Van Mastrigt tweede voorzitter I.C.V. IJw probleem is het onze BOFKENHOEK Aan vakbewegingsvrijheid ontbreekt nog heel veel Bestaande T.H.'s vol" Een woord voor vandaag Kosten nieuwbouw 250 miljoen Ds. P. van Vliet naar zijn zendingstaak in Algerije s ANDERZIJDS EVANGELISATIEDIAKENEN flier en daar begint men een evangelisatiediaken aan te wij zen. En ik denk, dat dit voor beeld spoedig in vele gemeenten navolging zal vinden. In onze nieuwe kerkorde staat immers naast de opdracht aan de diake nen om de leden der gemeente in stoffelijke en maatschappelij ke nood bij te staan, dat zij te vens aan anderen in dergelijke omstandigheden deze barmhar tigheid hebben te bewijzen." Dit schrijft ds. W. A. Wiersinga in het Gereformeerd „Centraal Weekblad" en hij gaat onder meer als volgt verder: ZODRA onze diakenen met dit tweede deel van hun opdracht ernst gaan maken, zullen zij voor al in de grotere plaatsen wel de behoefte gaan gevoelen stevig met de evangelisatie-commissie sa men te werken. Zo heeft men bij voorbeeld in Rotterdam-Kralingen reeds één van de diakenen een speciale instructie gegeven tot Ie- niging van maatschappelijke nood op de contactadressen der evan- gellsatiecommissie. En heeft in het organisatieschema, dat 's-Graven- hage-oost ontwierp. naast de evangelisatiepredikant en dito ouderling ook de evangelisatledia- ken zijn plaats aangewezen gekre gen. Wanneer steeds meer diaconie ën oog voor dit tweede deel van hun taak krijgen, zal het met een Jaarlijks overschot ln hun kasboe ken wel spoedig gedaan zijn. Tot hiertoe zijn er immers gemeen ten, waar de rekening der diake nen ieder jaar met een batig slot kan worden afgesloten. Naar ik hoor zijn dit er niet eens zo wei- Waar dat saldo dan nu blijft? Ik vernam van een diaconie, die het in een reservekas stortte, „om Iets achter de hand te hebben, als de nood aan de man komt." Alsof de nood al niet lang aan de man was! In onze wereld waar duizenden honger lijden, en waar misschien ook wel vlak naast de deur der kerk enkelen niet weten hoe rond te komen ondanks al de overvloed die hun medeburgers in die uit dit reservefonds bijvoor beeld leningen aan de kerkekas verstrekken. Mij lilkt dat fnuikend voor de of fervaardigheid der gemeenteleden. N.b. een diaconiekas met een surplus! Moest het geld, uit barmhartig heid gegeven, niet dadelijk wor den doorgegeven aan de behoefti- gen? En zou het dan geen betere rente op de bank in de hemelen doen. dan men er hier ooit van trekken kan? TOEN ik onlangs over deze zaak J- in ..Witte Velden", het maand blad voor onze evangelisatiemede werkers, schreef sloot ik dat stuk je af met de opmerking dat onze diaconieën, die met een overschot zitten, de evangelisatie- en zen dingscommissie maar eens raad plegen moeten. Die wisten er vast wel raad mee! Maar nu werd ik er van ver scheidene kanten op gewezen, dat er evangelisatie-commissies zijn. die precies hetzelfde doen! En ik kom tot de ontdekking, dat dit metterdaad zo is. Er zijn nogal wat evangelisatie commissies op wier begroting de hoogste post die voor de bestuurs vergadering is. Het huisbezoek brengt weinig kosten met zich. De onkosten voor zondagsschool en weekclub zijn ook zo hoog niet. De uitgaven voor de kerstfeestvie ringen kunnen bijna geheel be streden worden uit wat op de „lijs ten voor het kerstfeest" getekend wordt. Alleen de wekelijkse ver spreiding van een evangelisatie- tijdschrift aan enkele honderden adressen loopt in de papieren. Maar, als men eens per maand met een busje langs deze adres sen komt blijken de lezers er wel zoveel voor over te hebben, dat de onkosten er ten dele uitkomen, ja dat er soms nog een overschotje is. Want wat een mens betaalt, leest hij meestal beter dan wat gratis by hem de bus wordt gestopt. Maar zo zijn er dus ook evange lisatiecommissies, die jaarlijks een financieel overschot hebben. Waar dat blijft? In een enkel ge val komt het in een spaarfonds te recht, voor een filmapparaat of een te bouwen lokaliteit. Daar kan men natuurlijk geen kwaad van zeggen. Maar soms stort men het ook. precies als bij die diaconie- en, in een reservepot. Om een ap peltje voor de dorst te hebben in een mogelijk kwade tijd. Alsof de tijden nog niet boos genoeg waren! EN dat, terwijl andere evangeli- satiecommissies in grote finan ciële nood zitten. Ik denk aan on ze grote steden, waarvan de cen- trumkerken hun ledental achteruit zien lopen, en tegelijk hun werk onder de geseculariseerde jeugdi gen en volwassenen zien groeien. En aan de kerken in de nieuwe industriegebieden, die naast hun zorgen voor kerkbouw en nieuwe predikantsplaatsen niet weten hoe ook nog aan geld te komen om de evangelisatiemogelijkheden aan te vatten, die voor 't grijpen liggen. Voor steun uit de collecte voor de ze „Evangelisatie noodgebieden" kwamen dan ook heel wat aan vragen binnen. Zoveel, dat aan lang niet alle kon worden voldaan. Wat in sommige gevallen dreigt te betekenen, dat bestaand werk moet worden ingekrompen en nieu we mogelijkheden niet kunnen worden aangegrepen. Tot schade niet alleen van de ontplooiing van het geestelijk leven van vele ge meenteleden, die niet langer tot activiteit om Christus' wil geroepen worden. Het lijkt mij eigenlijk niet ver antwoord. dat er dus aan de éne kant kerken zijn. die met deze te korten worstelen zonder er uit te komen, en aan de andere kant kerken, die hun overschot aan evangelisatiebijdragen oppotten. Wij moesten aan 't einde van 't jaar een overschot in de diaconie- kas. dacht ik, maar besteden „aan wie buiten zijn" of voor de hon- ferl^dende gebieden in de wereld. !n een overschot dat wij zelf voor onze plaatselijke evangelisa tie niet dadelijk nodig hebben maar in de kas van die „collec te noodgebieden" storten. In het vertrouwen, dat als voor onze eigen behoeftigen of ons eigen evangeli satiewerk de nood werkelijk eens aan de man komen zou. de Here er óf door onze eigen kerkleden óf door het meeleven van onze zusterkerken wel in voorzien zal. Teleurstellende discussie over beginselprogram VVD noemt subsidie kerkbouw onjuist De commissie, die de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft ingesteld ter bestudering van de op heffing van het processieverbod en van subsidie aan de bouw van ker ken, heeft een rapport samengesteld, getiteld „Steun aan kerkgenootschap pen", waarin lij subsidie voor de Kerkbouw onjuist noemt. De commissie meent, aldus het rap port, dat de overheid de bevordering van het kerkelijk leven niet onverschil lig mag laten. Zij moet hiertegenover een positieve instelling tonen. Daar de bevordering van het kerkelijk leven het openbaar belang dient mag hiervoor van de zijde van de overheid steun wor den verwacht, aldus het rapport. Ook wordt de verbreding van de fi nanciële basis van de kerkgenoot schappen aan de orde gesteld. De com missie meent, dat tegen subsidiëring op verschillende gronden bezwaren be staan. Eerst zal moeten worden ge tracht de eigen financiering van de kerkgenootschappen te activeren, zo meent zij. De commissie neemt de stelling van do commissie van de „Vereniging belastingwetenschap" inzake giften buitengewone lasten over. Hierin worden maatregelen aanbevolen, waardoor de eigen financiering van kerkgenootschap pen wordt geactiveerd en gelijkheid van belasting wordt bereikt voor we reldbeschouwelijke instellingen, instellin gen op het gebied van lichamelijke en geestelijke volksgezondheid en culturele instellingen, waaronder liefdadigheid. Het ingediende wetsontwerp premie kerkenbouw bevat naar het oordeel var de commissie een aantal verbeteringen. De commissie acht echter subsidiëring van de kerkenbouw uit de overheidskas principieel onjuist. Zij meent dat de oplossing gezocht moet worden door het stimuleren van particuliere bijdra gen met behulp van een fiscale maat regel. Het oude Rome, godsdiensten, zeden, rechtstoestanden en monumenten, door dr. M. W. R. van Vollenhoven. Uitgave Servire. Den Haag. Aktaion in de wildernis, door dr. Ca rol Brubaker. Uitgave Servire, Den Haag. Papoea's, mensen zoals wij, de kui tuur van een natuurvolk, door dr. G. Oosterwal. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. Tweehonderd coplas zoals Spanje zingt, door Hans Berghuis. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Het kanaal, door L. B. Carlier. Uit gave Heijnis N.V.. Amsterdam. Zuiderzee. 117 foto's van het Rijksmu seum ..Zuiderzeemuseum" te Enkhui zen. ingeleid en toegelicht door G. R. Kruissink met medewerking van Riet Hylkema. K. Boonenburg en J. Wol- thers. Uitgave Bert Bakker-Daamen N.V., Den Haag. Het bankwezen, schetsen over bank en cliënt, door dr. J. P. Snoep. Uitga ve Elsevier, Amsterdam. Burchten cn kastelen, stenen getuigen van onze historie, door A. I. J. M. Schellart en Theo de Vries. Uitgave Servire. Den Haag. Mensen van Europa, door dr. Herman Wouters. Geïllustreerde Salamander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Kerkvorsten en kerkvervolgers, ge schiedenis van het Christendom tot de hervorming, door dr. A. J. Visser, met een nabeschouwing door dr. L. G. M. Alting von Geusau. Geïllustreerde Sala mander. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Expeditie „De verdwenen koe", door Nan Chauncy. Vertaling An Rutgers van der Locif—Basenau. Illustraties Ge- (Van onze soc. econ. redactie) PARIJS Het congres van het Internationaal Christelijk Vakver bond in Parijs, heeft gisteren zijn nieuwe voorzitter gekozen, de op volger van Gaston Tessier. Met algemene stemmen werd benoemd de voormalige voorzitter van het Franse vakverbond van christe lijke arbeiders de heer M. Boula- doux. Onmiddellijk daarna, even eens met algemene stemmen, werd de heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het C.N.V., in het bestuur van het I.C.V. aangewe zen als opvolger van de heer C. P. Hazenbosch. De heer Van Mastrigt werd tevens gekozen tot één van de vijf vice-voorzitters van het verbond. In het presidium komt nu het volle dig interconfessioneel en internatio naal karakter van het vakverbond tot uitdrukking. Eveneens vice-voorzitter zijn namelijk de Rooms Katholieke Belg, de heer A. Cool, een Viëtnamees, een Afrikaan en een vertegenwoordi ger van Latijns-Amerika. In zijn korte installatierede tot het congres, legde de nieuwe I.C.V.-voor- zitter. de heer Bouladoux, extra na druk op de christelijke beginselen waarvan het I.C.V. uitgaat. De heer Van Mastrigt, verklaarde zich in een toespraak verheugd over de opvatting van de nieuwe voorzitter. Met de christelijke beginselen zal het I.C.V. in deze tijd de wereld de reddende hand moeten bieden. De heer Van Mastrigt bracht daarbij in herinne ring. dat het C.N.V. mede aan de wieg heeft gestaan van het I.C.V. Het heeft medegewerkt het I.C.V. te doen zijn wat het behoort te zijn. Sterk zal in de toekomst vastgehou den moeten worden aan het uitdra gen van deze beginselen. Rapporten Voorafgaand aan de bestuursverkie zingen waren vrijdagmiddag de rappor ten in behandeling gekomen van de missie voor herziening van het begin selprogram, het program van actie en de statuten. Vooral de commissie voor her ziening van het beginselprogram bleken diepgaande en nogal uiteenlopende dis cussies gevoerd te zijn. In het rapport van deze commissie kwam dan ook drie erlei standpunt tot uitdrukking. Ten diepste ging het om de vraag of het I.C.V. voor de toekomst inderdaad onverkort en met inzet van allo krach ten zijn strikt christelijk karakter zal handhaven of dat men zal overgaan en veel breder opgezet Internatio naal Vakverbond van niet nader aan te duiden „gelovige arbeiders". Het eerst genoemde standpunt Is In de com missie met nadruk verdedigd door het C.N.V.daarbij gesteund door het christelijk vakverbond van Zwitser land. De K.A.B. van Nederland nam :n minder positief standpunt in. Daarnaast bleek er in de commissie bij een aantal Europese landen (met name West-Duitsland) de wens te le ven de basis van het I.C.V. aanmer kelijk te verbreden, zodat alle gelovi- zonder enig bezwaar kunnen wor- aanvaardt, en zelfs wilden deze le den ook het woord „christelijk" uit de jam van het I.C.V. schrappen. Het derde standpunt werd ingeno men door vertegenwoordigers van Azië. Afrika en Mali (ontworpen door de heer Cool): de in het Internatio naal Christelijk Vakverbond verenig- Resoluties op I.C.V.-congres (Van onze soc.-econ. redactie) PARIJS Op de laatste dag van het congres van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond zijn elf belangrijke resoluties aan genomen. Bijzondere nadruk kreeg de resolutie over de vrij heid van vakbeweging. In vele landen blijkt nog maar bitter wei nig van deze vrijheid, zoals in Co lumbia en Spanje, maar ook zelfs Denemarken moet in dit verband genoemd worden. Zo kan in De nemarken de christelijke vakbe weging niet van de grond komen, omdat de socialistische vakbewe ging van haar macht in dit land gebruik maakt om dit te voorko- In de resolutie wordt de vrijheid vakbeweging een onvervreemdbaar recht van de arbeider genoemd. Dit recht staat ook met zoveel woorden ver meld in de art. 20 en 23 van de verkla ring van de Rechten van de Mens, genomen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties in december 1948. Iedere werknemer behoort zich aan mogen sluiten bij de organisatie die hij vrij verkiest en eventueel zal hij een nieuwe organisatie mogen oprichten. De belangen van de aangesloten leden zul len i alle VHi L ligd moeten kunnen den zowel ten aanzien van de overheid als de werkgevers. Deze vrijheid bete kent zowel het zich organiseren naar groepsbelangen als levensovertuiging. Het toekennen van een monopolie aan een enkele organisatie zal vrijwel altijd een inbreuk betekenen op de vrijheid. De staat, de werkgevers en de vakorga nisaties zullen dit recht moeten certie- digen, tevens omdat een vrije vakbewe ging een beslissende factor is spoed en vooruitgang. Onderzoek Het congres van het I.C.V. heeft met leedwezen vastgesteld dat landen de werkgevers nog steeds de vrije vakbeweging blijven bestrijden daardoor indirekt de klassenstrijd propa- Lin tal van staten atijns Amerika, maar ook nog !n r.uropa, bij vele rege ringen de tendens de vakbeweging onder regeringscontrole te krijgen. De be voegdheid van de U.N.O. en het Interna tionaal Arbeidsbureau is tot nog toe on voldoende gebleken om hierin verande ring te brengen. Het congres heeft daarom het bestuur van het I.C.V. opgedragen een alge meen onderzoek in te stellen naar de feitelijke stand van de vrijheid van vak beweging ln alle streken van de wereld. Bij het bureau van de Internationale Arbclds Organisatie zullen alle aangege- raldine Spence. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Jonge mensen, door Nel Verschoor Van der Vlis. Tweede druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. schendingen van vakbewegingsvrij heid aan de orde worden gesteld. )t een werkelijke samenwerking tus- het I.C.V. en het socialistische we reldvakverbond, I.V.V.V. is het nog steeds niet gekomen. Ook werd thans op het congres de bereidheid hiertoe weer uitgesproken. Juist met betrekking tot het bevorderen van de vakbewegings vrijheid zou tussen beide wereldvakver bonden een goede samenwerking zeer gewenst zijn. In Denemarken Immers wordt christelijke vakbeweging het werk wel onmogelijk gemaakt door de opper machtige socialistische vakbonden, aan gesloten bij het I.V.V.V. Het I.V.V.V. is tot nog toe echter steeds ln gebreke ge bleven de socialistische vakbonden in Denemarken te wijzen op deze ernstige schending van de vakbewegingsvrijheid. Percentage In een andere resolutie drong het con gres sterk aan op een omvangrijker hulpverlening van de welvarende landen aan de ontwikkelingslanden. In laatstge noemde landen dient de levensstandaard op korte termijn belangrijk verbeterd te worden. Gedacht werd aan hulp in de vorm van een bepaald percentage van het nationaal inkomen. Eventueel op ontwapening bespaarde bedragen zouden bij voorkeur aangewend dienen te wor den voor taken van Internationale soli dariteit om zO het positieve aandeel vac het nationaal Inkomen voor de opbouw van de vrede steeds te verhogen. De vrije wereld dient zich bijzonder te be kommeren om de ontwikkeling van de welvaart ln de talrijke jonge landen. Aangedrongen zal worden op een snel le verwezenlijking van het solidariteits fonds der Ver. Naties voor de econ sche ontwikkeling (Sunfed). Bij de wezenlijking van dit program zou het I.C.V. ingeschakeld wensen te den. Aan de Unesco zal gevraagd den om meer technische en financiële bijstand voor de vorming van vakbonds bestuurders. In het algemeen zou het I.C.V. meer ingeschakeld moeten den in het werk van de Unesco in de ontwikkelingslanden. Gepoogd zal den de Unesco meer te interesseren voor het plan van een leergang invloed van de wijsgerige theorieën bij de soc.-econ. omvorming van Azië en voorts voor een studie van de Aziatische vakbeweging. De overige conclusies van het congres handelden over de betrekkingen tot de Internationale Arbeidsorganisatie, vrouwenarbeid, de campagne va Wereld Voedsel Organisatie, tegen de honger (er zal meer samenwerking moe ten komen tussen de F.A.O. en de vak organisaties), over de werknemersverte genwoordiging in samenwerkingsverban- j._ s-- de be- commlssle, waarin voor Nederland be halve de penningmeester van het C.N. V., de heer J. van Reenen, thans ook de heer A. Bons en, penningmeester de vaklnternatlonale voor beambten hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Be- ambtenbond, zitting heeft. Natuurljjk bruin Plgmaderm met en zonder zon Tuba 2.9J- Flacon 7.50 in 2.95 nog niet De geplande uitbreiding van het aantal technische hogescholen in ons land be tekent niet. dat de bestaande t.h.'s reeds „vol" zouden zijn. In april 1961 bedroeg het aantal studenten aan de Delftse ho geschool 6819; dit cijfer zal in 1980 tot 9500 zijn opgelopen als het aantal t.h.'s dan tot 4 zou zijn uitgebreid. Aan de in stelling te Eindhoven, die uiteraard nog niet volgroeid is, zullen in 1980 tussen de 2500 en 3300 studenten zijn ingeschreven (in april '61 waren het er 1025). Dit heeft minister Cals (o.k. en w.) meegedeeld in een memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. De be windsman zet daarin uitvoerig uiteen waarom de regering aan Enschede boyen Deventer de voorkeur heeft gegeven als vestigingsplaats van de derde technische hogeschool, die uiterlijk in 1963 zou moe ten worden geopend. Met overtuiging meent de minister voorts te mogen stellen, dat het niveau van de opleiding der Delftse ingenieurs ondanks de zeer sterke en snelle uit breiding van het wetenschappelijke corps op zijn minst kon worden gehandhaafd. Omlenvijsbenoemiiigen Benoemd tot onderwijzer: aan de chr. ulo-school te Den Haag-Loosduinen: H. van den Assen te Den Haag; aan de chr. Streekschool ulo te Eethen (N.B.): M. Boeschoten te Breukelen; aan de koningin Juliana-ulo te Delft: C. Boos ter te Vlaardingen; aan de chr. ulo school te Onstwedde: R. Bos te Gronin gen; aan de chr. ulo-school te Wolvega: H. van Damme te Sleeuwijk en S. van den Ploeg te Hoorn; aan de chr. ulo school tePijnacker: W. Dijkstra te Mep- pel en A. C. van Wingerden te Wester- bork; aan de Da Costa ulo-school te Den Haag: J. J. Hofman te Rotterdam; aan de chr. ulo-school te Arnhem: G. Kerkkamp te Hengelo (O.); aan de Re- hoboth ulo-school te Schiedam: H. Nagte- gaal te Rotterdam; aan de chr. ulo school te Schoonhoven: A. van den Pol te Utrecht; aan de chr. ulo-school te Hoogvliet: H. van Putten te Klundert; dc geref. ulo-school te Leiden: A. Serlie te Hillegom; aan de chr. ulo-school te Couvorden: H. Vedder te Nijverdal; aan de Juliana ulo-school te Rotterdam: G. M. Velder te Rotter dam; aan de dr. Van der Leeuw ulo school te Amsterdam-Slotermee-r: A. van der Vlies te Rotterdam; aan de chr. nat. ulo-school te Amersfoort: D. Wassenaar te Leeuwarden; aan de chr. ulo-school te Emmeloord: C. P. van Zweeden te Rijswijk; aan de chr. school te Gramsbergen: B. Baas te Nieuw-Amsterdam; aan de Juliana- school te Sneek: T. Boorsma te Veen- wouden; aan de chr. nat. school te Oude Wetering: P. Breidenback te Eindho ven: aan de prinses Marijkeschool te Schiedam: J. van Dalen te Rotterdam leer. Het C.N.V. vond ook deze for mulering echter te zwak en verklaar de zich tegen. De volgende stap is nu dat het I.C.V.-bestuur zich op het resultaat van de discussies gaat beraden, om op het buitengewoon congres van het volgend jaar in Genève, waar de beslissingen moeten vallen, met definitieve voorstel len over de beginselverklaring te ko- Teleurstelling Dat het rapport van de commissie voor het beginselprogram zo is uit gevallen heeft bij het C.N.V.-bestuur teleurstelling gewekt. Tijdens de ple naire zitting, waarin het rapport be sproken werd, gaf de heer C. Bak ker, secretaris van het C.N.V., thans ook reeds uitdrukking aan deze te leurstelling. Hij verklaarde met klem, dat het I.C.V. staat of valt met het al of niet handhaven van de christe lijke beginselen. Ook zij die mis schien nog voor de drempel van het christelijk geloof staan, zal men moe ten proberen vast te houden, maar niet ten koste van de christelijke be ginselen als basisformule. Het bestuur van de Europese orga nisatie van het I.C.V. vergaderde gis teren eveneens in Parijs en stelde een resolutie op met betrekking tot de ont wikkeling van de Europese integratie. Bij de regeringen van de zes E.E.G. landen werd aangedrongen op een ver snelling van de etappen die in het ver drag van Rome zijn voorzien, en in het bijzonder op een onmiddellijke beslis sing ten aanzien van een verdere ver laging van de douanetarieven. De raad herinnerde voorts aan de noodzakelijk heid op korte termijn te streven naar een harmonisatie van de Europese po litiek, daar deze het enige middel is een Europees economisch beleid te ver wezenlijken en de waarden van de rechterlijke wereld te redden. Christen zijn en leven als christen het laatste volgt logisch uit het eerste en toch kunnen we juist daarmee zo tobben. Over het christen-zijn immers zijn we het eens: wie Christus gevonden heeft en kent als zijn Heiland (en in dat woord Heiland ligt al ons heil begrepen!), die is een chris ten. Maar dat laatste, dat leven als een christen, daarover zijn we het zo snel (en dikwijls zo fel!) oneens! Noem in een gezelschap van mensen die misschien allen tot hetzelfde kerkgenootschap behoren, de woorden „christelijke levens stijl" en men kan er zeker van zijn dat de opvattingen uit elkaar gaan lopen. Misschien is het goed om eerst eens die paar regels te lezen uit psalm 119 „Och dat mijn wegen vast waren om Uw inzettingen te onderhouden. Dan zou ik niet beschaamd staan als ik op Uw geboden zie." Want daar kunnen we het toch wel eerst over eens worden: dat „beschaamd staan" is er meestal niet bij als we over de christelijke levensstijl spreken. Omdat we meestal niet toekomen aan het toetsen van onze levenswandel aan Gods geboden. We praten veel en dan meestal in ons eigen voordeel maar het stil zijn en luisteren naar Godwe vinden er zo weinig tijd voor! Jaarverslag van de Vrije Universiteit Volgens de thans bekende gegevens zal de bouw en de inrichting van het gehele uni versiteitscomplex van de Vrije Universiteit te Amsterdam on geveer 250 miljoen gulden kosten. Voor de nieuwbouw van de V.U. is tot 31 decem ber verleden jaar in het to taal een bedrag van 16,5 mil joen gulden uitgegeven. Dit wordt vermeld in het jaarver slag van de Vereniging voor Hoger onderwijs op Gerefor meerde grondslag, dat don derdag 6 juli op de algemene vergadering te Groningen zal worden besproken. Afscheidsdienst in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) "TEN geheel nieuwe zendingstaak, die ■Lj de (interkerkelijke) Morgenland zending op zich heeft genomen is ge legen in Algerije. Naar dat in beroe ring zijnde land met zijn acht miljoen Moslims vertrekt binnen 14 dagen ds. P. van Vliet (41 jaar) met zijn vrouw en hun zes kinderen. Tijdens een bij zondere dienst der Gereformeerde Kerk van Rotterdam-Centrum werd zondagavond in gebouw „Atrium" af scheid genomen van ds. en mevrouw Van Vliet. Ds. Van Vliet is predikant der Gere formeerde Kerken voor de missionaire arbeid in Tegal op Java geweest. Moeilijkheden, die reeds zovele zen dingsarbeiders in de weg werden ge legd noodzaakten ook hem in Neder land te blijven. Voor de dienst ter ge legenheid van het vertrek naar zijn nieuwe taak bestond grote belangstel ling: zendingsdeputaten, zendingsarbei ders, oud-zendingspredikanten, vrien den der Morgenlandzending. Ds. Joh. P. Boer leidde het eerste deel van de dienst. Hij getuigde van de blijd schap der zendende kerk dat een van haar predikanten uitgezonden wordt voor een taak die hem zo bijzonder ligt. U bent zendingsmensen, zei ds. Boer, tot ds en mevrouw Van Vliet. Rotterdam-Centrum heeft u graag „uitgeleend", zoals dat for meel heet Maar wy willen niet slechts (tijd.); aan de Willinkschool te Benne- broek: J. P. Geelof te Breukelen; aan de chr. nat. school te Noordeloos: P. J. van Horssen te Rijsburg; aan de Re- hobothschool te Katwijk aan zee: J. Horst te Lochem; aan de lagere school te Garderen: B. M. Idema te Nieuw- Weerdingen; aan de chr. school te Heur- ne: K J. Munters te Maasdijk; aan de Rehobothschool te Urk: A. Romkes te Gouda; aan de Groen van Prinsterer- school te Apeldoorn: G. J. van Schalen te Laren (Gld.); aan de chr. school te Linschoten (Utr.): S. Spanjer te Delft en tot onderwijzeres: R. Weyers te Utrecht. Ds. Boer sprak opk als zendingsdepu- taat. Deputaten verheugen zich erovei dat de wens en de begeerte van ds Van Vliet om toch in de zending te blijven werken in vervulling zijn gegaan. Hij •nste de missionaris toe dat God hem Algerije, waar toch gevaren zijn, mag beschermen. „Voor God is het geen pro bleem, voor ons lijkt het wel een pro bleem. maar het is een opdracht", aldus ds. Boer. Als een opdracht De voorzitter der Nederlandse afdelinj van de Morgenlandzending ds. H. Pol, herv. predikant te Vriezenveen, zei dat de vereniging haar handen reeds vol had aan het werk in het Midden-Oosten. Toen kwam de vraag om een bijdrage te leve ren voor de zending in Algerije. En de Morgenlandzending is deze taak als een opdracht gaan zien. „Wfj hopen dat nw arbeid rijk gezegend mag zijn," zei ds Pol, „het komt er op aan het werk te doen. God vergaart, die HU heeft uit verkoren." De afscbeidspredikatie van ds. Van Vliet had als tekst Genesis 17:18 ('de be lofte van God aan Abraham over de ge boorte van Izaak en over de toekomst van Ismaël) De scheidende zendeling leg de de nadruk op dat zending onder Mos lims bijzonder moeilijk 13. In het geheel der zending is naar verhouding nog wei nig gedaan aan de zending onder de Islam. Java was en is een bijzonder gun stig gebied, ook Algerije heeft bijzonde re omstandigheden. Door de woelingen en veranderingen die zich in dat gebied voltrekken staan de mensen open voor iets nieuws. De meeste van die Algerijnse Mos lims zijn Arabieren, nakomelingen van Ismaël, de „wilde ezel" die zich niet voor Izaak, de zoon van het verbond uit wiens nakomelingschap Jezus worden geboren, wilde buigen. „Laat ons bidden dat de nakomelingen Ismaël in Algerije zullen leven God's aangezicht door te buigen zijn zoon, besloot ds. Van Vliet. Het jaar 1960 is een belangrijk jaar geweest voor de V.U. De universiteit is uitgebreid met nieuwe afdelingen voor de geologie, geografie en culturele anthropologic. Op 1 januari jl. is de nieuwe wet op het wetenschappelijk on derwijs in werking getreden. In ver band met de uitbreiding en consolide ring van de faculteiten werden ver schillende docenten benoemd. De nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs is ook voor de bij zondere Instellingen van hoger onder wijs van grote betekenis, aldus bet jaarverslag. „Aan de ene kant heeft onze universiteit meerdere erkenning gevonden, maar aan de andere kant is een nauwer verband gelegd van de bijzondere met de openbare instellin gen. Het spreekt wel vanzelf, dat bij alle begrip voor de plaats van onze universiteit ln het nationale geheel, toch de uiterste waakzaamheid zal zijn vereist, dat het eigen karakter van onze universiteit niet ln het ge drang komt en de ter ontplooiing daarvan nodige vrijheid behouden blijft." Verwacht wordt dat het academisch ziekenhuis in de loop van 1963 althans gedeeltelijk gereed zal komen. Tenein de tot een beter verantwoorde besluit vorming te kunnen komen, is besloten een afzonderlijk ziekenhuisbestuur in te stellen. Het is de bedoeling de opleiding van de leerling-verpleegsters voor het academisch ziekenhuis van de V.U. ge heel in dagopleiding te doen geschie den, in afwijking van het vrijwel nog overal gevolgde systeem. Financiën De verhoging van het subsidiepercen tage tot 95 deed een dreigend groot te kort in een batig saldo van 47.037,89 omslaan. „Het laat zich evenwel aan zien", aldus het verslag, dat de verho ging van het subsidiepercentage slechts voor zeer korte tijd een verlichting van de financiële zorgen zal waarborgen, indien de eigen inkomsten van de ver eniging uit contributies en giften niet zouden stijgen. De exploitatie-uitgaven kunnen bij gelijk blijvende inkomsten stijgen met het 20-voud van het over schot van 47.000. Een vergelijking van de uitgaven der laatste jaren en de ge raamde bedragen voor 1961 en 1962, toont aan, dat de Vrije Universiteit in deze periode van uitbouw en groei elk jaar een stijging van de behoeften ver toont die ver boven het thans beschik bare batige saldo uitgaat. Het netto-contributiebedrag steeg in 1960 tot ongeveer 580.000. Van parti- culieren en bedrijven werd aan giften een bedrag van ruim 23.000 ontvan gen. De opbrengst van de busjes van Vrouwen V.U.-hulp steeg tot 321.850 gulden, waarbij men het bedrag van 4.887,39 dat extra was gespaard als cadeau voor mevrouw S. Verdam- Okma, op mag tellen. De vereni ging telde verleden jaar 111.935 con tribuanten, waarvan er 7161 lid van de vereniging zijn. Het aantal studen ten steeg tot 3103, terwijl er nu meer dan 140 docenten aan de V.U. zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen a d. Lek: A. v. Brummelen te Schoonrewoerd. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoogvliet: A. G. Kornet te O. en N. Wetering. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: W. de Joode te 's-Gravenhage-Z. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Nieuw Beijerland: G. Schipaanboord te Leiden. Vraag: Men hoort wel eens dat lige positie komen. Het is daarom dag op 13 Juni valt. Dit zal het eerst ter wordt dan verdeeld tussen de neef draagbare radio's veel storen en kra- voor hem het beste nog 1 draagbare radio aanschaft, Men zegt dat zij hetzelfde betekenen, gen. 1 Adeodata tegen, halen? Wasbenzine maakt witte krin- de jongste broer. De zuster u ter volkomen vrij een regeling te tref- suède jasje fen bij testament, die haar goeddunkt. u.:« Vraag: Ik heb een huis gekocht. Nu Antwoord: Olie- zegt men dat de afrastering niet op <*e juiste plaats staat. Moet ik nu een bSSSÊSVS ko.mm? Als.h« toestel. Het spreekt dus vanzelf dat u de namen betekenen Gods geschenk, met een dergelijk kleiner toestel meer Vraag: Hoe kan men^|' last van storing heeft dan met de gro- teddy-jasje behandelen? bepaalde schakelin- Antwoord: Teddy jasjes worden als deling nog eens herhalen. gen zijn ingebouwd om invloeden van nieuw door behandeling met droog- Vraag: Wij hebben bijgeluiden te weren of te dempen. schuim. Na het drogen moet men de betonnen vloer. Daar bij de minste Voor een eerste toestel moet men luistergeld betalen, onverschillig of dit de behan- ik bij weigering eigenhandig optreden? Is er verjaring mogelijk? Antwoord. Men wende zich als men zekerheid wil hebben tot het kadaster. genbui lekkage optreedt is het niet Men bedenke echter wel, dat het 1 of groot, draagbaar of niet sterdag, ben ik geboren. In 1943 Vraag: In mijn roodkoperen potje Zou het het weer Pinksteren op dezelfde datum, j8 *1®*' moeilijk sch'°°n te houden. Weet stand niet 51 jaar duren, bij komen "zwarte ronde vlekjes. Is hierte- voorbeeld tot het jaar"2014? Er zullen gen iets te doen? wel meer mensen zijn, die op deze dag 8ch<>on kunnen houden? wel meer mensen zijn, die op deze dag Antwoord: Het beste is het koper verjaren en hiervoor belangstelling heb- eens te behandelen met Brusselse aar- ben. de en azijn. Vlekken op koper verdwij nen ook vaak door afnemen met ter pentine. Antwoord: Rubber is dat tengevolge van van de oude toe- gladde bedekking, die is "dus kans, dat' niesde'kosten van een we 2°ed opmeting voor niets maakt. Mocht de afrastering inderdaad verkeerd ge- vloerbe- plaatst zijn en mocht de zaak niet Vraag: Wanneer e Antwoord: Wij hebben het vele ma len nagerekend, maar 13 juni 1886 is eerste Pinksterdag geweest. U is dus een zondagskind. Ook in 1943 viel ste broer overlijdt goedkoper de lekkage te verhelpen. Vraag: Er zijn twee broers en een buurman weigert, ongehuwde zuster. Wanneer de oud- trouwt met een weduwe met twee kin- de eerste Pinksterdag op 13 juni. Dit een kind nalaat, en vervolgens de Is echter iets. wat >r- komt want het gehuwde zuster sterft. Vraag: Hoe moet een croton behan deld worden? Men zeide mij, dat ik - de dag water moet dan de twee kinderen vai} zijn eerste Pinksterdag. de laatst mogelijk de nalatenschap. Deelt dan de weduwe als ik water op de schotel giet! van de oudste broer met de jongste oogwenk verdwenen. Daarom ook van hem of komt alles aan Een eerste Pinksterdag op 13 juni ls broer of deelt de neef met dc jongste leek het mij wat weinig. Antwoord: Als de man overlijdt komt jaren die veelvouden illes aan zijn vrouw, tenzij er een tes- men plus vijf andere regeling dertiende juni 1 geeft. De beide kinderen - erven dus niet. Mocht de sterven dan zal de man als hij veel ten huwelijk medebracht, geschieden in 2Ó38. Een tweede Pink- «terft en vervolgens de ongehuwde eerst sterdag op 13 juni kan men verwachten ter, dan erft de weduwe van de oud. een l nade- 19 plus 5 Antwoord: De croton heeft behoefte aan veel warmte en veel vochtige lucht. Bovendien heeft de plant zeer veel wa- Antwoord: Als eerst de oudste broer ter nodig en een maal in de week een *1 onderdompeling in een bak water. Ook vergete men de sproeibeurt niet, die om de drie dagen moet worden gege-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2