Hindemith's Cardillac de orde aan gesteld Voorbije periode, maar belangrijk moment Amendementen op de A.K.W. in de maak Voedselproduktie nog sterk uit te breiden Melkslijters gaan korter werken Vergeten hoe geld van Joden werd beheerd Venezolaan wil Curacao veroveren Regering zegt waardevaste kinderbijslag toe {ÜEUWE leidsche courant DONDERDAG 29 JUNI 1961 MOEST men zich afvragen, waar om het Holland Festival zoveel moeite eraan besteed had om een opera als Berlioz' Benvenuto Cellini ten tonele te brengen, bij de Hinde- mith-opera Cardillac ligt de zaak anders. Ook hier wist men wel van tevoren, dat niet veel publiek naar de voorstellingen zou komen en dat alleen de „Kenner und Liebhaber" belangstelling zouden tonen. En toch •nodigde men de Wuppenthaler Bühnen uit om deze opera van Hin- demith in Amsterdam en Den Haag op te voeren. Dit is nu een daad geweest, die vol komen bij het Holland Festival past, een daad, die dit muziekfeest zün waarde het Nederlandse kunstleven ver leent. Zonder Holland Festival immer? géén Cardillac! Zo werd nu gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg dit werk inderdaad aan de orde, ter discus sie gesteld. Daar was de voortreffelijke enscenering van Heinrich Wendel, de voortreffelijke regie van Georg Rein- hardt, het voortreffelijke samenspel tus- orkest en toneel onder de leiding van de dirigent Hans Georg Ratjen, daar was het werk zelf, de figuur van Hin demith uit 1926 alle punten ter over weging. JA, de opvoering was af, tot in de punt jes verzorgd, toonde een vindingrijk heid, waardoor men gemakkelijker toe gang kreeg tot de muziek. Al de inzet, het opduiken van een mensenmassa op plein, overrompelde door het ver- passende toneelbeeld, dat uitging van de perspectivische handigheid, de toneel vloer naar achteren te laten aflopen en de zetstukken vanuit dit lage punt schuin ren op te trekken. Zo kreeg men de indruk van een grotere ruimte en hoogte, waarvan de regisseur alle profijt bok. Ook het tweede decor, de werk plaats van Cardillac, de geniale goud smid, die zo bezeten is van zijn werk- ïtukken, dat hij er geen afstand meer kan doen, en elke koper doodt, be- een enorme suggestieve kracht. En Bernhardt slaagde er geheel en al in leze vermenging van griezelige grand- guignolsfeer, afkomstig uit het oor spronkelijke verhaal van E. T. A. Hoff- n, met dieptepsychologie plus lite- filosofisehe inslag, door de bewerker Ferdinand Lion er in gelegd, tot een is aanvaardbaar geheel te maken, ifschoon heus niet elke vocalist een pri- acteur bleek te zyn. ,F HET WERK ZELF, de muziek, de inhoud, de mens van nü nog wat te leggen heeft? Hindemith heeft de ve '"26, die hier opgevoerd werd, 1952 geheel en al omgewerkt, waaruit >u kunnen concluderen, dat hij niet mee tevreden was. Inderdaad - de „stijl 1926", is voorbij. De waarde volle elementen van deze periode zijn opgenomen en verwerkt of worden nog verwerkt in de muziektaal, die de eerste helft van onze eeuw aan de tweede helft heeft overgeleverd. Als zodanig wa confrontatie met deze Cardillac uiterst belangrijk: zij bepaalde de positie nu. Hindemith immers paste toen het procédé toe om de abstracte poly fone vormstructuur te gebruiken op eer hyperromantische tekst, en het contrast tussen beide denkwerelden in spanning te zetten. Dat is hem soms gelukt, r wellicht niet in de door hem be doelde, zeer ernstige zin. Meh schoot immers in de lach bij een literair ge zwollen gezegde als: „Schon seit morgen ist Liebesglut um dir",. Maar meestal had de muziek, hoe contrapuntisch ook, arempel geen abstracte gevoelswaarde, liepen de spanning van muziek en dra matiek in dezelfde en niet in contrari- erende richting. Zo ver zijn wij nu al dit soort stijl verwijderd geraakt, de „tijdsperspectief" corrigerend werkt. Wij hebben al geleerd, dat ook contrapunt sterk emotioneel geladen kan zijn, ook al geeft men er de naam van „abstracte muziek" aan. Maar deze ge ladenheid is niet meer 19e eeuws ro mantisch! De Hindemith van 1926 is nog het protest tegen deze 19e eeuwse ro mantiek, omdat hij zich er te sterk *aan gebonden voelt. Ook hier, ook in Car dillac merkt men deze binding. Maar veel later voegt Hindemith deze binding zijn taal toe, smelt haar samen. AM dit alles achten wü deze opvoering van de Cardillac uit 1926 een hoog tepunt van het Holland Festival, ook al stond zü zuiver vocaaltechnisch niet op het hoogste plan. Alle medewerkenden waren goede zangers, meer niet, het orkest was een goed orkest, meer niet. Maar voegden zich allen samen tot een opvallend sterk geheel! Armand Reynaerts '.een Belg) zong de titelrol een bariton van vrij grote omvang en van sterk getimbreerde ruig heid, en deed dit zeer verdienstelijk. Siff Pettersen was Cardillac's dochter en de lieftalligheid van stem en actie trok sterk de aandacht.. Mikko Prosila had de rol van de officier, de geliefde van de dochter en de man. die het ge heim van Cardillac ontdekt, waardoor Cardillac zelf ten onder gaat (zjjn ver diende loon overigens), maar deze schoot wel iets in karakterisering te kort. Kathc Maas en Walter Jenckel beeldden de slachtoffers van Cardillac verdienstelijk uit en Eduard Wollitz was de goudhan delaar, die vals beschuldigd wordt van de moorden, door Cardillac gepleegd Opvallend goed was het koor, dat hier veel te doen krijgt en de handeling eigen lijk bepaalt. Wij kunnen ieder aanraden deze Hin- demiSh-opera a.s. vrijdag hier in de Kon. Schouwburg te gaan bekijken en 'beluis- H E. Kokee-Van den Berge. „Katanga blijft onafhankelijk"' President Moise Ttejombe heeft gisteren het Hu-is van Afgevaardigden van Katanga verklaard dart Katanga onaf hankelijk zal blijven en dat de regering hij nooit zullen terugtreden Tsjombe zei dit in een toespraak in ;n bijzondere vergadering van het La gerhuis. Wij zullen al het mogelijke doen om Katanga vooruit te doen komen en de regering en ik zullen nimmer voor enige hindernis -terugtreden. Hij noemde zijn gevangenschap die meer dan twee maanden heeft geduurd een hel. Het Katangaanse wik had zich echter één cn politiek rijp getoond dit had zijn vijanden verbaasd. Minister van binnenlandse zaken Moe- nongo zei. na de toespraak van Tsjombe, dat het kabinet zich zorgvuldig zou be raden over een nieuwe politiek. De po litieke geest van de conferentie van Tananarive moest naar de letrter gevolgd worden. Op deze conferentie werd be sloten tot oprichting van een Kongolese confederatie. De voorzitter van het parlement zei bij de opening van de bijeenkomst in een modern gebouw iri de buitenwijken van Elisabethstad dat de afgevaardigden bijeengekomen waren om hun staats hoofd dank, eer en achting te bewijzen. Katanga was vrij van alle buitenlandse invloed en zijn soevereiniteit was ver zekerd. Er was een vijftigtal afgevaar digden aanwezig. 0 Het bezoek dat de Koningin aan Drente zal brengen is ul-tgesteld tot 18 Klachten ingetrokken, maar AVRO-lid Groen geroyeerd mede- het bestuur het gereedkomen van het rapport over de grieven die in 1960 op de jaar vergadering te Assen zyn geuit. Aan het bestuur wordt in overweging gegeven zich te beraden over een meer psychologische aanpak door de AVRO- leiding van diverse problemen, die zich bij het besturen van een dergelijke grote vereniging voordoen. Voorts wordt ge suggereerd een ruimer delegatie van be voegdheden aan diverse bedrijfsfunctio- narissen te verlenen en de taak van de directeur te verlichten o.a. door deze te ontlasten van zijn redactionele werk zaamheden. De commissie van onderzoek is inge gaan op elf grieven. Waaronder een viertal over het overplaatsen van de drukorder voor de AVRO-bode van de N.V. Emvra naar de drukkerij C. de Boer jr. De commissie, aldus de sa menvatting van haar rapport, is tot de conclusie gekomen, dat de AVRO bij het zoeken naar een vernieuwde uit gave van haar blad van volledig zake lijke motieven is uitgegaan. Voorts wordt opgemerkt, dat de gewes telijk bestuurder van de AVRO, de heer J. G. Flink, uit het gewestelijk bestuur de AVRO is getreden vóór de tot standkoming van het conrtract tussen de AVRO en de nieuwe drukkerij, waarvan de heer Flink directeur is. Toen het be sluit werd genomen, de AVRO-bode een ander aanzien te geven (in 1955) was de heer Flink nog niet aan de drukkerij C. de Boer jr. verbonden en nog niet bij de AVRO bekend. Het dagelijks bestuur van de AVRO heeft inmiddels op zyn vergadering van 23 juni besloten de heer B. Groen te Amsterdam te royeren als lid van de AVRO. De heer Groen heeft als voorzitter het actie-comité van AVRO-vrienden op de vergadering in 1960 in Assen een [aantal beschuldigingen aan het AVRO- bestuur geuit. De heer Groen heeft tegen- de commissie van onderzoek van de AVRO verklaard deze beschuldigingen in te trekken. Ondermeer had de heer Groen gezegd, dat er geknoeid zou zijn by ge westelijke bestuursverkiezingen en had hy de persoon van de heer Röell In het geding gebracht. Het Holland Festival presen teerde gisteravond in de Am sterdamse Stadsschouwburg de Wvppertal gaf een uitstekende opvoering met in de hoofdrollen Armand Reynaerts als Cardillac, Siff Petersen als Cardillacs dochter en Nico Plosila als de officier. Nieuwe regering in Jordanië Premier Bahjat Talhoumim heeft gis teravond het ontslag van zijn kabinet aan koning Hoessein aangeboden. De Koning heeft het aanvaard en Talhoumim opge dragen een nieuwe regering te vormen. In de inmiddels gevormde nieuwe re gering komen de namen van de minis ters van buiten- en binnenlandse zaken, justitie en onderwijs van het afgetreden kabinet niet meer voor. Premier Talhou mim treedt in de nieuwe regering be halve als premier ook op als minister van buitenlandse zaken. Algemene vergadering CBTB Kapitaalvorming is voorwaarde In het jaar 2000 zal de aarde 6 a 7 miljard bewoners tellen, waar onder 20 miljoen in Nederland. Zal die bevolkingsgroei geen ernstige aanslag betekenen op de beschikbare landbouwgrond? Prof. dr. F. Roos, hoogeraar aan de V.U., die deze vraag gisteren aan de orde stelde op de algemene vergadering ▼an de N'ed. Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Leeuwarden, is niet pessimis tisch. De aarde is nog onvoorstelbaar leeg en er Is nog heel veel woeste grond, die in cultuur kan worden gebracht. Ook ls het mogelijk de voedselproduktie nog «er belangrijk uit te breiden als het westen de onderontwikkelde landen daarbij helpt, zo meende de Amsterdam- hoogleraar. Optimistisch was hij ook over de in vloed, die de bevolkingsgroei zal hebben op 'het inkomen per hoofd der bevolking. De bevolkingsgroei heeft een stimule rende invloed op de kostenbesparende teohnische-ontwikkeLing. Daarbij onderscheidde prol De Roos twee soorten technische ontwikkeling: die welke voortkomt uit de menselijke ontdekkingdrang en bij toenemende bevolking zal het aantal ontdekkers ook groter worden en die welke verband houdt met de toeneming van de totale Produktie: betere werkverdeling, pro ductiemethoden en dergelijke. Er is dus een zeer positieve invloed van de bevolkingsgroei op het inkomen Per hoofd, zo zei prof. De Roos. Maar daaibij moet wel de voorwaarde worden vórvuld dat er voldoende kapitaal ge vormd, dus voldoende gespaard wordt. In Nederland en in de westelijke landen is dat geen 'knelpunt. Hij vreesde niet, dat voortgezette bevolkingsgroei het sparen zal belemmeren Wel zullen dan de gro tere gezinnen met kleine inkomens der kunnen sparen, maar en hier braoht hij de factor ijdellheid ter sprake j mensen met de grotere inkomens zullen er minder behoefte aan hebben uitgaven te doen die hen van de lagere inkomensgroepen onderscheiden. Zij zul. len dus meer kunnen sparen. Dat in de onderontwikkelde landen on danks bevolkingsgroei het Inkomen per hoofd niet stijgt komt door onvoldoende kapitaalvorming. Dc typische taak van de ryke landen is dan ook die arme lan- te helpen door voorziening in on middellijke behoefte cn voor het leggen »n een basis voor een produktie, waar- it een groeiproces kan volgen. Prof. De Roos geloofde dat dc bevol- kingsstijging en de ontwikkeling der onderontwikkelde gebieden op langere termyn tot toenemende afzetmogelijk heden voor de westerse landbouw zullen In 'het westen zelf zal een afnemend percentage van de inkomensstijging aan primaire voedingsmiddelen worden be steed. Een bijzonder sombere conclusie is dit volgens hem niet. Wel zal de boer ook gezien het afnemen van het arbeids aanbod in de landbouw voortdurend be dacht moeten zijn op arbeidbesparende werkmethoden. Bij zijn produktieplan zal hij ook rekening moeten houden met de verandering van het consumptiepatroon in de richting van meer luxe-artikelen. De afgevaardigden werden voorts toe gesproken door de voorzitter der Friese CTBT, de heer H. M. Gerbrandy, en door de commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan. De commissari-s sprak onder meer over de belangrijker wordende taak der bij de landbouwproblemen. De vergadering werd onder gewoond door de voorzitter van het land bouwschap, de heer A. W. Biewenga, vertegenwoordiger van de minister landbouw, de Belgische en dc Franse landboii\«att£ché en een aantal Kamer- Verzoek aan consumenten De steeds toenemende invoering van de vijf-daagse werkweek in tal van bedrijven en industrieën, en na 1 juli ook in de meeste overheids bedrijven, is de stimulans geweest* voor de detaillisten en fabrikanten be trokken bij de melkvoorziening om ook in deze bedrijfstak te komen tot een verkorting van de werkweek. Deze verkorting aldus bovengenoemde heren mag echter niet van invloed zijn op de dienstverlenende taak, die zij zich tot nu toe voor ogen stelden en steeds trachtten te verwezenlijken. zich te beraden over het antwoord van minister Van Rooy (sociale zaken) en staatssecretaris Van Den Berge (finan ciën) op de algemene beschouwingen, die dinsdag in de Kamer over het wets ontwerp algemene kinderbijslagverzeke ring zijn gehouden. De bewindslieden deden enkele belangrijke concessies (zie elders in dit blad), maar zU weigerden de A.K.W. uit te breiden tot een rege ling, die ook de eerste en tweede kin deren van zelfstandigen omvat. Met medewerking van de consument il men proberen, zover mogelijk, de zaterdag voor de melkslijters een „vroe gertje" te laten worden. In een folder, die volgende week aan de consumenten westelijk Nederland, wordt gezon den, worden vier verzoeken voorgelegd. aan men hoopt dat de cliënten zul len voldoen en het zodoende mogelijk maken dat ook de melkslijter zaterdags eerder klaar is. De verkorte werkweek indien mogelijk, zaterdag 1 juli a.s Ingaan. vier verzoeken zijn: wanneer men ln de regel gewend is zaterdags voor de hele week af te rekenen, zou men dit nu naar de vrijdag kunnen verschuiven. In verband hiermede is door de detaillisten en fabrikanten een brief aan het bedrijfs leven verzonden met het verzoek het weekloon voortaan op donderdag uit te betalen. In de tweede plaats, alle lege flessen op vrijdag inleveren. Ten derde: >or het week-end houdbare produk- ten zoals gesteriliseerde melk, koffie melk, kindervoeding e.d. vrijdags kopen. En in de laatste plaats wordt verzocht lege flessen, van de koop van vrijdag, eerst op maandag in te leveren. Eén en ander, zo deelde de heer A. Haanstra gistermiddag tijdens een pers conferentie mede, is noodzakelijk om de bezorging op zaterdag mogelijk te ma ken. De invoering van de verkorte week brengt echter een verzwaring van de vrijdagtaak mee, die dan weer gecom penseerd zou moeten worden in een korter werken op zaterdag. De detaillist echter is niet zo happy met de regeling. Hij zal liever een hele zaterdag werken en daardoor een groter omzet maken dan vroeger klaar. Zo vertelde de vertegen woordiger van deze groep. De eerstkomende weken zal van een nieuwe regeling nog niet veel te merken Sijn in verband met de vakantieregeling van de melkhandelaren. De verkorte werWveek voor melk slijters zal van kracht zijn in Dordrecht, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen met alle daartussen gelegen plaatsen op de eilanden, Den Haag en omgeving, Gouda, Delft en omgeving, Westland, Amster dam, Amstelveen, Zaanstreek en Uit- Z.K.H. Prins Bernhand heeft gis teren op paleis Soestdijk de Spaanse delegatie in de gemengde Spaans-Neder landse commissie voor bechnisch-indus- triële samenwerking ontvangen alsmede de voorziftter, vice-voorzirtrter en rappor teur der Nederlandse delegatie, de heren F. A. C. Guépin, P. R. Berutz v. d. Berg ïr. Ph. H. NoordWal. Eerder had de Spaanse ambassadeur de leden een maal- d in zijn ambtswoning aangeboden. 0 De Westduitse regering heefit Syrië n krediet van ƒ450 miljoen toegezegd de loop van 10 jaren voor de bouw m een dam in de Eufraat, wolkc tol 1970 zal duren. De Zuidafrikaanse reserves aan goud en deviezen zijn vorige week na 15 maanden dalen met 35 miljoen ge stegen; zij waren tot Krediet voor IJ-tunnel verhoogd tot bijna 160 miljoen De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond na enige discussie zonder hoofdelijke stemming besloten het kre diet voor de voltooiing van de IJ-tunnel te verhogen met f 114.400.000, waardoor het beschikbaar gestelde bedrag nader wordt vastgesteld op totaal f 159.900.000. In de tot december 1956 reeds verleende kredieten tot een bedrag van f 45.500.000 was een bedrag van f 18.000.000 begrepen voor de verplaatsing van hel marine etablissement ten behoeve van de bouw van de IJ-tunneL Geheugen laat Eichmann in de steek ADOLF Eichmann hervatte van daag zijn verdediging. Bij het begin van de zitting beschreef hij zijn werkzaamheden in Tsjechoslo- wakije in 1942. Hij deelde de recht bank mede, dat d leider van de SS. Heinrich Himmler, in 1942 druk had uitgeoefend om de deportatie van Joden in Tsjechoslowakije naar kam pen in het oosten, waaronder het be ruchte vernietigingscentrum Ausch witz te bespoedigen. Eichmann die gedurende de afgelo pen dagen in de loop van zijn getui genverklaringen blijk heeft gegeven een merkwaardig geheugen te bezit ten, zeide vandaag dat hij „volkomen vergeten" was hoe de gelden voor emigratie van Joden, die in grote som men door Joden m het buitenland be schikbaar waren gesteld, werden be heerd en zijn uitgegeven. Servaöius ging vervolgens over tot de werkzaamheden van Eiohmann in Frank rijk. Hij overhandigde een sdherts van het apparaat van de Gestapo in Frankrijk, getekend volgens aanwijzingen van Eidhimann. Het hof aanvaardde de sohets als be wijsmateriaal. Toen hem werd gevraagd wie in Frankrijk de deskundige in Jood se zaken was. antwoordde Eichmann „Om de feiten nauwkeurig weer te geven dient erop te worden gewezen, dat dit geen vedl gheidsdienst, maar een speciaal bureau van de veiligheidspolitie was. In elk geval kan men (hier zeggen, dat de leidende persoonlijkheid Dan- necker en later Hauptsturmfüihrer Röth- ke was." Serve tuis bracht een memorandum naar voren over een gesprek, dat op 11 juni 1942 was gevoerd tussen de kapitein des SS, Theodor Dannecker en Eichmann en las daaruit het volgende voor: „Himmler heefi gelast, dat een aan zienlijk aanta'l Joden te Auschwitz moet werken: Er moeen in totaal 100.000 uit Man van auto gevallen en verongelukt De 52-jarige loodgieter P. J. Brendel, iens stoffelijk overschot gisterochtend i Nijmegen werd gevonden, is door een ongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer had een lift gevraagd maar de lift werd niet toegestaan. Brender heeft toen geprobeerd hangend aan de buitenkant van een vrachtwagen, de tocht naar Nijmegen te maken. Hij moet op de weg gevallen zijn en daarna ziin over reden door een andere auto. 0 In Deventer is gistermiddag het 8-ja- rige meisje G. J. de Graaf, van haar fiets gevallen, voor de wielen van een opleg ger van een vrachtwagen. Zij was or slag dood. 0 In Hengelo is gisteren de 39-jarige metselaar J. A. Reuvers, uit Hengelo, op een bromfiets in volle vaart tegen een autobus gereden. Hij was op slag dood. W apenstilstand' Franse boeren De leiders van de „opstand" der Fran se landbouwers hebben gisteren een wa penstilstand afgekondigd, om gelegenheid te geven tot een gesprek met de rege ring tijdens een vandaag ln Parijs te houden rondetafelconferentie. Dit besluit werd genomen door het bestuur van de Franse landbouwfederatie en is het eerste verzoenende gebaar van de zijde der landbouwers sinds het begin, nu drie weken geleden, van de onrust op het Franse platteland. Het houclt verband met het door pre mier Débré gestelde ultimatum, dat hij de heden te houden conferentie zou af gelasten als geen einde wordt gemaakt aan de agitatie over de regeringsland- bouwpolitiek. Verwacht werd nu. dat de P. v. d. A.- fractie deze uitbreiding via amendering trachten te effectueren. Zij wil ver in de wet vastleggen, dat de bij slagen gedeeltelijk uit de algemene mid delen zullen worden gefinancierd. Des betreffende amendementen zullen door K.V.P. en A.R. die overigens met de gedachte als zodanig akkoord gaan niet worden gesteund omdat de regering ze reeds bij voorbaat onaanvaardbaar heeft verklaard. Wel zou een lid van de CjH.U.-fractie ze willen onderteke- Van c. h. zijde wordt voorts een amen dement verwacht, dat ongehuwde vroa- wen en kinderloze echtparen boven een bepaalde leefijdsgrens van premiebeta ling wil uitzonderen. 1 De regering heeft gisteren reeds het maken van uitzonderingen bij de uit voering van de A.K.W. van de hand gewezen. Prins dankt bedrijfsleven Totaliteit van gevers even waardevol als geschenk TV ADAT hem het cadeau van het Nederlandse bedrijfsleven, een zeil- jacht, was aangeboden, heeft prins Bernhard vanmiddag op paleis Soestdijk een dankwoord gesproken. „Het is moeilijk om de juiste woorden te vinden om uitdrukking te geven aan de diepe erkentelijkheid, die ik gevoel nu u mij namens het Nederlandse bedrijfsleven dit prachtige cadeau op mijn vijftigste verjaardag hebt willen aanbieden. Ik wil graag iets zeggen, in de eerste plaats over het cadeau zelf en daarna iets over de schenkers. Het cadeau zelf. U hebt het mij aangeboden, meneer Den Hollander, op papier en in foto. Maar u weet, dat ik bij de korte en informele doop plechtigheid van enkele dagen geleden, al een blik op de boot heb mo gen werpen. Daarom kan ik nu al uit eigen wetenschap verklaren, dat de Budi een prachtig schip is. Ik doopte het Budi omdat het bestemd is te komen liggen bij het huis in Italië, dat ik liet bouwen en dat VElefante felice de gelukkige olifant, heet. Een Budi dat is een olifant zonder slagtanden, die volgens de In boorlingen geluk brengt behoort naar mijn mening daarbij. Nadat hij de aanbieder van het cadeau, de heer Den Hollander, dank had gebracht sprak de Prins: „Als ik nu nog iets mag zeggen over de schenkers tn hun totaliteit dan doe ik dat omdat ik 'met die totaliteit net zo blij ben als met het cadeau zelf. Het schip is een geschenk van het Nederlandse bedrijfs- 'even, van werkgevers en werknemers gezamenlijk. Dat maakt hei voor mij zo waardevol, omdat ik er een erkenning in zie, dat datgene wat ik voor het Nederlandse bedrijfsleven heb proberen te doen, door de beide samenstellende groepen van het bedrijfsleven is gewaardeerd Voor mij zal het een stimulans zijn om naar de mate van mijn krach ten voort te gaan met -mijn pogingen de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven te behartigen," aldus sprak de Prins o.m. Nederland, België en Frankrijk worden gestuurd." Servanus vroeg Biohmenn hierover iets te zeggen. „Op grond van zulke orders van Himmler placht Muller van tijd tot tijd vergaderingen te beleggen om de uitvoe ring ervan van alle kanten te bekijken. Ik moest ihet resultaat dan doorgeven." Het Venezolaanse parlementslid Ramon Quijada, leider van de Accion Democratia en voorzitter van de boe renbond, heeft voorgesteld, dat de strijdkrachten v^n Venezuela een in val zullen doen op Curacao om zich meester te maken van de zeven ont snapte Venezolaanse gevangenen, al dus meldt Beurs- en Nieuwsberichten. „Wy krijgen er genoeg van", zeide hij, ,,dat Venezuela als een kolonie afhankelijk blijft van hen. die elk ogenblik trachten ons te kwellen. De autoriteiten op Cura sao moeten niet vergeten, dat dit eiland aan Venezuela toebehoort". Op Curacao is volgens hem duidelijk sprake van vijandigheid jegens de officieren, dia met de bewaking van de gevangenen wa- Het blad meldt voorts dart de Venezo laanse minister van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassadeur over deze zaak gesproken hebben. Na afloop zeide de minister dat Venezuela blijft aandringen op de terugkeer van de ont snapten on dat de ambassadeur nog steeds bereidheid toont om samen te werken tot oplossing van deze zeer de licate zaak. Tevens zeide hy dat er over leg gaande is door middel van de consul- generaal op Curacao en dat er nieuwe instructies zijn gezonden aan de ambas sadeur >n Den Haag. Voor het hoofdbureau van po-lilie ie Willemstad ontstond dezer dagen hevige opschudding door allerlei geruchten. La ter bleek echter dat een met de bewa king der gevangenen belaste marinier een schot had gelost en dat een collega een schampschot had gekregen. Boycotactie De 48.000 arbeiders van de Venezolaan se olie-industrie hebben aangeboden de olieverschepingen naar Curasao tc sta- 0 President Joaqquin Balanuer van de Dominicaanse Republiek heeft bekend gemaakt dal hij een reorganisatie heeft bevolen van de geheime politie en dat de naam zal worden gewijzigd in cen trale informatiedienst. Op do Parijse beurs heerste giste ren in verband met. do Beriijnse crisis grote vraag naar goud. De gouden Na poleon steeg van 38 tot 38,8 frank, de Zwitserse gouden frank van 38,1 tort 38,3 frank. Er werd 700 kg goud verkocht waarbij de prijzen vam 5580 tot 5600 frank opliepen. De koersen van Noordafniikaon- se waarden stegen wegens de hervatting van de vredesonderhandelingen- (van onze parlementsredactie Minister Van Rooy heeft gistermiddag in de Tweede Kamer toegezegd het wets ontwerp Algemene Kinderbijslagverzeke ring zo te wijzigen, dat de kinderbijsla gen waardevast zullen worden. Via een in' te dienen nota van wijzigingen zal in de A.K.W. een wettelijke binding wor den aangebracht van de bijslagen aan de loonindex. Aan een tweede belangrijke wens van de Kamer: algemene kinderbijslag vanaf het eerste kind. dus ook voor de zelf standigen, kon de minister niet voldoen. De totale premielast der drie volksver zekeringen zou zodoende 12 pot gaan bedragen, wat ontoelaatbaar hoog is. De mogelijkheid om dat bezwaar te on dervangen door het verstrekken van een bijdrage uit de algemene middelen (een bijdrage die dus verder gaat dan die voor de minimum-inkomens), wees dc minister radicaal van de hand. De re gering wil vasthouden aan de grondge dachte, dat dc sociale verzekeringen in beginsel uit de premieheffing en niet uit de schatkist worden gefinancierd. De minister was begonnen met te zeg gen, dat de behandeling van het wetsont werp geen schijnvertoning is. maar dat werkelijk gesproken kan worden van ge meen overleg. Hij betoogde, het wetsont werp te zien als de meest doelmatige verwezenlijking van de doelstelling: een algemene kinderbijslagregeling. Dc be windsman haalde een uitspraak aan van prof. Leverbaoh, waarin wordt gesteld, dat een kinderzegen, die men niet kan bekos tigen een noodlottige toestand schept. Dr. Van Rooy sloot zich hierbij gaarne aan bij zijn verdediging van het verzekerings systeem in de voorgestelde kinderbijslag regeling. Wordt door dc vcrzckeringsplichtige be taald voor de kinderzegen van anderen? De mogelijkheid hiertoe is bij elke verze kering aanwezig. Iedere uitzondering leidt echter tot willekeur, betoogde de minister. Immers, waar moet men begin nen en waar eindigen? Het is als bij het verhaal van de tien kleine negertjes: eerst waren er tien, toen nog negen, en op het laatst waren alle negertjes weg. Ook de gedachte aan een inkomens grens voor zelfstandigen wees de be windsman van de hand. Zoiets past niet bij een algemene verzekering. Het- is bo vendien moeilijk en omslachtig, te bepa len wie zelfstandigen zijn en wie niet. Moet de K.B.-uitkering waardevast worden gemaakt? De praktijk heeft uit gewezen, dat het tot nu toe gevolgde sys teem niet onbevredigend heeft gewerkt De kinderbijslagen stegen i.h.a mét dc Gezien echter dc aandrang uit de Ka mer was de minister bereid, de beide wetsontwerpen zo te wijzigen, dat de hoogte van de kinderbijslag wordt ge koppeld aan liet loonpeil. Dc herziening van de bijslagen zou dan steeds op 1 januari van eik jaar plaats moeten heb ben op basis van het loonlndexcijfer van 31 juli of in bijzondere omstandigheden van 31 december daaraan voorafgaand. Eerste of derde kind moet ingaan is slechts een psychologi sche kwestie, meende de minister. Ge steld dat de lonen zo zouden worden verhoogd, dat voor het eerste en tweede kind van de loontrekkenden geen bij slag meer nodig zou zijn, dan, zou nie mand nog eisen, dat voor de eerste twee kinderen van de zelfstandigen nog wel bijslag wordt verstrekt, hoewel deze regeling voor de zelfstandigen geen en kele materiële verbetering zou hebben betekend. Fel debatterend met de socialistische fractie wees dr. Van Rooy met grote volstrektheid de mogelijkheid van de hand, dat met behulp van een rijksbij drage in alle gevallen reeds vanaf het eerste kind bijslag wordt verstrekt. Zon- ccn dergelijke bijdrage zou bij ver strekking vanaf het eerste kind dc pre mie te hoog worden. Dr. Van Rooy vindt het beter, de voorziening voor dc eer ste twee kinderen van de loontrekkenden nog onder de bedrijfsverenigingen te la ten. Een sociale verzekering dient in be ginsel te worden gefinancierd zonder bijdragen uit de algemene middelen en bij dit wetsontwerp wilde de bewinds man slechts ten gunste van de zeer klei ne zelfstandigen hiervan afwijken. Aan het slot van zijn betoog maakte de minister de balans op van de ver houdingen in de Kamer. Hij zei van de socialistische fractie de indruk te hebben gekregen, dat ze tegen over de voorgestelde regeling positief is ingesteld. Dit kan ook moeilijk anders, want de memorie van toelichting op het ontwerp draagt de handtekeningen van hun geestverwanten. „Ik kan het me voorstellen, dat dc soc. fractie zal willen meewerken aan de verwezenlijking van dit deel van de sociale wetgeving. Ik kan bet me niet voorstellen, dat ze tegen zou zijn". De minister bracht de socialisten In herin nering wat hun geestverwant dr. W. Drecs in 1939 by de behandeling van het toenmalige KB-voorstel ln de Kamer heeft gezegd: „Als het betere niet is te bereiken, behoeft men het minder goede nog niet af te wyzen", Hy hoopte, dat de socialistische fractie zich door deze uitspraak zou willen laten lelden. Staatssecretaris Van den Berge kon digde vervolgens aan, een nota van wij zigingen te zullen indienen op grond waarvan voor de loontrekkenden de hui dige manier van premiebetaling via de •werkgevers blijft bestaan. Hij stond, wat dit betreft, open voor de wensen uit de Kamer en hoopte, dat het wetsontwerp door deze wijziging voor velen iets aan trekkelijker zou zijn geworden. Het tref fen van speciale voorzieningen ten gun ste van ongehuwde vrouwen boven de 45 jaar en kinderloze echtparen op gevor derde leeftijd, die immers ook premie zullen moeten betalen, achtte de staats secretaris te ingewikkeld. Na het antwoord van de bewindslieden sloot voorzitter Kortenhorst de vergade ring. De fracties kregen tot morgenmid dag een uur de gelegenheid, zich nader over hun houding te beraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7