|licunte geïhsctft li'mtmnt T rein verkeer NS uit de hand loopt Commentaar '(t Parij s-Lausanne-Milaan in 8 uur NIEUWS in één oogopslag RON Aftreden Van Rooy nu vrijwel zeker Hittegolf maakte plaats voor koeler weer MAANDAG 3 JULI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12214 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Staatvostici) is gbeblmn otgn bert ia tetjljeospatT Aanval op Koeweit bleef uit Zie pagina 9 Het was vanmiddag vrijwel zeker dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Van Rooy, nog heden zijn ont slagaanvrage zou indienen. De grote hitte, gevoegd bij de krappe nieuwe dienstregeling heeft er zaterdag toe geleid, dat in grote delen van ons land ver tragingen in het treinverkeer ontstonden van soms twee uur. Zaterdagnacht weigerden de machinisten, die meestal tien a twaalf uur achtereen in touw waren geweest, hun treinen naar de rangeerplaatsen te rijden. Er zullen geen maatregelen tegen hen worden genomen. Het buitengewoon warme weer heeft in het afgelopen week einde vele duizenden mensen verkwikking in het water doen zoeken. Vele gezinnen werden daardoor in rouw gedompeld. Er zijn tenminste 31 gevallen bekend waarin volwassenen en kinderen door verdrinking om het leven zijn gekomen. In Koeweit is het gelukkig niet tot een aanval van Irak uit ge komen wellicht als gevolg van de Britse troepenlandingen in het Arabische sjeikdom. De Veiligheidsraad heeft zich ook al met de zaak bemoeid. Misschien loopt alles nog wel met een sisser af. In Algerije is het zaterdag tot ernstige botsingen gekomen in ver schillende grote steden. Tenminste tien mohammedanen werden gedood en talrijke andere gewond. Desondanks verklaarde ge neraal De Gaulle opnieuw dat tot verdeling van Algerije zal worden overgegaan, als het FLN niet aan een voor Frankrijk aanvaardbare oplossing wil medewerken. De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway is gis teren op 62-jarige leeftijd om het leven gekomen. Volgens de familie werd hij dodelijk gewond, toen hij een jachtgeweer aan het schoonmaken was. TAIT is zo maar een U grappig plaatje van een walrus in de dieren tuin van het New Yorkse Coney Island. „Ookie", zoals het dier gedoopt is, is een nieuwe aanwinst en heeft zich in heel korte tijd bijzonder populair gemaakt bij het publiek. Of ieder nu zo grif handen wil schudden met deze heer- in-het-water als de oppasser op de foto, is aan twijfel on derhevig, want de meesten zullen het wel „eng" vinden. Zo maar een plaatje van Iemand op de kant en iemand in het water vaag roept het gedachten op aan die lange, droeve lijst van verdrinkingen die in deze krant staat afgedrukt en die men helaas haast in iedere krant vindt na ieder wanm weekeind. Namen van man nen. vrouwen en vooral kin deren. Sommigen konden helemaal niet zwemmen, konden de verleiding van het koele water niet weer staan, werden misschien wat overmoedig Anderen kon den wel zwemmen, maar waagden zich te ver Want nen vergeet zo gauw dat dat koele lokkende water, waar in men zich zo heerlijk voelt en dat door zijn prikkelen de werking overmoedig maakt men vergeet zo gauw dat dat water in een oogwenk kan veranderen van een vriend in een on verbiddelijke vijand. Punt nummer één moet zijn: zorg dat u kunt zwem men. En in ieder geval: zorg dat uw kinderen kunnen zwemmen. Het is belangrijk dat ze een mooi rapport heb ben en dat ze overgaan op school maar de tijd om zwemmen te leren moet er van worden afgenomen. En daarnaast: prent uzelf en prent vooral uw kinderen in dat water altijd gevaarlijk is, altijd verraderlijk is, altijd kansen op ongelukken in zich bergt. Prent uzelf en uw kinderen in dat voor zichtigheid in het water niets te maken heeft met lafheid. Die lange droeve lijst zou heel wat korter kunnen zijn als men zich dit alles maar meer bewust was. We dachten dat het hier de plaats was om deze dingen eens te schrijven, want we zijn ons er heel goed van bewust dat warme zomer dagen niet het meest ge schikt zijn om serieuze ge sprekken te voeren over de keuze van de krant. Juist in onze krant past het immers op te wekken tot eerbied voor het door God gegeven leven. Het eigen levpn en dat van de naaste. Het getuigt van tekort aan eerbied als we dat leven door bravoure in gevaar brengen. (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woonplaats) Premier Z.-Korea is afgetreden B\j de bekendmaking van zijn ontslag name als premier en voorzitter van dc opperste nationale raad verklaarde de generaal tot het beset te zijn gekomen dat de beide functies „te zwaar" voor hem waren en dat her tüdstip was aan gebroken waarop een krachtiger en be. voegder hoofd de leiding van de revo lutie in handen moet nemen. De bekendmaking van de ontslagname door generaal Tsjang do Yong werd ge daan door een woordvoerder van de op perste nationale raad. die voorts mede deelde dat generaal Tsjang niet in arrest is en dat nog geen nieuwe voorzatter en nieuwe premier zijn benoemd. Het ontslag werd bekendgemaakt na afloop van een onder voorzitterschap van Tsjang do Yortg gehouden kabinetsver gadering De 38-jarige generaal kwam aan het bewind, toen op 16 mei "de anti-comimu- nistisohe militaire junta zich na een kort vuurgevecht rondom de regerings gebouwen dn Seoel van de macht mees ter maakt. Na de staatsgreep beloofde hij uitroeiing van de corruptie m de staats bureaucratie. vestiging van een demo cratische politieke structuur en bestrij ding van het Bommenwerpers uit Rusland voor Indonesië De eerste groep Russische bommen werpers voor lange afstanden voor de Indonesische luchtmacht is zaterdag te Djakarta aangekomen Later zullen er nog meer aankomen. Zij maken deel uit van de enorme Indonesische wapenaan kopen in de Sowjetunie. Bijzonderheden over aantal of prijzen worden niet be kend gemaakt, doch men gelooft dat de totale waarde miljard gulden is. HET TREINVERKEER is de Spoorwegen, met name zaterdagavond, weer uit dc hand gelopen. In het westen van het land deden zich vertra gingen voor, die soms twee uur duurden. Het kwam onder meer voor dat machinisten die er tien tot twaalf uur dienst op hadden zitten, weigerden hun treinen bij aankomst naar de rangeeremplacementen te brengen. Dit had in Amsterdam tot gevolg dat de treinen zich ophoopten en andere niet konden binnenlopen. In allerijl opgeroepen reservepersonccl heeft de chaos geruimd. rol spelen in de vertragingen. Zij ach ten het echter wel te begrijpen dat het personeel niet enthousiast kan zijn voor het uitblijven van de realisering der ver betering van de secundaire arbeidsvoor waarden, temeer niet daar de te krappe dienstregeling een grotere inspanning vengif In vakbondskringen acht men het met van wijs beleid getuigen de nieuwe dienstregeling in te voeren, gezden de krappe arbeidsmarkt en de invoering van de vijfdaagse werkweek. De bonden verwachten dat de moeilijkheden nog zullen toenemen, daar het vakantieseizoen maar net is begonnen en de grootste drukte nog moet komen. De heer G. H. J. Alink van de Ne derlandse bond van vervoerspersoneel ging zover te zeggen, dat met de nieuwe dienstregeling een blunder is begaan. „Deze dienstregeling is niet uit te voeren", zo zei hij, „en men zal er op moeten terugkomen." Veranderingen in dienstregeling O De direatie der Spoorwegen heeft ver klaard begrip te hebben voor het gedrag der machinisten. Zij hadden het warm en waren oververmoeid. Inmiddels doen sterke geruchten de ronde dat de directie der Nederlandsclic Spoorwegen overweegt de nieuwe dienst regeling op bepaalde punten te herzien. Welke die punten zullen zijn is nog niet bekend. Vast staat in ieder geval dat men niet naar de oude dienstregeling terug zal keren. De internationale afspraken welke zijn gemaakt, en waarvan het nieu we spoorboekje o.m. de weerslag vormt, kunnen namelijk niet van de dag op de n&cht ongedaan worden gemaakt. De moeilijkheden waren voor de di rectie aanleiding zondagmorgen met en kele vertegenwoordigers van de perso- neelsraad bijeen te komen. Na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat het ongerief voor de reizigers betreurd wordt en dat weer maaitregelen zullen worden genomen ter ontspanning van de dienstregeling. De directie heeft, zo werd verzekerd, de overtuiging dat het personeel zijn uiterste best doet om de moeilijkheden te overwinnen. Het tekort aan personeel doet zich echter gevoelen, mot name bij toenemende vervoersbehoefte. Niet enthousiast De drie erkende vakbonden hebben de directie zaterdag nogmaals verzekerd, dat het personeel zich de grootst moge lijke inspanning getroost en dat de on gunstige arbeidsvoorwaarden beslist geen (Van parlementsredactie) van deze editie vrijwel zeker, zaken en volksgezondheid dr. Ch. J dat de 49-jarige minister van sociale M. A. van Rooy nog vandaag aan H.M. de Koningin zou verzoeken uit zijn ambt te worden ontheven. Ook staatssecretaris B. Roolvink zal zijn ontslag moeten indienen, maar hem zal de Vorstin verzoeken voorlopig aan te blijven totdat de opvolger van dr. Van Rooy zal zijn benoemd. Minister Van Rooy heeft zUn beslissing gedurende het weekeinde genomen. Za terdag en zondag namen de tekenen die op zijn aftreden wezen, sterk in aantal toe. Zaterdagmorgen sprak de bewinds man met minister-president De Quay. Daarna woonden beiden een langdurige vergadering van de ministerraad b(J. Daar schynt van gedachten gewisseld ta zün over de vraag of de minister nog wel zou kunnen aanblyven na de negatieve persreactnes op zün optreden by de i dediging van de Algemene Klnderbyslag- wet in de Tweede Kamer. Zondag had opnieuw een gesprek plaats tussen dr. Van Rooy en prol. De Quay. Bij die ge- Iegenhe'd schijnt de minister zgn defl-| nitief besluit om af te treden aan de pre-| mier te hebben meegedeeld Het is de normale gang van zaken, dat wanneer een minister zijn portefeuille ter beschikking stelt, ook zijn staats- secretaris ontslag vraagt. Vandaar de be slissing van staatssecretaris Roolvink. Hij zal echter zijn post wel behouden, want het valt niet aan te nemen dat de opvolger van minister Van Rooy een an dere onderminister zal kiezen, hoewel hij daar in theorie toe gerechtigd is, A.K.W. In verband met het aftreden van dr. Van Rooy zal het Tweede-Kamerdebat over de Algemene Kinderbijslagwet mor- gen vermoedelijk geen doorgang kunnen vinden. Minister Marijnen zou misschien voor de Kamer kunnen verschijnen, maar hy is onvoldoende thuis in de materie en daarom zal met de verdere behande ling moeten worden gewacht tot er een nieuwe minister van sociale zaken is. Op het niet-doorgaan van het Kamerdebat wijst ook het feit, dat tot op heden nog geen nota's van wijzigingen op de A.K.W. welke nota's door dr. Van Rooy waren toegezegd bij de Kamer zijn ingediend (waardevastheid kinder- bijslag, premieplicht werkgevers). By liet ter perse gaan van dit num mer vernemen we, dat de minister zo juist zyn ontslag heeft aangevraagd. Nederlander van moord verdacht De poliitie van Liverpool heeft van morgen een 30-jarige Nederlandse ver man aangehouden in verband met d moord op een 21-jarige vrouw, wier ont kleed lichaam zaterdag in haar slaapka mer in Menaii, in Noord-Wales, wan vonden. Door dc politie werd medege deeld, dat de man. die afkomstig is van de Nederlandse kustvaarder „Wiema", een schip van 265 ton van een Groningse rederij, in de loop van de dag Menai zol worden overgebracht, waa officieel in staat van beschuldigin? zal worden gesteld. De jacht op de moordenaar van hei meisje, Margaret Hughes, werd zondag, avond, vanuit Menai in Liverpool voort gezet. nadat de „Wiema", die Menai had aangedaan, in de haven van Liverpool binnengelopen. De rechercheurs be- n zich aan boord en vertrokken weer met medeneming van een der opvaren- Bedoeïcnen verzamelen zich voor -het paleis in Koeweit om voor zien te worden van wapenen voor de verdediging van hun pocket-landje tegen de dreiging van Irak. Zaterdag zetten Britse oorlogsschepen koers naar de Perzische Golf om het sjeik- dom te hulp te schieten. De koelte, die zich gisteravond van ons land meester maakte en de tro pische warmte verdreef, die twee dagen lang duizenden naar 't strand en de waterkant had doen trekken, werd met een zucht van verlichting begroet. Zij die moesten werken zelfs de vakantiegangers hadden het zwaar te verduren. Het kerkbezoek had er gisteren zwaar onder te lij den. dat de temperatuur was opge lopen tot 30 en meer graden Celsius. Zaterdag was het kwik al opgelopen tot 25 a 32 graden. Ook hebben zich bijzonder veel drinikingsgeval'len voorgedaan, aan strand, in sloten en vaarten en oc zwembaoen. De grote hitte dreef jong en oud naar het water, dat de nodige verfrissing bracht. Voor niet minder dan twintig volwassenen en kinderen die nood vckeerden, kwam redding te laat. Bereikte 'het ku-ik in Nederland in af- gblopen weekeinde record-hoogtes, ook het buitenland kreeg zijn deel van warme hoge diruK-gebied. In Londen schommelden de middag- temperamren rond de 33 .graden en werd de warmste dag sinds juni 1947 geno teerd. Duizenden waren naar het strand ge trokken. maar kwamen al spoedig tot de ontJdekik'ng, dat ze in een reusachtige verkeersopstopping teredht waren geko- Ook de spoorwegen hadden e n Nederland, waar veel treinen traging reden, last van de warmte. Op sommige plaatsen zetten de rails teveel uit, waardoor in de buitenwijken Londen zelfs een trein ontspoorde. Dezelfde hoge temperaturen werden in Parijs genoteerd. Op de grote wegen he' zuiden heerste een onbeschrijf lijke drukte waardoor grote opstoppin gen ontstonden. In Nancy, waar presi dent De GaulUe een rede hield, werden i:-en door de warmte bevangen. Het oordeiyk deel werd getroffen door sche storm. Minstens 2: i Philippynen hevige, tropi- nsen kwamen oor miljoenen dollars schade aangericht, grote gebie den liepen onder water In Japan kwamen by een hernieuwde ware regenval 244 mensen om het leven. Tydens een hittcgoli in het noordwes- m van Mexico zyn tenminste 21 mensen, in hoofdzaak kinderen, om het leven ge- Bij K.B. is met ingang van 1 juli 1961 benoemd tot adjudaht van H. M. de Ko ningin majoor W. R. A. baron van Tuyll Serooskerken, van het wapen der TJET IS NU VOOR EEN IEDER wel dui delijk, dat met de nieuwe dienstrege ling voor onze spoorwegen de boog te strak is gespannen. Met als gevolgen: om- gerief voor de reizigers, inbreuk op de goede naam die ook internationaal onze spoorwegen hadden, en al te zware eisen aan het op de nieuwe regeling niet ingestelde personeel. De nieuwe dienstregeling is een fout gebleken. Men kan wel trachten van een bedrijf de efficiency bijzonder hoog op te voeren, maar men zal steeds rekening hebben te houden met factoren die zich nu eenmaal niet laten wegrekenen. Onze indruk is, dat zulks bij de spoorwegen is geschied, en dit wreekt zich nu. Thans worden de onvermijdelijke voor zieningen getroffen. Er zullen stappen te rug moeten worden gezet. De al te strak gespannen boog zal moeten worden ont spannen. De factoren waaraan niet vol doende aandacht was geschonken zullen in de nieuwe berekeningen moeten wor den verwerkt. Dat bij nieuwe dienstregelingen steeds weer naar groter snelheden wordt ge streefd, ligt voor de hand. De mens van onze tijd is een gehaast mens, die zo vlug mogelijk op de plaats van zijn bestem ming wenst aan te komen. De vraag naar snelheid staat in onze tijd hoog genoteerd, naar ons gevoelen langzamerhand al te hoog. Zou het wer kelijk in veruit de meeste gevallen zulk een ramp zijn. indien men enkele minuten later arriveerde? Nu keert de wal het schip. De nage streefde hogere efficiency in het spoor wegwezen heeft er voorlopig nog slechts toe geleid, dat men in vele gevallen, in plaats van vroeger, later, en soms zelfs beduidend later, zijn doel bereikte. Met als resultaten: teleurgestelde reizigers, af breuk aan de goede naam van de spoor wegen en een door oververmoeidheid ge prikkeld geraakt personeel, dat doet wat het kan maar al evenmin tot het onmo gelijke in staat is. Op de efficiency moeten nu de remmen worden aangezet, wil zij werkelijk effi- iency blijven. Waarbij te bedenken valt, dat ook bij vorige dienstregelingen, die men niettemin voor verbetering vatbaar achtte, de stand van ons spoorwegwezen al heel gunstig mocht heten. Hetgeen erop wijst, dat we best een stapje terug kun nen en dan nog een voortreffelijke dienst regeling overhouden. Mits we ons niet tot groter snelheid laten opjagen dan zelfs in deze gejachte tijd redelijk mag heten. (lUT.O „Ja. dokter, Rita voelt zich al weer heel u>at beter vandaag.. Een ogenblikje., dokter". FJe£ afgelopen weekeinde is wellicht MM het warmste van daze hele zomer ge weest met hier in het westen ook tro pische temperaturen. Zaterdagmiddag 30 graden, zondagmiddag 32 graden. Zelfs tot op de Wadden-eilanden steeg het kwik tot 30- graden. Gisteravond begon al wat koelere lucht van zee binnen te stromen, terwijl in Zeeland onweersver schijnselen werden waargenomen. Een nieuwe hogedrukgebied is via Ierland naar Engeland getrokken en veroorzaakt een aanvoer van koelere zeelucht. Hier in zullen geleidelijk weer opklaringen voorkomen en ook morgen zal het weer droog blijven. De zeer warme lucht wordt door deze ontwikkeling naar midden- Europa verdreven, zodat de temperatu ren in de eerstkomende dagen op een wat meer gematigd niveau zullen blij- Tendens: langzaam stygena ZON EN MAAN De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke oewolktng met plaatse- HET WEER IN EUROPA lyk enige regen. Aanvankelyk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Wel. tiopportcn hedenmorgen zeven uur nlg verandering Ir temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Strandverivachting Morgen droog strandweer met 2onnige perioden. Matige wind tussen R He'dei west en noordwest. Koel. In de middag ur' 17 tot 19 graden C.. zeewater 17 graden. Eelde Vooruitzichten: wat koeler strandweer JoBUt maar geleidelijk enige verbetering met wente zonnige perioden. fitndh. heid i BaarsMSs De drie stopplaatsen zyn, be- andere In de trein- - JJJJJ halve Lausanne, het Frans- Kleine elcktromo Zwitserse grensstation Vallorbe voor de vervullln,, en het Zwitsers-Italiaanse mogelijke wensen. °De grensstation. In beide grens- schermen worden elektrisch ge- "»1d, trrin. die 250 leien en feepend. De bullen 126 meter lang is, deuren gaan automatisch dicht Ziirich—Milaan dukt van de Zwitserse i«.„cua industrie, sinds tientallen jaren twee minuten te kunnen beper- steeds groeiende luchtverkeer over de Alpen: met deze ver binding zal er weer een flink brok (drie uur) worden afge knabbeld van de reistyd van Parys via Lausanne naar Mi laan. De glanzende, felrood- Er zyn thans vier treinen !6 passagiers mee. Er wordt in egen tegen het de eerste plaats gestreefd naar i" een maximum aan comfort en een minimum aan oponthoud: er zyn op de hele reis van acht f SBL,- uur maar drie stopplaatsen ge- plaatsen krygt de trein" d°e250 sloten projecteerd. De Cisalpin, ingericht zonder stoppen van het voltage op het andere over te het traject in het land "waarin pleet Kleine elektromotoren zorgen dit type uit de werkplaatsen vervul"n?_ van alle gekomen. Een ervan biyft te Ziirich In reserve staan. De drie andere zullen de dienst Parys Lausanne—Milaan en de dienst onderhouden roomkleurige, uit vijf rijtuigen lehakelen, I, het Jongste pro- du trein binnenkomt. ton weegt een andere bestuurder, dle'be- zodra de" trein"een snelheid van ten gerieve van alle relzlrers kend ls met het seinwezen en 15 km per uur heeft, een com- die op Frankfui MUncher ZUrlch islis onbew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1