienst vroeg men hem te blijven. En zo toog hij voorlopig zondag aan zondag naar Hillegom. Maar helemaal vastbesloten was Visser toch niet. Het heen en weer reizen verdroot hem. Daarom solliciteerde hij in sep tember naar Steenwijk, waar de toe komst zich rooskleurig liet aanzien. Hier verliep alles wèl volgens de re gels der benoemingskunst. Een examen commissie verkoos hem uit drie kandida ten als de waardigste. Door de betrek king te aanvaarden, kreeg hij de be schikking over twee koren en kon hij tevens een kleine schare leerlingen over- Het ambt zélf bracht zeshonderd gul den per jaar op, dat wil zeggen: drie honderd meer dan in Hillegom. Toch is Visser niet naar Stenwijk ge gaan, óók niet, toen ze daar later nóg eens verhoogden. Het benoemingstelegram arriveerde namelijk juist in de consistoriekamer, toen de kerkeraad aanwezig was. dringende vraag: „Als wij er ook honderd van maken, blijft u dan?" murwde Vissers gevoelig hart Hij blééf- En is er nóg. Nu al veertig jaar Sfeervol milieu Sander Visser is Rotterdammer. Hij werd op twintig augustus 1901 geboren in een huis aan de Bergweg, waar zijn vader een loodgietersbedrijf had. Visser kan uit zijn vroege jeugd nog héél wat vertellen. Dat kunnen alle gevoelige mensen, die in een prettig, sfeervol milieu opgroeiden. Sander gelooft vast. dat veel mensen aan zo'n omgeving hun zin voor muzikale schoonheid te danken hebben. Zijn moeder leerde hem en zijn broer tje en zusje al in de prilste jeugd een voudige liedjes zingen. Dan zaten ze 's avonds op een stoof en moeder hield niet op, vóór het goed ging. Dat ver geet je niet meer Later kreeg Sander van zijn oom de eerste orgellessen en hij was de koning- te-rijk, toen vader hem op zijn achtste jaar een één-spels Frans harmonium gaf. De ouders hadden hun plaatsen in de Noorderkerk, maar Sander stond vaak 's zondags vroeg op, om de morgendienst van zeven uur in de St. Laurens te kun nen halen Zo wees alles in de richting van de muziek-als-vak. Vader wilde dat wel, maar de financiële middelen ontbraken. Toch heeft Sander volgehouden. Langs een heel prettige, leerzame omweg heeft hij zijn doel bereikt. Stemmen en intoneren De jonge Visser kwam in dienst bij de 'irma Standaart. Daar leerde hij van de Belgische vakman D'Hondt, vluchteling rit de eerste wereldoorlog, die als een Horm over zijn land raasde, het stemmen ?n intoneren. D'Hondt, die zijn zoon had /erloren, hield van Sander als van een ïigen kind. Het was een pracht van een eermeester, getuigt Visser nu nog met iankbaarheid. Op zijn zeventiende jaar al, reisde hij voor de firma het hele land door, om orgels te intoneren en te stemmen. Die iagelijkse praktijk bezorgde hem een uitgebreide, grondig vakkennis en een ?cherp gehoor. Intussen ging de muzikale studie voort. Visser nam orgellessen bij J. H. Besse- aar (in de Gereformeerde Nieuwe Zui- lerkerk), later bij J. H. van Herwaarden evens lessen in theorie en compositie. Het orgel van Van Herwaarden (hij lééft nóg, is nu al negentig jaar), een groot nstrument met 49 stemmen, is in 1940, mèt de rusachtige Hervormde Zuider- cerk, ten onder gegaan. Visser heeft er onvergetelijke uren beleefd. Daarom ook vilde hij op die zondag tien juli liever aiet naar Hillegom. Waardering De jubilaris is over de Hillegomse Hervormde gemeente best te spreken. Vlen leeft met het werk van de organist nee, waardeert zijn zondagse orgelspel, /an de predikanten (vroeger al de pre- tikanten Mulder en Eerhard, tegenwoor- lig de predikanten Brouwer en Veenen- iaal) ondervindt hij de grootst mogelijke nedewerking. Dat doet hem goed, omdat het stimuleert tot steeds beter doordacht en verzorgd inleidend en begeleidend orgelspel. Zo stellen de predikanten het op prijs dat Visser tussen twee „tafels" bij de avondmaalsviering geen onbedui dende muziekjes wenst te spelen. Hij vult de intermezzi liever met verhef fende sfeervolle kleine werken van Bach en HëndeL En de dienstdoende liturg wacht dan tot het laatste akkoord Is verklonken De gemeente zélf is in de loop van de tijd toonzeker en attent geworden. Als de organist geen toevallige verho gingen speelt (dat doet hij liefst hele maal niet), blijven ze ook in de zang weg. De organist behoeft hier niet te gen onwil, onnadenkendheid of traag heid op te zwoegen. Bovendien kan hij gerust een eantus figuratus spelen; de mensen zingen het koraal er gewoon doorheen... De predikanten, ook de vreemde, erkennen: je kunt er alles mee doen! Zelfs als de organist bene den, bij zijn koor is, gaat de zang töcb Kerkkoor Visser is ruim vijftien jaar geleden met een kerkkoor begonnen. Het is wel niet groot (de beperkte ruimte stelt hier een dwingende limiet), maar samenge steld uit geselecteerde stemmen, die uit stekend in aantal tegen elkaar zijn af gewogen. Zo is het mogelijk, een waar devol repertoire op te bouwen. Van het koor wordt bij de jeugddiensten en kerkelijke hoogtijdagen dankbaar ge bruik gemaakt. Met kerstmis geeft het wel eens vijf uitvoeringen, ook gaat men vaak zingen in het bejaardencentrum en in de stichting Vogelenzang. Nu zijn we vanzelf terecht gekomen bij een andere muzikale bezigheid, waar aan Visser niet miinder sterk gehecht is: de koordirectie. Zijn werkzaamheid als dirigent beperkt zich lang niet tot het kerkkoor. Tien zangverenigingen van ouderen en jeugd profiteren van zijn vakmanschap en grote ervaring: Burger- veen, Lisse, De Kaag, Ndeuw-Vennep, Heemstede, het mannenkoor varf de Vi- kon-tfabriek- voor-landbouwwerktuigen, dat 's maandags, zó van het werk, ln overall komt repeterenBij die tien hebben we dan nog niet eens de twee patiënten-koren van „Vogelenzang" ge rekend. Goede resultaten Prachtig werk is dat, en de resul taten zijn boven verwachting. Je moet zien, hoe de mensen opgewekt naar de paviljoens teruggaan. Er is nog nooit wat naars gebeurd. Maar je moet heel gewóón doen en niet bang zijn, ook niet, als er toevallig eens geen broeder bij is. De resul taten liggen hélemaal niet op een hoog kunstniveau, maar de mensen HILLEGOM De raad was bijeen In de Hillegomse raadsvergadering die gisteravond onder voorzitterschap van de burgemeester werd gehouden, werd mel ding gemaakt van een ingekomen schrij ven van de heer J. van Waveren (Prot.- Chr.) waarin werd gevraagd om welke redenen het parkeerverbod in de Wil- helminalaan nog niet was ingevoerd. De voorzitter deelde mee, dat eerst de grond moest worden aangekocht en daarna van Ged. Staten vergunning moet worden verkregen tot het hebben van een vrije uitweg van dit terrein naai de provinciale weg. Van de heer W. Imthorn (Prot.-Chr.) kwam de vraag uit te zien naar een ander kermisterrein, daar hij het be zwaarlijk acht dat dit in de nabijheid ligt van het bejaardencentrum „Park wijk". De voorzitter maakte duidelijk, dat he te laat was hierop in te gaan. De terreinen zijn reeds verhuurd. Vol gend jaar zal het gemeentebestuur hier de nodige aandacht schenken, als dan nog op verplaatsing zou aan dringen. Aan de speeltuinvereniging „Patrimo nium" werd een subsidie verleend van f 500 voor vernieuwing van het hekwerk. Aan de heer C. A. Rijnbeek werd een perceel grond langs de Haven verhuurd voor f 200 per jaar. Het voorstel tot verkoop van grond aan mej. F. Kuiper werd aangenomen. Het voorstel tot verbetering van de riolering en bestrating van Vosselaan en Meidoornstraat had de belangstelling van de raad. Uitvoerig werd gesproken over de noodzaak van dit verhoogde krediet en de vraag of de uit te voeren werken nu zodanig zouden worden ondernomen, dat men over enige jaren niet opnieuw moet beginnen. De voorzitter kon niet anders dan verwijzen naar de mening van de des kundige die de mogelijkheid had ge opperd, dat er bij dit werk geen nieuwe damwand zou behoeven te worden ge plaatst. Dan zou het verhoogde krediet niet nodig zijn, maar B. en W. hadden uit voorzichtigheid het krediet toch maar voorgesteld om, als het wel nodig zou zijn een damwand te plaatsen, met het werk te kunnen doorgaan. Het voor stel werd met algemene stemmen aan genomen. Samenkomst De interkerkelijke gebedssamenkomst die hedenavond zou worden gehouden gaat niet door. De eerstvolgende i: de eerste zaterdag in september. knappen er van op; het is een vorm van therapie. Visser dirigeert daar al vijftien jaar. Met geweldig veel genoegen Onvermijdelijk voerde het gesprek nu naar de concoursen, die langzaam aan tot het probleem-nummer-één van de amateurmuziekbeoefening dreigen uit re groeien. Visser voelt er eigenlijk niet veel voor (hoe is het mogelijk!), maar todh wil hjj de psychologische betekenis niet onderschatten: ze wekken de ener gie op, prikkelen tot trouw repetitiébe- zoek in de slappe zomermaanden. En de koorleden krijgen de gelegenheid ook naar anderen te luisteren. Sander ;r heeft intussen over de resultaten niet te klagenzijn koren veroverden sedert 20 augustus 1923 meer dan hon derd prijzen: Maar hij is er beslist tégen, dat de dirigent van het koor met het hoogste aantal punten automatisch de direteurs- prijs wint. Dat behoeft niets met elkaar te maken te hebben, vindt hij. Nog vers in het geheugen ligt het geweldige suc- dat twee van zijn verenigingen op het laatstgehouden concours behaalden, met de beide beschikbare bekers Voorkeuren Visser's voorkeur gaat uit naar Baeh i Handel, ook Haydn. Maar niet ieder koor kan Bach aan. In dat geval zijn Mendelssohns werken heel geschikt. Je moet de mensen ook geen stijl opdringen de natuurlijke evolutie niet forceren. De oudere garde is met Duits groot geworden; de jeugd voelt veel voor En gels. Visser klaagt niet over gebrek aan belangstelling bij de jongeren: er is een geregelde toevloed, die de gelederen aan vult en versterkt. Deze vakbekwame, succesvolle dirigent dankt veel aan zijn leermeester Fred Roeske. Wensen De jubilaris, die zijn feest in de herfst nè de bollendrukte, hoopt te vieren, heeft twee grote wensen: een grondige restauratie van zijn Hillegomse oude, ro mantische, dus voor de moderne klank behoeften ontoereikende orgel èn een even grondige herziening van het con- courswezen. Wat de eerste betreft: de verwezenlijking daarvan maakt een gro te kans. De tweede wens wordt heel misschien óók nog wel eens vervuld. Maar eer het zover is We wensen Sander Visser alvast toe. dat hij óók zijn gouden jubileum, even vitaal, als organist van een hem waar dig, eerlijk en rein klinkend instrument zal mogen vieren. Joh. van Wolfswinkel. BENTHUIZEN Arnoldus van Osschool De regenkleding, die de leerlingen de drie laagste k tassen van de Arraoildus van Osschool vrijdag hadden meege bracht voor de jaarlijkse schoolreis, be- hoefde met et worden gebruikt. De reis voerde nen door westelijk Nederland. In Sohevanêngen werd de nieuwe pier bezoohtde diengaae Artis was het hoog tepunt ven een oezoek aan Amsterdam de Uitspanning Oud-Valkeveen bleek ideaal oord om de gehele middag L vertoewu. Tegen acht uur kwam ne gezelschap weer bij de school aam. Hier ■hadden de mimidaels ongeduldig gewor den moeders zien reeds opgesteld. Geslaagden Onze plaatsgenoot Leen van Veen be haalde te Leiden het diploma-machine- bamlkw-rken. Jan Wim Voskamp slaagde automonteur. Beiden i de Chris- Leiden. De met goed het V.AM. ontvingen hun opleiding felijke Technisch; school laatste deed gisteren, gevolg, ook examen diploma. NIEUWVEEN Verkeersdiploma's uitgereikt Gistermiddag werden in de zaai Leii- veld verkeersdiploma's uitgereikt aar scholieren. De bijeenkomst ging uit var de afdeung van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Bui gemeesber Kammenga was verhinderd de diploma's uit te rei ken, vandaar dat de heer J. J. Roovers had verzocht, of het onderwijzend per soneel vun de scholen dit voor zijn reke ning w 1de nemen. De heer Roovers bracht eerst dame aan dit personeel ook aan de rijkspolitie voor alle onder vonden medewerk mg. Drie leerlingen kregen de onderschei ding „met lof" .-mdat zij geen enkele fout hadoen gemaakt. Het zijn: T. Reij-' neveld, H. Soede en J. Vervark. De ge meente Nieuwveen verraste hen met een presentje Er werden deze middag ook films vertoond, namelijk Prins Bernhard in de Ned. AnrtiLen er, in Zuid-Amerika. Maandag hopen wij de namen van de geslaagden te vermelden. NOORDWIJK Burgerlijke stand GEBORENRonald, z v E Looran de Jong en G A P Versluis, Wilhelmina- straat 1 Bertus CorneLis, z v B Plesman en C Hoogervors.. De Boender 7: Hen- drika Mathilda, d v D Broekhuizen R J Welling. 's-Gravenddjkseweg Herman Gerardus Maria, z v Th F W Warmen hoven en Th M van Seggelen, Jacques Urlussimat 27Margaret Eli zabeth, d v J Sleeboom en M M Derbv- shire. Bc-atnixstradi 2; Bram, z v C Pas- schier cn C Hart, Kersappelstraat 2; Cornelns Gerardiu» Petrus Maria, z v P J Smit en M Oh J van dor Burg, Wilhel- minasibraat 55; Nelly Elisabeth, d v C Duij'nda.n en J Glasbergen, Emmaweg 10. ONDERTROUWDPieter Huigen, Sassenheum. en Petronella Sophia The- resia van Houten Frederik Gerardius Lascaris en Jacoba Johanna Hoenderdos; Jan van Duin en Helena Duin. GETROUWD: Horatius Albarda en Johanna Charlotte v Poel voorde; Fraai- cisous Jozef van Nobel en, Lisse, en Wil helm: na Apolonia de Haas. OVER' EDE-NBastiaan Vink. 62 j, IJmuiderstraat 12 NOORDWIJK Gevestigd en vertrokken van Rotterdam, naar Zwarteweg 20; H M J Roozen van Tilburg, naar Langevel- derlaan 1; J Heijstek van Rotterdam naar Zwarteweg 20; M J Heidenrijk van Am sterdam, naar Zwarteweg 20; J L Bake van Den Helder, naar Noraweg 20/1; M TJ L van Berckel, van Zeist, naar Picki weg 5; J D Geurts, echtg v Van Wijk, van Apeldoorn, naar Pické straat 45: C .Tongejan. van Boskoop, naar Zwarteweg 20. Vertrokken: C van der Laar, met echtg en 2 k., van Quarles van Uffordstra; naar Aruba, Nassaustraat 63; F E Kroon van Langervelderlaan 1 naar Nieuwer- Amstel, Bovenkerkerweg 19; Th Maindl, echtg v Van Beusekom van Langevelder- laan 1 naar Rotterdam, Koggestraat 21a; J M Pesschier, echtg v Van Rooden Boerenburgerweg 42 naar Noordwijker- hout, Zilkerduinweg 94; N E Nieboer Zwarteweg 20 naar Haarlem, Acaciastraat 83; M C van Arkelen.van Zwarteweg 20 naar Zaandam. Ooievaarstraat 4; C C A de Haan van Zwarteweg 20 naar Rotter dam, Mathenesserlaan 433; W Kleinveld van Zwarteweg naar Zaandam, Ooiev straat 4. Verhuizingen binnen de gemeente B Scheurwater van Zoutmanstraat naar Kersappelstraat 3; A F L van Berg met echtg en 1 k. van Egmondert straat 2 naar Bijdorpstraat 4; A P L den Elzen met echtg van Van Galenstraat 16 naar Kerkstraat 20; M Veldman met echtg van Hoofdstraat 141 naar Oranj' Nassaustraat 59; J T de Lincel, van Kat- wijksestraat 22 naar Van Leeuwenstraat 5; J P Posthuma met echt van Atjehweg 17 naar Westerbaan 11G W Wiersma, van Bernhardstraat 7 naar Oranjeweg 33 J Alleman met echt, van Voorstraat 77: naar Wilhelminastraat 15; M L van de: Wiel met 1 k, van Golfweg 12 naar Wes terbaan 13; J van Beelen, van Katen- blankweg 10 naar Piet Heinstraat 30; Th van der Zanden, van Van de Mortel straat 67 naar Albert Verweystraat 24a, H Schriek, van Zwarteweg 20 naar Pim pernelstraat 8; J C van Poelvoorde met 2 k, van Zeereep 7 naar Dennenweg 7 S Pasma met echtg en 3 k, van Huis te: Duinstraat 35 naar Prins Hendrikweg 22; J C Brederode met echtg en 1 k. Offemweg 52 naar Offemweg 50; J Wort- man met echtg, van Jan Kloosstraat 54 naar Boerenburgerweg 43; C Bulk echtg en 2 k, van Jan Kroonsweg 1 Margrietstraat 14; P J van der Zalm met echtg en 4 k, van Molenstraat 27 Weteringkade 36; M C Vermeij met echtg van Bronckhorststraat 15 naar Voorstraat 77a. Voetbalwedstrijd Vaojavnd 7 urn speelt Noord wijk nedeilaauwedstrijd tegen Quick Boys uit Katwijk Spreekuur schoolarts De schoolarts noudt zitting woensdag 12 juli van 23 uur in de openbare la gere school. Van Panhuysstraat. Zonda gsdiensten De zondagsdiensten der huisartsen wordt v/aangenomen door dolkter Gou- driaan. Nieuwe Zeeweg 37. belet 2333. Wij'k Verpleging zuster Van Leeuwen Hoofdst-rat 12. telefoon 2907. Geslaagd vuurwerk Op het strand vóór de Koningin Wil- helminaooulervard wend gisteravond eer groot vuurwerk algestoken. Er was zee» veel beisingsteLldng. Geslaagd Voor het technisch gedeelte van bel U.T.S.-examen slaagde te Den Haag de heer G. Vogelaar alhier. Benoeming Tot onderwijzeres aan de Ohr.-Nat. school te Ter Aar is benoemd mej. C. de Ven te. alhier. SISSEND EN BRULLEND stroomde gistermiddag om even over drie het wit-gloeiende metaal uit een der enorme ovens van de klokkengieterij van Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel in de geleidegoten en van daar naar de klokkenvormen, waarvan er een is bestemd voor het Alphense carillon, dat zal worden geplaatst in de toren van de Hervormde kerk aan de Ju- lianastraat, dus in het hart van Alphen. Als kokende lava verdween de rokende vloeistof, onder een temperatuur van ruim 1000 graden Celsius spattend in de gaten van de klokkenvormen, totdat deze gevuld waren. De klok die in deze serie werd gegoten was de groot9te die het carrillon bijgegoten moest worden. Deze knaap weegt als hij straks gebruiks- klaar is, 600 kilo. De klok zal tevens dienst gaan doen als derde luidklok, samen dus met de beide reeds in de toren aanwezige klokken, waarvan de moederklok 1200 kilo weegt en de daar opvolgende 850 kilo. Omdat de gistermiddag gegoten klok de grootste van het carrillon is woonden een lid van het carrilloncomité. te weten drs. M. A. Taal, rector van het Chr. lyceum, en van het werkcomité de heren L. Spreij Jzn. en Joh. Westmaas. met hun dames dit gebeuren bij. Mejuffrouw Bruins Slof vertegenwoordigde met haar jongste drie broers, haar vader, burge meester Bruins Slot. De klok die het gezelschap voor het Alphense carrillon heeft zien gieten, zal om in het randschrift dragen dat deze Is geschonken door de coöperatieve Boe renleenbank. Het plaatsen van deze na men op de klokken is echter toeval. Alphen want. zoals de heer Westmaas vertelde, dit bij loting uitgemaakt. >e meeste klokken voor het Alphense rarrillon. ten getale van 42 zijn reeds klaar, en staan gestemd en wel op ver zending naar Alphen aan den Rijn tc wachten. Natuurlijk bestond er voor deze klokken, die temidden van tal van an dere in het magazijn lagen, bij het Alphense gezelschap grote belangstelling. Grappig was het, op deze klokken de /an tal van Alphense bedrijven Visserij golfjes Zoutvisserij op Groenland werpt goede resultaten af voor de Westduitse trawlervloot TAE WESTDUITSE TRfelLERREDERS zijn over het algemeen zeer tevreden over de zoutvisserij op Groenland, waar mee zij bwee jaar geleden een begin hebben gemaakt. Vorig jaar werd door de treilers, diie kabeljauw onder Groen land vangen en deze aan boord tot ge zouten vis verwerken, voor een bedrag van 5,2 miljoen mark rechtstreeks in Portugal aangevoerd. Dit jaar hoopt men voor een bedrag van tien miljoen mark in de Portugese havens aan te voeren. De voornaamste afnemers van het Duitse produkt zijn Portugal, Spanje, Italië, Griekenland Afrika. Bovendien komt thans ook de export naar Zuid-Amerika op gang. De Duitsers ondervinden bij deze zgn. zoutvisserij wel stevige concurrentie van IJsland, Noorwegen en de Faroër-eilan- den. Het opnieuw op gang brengen van de zoutvisserij, die in feite een heel oude wordt echter als Ook in Nederland werd vroeger veel aandacht aan de zoutvisserij besteed. Een aantal Scheveningse loggers heeft een paar jaar geleden nog eens een proef met deze visserij genomen. De belang stelling voor de zoutvisserij is echter niet aroot in ons land. Gearien het Duit se succes, kan men dat wel betreuren Wachten op haring In de Westduitse vissershaven wordt thans met spanning gewacht op de bin nenkomst van de treilers, die na de Duit se Vlaggetjesdag ter haringvangst zijn vertrokken. De vraag naar verse haring is in Wostduiitsland door de sterke uit breiding van de comservenindustrie zeei groot. Deze industrie verwerkt thans per jaar 210.000 tot 220.000 ton verse haring De Westduitse vloot is naet in staat om alleen voor deze enorme hoeveelheid te zorgen. Daarom wordt er veel haring in Duitsland ingevoerd uit de Smanda- navische lauden en ondermeer uit Ne derland. Vorig jaar had de produktie van de haringindustiue in West-Du;ts- land een waarde van 381 miljoen mark. Rond 14 000 personen werken in dez* Westduitse industrie. Redelijke visserij Het was op zee overal goed weer. visserij was nu eens redelijk, want werden 80 tot 400 manden haring makreel gevangen op 54 tot 56 graden noorderbreedte. Hoger dan die breedte gaat men momenteel niet. De LJM 20 Johannes Polderman boek te een dagvangst van 120 manden ha ring, de L1M 10 Maria van Haltem deed een trek van 50 manden haring, de KW 49 Antje een trek van 50 manden ha ring, de Huilbertje een trek van 50 man den haring. De Nelly ving in twee trek ken 120 manden haring, de Arie in eer trek vijftig manden haring. Op de kust vingen de loggers cn kot ters 80 tot 250 kilo tong en 10 tot 15 manden bij vis per etmaal De Katwij kers vingen met de vleet 8, de Scheven kiger* f kantjes gemiddeld. Wat er was Twaalf schepen voerden vrijdag Umuiden 1120 kisten aan. waarvan 9chelvis. 100 wijting, 120 gul en kabel jauw. 130 haring, 140 makreel. 75 schol 2 tarbot. 55 varia, 240 stuks kabeljauw en 200 kilo tong. De LJM 36 Jacoba Gesiua zorgde een aanvoer van 180 kisten. Voor vis en haring boekte deze trawler besomming van ƒ20.000. De KW 12 had 200 kisten cn 100 stuks kabeljauw, de KW 146 had 210 kisten en 100 stuks kabeljauw. De KW 143 had 180 kisten, de KW 4 Golfstroom had 80 kisten cn 10 stuks kabeljauw, de LJM 66 165 kisten en 30 stuks kabeljauw. De tongprijzen lagen opnieuw zeoi hoog, namelijk ƒ5.70 voor de lappen De tong 2 was weer wat lager, namelijk ƒ2.50. Makreel was erg duur, de bonken noteerden ƒ40. Schol was eveneens prijzig, de kleine schol 1 en 2 kwamen boven 65. Ook voor pennen-schelvis werd niet minder dan 66 betaald. Ln Scheveningen was de aanvoer 150 rondvis, 800 haring, 150 makreel, 100 schol, 8000 kilo tong. 170 kantjes groene haring en 825 kantjes jonge haring. Proefvaart KW 183 De bij de de scheepsbouwwerf De In dustrie (D. en Joh. Boot n.v.) te Alphen aan den Rijn voor rekening van de n.v rederfj „Aleida" te Katwijk aan Zee ge- bouwe KW 183 (Aleida» zal volgend» weck zaterdag de officiële proefvaart maken. Vertrek 's morgens 10 uut uit de Kon. WiLhelmimahaven te Vlaardiingen. 8000 kilo Een der directeuren van het bedrijf, de heer H. Fritsen, leidde de Alphenaren door het bedrijf, waarbij hij op vele bij zonderheden wees. In deze fabriek wor- o.m. klokken voor een carrillon te Springfield in Amerika gegoten waar de grootste een gewicht heeft van bijna 8000 kilo. Het Alphense carrillon is een 4-octaven carrillon, dat als het volledig zou zijn uit 47 klokken moest bestaan. De heer Westmaas vertelde, dat er een goede kans is, dat ook deze laatste vijf kleine klok ken nog aan het totaal kunnen worden toegevoegd, waardoor Alphen straks dus een volwaardig carrillon zal bezitten Het ligt in de bedoeling, het carillon op 31 augustus in gebruik te nemen. Dat dit natuurlijk met enig officieel ver toon zal gebeuren, staat vast. Alphen mag stellig trots zijn op dit carillon. Bekend is, dat vooral burgemeester Bruins Slot de stimulerende figuur is geweest voor de verwezenlijking van deze plannen. Op 31 augustus zal deze actie dus succesvol worden afgesloten en zal Alphens bevolking dagelijks her innerd worden aan het werk van aantal actieve Alphenaren en de vele gevers en geefsters, die de zaak finan cieel mogelijk hebben gemaakt. A.T.T.C.-nieuws Door een restauratie van de turnzaal „Hou-Vast" zal de laatste nederlaag wedstrijd van A.T.T.C. tegen S.V.E. uit Utrecht niet in Alphen worden gespeeld. In overleg met S.V.E. wordt de wedstrijd gespeeld bij S.V.E. De 4 teams vertrekken per trein om 6.50 uur. De datum blijft 10 juli. Door bovengenoemde restauratie zag A.T.T.C. zich genoodzaakt enkele ken het IJsclubgebouw te huren. Met belangstelling zoeken de Al phense dames en heren naar de opschriften van Alphense bedrij ven op de reeds gereed liggende klokken. Rechts de heer A. Groe ne veld en de heer L. Spreij Jzn. ALKEMADE Gewijzigde openstelling Meerbrug Het gemeentebestuur heeft besloten in gaande 8 juli de Meerbrug over de Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder te Nieuwe Wetering voortaan voor door vaart van schepen gesloten te houden in de periode van 1 april-1 oktober van za terdagavond 22 uur-zondagmorgen 8 uur, zondagmiddag 13 uur-zondagmiddag ur, van zondagavond 10 uur-maan dagmorgen 5 uur; 1 oktober-1 april: van terdagavond 22 uur-maandagmorgen LEIMUIDEN Play Fair voetbalde De tafeltemiisolub had deze week een ontmoeting met Steeds Vooruit uit War mond. Het was deze keer eens geen wedstrijd aan de tafel maar op het voet balveld. Play Fair kwam met drie elf tallen aan de start. Zij gaven Steeds Vooruit goed partij. De eindstand 55 gaf de verhouding in de spannende strijd ped weer. Rode Kruis De huis-aan-huis-collecbe in Leimuiden bracht 205 op. WOURRUCGE Gespaard Bij de Rijkspostspaarbank weid in juni ingelegd een bedrag van f 16.307,21 en terugbetaald fG.919,47. Er weiden 1 nieuwe boekjes uitgereikt. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer A. Robbe, ambtenaar ter secretarie, behaalde :n Den Haag het diploma Arohiefveraor- g'ing I met aamteKeniing. LISSE Leverbaar-veiling De eerste leverbaar-veiling van hel seizoen 1961 zal vrijdagmiddag om twef uur in de veilingzaal van H.B.G. te Lisse aanvangen ZOETERWOUDE Hooibeig afgebrand Gisteravond omstreeks tien voor elf is aan de Bentdijk tussen Zoeterwoude en Benthuizen de nooiberg op het erf van de heer C. Gordijn afgebrand. De oor zaak wa: hooibroei. De brandweren van Hazerswmde en Benthuizen blusten het vuur. da' gelukk g niet oversloeg. Ook de Leid?e brandweer werd nog gealar- Het programma van de Laura-opening 1 nen zich 's morgens tussen 7 en 8 uur op a-s. maandagavond is als volgt. Om melden nan het Nutsgebouw. Alleen de 7 uur de ontvangst van genodigden in laatste dag kan dai niet; anders zou men het gemeentehuis door het gemeentebe- zich kunnen sieren met onverdiende «ttomir 7 30 mjT stelt Anti z:ch op, lauweren het verzetsbeeld5 minuten 8 begeven het gemeentebestuur de genodigden zich naar het raadhuis 8 uur le-dt de Laura-voorzitter, de heer P. Groeithart, de opening in, waarna de burgemeester 't openingswoord spreekt. De padvinders groep Alphense Meeu wen binder leiding van hopmam Offriniga verzorg' diet vdaghijsen, waarna Arid het volkslied speelt. Vervolgens heeft een opmars plaats van de dames-keurploeg van het Kon Ned. Gymnastiek Verbond, met o.a. de Ned. kampioen Ria van Velzen uit Bo degraven; zij brengen een aantal ring- numtner? Ook d> dames van Hou-Vast en Wil-ucraoht werken mee, ander lei ding v»ü de heer P. Zuid-am. Wat de Laura zelf betreft, van maan dagmiddag 2 uur af is het Nutsgebouw weer aanmeldings- en ontvangstcentrum. Oude bekenden zullen elkaar daar ont moeten en nieuwelingen zullen kennis maken mot de Laarasfeer. Allen ontvan gen diaai hun besoneiden voor deze Vier daagse. Zoals békend is er in onze gemeente togenwijrdig een gen;ewerkplaats van het burgerpersoneel, hieraan verbonden, zullen zestien pe so nen onder wie en kele dames, meedoen. De verwachting s gewettigd, dat voigend jaar ook een mali- baire geniegroep zal deelnemen. Voorzover nodig herinneren we eraan, dat ook de mogelijkheid bestaat, aparte dagtochen mee te rijden; zij die een prettige snipperdag willen hebben, kun- Het Lm tra-bes tuur zal het wed deren als de burgerij dit vierc feeri luister bij ze, door de vlag H^H De Van Mandersloosbraat gaf H J aantrekkelijk steke: hiervan voniig jaar voohbee: Fietsende vrouw (54 jaar) dodelijk verongelukt Gisteravond omstreeks kwart over acht is op de kruising Oranje Nassausingel- Verlengde Aarkade te Alphen aan den Rijn de 54-jarige wielrijdster mevrouw Th. M. M. Strijk-Hoogenboom bij het oversteken van de Oranje Nassausingel door een passerende personenauto gegre pen; zij werd dodelijk gewond. Zij werd ter plaatse door dokter Pilon behandeld en met een schedclbasisfrac- tuur naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het slachtoffer kort na aankomst is overleden. Het ongeluk gebeurde doordat mevr. Strijk-Hoogenboom bij het oversteken van de Oranje Nassausingel niet op het ver keer heeft gelet Toen zij daarbij boven dien nog aarzelde bij dit oversteken kon de bestuurder van de auto (een inwoner van Leiden) ondanks zijn remmen de noodlottige aanrijding niet meer voor- Straatprediklng Hedenavond om half 8 zal de straat, prediking wordo,, gehouden op het plein bij het gebouw Nabij. Het koor o.l.v. do heer Lemkes venieent medaworfriixg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13