BETOGINGEN TEGEN VERDELINGSPLAN Hemingway schoot zich zelf per ongeluk dood Stap naar degelijk bestand in Laos Jsl een fcoafce \ij> Onverstoorbare Amerikanen toch terug met een DC-7 Iso-psé-fié 5 NIGERIAANSE PARLEMENTSLEDEN In een temperatuur, die nauwelijks kon verschillen van die in hun eigen vaderland zijn zaterdagmiddag acht parlementsleden van West- Nigeria, een deelstaat van de nieuwe Afrikaanse staat Nigeria, op Schip hol aangekomen. De delegatie, die door negen Oost- en Westeuropse landen reist om zich op de hoogte te stellen van de parlementaire stelsels in die landen, staat onder leiding van de regionale minister van financiën, de heer Odebiyi, die tevens leider is van het Westnigeriaansc parlement. Op Schiphol werd de delegatie, die vanmiddag naar Kopenhagen zal vertrekken, begroet door de griffier van de Eerste Kamer, jhr. mr., J. W. Röell en door mr. F. G. Regtdoorzee Greup. hoofd bureau Afrika j van het ministerie van buitenlandse zaken. Zaterdag was de groep de gast van de Holland-Westafrika lijn, diej 's avonds een diner aanbood. Gisteren werd een bezoek aan het Binnenhof gebracht waar de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, een uiteenzetting gaf over de werking van het parlementaire stelsel in Nederland. Vanmorgen brachten de gasten een bezoek aan de Fokkerfabrieken In een f 27 Friendship machine maakten zij een rondvlucht boven het IJsselmeer. Na een door de Eerste Kamer aangeboden lunch in Den Haag j vertrok het gezelschap van Schiphol naar Kopenhagen. NIEUWE LUCHTVAARTOVEREENKOMST De afgelopen dagen zijn in Den Haag onderhandelingen gevoerd tussen delegaties van Nederland en van de Verenigde Arabische Republiek om de tekst op te stellen van een nieuwe luchtvaartovereen komst tussen de twee landen. De nieuwe overeenkomst zal in de plaats treden van de thans nog van kracht zijnde luchtvaartovereenkomsten tussen Nederland en Egypte en tussen Nederland en Syrië. Volgens een communiqué werden de besprekingen gehouden ,.in een aangename sfeer". Zij eindigden met het paraferen van de tekst voor de nieuwe overeenkomst. „Deze nieuwe overeenkomst weerspiegelt de ontwikkeling van de burgerluchtvaart sedert de twee bestaande overeenkomsten in 1949 en in 1950 werden gesloten en verleent ten behoeve van de aan te wijzen luchtvaartmaatschappijen van beide partijen rechten om naar en over eikaars grondgebied te vliegen, weifee rechten aangepast zijn aan de nieuwe omstandigheden", aldus het communiqué. Mohammedanen de straat op verdeling van Algerije, voor het geval dat alle andere oplossingen mochten fa len. Vanmorgen vroeg patrouilleerde de politie nog steeds in ver scheidene Algerijnse steden nadat zaterdag bij botsingen met moham medaanse demonstranten tenmin ste tien doden vielen en 71 mensen werden gewond. De demonstraties, die gepaard gingen met stakingen die in verscheidene steden het openbaar vervoer lam legden en waarbij de winkels gesloten bleven, waren uitgeroepen als protest tegen een mogelijke verdeling van Algerije. In Algiers kwam het tot ernstige bot singen tussen de politie en demonstran ten, waarbij vier mohammedanen wer den gedood en meer dan 40 gewond. Ook uit Blida, Boufarik en Akouda wer den ernstige incidenten gemeld. In Blida werd een avondklok ingesteld, 's Avonds ontplofte in Algiers een bom voor het huis van de thesaurier-gene raal van de Franse strijdkrachten in Algerije, J. M. Gonzales. Niemand werd hierbij gewond. Volgens de politie is tijdens de denten een der leiders van het anti- gaullistische geheime leger", Domini que Zattara, gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd aan de opstand van het leger in.april deelgenomen te heb- DE GAULLE .Wij blijven hopen dat rede en zicht het pleit zullen winnen", zei Gaulle, staande op' een balkon in cy vanwaar hij een menigte van tw; duizend zwetende burgers overzag. Maar in het onverhoopte geval dat het voorstel tot samenwerking van de hand zou worden gewezen, zou Frank rijk zijn burgers en zijn voornaamste belangen moeten beschermen, en wel door .verdeling 'van Algerije, aldus de president. „Gewapend conflict is dichterbij gekomen" „Te oordelen naar verklaringen van Aziatische leiders in de laatste zes maanden is een gewapend conflict in Nederlands Nieuw-Guinea dichterbij dan dat het i" De beroemde Amerikaanse schrijver en Nobelprfjswinnaar Ernest Hemingway heeft zichzelf zondag in Sun Valley, Idaho (V.S.) per ongeluk doodgeschoten toen hij een geweer schoonmaakte. Hemingway was van plan op jacht te gaan. Vijf dagen geleden was hij uit een kliniek ontslagen waar hij wegens te hoge bloeddruk was be handeld. Hij zou 21 juli 63 jaar zijn geworden. De schrijver laat behalve zijn weduwe Mary drie zoons uit vorige huwelijken achter. Hij is vier maal getrouwd geweest. De begrafenis is vrijdag. Deze zal in zijn woonplaats Ketchum nabij Sun Valley worden gehouden en een parti culier karakter dragen. De mededeling van zijn dood werd gedaan door zijn Hemingway werd in 1898 in Oak Park, Illinois, geboren. Hij publiceerde een aan tal veelgelezen romans, zoals .A fare well to arms" (1929). „For whom the bell tolls" (1940>, „Death in the after noon" (1932), „To have and have not" (1937) en „The old man and the sea", waarvoor hij in 1953 de Pulitzer-prijs, ontving en in 1954 de Nobelprijs voor literatuur. Hij was ook oorlogscorrespondent. Als zodanig versloeg hij o.m. de Spaanse burgeroorlog en de tweede wereldoorlog. Hij was verder oorlogscorrespondent in China in 1941. De gebaarde schrijver, die een groot deel van de aarde heeft afgereisd, was in de literatuur een omstreden figuur sinds hij met zijn realistische romans in het openbaar verscheen. Zijn invloed in de V.S. was zeer groot en hij drukte ook een stempel op de Europese literatuur. Hij was wegens een oogverwonding voor de militaire dienst in de eerste wereld oorlog afgekeurd maar hij ging bij het Rode kruis werken en diende aan het Italiaanse front. Hij keerde met onder scheidingen wegens moed en een alumi- Nobelprijswinnaar werd bijna 63 jaar urn knieschijf die een gewond been bijeen hield, terug. In de Spaanse burger oorlog gaf hij al zijn geld en energie aan de strijd tegen Franco. Hij reed ambulance-auto's, werkte als oorlogs correspondent. maakte een film en schreef tenslotte zijn best-seller „For Whom the bell tolls". In de tweede wereldoorlog zeilde hü iet zün jacht in het Caribische gebied aar hy joeg op onderzeeboten, was wederom oorlogscorrespondent en leidde een Franse verzetsgroep in de aanval op Parüs. Hemingway was een groot liefhebber van jagen en vissen. Hy overleefde twee maal een vliegtuigongeluk toen hij met zyn vrouw in Oost-Afrika jacht op groot wild maakte. De lijkschouwer van Ketchum zal na een gesprek met Hemingway's weduwe beslissen of een verder onderzoek moet worden ingesteld. Hij heeft verklaard dat Hemingway's dood „een ongeluk of iets anders" kan zijn. „Er zijn geen aanwijzingen dat er iets niet in de haak is, en geen getuigen". Zijn weduwe heeft verklaard dat hij werd gedood toen hij zijn geweer schoonmaakte. Hij wilde gisteren gaan jagen. Men heeft echter opgemerkt dat het jachtseizoen in Idaho reeds is ge sloten. de afgelopen twaalf maanden heeft de Nederlandse ambassa deur m Australië, dr. J. G. de Beus, aan journalisten gezegd. Hij zei dat de Indonesische strijd krachten nu geschat worden op 250.000 man. „Dit js ongeveer vijftig tegen een in vergelijking met de Nederlandse troe pen in het gebied. Te spreken van een bedreiging van de kant van de Neder landse troepen is dus onzinnig". Intussen heelt president De Gaullede ?doJe' opbouwnen^ontwikhehi^rta'nrieen,0nieuw Meiuies. die duidï." Algerije' Aangeboden Ld^n de ïïïïffëeMegïvTg'enAAï'kun°n»'ilhTeï"'' lims tot samenwerking bereid zijn. %r de nê .V ~b5-". ,eS%n'.id™Ul*ei$iel.Td^ giers en omgeving zijn uitgebroken als StSipït' ten "aalSSÜ ^n*Ntem»<iut protest tegen de door hem voorgesteldenpa v dn ""i West-Berlijn legt extra kolen- en voedselvoorraden aan om voorbereid te zijn. als de Russen zouden besluiten tot een hervat ting van de blokkade rondom de voormalige Duitse hoofdstad. Een onafgebroken stroom vracht wagens rijdt al dagenlang af en aan om de voorraden in Berlijn te brengen (foto boven), waar ze in grote pakhuizen worden opgeslagen (foto onder). In W.-Berlij n voorraad voor anderhalf jaar De Westberlijnse politie heeft vier arrestaties verricht wegens diefstal van ongeveer 100 ton suiker en meel uit de enorme voedselvoorraden die opgesla gen zijn voor een eventuele nieuwe com munistische blokkade. Hoe groot die re serves zijn, is een geheim, maar volgens de autoriteiten zijn zij voldoende om de 2.2 miljoen inwoners van West-Berlijn achttien maanden te voeden. De diefstallen werden de afgelopen vier jaar gepleegd in een pakhuis. Een der gearresteerden is de opzichter. De suiker en het meel waren tegen lage prijzen aan bakkerijen verkocht. Op de Rijksweg van Utrecht naar Den Bosch ter hoogte van Beesd gebeurde zaterdagmiddag een ernstig verkeersongeluk waarbij een Duitse, een Franse en een Nederlandse auto betrok ken waren. De bestuurder van de Duitse wagen werd gedood. Voorts waren er vier gewonden. Met een onverstoorbaar vertrouwen in de luchtvaart heeft de groep em ployés van de Electric boat company uit Hartford in V.S. (vervaardigers van onderzeeboten, o.a. de beroemde Nautilus) gisteravond de terugreis naar Amerika aanvaard met de Ph- DSB Rode Zee, een DC 7 c van de K.L.M., precies zo'n machine als de Noordzee, die hen drie weken geleden op de heenreis een uur lang met een catastrofe confronteerde, toen het voorste deel van de linker buitenmo tor in brand vloog, tenslotte afbrak en ergens in de Noordzee stortte. Naar men zich zal herinneren kon de bemanning, onder gezagvoerder W. F. Bellink, hetgehavende vliegtuig niette min veilig in Prestwick aan de grond zetten. Van de 70 passagiers, die aan deze charter-vlucht deelnamen was er na af loop van dit hachelijke avontuur slechts een. bij wie de schrik de bewondering voor de bemanning overschaduwde. Zij gaf te kennen, dat ze de terugreis per boot wilde afleggen. Daarvan heeft de rest van de groep haar tijdens de vakan tie in Europa terug kunnen brengen. Ook zij stapte dus op Schiphol in de Rode Zee. Op verzoek van de groep had de K.L.M. er voor gezorgd, dat praktisch dezelfde bemanning het vliegtuig be- Israëlische „spion" was niet verrast Yakov Sjarett, een Israëlische diplo maat, die beschuldigd van spionage uit de Sowjetunie is uitgewezen, heeft bij zijn aankomst in Kopenhagen verklaard dat de tegen hem ingebrachte beschul digingen gefabriceerd zijn. Hij was een der eerste secretarissen aan ae Israëli sche ambassade in Moskou. Dinsdag werden hij en zijn vrouw tijdens een be zoek aan Riga waar zij met hun twee kinderen vakantie hielden door de poli tie meegenomen. Sjarett is de zoon van de vroegere minister van buitenlandse Na een verhoor op het politiebureau werd hun bevolen het land te verlaten. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft beweerd dat Sjarett op heterdaad werd betrapt bij het ple gen van spionage. Sjarett heeft twee maanden in de Sowjetunie doorgebracht. Het was zijn eerste buitenlandse post. Op de vraag of hij verrast was toen de politie hem meenam, zei hii: „Er zijn geen verrassingen in de Sowjet- Utrechtse naar zieke zuster in de V.S. „Het is fantastisch". Dat is de alles-! zeggende reactie van de 59-jarige mevr C. J. PrinsLeupen uit Utrecht op het telegram dat zij volkomen onverwacht ontving van de Holland-Amerika Lijn. In dat telegram werd haar een reis aan-l geboden naar Amerika, waar haar zuster j de 42-jarige mevrouw Adams, vol var- langen op haar wacht. Mevrouw Adams is ongeneeslijk ziek en volgens de Ame rikaanse doktoren is haar ziekte nu in een kritiek stadium gekomen. Het aanbod kwam voor mevrouw Prins ■werkelijk als een volkomen verrassing en ze is er nog steeds van onder de indruk.- Haar zuster is pas drie jaar weg, maar zodra in Utrecht de brief arriveerde waarin voor het eerst melding werd gemaakt van de ziekte, is zij gaan sparen voor de reis naar Ohio. Helaas heeft mevrouw Prins, die al vijftien jaar we duwe is. slechts een zeer bescheiden pensioentje en tot nu toe had zij dan ook met moeite slechts een paar hon derd gulden opzij kunnen leggen, lang niet genoeg voor de zeereis en het ver blijf in Amerika. President Nkroema van Ghana heeft j de E.E.G. het grootste gevaar voor Afrika i genoemd. Aansluiting noemde hij toe- I geven aan het Europese streven de Afrikanen tot houthakkers en waterput- ters te maken. In juni zijn 19.198 Oostduitsers naar het westen gevlucht, wal 1500 meer is stuurde. Alleen de boordwerktuigkundige de stewardess lieten verstek gaan. In Hartford wachtte de bemanning feestelijke ontvangst, die haar wordt Studenten uit V.S. naar Europa Ruim achthonderd Amerikaanse stu denten zijn zaterdag met het s.s. Zui derkruis in Rotterdam aangekomen voor een vakantie van twee maanden in Europa. De overtocht vanuit New York stond onder auspiciën van het Nederlands bu reau voor buitenlandse studenten-be trekkingen, dat nu voor het veertiende jaar een reis voor ongeveer tweeduizend Amerikanen organiseert. De Zuiderkruis was al vroeg gearri veerd. maar kon ten gevolge -i de on rust in de haven pas omstreek '^et mid daguur geholpen worden. De ontvangst was er niet m r fees telijk door: de politie-harmonie Herman dad speelde op haar eerste vrije zater dag vrolijke muziek aan de kade en na een welkomstwoord van prof. dr. B.H. M. Vlekke klonken het Amerikaanse en Nederlandse volkslied. Het N.B.S.B. heeft voor de Amerika nen tijdens de overtocht een oriëntatie programma verzorgd, waarbij zij door o.a. hoogleraren voorgelicht werden over de diverse te bezoeken Europese landen. Propaangas (24 t.) stroomde weg De omgeving van Zierikzee werd in het afgelopen weekeinde onveilig ge maakt door een leegstromende gashou der met 24 ton propaangas. Het gas is begonnen weg te stromen, nadat door de hitte van de zon de veiligheidsdop van de gashouder is gesprongen. De brandweer van Zierikzee hield de gas installatie intussen nat en de politie leidde het verkeer om, totdat de houder was leeggestroomd. Hemingway werd zoals gemeld een week geleden ontslagen uit een kliniek in de staat New York waar hij werd behandeld voor hoge bloeddruk. De artsen beschreven zijn gezondheidstoe stand als uitstekend. Zijn vrienden hebben echter verteld dat hij van 90 tot 77 kilo is afgevallen. De dood van Gary Cooper aan kanker de hoofdrolspeler in „Voor wie de klok luidt" zou een diepe indruk op hem hebben gemaakt. Kennedy President Kennedy heeft gisteren een verklaring afgelegd naar aanleiding van de dood van de schrijver: .Slechts weinig Amerikanen hadden grotere invloed op de gemoeds bewegingen en de zienswijzen van het Amerikaanse volk dan Ernest Heming way. Van het eerste ogenblik af, dat hij als een grote letterkundige ster in de jaren twintig te Parijs begon te schitte ren de kroniekschrijver van de ver loren generatie, die hij onsterfelijk zou maken heeft hij de letterkunde en de denkwijzen van mannen en vrouwen in alle landen van de wereld vrijwel alleen an gedaante veranderd. Toen hij begon te schrijven moest de Amerikaanse kunstenaar zich op de linkeroever te Parijs een woning zoeken. Thans zijn de Verenigde Staten een van de grote kunstcentra van de wereld. Hoewel zijn reizen door de wereld naar Frankrijk, naar Spanje en zelfs naar Afrika hem tot een van de grootste wereldburgers maakten, eindigde zijn hart van Diamant van anderhalf miljoen verdwenen Een djamant ter waarde gulden w zending 1 De diamant die met zijn 78.54 karaat tot de grootste losse stenen ter wereld behoort, komt uit het bezit van aarts hertog Jozef, een achterkleinzoon van de Oostenrijks-Hongaarse keizer Frans Jozef II. De huidige eigenaar is de miljonair Henri Lyon uit Zürich. die de steen onlangs bij Sotheby in Londen ter vei ling heeft gebracht. Toen tien dagen geleden de veiling werd gehouden, was het hoogste bod 140.000 pond sterling. De verkoper ac cepteerde dit niet en nam de steen uit de veiling. Een woordvoerder van de posterijen verklaarde, niet overmatig ongerust te zijn. De mogelijkheid bestond, dat de steen ergens bij de Zwitserse douane was blijven hangen. „Tot dusver nemen we niet aan dat de steen is gestolen", aldus deze zegsman. Zaterdag is er tussen de Russen en Engelsen overeenstemming bereikt over de wijze waarop door de Internationale controle commissie in Laos een meer doel treffend toezicht op de naleving van de wapenstilstandsbepalingen zou kunnen worden uitgeoefend. De bijzonderheden van de overeen komst. die ter goedkeuring aan de veer- tienlandenconferentie zal worden voor gelegd. zijn niet onmiddellijk bekend gemaakt. Volgens gezaghebbende bron nen kwam de overeenkomst echter in grote lijnen op het volgende neer: 1. De Canadees-Pools-Indische inter nationale controlecommissie (ICC) zou moeten worden gemachtigd tot het ko pen of huren van alle benodigdheden voor de uitoefening van haar taak. on verschillig van welk der strijdende par tijen deze benodigdheden zouden wor den betrokken. 2. De ICC zou gemachtigd moeten worden, in het buitenland te kopen of te huren. Hieronder vallen vermoede lijk de reeds door Frankrijk aange boden helikopters. Jozef Mlot Mroz, een uit Polen afkomstige vluchteling in de Ver enigde Staten heeft za terdag op de vijfde ver jaardag van de opstand in Poznan (Posen) een eenmansbetoging voor de Russische ambassade ge houden. Hij had zichzelf met kettingen en een hangslot aan het hek van de ambassade vast gelegd. Een Rus tracht te hem te verwijderen maar Mroz gooide de sleutel van zijn ketenen weg, waarna een andere Rus de tuinslang op hem zette. Later kwam de politie met een draad tang. De Pool werd di rect voor de rechter ge bracht die hem van rechtsvervolging ont sloeg. op voorwaarde dat hij geen betogingen meer zal houden. Tegen de ex-gangster Mickey Cohen is zater dag in Los Angeles vijf tien jaar gevangenis straf en een boete van 30.000 dollar geëist we gens belastingontdui king. Hij zou de fiscus 400.000 dollar tekort heb ben gedaan. Het proces heeft acht weken ge duurd. De het horlogemakersstadje Court in West-Zwitser land hebben bij referen dum een verordening vastgesteld, die het kin deren onder de zestien jaar verbiedt na zons ondergang op straat te zijn. De Amerikaanse rege ring heeft een groot aan tal foto's van de aarde, genomen door de eerste experimentele weersa- telliet Tiros I beschik baar gesteld voor de openbare verkoop. Er zijn 20.000 foto's geno men. Voor een film van dertig meter lengte moet men ongeveer vijftien gulden neertellen. In zijn woning in Holly wood is op 87-jarige leeftijd overleden dr. Lee de Forest, de uitvin der van de triodebuis, die de overgang bete kende van kristalont vangers op modernere radiotoestellen. Dr. de Forest die ruim driehon derd patenten op zijn naam had staan, vierde zijn 84ste verjaardag met het aanvragen van een patent op een tele visietoestel met een diepte van een decime ter. Op 89-jarige leeftijd is in Oxnard (V.S.) over leden Mary Parker- Converse, de enige vrou welijke koopvaardijka pitein der Verenigde Staten. Mevrouw Parker ging na de dood van haar man een kolonel varen. In 1940 werd zij gezagvoerster. In de oorlog doceerde zij na vigatie aan de adelbors ten van de Amerikaan se marine. Koningin-moeder Marie van Zuid-Slavië is op de koninklijke begraaf plaats in Windsor ter aarde besteld. Zij was 22 juni in Londen op 61- jarige leeftijd overleden. Ongeveer duizend Zuid- Slaven woonden in de stromende regen de be grafenis bij. Bibi Fatma, de 22-jarige echtgenote van een tex tielarbeider in Bombay en reeds moeder van een vierjarige zoon, heeft het leven geschonken aan een vierling, vier meis jes van twee pond en drie ons. Allen maken het weL 638) Men kan met getallen toveren en tussen verschillende dingen een verband voorgoochelen dat in werke lijkheid helemaal niet bestaat. Derge lijke betrekkingen kunnen het ge makkelijkst worden voorgerekend door aan letters van het alphabet verschil lende waarden toe te kennen (a 1, b 2, enz.) cn met de getallenwaar de die een bepaald woord aldus ver krijgt, te gaan jongleren. Alles is daarbij geoorloofd, mits de redelijkheid maar verre blijft. Deze kunst wordt met een geleerd woord wel isopse- phie (spreek uit: iso- psé-fie) genoemd, en behoort tot het ge bied van de raadscl- kunde, welk be drijf >n 'le oudheid niet alleen door magiërs, maar ook door leken veel vuldig werd toegepast om namen ge heim te houden, of om betrekkingen aan te tonen die in werkelijkheid niet bestaan, maar door de gelijkheid der cijfers worden „bewezen". Een eenvoudig voorbeeld hiervan vormt een zin, die is ingekrast op een van de muren in Pompei', de stad die in het jaar 79 door uitbarstingen van dc Vesuvius onder de as werd bedolven. Zoals thans harten en pijlen op sym bolische wijze de betrekkingen tussen twee geliefden moeten weergeven zo hadden de jongelui van Pompei' ook een bepaalde manier om hun gemoed te luchten, en één hunner had dit gedaan door op de muur te krabben: „Ik bemin haar, wier getal 545 is". Hoe de naam van de dame in kwestie nu luidt, weten we niet, maar zouden we de letters van haar naam door cijfers weergeven, dan zou het getal TOCH IS HET ZO! 545 le voorschyn treden. Dat Is het enige wat er van te zeggen is. Diepzinniger is de mededeling van de Romeinse historicus Suetonius, die uitdrukkelijk vertelt dat Nero zijn eigen moeder doodde, een gruwelijke bijzonderheid die destijds aan iedereen bekend was. IVaarom Suetonius daar van desondanks met zoveel nadruk melding uiaakt, is een dertigtal jaren geleden onthuld door een Duits onderzoeker die voor de oplossing van dit raadsel eveneens het terrein van de isopsephie heeft be treden. Wanneer de letters van het Griekse woord voor Nero door de daar mee overeenkomen de cyfers worden vervangen, levert dit het getal 1005 op, terwijl de getalwaarde van de woor den „doodde eigen moeder", eveneens het getal 1005 geeft. Hiermee zou de schrijver op verborgen wijze hebben willen te kennen geven, dat het doden van dc moeder van dc aanvang af in dc naam Nero besloten heeft ge legen, zodat de Romeinse keizer voor deze wandaad als het ware voorbe schikt is geweest! Wie lust heeft in puzzelen, kan op deze wijze aan Nero het karakter van een zachtzin nig man toekennen, mits zorg wordt gedragen dat de woorden, waaruit dit blijken moet. in het Grieks de waar de 1005 opleveren. Voor ijverige puz zelaars ls dit wellicht een welkome opgave voor lange winteravonden! Antwoordt u hierop a.u.b. niet dat de isopsephie of de getallenmagie uit de tijd is, want zü is nog spring levend! Daarover een volgende keer! 3. Al dit materieel vrachtauto's, jeeps, vliegtuigen en helikopters zou uitsluitend ter beschikking van de ICC moeten blijven en alleen door perso neel van de ICC mogen worden ge bruikt. Deze overeenkomst tussen de Britse en Russische ondervoorzitters van de veertienlandenconferentie wordt be schouwd als een aanzienlijke stap in de goede richting, nadat er in zes en een halve week besprekingen weinig of geen vooruitgang kon worden geboekt. SOEVANNAH Prins Soevanna Phouma. de Laoti- sche neutralistische leider, heeft een voorgenomen reis naar de V.S. uitge steld tot na dc vorming van een nieu we coalitie-regering in Laos. De prins deelde mede dat hij in plaats van naar Washington te gaan op 6 of 7 juli naar Laos zal vertrekken en dat zijn eerste onderbreking van de reis een bezoek aan Pnom Penh in Cambodja zal zijn. Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft intussen verklaard dat de Ver. Staten bereid zijn. prins Soevanna Phoema te steunen als hoofd van een nieuwe Laotiaanse regering. Het Cambodjaanse staatshoofd, die reeds vele malen heeft getracht tussen de strijdende groepen te bemiddelen, verklaarde tegenover journalisten dat hij de verzekering van steun voor de neutralistische prins had ontvangen „mits hij neutraal blijft". Weer Amerikaan de ruimte in De Verenigde Staten 2ijn van plan. op 18 juli wee een mens een korte ruimtevlucht in een Mercury-cabine te laten maken. Dit werd zaterdag medegedeeld in een verklaring van dc burgerlijke organisa tie voor ruimteonderzoek in dc Ver. Sta ten. Bovendien zal tegen het eind van de zomer worden overgegaan tot dc lan cering van een 45 kilo wegende satelliet, waarmee het onlangs voltooide net van Mercury-stations in dc praktijk zal wor den beproefd. De satelliet zal worden uit gerust met dezelfde zend. cn ont- vangapparatuur als de bemande satelliet die wellicht tegen het eind van dit jaar, maar waarschijnlijk pas begin volgend jaar, van Cape Canaveral in een baan om de aarde op vermoedelijk 500 kilo meter hoogte zal worden gebracht. Zeeliedenstaking is nog niet ten einde Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse reders en de stakcnac zeelieden hebben gisteren hun onderhandelingen over beëindiging van de staking afge broken. Het door president Kennedy inge stelde bemiddelingscomité zal nu een rapport voor de president opstellen. Men verwacht dat het comité de president zal adviseren thans de Taft-Hartley ar beidswet te hanteren op grond waarvan de zeelieden kunnen worden gedwongen een „afkoelingsperiode" van tachtig da gen het werk te hervatten, indien do staking nadelig wordt geacht voor de economie cn dc veiligheid van het land. Het rapport moet vandaag worden inge diend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5