Jlicutue Cciitsdjc (Fmirattl Staking in Algerije maakt slachtoffers Commentaar Chroesjtsjef: tong geheime wapen NIEUWS in één oogopslag Nasution moet zich matigen N. den B. krijgt jaar en drie maanden Zuid-Afrika dreigt VN- commissie te arresteren D Infiltratie in Nw.-Guinea WOENSDAG 5 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 i ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12216 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „StanluQstich is aheblmn thgn bert in tegljeaspotf Fijn samen een dagje uit Zie pagina 9 In Algerije zijn vandaag vrijwel alle Mohammedanen in staking gegaan uit protest tegen eventuele Franse verdelingsplannen. Zij gaven gehoor aan een oproep van het nationale bevrijdings front (FLN), waarvan de vertegenwoordigers in Evian met Franse autoriteiten over de toekomst van Algerije hebben onder handeld; tot dusver zonder resultaat. De Tweede Kamer heeft gistermiddag gedebatteerd over het niet ontvangen van gelden uit de voetbaltoto door protestants- christelijke organisaties, zonder dat daar een compensatie tegen over staat. De a.r. woordvoerder noemde dit een „discriminatie door de overheid". van het studentenspel „Frangois Villon", waarin prinses Irene een rol vervulde. Prinses Marijke moest op tijd naar huis, maar prinses Margriet won het pleit en mocht tot het (late) einde blijven. Terwijl premier Tsjombe door de provincie reist, heeft het par lement van Katanga alle overeenkomsten tussen de premier en de centrale regering te Leopoldslad verworpen, omdat ze onder dwang zouden zijn getekend. Hierbij dient vermeld te worden, dat slechts 22 van de 72 afgevaardigden aanwezig waren. Zuid-Afrika heeft gedreigd dat de leden van de VN-commissie voor Zuidwest-Afrika zullen worden gearresteerd als zij een be zoek willen brengen aan dat gebied, hetwelk volkenrechtelijk als mandaatgebied door Zuid-Afrika moet worden bestuurd. LS we nu de namen zeggen van deze vier meisjes, dan zeggen die u niets, want vermoedelijk hebt u nog nooit gehoord van Nina Vagena, Regina Kocyesnakova, Valentina Yashina en Elena Izor- cina. Hoogstens vermoedt u nu dat ze uit Rusland komen en dit vermoeden is juist: het i «Ie 2 nequins die de confectie- shows verzorgen op de Rus sische Industrie tentoonstel ling in Londen. Verscheidene landen (ook Nederland) heb ben al hun modecollecties in de Sowjetunie getoond, nu gaat omgekeerd de Sow jetunie aan het Westen to nen wat haar mode-industrie presteert. En wat is nu het opvallen de? Dat deze meisjes in hun heel gewone, smaakvolle jurkjes, met schoenen zoals ze in iedere Londense (en Nederlandse) winkel te koop zijn en met kapsels die al evenmin extravagant aan doen, dat deze meisjes zo he lemaal niet opvallen. Het zouden vier Londense kan toormeisjes kunnen zijn, winkelend tijdens de lunch pauze. Of meisjes uit Ko penhagen of Kaapstad of Grand Rapids. Want de mo de is langzamerhand univer seel geworden, de verschil len die de hautecouturiers erin aanbrengen daargelaten Men kan dat alleen maar toejuichen. Hoe mooi en in drukwekkend landskledij (men denke aan de oosterse gewaden) ook kan zijn, de draagsters zullen zich temid den van westers geklede mensen altijd wat onwennig gevoelen, niet helemaal op hun gemak. En wat is voor een goede verstandhouding tussen mensen noodzakelij ker dan dat men zich op zijn gemak voelt! Het is al niet anders met kranten: overal ter wereld lyken ze op elkaar. In, het ene land zijn ze wat dikker. In het andere land wat sen sationeler opgemaakt, maar i op het eerste gezicht is niet te zien met wat voor krant men te doen heeft daar voor moet men die kranten lezen, kennis nemen van de erin vertolkte menin gen. Men kiest een vrouw- niet om haar mooie jurkje maar om heel haar persoon lijkheid kies zo ook een krant: om haar persoonlijk heid en haar sfeer! BON Betaling geschiedt per weeg/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewüs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Londen vraagt De Brjtten hebben er bij de Indonesi sche minister van verdediging, generaal Nasution, op aangedrongen de toon van zijn aanspraken op Nederlands N'ieuw- Guinea re matigen. Dit delen gewoon lijk weiinigeflicJbba kringen te Londen volgens Reuter mede Dit zou geschied zijn in het onderhoud, dat Nasution met de Brits; premie. Macmillan en andere hoogwaardigheidsbekleders heeft gehad. Nasution heeft nog besprekingen ge had met de Britse minister van verdedi ging Walkin som en de minister van bui tenlandse zaken lord Home. (Zie ook pag. 5). Troepen en politie hebben vandaag in twee Algerijnse plaatsen in binnenland het vuur geopend op Moslim-betogers, waarbij volgens de eerste berichten vijf doden en verscheidene gewonden gevallen zijn. De botsingen deden zich voor in Telergma in het oosten en Miliana in het midden van het land. Eerder was uit beide plaatsen gemeld dat Moham medanen, die gehoor gegeven hadden aan de stakingsoproep van de FLN, zich op de pleinen verzamelden om te demonstreren tegen de dreigende verdeling van Algerije dooi de Fransen. Gemeld wordt, dat zich onder de doden én Franse politieman bevindt. Ook in andere steden trekken Mohammedanen zich samen voor aemonstraties. Te Constantirie hebben militairen on geveer 300 Moslims op het voornaamste plein omsingeld die met groen-witte vlaggen van de verzetsbeweging zwaai- In Point Pescade, een voorstad van Algiers, zijn een honderdtal Moslims door troepen en politie omsingeld. Als gevolg van de algemene staking ligt het werk in de grote steden prak. ti'sdh stil De rebellenregering van Fer- hat Abbas had demonstraties ir Vonnis in zaak-Socrates op deze dag in 18,0 de Franse bezetting van Algerije een feit werd. De autoritei ten nouden zioh gereed voor nog meer ordeverstoringen door de samengroepen- de Mohammedanen. In verscheidene moslknwijfcen in Al giers dwong de politie winkeliers hun zaken te openen, ln de wijk Hussein Dey brak de politie de ijzeren rolluiken van een winkel waarvan de eigenaar wei gerde zijn deuren te openen. Uit Blida, circa 40 km van Algiers, wordt vernomen dat daar alle moslim- zaken gesloten waren en dat de werken de bevolking thuis wa-s gebleven. Ook in Bone was de staking effectief en waren het gehele land, omdat de winkels gesloten. 1 In Constantinc cn het nabijgelegen j Telergma zjjn demonstraties gehouden I en er zijn troepen heengezonden aldus' Franse functionarissen. In de grote havenstad Oran was alles rustig. TNE Amsterdamse rechtbank heeft LJ vanochtend de 50-jarige presi dent-directeur van de gefailleerde N.V. Socrates bouw- en handel mij., N. den B., en de 48-jarige oud-onder directeur van de Amsterdamse Bank N.V. Th. H., tot lagere dan de tegen hen geëiste straffen veroordeeld. De rechtbank legde Den B. terzake van bedriegelijke bankbreuk 9 maanden met aftrek en terzake van oplichting zes maanden gevangenisstraf op: totaal een jaar en drie maanden met aftrek (zeven maanden). H. werd voor één geval van verduis tering: in dienstbetrekking van ƒ150.000 tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis (zes maan den) veroordeeld. De rechtbank sprak hem vrij van de primair ten laste ge legde verduistering van twee miljoen gulden en het medeplegen van oplich ting met Den B. van de rembours- en industriebank. De officier van justitie had tegen Den B. twee jaar met aftrek en tegen H. tweeëneenhalf jaar met af trek geëist. In het vonnis tegen Den B. terzake van de bedrieglijke bankbreuk overwoog de rechtbank dait door het nalaten van Den B. om boek te houden op de wijze waantoe de wet hem verplicht, d'e cura toren in het faillissement van de N.V. Socrates belemmerd zijn in de uitoefe ning van de reoh/ten der gezamenlijke schuldeisers en van de fiscus diie niet in staat was een juiste belastingaanslag op te leggen. De rechtbank nam ails be wezen aan dat Den B. zulks ook heef'. De oplichting van de rembours- en Vorige regering van Zuid-Korea naar gevangenis De Zuidkoreaanse bestuursraad hee aangekondigd dat ex-premier dr. Joh Tsjang en zijn voormalige minister, binnen enkele dagen zullen worden ge arresteerd voor een onderrak naar hui betrekkingen met de Noordkoreaanst se communisten. De rooms-katholieke Tsjang werd in mei door het leger ten val gebracht. Kolonel Kim Tsjai-Tsjoen, de voorzit ter van een speciale commissie van on derzoek zei dat zodra zijn commissie ge reed is met haar voorlopige onderzoek alle leiders van de democratische partij van Tsjang die aan deze collaboratie schuldig zijn, ook gearresteerd zullen worden. TREKKER KANTELDE: DRIE KINDEREN LEVEND VERBRAND Drie kinderen zijn gisteren in White side (V.S.) levend verbrand. De land bouwtrekker, waarmede zij een ritje maakten over een heuvel, kantelde om De tank werd opengereten en de kin deren kwamen onder de brandende ben zine terecht. De slachtoffertjes van deze ramp wa ren de 11-jarige Tommy Ellis, zijn 13- jarige zusje Connie en de 10-jarige Joan Galloway. Het ongeluk gebeurde op de boerderij van Robert Finley, de stief vader van de kinderen-Eliis. industriebank n.v. (een promesse-kre diet van vijf ton) acht de rechtbank be wezen in het bijzonder door het gebruik dat Den B. heeft gemaakt van een taxa tie van percelen waarvan de onjuistheid hem bekend was. Jaar voor oplichting De 27-jarige Nederlander K. de B. ia tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting van de predikant en leden van een vrije-evangelische ge meente in Hamburg. Hij had, zoals uit de verklaringen j voor de rechter bleek, de predikant in novembre verteld dat hij naar de, be- i grafenis van zijn in Perzië overleden kinderen moest. De domineg had toen in zijn gemeente 1.770 mark ingezameld om de B. deze reis mogelijk te maken. Een week later kwam de predikant er echter achter dat de man niet gehuwd TZ" ONINGIN JULIANA, prins Bernharö cn de prinsessen Margriet cn Marijke hebben gis. teravond in Utrecht de galavoor stelling van het openluchtspel Frangois Vlilon op het Domplein bygewoond. Dit spel werd opge voerd t.g.v het 65ste lustrum van hel studentencorps. De hoge gasten arriveerden tegen kwart voor tien in de stromende regen. In he» spel trad ook prinses Irene op. De genodigden gingen na de op. voering naai de stadhuishal om te luisteren naar Catherine Sauvage, die speciaai voor het lustrum naar Utrecht was gekomen Het was echter inmiddels al helf twee ge worden cn koningin Juliana en prins Berniiarc maakten aanstal ten om te vertrekken. Maar de smeekbede van prinses Margriet „Mama, ik wil Catherine Sauvage zo graag horen had na een langdurige discussie tussen ouders en dochter tot gevolg dat de Prinses mocht blijven Foto: v.l.n.r. prinses Marijke, de praeses van de lustrumcommissie, O. S. D. Croiset van Ugchelen, H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en prinses Margriet, Zuidafrikaansc minister buitenlandse zaken Louw heeft verklaard dat de leden van de V.N.- conimissie voor Zuidwest-Afrika zul len worden gearresteerd en terug gestuurd wanneer zij Zuidwest- Afrika willen bezoeken. Een kleine groep Indonesische infil tranten zou omstreeks 1 juli geland zajn op het eiland Misool van Nederlands Nieuw-Guinea, ongeveer honderd kilo meter van de olies tad Sorong. Neder landse mariniers zijn op Misool geland en hebben die ac.uervolginig geopend. De infiltranten wanen vertrokken uit Waihai aan de noordikust van Ceram. Misool wordt wel geregv,d door de Koninklijke Marine bewaakt,- docih is niet bezet. De infiltratie werd ontdekt door een bewo ner van een gemeenschap dJ.e slechts tientallen zielen kent. Daarna werd de Nederlandse Marine te Sorong gewaar schuwd. Voligens nog niet bevestigde be richten zijn enkele van de infiltranten door de mariniers gevangen genomen. Minister Louw sprak voor de radio. De commissie zou provocerend zijn opgetreden door mede te delen dat zij zich met of zonder toestemming van de Zuidafrikaanse regering naar Zuid west-Afrika zal begeven. De commissie heeft van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties die de apartheidspolitiek in Zuidwest- Afrika met overgrote meerderheid van stemmen heeft veroordeeld opdracht een onderzoek in de stellen naar de om standigheden in diit beheensohapsgebied De leden vam die commissie verblijven thans in Akkra. Zij vertrekken volgende week naar het Britse protectoraat Beet- sjoeanaland om vluchtelingen uit Zuid west-Afrika te horen. Minister Louw ver klaarde diait de commissi eover de grens aai worden gezet wanneer zij probeert vanuit Beetsj oeanaland naar Ziudwest- Afrika te gaan. De premiers van de zes landen van de Europese economische gemeenschap zullen op 18 juli in Bonn bijeenkomen. Nadien zal president De Gaulle be sprekingen voeren met kanselier Aden- Er is nog geen definitief programma vastgesteld, maar aan te nemen is dat de regeringsleiders zich beraden over nauwere politieke samenwerking. T7ANDAAG is oud-minister-president Drees vijfenzeventig jaar geworden. Het kost ons geen moeite, het is ons veel eer een voorrecht, onze gelukwensen te voegen bij de vele die hem vandaag zul len bereiken. Verschil in mening cn standpunt in on derscheiden opzicht kan ons niet verhin deren, in dr. Drees een groot Nederlander te zien, die voor land cn volk opmerke lijke verdiensten heeft gehad. Hij ver enigt in zijn persoon de elementen van karaktervastheid, van integriteit en van een vaste overtuiging die wij, de politiek ziende als een ernstige zaak. in de politi cus weten te waarderen. Wij zouden het feit van zijn verjaardag gaarne willen benutten om de aandacht te vestigen op twee dezer dagen versche nen publikaties een van de hand van dr. Drees zelf die ons van de mens Drees een helder beeld geven. Het een is een prettig geschreven boekje van E. Messcr, „Dr. Willem Drees", uit gegeven bij Broekman de Meris N.V. te Amsterdam, dat, in journalistieke stijl gehouden, in kort bestek ons de jarige voor ogen stelt. Twee dingen troffen ons onder het le zen. In de eerste plaats dat, naar dr. Drees uit papieren en gesprekken veronderstelt, zijn vader anti-revolutionair moet hebben gevoeld en gestemd. En in de tweede plaats, dat dr. Drees zelf als volgt spre kend wordt ingevoerd: „Ik ben opgegroeid in een orthodox- protestants gezin en heb daardoor gron dig kennis gemaakt met de Bijbel (hij, voegt Messer hiertussen, schrijft Bijbel nog met een hoofdletter), in letterlijke zin „Het Boek", en dan ook het boek, dat in heel onze westelijke cultuur doorwerkt en dat voor een belangrijk deel de gees telijke opvattingen beheerst, ook van wie er niet meer de door God geopenbaarde waarheid in zien. In de bezettingstijd, die mij mijn normale werk uit handen sloeg en mij aanvankelijk meer vrije tijd liet, heb ik mij er opnieuw in verdiept." De tweede publikatie, van de hand van dr. Drees zelf, beschrijft de verschrikking van het concentratiekamp, een verschrik king die de heer Drees zelf, met zovele anderen, aan den lijve heeft moeten er varen: „Een jaar Buchenwald", uitgave van N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam. In sober relaas, waardoor echter de be wogenheid heenbreekt, vinden wij hier ervaringen, indrukken cn waarnemingen weergegeven. Het kan niet anders, of hij zal, wanneer dr. Drees vandaag terugziet, ook aan die donkere tijd terugdenken. Echter zal het hem, zoals ook ons allen, aanmoedigen in een volhardend pogen, hoezeer van onderscheiden standpunt on dernomen, om werkzaam te zijn aan de leefbaarheid van des mensen bestaan. (RITA „Voordat u hier ook maar iets van zegt, pap, ga eerst eens in uw eigen garage kijken. De depressie die in ons land veel wind heeft gebracht, is boven Scandinavië aan gekomen. Tegelijkertijd handhaaft zich een hogedrukgebied halverwege de Azo- ren en Ierland. Ttissen de twee lucht druksystemen is een noordwestelijke stroming aanwezig, die koele en enig zins onstabiele lucht naar onze omgeving brengt. Bij IJsland is een nieuwe sto ring aanwezig, waarvan het gedrag nog enigzins onzeker is. Vermoedelijk zal leze depressie via Schotland naar de Noordzee trekken. Het ziet er dan ook naar uit dat het onvaste weer met tem peraturen die wat beneden normaal zijn, '.al aanhouden. De Bilt verwacht «bot donderdagavond: Veranderlijke bewolking met tjjdelyk afnemende buiigbeid. Overwegend ma tige wónd tussen zuidwest en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandvenvachting Odk morgen koel strandweer met een krachtige tot ma'alge wind tussen west en noordwest. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Temperatuur de middag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten. nu en dian zonnig D. Helder strandweer, roaa. door zeewind nog ïpenburg viiss. Tendens: langzaam stygena ZON LN MAAN Donderdag: zon op 4.27, onder 21.01 i naan op 0.55, omuer 14.29 uur. 13 juli nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur StaUoi sl>| a a la-s /~\P EEN Bijzonder vrced- juli voor dc receptii zame, vrolijke en ge- ren uitgenodigd en nan clanrde recentie nn Hp Amo- volgens de zeven jaar oude rik.'tans correspondent slaagde receptie op de Ame Sherry Thompson dochter bij het groepjeFvoegde "m Mos- van de Amerikaanse ambas- gen Chroesjtsjef zei: sadeur, bij de hand en liet aanval (van de pers) zich door haar rondleiden gonnen", ontwikkelde door het hoekje van de tuin het volgende gesprek, waar het meisje groente i ambassadegebouw merking dat Chroesjtsjefs dat wil. Hij had - met de pers. Toen een Amc- tong zijn wapen is. plaatselijke leider van de zich C.: „Dat klopt. Mijn tong communistische partij ge- rikaanse ambassade kou heeft premier Chroesj tsjcf, die in gezelschap van zijn mijn geheime wapen. Journalist: „Uw tong is uw nodig had geheime wapen niet. U geeft dUÉ ons voldoende ammunitie cn gebruikt I, .ij waar het meisje groente ver- Chroesjtsjef: „Wc zullen de schalk™, gisteren verklaard bou,vt dle ze aa„ de kok va„ aanva, a(slaa„ dat zijn tong zijn geheime de ambassade verkoopt, wapen i Journalist: „Zelfs zonder Chroesjtsjef was in een Chroesjtsjef onderhield zich stralend humeur en plaatste met de gasten die ter gele- geen enkele onaangename nodig. Ik heb hersens." Amerika's natio- opmerking. Eerst sprak hij schrijfmachine." ertelde Chroesj - schonken omdat deze om alles te zien alles te horen." De her sens van het schaap had hij aan een geleerde gegeven, een lid van de academie van wetenschappen. Daarna vurutaj- dra.a/t- tsjef dat hij vorige week in „Ik heb geen uniform Kazachstan genheid r nale feestdag de vierde kort na aankomst op de stoep sident Mikojan met de *op- Ilierop onderbrak vicc-pre- geslacht cn hem de ogen en (geen ogen, oren of hersens9) gegeven zoals de traditie nodig." Eelde De BUt Twente Elndh. Aberdeen Londen A'dam Madrid Mallorca 15 12 OS 28 15 15 - 21 0 32 18 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1