wtm dokter regan 05 Hersteld orgel in Bavokerk feestelijk in gebruik H Nozze di Figaro in gewijzigde bezetting Twee orgelexposities vanfe3« uitzonderlijk belang m p#« m g.. Bachs „Kunst der Fuge5 boeide tot laatste fuga DREES morgen 75 jaar j 1 DINSDAG 4 JULI 1961 Schaak-vraag 115 Ditmaal de combinatie uit de partij RotlewiRubinstein, door sommigen wel eens de „onsterfelijke partij van Rubinstein" genoemd. Zulks ter na gedachtenis van deze geniale groot meester, die in maart van dit jaar in Antwerpen is gestorven. De partij werd gespeeld in het tornooi te Lodz in 1907. HAARLEM DE ORGELSTAD *-■-1 -| - pro organo pleno |dium et fuga in e: ii i. lil ii. 1 i L Wit: Khl, De2, Tal en Tfl, Lb2 en Le4, Pc3, pi a3, b4, e5, f4, g3 en h2. Zwart: Kg8, Dh4, Tc8 en Td8, Lb6 en Lb7, Pg4, pi a6, b5, e6, f7, g7 en h7. Opgave: zwart speelt en wint, dank zij de mooiste combinatie die de schaker zich maar denken khn! nm-vraay 114 Dit was de stand in het probleem van de heer A. A. Polman: Zwart: 7, 9, 12, 13, 17, 18, 23, 28, 33. Wit: 16, 20, 21, 24, 27, 32, 34, 37, 42. Wit wint als volgt: 20—15, 17x26; 37 —31, 26x48 (of 28x48); 16—11, 48x19; 11x2, 28x37 (of 26x37); 27—22, 18x27; 15—10, 19x5; 2x46. Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. A H 8 5 3, Ha. Ru. 10 9 7 4, KI. 7 6 4 2. West is gever, allen kwetsbaar en het bieden gaat: West 1 harten Noord 2 Sans- Atout (sterk spel, met interesse vobr de lage kleuren) Oost pas Zuid 3 ruiten West 4 harten Noord pas Oost pas Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Horizontaal; 1. legerplaats; 4. stad in Duitsland; 7. voegzaam; 10. nobele; 12. vogel; 14. smalle weg; 15. achter- ideel van de hals; 17. gesloten; 18. duw; p0. bloeiwijze; 21. Zweeds Oostzee- eiland; 22. wiel; 24. grove wollen stof; 26. dikke boterham; 27. vaarwel; 29. [vlug; 31. doornachtige plant; 33. als 10 por.; 334. ambtenaar die akten op maakt; 36. voorgeschreven kerkge bruik; 37. hemellichaam. Verticaal: 1. soort vink; 2. vermoeid; |3. stronkje; 4. rivier in Zwitserland; 5. jeiland van Griekenland; 6. ongaarne; 18. kippenloop; 9. vaartuig; 11. sul, jdwaas (Z.N.); 13. volgens de regel; 16. jherkauwend dier van het geslacht der !hertachtigen; 19. vod; 20. meisjesnaam; 23. plant met bittere wortel die tegen maagkwalen wordt aangewend; 25. ioorlogshaven in Bretagne; 26. twee tal; 27. munt in Siam; 28. achting; 30, Vrucht; 32. bijb. figuur; 34. spijstafel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. sander-les- 2. na- fmens-Ida, 3. orkaan-tam. 4. eden-da- ego. 5. keen-adres. 6. merite-bal. 7. en-dg-Erato. 8. droes-enig. 9. mijn- reiger. Verticaal: 1. snoek-me-dm. 2. aarde en-rij. 3. N.M.-keer-Don. 4. de-An-Ni- ger. 5. en-Ada-te-Se. 6. Rs-nader-ei. 7. liter-bang. 8. ed-age-at-i.e. 9. samos- L.O.-gr. Oplichter werkte met „onderscheidingen" In Maastricht is aangehouden de 29- jarlge Belg P. D. P. uit Hoey, verdacht van oplichting en van vervalsing van bui tenlandse onderscheidingen. Deze P. deed zich voor als doctor honoris causa vai Vaticaan. Hij mat zich Franse adelijke namen aan, onder andere „Graaf Percy Pasleau de Surmont" en trachtte indruk te maken door zich te kleden als Belgisch kapitein van de koopvaardij. In Maastricht heeft hij in verschillende gevallen oplichting gepleegd door het verlenen van een Vaticaanse onderschei ding namelijk de „Ridderorde in de mi litie van Jezus Christus". De onderscheiding behoorde echter tot de fantasie van deze Belg. Hij had brief papier en diploma's laten drukken er onderscheidingstekenen laten maken en men vermoedt dat hij behalve in Maas tricht ook elders in het land slachtoffers heeft gemaakt. De zaak is in onderzoek bij de Maas trichtse recherche. Een Maastrichtse jour nalist en een zakenman, die argwaan koesterden toen de Belg ook hen wilde vereren met de Vaticaanse orde, hebben de bedrieger ontmaskerd. In Beusichem is gistermiddag de venjarige Corrie van Mourik om het le ven gekomen toen zij onder een auto gelopen. pro organo pleno (d.i.: „voor het volle dadelijk opviel hoe ver- n gekomen. Albert de ot silot heit grote praelu- fuga in e: tussen deze beide grote composities waren enkele koraal- bewerkingen geplaatst, die gelegenheid gaven de vele solostemmen te beluisteren. Qua karakter is het Bavo-orgel zo ge bleven als het was: namelijk een eigen- GISTERAVOND werd in een geheel bezette Bavokerk te Haarlem het I Wk instrument, dat door de te gerestaureerde orgel in gebruik genomen. In de Vleeshal is een zeer taJTdè vw^hlKi? uitzonderlijke collectie, grotendeels kabinetorgels uit binnen- en buiten- stemmen reoht doet weden-aren. De land samengebracht; in de gerestaureerde Vishal vindt men een verzame- oudere kleinere orgels zijn daarom vaak 1 i ii*- i karakteristieker van klank dan de wel hng schilderijen en tekemngen van kerkinterieurs en orgels 1 Deze tentoonstellingen zijn geopend tot 30 juli. De in de Vleeshal georganiseerde ten toonstelling is voor de orgelliefhebber een buitengewone betekenis. Zelden x>it werd een dergelijke fraaie col lectie huispijporkels tentoongesteld. Uit vele delen van Europa samengebracht: bevindt zioh daaronder een ia 1648 door George Hoad te Boekarest gebouwd tafelorgel met drie stemmen (dispositie regaal 8', fluit 4' fluit 2'); een kabi- mstorgel, in 1772 gebouwd door Pieter Miiller, de zoon van Christian Mülier, de bouwer van het huidige grote Bavo-orgel. afkomstig uit het Hervormd Weeshuis te Haarlem en nog vele andere var. deze wonderlijke in gesloten toestand op se cretaires en kabinetten lijkende instru menten die tot in de vorige eeuw het veel voorkomende huisorgel waren, voordat werelddeel overstroomd werd met de karakterloze harmoniums van Ameri- lanse. herkomst. Alle instrumenten bevinden zich in, vaak zeifis zeer goede, speelbare toe- 1, zodat men een goede indruk kan krijgen hoe schoon de oude orgels klon en hoe zelden dit in onze tjjd oog wordt geëvenaard. Orgeltrappers Niet minder interessant is de verzame ling documenten en literatuur die hier samengebracht is: een brief van Leopold Mozart aan Lorens Hagenauer over zijn bezoek aan Haarfem met zijn zoon Wolf gang Amadeus in 1766, verzameling or- geldisposiities uit versohillende perioden, maar ook een instructie voor de ..Blaas- balgtreders en hunne noodhulpen van het orgel in de Grote Kerk te Haarlem" uit 1869. waaruit blijkt, dat de Neder landse Organisten Vereniging, die onlangs od baar jaarvergadering té Groningen haar ontevredenheid uitsprak over de slechte salariëring, die de organisten in het algemeen heden ten dage-ten deel valt en waar men concludeerde, dat een ander 100 jaar ten aohter is. niet ten onrechte hierop de aandacht heeft geves tigd. Uit deze instructie van 100 jaar ge leden blijkt, dat zelfe een orgeltrapper, wiens werk nu door een elektrische ven tilator wordt verricht al een salaris ver diende van f 150 (naar onze huidige geldswaarde gerekend dus f 1500 k f 2000) Een bedrag, dat zélfs nu vele organisten niet verdienen. De overdracht Des middags begroette burgemeester Cremers in het fraaie oude stadhuis een groot aantal genodigden en bracht dank aan allen die hebben meegewerkt aan het welslagen van de restauratie van het kostbare stadsbezat. dat het orgel van de Bavokerk is. Dr. H. L. Oussoren te Wassenaar, voor zitter van de restauratiecommissie 'die voorts bestond uit de heren George Ro bert, oud-stadsorganist en initiatiefnemer van deze restauratie, Adriaan Engels te Den Haag en Willem Hulsmar.n te Amersfoort) droeg het gerestaureerde orgel over aan hert stadsbestuur, dankend voor het vertrouwen („dat aanvankelijk nog bewezen moest worden") en terug denkend aan de grote discussie die aan deze restauratie vooraf is gegaan, een discussie die ook toen toonde welk een grote belangstelling het orgel altijd heeft gehad en nog heeft. De heer Jurgen Zaehariassen, zoon van de in oktober j.l. overleden directeur van de Fa. Marcussen, die de restauratie Men ziet mijn haar I. instrumenten. Toch vakkundige resotauraitie door de Fa. Marcussen beslist te rechtvaardigen. De stad Haarlem kan thans met dit instru ment beter dan ln het verleden de or gelcultuur verbreiden, hetgeen zij zich tot één van haar voornaamste culturele taken heeft gesteld. Willem Taisma Albert de Klerk, een van de twee Haarlemse stadsorganisten. Beiden de ander is Piet Kce be- bespeelden gisteren het gerestau reerde Bavo-orgel. verrichtte, overhandigde namens deze firma aan de heer Geluk, wethouder onderwijs als dank voor het in hem gestelde vertrouwen een nieuwe wissel- prijs, i.p.v. de oude, die vorig jaar defini tief in bezit was gekomen van Hans Haselböck uit Wenen. Daarna was er gelegenheid het ln barokke pracht herstelde orgel te zien en te horen in een bespeling door Piet Kee. een der stadsorganisten. Des avonds werd onder overgrote be langstelling het eerste concert gegeven door de stadsorganisten Piet Kee en Al- bert de Klerk, geheel gewijd aan wer ken van Joh. Seb. Bach. Piet Kee zette dit concert in met het feestelijke praeludium et fuga in es, Jongd het instrument uit de restauratie Langspeelplaten moderne muziek Op een persconferentie in Amsterdam heeft Philips' Phonografische Industrie gisteren officieel de nieuwe serie lang speelplaten de wereld ingezonden, waar over wij gisteren reeds schreven. De gezaghebbende muzikcriticus van de Sunday Times, Felix Aprahamian, hield een vurig pleidooi voor de moderne muziek in het algemeen en deze platen serie in het bijzonder, die hij „hoogst belangrijk en eigenlijk niet-commercieel'" noemde. Philips is hiermede systematisch met een nieuwe serie begonnen, genaamd „Philips' Modern Music Serie", die op het ogenblik in 14 albums op 18 lang speelplaten 41 composities bevat. Moeten wij het niet eens zijn met de criticus van de Sunday Times, wanneer hij zegt: „U hebt het voorrecht gehad hier in Nederland werken als Lulu en Wozzeck te horen. Maar wie zegt, dat hij deze werken kent, wanneer hij ze één of tweemaal gehoord heeft, liegt, ook al is hij nog zo n bekwaam musicus of cri- Heftig debat bij Ver. Glanzstoff In de jaarvergadering van de Vereing- e Glanzstoff-Fabriken A.G. (waarvan AKU de meerderheid der aandelen bezit) te Wuppertal zijn heftige woorden gewis seld. Zij duurde enige uren. Prof. mr. P. W. Kamphuisen, gedele geerd commissaris van de AKU en vice- voorzitter van de raad van commissaris sen van Ver. Glanzstoff, verklaarde dat de voormalige Duitse aandeelhouders recht hebben op schadeloosstelling van de Duitse bondsrepubliek. Het bestuur van AKU betreurt het zeer, dat tot dus- vere om onbekende redenen deze ver plichting niet is nagekomen. De Nederlandse regeing steunt het standpunt van AKU. Zij ka nechter geen invloed uitoefenen daar dit een inwen dige Duitse aangelegenheid is, aldus prof. Kamphuisen. Hoofdzakelijk uit verzet tegen de hou ding van het bestuur weden er 25 tegen stemmen uitgebracht bij de stemming over de verlening van décharge aan de directie. Voorts waren er 61 onthoudin gen. Bij de stemming over velennig van décharge aan de raad van commissaris sen waren er 29 tegenstemmen en 664 onthoudingen. De verhoging van het di vidend van 13 tot 14 werd met alge mene stemmen goedgekeurd. In Japan heeft de polio-epidemie tot nu toe 87 doden geëist. Er zijn 1299 ge vallen aangegeven. Saarlands Kamerorkest in Leiden TfACHS laatste werk, de na zijn dood Dat men de vele canons volgens de /ton»- r*«»i p1 traditie op clavecimbel resp. twee cla- vecimbels liet spelen, leek ons gezien de grote akoestische ruimte minder ge lukkig, al hebben we het spel van Irm- gard Lechner en Gisela Distlea-Brender zeer bewonderd. Het geluid der klavecimbels vervloeit veel te sterk in deze kerk en zelfs het geluid van het orkest is niet op alle plaatsen in de kerk erg duidelijk waar to nemen. Men zou voor de canons ook het fraaie orgel hebben kunnen gebrui- - heeft vele generaties van historici en musici voor een raadsel geplaatst: waren deze uiterst knappe fuga's en canons, ge bouwd op varianten van een op zich zelf nietszeggend thema, op didactische wijze en bijna zonder aanduiding vai muzikale middelen ongetekend, be stemd voor praktische uitvoering et zo ja, door middel van welk instru ment of ensemble? Of bedoelde Bach dit als een contrapuntisch demonstra- ken. tiewerk, alleen bestemd voor de lec- Voor de fuga's echter, door het orkest tuur? I gespeeld, hebben we de grootste bewon- Een halve eeuw geleden kwamen en- «tering gevoeld, met name voor het prach- kele musici met bewerkingen voor orkest, evenwicht tusser serene bezonken- heid en beheerste expressie dat Risten- part met zijn orkest wist te bereiken. Zo bleven we geb eid tot de laatste fuga de onvoltooide quadrupelfuga met als derde thema het B-A-C-H waarmee de cantor van de Thomaskirche zijn ge hele oeuvre hier signeerde. Het was een goede gedachte na deze onvoltooide der de expositie het koraal „Vor Deinen Thron tret'ich hiermit" te spelen, waar mee Bach zelf zijn werk besloot. De leiding van het Holland Festival heeft met dit Leidse concert een daad van betekenis verricht waarvoor wij haar zeer dankbaar behoren te zijn. Wel licht zullen we dit orkest in de toekomst ook eens in een ander programma mo gen beluisteren. Dr. J. van der Veen, terwijl ook de volgorde der nummers, die trouwens in de oudste drukken ver schilt van die in het manuscript, aan wijziging werd onderworpen. Het werk bleef niettemin moeilijk ver teerbaar en werd zelden in de concert zaal gehoord. In de laatste tijd zijn his torici tot de gevolgtrekking gekomen, dat Bach „Die Kunst der Fuge" bedoeld heeft voor klavier of orgel en bepaald niet voor orkest. De uitvoering, die het beroemde ka merorkest van de Saarlandse radio in de Pieterskerk te Leiden voor een tal rijk auditorium van dit werk gaf in het kader van het Holland Festival, zou men dus van muziekwetenschappelijk oogpunt gezien als verouderd kunnen bestempe len. De hier gebruikte bewerking van Helmut Winschermann tracht door mid del van coloristische tegenstellingen, van strijkers en hobo's bijv., en door dyna mische schakeringen, deze zeer abstracte muziek een voor het oor aangenaam klankkleed te schenken om ook de niet uitsluitend contrapuntisch geïnteresseerde toehoorder te blijven boeien. Ook de volgorde der nummers was door deze bewerker sterk gewijzigd, waaromtrent men in het programma wel enige verantwoording had kunnen af leggen. Een en ander nam echter niet weg, dat we met grote bewondering en sijgende belangstelling naar deze uit voering geluisterd hebben. De prach tige klank van dit orkest, zowel wat betreft de strijkers als de houtblazers, de eenheid van klank en samenspel, de bezielende leiding van de dirigent Karl Ristenpart, het deed al onze theo retische bedenkingen verdwijnen en gaf ons de overtuiging, dat, wil men dit weerbastige werk in concertvorm geven, een orkestrale bewerking de enige oplossing biedt. (Van onze parlementsredaetie) „Er zijn maar weinig Nederlan ders van wie zoveel goeds is te ver tellen", heeft de voorzitter van de Tweede Kamer dr. L. G. Korten- horst eens gezegd over dr. Willem Drees. Er is reden om nog eens bij dit vele goede stil te staan. Dr. Drees wordt morgen 75 jaar. Ons naoorlogse Nederland heeft het stempel gekregen, dat door dr. Drees en zijn vier kabinetten erop is ge drukt. Kort na de oorlog is hij minis ter geworden. Ruim tien jaar lang is Drees ministerpresident geweest. Vrij abrupt kwam aan zijn hoge functie een einde. In december 1958 noopten zijn eigen partijgenoten, de socialis tische Tweede-Kamerfraotie, aange voerd door mr. Burger, hem tot heen- Er is in dc dagen rond de 75ste ver jaardag van deze kundige regent een kleine biografie over hem verschenen. Eduard Messer schreef in de reeks „Tijdgenoten" van Broekman de Meris N.V. te Amsterdam een sym pathiek werkje, alleen maar getiteld „Dr. Willem Drees". „Van" Drees is gezegd, dat hij in de meest letterlijke zin een self made man is", zo begint Messer zijn inlei ding „en het is, geloven wij, zelden met meer recht gezegd. Drees is de loopbaan, die hem naar de toppen van de Nederlandse politiek voerde, op eigen kracht begonnen en hij heelt die toppen op eigen benen bereikt". Dan begint de beschrijving van dit boeiende leven: in 1900 leerde hij zich zelf stenografie. In 1907 werd hij Kamerstenograaf. Reeds in 1913 was hij lid van de Haagse gemeenteraad. De Hagenaars zouden zich van hem later nog veel beter herinneren, dat hij zich te voet van zijn woning aan de Beeklaan naar zijn kabinet aan het Plein 1813 begaf. Dit laatste typeert zijn eenvoud. Ondanks de functie, die hij bekleedde, ondanks de eredoctoraten, die hij ont ving, hij bleef de eenvoud zelve. Van hem is dikwijls gezegd, dat hij in dat opzicht typisch Nederlands was. Hoe zéér Drees een Hollands begrip was blijkt uit het feit, dat sommigen zelfs enigszins filosofisch over zijn optreden gingen schrijven. Dit ging dan in de geest van: „Een land heeft een pre mier, die het verdient. De eenvoud van dr. Drees past bij deze lage lan den". Het tijdperk-Drees ligt thans enkele jaren achter ons. Het is stof voor nakaarten, voor boekjes als dat van Messer. Het is geschiedenis. Niettemin bij deze mijlpaal van driekwart eeuw opnieuw een gelukwens voor hein, die zoveel bouwstenen aandroeg. i soort bewaarplaatsen gaat sn niet voldoende verantwoor delijkheid betracht, zodat verpleegden kunnen weglopen en in de vrije maat schappij schade, dikwijls onherstelbare schade, aanrichten. Daarom is het goed, dat de AVRO een poging doet om met dit gedocu menteerde hoorspel van Heinz Liep- mann wat meer licht in deze dingen te Voor degenen die iets meer willen weten van „het gesticht" waarin geeste- AVRO vanavond Hoorspel over „Het gesticht* lijk gestoorden worden behandeld, het zaak vanavond om 845 uur naar de radio-uitzending van de AVRO te luisteren. Maar al te gemakkelijk wordt Want met wanbegrip en verkeerd ge richte beschuldigingen komen wij er toch niet Het zal dus goed kunnen zijn, te luisteren naar wat de professor, ge speeld door dr. R. J. van Helsdingen, te zeggen heeft op vragen van studen- de therapieën, welke worden deze tijd, nu er een reeks ongelukken toegepast in de inrichtingen en welke is veroorzaakt door gestoorden die men resultaten er, met ernstige zowel als bij gemakshalve maar samenbrengt onder lichte gevallen van geestelijke gestoord- de naam „psychopaten", over deze ln- heid kunnen worden bereikt richtingen geoordeeld. Hopelijk zal deze uitzending meewer- De volksmond praat erover, alsof het ken tot beter begrip en inzicht omtrent deze moeilijke materie, waarover al te lichtvaardige lekenoordelen worden ge- „De hele middag had ik gewin keld. Om 6 uur werd mij gevraagd de rol van Susanna te zingen, die ik zes maanden geleden het laatst vertolkte", zo vertelde Marilyn Tyler mij onmiddellijk na de voor stelling die dc Holland Festival Opera gisteravond in de Amster damse Schouwburg gaf. Graaiiella ScLuttji, dde deze rol de vo- lge vier voorstellingen zong en de 1-aat- te dagen minder gedisponeerd was. e hitte het namelijk na aankomst in het t f(||| f haarcrème mag het gezien worden fantastisch FORSE TUIE F 1.75 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER 46 Rij na rij, zorgvuldig steken. Niet slecht ge daan, Mac, niet slecht gedaan. Op een houten tafel, met primitieve middelen; geen behoorlijke anti- septica, geen ander licht dan een walmende lamp door een zenuwachtige houtzager omhoog gehou den; als anesthesist een grimmige oude vrouw. „Zo heb ik nog nooit gezweet", zuchtte tante Martha, toen ze van haar verantwoordelijke taak werd ontheven, „ik heb geen droge draad meer aan m'n lijf". „Lieve deugd, Adam, kwam al die knoeiboel uit Delmus' lichaam? Hij moet wel ver schrikkelijk verscheurd zijn geweest van binnen, is het niet? Ik heb nooit eerder geweten, dat de men sen aan de binnenkant naar ganzen ruiken. Ik ge loof, dat, als we wisten wat er binnen in ons ge beurt, we geen hap eten meer zouden blieven. En wat moet ik nu doen, Adam?" „Maakt u maar gauw een bed klaar, tante Mar tha, met schone lakens. En leg er een paar hete kruiken in: we moeten hem warm houden". „Zal hij gauw bijkomen? Ik heb zelf zoveel van dat goedje opgesnoven, dat ik op een gegeven mo ment dacht dat ik ook van mijn stokje zou gaan. Je hebt het hem prima geleverd, Adam. Of hij er uitgevoerd en zal haar eens vertellen dat hij nog leeft en dat je hem hebt dichtgenaaid en verbon den". „Ze zitten buiten in onze wagen", zei Claude „Ik zal hun wel even gaan zeggen, dat ze binnen Kunnen komen". En werkelijk trippelde Liza enkele ogenblikken later de keuken in. Ze hield Claude bij de mouw. Wat zag ze er angstig uit: ze beefde over haar hele lichaam. Ze keek naar het doodsbleke gezicht van Delmus en naar de zwachtels om zijn middel. „Hij ligt op sterven", fluisterde zij, „ik wist het wel". „Maar neen, moeder, hij ligt niet op sterven", verzekerde Adam haar. „Hij is nog niet bijgekomen van de verdoving. Ruby, zoek jij even een hemd voor hem. Maar een oud". door Helen Topping Miller dat we een dokter in Mei Laughlin op. Hij was binnengekomen om Del mus op een bed te helpen leggen. „Ik ben er niet op gesteld dat er in my gesneden wordt, maar mócht het ooit nodig zijn, dan gun ik jou de eer. Adam". Toen Adam buiten kwam, was het alweer duister geworden. Het was een echte novemberavond. Tegen de donkere hemel in het oosten tekende zich, nóg donkerder, de heuvelrug af. Er woei een koude wind. In de lichtstreep, die uit een van de vensters viel zag Adam een paar eerste sneeuwvlokjes, dwarrelen. Heel in de verte begon ergens een hond te huilen en al gauw weerklonken van verschil lende andere kanten dezelfde melancholieke klan ken. De rooklucht van het zaagsel van de hout zagerij hing overal rondom. Vader was dood en het kon heel goed zijn, dat daar in huis ook Delmus nu op sterven lag. Het hemd, dat ze Delmus hadden aangetrokken, wai nog van vader geweest. Het was nog voor Jake Regan stierf, al dun en afgedragen en toch bestond het nog, toch bedekte het nu nog het lichaam van zijn zoon. Terug in de keuken draaide Adam de instrumen ten waarmee hg had gewerkt en die hij nu schoon ging maken, om en om in zijn handen. Hoeveel doktoren hadden ze vóór hem gebruikt? „Waar ben je vader?" dacht Adam. Adam wist, dat hij zich zelf moest genezen van de haat die hij Delmus toedroeg, van de minachting waarmee hij op hem neerzag. Dat zou niet gemakkelijk zijn. Het zou zelfs een moeilijke taak zijn want hij zou medelijden moeten kennen en medelijden, zo had men hem geleerd, was iets dat niet bij een dokter paste. Hij ging de slaapkamer binnen en voelde de pols van zijn broer. „Hij zal misselijk zijn als hij bijkomt, Ruby", waarschuwde hij. „Houd een po gereed en zorg voor fris water om zijn mond te spoelen. Waarom gaat u niet naar bed moeder? Hij zal niet voor de middag bij kennis zijn en dan zult u werk genoeg te doen krijgen". „Ik blijf hier", zei ze vastbesloten. Zij zat klein tjes ineengeschrompeld op haar stoel; haar gerim pelde handjes verfrommelden in haar schoot voort durend haar schort. „Ik blijf hier bij mijn zieke jon gen. Ga jij nu maar slapen, Adam". „Neen, ook ik blijf hier in de buurt. Hij is mijn patiënt, moeder. En als hij plotseling zou ophouden adem te halen, zou u me verwijten, dat ik hem doodde". Een dokter moet ook daarop voorbereid zyn. Het enige dat hem sterkte gaf was de zeker heid dat hij zijn best had gedaan. Er ging een dag voorbij en nog een en Delmus stierf niet. Hij was doodziek, had hoge koorts en vaak gilde hij het uit van de pijn. Dan verwenste hij Adam. Totdat Ruby hem op zekere dag gebood te zwijgen. „Als je de vuiligheid had gezien, die Adam uit je body heeft gehaald, Delmus, zou je hem dankbaar zijn. Dan zou je weten, wat Adam voor je gedaan heeft. Die kogel had je van binnen zo goed als in stukken gescheurd. Drink dit op, zoals Adam ge zegd heeft en beschimp hem niet langer waar ik bij ben, of ik ga er vandoor en laat je hier sterven, zo zeker als iets!" (Wordt vervolgd) theater niet verantwoord op te treden. Het Holland Festival maig zich wel ge lukkig prijzen op stel en sprong in Am sterdam iemand gevonden te hebben, die zonder enige repetitie met haar groten deels onbekende medespelers onder een andere diiinigent in nieuwe decors de vrouwelijke hoofdrol wildé en kon ver tolken. Met grote zekerheid en fenome naal geheugen zong en speelde Maólyn Tyler deze grote rol en dat zij in dit internationale gezelschap zonder voor bereiding zioh ook vocaal handhaafde, strekt haar tort grote lof. O VER DE VOORSTELLING als geheel kunnen wij kort zijn, daar deze na de première in Den Haag in deze ko lommen werd besproken. -Alleen een en kel woord' over de twee zangeressen, due nog niert in Den Haag optraden, maar daar wel ln de voorstelling van 13 juli zijn rte beluisterenElisabeth Schwarz kopf en Stefania MaJagü; eerstgenoemde zong de gravin beheerst en geroutineerd. Zjj plaatst de toon zeer hoog, bijna na saal en laait hert geluid als door een ko ker tussen haar lippen glijden, waarbij de weinig geopende mond als een soort klank'beker diienst doet. Het klink alles zeer kundig en zeer overdacht, maar een spontane uiiibing van een innerlijk mee levende muziekziel kan i'k er niet ln horen. Sitefamia Malagü in haar rol van de page Cherubino dartelde over het toneel, vol „Srturm und Drang" mot een dramatische, warme ondertoon in haar stemtómbre, die het dwepende van deze pas ontwakende jongeman in tra vest) des te aannemelijker maakte. Mel Her mann Prey als de graaf en Giuseppe Taddei als Figaro, het Residentie-orkest onder leiding van Carlo Maria Giiuliiu. de voortreffelijke Joseph Riouleaiu als Dr. Banboflo, de vijf solisten van de Ne derlandse Opera in kleinere rollen en hot Nederlands Kamerkoor werd het een uitvoering, waarin het genie van Mo zart hoogtij vierde en een waarlijk in ternationaal peil werd bereikt. Een fees telijke uitvoering, het Holland Festival waardig! Dr. W. J. Schmidt. Felle brand in fabrieksloods Gistermiddag is een cmballageloods van de Verenigde Glasfabrieken aan de Zuidhavenweg te Schiedam uitgebrand. In deze loods lagen de kartonnen dozen opgestapeld, die gebruikt werden voor de verpakking van flessen. Ook vaten parafine vatten vlam. Een enorme rook ontwikkeling belemmerde het blussen. Een grote boerderij van de familie J. Lutgers ln de gemeente Noorddijk onder de rook van Groningen is vannacht door brand verwoest. De brand is ontstaan door hooibroel. In Lobith is op de scheepswerf „De Hoop" het 12.700 ton metende motorsohip Elin Hope te water gelaten. Het wordt gebouwd voor een Noorse rederij. De 49-jarige landbouwer Jutten uit Höngen (L.) Is gistermiddag bij het ker sen plukken uit een boom gevallen. Hij was op slag dood. vanavond De televisie-uilzending van de NTS begint om half acht met het agra rische nieuws. Om 8 uur journaal en weerbericht en daarna een filmpje over een zigeunerkamp. Een filmver slag over de internationale strijd tegen honger en ziekte in schijnbaar vergeten delen van de wereld gaat tussen half negen en negen uur dc ether in en daarna wordt de hoofd film „Geen liefde duurt eeuwig" vertoond. Deze film is goedgekeurd voor kijkers van 18 jaar en ouder. Bij de KRO is het vanavond vrijwel alles muziek, wat de zomeravond- klok slaat. Om half negen begint een uitzending Bel Canto (op de plaat), om half tien een concert door de Festival Strings Lucerne, met wer ken van Corelli en Mozart en om 10.55 uur een romantisch concert door het Omroeporkest. Intussen echter gaat om 10.40 uur de nieuwe rubriek Cameraclhb van start Na een gevarieerd grammofoonpla- tenconccrt dat om 0.05 uur begint zendt de AVRO om 8.45 uur het hoor spel „Het gesticht" uit. Om 10 uur zet Ton de Leeuw zijn serie ;jndiase muziek" voort. Programma voor morgen WOENSDAG 5 JULI 1961 8.00 Nws 8.16 Radiokrant 8.35 Graro 9.00 V d zieken 9.35 Waterst 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendiens» 10.45 Gram 11.00 Gcvar progr 12.10 Ko- perork 1.2.30 Land- en tulnbouiwmeded 12.33 Volksliedjes 12.53 Gram en act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.45 Gram 14.45 Gram 15.30 Gram 16.00 V d Jeugd 17.20 Gram 1730 Rop Wimbledon 17.40 Beurs- ber 17.45 Lichte muz. 16.00 Vocaal ens 18.20 Het spectrum, le zingen 1835 Volksmuz 19.00 Nws en weer- ber 19.10 Gram 1930 Radiokrant 19.50 Ka- mermuz 2020 Nederlandse geslachten in Zuid-Amerika, lezing 20.40 Holland Festi val: Orgelmaand Haarlem 1961 22.00 Tot ziens in Jeruzalem. Bijbelse quiz 2230 Nws cn SOS.bcr 22.40 Avondovordenking 22.55 Holland Festival 1961: Haarlemse or gelmaand 1961Ultsl Int Improvisatie-wed strijd 33.00 Platcnnleuws 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARAi 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram VPRO: 10.00 De primitieve en de mo derne mens. lezing. VARA: 10.20 Vd vrouw 11.00 Salonork 11.30 Cabarctprogr 12.00 Dansmuz 1230 Land- cn tulnbouwmcdcd 12.33 V h platteland 1238 Gram 13.00 Nws 13.15 Pramenade-ork en sol 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing 14.00 Gram 14.45 Volksmuz 15.00 Heeft emigreren nog zin?, lezing 15.10 V d Jeugd 17.00 Kamer koor 17.10 Tips voor vakantie 17.50 Rs- gerlngsuitz: Jeugdultz: De Balatawinning ln Suriname. 18.00 Nws en comm i830 Tour de Francs 18.30 Instr kwintet 1830 Act 16.00 V d kleuters 19.10 Hammond-orgelspel 19.25 VARA-Varia. VPR: 1930 V d Jeugd. VARA 20.00 Nws 20.05 Holland Festival 1961: Figai Igaro. opera. In de pauze Gesproken portret 2230 Nws 22.40 Sport- progr 22.55 Holland Festival 1961: Le noz ze dl Figaro, opera (4e bedrijf) 23.35 Licht progr 23.56—24.00 Nws. Televlslcprogr. VARA: 17.00 V d kind. NTS: 17.30—17.40 Int JeugdJourn 20.00 Jouru cn weeroverz. NCRV: 2030 Franse lied jes 20.40 Documentair progr 21.10 Lichts muz 3135 Attentie 22.10 Dagsluiting. NTSf 2230—22.40 Filmverslag Tour de Francs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7