Jlicuuie Cciïtsrl) (üöitrartl Kinder bi j slagdebat nu pas na reces Commentaar Anita Ekberg maakte het te erg NIEUWS in één oogopslag Taft-Hartley wet voor 80 dagen toegepast Aanslagen demonstreren spanning in Algerije DINSDAG 4 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIEN STbezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,56 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12215 CHRISTEL!JK-NATION AAL DAGBLAD Tl. E. DIEMER „Stantvaslicfj is gbebleoen mgn bert in tegbenspoet" Getallenmagie Zie pagina 5 Nu dr. Van Rooy is afgetreden als minister van sociale zaken en volksgezondheid, ziet men in Den Haag met enige spanning uit naar zijn opvolger. Het zal echter nog wel enkele dagen duren, voordat die naam bekend zal zijn. De kansen van dr. Veldkamp (staatsscretaris van economische zaken) worden nog steeds hoog aangeslagen. VN-secretaris-generaal Hammarskjöld, die door de communis tische landen tot „persona non grata" is verklaard, heeft een plan ingediend, dat voorziet in een reorganisatie van het V.N.- secretariaat. Het staat lijnrecht tegenover de Russische plannen voor een driemanschap aan de top van de volkerenorganisatie. Een Amerikaanse federale rechter heeft de Taft Hartleywet van toepassing verklaard op de zeeliedenstaking, die enkele weken geleden is uitgebroken. Werkgevers moeten nu een afkoelings periode van 80 dagen in acht nemen, gedurende welke onderhan delingen over een nieuwe C.A.O. moeten worden gevoerd. De vakbonden hebben beroep aangetekend tegen het bevel van de federale rechter. In Algerije wachten de Europeanen met angstige spanning de dag van morgen af. Dan zullen naar verwacht wordt miljoenen mohammedanen demonstreren tegen de verdelings plannen, waarmede generaal De Gaulle vorige week enkele malen gedreigd heeft. In de afgelopen dagen hebben zich al vele incidenten voorgedaan. Het nieuwe bewind in Zuid-Korea heeft laten weten, dat de af gezette president Syngman Rhee (die vorig jaar naar Hawaii is uitgeweken) naar Zuid-Korea mag terugkeren als ambteloos burger. Enkele aanhangers van Rhee zyn in het nieuwe kabinet opgenomen. OFFICIEEL" is er ner gens in deze wereld oorlog en toch zijn er in haast alle werelddelen mensen die platgedrukt dreigen te worden in de krachtmeting tussen oost en west. De honderden, duizenden vluchtelingen die nog altijd uit Oost- Duitsland naar Berlijn komen, weten ervan mee te praten, men vindt ze op Cuba en in Kongo en ze zijn er in Laos. Zij zijn de grensgevallen, de ver drevenen, de mensen in nood. Zie deze foto van een Meo- vrouw uit Noord-Laos. Weg gejaagd door de pro-commu nistische troepen, met weinig meer dan lompen aan haar lichaam, is ze terecht geko men in Vientiane, het (nog altijd) pro-westerse bolwerk in Laos. Maar wat ze ook heeft moeten achterlaten bij haar vlucht, niet haar bam boe-pijp, een merkwaardig stuk hout waaruit men deson danks rook schijnt te kun nen zuigen! Nu zit ze met zo'n 650 medeslachtoffers in een vluchtelingenkamp. Haar pijp steekt ze aan met een moderne sigarettenaansteker en haar voeten zyn gestoken in Amerikaanse baseball- schoenen. Beeld van een mens, levend tussen oost en west, gelaten afwachtend wat er verder zal gaan ge beuren. Trachtend nog iets van haar eigen leven te le ven in een wereld die haar vreemd is! Zo zijn er overal het is triest het te moeten consta teren en het is nog triester te weten dat hierin geen veran dering zal komen. Tenzij een verandering ten kwade als de koude oorlog een hete oorlog zou worden. En voor de rest kan men (materieel) weinig meer doen dan wat de Amerikanen daar in Vientiane doen: deze vluch telingen inenten tegen be smettelijke ziekten, ze wat kleren en dekens en wat potten en pannen geven zo dat ze weer wat op eigen benen kunnen staan. En ver der trachten het commu nisme tegen deze ideolo gie is alleen het christen dom opgewassen. Soms schijnt zelfs dat niet het ge val. Maar heeft de christen niet de zekerheid dat uit eindelijk de overwinning is aan Hem die Koning is van hemel en van aarde? Zich daaraan vast te klampen in alle moedeloosheid bij Hem zoekt het ook de re dactie van een christelijke krant (woonplaats) Betaling geschiedt per weeg/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woningplaats) Dringende vragen van N. Jouwe De heer N. Jouwe, lid van de Nleuw- Guineraad heeft de gouverneur schrifte lijke vragen gesteld naar aanleiding var de volgens hem steeds moeilijker worden de toestand rondom Nieuw-Guinea. Hij wil weten welke stappen de re gering heeft genomen of denkt te nemer om de Papoea's in de gelegenheid te stel len de verlangens van de Papoea-be volking zowel in Nederland als in andere delen van de wereld kenbaar te maken. Voorts vraagt hij of het mogelijk is de raad nog dit jaar gelegenheid te geven een uitspraak te doen ter verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht Houdt de regering niét in gedachte dat de door de westelijke mogendheden wachte crisis in de herfst de Indonesiërs een geschikte gelegenheid zal bieden Ne derlands Nieuw-Guinea gewapenderhand aan te vallen? Zo ja, welke stappën denkt zij hiertegen te nemen en wat zijn de re denen waarom nog geen begin k ge maakt met totstandbrenging van een Pa- poea-vrijwillgerskorps? In Zuid-Tirol hebben politieke agi tatoren een Deense toeristenbus in brand gestoken, terwijl de chauffeurs en de passagiers in een nabijgelegen hotel verbleven. In juni zijn 19.198 Oostduitsers naar het westen gevlucht, wat 1500 meer is dan in mei. (Van onze parlementsredactie) NU dr. Van Rooy is afgetreden als minister van sociale zaken en volks gezondheid, ziet men in Den Haag met enige spanning uit naar zijn opvolger. Het zal wel enige dagen duren voordat zijn naam bekend zal zijn. De kansen van de huidige staatssecretaris van economische zaken, dr. G. J. M. Veldkamp, die in de sociale verzekering is gespecialiseerd en die het befaamde kinderbijslagcompromis heeft helpen voorbereiden, wor den nog steeds het hoogst aangeslagen, maar er schijnen ook nog andere kandidaten te zijn. Vandaag zou in de Tweede Kamer een ordedebat plaatsvinden over de vraag, of, gezien het ontslag van minister Vam Rooy, het debat over de kinderbijslag wet nog wel kan worden voortgezet. Naar aanleiding van een brief van de minister-president, waarin de Staten- Generaal officieel van het ontslag op de hoogte worden gesteld, zal Kamerpresi dent dr. L. G. Kortenhorst waarschijn lijk vooratellen het debat eerst te her openen als de nieuwe bewindsman van sociale zaken voor de Kamer kan ver- Regeringsverklaring Vanmiddag lieet'i premier De Quay in de Tweede Kamer verklaart, dat de mi nister van Soc. Zaken a.i., mr. Marjjnen, niet op zo'n korte termijn de taak van dr. Van Rooy kan overnemen. De rege ring zal zo spoedig mogelijk hierop te rugkomen en verzocht de behandeling van de kinderbijslagwet enige tijd uit stellen. Veiligheid F.S. komt in gevaar De federale rechter Sylvester J. Ryan heeft maandagavond op grond van de Taft-Hartleywet een afkoe lingsperiode van 80 dagen in de Ame rikaanse zeeliedenstaking bevolen. Rechter Ryan motiveerde zijn be vel met de verklaring, dat een voort zetting van de staking zou leiden tot een „onherstelbare schade" aan 's lands gezondheid en veiligheid. Terwijl rechter Ryan zijn bevelen gaf, waren de advocaten van tenmin ste twee vakverenigingen al bezig met het treffen van voorbereidingen om tegen de uitspraak hoger beroep aan te tekenen. De advocaten van de vakverenigingen begaven ziich naar heft zomerhuis van rechter Charles E. Clank van hef Ame rikaanse hof van appèl te Hampden Connecticut. Het was hun streven hel begin van de afkoelingsperiode krach tens de Taft-Hartleywet te vertragen. Volgens een van de artikelen van deze wet, die uit 1947 stamt, heeft de presi dent het recht een staking voor een af koelingsperiode van 80 dagen op U schorten. In die periode moeten rijksbe middelaars proberen de beide partijen tot elkaar te brengen. Indien de onder handelingen geen succes hebben kan de staking na afloop van de periode hervat worden. Rechter Ryan zei, dat het opschomtings- bevel van kracht was en dat daardoor althans voorlopig een einde gekomen was aan het 18 dagen oude conflict w bij 80.000 zeelieden betrokken zijn. Rechter Charles E. Clark boorde in zijn zomerhuis het betoep van de vak verenigingen aan en bepaalde vervol gens. dat het bevel tot opschorting van de staking van kracht kon worden. Hij geen enkele reden te zien om het bevel ongedaan te maken. Rechter Clark verklaarde, dat er voor hem geen enkele gerechtvaardigde aan leiding bestond om zich te mengen in de uitspraak van rechter Ryan. sdhijnen Hiertegen zal van socialistische zijde vermoedelijk bezwaar worden ge maakt. Men vraagt zich in P.v.d-A.-kring af waarom het niet mogelijk is met de minister van sociale zaken ad interim (mr. Marijnen) achter de regeringstafel tot beslissingen ie komen, nu de alge mene besahouwingen over het ontwerp kinderbijslagwet toch reeds zijn afge sloten. ,n parlementaire kringen ver wachtte men gisteravond evenwel, dat de Kamermeerderheid met een voorstel tot uitstel akkoord zal gaan. Dit betekent overigens, dat het debat over de A.K.W. hoogstwaarschijnlijk pas na het zomer reces van de Kamer kan worden voort, gezet. Leger en politie zijn versterkt Bij het naderen van de protestdag tegen de Franse verdelingspolitiek stijgt de spanning in Mohamme daanse en Europese kringen in Al gerije. De Franse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat leger en politie versterkt zijn en dat woensdag ode dag, die het „nationale bevrij de Kamermeerderheid met betrek-,dingsfront FLN" aangewezen heeft king tot het eerste en tweede kind van|voor de algemene proteststaking geen openbare bijeenkomsten gehou den mogen worden. „Alle samenkom sten zullen onmiddellijk uiteenge jaagd worden", aldus een bevel. De Mohammedaanse extremisten geven de order van de FLN dn de dichtbe volkte inheemse delen van het land mond tot mond door. Op sommige plaatsen worden v schriften uitgegeven, waarin er bij de Mohammedanen op aangedrongen wordt van hun vijandigheid tegen de voorge stelde verdeling van Algerije blijk U geven in de Mohammedaanse en Euro pese gebieden. Door een nieuwe reeks gewelddaden zij-n de zenuwen inmiddels tot het uiter ste gespannen. In Algiers ontploften twee plastiek- bemmen het favoriete wapen van d« Europese extremisten in de villa var een zakenman. Twee Mohammedanen en een Euro peaan werden gewond door de kogels van een terrorist. Een Europese kruide nier kreeg steekwonden. Een groep van 100 kinderen trok door een woonwijk van Algiers en kalkte pro-FLN slagzinnen op muren en trot toirs. Te Oran is een handgranaat geworpen in een zaal, waar jongemensen dansten. Inmiddels doen geruchten de ronde, dat de regering toch nog bereid zou zijn tot enigs tegemoetkoming aan de wens) - .r-lr_i i tweede kind i zelfstandigen. Vdlgeas sommigen zou het kabinet bedrag van enfceie tientallen miljoenen uit de schatkist ter beschikking wilen stellen om in noodgevallen (gedacht wordt aan zelfstandigen met een inko- men beneden de f5000) toch kinderbijslag vanaf -het eerste kind mogelijk te ma ken. Dit denkbeeld zou in de vergade ringen van de mui-isterraad van vrijdag zaterdag j.l. zijn besproken. Pas bij de heropening van het kinderbijslagdebat zal blij .ren of deze gerudhten op heid berusten. De Italiaanse diplomatieke en consu laire vertegenwoordigingen in de gehele wereld werden gisteren getroffen door staking van plaatselijk in dienst ge en (Italiaans) personeel, dat hogere lonen eist. Hun geweren boven hun hoofd zwaaiend, vertrekken Bedoe- iense vrijwilligers per vrachtauto uit de grensstad Houtlah in Koe- weit.om de grens te verdedigen tegen mogelijke aanvallen uit Irak. Duizenden Bedoeïenen hebben de woestijn verlaten t in Houtlah een legermacht voor de sjeik te voYmen. Leidens burgemeester ereburger van stadje Boonville (V.S.) De burgemeester van Leiden, jkhr. mr. F. H. van Kinschot, is vanochtend tot eerste ereburger benoemd van het Ame rikaanse stadje Boonville (6000 inwoners), dat ongeveer 250 km van New York ligt. De officiële oorkonde van het ere burgerschap werd hem in het stadhuis overhandigd door mr. Rusell W. Frey, die ora. zei dat Boonville in 1796 is ge sticht door Gerrit Boon, die uit Leiden afkomstig zou zijn geweest cn daar een houtzaag industrie vestigde. Binnenkort wordt het 165-jarig bestaan van Boon ville herdacht en de benoeming van Lei dens burgemeester tot ereburger vormde thans het eerste officiële onderdeel het feestprogramma. Van de aanwezigen werden 3 zwaar en 36 -licht gewond. De politie heeft 150 personen ondervraagd en één arrestatie verricht. Een 49 jaar oude Europese automobi list werd gedwongen -te stoppen. Zijn keel werd afgesneden. Vijf plasbiekbommen veroorzaakten grote schade. Te Sidi bel Abbes werd een onder officier doodgestoken. Bij Bone werd een jonge Mohamme daanse schaapherder gedood toen hij op een mijn stapte, die verborgen lag -Ln een weg -naar een schietbaan. De Mohammedaanse gevangenen in de gevangen-is van Bon-e riepen FLN-slag- zinnen en zwaaidten met wat-groene vlag getjes ui-t de ramen van hun cellen. De. politie maakte er ten slotte een einde Bij Blida reed een goederentrein op een mijn. Even later reed ook een pas serende vrachtauto op een mijn. Twee personen werden gedood en één gewond. Politie ontruimt reizigerstrein Niet vanwege de krappe dienstregeling, maar ten gevolge van een incident heeft de trein Amsterdam-Vlissingen die gis teravond kwart over zes uit Dordrecht moest vertrekken een kwartier vertra ging gehad. Twee wagons die in Roosen daal pas afgekoppeld zouden worden, moesten in Dordrecht namelijk al wor den ontruimd. Vele in die wagon zittende passagiers voelden er niets voor om ge hoor te geven aan het verzoek elders in de drukke trein plaats te zoeken omdat zij toch voor Roozendaal zouden uitstap pen. De stationschef, die er niet in slaag de de passagiers van de zin van zijn or der te overtuigen, moest de politie te hulp roepen om de wagons leeg te krii- J)E KRACHT van een man ligt ook in de erkenning van zijn beperktheid- Het valt in de heer Van Rooy te prijzen, dat hij deze erkenning heeft kunnen op brengen. Dit betekent een persoonlijke daad, geheel liggende in het menseiijk vlak. Het betekent men behoort daare voor oog te hebben tevens een brok tragiek. De heer Van Rooy is destijds mi nister geworden op aansporen van de formateur, waarbij de duidelijke bedoe ling voorzat dat de formatie van het ka binet uit de impasse zou worden gehol pen. De post moet door een man uit de K.V.P. worden bezet, maar sterkere figu ren, indien al aanwezig, lieten verstek gaan. Het is minister Van Rooy geworden. De bekwame burgemeester, van wie wij bij terugkeer in deze funetie nog veel menen te mogen verwachten, is, zoals het zich reeds liet aanzien, een zwak be windsman gebleken. Onderscheidene om standigheden droegen daartoe bij. Reeds waren de verwachtingen weinige. Deze minister toch had zich nauwelijks op sociaal terrein bewogen. Zou hij het klaren, niet het minst ook naast de voor treffelijke bewindslieden op de departe menten van financiën en economie? Hij kreeg f;n de heer Roolvink een sterk staatssecretaris naast zich, op wie hij ech ter reeds terstond ging leunen en op wie hij ook bij de voortduur bleef leunen cn door wiens mond hij naar eigen getuigenis Het departement van sociale zaken is een zwaar departement. Trouwens, zijn er in deze tijd nog lichte? De bezetting van dit departement vergt bekwaamheid van, cn vertrouwen in de persoon van wie het bezet. Vertrouwen heeft de thans afge treden bewindsman niet kunnen winnen cn helaas heeft hij ook te weinig blijken afgelegd van verworven bekwaamheid. Do kansen daartoe waren wel aanwezig ge weest, zij zijn niet benut. Dan wordt de politiek een hard bedrijf. Het beste is, te slagen. Daarnaast is er de mogelijkheid, dat men eigen beperkt heid weet te camoufleren en zo het mi nisterieel leven te rekken. Minister Van Rooy echter kon de publiciteit niet ont gaan. Aan de tand gevoeld, is hij gezakt. Heeft hij eens het offer gebracht van tot dit kabinet toe te treden, ook in zijn besluit tot heengaan mag een offer wor den gezien. Hem komt ons respect toe. Op zijn bekwaamheden in ander opzicht moge nog eens een beroep worden gedaan. Het heengaan zelf van deze minister biedt een niet overbodige gelegenheid tol versterking van het kabinet. Niet vol doende is het, wanneer op een bewinds man kritiek wordt geoefend. Politiek is ook een kwestie van bereidheid tot het aanvaarden van eigen verantwoordelijk heid. Nu de minister uit de K.V.P. kwam. ui nu dc kritiek op zijn beleid niet het minst ook uit de K.V.P. is geleverd, mag ecu redelijke bezetting uit deze kring van dc opengevallen post worden verwacht. En het aanhangige wetsvoorstel? Ter wijl wij dit schrijven, is het lot daarvan nog onbekend. Aan te nemen valt, dat het kabinet als zodanig tegenover wensen van de volksvertegenwoordiging inschik kelijker zal staan dan de nu afgetreden minister zich, in een wat psychische ver starring, heeft betoond. Anders immers- mocht worden aangenomen, dat zijn mc- deministers hem ni^t hadden laten gaan. Het is bij het heengaan van deze be windsman gebleven. Zodat twijfel ge rechtvaardigd is, of hij bij het afweren van wensen uit de volksvertegenwoordi ging steeds geacht mocht zijn, het stand punt van het kabinet te hebben weerge geven. Het kabinet ziet blijkbaar nog mo gelijkheden die deze minister niet meer onder woorden heeft weten te brengen. Zoals onder soortgelijke omstandighe den gebruikelijk is: ons past als burgers een geïnteresseerd afwachten. JPEN actieve depressie is via Schotland naar de Noordzee getrokken. De sto ring ging vergezeld van een stormvcld, dat eveneens op de Noordzee aankwam. Ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich een hogedrukgebied, dat een uitlo per heeft in de richting van IJsland. Nederland zal zich morgen tussen de ge noemde luchtdruksyslemen bevinden, waardoor dc komende 30 uur de aan voer van polaire lucht met noordweste lijke winden voortduurt. De windkracht zal morgen echter kleiner zijn dan van daag. Enkele verspreid voorkomende buien zijn mogelijk, maar daarnaast zul len er ook zonnige perioden voorkomen, vooral aan de kust. fi i Tendens: langzaam dalend. ZON EN MAAN HET WEER EN EUROPA De Bilt verwacht tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, geleidelijk lot kr.ehil, m.tig alnomimde noord- Rapporten hedenmortcn zei U'Pstplnkp U'inrl W iuplpnr) hpirnllrl mot S tran dverwach ting Tijdelijk stormachtig, morgen 1 af nemende noord-westenwind met aanvoer Ypcnburi van koele lucht. Overwegend droog met p11.®?- enkele opklaringen. Overdag 17 a 18 graden, zeewater 17 gaden. Vooruitzichten: voorlopig koel strand weer en wisselvallig. De Bilt jyE ZWEEDSE filmactrice Anita Ekberg is door een bontzaak aangeklaagd omdat 'fJ°h5nl^nA2T«doJ»500 dC mani?Itefe" die spotPrijs fotografen kieken in de man- actrice beloofd had, verloren gulden te hebben verkocht. aanvaardde, zij er mee in- tel en gaf toestemming tot gingen. Het was geen bontjas die stemde dat zij door een foto- onmiddellijke publikatie van Navarro eist dat Anita de - ,van de bontzaak in de de foto. volle prijs van de mantel be- nienwe seizoen het vorie «iel- luregcuuca, hij w« su e ,zou worden gefoto- taalt, met andere woorden zoen al heeft gedragen De nieuw dat Anita hem pas het Sra'eerd en ook stemde zij Deze publikatie heeft vol- nog een slordige 67.500 gul- _.?_e volgend seizoen hzd mogen m" d' P« Navarro de firma grote den plus een schadeverfoe- dragen. 03 sePtember zouden worden schade berokkend, omdat zij ding waarva zij een bontjas voor het de mode was, aldus Na- nieuwe seizoen het vorig sel- v?rro' lpt«l»endeel, hij vervolging geschiedt op ver zoek van het bonthuis Na varro in Rome dat beweert an de blonde actrice een punt van de aanklacht, chinchilla-mantel ter waarde En dit is het kardinale gepubliceerd. immers het model niet meer is genoemd. x. 'n bet nieuwe seizoen kan in- De zaak wordt 25 juli door xt j z z Maar, aldus Navarro, Anita troduceren, waarmee de pu- de rechtbank in Rome behan Navarro zei dat toen Anita liet zich ook door andere bliciteitsvoordelen die de deld. Stockh. Londen A'dam Brussel 21 13 0.1 32 16 29 23 20 0 34 15 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1