Deling laatste redmiddel Nederlandse financiële politiek voorbeeld EEG bruin gezond "ga naar de drogist Stortregen ontwricht het leven in Japan Koeweit heeft leger in staat van paraatheid NAVO beraadt zich op militaire maatregelen /ft een d&fifce h.y> De colibacil 1961 VRAGEN OVER TREINENLOOP Het Eerste-Kamerlid de heer J. H. J. Maenen (kvp) heeft schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken bij de Ned. Spoorwegen. Hij vraagt of het de minister bekend is dat vele spoorreizigers als gevolg van de ver traagde aankomst van de treinen de aansluitende treinen missen, waardoor de reisauur op grotere trajecten aanmerkelijk langer is dan onder de oude dienstregeling vóór 28 mei. Voorts vraagt* hij of de minister er van op de hoogte is, dat personeelsleden van de Spoorwegen ernstig vrezen, dat de vertragingen in de treinenloop in de komende maanden nog zullen toenemen als gevolg van de vakantiedrukte. De heer Maenen stelt verder de vraag of de minister verwacht, dat de voortdurende vertragingen op korte termijn kunnen worden voorkomen en of hij verwacht dat de treinenloop met de officieel geldende dienst regeling in overeenstemming zal worden gebracht. De huidige Nederlandse financiële politiek zal mogelijk door de EEG- commissie aan de andere landen van de Europese Economische Gemeen schap worden aanbevolen als een voorbeeld ter navolging. Robert Marjolin, een lid van de EEG-commissie, heeft gisteren in het Europese Parlement verklaard dat de thans gevoerde financiële politiek der Nederlandse regering nauwgezet door de EEG-commissie wordt bestu deerd en dat mogelijk overwogen zal worden om met vertegenwoordigers der andere EEG-landen de mogelijk heden onderzoeken die landen een soortgelijke politiek te laten voeren, uiteraard aangepast aan de eigen bij zondere omstandigheden. De Nederlandse politiek houdt in dat voor een aantal jareij de begrotingsuit gaven en belastingheffing worden vast gesteld op basis van de groei op lange termijn van het nationale produkt. Marjolin verklaarde dit tijdens het de bat van het Europese Parlement ovei het vierde jaarverslag van de Europese Economische Gemeenschap. De Neder landse KVP-afgevaardigde mr. P. A. Blaisse, die optrad als woordvoerder der christen democratische fractie, ver klaarde dat de EEG-ministerraad spoe dig een beginselbesluit dient te over een tweede versnelling v EEG-verdrag per 1 januari a.s. Maar, zo voegde hij er aan toe, dan zal niet alleen met de opheffing der douanetarieven voor industrieprodukten maar ook op andere terreinen vordering moeten zijn gemaakt. Hij dacht daarbij met name aan de landbouw, het voer, sociale voorzieningen en het meenschappelijke handelsbeleid. Correc tie van het achterblijven op andere ge bieden is niet alleen een eventueel be sluit aan het eind van dit jaar om de eerste fase der overgangsperiode naar de volledige Euromarkt af te sluiten en lan de tweede etappe te beginnen, zo •ei hij. Zoemende luiers Er zijn Japanse babies die niet alleen beginnen te huilen als hun luiers nat worden, maar die ook of liever de luiers Het nieuwste snufje dat de huizen in Tokio voor ongeveer 11 gulden verkopen is een luier- overtrek met een ingebouwde mer die op batterijen werkt. Zo gauw de baby nat genoeg wordt om geleiding van de stroom tussen in het overtrek genaaide electroden mogelijk te maken, begint de luier te zoemen. AcLvertentiën O 'ga zéker eens per week! Strop voor vele kuikenfokkers? Als de plannen van een Amerikaans zakenman gerealiseerd kunnen worden, zal het er voor een groot aantal kuiken fokkers in ons land somber gaan uitzien. Bedoelde Amerikaan is voornemens om in West-Duitsland een enorme kuiken slachterij op te richten. De bouwkosten zouden op circa vijf miljoen Mark wor den geraamd. Tegelijk met deze slachte rij annex fabriek zal op tal van plaatsen in Duitsland het fokken van kuikens worden gestimuleerd, 'hetgeen ook bete kent, dat de verkoop van veevoeder sterk zal stijgen. Vooral de laatste tien jaar hebben velen in ons land zich toe gelegd op de kuiken fokkerij en het slachtrijp maken van deze dieren, waar van speciaal de export naar West-Duits land' een zeer winstgevende factor vorm de. De staf van de Italiaanse staatsradio- n televisie gaat morgen voor 24 uur n staking ter ondersteuning van een is tot herziening der arbeidscontracten. 22 ct Vele verbindingen zijn verbroken Hevige slagregens die gisteren voor de vierde dag achtereen op Japan neerkletterden leveren in toenemende mate gevaar op in een uitgestrekt gebied. Gezwollen rivieren richten grote schade aan en eisen veel slachtoffers. Volgens het persbureau Kyodo zijn er 88 personen om het leven gekomen, 136 gewond en 86 vermist. Duizenden personen zijn geëvacueerd ,t het gebied van de benedenloop van rivier de Tenrioe op 160 km ten wes- :n van Tokio. De schuiven van de stuwdammen aan de bovenloop van de rivier zijn geopend om de twee gevaar lijk hoog staande stuwmeren te ontlas ten. De rivier is buiten haar oevers ge treden en spoelt huizen, spoorwegen gewassen weg. In verscheidene ste- l is het wassende water doorgedron- S De verbindingen zijn verbroken. In :n groot gebied tussen Sendai in het noordoosten en Hirosjima in het westen staan de velden blank. In dit gebied zijn ook een groot aantal aardverschu: vingen voorgekomen. Ook delen van d steden Kobe, Osaka. Nagoya en Tokio zijn getroffen. Het is zo donker door de wolken boven midden Honsjoe dat e permanente schemering heerst, auto' moeten midden op de dag groot licht voeren. Geen contact van VAR met DDR De Verenigde Arabische Republiek heeft medegedeeld, dat zij nimmer diplomatieke betrekkingen zal aan knopen met de Duitse Democratische Republiek. Abdel Latif Mahmoed el Boghdady, vice-president van de V.A.R., heeft deze belofte aan Bondskanselier Ade nauer gegeven. De premier verblijft voor een officieel bezoek te Bonn, waar hij met de regering politieke en econo mische besprekingen voert. De V.A.R. beschouwt zichzelf neutraal, zo moet Boghdady tegen Adenauer ge zegd hebben, maar zij aarzelt niet het recht van zelfbeschikking van alle lan den te steunen en staat daarom geheel achter een hereniging van Duitsland op die basis. De delegatie van de V.A.R. heeft er verder op gezinspeeld, dat de betrek kingen tussen de V.A.R. en de Sowjet- unie binnenkort minder hartelijk kunnen worden, aangezien de goederen, die de Russen krachtens een handelsovereen komst leveren van slechte kwaliteit blij ken te zijn. Ten slotte vermelden we nog dat de Westduitse regering heeft bekend gemaakt, dat zij een totaal bedrag van een miljard mark heeft toegezegd als hulp voor de ontwikkeling van de V.A.R. Duits proces wegens laster Anne Frank Het land-gerecht van Lübeck heeft 17 en 20 oktober a.s. vastgesteld als data voor een proces wegens belediging en laster in verband met het dagboek van Anne Frank. Het is gericht tegen een leraar, Lothat Stielau. Deze had einde 1958 in een tijdschrift van oud-scholie- ren in Lübeck geschreven dat de ..ver valste" dagboeken van Eva Braun en de koningin van Engeland en het niet veel echtere van Anne Frank enige miljoenen hadden opgeleverd voor de „profiteurs van de Duitse nederlaag De vader van Anne Frank had een aanklacht tegen Stielau. die in 19o9 ge schorst werd. ingediend. Het gerechte lijke vooronderzoek was midden 19d9 begonnen. Èen -landbouwer, Heinrich Buddeberg uit Woltersdorf, staat mede terecht gens laster. Iraakse rechten uit Turkse tijd De Gaulle vastbesloten f n y zun neraal De Gaulle gisteravond be- Algerije sen de Europese en mohammedaan- gemeenschappen wil verdelen indien de Algerijnse nationalisten weigeren mee te gaan met de door Frankrijk voorgestane oplossing. Wij geloven dat volgens het ge zonde verstand de oplossing voor Algerije is met Frankrijk verbon den te zijn. Wij hopen dat dit zal tyd tot tijd vergoten wordt. onomische last van dragen, vooropge- SP ./at tegenover staat Frankrijk in Algerije". De president deed voorts een beroep op de Franse boeren om met de regering mee te werken zodat in een sneller tempo de Franse landbouw gemoderni seerd kan worden. De Gaulle heeft eendracht onder de noten om een nieuw verschrikkelijk con flict te voorkomen. „In het Oosten be staat een blok en wij weten niet of het werkelijk vrede of oorlog wil. Door verenigd te zijn. op de eerste plaats als Fransen, t i vervolgens als vrije volken. gebeuren. Maar indien dit niet inals bondgenoten, zullen wij de beste kans i hebben de storm te doorstaan de onmiddellijke toekomst gebeurt. De Gaulle sprak op de eerste dag van dan zullen wij hen die de anderen een toernee van vier dagen door Lotlia- c - a ringen met op de achtergrond de ver niet kunnen begrijpen of niet met we*rde houten kruisen van Verdun, de hen willen samenwerken, aan derustplaats van duizenden Fransen en e i i Duitsers die in de eerste wereldoorlog of andere kant samenbrengen. gesneuveld zijn. Men schat dat 137.000 personen uit un woningen zijn gevlucht. Meer dan 450 bruggen zijn ingestort. Op plaatsen zijn spoorlijnen beschadigd. Het zwaarst getroffen gebied zijn de zogenaamde „Japanse Alpen" het district Zuid-Nagano. In Iida, een stad 68.000 inwoners zijn 100 huizen door aardverschuiving bedolven. De Tenrioe staat hier tot aan de daken van de huizen. Verscheidene vliegtuigen op weg naar Tokio zijn naar de luchtbasis Misawa gedirigeerd, die op ongeveer 650 km ten noorden van Tokio ligt. Een van deze toestellen was een DC 8 an de KLM op een poolvlucht van Am sterdam naar Tokio. Er zijn ook een groot aantal vluchten afgelast. De poli tie van Tokio heeft gisteren van de stormachtige regenval gebruik gemaakt "37 gangsters en jeugdige delinqueu- van hun bed tc lichten. Er waren r dan 1.300 politiemannen voor de razzia op de been. De politie nam ook 67 zwaarden en lessen, vijf pistolen en diverse ande re wapens in beslag. Koeweit heeft zijn leger 2.400 an sterk in een toestand van pa raatheid gebracht en alle officie ren en manschappen van Pales tijnse afkomst die met verlof in Jordanië zijn, teruggeroepen, al dus is gisteren uit Amman ge meld. Velen van hen zijn dinsdag en woensdag reeds per vliegtuig vertrokken. Ongeveer dertigduizend Jorda- niërs en Palestijnen werken in Koeweit. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft een telegram aan koning Hoessein an Jordanië uiting gegeven aan zijn hoop dat het wijze oordeel van de ko ning van Jordanië schadelijke daden je gens Koeweit zal voorkomen aldus een te Amman uitgegeven communiqué. Ko ning Hoessein heeft geantwoord dat Jordanië zal blijven strijden voor 1 welzijn van het Arabische volk. Koning Saoed, die, naar maandag gemeld, de sjeik van Koeweit heeft megedeeld wij staan achter u, telegra feerde naar koning Hoessein: ik geloof dat u mijn bedroefdheid deelt over de verklaring van generaal-majoor Abdoel Karim Kassem over de onafhankelijke zusterstaat Koeweit, die bijzondere be trekkingen met ons onderhoudt. Van welingelichte zijde te Koeweit is vernomen dat de chef van de Saoedi- Arabische generale staf woensdag in Koeweit wordt verwacht. Ook in Djed- /ernomen dat de stafchef naar Koeweit zal gaan. In Iraakse bladen wordt geschreven dat Irak recht heeft op de gebieden die vroeger, in de Turkse tijd. de Vilajet provincie Bassora vormden. Hier toe behoorde niet alleen het huidige sjeikdom Koeweit maar ook het gehele Koe- i men voorts dat de i kustgebied tot Katar dat thans deel van Saoedi-Arabië uitmaakt. Dit gebied, Ha- sa. is een van de Saoedi-Arabische olie- gebieden. In Arabische kringen te Beiroet schrijft men deze uitbreiding van de Iraakse aanspraken toe aan het feit dat koning Saoed zich achter de sjeik van Koeweit heeft geplaatst. Premier Kas sem heeft tot dusver alleen weit gesproken. In Beiroet gering van Koeweit om nieuwe moei lijkheden te voorkomen geen grote pu bliciteit heeft gegeven aan waarborgen die het van de Verenigde Staten en Groot-Britannië heeft ontvangen. De Iraakse permanente vertegenwoor diger bij de V.N. heeft tijdens éen pers conferentie verklaard, dat Irak zich te gen de toelating van Koeweit tot de V.N. zal verzetten, omdat Koeweit, dat integrerend deel van Irak uit maakt, niet als een onafhankelijke staat kan worden beschouwd. een De president doelde hiermee op het plan de Europese minderheden rond de kuststeden Oran en Bóne samen te trekken en de mohammedaanse bevol king in het „middenland" aan zichzelf over te laten. Frankrijk zou dan be langrijke militaire bases, zoals de grote marinebasis Mers-el-Kebir bezet houden. De Gaulle herhaalde zijn belofte dat de Algerijnen over hun eigen toekomst mogen beslissen zodra de vrede her steld is. „Frankrijk zal geen hinderpalen in de weg leggen of geen bezwaren maken indien Algerije een souvereine en onaf hankelijke staat wil worden". Hij voegde hieraan toe: „En Wij weten, dat dat het is, wat het wil". Indien de rebellen echter vasthouden aan hun eis alle verdere banden met Frankrijk te verbreken, a'an zou, aldus de Gaulle, Frankrijk tot een deling van Algerije gedwongen worden. „Dit is niet de ideale oplossing. Neen, wij zien dit meer als het laatste redmiddel. Onze taak, welke stap voor stap tot uitvoe ring gebracht moet worden, is over heersing om te zetten in samengaan". „Wü bieden dit aan zonder voorbe houd of heimelijke beweegredenen, zelfs indien veel bloed vergoten is, en nog 22 ct Mevrouw Alice Burgess vertel de later, dat zij dacht: „Dit is een aardbeving!" De grond tril de, het huis schudde heen en weer, pleisterwerk vloog van^de muren en toen mevrouw Bur gess (in de woonkamer van haar huis te Manchester, Engeland) om de hoek van de deur keek, zag zij een grote vrachtauto staan, die met groot geweld was komen binnenrijden. De chauf feur was uitgeweken voor een plotseling overstekend meisje. Voorstel tot fusie E.E.G., Euratom en K.S.G. Mr. Stikker over kwestie-Berlijn De secretaris-generaal van de men de voornaamste punten van ge- NAVO mr. D. U. Stikker, heeftisprek waren geweest, aan het'eind van zijn bezoek aan I De secretaris-generaal deed tevens Rorliin hokpnri<rpmaakt dat de een dringende oproep tot politieke sa- XT I 17 bekend0emaal menwerking en overleg tussen de Wes- N.A.V.O.-raad in Parijs spoedig SaajUeiijke bondgenoten voor de verdediging beginnen met een discussie over mi- van de vriie wereld. Hij zei, dat het litaire noodmaatregelen voor de si- probieem van Duitsland en Berlijn tuatic die rondom Berlijn is ont-reeds voor de ontmoeting van Kennedy staan. Mr. Stikker heeft gesproken en Chroesjtsjef met Adenauer, minister Strauss en trum minister von Brentano- Hij gaf toe, dat de Berlijnse en de Duitse proble- E.E.G. toch contact met Israël De Nederlandse regering heeft giste- ;n bij de raden van ministers van! E E.G., Euratom en K S.G. een voor-1 stel ingediend tot technische herziening van de drie verdragen, waarop de ge meenschappen rusten. Deze herziening! - beoogt het mogelijk te maken, dat de o/pot heh executieven van de drie De gemeenschap- moeken J2 Israel sp pen worden samengesmolten. ben de Zoals bekend is van Nederlandse zij-'dien Israël geasst cieerd zou worden aan de bij herhaling aangedrongen op een de Europese Econom^Me Gemeenschap, onderzoek naar de mogelijkheden Wenen de N.A.V.O.-plannen had ge staan. Mr. Stikker heeft zich tijdens zijn be zoek aan Bonn volledig laten inlichten de stand van zaken in Duitsland 'er het Duitse standpunt ten aan- van de nieuwe Russische dreige menten. de samensmelting van de executieven van de drie Europese Gemeenschappen. Het Nederlandse voorstel behelst thans ook een fusie van de drie raden van ministers. Reeds bij de totstandkoming van de verdragen van Rome werden een parlement en een hof van justitie voor de drie gemeenschappen inge steld. Twijfel in Duitse kerk over waarde Bijbelse films Leiders van de Duitse protestantse Kerk hebben gisteren hun twijfel uit gesproken over de waarde van de Ame rikaanse superfilms die aan Bijbelse onderwerpen zijn gewijd. De bisschop van Berlijn. Otto Dibe- lius. verklaarde op een persontvangst voor buitenlandse filmcritici die de Ber- linade bijwonen, tijdens een informeel gesprek dat hij „een zekere gereser veerdheid" koesterde omtrent de waar de van de Bijbelse films die Hollywood produceert. In een lezing van dr. Hermann Ger- ber, filmadviseur van de Evangelische Kerk in Duitsland, verklaarde deze dat zeer de vraag is of „de Amerikaan- monsterfilms op Bijbelse thema's zoals „Ben Hur", „De tien geboden" i „The Roge" werkelijke godsdiensti- waarde bezitten". Godsdienst, zo meende hij, wordt in die films afgeschilderd in de vorm van „suikerszoete stukjes truckfilm en het Evangelie op een ondergrond van rose fluweel zodat de eeuwige waarheid er moeilijk in te ontdekken valt". In dezaal bevond zich Charlton Heston hoofdrolvertolker van Ben Hur. Russische productie: 39 pet. van de V.S. De totale Russische productie, dien sten inbegrepen bedroeg in 1959 in geldswaarde uitgedrukt slechts 39 pro cent van de Amerikaanse productie, zo heeft president Kennedy gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard. Hij voegde hieraan toe dat in 1970 de Sowjet productie nog niet twee der den van het Amerikaanse bruto nat:o- nale product zal bedragen en dat het veel gemakkelijker zal zijn de Ameri kaanse groei op peil te houden. Naar mijn mening zal de Sowjetunie in de 20ste eeuw geen hogere productie dan de V.S. bereiken. Wij nodigen de Sowjetunie uit deze strijd met ons op te nemen, welke vreedzaam is en wel ke slechts kan leiden tot een betere le vensstandaard voor onze beide volken. Zeventig Lagerhuisleden hebben een motie ingediend, waarin er bij de rege ringen van Groot-Brittannië en Frank rijk op aangedrongen wordt een besluit te nemen met betrekking tot de bouw Kanaaltunnel. Alle belangrijke internationale proble- en waren evenwel met Adenauer en zijn ministers besproken en Adenauer De Amsterdamse gemeenteraad heeft was het volkomen met mr. Stikker eens besloten geldleningen aan te gaan tot geweest, dat de wereldsituatie een nog een bedrag van 36'/2 miljoen gulden by nauwere samenwerking van de westellj- de Postcheque ke bondgenoten noodzakelijk maakt. Haag. girodienst in Den Advertentie Het lid van de E.E.G maignen heeft gisteren in Den Haag meegedeeld, dat hij in oktober een be zoek aan Israël zal brengen. In Brussel en Straatsburg heeft reeds geregeld c leg plaats tussen de commissie Voedseltekort is groter dan ooit De Westduitse regering heeft besloten de zeventien miljoen mensen in Oost- Duitsland hulp te bieden met levens middelen-zendingen. Volgens de woord voerder van de regering is het voedsel tekort in Oost-Duitsland sedert vele ja ren niet zo ernstig geweest als thans. De aangeboden hulp zou moeten dienen ter overbrugging gende oogst. 22 ct de tijd tot de vol- De woordvoerder. Von Eckardt. weet het tekort aan de ge dwongen collectivisatie van de boeren bedrijven. West-Duitsland zou al het no dige bloem, vlees en boter willen leve ren als Oost-Duitsland dit zou willen aanvaarden. Amerikaanse oproep tot wereldvrede Een organisatie, ging voor vrede genaamd. Een Deens fabrikant van goochcl-apparaten zal schadevergoeding vragen omdat door een tv-uitzending, die te veel verklaring gaf een deel van zijn voorraad waar deloos is geworden. I Peter Townsend, voor malig luitenant-kolonel bij de R.A.F., is vader geworden van een doch ter. Het kind heet Marie Isabelle. I Een schilderij van de beroemde Franse mees ter Gauguin is gisteren in Londen verkocht voor bijna een half miljoen gulden. In Utrecht zal van 6 tot en met 11 november a.s. de achtste vakbeurs voor meubelen en wo ningtextiel worden ge houden. De Amstelveense poli tie is er in geslaagd een 16-jarige scholier en een 17-jarige kantoorbedien de in de kraag te grij pen. Zij hebben onder meer een school geplun derd. I De radartoren die in januari van dit jaar voor de kust van Amerika in een storm is vergaan (28 doden) blijkt verkeerd gebouwd te zijn. I Het Bulgaarse ge rechtshof heeft het dood vonnis bevestigd van een boekhouder van de Grieks-orthodoxe aarts bisschop, die, veertig mille zou hebben ver duisterd. I De schoonzoon van Chroesjtsjef heeft in Brussel verklaard dat hij .Amerikaanse vereni- begrip in de wereld" gisteren bijeengekomen op Acadia Farms, de residentie van de heer en mevrouw Cyrus Eaton en heeft een beroep op a'e Ver. Staten gedaan om een „algehele vrede" in de wereld te helpen bevorderen. Eaton, een Amerikaans industrieel, heeft het initiatief genomen tot bijeen komsten om internationale groepen, waaronder communisten en socialisten, bij elkander te brengen teneinde nauwe re internationale betrekkingen te bevor- De aanwezigen besloten bij resolutie een boodschap te zenden aan president Kennedy en ted'cn van het Congres, waarin him wordt gevraagd stappen tc doen om spanningen in de wereld te verminderen. In de resolutie werd erop aangedrongen: 1. „dat dc Ver. Staten steun zullen geven aan een politiek van vermindering ven strijdkrachten zowel van het Oosten als van het Westen in Midden-Europa", 2. „dat zal worden overgegaan tot een gelijke of overeenkomstige handelspoli- daar intelligente mensen heeft ontmoet die geen oorlog willen. I Op het Europese ruim- tcsymposion dat te Lon den wordt gehouden is de stichting van een Europées ruimte-con sortium voorgesteld. I In het Zi&den van Zwe den wordt een hotel ge bouwd dat 350 kamers telt. Het is het grootste |djenstbaar kan worden gemaakt van Scandinavië. belang van dit land en van de wereld' tick ten opzichte van alle landen 3 „dat politiek en personeel van Radio Vrij Europa onder de loupe worden ge- de hoop dat ö'eze instelling de laatste delen van ons spysverte- ringskanaal voorkomt, kunnen we met het blote oog beslist niet waar namen, zodat we deze bacil met een gerust geweten klein kunnen noe- schikken tot de organismen die zich éénmaal per uur delen. We zullen hierby veronderstellen dat de deling volkomen ongehinderd cn by voort during kan plaats vinden, dus zonder micron en een dikte van 1,5 micron verteringskanaal heeft, aanzienlek groter is dan by- plaats voorbeeld een molecuul bloedkleur- stof, dat slechts 5.5 millimicron meet. lingen, zal blgken Hierby vergeleken is de colibacil dus rereldlgk by voortduring Met behulp van deze ver onderstel- nietige colibacil reeds na ruim vyf dagen een nakome lingschap heeft ver kregen die het for midabele gewicht treft. Na één etmaal heeft de eenzame we uitdrukke- colibacil ongeveer verklaren dat de colibacil veel 16 miljoen nakomelingen die geza- [g werk verricht. Zü is in onze meniyk het gewicht van 1/20.000 gram wanden werkzaam bg de af- nog niet kunnen opbrengen. Maar by voedingsstoffen, weet haar het verstrüken van de tweede dag, monster achtige afmetingen. Om de nare in druk die de term „bacil" bg ons pleegt op te roepen, TOCH IS HET ZO! worden reeds 144 billloen nakomelin- eigen voedsel uit zeer eenvoudige be. standdelcn te vervaardigen en bouwt gen geteld, met een gewicht van 432 bovendien nog de vitamine K op. gram. Van deze bacil ondervinden we dan Nog niet om zich ongerust over te ook alleen maar goed, mits zy in maken, zoals u ziet. De derde dag haar omgeving blgft, want. door- wegen de bacillen 3.912.000 kilo en na de vierde dag bereikt de totale coii-bevolklng van 20.864 quadrillioen Hoe het ook zij, gemeten met dc individuen reeds 62.592 milliard kilo! maatstaven van het dagelijks leven, Dit aantal verschilt weliswaar nog !ls deze bacil erg klein. Geen enkele aanzlcniyk met het gewicht van de weegschaal is dan ook by machte het aarde, doch wanneer na de vyfde dag gewicht van een colibacil te wegen, de delingen nog 14 uur worden voort- maar desondanks zijn we wel in staat gezet, evenaart het gewicht van de baar gewicht bg benadering aan te bacteriën bijna dat van de aarde en geven: 300 milliard colibacillcn wegen bg de 15de deling is onze planeet tezamen ongeveer één gram. De zelfs geslagen. nl. bacil is dus wel uiterst nietig, vooral indien we haar gewicht van 0,000000000003 gram stellen tegenover het formidabele gewicht van onze reusachtige aarde, die globaal 6 quadrillioen kilo weegt. Nu weten we, dat bacteriën zich Indien we een open oog hebben voor wat zich in het levende orga nisme voltrekt, moeten we erkennen, dat het leven zich eigcniyk een ver dieping lager afspeelt, dan waarop wij ons bevinden. Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5