Plan voor sportstichting gehandicapte jeugd Dit weekeind verdronken minstens 31 personen Bus met vacantiegangers tegen tram: 15 gewonden Vandaag werkelijk antwoord over de kwestie-Berlijn Eichmann's antwoorden worden steeds vager Zenuwen speelden vele finalisten parten Aanval van Irak op Koeweit bleef uit D Minder aandeelhouders op Volkswagenfee st Surinamers in Nederland: vechten tegen laatste resten van 't kolonialisme MAATSCHAPPIJNIEUWS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 MAANDAG 3 JULI 1961 Initiatief kwam uit Raalte (Van een onzer verslaggevers) Het was een idee geweest van Jan Vloon uit het Overijsselse Raalte: waarom worden er sportwedstrijden gehouden voor normale jongens en meisjes en nooit voor de gehandicap te jeugd? Zelf had Jan vroeger veel gezwommen en boekte daarbij ook goede prestaties. Tot hij kinderver lamming kreeg. Hij moest het wat kalmer aan gaan doen, maar zwem men blééf hij. Die liefde voor de sport bracht hem de gedachte: er moet een zwemfeest worden georga niseerd voor gehandicapte jongens En Jan Vloon heeft z(jn zin gekregen. Zaterdag is Raalte's gemeentelijk zwem bad. Zestig jongens en meisjes uit alle delen van het land waren er byeen om dit feest te vieren. Onder een brandende zon en in wat lauw water weliswaar, maar het enthousiasme was er niet min der om. De commissaris van de Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, startte de wedstrijden, die tevens het begin vormden van nog veel grotere plannen van de organisatoren. Het is namelijk de bedoeling dat zeer binnenkort een stichting in het leven zal worden geroepen, die regelmatig der gelijke sportfeesten voor gehandicapten De afgelopen dagen zijn minstens 31 personen verdronken. Vooral on der de kinderen was het aantal slachtoffers groot. 0 De vij'fijarige Bernardus Dekkers uit Hoorn is zaterdagmiddag bij het Flevo- zwemibad in zijn woonplaats, waar hij met broertjes en zusjes aan het spelen was, in de spuisloot van een waterge maal terechtgekomen en verdronken. O Bij het baden dn het openluchtbad in Heelderpeel (gem. Heel) is gistermidag het zevenjarig zoontje van de familie Korsrtanfje uiit Venlo verdronken. 0 De vierjarige Gerrit van Putten, het zoontje van de schipper van de Vrien dentrouw, die aan de Admiraliteitekade in Rotterdam lag. is zaterdagavond over boord gevallen en verdronken. 0 In Delft raakte zaterdagmiddag de achtjarige Johan de Bruyn spelender wijs in de Provinciale vaart, 's Avonds werd het lijkje opgehaald door een brugwachter. Zijn vijfjarig broertje was thuis gaan vertellen dat hij in het water was gevallen. In het Scheipenzeelse zwembad werd zaterdagavond het stoffelijk over schot van de vierjarige Sinke uit Leus den gevonden, die in het diepe deel van het bad was terecht gekomen. 0 In het zwembad Weiborn in Culem- borg kwam de achttienjarige landbou werszoon Anton van Dord om 't leven. In Bergen viel de zevenjarige A. Stadegaard bij het spelen in een diepe sloot, waaruit zijn ldjkije later werd op gehaald. In zee In Sohoorl verdronk zondagmiddag de achttienjarige N. T. Pot. Zijn stoffe lijk overschot spoelde in de loop van de avond. aan. Voor de afwateringssluizen in de Af sluitdijk verdronk gistermiddag de ne genjarige Henk van der Lee uit Wde- ringenwerf, die te ver uit de kant was gelopen, nadat hij eerst via het water naar zijn vader, die zat te vissen, was gegaan. In Terheijde (gem. Monster) ver dronk gistermiddag de negenjarige J. H. Koppert uit Monster by het zwem- 0 De 33-jarige" Amsterdammer M. Meyer verdronk gistermiddag voor de ogen van zyn vrouw en twee kinderen in het Nieuwendammerkanaal in Amstel-noord. 0 Bij het baden in de haven achter de scheepswerf in Nieuw-Beyerland ver dronk zaterdagmiddag de 29-jarige C. J. dn 't Veld uit Oud-Beyerland, terwijl zijn moeder en zijn echtgenote machte loos moesten toekyken. Terwijl vier van zijn kinderen het zagen verdronk gisteravond de 42- jarige A. Nillessen uit Groesbeek in de Piasmolen in Groesbeek. Met scooter De 3l-rjarige Laeven uit Weert raakte zaterdag met zijn scooter in het Belgi sche plaatsje Molenbeersel in een vaart. Zijn stoffelyk overschot werd la ter gevonden. In het IJsselmeer verdronk gister middag bij Nijkerk de 29-jarige B. Wallet, die met een vriend aan het ba den was. Hij kwam terecht in een vijf tien meter diepe vaargeul. 0 Bij Den Helder verdronk in Noordhollands kanaal de 25-"jarige J. I,, J. Baartman uit Breezand, die daar met een aantal kennissen aan het zv 0 De 21-jarige Erica Kleine Ruse uit Hengelo verdronk bij het zwemmen het Twente-Rijnkanaal. 0 De 11-jarige Bennie Raassir.g a dronk in het zwembad Heidelberg Bome. Hij was van een hoge duikplank gesprongen, hoewel hij niet kon zv In het buitenbassin van het Vlaar- dingse Kolpa-bad verdronk de 23-jarige Piet Sprayt. 0 In de omgeving van Oss verdron ken twee mensen. De 23-jarige bakkers- Van Uden uit Dennenburg verdronk by het zwemmen In de Hertogswetering. Ravenstein en de 17-jarige Peter van de Goor uit Oss verdween in de Maas b(j Lith onder water. De 8-jarige J. Hammer uit Zwolle j een poging een bal uit het water te halen in een stadsgracht gevallen en verdronken. De 22..jarige Ypke Bouwhuis uit St. Nlcolaasga verdronk bij het zwemmen hert stroomkanaal. J De 28-jarige Italiaan P. Mandas uit Leiderdorp dook van de brug af het wa tt en verdronk in de Zijl. De 9-jarige Ali de Jong uit Gro. ningen is bij het zwemmen in het Van Starkenborghkaneal bij Noorddijk De 17-jarige leerling-elektricien Alex Epskamp kreeg kramp bij het zwe ?n in de Deütse Vaart te Rotterdam verdronken. 0 De 19-jarige ^Duitse jongen K. Efing uit> Hemden verdronk in het open luchtbad Blauwe Meer te Dinxperlo. De 38-jarige C. de Grain uit Gel- dermalsen verdronk toen hij verkoeling zocht in het warter van een gegraven put achter een steenfabriek te Buren. Hij verdween voor de ogen van zijn vrou twee kinderen onder waiter. In het Termunterdiep verdronk de 21-jarige B. Leeraad uit Scheemda. 0 Op de Nieuwkoopse plassen raak ten zes personen bij het starten van buitenboordmotor van hun bootje te ter. De 9-jarige Ad Venne verdronk. Kramp organiseren. In hert bestuur van deze stichting zullen zitting nemen oud-mi nister Suurhof, vertegenwoordigers van de afdeling recreatie van de vereniging Nederlandse gemeenten, van de pro vinciale (Overijssel) raad van de volks gezondheid, van de Nederlandse sport federatie cn van de K.N.Z.B. en een aantal artsen. Steeds zuilen de ontmoetingen dan in >n andere provincie worden gehouden. Want dit willen dc organisatoren onder strepen: het initiatief komt weliswaar uit Raalte. maar de stichting zal lande- ik werken. Vele besprekingen zijn eraan voorafge- gaan voordat dc plannen van Jan Vloon uitvoerbaar werden. Maar dank zij de enthousiaste medewerking van heel Raal te is men er nu byna. Via badmeester, een geestdriftige burgemeester A.J. Gan- zeboom en dc hard werkende heren van de gemeentelijke commissie voor licha melijke opvoeding, kwam er al een d na het voorstel van Jan Vloon een commissie tat *tand, die de plannen verder uitvoerden. ZWEMFEEST En het eerste resultaat was het Z' feest. Een feest, dat dc jongens en meis jes een dag lang goede en gezonde ont spanning bracht. Een zwemfeest was geworden omdat de artsen onder de ganisatoren vonden, dat dit tevens nuttige sport is. Immers: de kinderen le ren voor de therapie al zwemmer kunnen zich in het water gemakkelijker bewegen en het traint de spieren. 'amen van overal: uit Ro-tter- :t een bus van de polirtie), Arn hem. Ubbergcn. Amsterdam, Nijmegen, Blaricum, Haarlem, Zwolle, uit Raalte voorts was er een ploeg va K.N.Z.B. en van de padvinders. De Raal- en motorclub zorgde vooi vervoer en een belangrijke financiële bijdrage. En de plaatselijke huishoud school verleende de kinderen onderdak verzorgde de maaltijden. Na de wed strijden was er het uitreiken var medailles en de vaantjes. En wat bij de toeschouwers een hartelijk applaus ontlokte een demonstratie van Delhine Ariëns Kappers uit Haren <Gr.>. meisje, dat van de na-Olympiade in Rome voor gehandioapten, drie gouden plakken lee naar huis nam Belangrijker dan dit zwemfeest echter zijn de plannen van de organisatoren de toekomst. Het is voor het eerst 'oor de gehandicapten in dit grote verband iets wordt gedaan op het gebied van de sport. Al jaren lang is een ander comité bezig met plannen voor de op richting van een sportbond, maar c~" nog steeds niet in de uitvoering e geslaagd. Zodra deze bond er is, zeggen de heren van de stiohting, zal deze stich ting zich liquideren. Voorlopig start mer. echter met de voorbereiding van plan nen voor op geregelde tijden te houden sportfeesten. In landelijk verband, lede- keer in een andere provincie om zo ook de gehandioapbe jeugd te brengen wat er tot nu toe Rechts was voo gezonde jeugd. TN AMSTERDAM is zaterdagavond een bus met dertig vakantiegan gers, die een reis langs de Rijn had den gemaakt, bij het Frederik Hen drikplantsoen door een tram aange reden. Vijftien inzittenden werden gewond in een ziekenhuis opgenomen. Niemand werd ernstig gewond. De bestuurder bleef ongedeerd. O Eveneens zaterdagavond zijn vyf per sonen gewond geraakt toen tussen Half weg en Haarlem een automobilist de macht over hert stuur verloor toen hij remde om een (tegenligger te ontwijken. De auto sloeig over de kop en sleurde twee bromfietsers mee. van wie er een ernstig werd gewond en de and'ere licht De drie inzittenden van de auto wer den eveneens üiichrt gewond. 0 In Kaatsheuvel is gisteravond de bromfietser R. Torians uit Loon op Zand rtegen een verkeerspaaitje gereden. Zijn achterop zittende vrouw werd op de weg geslingerd en overleed aan haar verwondiinge 11 0 Ook dor Kaatsheuvel reed zondag nacht de 20-jarige J. Braat met zijn bromfiets rtegen een bus. Hij overleed ter plaatse. Op rijksweg 26 bij Beesd is zaterdag avond de 29-jarige Duitser A. Heinen met zijn auto tegen een Franse wagen gereden. Hij kwam om hert leven. De 40-jarige Fransman G. Keisaudy en zijn echtgenote werden gewond. De 37-jarige Th. Giebelen uirt Swal- men reed gistermiddag met zijn scooter tegen een boom. Hij overleed korte tijd laiter. 0 De 23-jarige mejuffrouw Ursula Jock- wer uit Düsseldorf kwam zaterdag om hert leven toen zij bij hert inhalen moest uitwijken en met haar auto slipte. Haar verloofde, die naast haar zat, bleef on gedeerd. 0 De vijftienjarige G. E. de Jager reed gistermiddag met zijn bromfiets op de Vertegenwoordigers van de rege ringen van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en West-Duitsland zullen waarschijnlijk vandaag in Washington de tekst voltooien van een nota aan de Sowjetunie waarin het westelijke standpunt ten aanzien van West-Berlijn wordt uiteengezet. De nota is bedoeld als antwoord op het memorandum dört premier Chroesj- tejef in Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd. De tekst van de nota moet nog door de N.A.V.O.-raad worden goedgekeurd. Van doorgaans goed ingelichte zijde in de Amerikaanse hoofdstad is vernomen dat de westelijke mogendheden opnieuw de nadruk zullen leggen op handhaving van hun rechten in West-Berlijn en hun voornemen de verbindingen met West- Duitsland open te houden. Het westen is steeds bereid onderhandelingen over de kwestie Duitsland, op basis van het zelf beschikkingsrecht van het Duitse volk, te hervatten. 'Generaal Thomas D. White, die dezer dagen is afgetreden als stafchef vai Amerikaanse luchtmacht, heeft gisteren in een televisieprogramma verklaard, dat er „een redelijke kans" is, dat de Ver enigde Startien door die Sowjetunie over Berlijn in een grote oorlog gesleurd worden. Hij zei meer voor een aanval te velde te voelen dan voor een nieuwe lucht brug om naar de stad door te breken, indien de toegangswegen door de lucht en over land door de communisten af gesneden worden. Hij zei een voorstander te zijn van een gedeeltelijke mobilisatie in de Verenig de Starten om het Amerikaanse volk goed van de gevaren vam de situatie te door dringen. KAB ingenomen met economische situatie De voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging, de heer J. A. Middel huis. heeft op de vanmorgen in Utrecht gehouden verbondsraadsvergadering van de K.A.B. de economische toestand ir land uitzonderlijk gunstig genoemd De produktie on de werkgelegenheid, zo zei hij, waren nimmer zo groot als than» Hij acht het niet uitgesloten, dat de ver- diende weeklonen in de periode 1960 en 1961 met meer dan 17 procent zullen stij gen. Hier komt dan nog bij de invoering van de arbeidstijdverkorting met voor velen de vrije zaterdag. De heer Middel huis acht dit voor velen ook een wel vaartsvermeerdering. Dc nieuwe loon politiek, zo zei hij. heeft bewezen, dat zij zeer wel in staat is. invloed uit oefenen op de vergroting van de eco mische mogelijkheden en de werknemer» daarin deel te geven. De lonen, aldus di heer Middelhuis, hebben over het alge meen met de stijging van de produktivl- teit minstens gelijke tred gehouden. Maintz en Co. Hoewel de 500.000 kas middelen bijna de helft van het ge plaatste kapitaal uitmaken, denkt de directie niet aan terugbetaling. Naast de deelneming in Mijnssen en Co., wil men een tweede been verwerven, doch niet in het buitenland. Ook voor dividend- verhoging voelde het bestuur niet. De zaken bij Mijnssen en Co. geven geen reden tot ontevredenheid, doch wegens toenemende concurrentie en lonen en salarissen is voorzichtigheid geboden. Maintz en Co. bezit de 350.000 gewone en 60.000 preferente aandelen, dde voor iets meer dan 200 pet verworven zyn. Daar de werkelijke kapitalisatie veelvoud van het kapitaal beloopt, lijkt de dividenduitkering van 40 pet wal hoog. Voor het overige bestaan de in komsten van Maintz uiit revenuen van directievoering van maatschappijen (o.a Aniiem) en beheer van pensioenfondsen Het dividend werd bepaald op 8 pet en prof. G. A. Ph. Weyer werd tot com- benoemd. Sukarno begroet door detachement uit Nieuw-Guinea Sukarno is zondag te Djakarta terug gekeerd van een wereldreis van zeven en zeventig dagen. Een detachement militairen af komstig uit Nederlands Nieuw-Guinea en een menigte van tienduizend mensen be groette hem op het vliegveld. Hy zcidc dat zijn reis vooral ten doel 3d om te weten te komen hoe andere landen over Nieuw-Guinea denken en dat hij begrip, eerbied en bewondering had gevonden. Zo lang Nieuw-Guinea onder Nederlands bestuur is, kan er geen rechtvaardige cn welvarende maat schappij worden verwezenlijkt Hij ver telde voorts dat de reis geen vakantie was geweest maar het uiterste van hem had gevergd. ■pMCHMANN begon vandaag met een beschrijving in bijzonder heden van do rol, die hij heeft ge speeld in de anti-Joodse campagnes van nazi-Duitsland in Griekenland, Bulgarije, Roemenië en Itolië. Hij deed dit in do vorm van antwoorden op rechtstreekse vragen van zijn ver dediger, dr. Robert Servatius. Serva- tius verklaarde dat hij verwacht woensdag zijn verdediging te be ëindigen. Servatius bracht een brief ter spra- Nationaal Estafette Tournooi {Van onze verkeersredacteur) 7ENUYVEN en hitte hebben heel deelnemers parten gespeeld, toen zaterdagavond in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw de finales van het Na tionaal Estafette Tournooi werden verreden. Tegenover teleurstelling en in de bodem geslagen hoop stond echter het laaiend enthousiasme van de winnaars. In de individuele com petitie bestond de eerste prijs vijftienhonderd gulden; in de bedrijfs- competitie ging liet om een Renault Estafette bestelwagen voor de deel nemende firma, cn vijftienhonderd gulden voor elk van de vier uitko mende chauffeurs. Dc heer J. F. Tol Groene Hiiledijk in Rotterdam tegen t-., stilstaande vrachtauto. Hij overleed in het ziekenhuis. 0 In Apeldoorn kwam de 63-jarige R. van Veldhuizen onder een auto, waar van de bestuurder vermoedelijk onder invloed van sterke drank verkeerde. De auto reed door. 0 Het vierjarig zoontje van de familie Vogels uit Volkel is zaterdagavond by een brand in een bijschuur van de boerderij van zijn ouders om het leven gekomen. Waarschijnlijk had hij met. vuur gespeeld. |E IRAAKSE aanval op het onaf hankelijke sjeikdom Koeweit is in het afgelopen weekeinde uitge bleven. Of dat een gevolg is van de Britse troepenlandingen, die zater dag zijn begonnen is niet zeker. Mogelijk hebben er nooit aanvalsplan nen bestaan en tracht premier Kassem van Irak slechts een zenuwoorlog te voe- zijn positie in eigen land te ver sterken. Hoe dan ook, Engeland heeft geen risico willen nemen en toen de sjeik zaterdag om militaire bijstand ver zocht, heeft het daar onmiddellijk gevolg aan gegeven. Intussen is de Veiligheids raad op verzoek van Koeweit bijeenge- Engelse pantsereerrheden, commando's en parachutisten hebben zich ingegraven in de brandende woestijn van Koeweit. Hun kanonnen en geweren staan gereed om iedere dreiging uit de richting van Irak het hoofd te bieden. Tegen het val len van de nacht was de gehele landings operatie voltooid. Tanks, pantserwagens en straaljagers van de Royal Air Force stonden gereed om het 12.000 km2 grote sjeikdom te beschermen. Goedgetralnde parachutisten werden rechtstreeks uit Engeland aangevoerd. Ccnturiontanks en snelle pantserwagens kwamen uit Aden. Bij Bahrein aan de Perzische Golf zijn acht Canberra-bommenwerpers gear riveerd. Zij kunnen worden gebruikt aanvallen op gronddoelen. Ook zijn troepen uit Saoedi-Arabie op verzoek van de sjeik in Koeweit gearriveerd. Naar aanleiding van de Britse landin gen in Koeweit wordt herinnerd aan de zomer van 1958, toen Britse troepen ln Jordanië landden. Kassem had toen de macht in Irak in handen genomen en dreigde Jordanië (dat toen in een unie met Irak was verbonden) te ai De Britse troepen bleven tot 2 november van dat jaar in Jordanië. Zij bleven hun onderkomens i hun i ezigheid gaf tot geen enkel incident aanleiding Voordat de vergadering van de Veilig heidsraad (gistermiddag Ned. tijd) begon, schreef de Iraakse afgevaardigde Pacha- chi aan de voorzitter, dat de Britse actie in Koeweit een gewapende bedreiging heeft geschapen voor de onafhankelijk heid en veiligheid van Irak. Tijdens de zitting verklaarde de Britse afgevaardig de Dean. dat de actie in geen enkel on- zicht tegen Irak is gericht en dat de Britse troepen alleen in actie zullen ko men, als Koeweit uit Irak wordt aange vallen. Engeland koestert de oprechte wens op vriendschappelijke voet te blij ven met Irak en zijn bevolking en hooDt. dat de bestaande banden zullen worden gehandhaafd en versterkt. Zowel de Sowjetunie als de Verenigde Arabische Republiek leverden kritiek op de troepenlandingen. De Var-vertegen woordiger betrok hierin echter ook pre mier Kassem van Irak, die hü als de gro te schuldige schilderde. Daarna werd de zitting tot woensdagmiddag verdaagd. (Van ofize correspondent in Bonn) Zesenzestig procent van het 600 mil joen mark grote aandelenkapitaal in de Volkswagenfabrieken in Wolfsburg was zaterdagmiddag vertegenwoor digd op de eerste algemene aandeel houdersvergadering van de grootste Westduitse autofabriek sedert de (ge deeltelijke) privatisering in maart jl. Veertig procent daarvan berustte bij de bondsregering in Bonn cn de lands regering van Neder-Saksen in Hann- De rest van het aanwezige aandelen kapitaal werd grotendeels vertegen woordigd door de V.W.-aandeelhouders verenigingen, die tot de luidruchtig ste woordvoerders behoorden op de achturige vergadering in de nieuwe montagehal nummer negen waarin straks een lakkerij zal worden ingericht. Directieleden meenden, dat er acht duizend aandeelhouders aanwezig wa ren, in ieder geval een fraotie van de anderhalf miljoen Westduitsens, die door de (gedeeltelijke) privatisering in het bezirt van hun stukjes van 100 mark (minstens twee en hoogstens drie) wa ren gekomen. De mor>t»gehal met 15.000 klapstoclcr, erin. maakte een verlaten indruk. Het muziekkorps van de fabriek zorgde voor de muzikale omlijsting ren de opmars der aandeelhouders. Wolfsburg zelf had zich iin vlaggen- en bloementooi gesto- AFGESCHROKKEN Enkele sportevenementen hebben ze ker .net zoveel rtot de geringe belangstel ling bijgedragen als de omstandigheid, dat zowel de fabriek als de depotban- ken wekenlang de aandeelhouders min of meer hebben afgeschrikt van dc reis naar Wolfsburg (lange reis, gebrek aan hotelaccommodatie, geen eten of drin ken. staan- in plaats van zitplaatsen. Deze „campagne" heeft effect gesor teerd. De Bondsregering, de regering van Neder-Saksen als de twee grootste aandeelhouders), banken en aandeel- houdersverenigingen (vierentwintig in totaal» hadden dus vrij spel. Zij ont lastten met 90 procent der aandelen- stemmen de raad van bestuur voor zijn beleid over 1960, en stelden een divi dend vast van (twaalf procent dat uit sluitend bonds- en deelstaat toevloeien. Veele onderwerpen werd'en besproken, cïie op deze aandeelhoudersvergadering niets te maken hadden, o.a. het pro bleem van de 125.000 Duitsers, diie voor de oorlog voor een Volkswagen hebben gespaard cn nu voor hun destijds ge 3torte duizend rijksmark (huidige waar de 100 mark) de toen beiloofde V.W. wil len hebben (huidige prijs rond 3500 mark). Een felle strijd werd geleverd om de nog te vervullen acht (vai achttien» posten in de raad van stuur (met een jaarlijks inkomen zesduizend mark». Daarvoor waren acht verschalende lijsten opgesteld, i op de vergadering kwam er nog eer le reeks nieuwe lijsten bij. De kleine aandeelhouders kwamen er echter nie; De president-directeur, prof. Nordhoff, gaf een overzicht van de stand van za ken waarbij h(j onder meer mededeel de dat in verband met de gestegen pro- duktiekosten met de mogelijkheid var prijsverhoging voor de Volkswagen reke ning moet worden gehouden. Tv.-films van het proces-Eichmann In Jeruzalem wordt dagelijks tien duizend meter televisiefilm opgenomen van het proces Eichmann. Hiervoor heeft de Israëlische Capital Cities film maatschappij het monopolie gekregen. Van de bandopnamen worden later ook gewone films voor bioscoopvertoning gemaakt. Dc belangstelling voor deze films tot nu toe matig. De grootste afnemer Is West-Duitsland, dat vrijwel de gehele produktie opkoopt. In Israël zelf worden de films niet gekocht. Er bestaat geen televisie in het land en de bioscopen weigeren uit pro test tegen het monopolie van Capita) Cities iets van deze onderneming te uit Amsterdam won in de eerste tegorie; de Lonneker Melkcentrale uit Enschede in de tweede. De bekwaamheidspnoeven voor best cl- wagenchauffeurs de eerste, welke op nationaal niveau zyn georganiseerd zijn gedurendle de maand juni in vele plaatsen van Nederland, gehouden. Am sterdam, Leeuwarden, Groningen, Maas tricht, Utrecht en Breda behoorden er bij, maar ook Rotterdam en Den Haag. Organisatoren waren de Vervoerders- organisaties E.V.O. en N.O.B. Wegtrans port. Renault Nederland N.V., waarvan de Franse moederorganisatie veel erva ring op hert 'betreffende wedstrijdgebied heeft opgedaan, verzorgde de prijzen cn het Ingenieuze, in twee trailers ver- voerde, mobiele parcours. Voor deelname aan de proeven meld den zich bijna 2500 gegadigden. Helaas was de organisatie niet bij machte deze stroom van aanmeldingen te verwerken, zodat, na loting, 1260 deelnemers over bleven. 676 personen schreven als in dividueel rijder in; de overigen deden m ploegen van vier aan het bedriifs- nooi mee. De snelste tijd, inclusief strafsecoo- aen. c.q. bonificatie, werd gemaakt door ae heer A. J. Kloootra te Rotterdam, die het parcours, met inbegrip ren laden en lessen, in 3 min. 38 sec. aflegde. Bij de bedrijfspdoegen werd het absolute snel heidsrecord '4 min. 11.4 sec.) door de' ecuipe van de Amsterdamse firma Berg- haus behaald. Uitslagen finale: Individuele competi tie: J. F. Tol (Amsterdam). T. van Uf- felen (Lunrteren). A. J. Kloostira (Rot terdam». K. E. Dijkstra (Beetgum) en ^■II. R Nijboer (Enschede). Bedrijfs- eompetutiie: Lonneker Melkcentrale (En schede). firma Berghaus (Amsterdam). N.V. Ahrend (Rotterdam), Indola (Rijs wijk) en firma Van Silfhout (Benno- B(j Scheepswerven en Machinefabriek Boele te Bolnes is 28 juni het 795 ton motorvrachtschip Situla voor Van Nievelt en Goudriaan to water gelaten; het zus terschip Mushaba liep 24 juni van stapel; beide dienen voor de vaart op Zuid-Ame- rika en op de grote Zuidamerikaanse ri vieren en zij maken deel uit van een serie van vijf, welke Boele bouwt F\RIEHONDERD Surinamers hebben XJ zaterdag in Amsterdam de dag der vrijheden gevierd, namelijk de herden king van de afschaffing der slavernij op 1 juli 1863. De voorzitter der vereniging Ons Su riname, die de samenkomst had georga niseerd, de heer F. Moll, zeide dat de slaven hun vrijheid niet hadden gekre gen, maar ervoor hadden moeten vech ten. „Suriname moet ook thans vech ten om zich te bevrijden van de laatste overblijfselen van de slavernij en het kolonialisme. Wij willen ons zelf zijn, niet zoals de oude Westeuropese conven ties het voorschrijven", aldus de heer Moll, die voorts van mening was dat de huidige verhouding tussen Suriname Nederland een last betekende voor Nederlandse volk. „Laten we onze bond genoten de Nederlanders van het juk bevrijden. Wij moeten propagandisten worden voor een ware vriendschap tus sen Nederland en Suriname" zeide hij. Ook bestreed hij de actie van een groep Hindoestaanse jongeren in Suriname, die tweespalt wil zaaien met de Creolen. In verband met de door de nationa listische beweging Suriname gepropa geerde onafhankelijkheid op 1 jnli 1063 eeuwfeest van de afschaffing) zeide hij dat op die dag opnieuw een periode zal worden afgesloten, want „wij wil len in vriendschap leven met alle vol keren ter wereld cn in de eerste plaats met de Nederlanders". „W\j wensen geen betrekkingen zoals die thans be staan tussen dit land en Indonesië, maar we willen onafhankelijk en vrij Als gasten spraken nog de heeren F. Corsten namens de vereniging van Suri naamse studenten te Amsterdam, J. Key- zer namens Wie Eegie Sanie en Panday namens „een groep Hindoestanen, die in de beste verhouding met de Creolen willen samenleven". De Surinaamse minister-president, S. D. Emanuels, zond een telegram, v. in hij verklaarde elke poging tot eenheid van het Surinaamse volk te zullen toe juichen. Duitse hoogconjunctuur na revaluatie verzwakt Het Westduitse ministerie van econc mische zaken deelt mede, dat de hoog conjunctuur na de revaluatie wat zwak ker is geworden. De vraag werd wat kal- het aanbod nam toe. De uitvoer i af c de i toe het i overschot bedroeg in mei 207 miljoen tegen 675 min, in april. Het aantal onuitgevoerde buitenlandse opdrachten en de leveringstijden namen niet toe cn de prijzen van industrieprodukten zijn gestabiliseerd. Bij de scheepsbouw daal den de binnenkomende opdrachten in april met 38.2%, bij de verbruiksgoede- renindustrie 29.7%, bij machinebouw 16% ijzer- en staalgieterij 14%, enz. De Surinaamse balletdanseres Emmy Dahlberg bracht een eigen choreografie „Ontwakingsdans" ten tonele en Peter Creutzbergs film „Gevleugelde verove ring" werd vertoond. De overleden oud voorzitter, de heer O. Huiswoud werd herdacht. ke van de rijksgevolmachtigde in be zet Griekenland, waarin de naam van „Obers'.urmbarinführer Eichmann" werd genoemd in verband met de voorgenomen deportatie van achtdui zend Joden. In de brief werd opgemerkt, dat de Joden waren ondergedoken en eron der stond een met de hand geschreven aantekening, luidende: „De zaak is te lefonisch geregeld met Kaltenbrun- ner". Ernst Kaltenfbruniner was hoofd van de veiligheidspolitie van de S.S. Servatius gaf geen verklaring van de verwijzing naar Eichmann, hetgeen werd opge merkt door de president van die recht bank, Mosje Landau. Aan Eichmann werd verzocht een pas sage in het rapport toe te lichten, waar in werd gezegd, dat deze speciale depor tatie uit militair oogpunt „onbelangrijk" was. Eidhmann zeide: „Het schijnt dat bevel was gegeven tort uitvoering van een de portatie zoals omschreven. Daarom zoch ten de twaalfhonderd Joden, die van de achod-uizend die moesten worden gede porteerd, wanen overgebleven een toe vlucht rn de bergen. Zij, die achterble ven. konden niet ontsnappen en men dacht dat, indien zij werden gedepor teerd, de anderen niet gegrepen zouden worden." President Landau preste Eichmann om te zeggen, waarom het woord „onbe langrijk" was gebruikt. Zy waren van geen militair ba- lang omdat diegenen, die wel van mili tair belang waren, naar de bergen waren gevluchtzeide Eichmann. Landau verklaarde, dat dit antwoord weinig waard was. Het antwoord van Eichmann was ken merkend voor zijn houding als getuige daar hy op vragen dlkwyis heeft geant woord in zeer lang uitgesponnen zinnen. Servatius ging nu over op Roemenië en vroeg Eichmann, wat een aantekening te beduiden had, die voorkwam op een ln beslag genomen gestapodocument, waarin gewag werd gemaakt van 5.000 kinderen. „Dit geval van de emigratie van 5.000 kinderen naar Palestina is uiteengezet ln de tekst", antwoordde Eichmann. Servatius ging hier niet verder op door maar bracht een brief ter sprake van de -zaakgelastigde te Boekarest aan het ministerie van buitenlandse zaken, waar in werd verzocht, „met spoed" een des kundige van het ministerie inzake Joodse aangelegenheden" naar Roemenië te zen den. Op de laatste bladzyde komt het vol gende voor: „De deportatie van Joden over de boeg is op het ogenblik niet mo gelijk. Daarom moeten zij in concentratie kampen worden ondergebracht en dwang arbeid verrichten tot de militaire opera ties zijn voltooid. Alsdan kunnen zij naar ;t oosten worden gedeporteerd". Aan Eichmann werd verzocht, uit te leggen waarom von Killinger maar bleef vragen om een deskundige van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Joodse aangelegenheden en zelfs eens had opge merkt. dat een vertegenwoordiger van de ryksveiligheidsdienst (Gestapo) onge wenst was om „onaangenaamheden te voorkomen". „Ik zie in het document, dat er enige onenigheid bestond tussen de generaal der SS, Reinhard Heydrlch en von Killin ger, die gauw woedend werd," zeide Eich- ii. „Er is hcrhaaldeiyk geprobeerd een officier van de SS als adviseur in Joodse zaken te krygen, maar von Killinger scheen liever welke ambtenaar ook van het ministerie van buitenlandse zaken ais adviseur te aanvaarden dan zich tot de ryksveiligheidsdienst te wenden". Gebr. Van Heek (Schuttersveld) zal in 1961 f 3 miljoen moeten investeren en streeft er naar dit uit eigen middelen te doen. Door hoge investeringen konden niet alle dochters divtdend uitkeren. Voor zwaar doek is men goed voor een half jaar van werk voorzien. De afzet van film- en roule au-drukkerijen is door het weer geschaad, doch het gevarieerd produktieprogram beperkt de risico's. De revaluatieschade is afgeschreven. Het di vidend werd bepaald op 10 Tot com_ missarissen werden gekozen J. Faber en mevr. J. G. Ledeboer-Van Heek. Sfeer in 't gezin f De „Nieuwe Leklsche" er Oscar Rohte cn Jiskoot: De aandeel houdersvergadering stelde met 310 stem men. voor, 1 onthouding en 250 stemmen van een aandeelhouder tegen het divi dend rest op 8%. Deze verlangde 2#/« of f. 50.000 dividend meer uit de divi- dendreserve, welke reeds 9 jaar f. 400-619 bedraagt, mede daar hy de gang van zaken in 1961 niet zo slecht acht. Het bestuur wees ondanks groot vertrou wen in de toekomst op de vele onzeker heden. Het wilde niet naast een uitke ring uit f. 150.000 vrygekomen belasting- reserve een uitkering uit de dividend reserve. Op de Javatabaksmarkt gaat de venkoop nu betrekkelijk beter. Voor de nieuwe oogst,- die kwalitatief beter is, verwacht men hogere prijzen. Die van oude tabak is iets hoger dan eind i960 en is over het dieptepunt heen. Van de oude oogst van eind i960 is „aandig" ver kocht. De voorraden by fabrikanten en handelaren zyn niet groot, doch die bij importeure en de gehomogeniseerde ta bak maken de markt veel moeilijker. Ogem: De nieuwe president-commissa ris, mr. J. J. Oyevaar zeide te verwach ten dat de resultaten van 1961 ongeveer gelijk beloven te zyn aan die van i960 ondanks de revaluatie. Zij zijn dit thans. De omzet bleef stygen. Hij zegde toe een uitkering uit de agioreserve ernstig te zullen bestuderen. De besprekingen met dc Surinaamse regering over in breng der Surinaamse bedrijven in een nieuwe N.V. met deelneming van de Su rinaamse regering gaan voort. Zy wordt dus beslist geen 100 dochter. In begin sel is ingestemd met de wens van de Venezolaanse staatselektricitcitebedrijven tot aankoop van Ogems ondernemingen in San Felix en Puerto Ordaz. Het divi dend werd bepaald op lil (ook voor Na tionaal bezit)»/, op gewone en 5 op prior itei tsaan delen N. J. Menko N.V.: Exploirtatiesaldo- 1960 (1959 5,04 (3,51» miljoen; diverse barton en lasten ƒ243.000 verlies (102.000 winst»; afschrijving 1.83 (1.58) mki winst ƒ1,85 (1,78) min.; dividend-voor stel 10 pot over rtot ƒ4,8 min. verhoogd kapitaal en 5 pot over ƒ2,4 min. in 1960 geëmitteerd kapitaal (v. j. 9 pot over ƒ2,7 min.); orderboeken zeer behoorlijk gevuld; bruto-exploitatiesaldo op 20 mei 1961 2,5 min. vrijwel gelijk aan een jaar "tevoren; revaluatie schaadit streven naar opbouw van wereldomspannende uiitvoermarkten ernstig: omzet steeg tot 47 (40) min.; onbekend is of hoge in vesteringen geheel kunnen worden uit gevoerd zonder .beroep op kapitaal markt. Shell: Persdienst deëlit mede dart rtegen 3 juli tot directeur van SheU-Nederland is benoemd mr. D. J. Rueb, tot voor kort direoteur ren Kon. Shell-maat- schappijen in Columbia; bij afwezigheid van president-directeur ir. J. C. G. Boot zal hij als plaatsvervanger optreden. Wereldhaven: Dividendvoorstel 7 (vo rig jaar 6) waarna de resserveringen kunnen worden verhoogd; de directie is optimistisch en de grootste zorgen zijn opgetast; geconsoliderd bedrijfssaldo f801.905 (461.746); exploitatie-opbrengst panden f411.503 373.582); algemene kos ten f 147.207 (28.322); winst na interest, afschrijving, enz. f131.657 (111.622); alle objecten zijn verhuurd; exploitatie ver. loopt gunstig en het onderhoud is goed; de zalenexploitatie groeit en de hotels blijven winstgevend; bestuur stelt statu tenwijziging voor tot verhoging van het maaitechappelijk kapitaal De Rotterdamsche Disconterinpsbank van 1928 heeft in 1960 het oude verlies geheel weggewerkt en de directie heeft op grond van de ontwikkeling in 1961 gegrond vertrouwen. De financieringsba ten beliepen f929.636 (vorig jaar 832.274). bijzondere baten f88.285 winst na algemene kosten en interest f323.192 (169.345) te verminderen m«t f182.622 oud verlies, waarna f 112.500 restant winsi wordt gebruikt voor het achterstallig dl. vidend op cumulatief preferent winstdel lende aandelen, terwij] het dividend op gewone aandelen opnieuw wordt overge. slagen. BH Utermöhlen Is de omzet ln 1961 10 gestegen tegen 7 ln 1960. De di rectie is enigszins optimistisch, het bc. drijf is zeer druk bezet en heeft vele op drachten. De uitvoer gaat naar de ge hele wereld, met Scandinavië als groot ste afzetgebied cn vrij veel uitvoer naar het Midden-Oosten. De revaluatie be ïnvloedt de winstmarges, doch niet ln volle zwaarte. Te Amsterdam Is de per soneelsvoorziening gunstig, te Ernst iets moeilijker. De uitbreidingen zullen de geringe vroegere investeringen belang rijk overtreffen Over de vraag of men binnen een half Jaar met een emissie komt, kon de directie nog geen zekerheid geven. De wenk om een mogelijke emis sie legen pari uit te geven, zal de di. rectie in de oren knopen. De vraag naar verdere aglo-uitkerlngen was mooi lijk to beantwoorden. Aandeeleoupures van f100 blijven nog ln studie. Er zal worden gereserveerd voor pensioenvoor zieningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9