ZIMMER-MALHEUR 4§SÜN3e» KRONIEK Kerkelijk leven in Bulgarije en Roemenië niet veranderd 1/ lilllli Studenten stichten een nieuwe vereniging Een woord voor vandaag Vrijzinnigen reageren op besluit inzake prof. Smits Steeds minder Joden in Nederland ontharing depilan ANDERZIJDS PORTRET Naar aanleiding van wat de heer P. Kruyswijk jr., die onlangs uit zijn ambt van gereformeerd predikant is ontheven, en voor ganger bij de Pinkster Beweging is geworden, heeft geschreven over de theologische studenten in zijn openlijke getuigenis in „Kracht ran Omhoog" (2 juni) schrift ds. P. van Til in de .Zeeuwse Kerk bode" onder meer het volgende: WH ZIJN weer aardig op portret gezet, de laatste paar weken. De kunstenaars hebben vanuit ver schillende posities een close-up ge nomen. en van beide kanten is het al even erg met ons gesteld. Ik heb op het oog wat de jonge Paul Kruyswijk, voor kort nog pre dikant van de Gereformeerde kerk te Schlldwolde vertelt over zijn be kering, die een einde maakte aan het kerkelijk predikantschap. Hij zegt dat hij als student net zo deed als driekwart van alle echte en begin nende theologen en dus begon met een flinke dosis schriftkritiek, om met behulp daarvan mooie mense lijke gedachten te bestuderen en zelf op te bouwen, allerlei theologische opvattingen over God. Zijn Zoon en Zijn Geest. Als insider onthult hij dan dat de gewone man niet beseft hoe in vele theologenkringen met de bijbel wordt omgesprongen. Die theo logen geloven veelal niet aan de historiciteit van de bijbel. Men meent dat de profetieën die uitge komen zijn pas uitgesproken zijn na die „vervulling". Als ik het goed gereformeerde theologische oplei- Ik sta daar wat onthutst naar te kijken. Mijn persoonlijke ervaring betreffende de opleiding, een kleine dertig jaren geleden, zijn wel geheel anders en dat mijn jaargenoten, de professoren Koole en de beide Wd- derbossen in Kampen en aan de VTJ. tegenwoordig zo met de bijbel aan het voetballen zijn als hier gesugge reerd wordt, lijkt mij niet waar schijnlijk. Zij zijn het toch. die daar de exegese van de bijbel verzorgen. 1 dat de jonge collega Kruyswijk. STAKINGEN Over de stakingen, die in de Amaterdanise en Rotterdamse havens zyn uitgebroken, geeft Do Telegraaf het volgende com mentaar: „Hoezeer stakingen in Nederland, tot zegen van ons land en van de welvaart van onze bevolking, een uitzondering zyn, een havenstaking staat niet op aichzelf. In New York woedt een zeeliedenataking, die reeds een ontwrichtende invloed uit- oefent, in Engeland heeft een plaag van wilde stakingen geculmineerd in een suking hij de Fordfabrieken, die een krachtproef dreigt te worden en het land tientallen miljoenen guldens kan kosten, en in Frank rijk plegen de boeren een verzet, dat aan openlijke rebellie grenst. In Nederland zijn >le communisten uitermate actief, o.a, in de bouwvakken. Het zijn aeker niet alleen communisten die staken; aangenomen mag zelfs worden «lat dozen verre in de minderheid zijn. Maar het staat als een pHal boven water dat in allo westelijke landen de commu nisten een grote activiteit ontplooien om ontevredenheid op te wekken, aan te wak keren of er zich meester van te maken. In een periode van hoogconjunctuur en tekort aun arbeidskrachten en vooral in oen tijdvak, waarin een ieder over welvaart spreekt, hebben zü vrij gemakkelijk spel. Alen behoeft nog niet tot de achtergebleven bevolkingsgroepen te behoren, om tot de conclusie te komen dat het persoonlijke aandeel, dat men in de welvaartsstijging verworven heeft, maar zeer bescheiden is. Hm .Ir. Monde algemene gevaar van inflatie, dat uit een te snelle loonstijging onherroe pelijk vootvloeit, pleegt onder dergelijke omstandigheden weinig indruk te maken. Met een dreigende Berlijn-crisis voor ogen is er do communisten allea aan ge logen, de kracht van het Westen door slakingen te verzwakken. Hun pogingen zijn tot dusver niet Bonder succes." Een geheel ander onderwerp snijdt de parlementsredacteur van HetVrijeVolk aan. Hij gaat in op het kinderbijslagdebat dat deze week in de Tweede Kamer is gevoerd: „Het kabinet-De Quay meent, aan de uitgesproken wens van een aanzienlijke Kamermeerderheid, die een kinderbijslag- vcr/ekering vanaf het eerste kind wil en die het gehele volk zal omvatten, eenvoudig lak Ie kunnen hebben. De speculatie, die aan deze eigenzinnige houding ten grond slag ligt i» uiteraard: zodra het op stem men aankomt, zal die meerderheid als De vraag is of dit inderdaad zal gebeu ren. Het zou do eerste keer niet zijn. In zoverre kan men het dr. Van Roojj niet kwalijk nemen, dat hij zich ook eens aan een politiek pokerspel waagt. Maar aan de andere kant slaat naar ons gevoel vast, dat. indien KVP en ARP zich in dit geval tot een dergelijk beschamende vertoning zon den lenen, allo dubbelzinnigheidsrecords van de laatste twee jaar met stukken zouden worden geslagen. In dit geval immers staan zij voor do keus: het wetsontwerp zodanig amenderen, dat aan hun verlangen tegemoet wordt ge komen «waarmee de kans op een crisis wordt geriskeerd), of het kabinet-De Quav redden door genoegen te nemen met een onbevredigende regeling. Als het deze par tijen ern«t is met hun verklaringen, rest hun slechts het eerste alternatief. Wel zeer toepasselijk is in de gege1 situatie de stelling, door de KVPer dr. De Kort geponeerd: „Politiek is de kunst van het bereikbare". Waarom, zo heeft hij zich terecht afgevraagd, het mindere accepteren als het betere binnen ons bereik ligt? Dr. De Kon wordt de laatste tijd gedood verfd als kandidaat-fractieleider. Het heeft mi. daarom hooglijk verwonderd, dat hü bij de uitwerking van deze gedaehtengang «Ie draad zo snel is kwijtgeraakt. Voor hei •rliynt het betere beperkt te blijven tot d inhoud van het ontwerp. In zijn streven 01 dit latere veilig te stellen, heeft hij zijn pleidooi zelfs laten uitmonden in een komen misplaatste eis aan het adres van dr socialistische fractie dit ontwerp onge- wijsigd te aanvaarden. Volkomen misplaatst. Want de heer Berger, sprekende namens de PvdA-fractie. ondanks dc goede leiding die hij ontving, een tijd lang met een flinke dosis schriftkritiek de bijbel heeft benaderd. Er zaten in die tijd naar zijn eigen woorden, wel meer boze overwegingen in zijn hart, namelijk om veel te publiceren en veel roem bij de mensen te behalen. Wij zijn hartelijk blij dat hij zich bekeerd heeft van zijn schriftkritiek en nu, met onze kerk gelooft, dat de Here werkelijk tot Mozes. Elisa en Petrus heeft gesproken, en dit niet meer als een kinderlijk idee ter zijde Gelukkig heeft deze bekering reeds plaats gevonden in het voorjaar van 1958 en dus vóór zijn praeparatoir en peremptoir examen. Want zon der deze bekering en mèt deze schnftkritische instelling, zou hij nooit predikant in de gereformeerde kerken geworden zijn. Maar dat de man nu zulk een portret van onze kerken, aan zijn groepsgenoten voor ogen tovert over onze kerken, is toch wel droevig. HET DOET mij toch leed dat hij zulk een portret levert van de kerk waarin hij gedoopt en opge voed is en in wier midden hij steeds heeft kunnen zien en leren dat zij dc strijd hepft gevoerd tegen de Schriftkritiek en vóór het Gezag van Gods Woord. Ik weet wel, dat hij in zijn getuigenis zegt dat hij zijn leven echt aan Jezus heeft gegeven en daaraan toevoegt dat het oude is voorbijgegaan en het nieuwe is ge komen en daartoe dan ook de doop heeft ontvangen als een bad der wedergeboorte, waarin de begrafenis van ..het oude" plaats vond, zodat hij nu dood. duivel en zonde kwijt raakte. Hij voegde daar nu nog aan toe ..de doop heeft bij ons een einde gemaakt aan een kerkelijk predi kantschap met al wat daarbij be hoort". Is hiermee aan dat kerkelijk predikantschap en al wat er bij hoort ook een plaatsje ingeruimd ergens tussen zonde, duivel en dood" Deze jongeman durft wat aan als hij zulk portretteren den volke wil voordragen als een vrucht van het leven met God door den Heiligen Geest. Ik vraag een ietwat hulpe loos: zijn er dan in de eigen kring van deze groepsbeweging geen „pro feten" meer die zulke ..profeten" controleren en corrigeren? 11 Cor. 14 32. Kloosters gebruikt; kerken geopend Ondanks het communistisch re- gieme in Bulgarije en Roemenië zijn vrijwel alle kerken er ge opend. Volgens de gegevens uit recente statistieken behoort 72 pro cent der zestien miljoen Roemenen en 88 procent van de zeven miljoen Bulgaren bij de Orthodoxe Kerk. Ondanks de politieke verande ringen die deze landen hebben ondergaan zijn de meeste uiterlijke vormen van het kerkelijk leven hier niet veranderd. Dit zijn enkele der vele indrukken die ds. Francis House een van de algemene secre tarissen van de wereldraad van Kerken heeft opgedaan toen hij Op het Domplein in Utrecht werd de generale repetitie ge houden voor het openluchtspel Frangois Villon", dat ter gele genheid van het Lustrum 1961 van het Utrechts Studentencorps zal worden opgevoerd. H.K.H. prinses Irene middenis één der 275 medespelenden in dit middel eeuwse spel. Bezoek achter ijzeren gordijn onlangs een bezoek van drie we ken aan Bulgarije en Roemenië bracht. Om werkelijk voor en met onze me de-christenen in communistische lan- te kunnen bidden, is het noodzake lijk dat wij zo veel mogelijk van ze af weten. Reeds vele bezoekers hebben, hun indrukken gegeven over de situa tie van de Russische kerken, maar de gelegenheid om de Bulgaarse en Roe meense kerken te bezoeken, is in de laatste jaren zeer zeldzaam geweest Hoewel de indrukken die gedurende een kort bezoek worden verkregen soms op- vlakkig zijn en bepaalde belangrij- aspecten van de situatie buiten de directe observatie van iedere bezoeker blijven, krijgt men toch wel een be paalde algemene indruk die iets ver telt over de situatie van de kerken in deze landen. In Roemenië en Bulgarije zijn de ker ken geopend en wandelen de geestelij ken nog in hun soutanes door de stra» ten. Veel kerkelijke leiders en theolo gische professoren hebben gestudeerd het buitenland en in Bulgarije wa- i alle leden van de synode reeds bis schop vóór de oorlog. Er worden theo logische boeken en overzichten gepu bliceerd en de seminaries en institu ten voor hoger onderwijs blijven be staan, hoewel de eerste in aantal ver minderen en de laatste van de univer siteiten zijn gescheiden. Tucht Ook de kloosters zijn geopend, maar in Roemenië wordt door de strikte handhaving van de kerktucht tweevijf de van de monniken en nonnen naar hun dorpen teruggezonden. In beide landen stellen de bisschoppen grote praal ten toon en in Boekarest woont de aartsvader nog in zijn paleis vlak naast het parlementsgebouw. Zoals ln verschillende andere Oost- europese landen, maar in scherp con trast met Rusland, betaalt de staat het grootste deel van de jaarwedde derijen. In beide landen Is het streven m „modernisering", overeenkomstig communistische opvattingen, groot wordt ieder middel van propaganda politieke, sociale en rechterlijke macht gebruikt om tot Inschikkelijkheid te dwingen. De kerken staan niet minder onder deze druk dan alle andere pu blieke instellingen. De wet staat hen wel toe hun religieuze rites te verrich ten, maar al hun vroegere sociale ac tiviteiten zijn verboden; de kerk heeft op deze wijze slechts uitermate weinig contact met de buitenwereld. Terwijl de communistische partijen hun anti religieuze propaganda verscherpen op veel manieren, is het de kerk niet toe gestaan hierop In het openbaar op eni gerlei wijze te reageren. Het hele op voed inga- en onderwijssysteem is geba seerd op het marxistisch-lenirlstlsche stelsel. Wet Een grote steun voor de algemene politiek van het gouvernement is de voorwaarde betreffende de voortzet ting van het leidersambt in een orga- Na breuk in S.S.R. Delft: In Delft is een nieuwe vereni ging van studenten van Gerefor meerden huize opgericht. Zoals wij onlangs berichtten was een vijftigtal leden uit de afdeling Delft der S.S.R. (Societas Studio- sorum Reformatorum) getreden. De oorzaak was gelegen in diep gaande verschillen van inzicht over de levensstijl in een christe lijke studentenvereniging. Het ging hierbij met name om de vraag, of men bereid was de reli gieuze overtuiging te respecteren van hen, die bepaalde vormen van ontspanning in een christelijke ge meenschap ontoelaatbaar achtten. De directe aanleiding tot de breuk was een besluit van de afdeling Delft der S.S.R. de dans toe te staan binnen de vereniging; de discussies met betrek king tot de groentijd en het sociëteits leven werden hierdoor ontijdig afgebro ken. Hierdoor zag het genoemde vijf tigtal geen mogelijkheden meer hur christen-student-zijn in het huidige Delft- se klimaat der S.S.R. effectief tot gel- Benoeming Tot buitengewoon hoogleraar Technische Hogeschool te Delft noemd. om onderwijs te geven constructie van kernreactoren: ir. D. G. M. Latzko, hoofdingenieur de de G. >ii het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland. hoogleraar, die op 3 febru ari 1924 te Salzburg werd geboren, stu deerde aan de Technische Hogeschool te Delft en verwierf daar in 1949 het in- had er geen enkel misverstand over laten bestaan, «lat voor hem en zyn partygenoten het ontwerp juist het mindere is in ver gelijking met het betere van een regeling van het eerste kind af. Een vreemde kort sluiting heeft de woordvoerder van de grootste fractie dus parten gespeeld. Politiek is de kunst van het bereikbare. Moge do huidige voorman van do KVP tirh in deze kunst alsnog een meestei tonen: door het belang van een goed» kinderbijslag te verkiezen boven dat vat een slecht kabinet. Het is in do eerste plaats ijjn beslissing. ding te brengen. Daardoor kwamen zij in de, ook door hen betreurde, nood zakelijkheid de „Civitas Studiosorum Re formatorum" (gemeenschap van Gere formeerde studenten) op te richten. De oprichtingsvergadering werd o.m. bijgewoond door de vroegere ereleden van de afdeling Delft der S.S.R., de hoogleraren dr. ir. H. J. van der Maas en dr. ir. H. van Riessen en door tegenwoordigers van de Organisatie de Reünisten van de S.S.R. De leden der vereniging onderhouden voorshands contact met de Unie der S.S.R. en de Reünistenorganisatie der S.S.R., om de door hen binnen de af deling Delft der S.S.R. aan de orde ge stelde zaken ook in die verbanden aan een kritische bezinning te onderwerpen. De C.S.R. stelt zich onvoorwaardelijk onder het gezag van de Heilige Schrift als het Woord van God en aanvaardt wat beleden wordt in de drie Formulie ren van Enigheid. Het doel der vereni ging is. in vorming en gezelligheid, een integraal, christelijk studentenleven op te bouwen, dat zich als zodanig ont wikkelt in een gemeenschappelijke, po sitief gerichte activiteit Er wordt daar om bewust afstand genomen van be paalde uit het niet-christelijk studen tenleven overgenomen opvattingen, o.a. ten aanzien van de moderne dans, de groentijd, en de plaats van de so ciëteit in het geheel van het gemeen schapsleven. De oprichting der vereniging is me de geschied in het besef van een gro te verantwoordelijkheid voor toekomsti ge generaties van christen-studenten. Daarom zal ook in september a.s. voci eerstejaars-studenten een kennis ma kings tijd worden georganiseerd, v I in dezen zich op de hoogte kunnen stel len van het karakter en de activitei ten der vereniging, waarna zij als le den kunnen worden toegelaten. genieursdiploma werktuigbouwkunde. Van 1949 tot 1952 was hij werkzaam bij de A.K.U. te Arnhem en daarna tot 1957 bij Werkspoor N.V. te Amsterdam. Van laatstgenoemd jaar af bekleedt de heer Latzko de functie van hoofdingeni eur a bij het Prov. Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland (P.E.N.). In 1958 volg de hij een cursus in nuclear enginee- n de Harwell Reactor School te n Engeland. Voorts maakte hij studiereizen naar kernenergie centrales in Engeland, Frankrijk Verenigde Staten. Natuurlijk bruin Pigmaderm mèt en zonder zon nisatie. In de Bulgaarse „wet voor de kerken" die dateert van 1949 en waaraan streng de hand wordt gehou den. staat: „geestelijken die de wet verbreken, en daarmee zondigen te gen de algemene leefregel en mo raal, of die de democratische instel lingen van de staat tegenwerken, mo gen op voorstel van de minister van buitenlandse zaken tijdelijk worden geschorst of worden afgezet. Indien de geestelijke niet wordt geschorst door de leiding der kerk kan dit op administratief bevel gebeuren". Wanneer het Pasen is, trekken er duizenden mensen van alle leeftijden naar de kerken. Voor de gewone zon dagsdiensten is de belangstelling ech ter veel minder, hoewel de gelovigen bijzonder toegewijd zijn. Er wordt wel gepreekt in de voornaamste zondags diensten in de stadskerken, maar er schijnt veel minder gepreekt te wor den dan in Rusland. In Roemenië wor den krachtige pogingen gedaan om de gemeente delen van de liturgie te laten zingen, zoals dit in Rusland wordt ge daan, om het algemene aandeel niet he lemaal aan het koor over te laten. In dit land wordt veel reparatiewerk verricht aan kerken die door aardbe vingen en door de oorlog zijn verwoest en in de uitdijende voorsteden van Boe karest zijn verschillende nieuwe ker ken gebouwd. Het loflied, dat wordt gezongen op de wet van God en zo als u dat kunt vinden in Psalm 19, klinkt u misschien wat vreemd in de oren. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat de praktijk van vele christenen de indruk vestigt, dat die wet van God een dik boekwerk is, vol met voorschrfiten: gebod op gebod en regel op regel. En afgezien daarvan: elk mens streeft (om te beginnen voor zichzelf) naar een zo groot mo gelijke mate van vrijheid, die hij niet beperkt wil zien door een wet, die hem 'op de één of andere manier aan banden legt. Bedenkt u dan wèl, dat er een kardinaal verschil bestaat tussen vrijheid en ongebondenheid. Een vis is vrij in het wa ter: het dier gaat dood, als hij maar kort niet in zijn element is! U en ik zijn vrij om te schrijven wat wij willen, mits wij ons aan de zesentwintig letters van het alfabet houden! Dat is het kenmerkende van Gods wet: zij laat de mens vrij en die vrijheid is gelegen in het houden van de wet. Dat klinkt paradoxaal maar het is èn de Bijbelse leer èn ervaringswijs heid! De christen, die Gods wet ziet als één voortdurende verbodsbepaling, heeft van de rijkdom en de vrijmaking van die wet nog niet veel begrepen. Zij is de regel voor een leven in dankbaarheid, omdat God Zich met de mens heeft willen bemoeien, omdat Christus de wet heeft volbracht en omdat het nu geworden is: God ziet mij, ondanks alles, als recht vaardig tegenover de kritiek van de wet! Toewijding In Bulgarije zijn vele gelovigen lid in bepaalde broederschappen, die iede- s week in de kerk bijeen komen om naar lezingen te luisteren. De toene- iende toewijding der gelovigen is hier :n bemoedigend verschijnsel. Het aan tal belijdende leden is er gedurende de laatste jaren voortdurend toegenomen. De mensen kunnen nog individu eel op pelgrimstocht gaan naar de kloosters. In een kerk in het centrum van Sofia zijn zeven priesters voortdu rend bezig met de biecht te horen en 'oor de zieken te bidden. De zeldzame bezoekers van andere kerken worden in beide landen bij zonder hartelijk ontvangen door mon niken. nonnen, theologen en bisschop pen. Beide kerken hebben het aan bod geaccepteerd waarnemers te zen den naar de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken, die in no vember in New Delhi wordt gehou den. Er kan geen twijfel bestaan aan het vuur waarmee dc christenen in deze landen in dc woorden van hun liturgie blijven bidden, „voor dc vre de van de gehele wereld, voor de goede staat van Gods heilige kerken en voor de eenheid van allen." „In strijd met vroegere beslissingen Het hoofdbestuur van de Ver eniging van vrijzinnige hervorm den heeft een verklaring uitge geven naar aanleiding van het be sluit van het breed moderamen van de generale synode om aan prof. dr. P. Smits met ingang van 21 juni 1961 de bevoegdheden als van een emeritus-predikant te ontnemen. Het breed moderamen heeft het niet in strijd met de waardigheid van de kerk geoordeeld, aldus de verklaring, om aan zijn besluit argumenten ten grondslag te leggen, die in een aantal opzichten strijdig zijn met voorheen ge nomen beslissingen. Het hoofdbestuur wijst met name op de tegenstelling tussen het thans geno men besluit en dat van enige maanden geleden. Blijkens de verklaring van de generale synode van 7 februari 1961 had het breed moderamen toen besloten na een aantal met prof. Smits gevoer de gesprekken, niet over te gaan tot het hem ontnemen van de bevoegdheid als van een emeritus-predikant. Het thans genomen besluit wil het echter doen voorkomen alsof de beslissing van februari slechts een voorlopig karakter had. Verontrust Het hoofdbestuur voelt zich verontrust door het feit. dat het breed moderamen het niet strijdig heeft geoordeeld met de belangen van de kerk in een aan gelegenheid, die, boven het hoofd van prof. Smits uit, de positie van de vrij zinnige hervormden in het algemeen raakt, een besluit te nemen, dat in zijn effect gelijk is aan een i" maatregelen die in een leerluchtproce- dure kunnen worden genomen. Het hoofdbestuur stelt dat de enkele inhoud van een recente brief van prof. Smits aangegrepen werd om terug te komen op het in februari 1961 genomen besluit. Deze reactie is van dien aard. aldus de verklaring, dat men zich moet afvragen of dat besluit niet in wezen inhoudt, dat 'het breed moö'eramen een type theologie, zoals tot uitdrukking komt in de artikelen van prof. Smits, uit de ruimte van de kerk wil weren. „Met te meer klem moet deze vraag gesteld worden omdat het breed mode ramen blijkbaar geen acht heeft willen slaan op het voorstel van het hoofdbe stuur, gedaan bij brief van 12 juni 1961, om onomwonden te verklaren dat de procedure tegen prof. Smits als beëin digd werd beschouwd en vervolgens een gesprek te bevorderen over de Kernpun ten van het belijden, die gezamenlijke studie behoeven. Nu ook op deze sug gestie niet werd ingegaan meent het hoofdbestuur in het tegen prof. Smits genomen besluit een verkapte uitoefe ning van leertucht te moeten zien". Het hoofdbestuur spreekt de hoop uit, dat het breed moderamen naar wegen zal zoeken om het effect van dit onjuiste besluit weg te nemen, zulks ter wille van de waardigheid en de belan gen van de kerk. De verklaring is namens het hoofdbe stuur ondertekend door prof. mr. A. Mulder, voorzitter, en ds. D. J. Miede- ma, secretaris. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden (toez.): J. T. Doornenbal te Oene; te Steenwijkerwold (toez.): A. v. d. Bovenkamp te Engwie- Aangcnomcn de benoeming tot voor ganger van de hervormd-geref. cvange- (Van een onzer medewerkers) Op 31 december 1960 telden de 55 Joodse gemeenten in ons land samen 17233 leden, bijna duizend leden minder dan drie jaar gele den. Het aantal aangeslotenen geeft de laatste jaren een steeds voort schrijdende vermindering te zien. De Joodse bevolking in de grote steden in het westen is minder aan schommelingen onderhevig dan elders in het land. De achteruitgang van de Joodse ge meenten wordt veroorzaakt door de on gezonde levenspiramide van de Joodse gemeenschap, dié door de deportaties der nazi's een groot percentage oude ren telt. Bij de Joodse gemeente te Amster dam staan 10.569 Joden genoteerd. Den Haag is in grootte met zijn 1800 leden de tweede. Rotterdam met 780 inge schrevenen de derde en Utrecht mei gemeenten hebben tezamen 3672 leden. Zowel het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap te Arnhem als dat van Enschede hebben ruim 300 lidma ten. terwijl Bussum en Haarlem om de 250 schommelen. De resterende 47 Joodse gemeenten hebben alle der dan 200 leden. Van de 39 Joodse gemeenten met minder dan 100 leden heeft de meerderheid er zelfs geen vijftig. Tijdens de jaarvergadering van Centrale Commissie tot algemene zaken van het Nederlands Israëlitisch Kerk genootschap. het hoogste uitvoerende apparaat van de Joodse kerkelijke ge meenschap, is uitvoerig gedebatteerd op welke wijze mende Joodse jeugd voor het Jodendom kan behouden. Als een van de belangrijkste factoren hier voor wordt het onderwijs gezien. Aan effectief Joods onderwijs zijn vooral in de kleinere gemeenten tal van moeilijkheden ver.ionden, wegens de uiteenlopende-leeftijden en het ver spreid wonen van de leerlingen. Het komt herhaaldelijk voor dat een Joods godsdienstonderwijzer uren moet reizen om één Joods kind één per week Joodse les te geven. te Soest: J. Fokkema, oud-lid der Tweede Kamer, te Ede. Bedankt voor 's-Gravenhage, wijkgem. 20: E. Sneller te Eindhoven. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te London en Mitchell (On tario, Canada) Free Chr. Ref. Church; van 't Spijker te Drogeham. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Meppel: J. Y. Pijlman, kand. te Herenveen. Beroepen te Winschoten: B. Sijl, kand. te Huizen (N.H.). Examens aan de Theologische School m de Vrije Evang. Gem. in Nederland te Utrecht, zijn geslaagd voor het kand. theologie: J. Y. Pijlman te He en B. Si.il te Huizen (N.H.). Beide kandidaten zijn door het Comité van de Bond van Vrije Evang. Gem. be roepbaar gesteld. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Drietal te St. Annaland: de kandida ten L. Huisman, A. Kok en G. Schip- aanboord. Beroepen: te Ridderkerk. Woerden en Zaandam: L. Huisman, kand. te Zwijn- drecht; te Katwijk aan Zee: G. Schip- aanboord, kand. tc Leiden. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Veenwouden, Zwaag- westeinde en Buitenpost: J. C. Beekhuis te Edam, Monnikendam en Middelie. Bedankt voor Beverwijk (nadere be slissing): G. Wassing te Dantumawoude. Modern, snel en mild, veilig en reukloos: Tut* 195-Uturn 7J0 *n 2.95 jyjET een paniekerig gevoel van het-zal-wel- niet-lukken loop ik in één van onze bad plaatsen om onderdak te zoeken voor de vacant ie. Want wat doe je als je 's morgens een brief krijgt, waarin je verteld wordt, dat door ernstige ziekte van de huisbaas de huur van het zomerhuisje niet kan doorgaan? Wat doe je? Je houdt je mond tegen de kinderen over deze jobstijding, laat de boel de boel en gaat op pad om alsnog iets voor elkaar te kijgen. Als ik bij de blanke top der duinen arriveer ivaait een zoele zeewind een wel kom door mijn haar. Dat pept me op, zodat ik besluit mezelf ook nog even op een kop koffie te tracteren. Zo zit ik luxueus op de boulevard en voel me echt plezierig door dit onverwachte eruit-zijn, hoewel het nog een heel gedoe wordt natuurlijk om iets geschikts te vinden. Als ik op pad ga, beloof ik mezelf een nieuwe zonnejurk, wanneer ik onder de begroting slaag. Een man of een ordelijke systeem-vrouw zou nu naar een V.V.V.-kantoor gaan. Maar ik ben geen vrouw van eerst de lijnen uitstippelen en er dan keurig langs lopen in weloverwogen doelgericht heid. Ik stap zomaar de vriendelijke straat in ach ter de boulevard en loop keurend langs de huizen. Ik neem me al snel voor, me niet te laten prikken door al die bordjes .Zimmer mit Frühstück", hoe wel de gastvrijheid voor onze oosterburen me zwaar overdreven aandoet. Ik bel aan bij zomaar een gewoon huis. Nie mand thuis. Geen opwekkend begin. Bij het vol gende huis vertelt een vriendelijke vrouw me, dat ze dit seizoen al alles heeft verhuurd. Bij het huis daarnaast wordt mij verzocht te kloppen, daar de bel kapot is. Juist als ik met half gekneusde knok kels wil vertrekken wordt er opengedaan; dan vertel ik mijn verhaal, waar wantrouwend naar wordt geluisterd. Toch mag ik binnenkomen: we schuiven een heimweekamertje binnen, dat ik flo&tcjAfydU en voor een fabelachtige prijs huren mag. Ik dien echter goed te begrijpen, dat de goeie meubels eruit gaan vóór wij komen. Ik durf me niet voor te stellen, op wat voor stoelen we dan wel geacht worden te zetelen, il» vrees dat ze uit de gevan genpoort komen. Naar de slaapgelegenheid vraag ik maar niet meer en ik blaas de aftocht onder het motto er nog eens over te zullen denken. Ontmoedigd loop ik weer op straat en laat de zonnejurk als worst voor mijn oog eens flink bengelen en wapperen (het wordt een groene!). Voor de verandering bel ik eens aan de overkant, waar in de tuin goudsbloemen uitbundig een oranjefeest vieren. Door de brievenbus boort een zware lucht van aangebrand eten mijn longen bin nen. Als de deur opengaat, galmt een joviale man in hemdsmouwen: „Kommen Sie binnen". Dat is de genadeslag op mijn moede hoofd en ik zeg: „No thank jou, non merci, your pota toes are burning sir, ihre Kartoffeln stinken, good bye, adieu, gutentag, dag meneer en denk om uw aardappels, die branden aan". Ik wandel hoog moedig tussen zijn goudsbloemen door de straat weer op, terwijl de man buldert van het lachen. Hij slaat zich kletsend op zijn dijen, hij vindt het misschien wel bespottelijk, dat ik gewoon in mijn moedertaal aangesproken wil worden. Hij brult me achterna, zodat zijn stem loeit door de straat: ,,'t Zijn de aardappels niet, 't is de pap. Nicht de Kartoffeln, es isteh eseh". „Die Pappe", joel ik terug als zijn kennis der Duitse taal niet toereikend is. Ten slotte huur ik toch nog een huisje, een piepklein huisje. Knu< en gezellig. En ik koop de zonnejurk (een blau we), hoewel die begroting, nou jaOp weg naar huis overweeg ik, of ik niet een handboekje zou schrijven: „Hoe leert de pensionhouder Duits in een week", maar „ach nee", denk ik moe. „waarom zou ik dat doen? Ze kopen het toch niet, ze redden zich immers wel daar aan de kust met hun Zimmer en hun Kaffee, hun Frühstück en hun Schlagzahne. Ze redden zich best. Heel best". Und noch viél besser. MINK VAN RIJSDIJK

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2