wacht niette lang.. £i voor ons.... Een dubieuze aangelegenheid Voor je er één hebt ieve jy Die grote stad Er uil gelicht v ZATERDAG 1 JULI 1961 Omdat het er xo'n beetje de tijd voor s, willen we vandaag even over kamers praten. Mensen, die gaan studeren, heb ben daar op het ogenblik nogal mee te maken en daarom hebben we hier en daar eens naar die kamer-situaties ge- informeerd. Misschien heb je er wat aan Dat hier en daar waren dan: Leiden en Utrecht (Willy Belgraver), Rotterdam en Delft (Leo Faase) en Amsterdam (Hans Kreuzen). De foto's erbij zijn van Harry Weitering, de tekening is van Wim Rouw. Verder wat déze „Ruimte" betreft: het beproefde en alom gewaardeerde recept. Nummer zoveel van het lijstje adressen IN ROTTERDAM EN DELFT kamer te huur Het zoeken van kamers in Rot terdam of Delft mag zeker ccn dubieuze aangelegenheid heten, in die zin, dat het verschil tussen helde plaatsen niet alleen een tunnel, een Euromast, wat ha vens en enige grachtjes is, maar ook nog een slordige ruim 600.000 inwoners bedraagt. Het zal daarom duidelijk zijn, dat in Rotterdam meer kamers beschikbaar zijn dan in Delft, waar bovendien meer studenten zijn. In Rotterdam is altijd nog wel een kamer te vinden, al is het dan beneden de Maas of in Kralingen. De geliefde kamers in de nabijheid van de hogeschool gebouwen zijn natuurlijk bezet, maar enige vrienden en een pro gressieve manier van duwen, doen ook hier wonderen. Nee Rotter dam is geen probleem en daar om praten we hier verder maar Penibel In Delft zou de situatie onge veer gelijk worden, wanneer de gemeente de plaatsjes Pijnacker, Den Hoorn en Rijswijk onder de naam Delft op de landkaart zou projecteren en de daartussen lig gende weilanden vol zou bouwen. De kans hierop is door de hou ding van Den Haag in dezen ge ring en (jaaröm kan men het wo ningprobleem der Delftse studen ten terugvoeren op de stad zelf en spreken van een penibele si tuatie. Het zoeken van een kamer, wat een der eerste stappen is op de weg der eerstejaars-emancipatie, wordt daarom een moeilijke aan gelegenheid. De studentekast be tekent niet alleen een plaats om te studeren, maar is ook de over gang tussen de heerlijke koffie thuis en de oploskoffie van be denkelijke kwaliteit op de kast. Ook de omgang met de hospita's is vaak een zaak vol gevaren waarbij met tact te werk moet worden gegaan. Zich van deze problemen bewuste aanstaande studenten, dienen zich nu voor mei van het jaar, waarin de stu die wordt aangevangen, reeds op pad te begeven. Wie dat Gewoon bellen Zij kunnen gebruik maken van de centrale commissie voor stu- diebelangen, de lijst van vrije ka mers, die hangt bij de boekhandel Waltman op de Binnenwatersloot, of zij kunnen door middel van re laties een kamer bemachtigen. De keflze is echter beperkt. Stu denten die in september nog geen kamer hebben, kunnen het beste hun heil in de naburige plaatsjes zoeken of anders bij willekeurige grote bovenhuizen gaan aanbel len om de hoofdbewoner door het kleurrijk uitspreiden van persoon lijke moeilijkheden te vermur wen. Gebruikelijk is dat niet en meestal moet men wachten tot december, januari, wanneer veel studenten afstuderen en er dus kamers vrijkomen. Flats Tegenwoordig wordt er veel ruimte gecreëerd door oude he renhuizen te onteigenen en te mo derniseren én door studentenflats te bouwen. De oude herenhuizen worden verdeeld onder de studen tenverenigingen, zodat hierin een voordeel schuilt als men er lid van is. De flats zijn echter niet al leen bij de praatzieke Delftse burgers geliefd als pikant onder werp van gesprek zonder prakti sche gronden, de studenten zelf trekken er graag in, omdat het comfort hoog is en de prijs op normaal niveau 50.p. m. ligt. Binnenkort wordt begonnen aan de bouw van de grootste stu dentenflat van Nederland waar plaats zal zijn voor meer dan honderd studenten, en in de toe komst verschijnt er in de Kra- keelpolder een compleet quartier latin met gezelligheidscentra, zo dat het accent van de oude grach tenhuizen naar de nieuwbouw wordt verschoven, hoewel de grachtenhuizen nog steeds geliefd zijn. Gelukkig maar Vermeldenswaard is de gedach tegang van de oud-rector-magni- ficus. die van deze flats een soort internaten wilde maken, waarbij de studenten 's morgens gezamen lijk ontbijten, verplicht worden naar colleges te gaan. verplicht studeren en 's avonds tegelijk naar bed zouden moeten als het licht uitgaat. Dit was echter nog toekomst muziek voor 1970. Voorlopig zijn de studenten nog steeds genood zaakt zelf voor woonruimte te zorgen. En gelukkig maar! Het was september; op het ka merbureau had hij te horen ge kregen: „Mijnheer, bent u niet een beetje laat, de beste kamers zijn weg..." en hij had een lijstje gekregen met enkele, reeds eerder afgewerkte adressen in onbeken de buurten van Leiden. Hij ging voorwaarts langs oude stilstaan de grachten en hoge nauwe steeg jes, laverend tussen op straat uit gestalde bloemen, een vrachtwa gen vol fruit en twee keuvelende moeders met kinderwagens. Hij belde aan op het eerste adres, trok zijn das recht en snufte nog even naar het streepje hemel bo ven zijn hoofd. De kleine man, die open deed, vroeg hem 'm maar te volgen door de zwarte gang. Plots hield hij stil en wees met zijn schrale vinger naar de wand, waar onder een groen lampje een foto hing: een lijkkist, geflankeerd door stijf aangetre- Mooi groot he, vinnu niet? LEIDEN EN UTRECHT: een brede grijns boven zijn stijve boord: de man die naast hem stond in die donkere gang. „M'n honderdste" vertelde hij trots, verdween en riep zijn Nee meneer Hij stelde zich voor en duwde zijn grote bril vaster op zijn neus snert bril en sloeg zijn even tuele hospita gade met de verba zing van een eerste practicum biologische analyse. Zij sprak en terwijl zij sprak zoog zij haar klapperende gebit op de daar voor bestemde plaats, vervolgens hees zij met gekruiste armen haar bloemetjesdecolleté om hoog en glom van oor tot oor. Van ver drong tot hem door: „Rui me w.c. meneer, zoals u ziet; de matras niet van bed halen, meneer, voor bezoek of zo. geeft zoveel stof, begrijpt u, mooi groot hè, vinnu niet en nog een balcon en dat voor dat prijsie". Zijn blik dwaalde afwezig langs Tiet golvende behang, het zeil. dat deed denken aan een gebarsten autoruit, het zwarte balconnetje, dat gevreten werd door de wor men en langs de hospita, die zui gend ademhaalde en sprak: „Nee méneer, geen damesbezoek, mijn man heeft daar bezwaar tegen. We kenne nooit weten wat u in huis haalt, is 't waar of niet?" Hij groette hoffelijk en schraapte buiten zijn keel stel je voor: m'n man heeft daar bezwaar te gen.. Het laatste adres bevatte POST VAN MARJA Het is zomer, ik ben er van doordrongen, nu pas ontdek ik daarvoor nog geen tijd te hebben gehad. De zomer: je huid is net zo'n belangrijk zintuig als je ogen, je ervaart de zonnewarmte, zij en koel katoen, de wind, scha duw, water als een grote, ijzige hand. En onscheidbaar daarvan zijn de geluiden, hoger en veel- talliger dan in de winter, en de geuren, want je bent niet verkou den meer, nooit meer. De zomer is lichaam, één groot ontvangsta tion ben je. veel fijner dan een microfoon of een camera, veel to- taler. De zomer de vakantie. Geen moeten meer, geen hollen door koele gangen, geen uitvluchten- iw Scale uit Texas wil alle werkm van Plato uil de biblio- threk van een lyceum verwijderd zien, daar Pluto met zijn ideeen (om een stad Ie slichten waar vrouwen en kinderen ter beschik king van de gemeenschap slaan! de oorzaak is van vele sexuele ontsporingen van onze lijd, Wij dachten dat do Amerikaanse films over de liefde vaok een niet veel ander beeld geven, wat be- treft de status van de vrouw ten- mintte. Of zouden het soms de on gezonde ideeën sommige ouder wetse domos zijn, die de Ameri kanen wel eens doen ontsporen? De li I-jarige dichter Robert Frost verdient 1000 dollar per regel. Dal is tienduizend maal zoveel als de redaktie van „Luimte voor ons". Wel vorden de gedichten, die in ..Ruimte" verschijnen tienduizend maal zoveel gelezen.... Volgens Robert Graves, een Engel se schrijver, voelt de jeugd in het Westen zich onbehaaglijk en wel om de reden, dat het Westen een oorlog verwacht en tegelijk weet, dat die oorlog onmogelijk is, aldus meent Robert. Wij denken, dut u sich vergist, waarde Graves; uw gevoel voor liumor werkt weliswaar aansteke lijk, maar de jeugd beziet met on behagen de manier, waarop fleg matieke heertje met wanbegrip over haar schrijven. Volgens een Russisch regerings- blad werken in West-Berlijn ruim 80 spionagc-organisaties. Dut dit berichtje getuigt van arge loze naïviteit is een ieder duidelijk wanneer men weet, dat het er ruim 81 zijn. De Hongaarse regering heeft het reisverbod voor Amerikaanse di plomaten in Boedapest in zoverre verzacht, dat geen speciale ver gunning meer nodig is als diplo maten zich meer dan 40 km van Boedapest willen begeven. Er moot Het bericht vermeldt echter niet, dat de Amerikaanse diplomaten bovendien een groot aantal formu lieren moeten invullen (van onoffi ciële zijde vernamen wij het aan tal 17 en nog een kleintje). Maar het van tevoren bericht geven blijft van kracht. Liefst anderhalf De V.S. en Rusland zijn van plan onderhandelingen te beginnen over rechtstreekse luchtlijnen tussen New York en Moskou. Waarschijn lijk zullen dc delegaties op 18 juli bijeenkomen. Amcrikaanst autori teiten hebben verklaard, dat dc Russische toestellen, die op New York zouden gaan vliegen, zullen moeten voldoen aan de New York- sc anti-lawaainormen. Wij willen er nog even bij vermel den, dat dc Amerikaanse vliegtui gen slechts mogen landen in Slos- kou, wanneer zij het lawaaivolume beduidend overschrijden. Waar schijnlijk heeft de U.S.S.R. nog niet zo'n uitstekend vertakt radar systeem als de U.S.A. grote hospita met een harde stem en een warrige bos rode krullen. Haar ogen bleven koud en op een afstand. De kamer was vrij groot een zwarte potkachel had een lan ge pijp, die verdween in een roodstenen schoorsteen. Boven het bed hing^ëëii "zwarte paraplu als een ronde vleermuisvlerk. „Van de vorige student; met de noorder zon vertrokken", was het korte commentaar. Hij vergeleek de af metingen van het bed met het vorige adres in de professoren- wijk; een kleih achterkamertje mpt een raampje om néér te kij ken op de klimopblaren van de garage en een bed. waar zowel zijtj hoofd als zijn hielen buiten zouden blijven bungelen. Hij ademde diep in deze kamer, dacht zich in dèt Tied, onder de zwarte hemel van die paraplu en draaide zich zwijgend om naar het monument in de deurpost. „Het badhuis is om de hoek en in die kast kunt u koken". Een maand later was het hart van de grote hospita ontdooid. Ze bracht hem thee en koffie, maak te zijn kamer schoon en zijn bed op en op de verjaardag van haar man dronk „meneer" zich zat in de huiskamer aan de biertjes van zijn hospes. dank u En ive beginnen we AMSTERDAM: Schaarste spinsel om straf te ontlopen, geen zware tas, geen tijd in je agenda, die niet van jou is. Het diepe voorgevoel is afgegleden en weg. Nu is het tijd om in het zand te iggen, hand in hand en loom af en toe iets te zeggen, zo loom, dat de woorden boven je lippen blijven hangen. Nu mag je je verwonderen in het water, over de fijne ring om je pols als je al leen je hand in het water hebt. Over het hele wonderlijke water zelf, dat je draagt, als je ligt, op je rug en al je gedachten uitwist. Het wonderlijke water dat zo prettig is om mee te spelen, waardoor je moet lachen en ple zier hebben, kinderplezier: het water dat zo zacht is en zo ge vaarlijk, dat je met je gezicht naar beneden weer terug brengt, het strand op, en je ligt tussen de benen van een heleboel men- Je staat je bewust van elke spier op een duintop met de wind in je haar als een meisje in een advertentie. Je plukt bra men omdat ze rijp zijn. Er ko men dunne schrammen op je benen, als stippellijnen van een schrijfmachine. Een vinger strijkt erover en beklaagt je je lacht. Je kriebelt met een lange pluim De zomer je gedachten zijn er passief bij. een zomerslaap. Er lopen kleine rode torretjes druk te doen, je helpt ze, speelt wat met takjes. Je zou kunnen gaan lezen, je zou kunnen gaan breien, in de boom klimmen die zijn vingers boven je uitspreidt. Je zou zo veel. Je zou alles kunnen wat je wou. Je vouwt je armen onder je hoofd en gaat existeren. Bijna had ik gelukkig zijn opgeschreven (maar zodra je moedwillig gelukkig gaat worden, schiet je te binnen wat je ont breekt). Lieve jij, dat is alles. Dat is mijn hele zomer, samengevat op de avond van' m'n eerste vakan tiedag, terwijl ik met gekruiste benen zit tegen de muur van mijn kamer. Zometeen zal ik zachtjes de deur achter me dicht doen en de korte wandeling ma ken naar de brievenbus. Het is een warme avond met veel vo gels. en 't zal een genot zijn om adem ie halen. Ik wens je 't bes te. Dag je Marja Kamers zoeken in Leiden of in Utrecht of waar dan ook. Een boeiende bezigheid, achteraf be zien. want vóór je er een hebt, niet te duur, niet te donker, niet te ver van de academie, komt er wel wat kijken. Ja, vóór je er een hebt! Zowel in Leiden als in Utrecht is er een grote schaarste, althans van ka mers die via het studentenkamer bureau verhuurd worden. Mo menteel zijn er in Utrecht nog 200 adressen voor een aantal van minstens 600 aankomende studen ten, die nog een kamer moeten hebben. Toch hoef de rest echt zijn bivak niet onder een brug of een dakgoot op te slaan, want ve le „burgers" geven hun leeg staande kamers niet op aan ka- merbureaux e.d. Die kamers wor den mondeling, of via briefjes in mensa of sociëteit verhandeld. En meestal ontdek je, na korte tijd, via vrienden, wel een open gaat je ergens in de propvolle stad, doordat er één verhuist, of af studeert of trouwt of emigreert of ermee uitscheidt. En de kamers, die van studenten-geslacht op stu denten-geslacht overgaan zijn Kijk an zo wordt die studentenflat meestal de beste, naderen meer en meer het centrum en als je drie jaar voor een promotie of doctoraal examen van een oude rejaars de belofte van zijn ka mer afperst, is er zelfs kans dat je nog eens recht komt. het centrum Prijzen dam. In Leiden, zijn ze gemid deld 40 tot 45 gulden, in Utrecht 47,50 tot 50 gulden, uiteraard va riërend naar grootte, stand, meu bilair etc. De kwaliteit kan dik wijls beter, maar een studenten- hart is gauw gevuld: een bed en een raam liefst op het westen voor overpeinzingen bij zonson dergang zijn vaak de voornaam ste eisen. De hospita's zijn redelijk, de ge middelde wel te verstaan. Maar hospita's behoren tot dat soort mensen, waar boekdelen over te schrijven zijn. De hebbelijkheid een voorkeur te hebben voor jon gens-studenten, omdat ze hulpbe- hoevender zijn cn vertroeteld kun nen worden terwijl een meisje al les zélf wil doen (koken, stoffen, op) Behalve het feit, dat Amster dam allergisch schijnt tc zijn voor Rotterdam, een verschijn sel dat vooral aan dc dag treedt in zijn stads-planning, vertoont het nog een andere afwijking die, verband houdt met zijn innerlijk. De stad is namelijk gebouwd op palen. Een feit dat velen onge twijfeld bekend zal zijn, doch waarvan de gevolgen buiten het bevattingsvermogen van ieder normaal mens gaan. Menig Am sterdammer vindé het gebeuren van een op palen rustend huis na melijk dermate belangrijk, dat hij op grond daarvan een ver- liuur-complcx ontwikkelt, dat zich uit in het vragen van exorbitant hoge prijzen of het stellen van Wèl klappers Daar het lot van eerstejaars studenten (en niet van hen al leen) ons na aan het hart ligt, zijn wij dit ziektebeeld nader gaan bezien. Wij hebben daartoe niet alleen geput uit onze rijke erva ring op het gebied van kamers, maar hebben ons tevens gewend tot de ASVA (Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam). Dit orgaan houdt zich onder meer bezig met het verstrekken van reducties, het samenbrengen van werkgevers en -studenten en bezit een „woningbureau". Via een aantal trappen belandden wij in een kamer, waar kennelijk druk gewerkt werd. Op een tafel lagen een groot aantal klappers waarin diverse adressen. Met deze, inderdaad goed opgebouw de verzameling hield <le efficien cy echter op Cijfers kon men ons niet verstrekken. Geen manie Goedwillend zond men ons ech ter naar een ander bureel, waar wij, na een trap af en weer een op geklommen te zijn, inderdaad terecht kwamen. Hier wist men van niks. maar misschienen via een ingenieus verborgen zij deur kwamen wij weer op de plaats waar we vandaan gekomen Aandacht gevraagd voor Wc hadden nog een gaatje en wilden daarom weer eens een keer een „Aandacht gevraagd Voor een echt studentenleven Is een kamer onontbeerlijk, maar trek er vroeg opuit, anders kun je voorlopig althans wei eens achter het net vissen. De tien meest verkochte! Ofschoon we praktisch nooit werk opnemen van dertienjarigen (zo tussen Tante Jos en Ruimte in....) maken we deze week graag een uitzondering voor Jeanne Me- ron uit Den Haag. Misschien ben je het er mee eens als je leest: Stenen voor liefde Ik kan wrede mensen vermurwen niet met geweld, maar met stem en ogen ze spreken boekdelen harten openen harten vol wrok en stenen voor liefde ijskoude harten Dit is 't koudste hart help mij stem en ogen Open ook dit JEANNE MERON 1 Are you sure - The Al lisons 2 Surrender - Elvis i Presley 3 Run away - Del Shan- i 4 Wheels - The String- i Alongs i 5 But I do - Frogman i Henry i 6 Non, je ne regrette i rien - Edith Fiaf 7 Walk right back - The i Everley Brothers 8 Baby sitting boogie - i Buzzy Clifford 9 Blue Moon - The Mar- i eels 10 Hello Mary Lou - i Ricky Nelson I Onze „bloed-eigen'' deze weck is een plaatje van het Stu- I denten Kamer Orkest met zang van Pita Hos„My home is my kast". MIIIIWIIMMinMWIMMMMIMM ervaring van vrienden en verwan ten. De moreel Hierbij bleek, dat er kamera genoeg te vinden waren. De prij zen, die hiervoor worden ge vraagd liggen echter over het al gemeen te hoog of de kamers zijn gelegen in een stadsdeel, dat zich op aanzienlijke afstand van de universiteit bevindt. Een an der bezwaar was vaak de per soonlijkheid van de hospita's, die het bijvoorbeeld voor het moreel van dc student fnuikend vinden dat hij zich met iets vrouwelijks inlaat. Persoonlijk maakten wij mee, dat een op de wand aange brachte tekening verwijderd moest worden aangezien anders het behang verkleurde. Genoeg, maar Prijs, ligging en hospita zijn dus factoren, die over het alge meen de doorslag geven. De grootte is niet zo heel belangrijk. Men zal er echter rekening mee moeten houden, dat de kamers, én in advertenties én bij de ASVA te groot worden opgegeven. Al met al kwamen wij tot de con clusie: cr zijn in Amsterdam ge noeg kamers. Studentenkamers zijn er echter zeer dun gezaaid. Een tip voor eerstejaars, vooral in Amsterdam: begin er vroeg komt ons echter voor, dat het op stellen van enige summiere gege vens omtrent studenten-woning nood de organisatie van deze sec tie zeer ten goede kan komen. Wat moet een echte ambtenaar hier wel van denken! Wij hebben ons echter niet laten ontmoedigen en zijn verder gegaan met ons oriderzoek, hierbij puttend uit de Verpleegsters reageerden Een aantal verpleegsters wilde nog even ingaan op de pagina van veertien dagen geleden (dienstplicht voor meisjes). Een groepje uit een Rotterdams zie kenhuis stelde samen een brief op. Haar reactie kwam neer op wat de door ons „geïnterview de" verpleegsters al zeiden: „geen dienstplicht s.v.p. Dat wordt helemaal niks. Graag.... of niet" voegden ze er nog aan Een meisje, dat werkt in een in richting voor zwakzinnigen, haakte in op het maken van pro paganda voor dit werk. „Daar kan ik u een staaltje van vertel len", zegt ze. Ieder jaar stuurt „haar" inrichting nl. een propa- gandabrief naar alle U.L.O.- en huishoudscholen. Maar als je eens aan een leerling van zo'n school vraagt of die brief is voorgelezen, dan wel opgehan gen. zeggen ze altijd „nee". Con clusie: die brieven worden dus meestal weggegooid. En dat is jammer, vindt deze leerling verpleegster, want het is een pracht beroep voor meisjes. Ten slotte nog één brief uit Lei den. Een verpleegster wil graag het idee meisjes aan te trekken voor alle mogelijke meer huis houdelijke karweitjes in een ziekenhuis, graag met een for se haal onderstrepen. Dan krij gen de verpleegsters meer tijd zich aan de patiënten te wijden. Tot zover deze post, die (uiter aard) in dank werk ontvangen.... Anneke van der S. uit Berkel. 't Idee was leuk, alleen vonden we het verhaal veel te lang. Als je het tot een derde (hooguit) zou kunnen terugbrengen, gaat het er meer op lijken. Kees de B. Den Haag. We be grepen er helemaal niks van. We schrikken nooit terug van „moeilijke" verzen, maar die van jou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18