Stil SIGAAR I pijn Portugal sluit de zendingsposten GENIET VAN'N Een kanttekening „Vogelenzang" kreeg nieuwe geneesheer-directeur Een woord roor vandaag Eerste daad assemblee stemming over fusie Ministeriële circulaire over werktijd politie Kunstgebit? Corpslustrum-week in Villonville geopend 2 ONZERZIJDS TE SNELLE UITBREIDING DE steeds groeiende geldstroom wordt nu ook de Nederlandsche Bank ken- J nelijk te erg. Deze week werd althans bekend, dat zij met de banken I overleg heeft gepleegd over een beperking van de kredieten die aan het bedrijfsleven worden gegeven. Inderdaad ging het ook van dik hout zaagt men planken. De 33 banken die tezamen 90 a 95 van alle bankzaken voor zich opeisen hadden eind 1959 met elkaar 3.751 miljoen aan krediet uitstaan (de kredieten aan de overheid staan hier buiten). Eind 1960 was die kredietverlening aangegroeid tot 4560 miljoen, waarna op 30 april 1961 5247 miljoen kon worden gere gistreerd. Wij moeten aannemen gezien het optreden van de Nederland sche Bank dat het saldo thans weer een stuk hoger ligt. Over de wijze waarop de Nederlandsche Bank zal ingrijpen, was men het een jaar geleden al eens geworden. De banken mogen haar kredieten niet boven een nader vast te stellen plafond laten komen. Gebeurt dit toch, dan moeten de banken geld bij de Nederlandsche Bank storten, waarover dan geen rente zal worden vergoed. De volgende week zal nog onderhandeld worden over de datum waarop de nieuwe regeling eventueel in werking zal treden. Vroeger was van een dergelijke wijze van optreden geen sprake. De Neder landsche Bank kon haar taak het handhaven van de waarde van onze gulden bereiken door middel van haar disconto- en open-marktpolltiek. Zij verhoogde of verlaagde de rentetarieven om de kredietverlening te verklei nen dan wel te vergroten; ook kon zij schatkistpapier kopen of verkopen om de geldcirculatie te verkleinen, respectievelijk te vergroten. Deze klassieke middelen snijden echter geen hout meer, nu de banken zo dik in haar geldmiddelen zitten. De banken konden zich de luxe veroorloven zich weinig of niets van de speciale maatregelen aan te trekken. Daarom dat de Nederlandsche Bank enkele jaren geleden reeds -heeft ingevoerd, dat de banken een bepaald percentage van de aan haar toevertrouwde middelen bij de Nederlandsche Bank moeten deponeren, wederom zonder rentevergoeding. Naarmate dit kasreservepercentage hoger komt te liggen, wordt er meer geld bij de centrale bank gedeponeerd en staat er dus een groter bedrag aan geld in de ijskast. In april werd dit percentage op 10 gesteld, hetgeen nu nog steeds van kracht is. Deze ingreep blijkt niet voldoende te zijn. De hoeveelheid middelen waarover de banken beschikken men spreekt van liquiditeit blijkt zó groot te zijn, dat het bedrag, dat bij de Nederlandsche Bank wordt aangehouden, een stuk groter is dan het bedrag dat verplicht moet worden aangehouden. In het begin van deze week lag er van de banken bij de circulatiebank 962 miljoen. Vandaar dat onze centrale bank thans ernstig denkt aan een rechtstreekse inperking van de kredietverlening. Er bestaat tussen de kredietverlening en de geldcirculatie een tamelijk nauw verband. Hoe groter de bedragen aan kredieten worden, hoe sterker zullen de tegoeden bij de banken worden waarover men per cheque of overschrijvings formulieren kan beschikken. Een bedrijf dat een krediet krijgt, zal op een gegeven ogenblik hieruit betalen en hij die het geld ontvangt, zal het in contanten krijgen of -» in het merendeel van de gevallen op de rekening bij zijn eigen bank laten bijschrijven. En aangezien de banksaldi, waarover door cheque of overschrijvingsformulier kan worden beschikt, geld vormen, stijgt dus uiteindelijk de totale geldcirculatie, als de kredietverlening oploopt. In deze haussetijd kan dit een gevaar worden. Enerzijds doordat de bedrijven met de kredieten te gemakkelijk tot uitbreiding zouden kunnen overgaan en de hausse verder zou kunnen opvoeren, veel verder dan met het oog op bet beperkte aantal werklozen verantwoord is. De krapte op de arbeidsmarkt zou nog groter worden. Maar het stijgen van de geldcirculatie brengt ook rechtstreeks inflatoire krachten in het geweer. Als de geldcirculatie sneller stijgt dan de hoeveel heid goederen, moeten de prijzen gaan oplopen. Dit zou een extra prikkel voor de vakverenigingen worden om loonsverhogingen te vragen. Wij zijn dan aan het bekende haasje-over springen toe van lonen en prijzen. Gezien het feit dat cr in het najaar wel een golf van loonsverhogingen in het vet schijnt te zitten, zal de overheid er zeker niets voor voelen dat het prijsniveau en dus ook de kosten van levensonderhoud louter door monetaire oorzaken zal stijgen. De stap van de Nederlandsche Bank past precies in het kader van de afkoe- lingspolitiek, die de overheid nu al geruime tijd voert. Zij vreest dat onze economie boven haar toeren komt, dat de bestedingen veel sneller oplopen dan de middelen. Daarom dat zij de fiscale faciliteiten voor investering be perkte, dat zij dc afbetaling moeilijker ging maken, dat zij tot een revaluatie overging (al gaf Duitsland hiertoe de sloot) en dat zij de in het vooruitzicht gestelde belastingverlaging uitstelde. Van haar kant was de Nederlandsche Bank nog in de aanval door het buiten land weer toe te staan leningen in ons land te plaatsen. Zij heeft voor de maanden mei, juni en juli vergunningen verleend voor in totaal ƒ365 mil joen. En inderdaad lopen er regelmatig nieuwe buitenlandse leningen van stapel, die tot nu toe een uitstekend onthaal bij ons hebben gevonden. Ook dit is een vorm van geldbevriezing. Het valt niet mee om een hausse te temmen, vooral als die op een hoog niveau is beland. Maar do noodzaak is beslist aanwezig. Want een bestedingsbeper king, zoals wij die enkele jaren geleden aan den lijve hebben ondervonden, is echt niet aangenaam. Arts J. Doff Beroppingsirerk geïnstalleerd psychiatrisch-institutionele zorg radicale en fundamentele struc tuurwijzigingen gaande zijn. Het gaat er i: ÉM een achterstand i dat binnen de grenzen der huidige snelle ontwikkeling der psychiatrie zelf, die dwingt tot een sterk op de toekomst gericht beleid, aldus dokter Doff. Meer en meer worden de toekomstver wachtingen van de psychiatrische in richting het onderwerp van de discussie. Terwijl zich tal i nieuwe ontwikke- De nieuwe geneesheer-directeur J. Doff, van het psychiatrisch zie kenhuis „Vogelenzang" te Benne- broek is gistermiddag geïnstalleerd in het onlangs geopendenieuwe gebouw voor bewegingstherapie en ontspanning. t ,i iingsmogeniKneaen voor In Zijn installatietoespraak vroeg i nog veie misverstanden worden opge- de nieuwe geneesheer-directeur' rulmd. Goede externe relaties zijn daar- aandacht voor de gerichtheid van| blj van het smotste gewicht. Naast het externe is er het interne beleid; de spreker deed een beroep op het gehele personeel tot samenwerking, opdat „Vogelenzang" in de voortgaande aanpassing aan nieuwe inzichten zal be antwoorden aan haar doelstelling: een centrum te zijn van herstel en weder aanpassing. NED. HERV. KERK Beroepen te Terwispel (toez.) H. J Zoethout, kand. te Drogeham. Bedankt voor St. Annaland: J. Arend- sen te Bunschoten Beroepbaarstelling: drs. L. M. Verseput. vic. te Krimpen a. d. IJssel, Burgerdijk-1 straat 29, is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN niet alleen om Beroepen te Loenen a. d. Vecht; H. G. te halen een stre- Meynen em. pred. en hulppred. te Oost- zaan; te Utrecht-O, vac. G. Laarman: C Goeman te Haarlem; te Scharendijke; A. Verdoorn, kand. te Voorschoten. Aangenomen naar Dalfsen: H. Oldc. kand. te Dedemsvaart. die bedankte voor l Asperen, Andel en Zaltbommel. Bedankt voor Klundert, 2e pred. pl. en voor Moerdijk: G. H. Gerritsen te Dron-1 rijp; voor Hijum-Finkum: A. Groenewe- gen te Wijckel. Ilagsmogeltjkhedei) n,o«l« IK^?K^nd%?,g~ïaa|d,^0hl; 1 onze" examen: R. Kranenborg te Utrecht Molenkamp te Emmeloord. Vooral de jeugd heeft het er dikwijls moeilijk mee: hoe leef je ah christen-jong ere in deze wereld? Moet het allemaal precies zo gaan als het tot dusverre (schijnbaar) altijd J geweest is of mag je als jongere je eigen weg zoeken, los van i de al door de ouderen plat gelopen paden? Als je jong bent en J bruisend van nieuwe ideeën, dan kun je die plat gelopen paden soms wel haten. Maar mag je In psalm 119 wordt ook over de jeugd en de weg die zij gaan wil gesproken. Maar beslist niet in de zin van „mogen en niet mogen". En ook is de vraag niet aan de orde of de jeugd de „oude paden" moet gaan vraag is hoe zij haar pad rein zal J bewaren. Het eigen pad dat de jeugd zoekt. Hoe? Het ant- Ir woord komt onmiddellijk: „Ik zoek U met mijn ganse hartj laat mij niet van Uw geboden afdwalen!" Wij breken ons dikwijls het hoofd over allerlei dat niet de kern van de zaak raakt. „Ik zoek U met mijn ganse hart!" I dat is de kern van alle christelijke levenswandel. Dan is het hart van de een anders dan van de ander en dus zal het on- j stuimig kloppend hart van de jeugd op een andere wijze j zoeken dan het levenswijze ouderhart. Dat is gelukkig als ■het zoeken er maar is! 9 het beleid naar buiten. Hij liet daarbij uitkomen dat er, volgens deskundigen, op het gebied der Fusie van aantal kerken inV.S. Na 21 jaar van onderhandelingen, referendums, processen en uitstellen, hebben thans een aantal Amerikaanse protestantse kerken zich aaneengeslo ten in de „Verenigde kerk van Chris tus." Deze verenigde kerk omvat onafhan kelijke christelijke kerken en de evan gelische en hervormde kerken. De con stitutie van de nieuwe kerk wordt mor gen te Philadelphia van kracht verklaard. Er zijn ongeveer 750 «afgevaardigden en bezoekers bijeengekomen voor de ope ning van de generale synode van de nieuwe kerk omvat ongeveer twee miljoen christenen en verenigt de lu therse en calvinistische tradities van de evangelische en hervormde kerken, die in Duitsland wortelen, met de pilgrim-tra dities van de onafhankelijke christenen, die hun oorsprong in Engeland hebben. met RDTERDQN /K HARDE POLITIEK DIJ het aftrcdi nldui Tro litiekc ra voor hebben. Het politiek het i gt ons dat het af treden van de minister in het belang van het huidige kabinet en van zijn politiek noodzakelijk was. Hel siert de aftredende bewindsman, dat hij daar begrip voor loon- Het menselijke aspect toont ons een man, •lie met vreugde en ainbitic een belangrij ke burgemccstcrspositic vervulde en die, gevraagd om minister van Sociale Zaken Ir worden in een periode, dat dc kabinets formatie onherroepelijk dreigde te misluk ken, een laak op ziels nam, waarvoor noch hij zichzelf, noch iemand anders hem dc Dc heer Van Rooy is aldus het slachtof fer van de politiek geworden. Die is meest al hard, dat mogen wij wel bedenken. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, die tot in zeer hoge ouderdom zijn taak in de politiek, uit roeping, bleef vervullen, heeft eens gezegd: Ik houd niet van politiek. Wereldraad en Zendingsraad lkikr trd, al direct lagteken geplaatst worden bij d ting van de tot het laatst opengebleven plaats van Sociale Zaken en Volksgezond- lieid. Mr. dr. Van Rooy had dc reputatie een goed en snel opgeklommen burgemees ter te zijn, maar niemand had gehoord, dat hij ook speciale kundigheden bezat die no dig zijn om juist een dergelijke portefeuille te kunnen beheren. Naar men verwacht zal een be langrijke stap voorwaarts op weg naar de eenheid der christenen, worden gedaan in de openingszit ting van de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken die van 18 november tot 6 december zal worden gehouden in New Del hi in India. Het thema v«m deze as semblee zal zijn: „Jezus Christus het licht der wereld". De delegaties van de 176 kerken die lid zijn van de Wereldraad zal worden gevraagd de plannen goed te keuren voor de fusie van de Wereldraad van Kerken en de Internationale Zendings raad. De fusie is reeds goedgekeurd door de vereiste meerderheid der nationale raden, die samen de Internationale Zen dingsraad vormen. Deze historische gebeurenis zal de twee belangrijkste instellingen verenigen, waarin de drang naar eenheid van deze generatie- is gekristalliseerd. De Interna tionale Zendingsraad stamt van de be roemde conferentie van Edinburgh uit 1910. De Wereldraad werd in 1948 ir Ivcn geroepen. Op de lange duur zal het resultaat deze vereniging zijn, dat de kerk zich meer om de zending zal bekommeren en dat de zending een belangrijker plaats in het programma van de Wereldraad in zal nemen. Probleem meet af aan met zo'n kritische int wordt tegemoet getreden, hangt hel der van af, of hij zirli zelf toch nog weet waar te maken. Mr. Van Rooy slaagde daar niet in. Het is meer gebeurd, dat in de praktijk bleek, dat ecu minister niet kon voldoen. In dit geval werd echter verzuimd om dc fout van een verkeerde keuze tijdig te herstellen. Was dit wel gebeurd, dan had de pijnlijke gang van zaken bij het de bat over de kinderbijslagwet voorkomen Nu het aftreden van mr. Van Rooy dan toeb na dit debut een feit moest wor den, kan niemand behoefte voelen om hier over nog veel te zeggen. Een dergelijk bc- •luit moet immers in de persoonlijke sfeer ren uiterst moeilijke stap zijn. Wij hebben daar volledig begrip voor. Al was dit ont- alag dan onvermijdelijk, ook bij dergelijke feiten blijkt weer, dat de polilick ccn hard tefcijf kb Het eerste probleem dat men zal mi ten oplossen is het werk van de 35 tionale zendingsraden en dat van de i tionale oecumenische raden in de v n? schillende landen tot één geheel san: te voegen. Ook zal men moeten vaststel len in welke verhouding de nieuwe zen dingsafdeling zal staan ten opzichte van de bestaande afdeling van de wereld- lor wereldzending en evangeli- Na de stemming over de fusie zal de assemblee worden bestuurd als assem blee van de twee verenigde raden. De plannen voor deze historische bijeen komst zijn vastgesteld door het uitvoe rend comité van de Wereldraad op een zitting die onlangs is gehouden in Ge- De assemblee zal zondagmiddag 19 november beginnen met toespraken van dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereldraad van Ker ken, die zal spreken over „de roep van de Wereldraad van Kerken" Zendingsraad, die zal spreken over zendingsopdracht van de oecumeni sche beweging". GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) UNIE VAN BAPT. GEM. BOND VAN VRIJE EV. GEM. iedankt voor Zeist: A. J. Buurman te GEREFORMEERDE GEMEENTEN Af scheid Op 29 juni heeft dokter J. Doff (50) te Zuidlaren afscheid genomen als genees heer-directeur van de psychiatrische in richting ..Dennenoord" die evenals „Vo gelenzang", is aangesloten bij de Ver- eeniging tot Christelijke Verzorging van f m Geeslps- en Zenuwzieken. Na zijn arts- I Schipaanboord/kand. te Leiden, examen in 1936 kwam hij bij deze ver eniging, als assistent-geneesheer in op leiding in de Valeriuskliniek. In 1939 werd hij als zenuwarts op ..Dennenoord" benoemd, waar in 1952 zijn benoeming tot geneesheer-directeur volgde. Dokter Dolff's aanpak van het medi sche werk op het terrein van de behan deling en verzorging van geestezleken Naast dc ziekenhuisconceptie heeft hij vooral aandacht voor de sociale struc tuur van het psychiatrisch ziekenhuis cn voor het teweeg brengen van nau were betrekkingen met de buitenwereld, in het belang van patiënten en maat schappij. Dokter Doff is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Psychia ters in Dienstverband, Destuurslid van de Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie, alsmede bestuurslid van de Academie voor Sociale en Culture le Arbeid (A.S.C.A.) te Groningen. Voorts heeft hij zitting in velerlei commissies op medisch-maatschappe- lijk terrein, zowel in regionaal als in landelijk verband. Er zijn tevens et telijke publikaties van zijn hand ver schenen. In een streek bij Tel Aviv in Is raël, waar vroeger een zoetwatermeer geweest schijnt te zijn, is een gedeel te van de schedel gevonden van een reuzen-olifant uit het vroege steen tijdperk die vijftig ton gewogen moet hebben. Ook vond men er sporen" Vdh menselijk bestaan uit dezelfde tijd. De Israëlische auteur Nathan Bis- trizky is als blijk van waardering voor zijn vertaling in het hebreeuws van Cer vantes' „Don Quijote" benoemd tot corresponderend lid van de litteraire academie van Barcelona. Bistrizky, van Russische afkomst, is in 1920 naar Pa lestina gekomen. Opnieuw subsidie voor prof. Jonxis De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. H. P. Jonxis, hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Rijks- Universiteit te Groningen en hoofd van de kinderkliniek aldaar, opnieuw een subsidie verleend voor zijn onderzoek over abnormale haemoglobinen of af wijkende vormen van de rode bloedkleur- stof. Dit speurwerk is de laatste jaren in een geheel ander stadium gekomen, nu het door onderzoekingen van de Ame rikaanse onderzoeker Ingram, de Engels man Perutz. en de Duitser Braunitzer gelukt is. de structuur van het grote ei witmolecule van de rode bloedkleurstof nauwkeurig te bepalen. Aartsbisschop Ramsey naar Nederland Aartsbisschop dr. Arthur Michael Ramsey, de nieuw benoemde primaat van de Kerk van Engeland, komt naar Nederland. Deze nieuwe aartsbisschop van Can terbury zal in Amersfoort een gedeelte van de internationale theologenconferen tie bijwonen, die door anglikanen en oud-katholieken in ons land wordt ge organiseerd. De aartsbisschop komt maandagavond 18 september aan. Do volgende dag voert hij op de conferen tie het woord en woensdag 20 septem ber keert hij naar Engeland terug. De theologenconferentie vormt de inleiding tot het komende oud-katholieke congres in ons land. De conferentie en het con gres worden gehouden in het oud-katho lieke Seminarium te Amersfoort. Beschermingin Angola Portugal heeft besloten, de pro testantse zendingsposten te slui ten in de gebieden, waar de terro risten optreden. Dit zou om vei ligheidsredenen geschied zijn. Uit gebeurtenissen, die zich kortgele den hebben voorgedaan, zou men echter tot de conclusie kunnen ko men, dat bepaalde organisaties en personen, die betrokken zijn bij de activiteit van de protestanten, zich veeleer bezig houden imet een cam pagne tegen de Portugese autori teiten dan met religieuze activiteit, aldus een officieel communiqué, waarin tot slot wordt opgemerkt dat het sluitingsbevel ook van in vloed is geweest op de r.k.-missie in Angola. De Portugese regering heeft voorts ontkend dat haar troepen in Angola zich schuldig maken aan barbaarse onder drukking en gruwelen. In bedoelde ver klaring wordt gezegd: Bepaalde interna tionale politieke kringen, religieuze sek ten en buitenlandse zendingsgenoot- (Van onze parlementsredactie) De arbeidstijdverkorting bij de gemeentepolitie zal in de eerste plaats buiten de personele sector en wel in het organisatorische, technische en financiële vlak moeten worden opgevangen. Dit schrijft de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, in een circulaire aan de bur gemeesters van gemeenten met gemeentepolitie. De bewindsman geeft in dit stuk een overzicht van de mogelijkheden, die de lemeenten ten dienste zullen staan om Ie vermindering van het aantal dienst uren te compenseren. Ook somt hij de maatregelen op, die terzake van rijks wege zijn getroffen of kunnen worden •rwacht. In de eerste plaats zal gestreefd moe ten worden naar een zo nuttig mogelijk gebruik gepeil van de korpsen. Hierbij is ervan uitgegaan, dat de arbeidstijdverkorting ertoe noopt de mechanisering van de politiedienst, die zich sedert een tiental jaren bezig is te voltrekken, in versneld tempo voort te zetten. De normvergoe ding voor materiële kosten ten behoeve van uitbreiding en verbetering van de technische hulpmiddelen zal dan ook moeten worded verhoogd. Een verhoging van de personeels sterkte die intussen In bescheiden mate wel is toegestaan is als com pensatie van de arbeidstijdverkorting slechts dan acceptabel, als alle moge lijkheden tot rationalisatie van de dienst en tot opvoering van het outil- lagepeil zijn uitgeput. Aldus schrijft de minister. Hij wijst er nog eens op, dat de personecissituatie bij de politie vooral in de grote steden de teruggang in manuren bijzonder onwelkom maakt. Daaraan kon echter geen argument worden ontleend om de politieambte naar niet, of eerst op een later tijdstip, vermindering van de werktijd te geven. Wel moet voorkomen worden, dat deze vermindering uitsluitend ge compenseerd wordt met een uitbreiding van het personeel, want dit zou alleen maar tot vergroting van het aantal va catures leiden. schappen zijn een campagse begonnen tegen Portugal en hebben de Portugese strijdkrachten in Angola beschuldigd van barbaarse onderdrukking, moedwil lige uitroeiing van de bevolking en an dere misdaden. Portugese troepen hebben de opstan delingen uit het gebied van Dimuca in Noord-Angola verdreven. Een deel van de rebellen zou in noordelijke richting gevlucht zijn en onderweg het dorp Poe- ri, waaruit de Europeanen al wegge trokken waren, in brand hebben gesto ken. M«t Dantofix zit het steviger Dantofix vormt een zocht, betehermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dontofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den- BEGIN ER NU MEE Dr. C. H. van Herwerden liep alleen maar trots achter de senaat van het Utrechts studentencorps. Hij had daar alle recht op, want hij is de oudste reünist die gisteren naar de Domstad is gekomen om deel te hemen aan de lustrum-fes tiviteiten van het corps. Dr. Van Herwerden, oud-directeur van de geneeskundige dienst in Rotterdam, is van het studiejaar 1884. Hij knik te minzaam naar de „broekies" die het cijver 1890 omhoog staken Het was een enorme drukte op het Stationsplein toen de excellenties, hoogedelgestrenge, edelachtbare, wel edelgestrenge en zeergeleerde heren en ook dc gewone „meneren" per trein ln de universiteitsstad arriveer den. De studenten van dit studiejaar, ge tooid met kleurige capes, ontvingen de reünisten met muziek en studentenliede ren. In optocht ging het daarna, aange voerd door het politiemuziekcorps, naar de Domkerk, waar de rector senatus veteranorum. de heer O. P. D. Croiset van Ugchelen. even later dc traditionele woorden: „Ik verklaar het lustrum voor geopend", sprak. Hiermee gaan vandaag de reünisten en leden van het Utrechts studentencorps een week in, vol festivi teiten en plechtigheden. De burgerij is hen de afgelopen zeven dagen al voor- ;aan met uitbundige feesten in de, tot ionville gemetamorfoseerde, stad Broekiesuit 1890 Wij willen feest, omdat het een stimu lans is voor ons verenigingsleven en een de grote vaste punten in ons corps- bestaan, aldus dc heer Croiset van Uchelen. Hij zei, dat er in de maatschap- pij een steeds toenemende neiging valt bisschop Lesslie Newbigin, alge-1 waarin de middeleeuwse dichter-boef te constateren om de zaken maar te la- secretaris van de Internationale Frangois Villon nu de toon aangeeft. 'ten regelen door een ander, om liever De heer Croiset maakte vanmorgen, zoals gebruikelijk, enkele opmerkir over het huidige studentenleven, koppige vastberadenheid waarmee het corps dit jaar heeft gezwoegd aan de voorbereidingen van een lustrum, dat het grootste, mooiste en Indrukwek kendste moet worden uit de Utrechtse historie, tekent volgens hem, de i taliteit van het corps. En dat zo voeg de hij hieraan toe, in een tijd waarin het studentenleven bloot staat aan aanvallen, die in heftigheid toenemen, gevoed door onbegrip en rancune. In een tijd bovendien, waarin de wetgever situaties schept die het mo gelijk maken om het gezelligheidsle ven in de verenigingen de nek om te draaien. De rector vestigde in dit ver band onder meer de aandacht op het vervroegd begin van het academisch jaar, op 1 september, en de daarmee samenhangende vervroegde aanvang van de practica, die de groentijd in gevaar brengen. naar een film tc gaan dan zelf toneel tc spelen, en om liever ergens een over heidstaak te zien dan zelf de moeilijk heden uit de weg te ruimen, met het ge volg dat de overheid inderdaad steeds meer taken ter hand neemt. De heer Croiset van Uchelen betoogde voorts, dat een zeer groot gedeelte van de tegenwoordige studentenwereld er te vreden mee is, zich te laten voortdrij ven op de zee der gebeurtenissen. Het verzet tegen ministeriële plannen een aantal thans door de studenten zelf be heerde, instellingen onder controle van de curatoria te brengen, is volgens hem, helaas niet het produkt van universele verontwaardiging, maar slechts afkom stig van enkele beter geïnformeerden en enigszins gepassioneerden, waarbij Utrecht, naar zijn mening, gelukkig de grootste rol speelt. Hij constateerde, dat het aantal studenten dat meent dat an deren, overheid of medestudenten, er maar voor moeten zorgen dat zij goed koop kunnen eten, wonen, studentenbla den lezen een „studentenleven kunnen leiden cn kunnen feestvieren" ongekend groot is. Schavuit heer Croiset van Uchelen nog, dat het ccn liefde op het eerste gezicht was: dit keer geen groot veldheer met-moei- lljkheden-thuis, maar een echt mens, een beminnelijke schavuit, die speelt met dc regeltjes en omhelninkjes die het dagelijks leven zo reglementeren. Namens de reünisten sprak de heer C. G. C. Quarles van Ufford, die in een dankwoord onder meer de nadruk legde op de enorme uitbreiding van het Utrechtse studentencorps. Hij vroeg zich af, of hier niet de grens in zicht komt van een zeker optimum waarbin nen corps en sociëteit nog als doeltref fend medium kunnen fungeren voor die academische vorming, die de universi- teit-op-zich niet kan geven. Hij zei voorts, dat door de steeds stijgende studie-eisen, de verdergaande specialisa tie en de congestie van laboratoria de keus van hen die zich voor leidingge vende functies in het corpsleven kun nen en willen beschikbaar stellen, steeds beperkter wordt. Ah die inde nog rijzei Ufford ook de grote slocutie van hel universitaire onderuys, e in Utrecht in gang is gezet, door de erbrenging van een groot deel van de tiversitaire apparatuur naar een de re- \isten volkomen onbekend weidegebied, at zal het Pallas Athene zuaar vallen, zo i hij, neer te strijken op een terrein dat luistert naar een zo weinig verheven naam ah „De Johannapolder". Vanmiddag zal de eerste steen wor den gelegd voor een nieuwe sociëteit achter het oude PHRM aan het Jans kerkhof. Deze plechtige handeling wordt verricht door de reünist Rosg Onnes. Oost-Duitsland Geen extra treinen voor „Kirchentag" •De Oostduitse autoriteiten hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij wei geren speciale treinen in te leggen om Westduitse gedelegeerden naar de enorme protestantse bijeenkomst te brengen» die deze maand in West-Ber- lijn gehouden zal worden. Het hoofdbureau van de Westduitse spoorwegen in Frankfort deelde mee een telegram ontvangen te hebben van de directie van de Oostduitse spoorwegen, waarin een verzoek om elf extra treinen niet werd ingewilligd. De Oostduitse weigering is een van ;n serie maatregelen die de Oostduitsers ïmen om de massabijeenkomst te doen mislukken. Verwacht wordt, dat ongeveer 35.000 leden van de Evangelische Kerken, voor het merendeel uit West-Duitsland aan de bijeenkomst zullen deelnemen, die zal i duren van 18 tot 23 juli. Pred. dr. Matter een jaar naar Frankrijk als hoogleraar De gereformeerde predikant, dr. H. M. Matter, zal van november a.s. tot oktober 1962 als hoogleraar zijn verbon den aan de „faculté libre de théologie protestante" te Aix-en-Provence in Frank rijk. Hij zal doceren in de vakken herme- neuthiek en exegese van het Nieuwe Testament en de oude kerkgeschiedenis. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzeresi aan de Juliana ulo-school te Rotterdam: G. H. de Boer te Rotterdam, aan de chr. meisjes uloschool te Rotterdam: G. S. Hommes te Bennebroek; aan de chr. uloschool te Coevorden: L. van der Meer te Goor; aan de ds. M. J. San- dersschool te Maarssen: G. G. van den Berg te Gouderak; aan de Emmaschool te Rotterdam-Hillegersberg: C. Blaak man-Schoonhoven te Voorburg en P. J. van 't Hul te Vlaardingen; aan de ko ningin Emma-school te Nijkerk: A. L. M. Brands te Amersfoort; aan de Oran je Nassauschool te Enschede: A. J. Buursink te Enschede; aan de chr. nat. school te Den Oever: E. Datema te Noordhom; aan de chr. nat. school te Mldwolda: M. W. Drenth te Zuidlaren; aan de chr. school te Moerkapelle: E. van Ee en C. Eschbach, beiden te Den Haag; aan de prinses Juliana-school te Schiedam; I. van den Ende te Delft en M. Sleegers te Schiedam; aan de chr. nat. school te Noordeloos: H. J. Ch. Hekker-Nerlng Bögel te Putten (Gld.); aan de school met de Bijbel te St. An naland: J. Hendrikse te Scherpenisse; aan de prinses Marijke-school te Gelder- malsen: G. H. de Jonge te Maarssen; aan de herv. school te Apeldoorn: A. de Kater te Opheusden; aan „De vrije chr. school" te Amsterdam-Zuid: F. K. van der Kolk te Amstelveen; aan de Guido de Brés-school te Baarn: W. de Lange te Oegstgeest; aan de chr. school te Nieuwer ter Aa: J. van Maanen te Do- dewaard (Bet.); aan de chr. school te Middenmeer: J. A. Peters te Aalsmeer aan de Rehobothschool te Urk: G. Post te Urk; aan de chr. lagere school te Bennekom: J. van Reemst te Benne- kom en A. Visser te Rutten; aan de Oranjeschool te Rotterdam: C. J. Rin- gelesteyn te Rotterdam: aan de Geref. lagere school te Sauwerd (Gr.): A. C. Sissing te Oosterwolde (Fr.); aan de school met de Bijbel te Niezijl: J. G. Stol te Pieterzijl; aan de chr. school te Gramsbergen: G. Theissens te Bergent- heim; aan de Herv. school te Onstwed- de (Gr.): G. Toutenhoofd te Musselka- naal; aan de chr. nat. school te Ter Aar: C. de Vente te Noordwijk; aan do school met de Bijbel te Zwollerkerspel: E. J. Visser te Nijverdal; aan de la gere school te Garderen: W. van der Welle te Gouda: aan de Willem van Oranje-school te Zutphen; H. Wichers te Rijssen en aan de geref. school te Bennekom: E. S. G. van den Zanden t* Bilthovea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2