Tweede Kamer gegriefd dóór minister Van Rooy TENT levert hotels en veldslag met pensions „Werken beter dan vrije tijd ongebruikt laten5 Geen nieuwe girorekeningen Havenstaking slaat over op Rotterdam „Ik weet niet meer wie leiding had" Bel Den Haag 322928 en de merrie komt aan huis Bussum weert de industrie 9 VRIJDAG 30 JUNI 1961 Bewindsman deed of socialisten lucht waren Schrikbarend gebrek Vervolg van pagina 1) „Onaanvaardbaar" was het enige krachtige woord dat minister Van Rooy gisteren in het Kamerdebat over de Kinderbijslagverzekering ge bruikte. Voor het overige zei de minister niet veel meer dan hij woensdag reeds had gezegd. Hij herhaalde nog eens, dat de uitsonderingen daargelaten de re gering' onder geen beding wenst af te wijken van die grondgedachte der sociale verzekeringen, nl. dat deze „selfsuppor ting" moeten zijn. Zodra men een beroep gaat doen op de algemene middelen, drei gen grote moeilij «heden met de staats financiën. Wil men de algemene kinden bijslagverzefkenng als gevolg ven een (Uitbreiding tot en met het eerste kind voor 1 pet. uiit d'e schatkist financieren, dan kost dit het rijk 200 miljoen per jaar. Op zra'n manier komt d'e regering met haar prioriteitenschema in de knoei, want andere urgente zaken (b.v. venho ging van de A.O.W.-uirkerungen. herzie ning van de A.W.W.) moeten dan naar aidhteren worden verschoven. Financie ring uit de algemene midldelen is voorts ongezond voor de sooiale verzekeringen czelfwant zodra de financiering vaar komt b.v. tengevolge van mrigiimgen dreigt oolk onmiddellijk ge waar voor die verzekeringen (zie België). ^Bekostiging uüt de schatkist regering onaanvaardbaar", zo besloot de minister zijn duphek. Met deze catego rische verklaring liet ihij niet alleen geen misverstand bestaan over zijn houding tegenover de amendementen van de he ren Berger (soc.) <;n Kikkert (ch.), maakte hij ook bij voorbaat de indiening onmogelijk van een eventuele motie, waarin om bestudering door (het kabinet van de betrokken kiwestie zou zijn a gedrongen. Verontwaardiging JVfeer' nog dan de inhoud verwekte de voorbereiding en de vorm van 's ministers dupliek verontwaardiging in de Kamer en bepaald niet alleen de socialistische gelederen. Nadat de replieken van de Kamerleden beëin digd warenbleek de bewindsman niet direct te kunnen antwoorden. Hij vroeg beraad en kreeg dat natuurlijk, kwam pas na drie kwartier terug. Het daarop volgend ministerieel verhaaltji duurde slecht negen minuten. Het wa zowel wat de tijdsduur als de inhoud betreft omgekeerd evenredig belang van de zaak. De socialisten trachten de minister (niet ten rechte) herhaaldelijk te interrumperen, maar hij deed of ze lucht waren. Op geen enkel essentieel punt ging hij werkelijk diepgaand in. Toegestoken handen sloeg hij zonder meer weg. Kortom, het was een antwoord dat met een serieuze parlementaire behande ling van een zo gewichtige aangelegen heid niets meer te maken had. Na afloop van de vergadering was men het er in de parlementaire wandelgan gen over eens, dat door het optreden van de minister van sociale zaken de Alge. mene Kinderbijslagwet weer geheel op losse schroeven is komen te staan. Men durfde nauwelijks meer te hopen, dat na de vertoning van gisteren de socia listen, die hun definitieve houding tegenover de A.K.YV. voor een zeer langrijk deel van het antwoord der gering wilden laten afhangen, nu hun stem zullen geven aan het ontwerp welks lot zij in handen hebben. De beslissing valt overigens pas dinsdag. In drie, vier dagen kan er veel gebeuren. Zeker is echter, dat uister Van Rooy door zijn schrikbarend gebrek aan tact ae goodwill voor ontwerp in social istiiedhe kring tot minimum heeft gereduceerd. Daanmee heeft hij de politieke spanning weer qpgevyertl Opengelaten Voordat de minister gistermiddag aan het woord kwam had de socialist Ber ger de mogelijkheid dat zijn fractie dins dag vóór het ontwerp zal stemmen, nog geheel opengelaten. Öpmieuw suggereer de hij. dat het politieke aspect bij de uit eindelijke beslissing van de P.v.d.A. geen irol zal spelen. Uitlatingen in die rich ting van de K.V.P.-er De Kort, de V.V.D.- er Corver en minister Van Rooy wees hij af. „Mets", aldus de heer Berger, „kan er mij toe verleiden het ontwerp anders dan op zijn eigen verdiensten op sooiaal-politieke gronden te beoor delen in de conc ete situatie van lf" Wij zullen trachten het zo mogelijk te verbeteren, dat het voor zoveel i gelijk groeperingen aanvaardbaar zal aan tact Zuiveringsacties hadden succes Naar verluidt zijn in het eerste sta dium van een drijfjacht van Zuidviet- namese regeringstroepen op communis tische guerilla's 35 communisten ge dood en 32 gevangen genomen. De Zuid- vietnamese regering wil de guerilla-or- ganisatie in de provincie Vinh Binh. 250 kilometer ten zuiden van Saigon, ver nietigen. Aan regeringszijde zouden de verliezen een dode en een gewonde be dragen. Door de actie, waar bijna 3.000 man aan deelnemen, zou het grootste deel van de sterke guerilla-strijdmacht ver spreid zijn en zich elders in het land moeten verbergen. Regeringstroepen zuiveren thans de dorpen in de zuide lijke kuststreken van communisten. Grind duurder Het Nederlandse grindverkoopkantoor van de georganiseerde grindibaggeraars te Nijmegen heeft besloten per 1 juli de grindprijzen te verhogen. De ministe riële goedkeuring is verkregen. De ver hoging bedraagt gemiddeld 70 cent per ton. Voor de duurste soorten grind stijgt de prijs per ton van f 2,68 tot f 3.38. een Prijsstijging dus van circa 20 pet De baggeraars motiveren deze stijging <toor te wijzen op de hogere prijzen die rij moeten betalen voor de verwerving van de te ontgrinden terreinen. Rotterdamse bus en tram De ge meenteraad van Rotterdam heeft een Voorstel goedgekeurd om de tram- er» autobustarieven te verhogen. De verho ging die vermoedelijk op 1 septem oer zal ingaan houdt in het algemeen *ea verhoging in van 5 cent per rit: Een enkele reis zal 25 cent gaan kosten en een overstapje 30 cent. Het kinderkaar- wordt van 10 ct verhoogd tot 13 cent. zijn. Met speculaties van zuiver politieke aard is niemand gediend. Ons oordeel over het ontwerp is een ander dan ons oordeel over het kabinet-De Quay. Als ik uitsluitend hel kabinet had moeten beoordelen, zou mijn rede van dinsdag heel wat korter zijn geweest". De opmerking van de heer Berger dat de politiek er buiten gelaten moet wor den, was vooral gericht aan het adres van de K.V.P.-er De Kort. Deze had dinsdag de heer Burger c.s. gewaar schuwd, dat de K.V.P. zich de samen werking met de P.v.dA. niet zal laten afdwingen op grond van de socialistische verwerping van een goed wetsontwerp, en dat de P.v.dA., wil zij een nieuw bestand met de K.V.P.daarmee rekening zal moeten houden bij haar standpunt over het ontwerp. „De heer De Kort" zo spotte de heer Berger, „is al omge vallen voordat er geschoten werd en at vallende riep hij mij toe: zeg tegen Bur ger dat hij ook niet kan blijven staan 1 anders wordt het tussen ons een gedwon gen samenwerking en dat willen jullie bezui-l noch wij". „Coalities", zo vervolgde de P.v.dA.-woordvoerder, „komen echter nooit tot stancPvanwege de zuivere rede Ze zijn altijd manages de raison" De heer De Kort haastte zich hiern» met te verklaren dat zijn waarschuwing niet zo ernstig was bedoeld als ze ge klonken had. Hij had alleen willen laten uitkomen, dat voor de socialisten in een andere dan zakelijke beschouwingswijze geen enkel voordeel zou zijn gelegen Voor de door de regering in de A.K.W aangebrachte wijzigingen was de heer De Kort dankbaar. Dat was overigens ook de heer Berger. Beide sprekers betreur den met de heer Smallenbroek (a.r en Kikkert (c.h.) de afwijzende hoi ding van de regering ten opzichte va een algemene bijslag vanaf het eerst kind en een aanvullende bijdrage uit de algemene middelen. Maar de heer Berger meende, dat „het betere nu reeds het grijpen ligt" en daarom diende hij. zoals gezegd, met de heer Kikkert dementen in. De heer De Kort daaren tegen besloot zijn repliek met de den: „Wat ook het lot der amendementen mag zijn, ik zal in ieder geval het goede van dit wetsontwerp nemen, wetende dat het betere mij op den duur niet zat ontgaan". De medestander van de heer Berger, de c.h. Kikkert (die titre personnel' sprak), liet de regering weten dat voo zijn houding tegenover het ontwerp het „meenemen van het eerste èn tweede kind" van overwegende betekenis zal zijn. „Ik zie nog niet dat het ontwerp er zonder het eerste en tweede kind komt", zo riep hij uit. Een discriminatie van de zelfstandigen als de regering be oogt, noemde hij „sociaal onrechtvaardig en politiek niet te verkopen". Vóór hem had ook de heer Smallenbroek (a.r.) de woorden „onrechtvaardig" en „discrimi natie" in de mond genomen. Het gevi van een bijdrage uit de algemene mid delen besprekend, ontkende de a.r. spre ker dat deze methode een inbreuk op het principe van de sociale verzekering be tekent (zie bijv. de werkloosheidsver zekering). Uit beleidsoverwegingen had de minister een positieve beginseluil- spraak over deze kwestie moeten doen. Het gaat erom een regeling, die vlekken vertoont, aannemelijker te maken en iets noodzakelijks te verwezenlijken dat an ders niet mogelijk zou zijn. VVD tegen Slechts de V.V.D. Corver voelde niets voor een bijslag die ook aan zelfstan- digen vanaf het eerste kind wordt uit gekeerd. Iets anders was ook moeilijk te verwachten, want de liberalen moeten zoals bekend zelfs niets hebben mene bijslag voor zelfstandigen vanaf het dérde kind. Opmerkelijk waren voorts de scherpe bewoordingen waarin de heer Corver de regeringsconcgssie met betrek king tot de premieplicht van de werk- bestreed. Hij noemde het over de gehele linie „onzichtbaar-maken" van de premie voor de loontrekkenden „niet op recht noch waarachtig". Van de woordvoerders der kleinste fracties hield alleen de communist Paul de Groot gistermiddag nog een (theore tische) slag om de arm. Ds. Van der Veen (pac. soc.) en ir. Van Dis (s.g.) lieten ei geen twijfel over bestaan dat zij tegen de A.K.W. zullen stemmen, ,,'t Is de val van het kabinet begon- x tegen het ontwerp hebben wij onoverkomelijke bezwaren", zo zei de heer Van Dis. Hij hekelde met name de anti-revolutionairen, „die op twee na te buigen onder het juk van Rome", louter uit vrees voor een kabi- etscrisis. De geschiedenis van 1925 gezantschap bij de Paus herhaalt zich! C.H.U.-voorzitter mr. Beernink heeft bij de replieken een amendement ingediend dat beoogt alle ongehuwde vrouwen die de leeftijd van 45 jaar hebben bereikt, van premiebetaling vrij te stellen. Dit voorstel is mede-ondertekend door freule YVttewaall van Stoetwegen en de heren Tllanus, Kikkert en Van der Peijl (allen cii.). De heer Beernink had gehoopt, dat de regering nog wat concessies zou doen aan zijn wensen met betrekking tot de on- gehuwden en de kinderloze echtparen (geen algehele premievrijstelling, maar slechts een tegemoetkoming in het fiscale vlak). Nu minister Van Rooy en staats secretaris Van den Berge die hoop de bodem in hadden geslagen, achtte de heer Beernink het technisch niet doenlijk alles in amendementen i leggen. Kloosteroverste nu ook aangeklaagd De moeder van de onlangs uit de „Sociëteit der Afrikaanse Missiën" ver wijderde pater F. van der Zee uit Maastricht iheeft een klacht ingediend tegen de overste van het klooster te Cadier en Keer, pater J. Vaes. Deze was indertijd overste van het klooster te Aalbeek. Zy beschuldigt hem van het uitlokken van wederrechtelijke vrij heidsberoving, omdat hjj destijds de opdracht zou hébben gegeven tot de haar inziens ongemotiveerde overbren ging van haar zoon naar de verpleeg inrichting .Huize Padua" in Boekei. De overste heeft in oktober 1957 tele fonisch aan de verpleeginrichting ver zocht pater Van der Zee uit Aalbeek weg te halen wegens diens overspannen toestand, die volgens de kloosteroverste een snel ingrijpen met behandeling en verpleging gewenst maakte. Drie verpleegbroeders van .Huize Pa dua" zijn, zoals gemeld, door de recht bank te Maastricht veroordeeld tot voor waardelijke gevangenis- en hechtenis- straffen, omdat zij geen machtiging had den voor de overbrenging. DIE zijn vrije tijd niet weet te gebruiken, heeft een zwaar dere taak dan hij, die zijn agenda van het ene tot het andere uur vol heeft staan met vergaderingen en conferenties, besprekingen en zaken- lunches", aldus staatssecretaris Scholten, mede belast met de behar tiging van het beleid op het gebied van de vrijetijdsbesteding, bij de opening van de manifestatie „Nu Breda 1961" De overheidstaak op het terrein var de vrijetijdsbesteding nader toelich tend, zei de heer Scholten, dat de over heid niets te zeggen wil hebben over de wijze, waarop de vrije tijd wordt besteed. De staatssecretaris releveerde in zijn toespraak hoe tegen het einde var middeleeuwen het aantal feestdagen de honderd per jaar naderde. In die tijd ;n belangrijk deel van het Neder landse folkloristische erfgoed ontstaan. In later tijd, bij het ontstaan van de ge ïndustrialiseerde maatschappij echter Mr. Y. Scholten opende „Nu Breda 1961 Het zal voorlopig niet mogelijk zijn, een nieuwe rekening bü de Postcheque- en Girodienst te openen. De huidige personeelsmoeüijkheden maakten het nodig, verdere toeneming van de werkzaamheden te beperken. Mi nister Korthals heeft daarom besloten, dat het openen van postrekeningen wordt geschorst. Ondanks zaak-S talm an n Betrekkingen met Duitsland gezond (Van onze parlementsredactie) Do berichten, dat de zaak-Stalmann en de onvermijdelijk lange duur van het gerechtelijk onderzoek naar de beschul digingen, dat de hoge Duitse ambtenaar ojn. vanuit Nederland steekpenningen zou hebben aangenomen, schade doen aan de goede verstandhouding tussen de Duitse Bondsrepubliek en Nederland, zijn ongegrond en wekken een onjuiste indruk. Dit schrijft minister Marynen in antwoord op vragen van het socialisti sche Tweede-Kamerlid prof. Vondeling. Zolang het gerechtelijk onderzoek noa duurt acht minister Marijnen het niet oirbaar, de aanwijzingen, diie hij over deze zaak aan de Westduiiitse regering heeft verstrekt, in de openbaarheid te brengen. Het onderzoek wordit echter, naar de minister bekend is, in samen werking tussen de betrokken Duitse cn Nederlandse functionarissen van het openbaar ministerie met kracht de gewenste spoed voortgezet. werd in de brede volkslagen in toene mende mate de strijd om het naakte be staan het enige dat van belang kon zijn. Dezelfde techniek echter, die deze ont wikkeling mogelijk maakte, heeft ook de kentering gebracht. In sociaal-econo misch opzicht schijnen wij in de laatste fasen van deze kentering te leven, maar me/haal gaat de doorwerking niet zo snel. „De nationale manifestatie van vrije tijdsbesteding, hobby en zelf doen. Nu Breda 1961, wil in een eigentijdse vorm de belangstelling voor alle mogelijkhe den, op dit gebied aanwezig opwek ken. Daarmee helpt zij mee aan de men tale doorwerking, waarop ik zojuist doel de, te versnellen", aldus mr. Scholten. HTS'ers na praktijk bevoegd docent Krachtens een door minister Cals on langs goedgekeurde landelijke regeling zal het bestuur van de Eindhovense hogere technische school (HTS) begaaf de HTS'ers. die enige jaren praktijk hebben opgedaan in het bedrijfsleven, in staat te stellen bevoegd docent te wor- aan de HTS. De kandidaten worden als bijzonder assistent aangesteld en zul len tevens in de gelgeniheid zijn aan de Eindihovense teohniisdhe hogeschool hun ingenieursdiploma te halen. Ze genieten intussen salaris en kunnen bovendien in aanmerking komen voor het verkrijgen van een renteloos voorschot, dat niet terugbetaald behoeft te worden, indien a het behalen van het ingenietirsdi- ia in het onderwijs werkzaam blij- Ook vanochtend waren alle kaden m de Amsterdamse haven weer stil en ver laten. Voor de toegangshekken groepten de arbeiders samen om de weinige werk willigen aan het verstand te brengen dat ook vandaag de gehele haven „plat" moest. Het „posten" verliep overigens uiterst rustig en de overal aanwezige po litiemannen behoefden nergens in te grijpen. Van de 3000 havenarbeiders werkzaam bij de samenwerkende havenbedrijven staakt circa 90 pet, van de naar schatting overige ruim 2500 havenarbeiders kan worden aangenomen dat ongeveer 70 pet het werk heeft neergelegd. De Amsterdamse staking is overgesla gen naar Rotterdam. Vanmorgen werd in Rotterdam een sakersvergadering gehou den. uitgaande van het voorlopig actie comité van de Rotterdamse havenarbei ders. Slechts een 150-tal arbeiders bezocht deze vergadering. De geringe opkomst er werken plus minus 5.000 man in de Rotterdamse havens weerspiegelt de omvang van de stakingsactie. Behalve bij de Holland-Amerika lijn en de N.V. Stu- wadoorsmaatsdhappij Progress, waar vol ledig gestaakt wordt, staken hier en daar slechts enkele pendelaars. Molens op Kinderdijk gaan weer draaien De negentien molens op de Kinder dijk zullen op alle zaterdagmiddagen en in Juli en augustus tussen half twee en half zes in vol bedrijf zijn. Men verwacht voor deze „molendagen" zeer veel be zoek. De molenkaden van de over- en nederwaard zullen voor bezoekers wor den opengesteld. Twee molens zullen te bezichtigen zyn. Deportatie Nederlandse Joden Adolf Eichmann ging vandaag over zette gebieden te veranderen \vas het tot een beschrijving van rijn werk- onderwerp van drscussie op het minis- zaamheden in Nederland gedurende de tweede wereldoorlog. Zijn verde diger, dr. Robert Servatius, begon het Nederlandse hoofdstuk van zijn verdediging met het in het geding brengen van documenten ter illus tratie van de organisatie van de Gestapo in de lage landen nadat de Wehrmacht daar was binnenge trokken. Eichmann zeide ter toelichting van documenten o-rer de arrestatie van Joden, waarop zijn naam voorkomt: „Ik zie een heleboel vreemde din gen in de documenten. Het plan de definitie van het woord Jood in be- Op het tuinfeest dat prins Bern- hurd gisteren op zijn vijftigste verjaardag op Soestdijk gegeven heeft, verscheen ook prinses Alexandra van Kent, nicht van Koningin Elizabeth van Engeland. Zij was gistermiddag op Schiphol gearriveerd. De prinses was ge kleed in een complet van ge bloemde zomerstof en droeg een grote blauwe strohoed, Samenzwering in Turkije ontdekt In een donderdagavond te Istanboel uitgegeven officiële mededeling wordt gezegd dat een samenzwering tegen het Turkse militaire bewind is ontdekt. Op negen juli a.s., wanneer de Tur ken ter stembus gaan om zich uit te spreken over de voorgestelde niet grondwet, had een opstand tegen de gering-Gursel moeten uitbreken. De samenzwering is aan het licht komen doordat op een zekere Ahmet Cifci, lid der „rechtvaardigheidspartij' pamflet is gevonden, dat in geheel Turkije had moeten worden verspreid. Cifci werd 26 dezer gearresteerd. De „rechtvaardigheidspartij" staat on der leiding van de gepensioneerde gene raal Gumuspala, die chef van de Turkse generale staf is geweest. ANDERHALF MILJOEN NEDERLANDERS - EEN KWART IN HET BUITENLAND - VIEREN VAKANTIE IN OPENLUCHT Voor moederloze veulens (Van een onzer verslaggevers) „Onze merrie is dood en het veu len moederloos. Wat moet ik doen?' Dat is de noodkreet, die vele platte landers nu en de afgelopen voor jaarsmaanden slaken en slaakten aan het adres van de Haagse Service Telefooncentrale. Enkele malen per dag wordt ergens in het land wel nummer 322928 draaid met het verzoek om hulp in deze voor een boer zo precaire situa tie. Het is voor hen het nummer var de eerste hulpdienst. Een dienst, die de meeste gevallen ook daadwer kelijk assistentie kan verlenen. De rentrale beschikt per jaar over o< adressen van zo n kleine driehonderd eigenaars van merries met doodgeboren veulens. Die worden te hulp geroepen als de nood aan ae man komt. Contact is gauiw tot 9tand gekomen en »ms na en'kele nren al is de gedupeer de boer geholpen Dit jaar zijn op deze er tot nu toe ruim 75 moederloze veulens in leven gehouden. Maar één dag Overigens Is snelle hulp wel geboden, ant als een veulen na of tijdens de bevalling moederloos wordt, heeft het gemiddeld noig maar één dag te leven. Natuurlijk is die ihulp niet altijd mo gelijk. Qf doordat geen merrie in de buurt kan worden gevonden óf doordat beide eigenaars niet tot overeenstem ming kunnen komen over de prijs. In die go vallen stuurt de oentrale een fol dertje van het landbouwschap, waarin wordt verteld hoe de dieren kunstmatig kunnen worden opgefokt. Maar dat is een kunst die moeilijk wordt verstaan al was het ailleen al om het feit, dat de jonggeboren veuflena iedere twee uur dag en nacht moe- ten worden eevoed. Nieuwe dienst Het ls nu drie Jaar geleden dat de centrale naast de dokterstelefoon, de boodschappen- en bloedtransfusiedienst deze nieuwe dienst stgrtte. En in tijd heeft zij haai bestaansredbt r sahoots bewezen. Immers, al loopt het aantal paarden in ons land steeds meer berug, er wor den in de maanden mei en junli todb al- tijd nog zo'n slordige 2500 veulens gebo ren. Vroeger was het de radio, die zidh met de opsporing van merries belastte. Toen dezr de bei lohbgevimg stopte, nam het landbouwschap deze taak over. Maar ook deze instelling staakte de hu lpverlen ingsdienst. Nu staa* de Haagse Service Telefoon centrale klaar om boeren-in-nood be hel pen. En de veulens. Dag en madht. (Van een onzer verslaggevers) ANDERHALF miljoen Nederlan ders vieren vakantie in de openlucht. De tent, het zomerhuisje de caravan, ze leveren een veld slag met de hotellerie en winnen steeds meer terrein. Goedkoper naar buiten de stad, de drukte uit, naar de vrije natuur. Zo wil een steeds toenemende groep vakantiegangers haar luttele vrije weken per jaar doorbrengen. Als het even kan mèt de auto. Anderhalf miljoen. Dat is een schat ting op grond van steekproeven op Nederlandse kampeerterreinen, die de honderd dagen, die het Nederlan telt, dikwüls o zyn. Anderhalf miljoen, of wel de helft van het aanitail werknemers, dat volgens een recht heeft op vakantie. En ieder jaar neemt die groep toe. Trekken er méér de natuur in. Zij, due het eenvou dig willen doen op de fiets, de brom- met het tentje hchterop. De meer op comfort geatelden in auto's met een riante zeildoekwoning in de bagagebak Want de kampeerders, de huurders m de zomerhuisjes, de automobilisten met eigen of gehuurde caravans, ze ko- uiiit alle milieus. Dat zijn de be drijfsdirecteuren, maar ook de schalie- Kosten besparing is niiet de enige re- voor de keus van een vakantie met -,-ngetwijfeld minder oomfort. En zwaar weegt dikwijls de drang naar het écht buiten zijn. wat in hotels en uiteraard name de stadshotels veelal ont- Stijging het bul- De belangstelling voor het kamperen stijgt ieder jaar. Vierde in 1947 nog 15 pet. van de toeristen vakantie in dc openlucht, in I960 bedroeg dit percen tage zelfs 26. Andere cijfers: vorig jaar erden in Nederland 641.000 tentkam- peerders genoteerd, terwijl 712.000 Ne derlandse toeristen hun vakantie in een zomerhuisje doorbrachten. Aangem wordt dat 24 pet. van tenland ging. Een goede duizend kampeerterrei nen is Nederland rijk. Samen beschik ken deze over 225.000 slaapplaatsen Iets min der dan de holft hiervan is beschikbaar voor tenten en caravans, de rest voor zomerhuisjes en bunga lows. Plaats daarnaast de capaciteit van de traditionele hotellerie-hotels en pensions r»l. 150.000 bedden en het wordt duidelijk welk een be langrijke plaats het kamperen de laat ste jaren in de vakamtiebestedings- mogelijkheden van de Nederlandse vakantieganger is gaan Terreinen zijn veelal overvol Kamperen. Het is het vakantiedevies van steeds méér toeristen. Kamperen binnen de landsgrenzen, maar ook daar buiten. De A.NAV.B. heeft een speciale kampeerinformaticdlenst in het leven ge roepen om de „openluchttoeristen" te Tijdens het 1 mei-weékend en de Pinksterdagen is deze drenst in Ede en in Heemstede in aotie gekomen (de drukte was toen door het ongunstige weer aanzienlijk minder dan werd verwacht) en 15 juli wordt voor een maand opnieuw gestart. Men is er goed voor elke informatie. Waar het dichtst bijzijnde kampeertemeiin Ligt en (wat in hét hoogseizoen belangrijker is): waar nog plaaihs is. Want vele terreinen zijn in de zomerweekeinden geheel bezet en menig vakantieganger moet dan naar andere kampeerplaatsen worden verwe- Daarvoor is ook de alarmcentrale in het Haagse hoofdkantoor in het leven geroepen. Van daaruit worden de foemistenstro- men naar de juiste plaatsen gedirigeerd. Contact is er met elk kampeerterrein en met de grensposten. De gegevens gaan tevens naar de 23 lógiesinforma- tiediensten van de A.N.V.V. en de V.V.V.-kantoren. Kuststreek De kuststreek. Dat is het gebied, dat bij de kampeerders het meest in trek is. vooral bij de buitenlanders. En bo vendien: het drukst bezet. Oorzaak het geringe effect van de vakantiesprcidine waardoor de meeste vakanties in één enkele maand samenvallen. We hebben langs dc kust zeker nog drie terreinen nodig ter grootte van Haagse Ockenburg (dat een zeer grote capaciteit heeft)zegt de A.NAV.B. In het binnenland zijn er minder moeilijk heden. En in het oosten van het land vindt de toerist ook In het hoogsei zoen zelfs nog terreinen waar kelük rust heerst. Papieren Wat is er nodig om te kunnen kam peren? In de eerste plaats uiteraard een behoorlijke uitrusting. Wiü men comfort (mat bungalowtent)dan komt zo'n uitrusting al gauw op 1000 tot 1500 gulden. Maar goedkoper kan he<t ook. al zijn er dan altijd wel enkele honderden guldens mee gemoeid. En dan de papieren. Voor het binnen land een kampkaart. diie bij de A.N.W.B kan worden verkregen. Daarmee kan men op de normale terreinen kampe ren. Wie zijn tent buiben deze terreinen wil zetten heeft behalve de toestemming van de grondeigenaar een kampeerpas- poort nodig. Daarvoor moet dan een kampeer, of caravanproef worden afge legd op een van dc A_N.W.B.-proetter- reinen. waar de kampeerder wordit be oordeeld op zijn fatsoensnormen. Voor het buitenland is geen enkel pa pier nodig, behalve voor sommige lan den een internationaal k am peer carnet (o.m. voor Spanje en de Domandale bos sen in Frankrijk). Men is echter bezig het bezit hiervan in internationaal ver band ingang te doen vinden. Meer papieren worden gevraagd voor een kampeerreis achter het IJzeren Gordijn, wat nog maar sinds enkele ja ren mogelijk is een visum, internatio naal kampeercarnet en voor automobi listen een carnet de passage. Vooral de laatste tijd worden vrij veel inlichtingen gevraagd voor kampeerrei zen naar dit nog weinig ontsloten ge deelte van Europa. De Russische re gering heeft om deze belangstelling te stimuleren een groot aantal terreinen laten aanleggen met goede accommoda tie. Er moet echter wél rekening me« worden gehouden, dat, nu de goedkope roebel is afgeschaft, de prijzen (ook voor de levensmiddelen) hoog liggen, zodait men ook met de tent een vrij groot vaifcantiebudget zal moeten hebben Overvol Het percentage kampeerders, dat de zomermaanden naar het buitenland trekt, neemrt ieder jaar toe. Bijna eer kwart van hen passeert de landsgren zen. Voor het Ahr-dal, voor Spanje. Ita lië en Joegoslavië ook. Terreinen rijzen overal als paddestoelen uiit de grond- al is men daaraan in het buitenland gebonden. Meestal kan het tentje, de ravan, ook daarbuiten worden gezet, mits de toestemming van de grondeige- Vakantie in de openlucht. Het is de wens van steeds meer toeristen. Het volg daarvan is dat en vooral bin nen de landsgrenzen de kampeerter reinen in hot hoogseizoen veelal overvol zyn. Uttbre idling van het aantal terrei nen wordt sterk belemmerd door ge brek aan ruimte wart hoge grondprijzen tot gevolg heeft. De enige oplossing is, zegt de heer H Verdouw, secretaris van de Nederland se Kampeerraadeen rartionele plan ning en waar dot mogelijk is in eigendom verwerven van gronden door gemeentebesturen en uitgifte er van in erfpacht aan bekwame onderne- Want het ts duidelijk: het aantal ter reinen en de accommodatie daarvan za gelijke tred moeten houden met de stroom vakantiegangers. Met de toeris ten-van-de-open-lucht, die hard bezig zijn in de veldslag met de hotellerie ter rein te winnen. binnenlandse zaken in 1942. De verklaring da> Eichmann optrad in samenwerking met aUe functionaris van dit ministerie, die zich met deze zaken bezig hielden is juist voor het gaat om juridische aspec ten van de vraagstukken. Ik kon in dergelijke aangelegenheden geen kri tiek uitoefenen. Servatius braohi vervolgens een brief iair voren, geschreven aan Eiohmanns superieur, Heinriöh Müller, waarin een mening werd doo gegeven van de Zweed se ambassadeur in Amsterdam over vergeldingsnui afregelen van de nazi's tegen Nederlandse Joden. Servatius bracht ook de documenten te berde over de deportatie van Nederland se Joden naar he: kamp Mauthausen in Duitsland en naar het dodenkamp to Auschwitz. In een der dokumenten staat het vol gende vermeld: „Tegen Kerstmis zullen 50.000 Joden uit Holland verwijderd zijn en ons geen last meer veroorzaken." Servatius brach ook een document van de veiligheidspolitie ter sprake, waarin met ingang van 15 oktober 1943 ccn soort open jachtseizoen met betrek king tot de Joden werd ingesteld en werd medegedeeld, dat iedere Jood, die na die datum in de straten zou worden gegre pen, kon worden gedeporteerd. Eiohmann zei met zeker te weten, wie gedurende 1943 .nel de deportatie van Joden uit Nederland was belast. memorandum van de veilig heidsdienst werd opgemerkt dat via uit zendingen van de BBC was vernomen dat 'n aantal Nederlandse Joden die ge mengde huwelijiken hadden gesloten werd gesteriliseerd. Ondervraagd naar zUn aandeel in be perkende maatregelen tegen de Joden in Nederland, zei Eichmann: „Men ziet dal dit noodzakeidk was voor de veilig, held van het ryk. W(j moesten preven tieve matregelcn nemen wegens de na. bijbeid van Nedeiland b(j de vijand met name Engeland. Deze hele geschiedenis van censuur op nuitenlandsc correspon dentie iroet hebben geressorteerd onder het rechtstreeks beheer van afdeling 6, die beiast was met de inlichtingendienst". Servatius kwam vervolgens met een brief, die door Eiohmann in 1942 was geschreven aan het ministerie van bui tenlandse zaken. „Daar staat in oat het de bedoeling ia van individuele Joden toe te staan in Nederland te blijven als er positief staatsbelang in het geding is", zei Servatius. „Hier zien wij dat de hoofdzaak het verkrijgen van geld was, maar hier ls een weigering aan iemand, die 50.000 Zwitserse frank liad geboden, onder het motief dat hij een intellectueel en niet van positief belang voor de staat was." Rechter Benjam n Halevy vroeg Eich mann of hij dit geval kon uitleggen. Eidhmann góng in de houding staan, zo als hij steeds do»i als een recttvter het woord to. hem richt „Ik kan mij dit niet herinneren edelachtbare. Ik verneem dit alles uit de documemen, die mij worden voorgelegd. Dit waren de ambtshalve opgegeven reder en, maar ik kon mjj dit geval niet herinneren. De afwijzing is geschied op grond van het feit, dat de man een intellectueel was. Ik neem aan dat men bevreesd was,dat deze man door zijn bijzondere geestelijke en morele eapactletten in feite zou overgaan tot activiteiten, die schade lijk vooi Duitsi-and zouden zijn. Ik kan deze vraag zeker niet zelf hebben opgelost Ik moest de zaak voorléggen aan mijn meerderen, die op hun beurt het verzoek afwezen". De gemeenteraad van Bussum heeft als eerste, de nieuwe industrieverorde ning voor Het Gooi aangenomen. Door deze verordening hoopt men overbevol king in Het Gooi tegen te gaan en het veilig te stellen als recreatiegebied van de Randstad Holland. ^Vijf jaar heeft men aan de verorde ning gedokterd In 1959 was dc gemeente Huizen de enige, die de verordening aanvaardde. Daarom ging het voorstel terug naar de Gooi commissie, die het ontworpen had in overleg met de Kamer van Koophandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9