Spoedig regering die vertrouwen geniet Vrijetijdsbesteding huisvrouw Duitse Bondsdag: vrede voor lieel Duitsland Adviseur Algerijnen is in hongerstaking Voorlopig akkoord met Amerikaanse zeelieden Hartevinger s GEEN STAP TEGEN TRANCOPAL Minister Van Rooy gelooft niet, dat er bij de introductie van het genees middel Trancopal, dat door de farmaceutische fabriek Winthrop te Haarlem in de handel wordt gebracht, ontoelaatbare reclamemethoden zijn gebruikt. De bewindsman deelt dit mee aan het Tweede-Kamerlid de heer Van Lienden (soc.) in antwoord op diens schriftelijke vragen. De heer Van Lienden had gevraagd of het juist is, dat op een bijeenkomst voor artsen, bestemd om kennis te nemen van de werking van het genees middel, onder meer een auto werd verloot, en of inderdaad het geneesmiddel Trancopal een gevaarlijke bijwerking kan hebben, waardoor de patiënt de beheersing over zijn spieren verliest. De minister antwoordt, dat onder de artsen door enige Europese auto fabrikanten een auto is verloot slechts om er gedurende vijf dagen proefritten mee te maken. De arts moest het voertuig daarna weer inleveren. En wat het geneesmiddel betreft, het heeft inderdaad een krachtig ontspannende werking op de skeletspieren en bovendien enige kalmerende werking. Overigens zijn er ten minste vijftien verpakte geneesmiddelen in de handel met een uitwerking als die van Trancopal. Een waarschuwing tegen Winthrop wegens de bij de introductie van geneesmiddel gebruikte reclamemethoden acht de minister niet nodig. Hij trouwt, dat de Nederlandse artsen zich door de wijze van introductie niet zullen laten beïnvloeden tot het voorschrijven van andere geneesmiddelen dan die, welke het meest in aanmerking komen bij het te behandelen ziektegeval. V.N.-hoofd voor Kongo Algerijns protest tegen verdeling op 5 juli a.s. De te Tunis zetelende ..Algerijnse voorlopige regering" heeft vijf juli tot „Nationale Algerijnse dag" verklaard, waarop geprotesteerd zal worden tegen een eventuele verdeling van Algerije. Zij heeft in een verklaring een beroep gedaan op sympathiserende regeringen volken om woensdag a.s. ten gunste het Algerijnse volk te betogen. De datum vjjf juli werd gekozen, omdat de Fransen Algiers op de vijfde juli 1830 veroverden. In de verklaring wordt gezegd dat verdeling van Algerije de strijd aldaar zou verscherpen en zou leiden tot een oorlog van onbeperkte duur. „Een verdeling zou de Fransen in Al gerije de gewenste waarborgen niet ver schaffen. Zij zou integendeel op de lange duur schadelijk voor hun toekomst zijn", aldus de verklaring der Algerijnse re bellenleiders. Aan het voorgaande wordt nog toegevoegd dat het Algerijnse volk vastbesloten is zich met alle middelen tegen verdeling te verzetten. Een veertienjarige jongen, die zich vastklemde aan een door mist nauwelijks zichtbaar vlot, waaraan hij de lijken twee kameraden had vastgebonden, i drie verschrikkelijke dagen op zee gered' nabij San Diego (Californië) De woordvoerder der V.N. te Leopoldstad heeft vrijdag ver klaard dat de jongste politieke ontwikkelingen in Kongo hebben veróorzaakt dat het politieke zwaartepunt is verlegd van een onverwijlde bijeenkomst van het Kongolese Parlement naar een poging om de verschillende groe peringen met elkander te ver zoenen. Men wil hiermede be reiken dat er na een bijeenkomst van het Parlement een regering kan worden gevormd die represen tatief is en tevens het vertrouwen geniet van alle Kongolese groepen. I De woordvoerder sprak ook de hoop) uit dat een dergelijke nieuwe Kongo lese regering geen militaire bescherming van de V.N. nodig zal hebben. De woordvoerder deelde verder mede dat Gizenga, het hoofd van de Loemoem- ba-gezinde regering in Stanleystad, en zijn legeraanvoerder generaal Loendoe- la, die onder Loemoemba de eerste com mandant van het Kongolese leger was, hebben besloten twee Ethiopische V.N.- officieren, een kapitein en een luitenant, in Loendoela's staf op te nemen. Generaal Loendoela wil ook een offi cier van de Maleise Federatie in zijn staf opnemen. Hij is verder bezig vijftien tot twintig man uit te zoeken, die tot officier moeten worden opgeleid. Dit zou moeten ge schieden in een oefenkamp van het Kon golese leger te Kamina, een voormalige I Belgische luchtmachtbasis in Katanga. Het Kongolese Parlement zou het be- I sluit tot instelling van dit opleidings kamp in zijn voorgenomen zitting 1 ten nemen. Vrijdag hebben ongeveer vijfduizend I militairen van het Kongolese leger te Leopoldstad een parade gehouden ter i gelegenheid van het feit, dat Kongo een jaar geleden door België de onaf- hankelijkheid werd verleend. Voorop j liep een compagnie marechaussee uil Katanga, die uit Elisabethstad overgevlogen. De troepen voerden licht I veldgeschut, luchtdoelartillerie, mor- tieren, pantserwagens en vrachtauto' voor troepenvervoer mede. De parade duurde ongeveer een üui Zij werd afgenomen door president Kasa- voeboe, die in een ivoorkleurige gene raalsuniform was gestoken en generaal Moboetoe, de bevelhebber van het Kon golese leger. Op de derde dag van de Inter nationale Navo-schietwedstrijden op de vliegbasis Leeuwarden gaven twee Friese meisjes blijk van hun belangstelling voor de moderne luchtvaart. In hun oude Friese costuums vormden zij een aardig contrast met de kledij van het Canadese team. Volkswagen heet 30.000 gasten welkom Tn Wolfsburg werden vrijdag de laat ste voorbereidingen getroffen voor de ontvangst van tienduizenden bezoekers die vandaag bij gelegenheid van de eer- ste aandeelhoudersvergadering van de 23ste verjaardag van de oprichting der stad en de daaraan verbonden sport manifestaties verwacht worden. Er wor den op de trottoirs tafels en stoelen gereedgezet om de gasten, bij mooi weer, in de open lucht te kunnen be- dienen. Alle in de omgeving beschik bare bedieningspersoneel is opgeroepen. Vooral in de avond wordt een massale .aanval" van hongerige en dorstige aandeelhouders verwacht, die in de nieuwe fabriekshal, waar zij vergade ren, voor het versterken van de inwen- i dige mens niet terecht kunnen. Ongeveer achtduizend van de 1.500.000 aandeelhouders van het tot particulier bezit gemaakte „Volkswagenwerk A.G." hebben officieel hun komst aangekon digd maar men verwacht er wel der tigduizend. De hoofdpunten op de agen da van de aandeelhoudersvergadering zijn de verkiezing van acht leden van de nieuwe raad van beheer en een be- slissing over het dividend voor 1960. Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam 1P woensdag 31 mei bepaalden wij in deze rubriek onze ge dachten bij de vraag of de huis- te borduren, te schilderen of het gras te rollen. Hier is sprake van ontspanning, in vrouw eigenlijk wel vrije M heeft. Wij kwamen tot de slotsom, dat g i straks de verplichte tevens wordt een extra rende- te beantwoorden aangezien de voor- eigen huis of als cadeau voor vrien- vaarden daartoe voor een ieder ver- W, schillend zijn, afhankelijk van maatschappelijk niveau, persoonlij- ^on* Jee geaardheid, financiële mogelijk- L; heden, school- en/of werktijden van onze Nederlandse" vrouwenaard ,t aigeme<— *-'J s* tekenen. In het laatste geval zal de tuin meer vreugde geven als het ga- goed bij ligt. niet generaliseren. Al is de huisgenoten enzovoorts. vrije tijd Perzen, dat er iets gedaan moet Het hebben te besteden op een zuiver individuele worden. Nog te veel gaan wij wijze is een steeds sterker gevoelde uit, dat we de Heer welgevallig zijn als i :o'n wonder, dat juist ln deze vallen. avonds doodmoe i i bed tijd het verlangen daarnaar voortdu rend toeneemt? We .moeten" zoveel zo weinig. Het tempo is hoog opgevoerd; de Hij spanning leidt herhaaldelijk tot óver- ten. spanning. Hoe belangrijk is het daar- om de ontspanning een plaats te ge- - Juist door de afwisseling We vergeten te luisteren naar het lied van de vogels, te zien naar de we „mogen" bloemen en het spelende kind en nog duizenden andere vreugden, die f" mm- gegeven heeft om te genie- Sterker nog: Velen voelen zich schuldig als zij tot de conclusie ko- men, dat zij vrije tijd hebben. Zou de het niet veel meer omgekeerd moeten Uitleveringsverzoek Zwitserland De Duitse adviseur van de Algerijn se rebellenregering, die sedert begin in het huis van bewaring in Maastricht verblijft en daar wacht op een beslissing van de minister van justitie op een uitleveringsverzoek Zwitserland, is donderdag in hongerstaking gegaan. Hij wil op deze manier protest aan tekenen tegen het uitblijven van een beslissing. Hij is uitermate overstuur omdat hem zijns inziens geen recht ordt gedaan. Zoals bekend zijn de officier van titie in Maastricht, mr. W. Moors, e rechtbank in Maastricht van mening, dat deze 40-jarige Duitser R. W. A. niet schuldig kan zijn aan de moord op de wapenhandelaar Marceld Leopold, die op 19 september 1957 in Geneve is pleegd. A. is in het begin van april in hotel in Maastricht aangehouden. Op 25 april heeft de officier van justitie in Maastricht de rechtbank verzocht de minister van justitie te adviseren het uitleveringsverzoek van Zwitserland af te wijzen. Volgens de officier was' op het moment dat de moord werd ge pleegd niet in Genève maar in Berlijn. Het departement van justitie heeft, iar wij vernemen, een brief over deze zaak naar Zwitserland verzonden, onder heeft het departement de mogelijk heid opgeworpen of de Zwitserse rege ring haar uitleveringsverzoek kan in trekken. Ook wil het departement inlich tingen over de heersende mening in Zwitserland over het politieke karakter de gepleegde moord en over de vraag of A. in Zwitserland het slacht offer zou kunnen worden van repres- sailles uit wraak. Er is nog geen beslissing genomen op het uitleveringsverzoek. Bewogen speech Gerstenmaier (Van onze correspondent in Bonn) In een bewogen redevoering aan het slot van de vierjarige zittings periode van de derde Westduitse Bondsdag die gisteren op reces is gegaan en in deze samenstelling niet meer zal bijeenkomen heeft Bondspresident dr. Eugen-Gersten- maier de sluiting van een vredes verdrag met geheel (d.w.z. her enigd) Duitsland het „gebod van het uur" genoemd. Hij deed een beroep op de vier mogendheden, die de tweede wereldoorlog heb ben gewonnen en zijn appel was uiteraard vooral tot de Sowjetunie gericht het recht op zelfbeschik king van alle Duitsers te erkennen, In New York is gisteren bekend gemaakt, dat er een voorlopig ak koord is bereikt tussen de Ameri kaanse zeeliedenbond en de twee groepen werkgevers. Dit heeft David L. Cole, de voorzitter van de door president Kennedy inge stelde raad van onderzoek in het conflict, bekendgemaakt. De twee groepen werkgevers zijn het Amerikaanse instituut voor de koop vaardij en de commissie voor arbeids zaken in de tankervaart. Cole zei even wel, dat de overeenkomst geen contract zal worden voordat ook met de twee andere bonden tot overeenstemming is gekomen. Dat zijn de organisatie van kapiteins, stuurlieden en loodsen en die j van de radiotelegrafisten. De voorlopige overeenkomst omvat een onmiddellijke loonsverhoging van vier procent en loonsverhogingen van twee procent in het tweede, derde en vierde jaar van het contract. De kwestie van de Amerikaanse schepen onder goedkope vlag zou wor- I den verwezen naar een studiecommissie, 4ie zal worden ingesteld door de Amerikaanse minister van arbeid. De ze commissie zal waarschijnlijk binnen een bepaalde tijd gereed moeten zijn met haar werk. Verwacht wordt dat de loonsverhogingen van invloed zullen zijn op de regeringssubsidies. Dr. Gerstenmaier zei, dat ook Duitsers de situatie in Berlijn abnormaal vinden. „Het is echter een begatellisering van de feiten te beweren", aldus dr. Gerstenmaier, „dat alleen de situatie in Berlijn moet worden gereviseerd. Zij is geen probleem op zichzelf, doch een gevolg van de gewelddadig in stand ge houden verdeling van Duitsland." Hij stelde de vier mogendheden voor, niet alleen te onderhandelen over detail vraagstukken, over de positie van Ber lijn, over zijn toekomstige status e toegangswegen, maar over het gehele Duitsland-vraagstuk. Hij deed een beroep op de parlementen en regeringen van alle landen deze eis te ondersteunen. „Het is niet meer dan billijk, dat er een vredesverdrag wordt gesloten met dat ene Duitsland, waarmede ook oorlog werd gevoerd", aldus dr. Gerstenmaier. Hg verklaarde zich dankbaar voor de vriendschap waarmede West-Duits- land met de staten van de vrije wereld leeft en verzekerde, dat het dit ook graag met de nabuurlanden in het Oosten en Zuidoosten wil. „De vrede is een te kostbaar goed om alleen te zijn gebaseerd op pactsystemen en afschrikking." Duitsland is geenszins tegen vredelievende coëxistentie zo lang daarmede geen agressieve ten- denzen zijn bedoeld. Hij waarschuwde Moskou, Praag en Warschau, dat het katastrofale vergissing zou zijn de veiligheid van Europa te baseren op de permanente verdeling van Duits land. „Deze is niet alleen een groot ongeluk, aar ook een gevaar voor de wereld vrede", aldus de president van heit West duitse Parlement, wiens rede door de aftredende parlementariërs met luid applaus werd begroet. spanning en ontspanning neemt beweeglijkheid, de flexibiliteit toe. Dit zijn, althans voor de hardwerkende geldt niet slechts vrouw? voor de spieren Natuurlijk zijn (lichaam), maarook hier grenzen. ook voor de geest. o/~<ïTr»T irornrn De vrije-tijd kan .Een punt, dat DE SCHRIJFSTER zulk een omvang niet alleen voor de aannemen, dat zg persoon in kwestie, ontaardt in verve maar met name Mevrouw M. C. E. Klooster- üng: jn blasé rond- ook voor de om- man-Fortgens te Voorschoten hangen. Hier geldt gang met anderen lost met dit artikel een belofte niet sterker ove- en voor de opvoe- jn: na in deze rubriek eerst te rigens dan voor de ding, een onmisba- hebben geschreven over de gene, die over wei- re voorwaarde a. „Hééft de hui,vrouw «W Laten we er nu 6 schikt dat wij eens van uitgaan, Y"!® 8"' n" \n op geroepen zijn onze dat de huisvrouw "et (nogal gecompliceerde) pro- fantasie te ontwik- er in slaagt om bleem. Hóe de huisvrouw die kelen, door een efficiënte vrije tijd dan zal dienen te Het kind, dat zich indeling van haar besteden. Ziehier nog even in verveelt, gaat kat- bezigheden tijd vrij j,ct kort haar personalia: huis- tekwaad uithalen, te maken. prMidento van do E" d°«t d» We horen en le- "tie (C.J.V.F.), dat is de Neder- Voor allen geldt de zen de laatste tijd landse tak van de bekende norm, dat de tijd veel over de ver- Young Women Christian Asso- ons is gegeven door antwoorde en zin- ciation. de Here God en dat volle vrijetijdsbe- wij ons terdege re- steding. Wat wordt kens chap moeten daar nu eigenlijk geven van de be- mee bedoeld? steding daarvan. Als daarmede, naar ons gevoel, Het rentmeesterschap houdt in, dat een scala van mogelijkheden wordt af- er talenten zijn om die te behe- gegrendeld, gewogen en te licht bevon- ren. Het is merkwaardig, dat wij on- den, omdat het niet „creatief of »»ver- ze talenten meestal duidelijker kun- rijkend" zou zijn, verarmen we de nen onderscheiden als wij die puur betekenis van deze woorden tot een ten eigen bate kunnen benutten, dan program, dat ons door anderen zou wanneer er een beroep op ons wordt worden aangeprezen, nadat de selee- gedaan om daarmee te woekeren ten tie reeds is verricht. bate van anderen. Dit zou dus lu zichzelf reeds een T°<J> ligt.er juist ook in de besteding tegenstelling zijn. Het essentiële van va" een mar?.e X?0.1",", de vrije tijd is, dat men die kan be- ander Of dat nu moet zijn het luis- steden op de manier, die de meeste voldoening geeft. Verantwoord f teren naar een vriendin bij ei koffie in.de. tuin, dan wel het collec- voï wil eigenlijk zeggen, dat we, ieder teren voSr een goed doel of deel heb- voor zich, uitgaande van persoonlij- a? ke omstandigheden en aanlee.in «erom staat zijn rekenschap te geven het verenigingswerk is we- aanlpe in aerom zuiver individueel. Maar laten aanieg, in wg ong gr niet gemakkelijk van af. van tn mil ic kcvci «dn de beste- maken met de dooddoener, dat we iing. De mogelijkheden zijn legio. Om g* n[eA 'rifn*"' Inspanning wezenlijk te gemeten vau de vrije.lijd gen is zeer ruim en niet in enkele ali nea's te behandelen. Samenvattend zon ik slechts wil- ilichte ttjds- zelf te rade gaan. Naast de plichte tijdsbesteding is er de vrije- -nsDannina. «en zeggen: naast de len zeggen: naast de verplichte tijds besteding behoort dc vrijetijdsbeste ding een plaats te hebben om tot vol le geestelijke ontplooiing te komen. Hoe die tijd gecreëerd moet worden moet ieder voor zichzelf oplossen, t' hetzij door een betere tijdsindeling, Itölrl i Hnnp tijdsbesteding. Naast de inspanning, de ontspanning. Merkwaardigerwijze kan de inspan ning soms ontspanning zijn en de ont spanning inspanning. Dit zijn niet slechts woordspelingen. De begrippen dienen doordacht te worden als men rendement uit de vrije tijd wil halen. De ontspanning kan ontspanning op behoeft"le "worden vermeden,' zichzelf zijn, maar kan ook nog een daj in-spannlng ont-spanning kan zijn extra rendement opleveren. Ik mag is duidelijk. Laat ieder zijn fantasie voorbeeld duidelijk aan t werk zetten en leren een keu ze te doen, waardoor dc opperste kan worden benut maat van voldoening bereikt kan wor- --- den. Maar laten we vooral niet verge- kan'het vrije uur worden benut hetzij door inschakeling van de huis genoten.. Dat de ernst in dc vrije tijd niet maken: Een vrij uui om te slapen, zen, om al fietsend rustig na te den- ken; ontspanning in pure ^zin. Ook ten, dat we het niet uitsluitend van vrije-tijd behoeven te hebben, innamen na de Statenbijbel. Dat leek hart en ringvinger te ontdekken. overtuigend argument uitverkoren dichterschap Cats, en zonder zfjn werken ook Ook Van Beverwijck verkondigde papa dat de ringvinger in directe verbln- maar ding met het hart stond en daarom blik te keuren, bestempel- ook wel hartevinger werd genoemd, hem in onze jonge jaren als Hjj voegt daar nog iets zeer belang rijks aan toe, waardoor we plotsklaps enig idee krijgen van de bronnen, TOCH IS HET ZO! Hamer-en-sikkel-politiek bleek sfj overtui gend voor de goede smaak van de Ne derlanders uit die dagen. Maar goed, de wer ken die in die tgd de goede plaats in de burgerhuishou dens innamen, wa ren afkomstig van de strijdlustige geneesheer van het schuwingen die zijn hart hem ingeeft. Dordtse weesbuis. Johan van Bever- Bijna hetzelfde idee treffen we aan wijck die, naar het jargon van die bij de oude Egyptenaren, die even- dagen, Beverovicius werd genoemd, eens geloofden dat een zenuw of pees Zijn „Schat der Gesontheyt" en van de ringvinger (van de linker- Schat der Ongesontheyt" waren be- band) naar het hart voerde. Daarom langrijke en onontbeerlijke bronnen, schreven zij voor, dat uitsluitend de i leken hun dorst naar medi- ringvinger van de linkerhand in offer- ger de medicijnen plachten te mengen zouden die medicijnen ver giften bevatten, of stoffen die schade lijk zjjn voor dc pa tiënt, dan zou de medicijnmeester dit direct gewaar wor den door de waar- hi c&n fcofifce Kij, Een Londense dame die aan haar dagboek wilde werken vond er met an dere hand in geschreven: „gistermiddag ingebro ken". Het klopte. Behalve door de droogte worden grote gebieden van de Verenigde Sta ten en Canada geplaagd door enorme sprinkha- Een Almelose automo bilist die een poes aan reed, die er het leven bij inschoot, ontdekte een muis die zich op het laatste moment uit de bek van de kat loswurm- de. Joop Schouten en dr. W. H. C. Knap zijn terug gekeerd van hun zesde Europese orgelreis met op 'de band klanken van vele orgels. I Een Amsterdamse stu dent die gisteren even gebruik maakte van het toilet van de stads schouwburg werd inge sloten en kwam eerst de volgende morgen springend weer op straat terecht. Een negen-ponds zoon in het gezin Fieret te Bar- neveld heeft voor die gemeente het zielental op 25.000 gebracht. In zes plaatsen in Groen land zullen dit jaar zelf bedieningswinkels wor den geopend. Het Berlijnse circus Busch is wegens faillis- ment verkocht voor de som van 12.000 mark. I Een 28-jarige Weense timmerman is wegens moord op een achttien jarig meisje veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. I De Westduitse vakver eniging van transportar beiders ziet iets in de hereniging van Duits land en brengt alvast het kantoor over naar West- Bcrlijn. sche kennis konden lessen. Veel wat thans in het volksgeloof leeft, vinden we terug in die oude werken van drie eeuwen geleden. We wilden vandaag niet spreken over oude boeken, maar over de vraag waarom de ring nu juist dranken mocht worden gedoopt. Door de aanduiding dat het de linkerhand moest zün, belanden we waarschijn lijk wéér iets dichter bij de oorspron kelijke bron. Want dan schiet ons plotseling in de gedachte, dat bü angina pectoris de pijn van het hart de ringvinger wordt gedragen. Het in de linkerarm kan uitstralen tot volksgeloof wil, dat van de ring- in de ringvinger. Dit verschijnsel is vinger een speciale ader (of zenuw, naar alle waarschijnlijkheid oorzaak of pees) direct naar het hart voert, geweest van het denkbeeld, dat een naar het centrale punt waar de speciale verbinding van het hart naar liefde zetelt. Omdat de ringvinger dus de ringvinger zou voeren, in directe verbinding met het hart Blijkt hieruit weer eens. hoe diep staat, dient het symbool van trouw sommige gewoonten i.e. het dragen innige liefde ook inderdaad aan van de ring aan de ringvinger) in deze zo bevoorrechte vinger gedragen het verleden wortelen, hetzelfde kan worden. Dit is de algemene ver- worden gezegd van de getallenmagie, klaring voor de bijzondere positie die de ringvinger Inneemt en het zal wel- Daarover een volgende keer. want dat door een goede beroepskeu ze en een „speels" beleven van de arbeid het evenwicht en de harmonie ln ons bestaan de grootste levens vreugde waarborgen. Troepen van YS naar Europa Naar vernomen wordt overweegt de Amerikaanse regering versterkingen naar Europa te sturen om de NAVO- troepen te versterken in verband met het Sowjet-dreiging voor West-Ber- I l>jn- De overweging zou zijn, dat deze maatregel er misschien toe zal bijdra gen premier Chroesjtsjef te overtuigen dat president Kennedy vastbesloten is de westelijke positie in West-Berlijn te verdedigen. Op het ogenblik bevin den zich vijf Amerikaanse divisies in West-Duitsland. Sommige zegslieden zeiden dat het besluit of werkelijk versterkingen ge stuurd zullen worden, waarschijnlijk zal afhangen van de verdere ontwikkeling van de Berlijnse cflÉf van de Amerikaan: bijzonder West-Dui nië en Frankrijk. Lancering satelliet is mislukt Een Amerikaanse poging om met een viertraps-„scout"-raket een satelliet in een baan om de aarde te brengen, is mis lukt door haperen van de derde trap. De satelliet was bestemd om op een hoogte van 385 tot 1.000 kilometer een baan om de aarde te beschrijven en ge gevens te meiden over de stofdeeltjes ln de ruimte. De ,.scout"-raket wordt ook de „arme i's raket" genoemd, omdat hij veel goedkoper is dan dc andere voor het lanceren van satellieten gebruikte raket ten. Bovendien is de „scout" de eerst bekende meertrapsraket, die door vast# brandstof wordt aangedreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5