Geen overvleugeling ICV door vreemde invloeden Bartiméus breidt zich uit ZWAARDENAKER Een woord voor vandaag Eerste promotie Theol, Hogeschool - vrijgemaakt Ds. Maarsingh gepromoveerd aan R.U. in Utrecht f gf Bleekneusje wordt B.B. (bekoorlijk _bruin) „Navix Sun Foam'' ANDERZIJDS PASTOR PASTORUM ,.Er is in de laatste maanden onder ons nog al wat te doen ge weest over de pastor pas to rum, dat wil zoveel zeggen als ziele- herder van de zieleherders. Dat komt omdat de vorige generale synode deputaten heeft benoemd om een onderzoek in te stellen naar de vraag of het instituut van pastor pastorum mogelijk en wen selijk moet worden geacht. Een en ander was weer voort gevloeid uit het bekende rapport over de stand van het geestelijk leven in onze kerken, dat enkele jaren geleden op de synodale ta fel kwam." Aldus ds. A. I. Kof- feman in Opdracht en Dienst", het orgaan van de gereformeerde manncnverenigingen, en hij schrijft verder onder meer: INMIDDELS zijn de deputaten bo- A zift met hun arbeid. Het is niet te verwonderen dat zij daarmee zo maar niet in een paar dagen ge reed zullen zijn. Er zit immers heel wat aan vast. Het behoort ook tot de taak van deputaten de classis te vragen hoe zij denken over de pastor pas torum. Natuurlijk zullen zij niet al leen de meningen van de kerkelijke vergaderingen weergeven, maar ook hun eigen beschouwingen over deze zaak ten beste geven. Hoe dat rapport zal uitvallen ls nog niet bij benadering te voorspel len. want de een zegt er dit van en de ander weer heel iets anders. In de pers, vooral in onze kerke lijke pers, is er soms welwillend, soms afwijzend over geschreven. Ook op de predikantenkonferentie is deze zaak vorig jaar en enkele weken geleden aan de orde ge weest. Wij vinden het jammer, dat toen, in de enquête, die onder de predikanten gehouden is, de zaak van de pastor pastorum gekoppeld is aan de vragen rondom de muta tie van predikanten, die al vrij lang in dezelfde gemeente staan. Nu heeft dat laatste probleem al meermalen de aandacht gehad van onze generale synodes en er is zelfs enkele jaren geleden al eens een commissie benoemd van mannen, die, naar verwacht mag worden! het volle vertrouwen genieten van gemeenten en predikanten, maar, als wij goed zijn ingelicht, heeft nog nooit een kerkeraad of predi kant een beroep op deze broeders gedaan. Daarom willen wij op dat probleem hier niet nader ingaan. Bij het afwijzen van de pastor pastorum wordt in de regel als argument aangevoerd, dat we dan teveel zouden gaan in de richting van de hiërarchie.In de verte ziet men dan al opdoemen de figuur van de bisschop of van de superin tendent en daar zijn wij als gere formeerden, terecht doodsbenauwd Maar intussen vragen deputaten in hun rondschrijven aan de clas ses hoe in de kerken gedacht wordt over de wenselijkheid, dat één of meer predikanten worden aangewezen om pastoraal kontakt te onderhouden met alle predikan- Bij de beoordeling van die wense lijkheid zullen wij er van moeten uitgaan, dat een dominee enerzijds in ons kerkelijk leven geen gerin ge plaats inneemt, maar anderzijds ook een heel gewoon mens is. Men mag dan. terecht, heel veel van hem verwachten, maar hij is ten slotte niet een engel uit de hemel. IE moet maar zien. dat het kerk- •J bezoek vermindert. Laten we maar rustig zeggen, dat het kerk publiek in dit opzicht hard en wreed is. Het stelt de hoogste eisen aan de predikant, maar wanneer in de grote stad een paar straten ver der een grotere ster te beluisteren valt laat men eerstgenoemde rustig voor stoelen en banken staan. En dan? Als een stadsdominee ziet, dat hij ..de loop" verliest? Of als een dorpsdominee bemerkt, dat zijn gemeente hem na zoveel ja ren, nu ja, nog wel wil verdragen? Het is natuurlijk altijd goed, dat men begint de fout te zoeken bij zichzelf. Dat geldt ook voor de pre dikant. Maar er is dikwijls ook heel wat moed voor nodig om door goed gerucht en kwaad gerucht altijd weer verder te gaan. De mogelijkheid bestaat ook, dat er een inzinking komt. al is dat dan gelukkig een tijdelijke. Ook is het niet uitgesloten, dat bewijst de praktijk, dat een dominee zijn zelfvertrouwen en misschien zelfs het geloof in zijn zending verliest en klagen moet met de bekende re gels uit psalm 142: en alle hoop mij gans ontviel, daar niemand zorgde voor mijn ziel. Kunnen in zo'n geval de ouderlin gen niet helpen? Geen enkele pas tor zal de steun, die hem in moei lijke ogenblikken door zijn ouder lingen geboden werd, willen ont kennen. Wat kan een broeder op ziener soms belangrijke wenken ge ven, vooral wanneer de mens ge sierd is met gaven van wijsheid en takt. Maar dat blijft toch ook voor ouderlingen een heel moeilijke zaak. Hij staat er, als 't er op aan komt toch anders tegenover. Je moet zelf predikant zijn om de moeilijkheden van het pastoraat te begrijpen. Daarnaast zijn er allerlei moei lijkheden van persoonlijke aard. Er zijn predikanten geweest, die moei lijkheden hadden met hun kerke raad. Het zou niet onmogelijk zijn hier verschillende plaatsnamen te noemen. Wat kan het dan van groot belang zijn als er eens ie mand komt praten. Als de zaken eenmaal op de tafel van de classis komen is het dikwijls al te laat, omdat de standpunten dan al zo zijn vastgelegd. Denk verder ook aan moeilijkheden in de gemeente. Wat kan een kleine groep of zelfs één broeder voor een dominee tot een obsessie worden. Verder kan een predikant, net als ieder ander mens, huwelijksmoeilijkheden heb ben of zorgen over de opvoeding van kinderen, waardoor de pasto rale arbeid ernstig belemmerd wordt en wat mag dan veel wor den verwacht van een begrijpend opbouwend collegiaal gesprek. ten. die veel kontakt met elkaar hebben. Wat is dat fijn, wanneer je elkaar eens rustig en eerlijk de waarheid kunt zeggen en elkaar tot steun kunt zijn. Maar dat is he laas niet altijd zo. Er zijn er on der de oudere dienaren des Woords die proberen zo goed en zo kwaad als het nog gaat hun emeritaat te halen. Die geen boeken meer kopen, omdat er geen belangstelling meer is voor allerlei aktuele problemen en die zuiver plichtmatig hun amb telijk werk doen. Van een oudere kollega hoorde ik eens bij zijn afscheid, dat hij nu een hoogtepunt had bereikt, dat voor hem tegelijk een droogtepunt was. Toen hij jonger was voelde hij nog wel eens nattigheid, maar van lieverlee was hij daar wel bovenuit gekomen. Het deed hem niets meer. hij stond er boven. De prak tijk leert echter duidelijk, dat ze er niet allemaal bovenuit komen. Er zijn er ook wel eens, die er onder door gaan. Het komt niet zo zelden voor dat een predikant overspannen is en de managerziekte is in de domi neeswereld geen onbekend ver schijnsel. Daaruit blijkt voldoende, dat het instituut van dc pastor pas torum wenselijk is. Discussie op congres in Parijs PARIJS Op het wereldcon gres van het Internationaal Chris telijk Vakverbond heeft zich een diepgaande discussie ontwikkeld over de beginselen van het vak verbond. Aanleiding tot deze dis cussie was het feit, dat op het ogen blik in Azië en Afrika verschillen de vakverbonden van gelovige ar beiders lid zijn van het I.C.V., ter wijl deze arbeiders voor het rendeel niet-christenen zijn, die echter toch de christelijke-sociale beginselen als grondslag voor de vestiging van een rechtvaardige sociaal-economische orde wensen te aanvaarden. In het nieuwe ontwerp voor statuten van het I.C.V. wordt bepaald, dat het I.C.V. de beginselen van het christen dom aanvaardt als grondslag van de samenleving. Het stelt zich ten doel de ze te doen heersen in het sociale en -co- nomische leven, zodat mede door de ac tie van het I.C.V. een maatschappelijke orde tot stand komt, die met r ginselen in overeenstemming is. Als leden worden daartoe tot het I.C.V. toegelaten nationale vakverbon den. welker actie en program steunen op de christelijke beginselen en die uit drukkelijk verklaren het program en de statuten van het I.C.V. te onderschrij- In de ontworpen beginselverklaring Zuiver houden van christelijk beginsel Helpende hand BOUGIES ThermoBiastiC afgestemd op hel hedendaagse verkeer PROF. DUYNSTEE n-katholii-Le bladen over het gesprek prof Duynstee met generaal N. te iirbben aangehaald, geven we Het V i dubbel beleid liberaal blad d- vindt dal de regering e voert. Het blad schrijft: „Lo« van de vraag of professor Duyn- stee zelf gelukkig gemanoeuvreerd heeft met zijn initiatief, kan het hem zeker niet kwalijk worden genomen, als hij geen kop of «taart meer aan de Nederlandse egeringspolitiek heeft kannen ontdekken. In het -ekeinde he< :ulk dat de mededeling t Tokio volgens welke president Soekuri alleen over Nieuw-Guinea wil praten op ba»i- van de Nederlandse bereidheid di gebied hoe dan ook over te dragen, in Ne regeringskring „met oplach- Stel je erd ranger Indones cdelijk z. e plan t( rrke- Mar gelukkig, de verwarring heft zith in zoverre o| uiteindelijk deze Nederlandse regering is niet te vi wachten dat zij gebruik zou maken van onduidelijkheid aan Indonesische ka door zelf initiatieven te ontplooien. Zij rt geert altijd achteraf, zij probeert o< weer in het geval-D.iynstee arhtei grote blijken wij in Nederland de afgelopen wel aan iets gewend geraakt. I'looaheid, die thans „regeren" oor one Nederlanders helaas Het Algemeen Handels! egt er dit van: „Nu de krnitdamp letrolskrn en het slagveld weer ov< itn worden, blijken partijen hechter overdracht. Nederland achter het bolwerV van het zelfbeschikkingsrecht. Aan betdz kanten dat staat vast zal men vooi Prof. Diepenhorst op jaarvergadering „Bartiméus", het christelijk in stituut voor blinden en slechtzien den heeft gisteren haar jaarverga dering gehouden. De voorzitter, prof. Diepenhorst heette ieder wel kom en weidde vervolgens enkele beschouwingen aan de uitbreidin gen die Bartiméus in het afgelopen jaar heeft ondergaan. Wat Zeist betreft wees hij op het nieuwe gymnastieklokaaal, dat in tegen woordigheid van autoriteiten in mei plechtig in gebruik is genomen, en op de vergrotingen van de slechtzienden- wordt gewerkt. Uitvoerig stond prof. Diepenhorst stil bij het geheel nieuwe werk voor achterlijke blinde en slechtziende kin dertjes op „De Ehze" bij Zutphen, dat in januari is begonnen. Deze fraaie buitenplaats is op het ogenblik reeds geheel bezet met kleine pupillen. Er draait een noodschooltje maar de plan nen voor een semi-permanent gebouw zijn juist gereed gekomen. De spreker had veel lof voor het doorzettingsver mogen van allen, die bij deze arbeid zijn betrokken. De kosten van de be gintijd waren fenomenaal, maar de zaak was de grote uitgave waard. :ijn beginsel pal staan. Een terug is oor geen van beide partijen mogelijk, tiaar een vooruit, met liet doel elkander nidvclds vreedzaam te ontmoeten? Waar- ilolartikrl „Ni uitvoerige ■uw-Guinea de branding' ons blad is verschenen, menen wij dit te hebben aangetoond. Enige weerlegging heeft ons althans niet bereikt. Andere op lossingen waarbij het zelfbeschikkings recht evenmin overboord behoeft te wor den gezet, laten zich indenken. Met de nodi ge variaties. Daarover is men nog lang niet uitgepraat. In feite is er nog helemaal niet gepraat. In Djakarta vermijdt men zorgvuldig de eerste stap op deze weg te zetten. En dat zal Nederland toch mogen verlangen. In Den Haag overhaast men zich van de weeromstuit in dit opzicht bepaald ook niet. Toch menen wij te welen, dat ook in Djakarta leidende kringen een oplossing langs politieke weg zouden prefereren. Ondanks wapengekletter. Ondanks alle el beseft dat ■ilita inflic I alle. land en de Papoea's tot nadeel Nedei Wat betreft de personeelsbezetting herinnerde de spreker in de eerste plaats aan het heengaan van de heer Laansma, die zich jegens Bartimëus bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt en die op een prachtige loopbaan bij het blindewezen kan terug zien. Hij gewaagde van het herstel van de heer Stolk en riep nog maals een hartelijk welkom toe aan de heer Van der Zwan, het nieuwe hoofd van de Brailleschool. Zorgen g voor de Nederlandse regering, oir ■lf eens officieus haar voelhorens ir irhting uit te steken? Wanneer onz» rders daartoe zouden kunnen beslui De voorzitter merkte op dat er twee problemen *Un die Bartimëus voor moeilijkheden plaatsen, nl. het ruimte gebrek en het voortdurend belangstel ling moeten wekken bij protestants Nederland, opdat de stroom van giften, contributies en legaten, waaraan Bar timéus zo'n grote behoefte heeft, zal aanhouden. Men is wel eens bang dat de verkruimeling van het maatschap pelijk werk en de veelheid der ge meentebelangen Bartiméus in het hoekje zullen doen belanden waar de slagen vallen. Er is geen speciae kerk waarop dit instituut terug kan vallen, bovendien raakt de propagandamarkt oververzadigd, en ligt het niet op de weg der vereniging wedstrijden met uitbundige prU*en te organiseren. Toch is het broodnodig de belangen van de v erzorging van blinde en slechtziende kinderen voortdurend te behartigen. Prof. Diepenhorst legde er de nadruk op, dat men van de zijde van de school en ook van het internaat, tracht wetenschappelijke ontwikkeling bij te houden en het beste voor de kinderen te bereiken. Hij deed een beroep op de ouders om voortdurend medewerking te verlenen. Met de wens. volgend jaar weer in de gelegenheid te zijn om over nieuwe uitbouw van het werk te kunnen spreken, besloot de voorzitter zijn toe spraak. Nieuwe secretaris voor Lutherse Wereldfederatie De eerwaarde heer dr. Kurt Schmidt-Clausen is woensdag met algemene stemmen benoemd tot secre taris van het hoofdbestuur van de Lutherse Wereldfederatie. Het hoofdbestuur, dat dit jaar voor zijn jaarvergadering te Warschau bijeen is, heeft hem benoemd. De 40 jaar oude geestelijke V de derde persoon en de eerste Europeaan, die deze sleutelpositie bekleedt in de 14 jaar oude federatie, "j waarin 62 lu' erse kerkgenootschappen - in 33 landen verenigd zijn. Dr. Schmidt-Clausen's beide voorgan gers hadden de Amerikaanse nationali teit. Hij werd in 1959 uit zijn gemeente te Hannover-Wunstorf weggeroepen om adjunct-secretaris van de wereldfedera tie te worden. Sinds september treedt hij op als plaatsvervangend secretaris, om dat zijn voorganger dr. Carl E. Lund- Quist om gezondheidsredenen was af getreden. een organisatie gekozen heeft voor het zich laten leiden door de christelijke beginselen, dan alleen kan zij als volwaardig lid toegelaten worden tot het I.C.V. Dit is de opvatting van de wordt voorts gesteld, dat de in het I.C.V. Nederlandse afgevaardigden van het verenigde organisaties staan op de grond'- slag van de christelijke leer en de chris telijke zedewet en dat zij zich daardoor bij hun actie zullen laten leiden. Het I.C.V. als zodanig is echter niet aar een kerk noch aan een belijdenis gebon den. Brug slaan Aldus enkele citaten uit de ontwerp voorstellen van de secretaris-generaal, die op het congres als discussie-basis dienen. Om echter een brug te bouwen naar de vakverbonden van gelovige ar helders, die nog geen christenen ge noemd kunnen worden, maar misschien wel voor de drempel van het christen dom staau en zich in ieder geval aiet thuis voelen bij het materialisme van het socialisme of communisme, bevat h-t ontwerp-beginselverklaring ontwerp-statuten ook nog andere artike- ler Zo zou het I.C.V. er ook naar ten streven een op christelijke grondsla ge- berustende vakbeweging ingang te doen vinden en te verbreiden in alle lan den. die daarvoor in aanmerking komen, vooral in die landen, waar een derge lijke vakbeweging nog niet bestaat. De samenwerking met andere vrije vakorganisaties, die niet bij het I.C.V. zijn aangesloten, zou bevorderd moeten worden voorzover deze samenwerking niet strijdig is met de grondslagen er doelstellingen van het I.C.V. Uit al deze verklaringen blijkt wel, i er door het I.C.V. uitermate belang rijke besluiten aioeten worden genomen die beslissend zullen zijn voor de ver dere ontwikkeling van de Internationale christelijke vakbeweging. Enerzijds wil het verbond onverkort zijn principieel- christelijk uitgangspunt handhaven, maar anderzijds wil men niet onbarm hartig die groeperigen de deur wijzen die misschien nog aarzelen, maar zich toch aangetrokken voelen tot het werk de christelijk-sociale beweging. De- laatste houding zou ook in strijd zijn met de Evangelische boodschap. Maar minder duidelijk stellen en hante- van het principiële uitgangspunt bergt de mogelijkheid in zich, dat het verbond op den duur door andere niet- christelijke invloeden wordt overheerst. Kerkelijk maandblad voor blinden nu ook op de geluidsband Het kerkelfjk maandblad voor blinden „De Levende Kerk" verschijnt nu reeds bijna vijf jaar. Vele nlet-zienden hebben zich er op geabonneerd. Het blad bevat het nieuws en andere artikelen van ker kelijke aard uit de verschillende Prot.- Christelijke Kerkgenootschappen lp bin nen- en buitenland. Van af 1 juli a.s. zal „De Levende Kerk" ook op de geluids band verschijnen. Talrijke blinden beschikken thans over een bandapparaat en door middel van dit toestel zullen zij in staat zijn zich op de hoogte te houden van alles wat er in de kring der Kerken gebeurt Het blad zal per maand één uur gesproken tekst bevatten. De abonnementsprijs, zowel voor de braille- als voor de gesproken uitgave, bedraagt 3.per jaar. De werkelijke kosten liggen veel hoger, doch dank zij de financiële steun van kerkeraden cn particulieren is het mogelijk de prijs op dit nevau te handhaven, op dit niveau te handhaven, de Stichting Kerkelijke Lectuur in Braille. Bandoengstraat 25. Groningen, onder vermelding of zij dit braille- dan wel het gesproken blad wensen te ont vangen. Dit werk kan worden gesteund door storting van een bijdrage op postrekening no. 968272, ten name van de Stichting Kerkelijke Lectuur in Braille, Javastraat 141, Nijmegen. Lutherse conferentie Kloof r.k.-prot. steeds nauwer Op de conferentie in Warschau van het bestuur van het Wereldverbond Lutherse Kerken hebben verschil lende sprekers dinsdag het nauwer worden van de kloof tussen het pro testantisme en het katholicisme toege juicht. Dr. Kurt Schmidt-Clausen uit Hann- /er, de secrtaris van het verbond, zei dat de betrekkingen tussen Rome en de overige christelijke kerken „een stadium hebben bereikt, dat nog nooit in de ge schiedenis bereikt is". Hij deelde voorts in een door hem op gesteld verslag mee, dat de Wereldraad van Kerken en de Wereldzendingsraad één geheel zullen worden. Het staat vrij wel vast dat beide organisaties in no vember te Nieuw Delhi tot een geheel zullen worden samengesmeed, zo ver klaarde hij. Ook de orthodoxe kerken het Oosten streven naar integratie willen tevens nauwer samenwerken met de andere kerken binnen het ver band van de Wereldraad. er zich echter ook wezenlijke ver anderingen voltrekken, die blijvende ge volgen hebben, kunnen wij echter nu nog niet vaststellen, aldus Schmidt-Clausen. Beroepingswerk NED. HERV KERK Beroepen te Middelharnis, vac. T. Poot: J. Bon te Wierden: tc Rotter damVreewijk: W. Pelleboer te Wage- ningen. Aangenomen naar Rotterdam-Over- schie. vierde pred. pl.: J. Blonet te De- demsvaart. GEREF. KERKEN (VrUg.) Bedankt voor Brampton (Ontario-Ca nada): J. F. Heij te Drachten. GEREF GEMEENTEN Drietal te Dordrecht en te Middelhar nis: de kandidaten L. Huisman. A. Kok i G. Schipaanboord. Beroepen te Vlaardingen kand. L. uisman; te Rilland-Bath kand A. Kok; te Gorinchem en te Waardenburg: kand. G. Schipaanboord. C.N.V op het congres in Parijs. Wan neer een organisatie nog niet zover is, dan is aansluiting niet mogelijk, maar wel kan het in bepaalde gevallen ge wenst zijn dat het I.C.V. toch de hel pende hand biedt om zo'n organisatie bijv. te weerhouden van aansluiting bij het socialistisch of communistisch we reldvakverbond I In een dergelijke organisatie zal men dan ook de kans moeten hebben meer vorm en inhoud tc geven aan dc chrls- telijk-sociale gedachte. In de thans ontworpen statuten wordt deze situatie nog onvoldoende geregeld. Te denken zou bijv. zijn aan de instelling van eei buitengewoon lidmaatschap voor derge lijke organisaties, waarbij men wèl kan meepraten in het I.C.V., maar geen stemrecht heeft en dus voorlopig nog niet mee beslist over de gang leemt vaker Ook dit is een „eigenschap" van de wet van God, dat zij ons, mensen, wijsheid schenkt. Wijsheid aan de onverstandige, zo staat er in Psalm 19, en het is maar het beste, dat u en ilt ons als zodanig beschouwen. Dat voorkomt namelijk, dat ons zouden koesteren in wijsheid, die niet meer is dan eigen, wijsheid. Als u dit wat sarcastisch mocht vinden, dan wilt misschien wèl bedenken, dat échte wijsheid maar bijzonder dun gezaaid is, hoe prettig het ook is een wijs mens te om- moeten! Ware wijsheid heeft dus alles met de wet van God te maken. Die zet ons namelijk op onze plaats èn in de relatii tegenover God èn in de verhouding tot onze medemensen, Zij maakt een eind aan onze waandat wij wijzer zijn dm God en niet minder aan de illusie, dat wij met onze wijshèii anderen moeten lastig vallen. De wijsheid, die de wet van God ons, onverstandige mensen, schenkt, is het bezit var. degenen, die vóór alles die wet erkennen en er hun leva aan willen onderwerpen. Wie dat niet doet zal onverstandig blijven en dus ook niet mogen rekenen op de wijsheid, dit Gods gave is aan hen, die eigen wetten prijsgeven. EchU wijsheid komt van boven: zij is van goddelijke oorsprong, Maar zij is slechts bestemd voor degenen, die voortdureM vragen naar de wil van God. Ds. C Trimp uit Voorburg ontving doctorstitel (Van onze soc.-econ. redactie) ^ESTIEN jaar nadat de generale synode van Enschede der Ge- ref. Kerken (vrijgemaakt) aan haar eigen opleidingsinrichting te Kampen het ius promovendi toe kende heeft aan deze Theologische Hogeschool vandaag de eerste pro motie plaatsgevonden. Het was de Voorburgse predikant, ds. C. Trimp, die de doctorale waardig heid verwierf. De belangstelling voor deze gebeurtenis in het vrij gemaakte kerkelijke leven was zo groot, dat de plechtigheid niet in de aula van de school, maar in de Lemkerzaal moest worden gehou den. Ds. Trimp verdedigde een proefschrift getiteld: „Om de oeco- nomie van het welbehagen". Pro motor was prof. dr. L. Doekes, ter wijl als paranymfen fungeerden ds. D. v. d. Houdt te Uithuizermee- den, zwager van de promovendus, en de heer P. Trimp te Amstelveen. Het 242 pagina's beslaande proef schrift van ds. Trimp (dat verschenen is bij Oosterbaan en Le Cointre te Goes) wil een analyse geven van de idee der „Heilsgeschlchte" In de Klreh- liche Dogmatik van prof. dr. K. Barth Ethiek der ivetten in Deuteronomium (Van een onzer medewerkers) ..Onderzoek naar de ethiek van de wetten in Deuteronomium" was de titel van het proefschrift, waar op ds. B. Maarsingh, hervormd predikant te Soest, vanmiddag is gepromoveerd tot doctor in de Theologie, aan de Rijks Universi teit te Utrecht. De promotor was prof. dr. Th. C. Vriezen en als pa ranymfen fungeerden de heren ds. S. kooistra, hervormd predikant te Puttershoek en B. de Beer, arts te Noordwijk aan Zee. t proefschrift, dat 184 pagina's beslaat, is door de schrijver opgedra gen aan zijn gezin. De stof is negen hoofdstukken verdeeld en een twintigtal aanhalingen en opmer kingen en een uitvoerig literatuurover zicht gecompleteerd. In het begin var zijn studie wijst de schrijver er op, dat het bij zijn onderzoek is begonnen om dc wetgeving in de Pentateuch. Hij wil de aandacht vestigen op de wetten in Deuteronomium en het sche- dat hij heeft opgesteld komt enigs- overeen met dat van de tweede tafel der tien geboden. Aan de hand van de exegese van Deuteronomium gaat de schrijver na wat het typische van dit bijbelboek is. In het eerste hoofdstuk wordt de bescherming van het leven bespro ken, in het tweede huwelijk, sexuali- tcit en gezin, liet derde hoofdstuk is gewijd aan de bescherming van de sociaal zwakken en in het vierde wordt de slavernij besproken. Het vijfde hoofdstuk handelt over de be scherming van het eigendom en het zesde over het koningsrecht. In het zevende hoofdstuk wordt dc houding tegenover andere volken nader be zien, waarna de auteur in het acht ste handelt over terminologie en „Formgeschichte", om met een hoofdstuk over dc ethiek van Deu teronomium zijn studie te besluiten. Eigen weg Door aan de hand van de exegese van Deuteronomium na te gaan wat het typische van dit boek is, wordt een indruk verkregen van dat wat er in de wereld van het Nabije Oosten leefde op het gebied van de wetgeving in ethisch opzicht. De schrijver laat zien in hoeverre Israël daarbij een eigen weg is gegaan. Niet alleen de overeenkomsten tussen Israël en de omringende volken zijn belangrijk, doch vooral ook de verschillen, waar door men het typisch Israëlitische te zien krijgt. In het onderzoek naar de ethiek van Deuteronomium krijgt men ten slotte datgene te zien waarin dit boek een eigen lijn trekt, een eigen visie heeft en een bepaald doel na streeft: daarom is het de auteur uit eindelijk begonnen. Het laatste hoofd stuk behandelt de formele kant van de wetgeving in Deuteronomium, in te genstelling tot de voorgaande hoofd stukken die gewijd zijn aan de mate riële zijde der wetten. Dr. Maarsingh hoopt er door zijn stu die aan te hebben meegewerkt, dat het ng van de ethiek van het Oude Tes- ...ïnt en in het bijzonder die van het boek Deuteronomium, meer zal worden geaccentueerd. Aan het proefschrift zijn 21 stellingen toegevoegd, waarvan er hier twee volgen: 18. Voor de afwijzing van de doodstraf kan men zich niet op het zesde gebod in zijn letterlijke beteke nis beroepen. 21. Wanneer er bij het be roepingswerk een nauwere, samenwer king tussen de gemeente en de kerk is gewenst, is het nodig, hierbij visitatoren in te schakelen. Dr. Berend Maarsingh werd in 1916 geboren in Stadskanaal. In deze plaats bezocht hij de Christelijke H.B.S. en in Doetinchem bereidde hij zich aan het gymnasium voor op het staats examen, waarna hij in 1935 student werd in Utrecht. Zijn eerste gemeen te was Wijnjeterp, waar hij in 1941 door zijn schoonvader, wijlen ds. S. Kooistra, in het ambt werd bevestigd. In 1944 vertrok hij naar Ternaard, en in 1947 naar Coevorden. In 1952 werd hij predikant te Soest waar hij nu nog werkt. Dr. Maarsing is onder meer praeses van de classicale ver gadering van Amersfoort. Geref. verbond waarschuwt ambtenaren Het Gereformeerd maatschappelijk verbond deelt in een communiqué onder meer mede, dat het een beroep doet op het overheidspersoneel, dat werkzaam is bij de belastingdienst, zich te onthou- werd door de schrijver opgedragei de nagedachtenis van zijn vadet, De dissertatie is uitgegeven met steui de Stichting „Afbouw" te Kampen De stof is door de schrijver in vijl hoofdstukken ingedeeld. Een samenvat ting, zowel in het Nederlands als Duits, een uitvoerig overzicht v geraadpleegde literatuur en een curri culum vitae completeren het geheel. In dit proefschrift gaat de auteur it op de motieven, welke aan het gebruib. het woord „heilsgeschiedenis" in dK*1 re theologie ten grondslag liggenfcnap het eerste hoofdstuk een orients e Leii tie te hebben geboden geeft ds. Trimptestuii het tweede hoofdstuk een breedvot ijeuw rige analyse van <te functie van i het begrip „Heilgeschichte" ie», ■tp nntrmatiptr van Rarth waar.*1"' genoemde Dogmatiek van Barth, na in het volgende hoofdstuk Barthjp concept wordt geconfronteerd met dehfl hermeneutiek van R. Bultmann. Het iouw vierde hoofdstuk is gewijd aan ee^ct p overzicht van de consensus van Bartl[ en G. v. Rad ten aanzien van de her meneutiek van het Oude Testament. Conclusie Zon den van steun aan alle actie, die schadt doet aan de uitvoering van de overheids taak, dan wel het wettig gezag vt overheid kan schaden en aantasten. In het bijzonder geldt dit beroep, ai- dus het communiqué, hen die zich willen onderwerpen aan de Heilige Schrift all Gods Woord. Het bestuur van het Gereformeerd maatschappelijk verbond is overtuigd dat een aantal verbeteringen in de rechts positie van de lagere en middelbar» ambtenaren dringend gewenst is. gevoelen zal het verbond ter kennis de minister van financiën brengen. Het verbond verklaart verder dat het .acties met een demonstratief, provo cerend en in beginsel revolutionair karakter" als een strijdmiddel voor een bona-fide vakbeweging ontoelaatbaar acht. bet ideale zonnebrand-schuim, is nieuw voor zonnebadend Nederland. „Navix Sun-Foam" geeft in rccord-tijd een prachtige cgaal-bruine huid. De handige automatische druk-op-de-knop-sproeier spuit een dun laagje schuim dat gemakkelijk is uit te strijken. Geen verwaaien, dus extra linig! Geen „plakkerig" of „zanderig" :voci. Heel weinig NAVIX SUN FOAM al voldoende voor heel veel zon. Doe als jizenden die „Navix Sun-Foam" reeds ken- rn en wordt record-bruin in recordtijd! Heel weinig NAVIX SUN-FOAM is voldoende voor heel veel zonl is hee In het slothoofdstuk geeft ds. Trimp le ko: zijn conclusie: hij handhaaft het oor-gevels spronkelijke standpunt en accentueert, laderc dat de roeping van de Gereformeerd» icschu theologie blijft klemmen tegenover dt Rad. voort te arbeiden, in exegese en dog-*" matiek, aan de ontvouwing van de rijk dom 'van Gods normatieve en presenW)jerlst! openbaring omtrent Zijn werk en welbe- eh, hagen, ten dienste van de prediking et !-m het geloof der kerk en tot lof van Hem Die Zijn Naam verbond aan dc ge* schiedenls van Zijn werk en in de hls- torie Zichzelf heeft gerechtvaardigd aü'oor de levende God. Levensloop Ds. Trimp heeft aan zijn dissertatl vijftien stellingen toegevoegd, waa wij de veertiende vermelden, luidt: ..Het is in overeenstemming de Heilige Schrift en in de lijn der h derland het zich tot ereplicht rekene: torie, indien de Geref. Kerken ter bevordering a. van haar vrijhei: van eredienst en b. van het karakte der offergaven harer leden, met wettige middelen wijziging van de wei algemene ouderdomsverzekering te be vorderen in deze zin, dat haar dlena- des Woords niet langer gedwongen worden aan genoemde verzekering deel te nemen." Ds. Trimp werd 18 januari 1926 (e Amsterdam geboren. Hij bezocht he: gymnasium van het Hervormd lyceum aldaar en studeerde aan de Theologi sche Hogeschool te Kampen. Op 11 fe bruari 1951 verbond hij zich aan de Ge ref. Kerk vrijgemaakt te Twijzel, welke gemeente hij op 6 februari 1955 met die van Middelburg verwisselde. Op 12 maart van dit jaar verbond ds. Trimp zich aan de kerk van Voorburg. maakte enkele malen deel uit var particuliere synode en was ook lid de generale synode van Bunschoten- Spakenburg 1958. Ds. Trimp schreef m. «het boek „Tot een levendige Troost Zijns volks". Hij is medewerker ..De Reformatie" en secretaris va redactie van „Lucema", Geref. interfa cultair tijdschrift. Teres; land I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2