Verkeersplein Lammebrug krijgt middellijn van 80 meter De Twentsche Bank Nieuws van het draaiboek Amerika zonder masker, boeiende documentaire NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 JULI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Trouwzaal Stadhuis, 11.45—12.30 uur: Afscheid G. P. E. Weijer, chef afd. Sociale en Personeelszaken en loco-secretaris. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings avond 25-jarig bestaan Sportstichting Leiden m.m.v. Jeugdkamerorkest Leiden. Boerhaavezalen, 7.30 uur: Opening expositie Leidsch Kunstcentrum door duw. J. N. van Wessem. Zomerzorg, 8 uur: Postzegelverzame laars. sluiting seizoen. rp, gemeentehuis. 7.46 Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Out: Opera Wuppertal o.Lv. H. G. Ratjen, „Cardillac" van P. Hindemith. (Holland Festival). Zaterdag Station N.S., 1.33 uur Vertrek N.C.- ReisV. v hoven. Waardgracht, 7 uur: Straabprediking met koorzang, vanwege Chr. Geref. kerk. Burgerzaal Stadhuis, 35 uur: Recep tie Sportstichting en sluiting sporteve nementen. Rjjn-SchiekanaaL 3.30 uur: Start prestatietocht Leidse Reddingsbrigade (bij fabriek Van Wijk en Heringa n.y, Kanaalweg). Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. C. M. Giulini, soliste: Teresa Berganza, mezzo-sopraan. (Hol land Festival). Maandag Vergadercentrum Apostolisch Genoot schap, verlengde Sumatrastraat, 7-8.30 uur: Gelegenheid tot bezichtiging. Pieterskerk, 8.15 uur: Saarlands Ka merorkest o.l.v. Karl Ristenpart, „Die Kunst der Fuge, van J. S. Bach (Hol land Festival). Den Haag, Gebouw K. en W., 8.15 uur: Ned. Opera o.l.v. Antal Dorati met „Si- mone Boccanegra" van Verdi. (Holland Festival). Kurzaal, 8.15 uur: Rott. Philh. Orkest ©JLv. E. Flipse, solist: Willem Hielke- ma, plano. Dinsdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Piraikon Theatron, Athene, met „Electra" van Sophocles (Holland Festival). Gebouw K. en W., 8.15 uur: Ballet van Keulse Opera en Utreohts Stedelijk Orkest o.l.v. M. Caridis (Holland Fes tival). Woensdag Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstil te. Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50-1.20 uur: Middagpauze bijeenkomst Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Residen tie-Orkest o.Lv. S. Ehrling, soliste: Eli zaveta Gilels. viool (Holland Festival). Donderdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Ballet (Holland Festival). Kurhaus, 10.30 uur n.m. Vuurwerk t.g.v. Marine Vlootschouw. Vrijdag Ambachtsschool, 3.30 uur. Uitreiking Gymzaal Herv. school Hoge Morsweg, 8 uur: Afscheid hoofd IJ. Tijmstra. Aula gymnasium, 7.30 uur: Uitreiking diploma's „Kennis is Macht". Leiderdorp, Herv. kerk, 8 uur: Orgel concert Addie de Jong. Zaterdag Den Turk, 3.30 uur: Afscheidsreceptie F. J. J. van Makkelenberg, directeur „Kennis is Macht". Het gulden Vlies, 3-5 uur: Receptie Leidsche Zwemclub t.g.v. 75-jarig be- Clubhuis „Ons Eiland", Kortenaer- straat, 3-5 uur: Receptie t.g.v. 15-jarig bestaan „Ons Eiland". Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur Les so listes de Zagreb (Holland Festival). Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorro, hst teken aan de wana (14 jaar); donderdag: Losbandige liefde (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eddy in vuur en vlam (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Legioen van de Nyl (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het teken van Zorro (14 jaar), donderdag: Over treding artikel 251 bis (18 jaar» Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Amerika •onder masker (11 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Rilling (18 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuidera polheek, Lammenschansweg 4, teL 33558. Th. J. van der HEIJDEN lid van de NederL Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Oudheden, Vier honderd jaar Romeinse bezetting (tot 20 augustus). Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (tm. 29 okto ber). Trappenhuis academie: tentoonstelling van aquarellen, olieverven, monotypes, tekeningen e.a. van drie Utrechtse schil ders, tot 7 juli. Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Oud en jong in 1961... Btttd van genegenheid <fie samenhoudt Een lente en herfst verenigd en vertrouwd Wit is de hand die 't kind heeft aangeraakt? Hem boeit het leven, tot de droom ontwaakt. Btij rijpt het jonge wezen in één dag; Hier wordt een ood man jong weer door een lach. De bomen groenen en de tijd is heen Van toen naar na, van nn naar toen is één. VICTOR E. VAN VRIESLAND Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijver zijn impressies weergaf. PublikatU ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan ALLE incidentele berichten over het grote verkeersplein dat bin nenkort tussen de Lammenschansweg de Lammebrug zal worden aange legd, zijn wij nu wij mogen wel Mr. dr. Knol uit Leidse raad Naar wU vernemen heeft mr. dr. H. D. M. Knol om gezondheidsredenen bedankt als lid van de Leidse gemeenteraad. De heer Knol maakte deel uit van de prot.-chr. fractie en was daarin een fi nancieel en economisch expert. In 1946 deed hü rijn Intrede ln de raad. Het Is te verwachten dat de heer J. Ravestein tot zUn opvolger wordt be- noemd. HU Is architect en bouwondernemer en Is ree;ds lid van de Leidse raad geweest, n.l. als opvolger van de heer Knetsch. zeggen: eindelijk in de gelegenheid de lezers er iets van te laten zien en Iets meer over mee te delen. Wij weten, dat er een maquette van deze omgeving is, maar de betrokken wethouder heeft blijkbaar nog geen vrijheid kunnen vinden, die de pers te tonen, ondanks herhaalde aandrang. Waar deze terughoudendheid uit voortkomt, is ons niet bekend; we doen ook maar geen poging meer, haar te begrijpen, sinds ieder burger op de af deling openbare werken ten stadhuize het uitbreidingsplan „Cronestein", overeenkomstig de wettelijke voor schriften ter inzage gelegd, compleet met kaarten en beschrijvingen, mag bestuderen. De vraag is wel gerechtvaardigd: vanwaar deze geheimzinnigheid tegen over de pers? De warmte ontneemt ons de lust te gaan foeteren. Wel ho pen wij nog eens een verklaring van deze herhaalde afwijzing te krijgen. Het merkwaardige doet zich dus voor, dat wij het plan, dat gerust als „zeer belangrijk" mag worden be stempeld, vandaag toch kunnen publi ceren. Zonder dat we het ergens moes ten lospeuteren; we hebben alleen nu niet op de tweede verdieping van het gisternrddag zo weldadig koele stad huis zitten schrijven, waar de betrok ken wethouder zetelt maar op de éérste. Dat bespaarde ons op deze hete dag een vijftien traptreden. En we mochten de stukken doorvorsen als waren we de ambtenaren zelf! En nu de zaken. Vier wegen samen Een van de drie elementen van uitbreidingsplan „Cronestein" betreft het verkeersplein bij de Lammebrug met bebouwing. De Europaweg (van de nieuwe rijks weg 4a af naar de Lammebrug), de Voorschoterweg (langs de trambaan VoorschotenLelden), de Kanaalweg en de nieuwe invalsweg naar het cen trum van de stad (via Lammenschans weg spoorwegviaduct) worden bij de nieuwe Lammebrug op elkaar aan gesloten in de vorm van een groot verkeersplein, waarvan de binnencir- kel (1 op de tekening) een middellijn van tachtig meter krijgt. Onderaan bij 6 loopt de Kanaalweg; 5 stelt de Lammebrug voor, 10 de Voorschoterweg, 8 de Zoeterwoudse- weg en 7 de brede invalsweg via de Lammenschans. Ze komen alle har monisch samen op dit ronde verkeers plateau. Dubbele Voorschoterweg De blauwe tram wordt, zoals be kend, dit jaar opgeheven. Als de tram- brug ove rde Trekvliet (bij 10) is ver wijderd, kan de Voorschoterweg met een dubbele rijbaan op het plein wor den aangesloten. Hoge flats Er is nog meer op deze kaart te zien. Bij 2 is de serviceflat gesitueerd, waarover wij onlangs schreven en waarvoor de grond al is verkocht Daarin komen ongeveer honderd woningen, verdeeld over twaalf lagen. Bij het punt waar de Zoeterwoudse- weg (8) en de Lammenschansweg (7) samenkomen, is ook een flat gedacht (4), en wel voor kantoren en/of win kels en woningen. De maximale hoog te is bepaald op zesden meter. Er is een mogelijkheid voor een benzinestation bij de flat, in aanslui ting op een servicestation, kantoor en showroom op de begane grond van dc flat. Bebouwing verdwijnt Het is de bedoeling, de bebouwing op dc hoek (11) van het Rijn- en Schiekanaal en de Trekvliet (bij de Lammebrug dus., aan de Leidse kant» te verwijderen, ln de ontworpen flat van twee woonlagen (3) zullen enkele dienstwoningen voor personeel van de Provinciale Waterstaat moeten wor den opgenomen en op de gronden die bestemd zijn voor achterbebouwing, komen een kantoor, magazijnen en een werkplaats voor deze instantie. Ten slotte nog een korte aandui ding bij de cijfers: L Verkeersplein. 2. Serviceflat 3. Flatbouw. 4. Hoge flat. 5. Lammebrug. 6. Kanaalweg. 7. Brede Lammenschansweg. 8. Zoeterwoudseweg. 9. Trekvliet. 10. Begin Voorschoterweg. 11. Samenvloeiing TrekvlietRijn en SchiekanaalVliet. Collecte in Leiden voor de blinden Men schrijft on* Het zal de lezers wel bekend zijn, dat bü de vele collecten, die jaarlijks worden gehouden, ook die van de stichting chris- telijke blinden/hulp ,,De fakkels bijeen" behoort. Deze omvat de bekende blindeiv inrichtingen, te weten: het blindeninsti tuut „Bartimeus" te Zeist, waar het blin de kind liefdevol word gevormd door onderwijs, opvoeding en beroepsoplei ding. de „Plantage-werkmrkfiting" te Amsterdam, die, gesteund door de ver eniging „Blindenpenning", het prachtige centrum van stoffelijke, culturele en geestelijke blindenbijstand onderhoudt, het blindentehuis „Sonneheerdt" te Er- melo, met zyn werkplaatsen, oa. een Brailledrukkerij, en een tehuis, en .JDen- nenheul", een heerlijk vakantie-oord voor de blinden, dat zich op het terrein van „Sonneheerdt" bevindt Voor deze instellingen zal in ons land weer de jaarlijkse inzameling worden gehouden van 3 tot en met 8 juli ax. Twee dingen willen wij gaarne onder uw aandacht brengen. In de eerste plaats een warme aanbeveling, deze inzameling met een milde gift te bedenken. Dit is nodig, want vooral de opleiding van blinden is kostbaar. In de tweede plaats bieden wij u een prachtige gelegenheid om in het belang van de christelijke blindenzorg iets van uw krachten en talenten te geven. Er zijn veel collectanten nodig. Klaag nu niet, dat u al zo ddcwyls moet collecte ren. want het is een zegen, als u voor anderen, die vaak veel moeten missen, kleine werkzaamheden mag verrichten. De kring van medewerkenden kan en moet nog veel groter worden. Meldt u daarom voor Leiden bij: mw. E. BoekholtJonkman, Melchlor Treublaan 27. tel. 30576; mw. S. W. L. v. EgmondHannaart, Lage Morsweg 47, tel. 30918; mw. A. M. Krijgeiwie Vogel, 3 Octoberstraat 26, tel. 32504 of mw. A. F. T. Ouwerkerk—v. Blij, Cobetstraat 12, tel. 23365. Voor het Haagwegkwartler bij de kos ter van de Bevrijdingskelk. de heer Sinke. lastingen om zelf snel rijk te worden en dat vindt de bevolking natuurlijk een kwalijke zaak. Enfin, Zorro schiet te hulp en de gerechtigheid zegeviert Hij wordt bejubeld als de redder van de stad. Geen wonder, wie zou zo'n belas- tingverlager niet van harte toejuichen? (Zorro knapt het weer op). Legioenen van de IS ijl LUXOR. De legioenen van de NUL verplaatst ons naar Alexandrië, waar de schone koningin Cleopatra regeert. Haar rijk wankelt want de machtige keizer Augustus rukt door de woestijn op naar de Egyptische grens. Historisch bezien heeft de film geen waarde en dus blijft er over de strijd twee krijgsmachten te paard, die elkaar met primitieve wapenen bestrij den. Ten slotte zegeviert de liefde, na talloze gevechten met pijlen, zwaaiden i drietanden (Geknok in oude stijl). Rilling TRIANON In de «riezelfabriek van Hammer is onder regie van Seth Holt de film „Taste of fear" gemaakt die onder de titel Rilling wordt geprolon geerd. Het is niet overdreven deze film angstaanjagend te «nemen, want de on verklaarbare ontdekkingen, die een'meis je rijdend in een rolstoel doet in het huis, waarheen zü werd geroepen om haar vader te ontmoeten, zijn wer kelijk verschrikkelijk. Over de inhoud en de ontknoping van deze thriller, waarin Susan Strasburg uitstekend spel levert, willen we terwille van de spanning, die naar een grurwelijke ontknoping voert, niets zeggen. Wel dat Rilling beslist niets is voor mensen met zwakke zemi- Griezelprodukt) Zorro, het teken aan de tea rul CASINO. De allerplezierigste Zorro- reeks heeft im de film Zorro, het teken aan de wand een nieuw broertje gekre gen. Het bewogen leven in Californië anno 1820 is er in al zijn heldhaftige komiekeriigheid ten voeten uit in gete- Het prachtige landschap zucht onder de tirannie van kolonel Monastenio, maar de mysterieuze Zorro (Guy Wil liams) weet alle lagen en listen te bo ven te komen. De regisseurs Norman Foster en Lewis Foster moeten er bui tengewoon veel plezier in gehad hebben, toen ze dit verhaal van Spaanse ridder lijkheid op de filmband vastlegden. De ze humor op de degenspits, zal altijd zijn bekoring behouden. Tenminste als verteld wordt, zoals het bij humor past, met de nodige spotternij om het genie, en dèt is hier het gevaL (Grappig). Teken van Zorro REX. In de plaats van Zorro's vader Is iemand anders burgemeester van Los Angelos geworden. Deze man oefent te zamen met een vriend een waar schrik bewind uit Zij eisen steeds hogere be- STUDIO. Frankrijk bekijkt Amerika en het is een grote verrassing geworden, tenminste als Amerika ons nog verrassen kan, want onze wes terse wereld wordt met de dag Amerikaanser. Een Franse filmploeg, onder aanvoering van Pierre Braunberger van de Films de la Pléiade, heeft, met aan de camera Marcel Crignon en onder regie van Frangois Reichen- bach, Amerika bekeken van kust tot kust. Men is begonnen bij de Golden Bridge te San Francisco en geëindigd in de haven van New York, waar het Vrijheidsbeeld de fakkel triomfantelijk hooghoudt. Men heeft speciaal het voor ons ongewone Amerika willen uitbeelden, dat wat voor Amerika en de Amerikaanse samenleving karakteristiek en essentieel is. Deze documentaire „L'Amérique Insolite" (Amerika zonder masker) is dan ook een filosofie over Amerika in beeld. die een strijd om de vrijheid was op allerlei manieren" levend gehouden. Sommige beelden zijn bepaald schok kend, andere alleen maar interessant of amusant maar wat de makers van de ze film ook te zien geven, altijd is het de moeite waard. Achttien maanden hebben de Fransen Amerika kriskras doorgereisd. Hun resul taten hebben zij neergelegd in een an derhalf uur durende film. Zij zijn in hun visie dikwijls onbarmhartig, maar toch brengen zij de Amerikaanse mens ook in zijn sympathieke kanten naderbij. Bij bepaalde elementen in de Ameri kaanse samenleving staan zij langer stil: bij de reclame, by het middelbaar onderwijs, huwelijksmarkt bU de fees ten (geen feest kan ronder een optocht beginnen en geen optocht is denkbaar zonder .majorettes", die vrolijk aange klede meisjes, die als tamboer-majoors optreden». Als men dit alles zo aanziet heeft Amerika toch wel een steric ne groïde invloed ondergaan. De neegers vormen daar het carnavalelement bij uitstek cn hun levensvreugde heeft ook dc Angelsaksische stijfheid doortrokken. Amerika, dat is de blijvende indruk van deze meesterlijke documentaire, leeft en wil vol vreugde leven en wij Europeanen gaan hoe langer hoe meer zijn voetstappen drukken. Bij alle merk waardigheden, die deze film ons toont gaat men toch (bij alle begrijpelijke kri tiek) begnp krijgen voor deze Ameri kaanse manier van leven. (Zeer de moeite waard). Eddie in vuur en vlam LIDO. Schoten knallen bij dag cn nacht cn vuistslagen op kunnen en ma gen worden dreunend geplaatst. In de nauwe straten van Lissabon liggen de wrede in leren jekkers geklede mannen als kegels omgeworpen in het spoor van Eddie Constantine die in zijn zoveelste spionage film een dubbelspion ontmas kert. De vlam in een blonde fotografe, die hij wantrouwend beeohermt (Persiflage van flinke-jongens-gtdoe). De makers zeggen in hun taar, dat Amerika drie idolen hooghoudt: het lichaam, de jeugd en de vrijheid. Deze drie horen bij elkaar, daarom wordt de lichaamscultuur intens beoefend (Amerika heeft bijvoorbeeld zelfs specia le scholen voor striptease, de enige kunstvorm, die specifiek Amerikaans is, zo men dit gekoketteer met vormen een kunstvorm wil noemen), daarom wordt de jeugd geadoreerd en in vrij heid opgevoed, opdat zij maar geen com plexen zal krijgen, daarom ook wordt de Amerikaanse traditie van de opstand. Geen feest in Amerika zonder optocht en geen optocht zonder majorettes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3