Controle op Berlijns luchtverkeer Commentaar Jlieutue £cihsrtje (ücuranl öf hamol weer vandaag! Romein uit graf Esch spoorloos NIEUWS in één oogopslag Drieduizend man staken in Amsterdamse haven KLEUR- SPGEUNG THUIS ZELF DOEN Drie kunstmanen in een keer gelanceerd DONDERDAG 29 JUNI 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12211 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „5tant»asticfi is ahfblmn myn bert ia tcgtjenspott" (Advertentie) BADPAKKEN -- ZONNEPAKJES U baadt er mee in weelde! Grote keus en vele modellen bU ADR. v. OOY Jr. Breestraat 39, Lelden. Vastgestelde fabrieksprijzen en VAKANTIE-KREDIET IS MOGELIJK Chroesjtsjef heeft verklaard niet opzij te zullen gaan voor dreigementen ten aanzien van Berlijn en Kennedy heeft daarop gereageerd met de verklaring, dat de Rus een grote fout zou maken, indien hij de Westerse vastbeslotenheid zou onder schatten. Ulbricht heeft wat het vliegverkeer betreft beperkende maatregelen aangekondigd. Van Cape Canaveral is gisteren een Thor Able raket gelan ceerd. die drie kunstmanen in een baan om de aarde heeft gebracht. Een daarvan bevat een atoombatterij, de eerste die ooit de ruimte is ingezonden. President De Gaulle heeft met klem bevestigd, dat hij vast besloten is over te gaan tot verdeling van Algerije, wanneer de Algerijnse nationalisten niet willen meewerken aan een oplossing, waarbij Frankrijk in het land een rol kan blijven spelen. In Koeweit is het leger in staat van paraatheid gebracht om het hoofd te kunnen bieden aan eventuele aanvallen van Irak. Saoedi-Arabië en Jordanië staan volledig achter de sjeik van Koeweit. Zware stortregens in Japan hebben tot gisteren 88 personen het leven gekost. Nog 86 personen worden vermist. Vele tien duizenden hébben geen offderdak. De verbindingen in uitge breide streken van het land zijn geheel ontwricht. In de Amsterdamse houthaven staken 1500 arbeiders. Zij eisen o.m. een week extra loon. Vanmorgen zouden zij langs andere havens gaan om collega's over te halen het werk eveneens neer te leggen. De door het AVRObestuur ingestelde commissie, die de kritiek op het beleid moest behandelen, heeft geadviseerd enkele wij zigingen aan te brengen zowel in het beleid als in de directie. Vanmiddag heeft aan de theologische hogeschool der Geref. kerken (vrijgemaakt) te Kampen de eerste promotie onder grote belangstelling plaats gevonden. Promovendus was ds. C. Triimp uit Voorburg. DELSTENEN zijn fas- cinerend. Ze flonke ren en glanzen en kleuren het licht in een nooit ein digend, oogverrukkend spel. Ze zijn kunstwerken van de natuur die tot le ven gebracht worden door de kunstenaarshand van de mens. Maar in dat leven zijn ze als de na tuur zelf: kil en verkil lend soms als de ijzige noordenwind, vurig en verwarmend dikwijls als de zon in de middag van een zomerdag. Waarom deze lyrische ont boezeming? Om u te kunnen verklaren waarom deze foto van een juffrouw die zo ogenschijnlijk met wat blok jes speelt, van zo groot be lang is. Die blokjes zijn na melijk niet zo maar blokjes, maar toermalijnen en van wege die toermalijnen is er in Brazilië een koortachtige activiteit ontstaan. Toermalijnen zijn n.l. edelstenen en blijkens de encyclopedie die we erop hebben nageslagen en waar in een gekleurde afbeelding van een geslepen toerma lijn voorkwam, zelfs heel mooie edelstenen. Ze zijn bijna kleurloos, soms paar sig groen, soms zwemend naar rood, afhankelijk van de vindplaatsen die weer bepalend zijn voor de men ging van andere metalen in deze kristallen. Tot dusverre heeft men nooit toermalijnen in grote hoeveelheden gevonden een maand geleden echter is er in Brazilië een vind plaats ontdekt (en inmid dels in exploitatie gekomen onder de naam „President Valadasmijn") die een fa belachtige schat van deze edelstenen in zich bergt. In enkele weken tijds had men voor meer dan een miljoen dollar gewonnen en deskun digen zijn van mening dat de voorraad nog lang niet is uitgeput! Die mening delen we zij het op een ander gebied. Wij zijn van mening dat er nog vele, vele gezinnen zijn die in aanmerking komen voor een abonnement op ons blad. De mogelijkheden zijn nog bij lange na niet uitge put. En is de krant, de da gelijkse krant die het dage lijkse leven weerspiegelt, niet minstens zo boeiend cn fascinerend als welke edel steen ook? En de aanschaf is heel wat minder kost baar dan de aankoop van één toermalijn! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per gtro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Ala bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Indonesië oorzaak van onrust onder de Papoea's De Nieuw-Guinea-Raad heeft gisteren de behandeling voortgezet van de begro tingsafdeling „regering en hoge colle ges". Als bijzonder regeringsgemachtig de ging bij het regeringsantwoord de heer P. J. Merkelijn, hoofd der afdeling bevolkingsvoorlichting, in op wat ii raad in eerste termijn naar voren wa: 1 bracht over de voorlichting, met r de voorlichting der bevolking. Dé heer Merkelijn zette uiteen dat het bijzonder moeilijk is. de wat hij noemde' „onuitroeibare, halsstarrige en cynische onrust" onder de bevolking tegen te gaan. Deze onrust wordt deels veroor zaakt door gebrek aan vertrouwen in de regeringstoezegging, dat zü niet in de steek zal worden gelaten en is hoofdza kelijk een gevolg van de Indonesische propaganda. De bevolking aldus de regeriijgsgc- machtigde is zeer ontvankelijk voor elk ontmoedigend gerucht en hoewel de Ne derlandse regering niet aflaat, bij her haling te getuigen van l aar vaste wil om haar taak in Ned. Nieuw-Guinea op een verantwoorde wijze te volvoeren kan de onrust niet worden doorbroken. Actieve inschakeling van Papoea's gewenst Gisteren heeft de regeringsgemachtig de mr„ G. W. baron van der Feltz, di recteur van financiëpv in de Ndeuw-Guii- nea-Raad namens 'het gouvernement ge antwoord op wat in de raad naar voren was gebradht bij de begrotingsafdeling „regering en hoge colleges". Over het inschakelen van Papoea's voor de voorlichting over Nieuw-Guinea in het buitenland zeide hij, dat de rege ring het accent meer legt op de passieve zijde, nl. het opdoen van kennis en erva ring door autochtonen in internationale zaken, zulks als voorbereiding van een actief optreden. De regering aoht dit een verschil in tempo met wat de raad wenst. De heer v. d. Feltz wees er op,, dat de regering inmiddels zowel de sa menwerking met de Zuidpacificcommis- sie als de bestuurlijke samenwerking met Australisch Nieuw-Guinea zoveel mogelijk bevordert. In tweede termijn kwam pater v. d. Berg terug op het door de regering aan gegeven tempoverschil en drong er op aan. dat de uitzending van Papoea's naar het buitenland niet passief, doch reeds thans actief zal worden toegepast. De heer W. Lodder, adjunct-directeur van de reederij Van Swieten N.V. in Am sterdam, is benoemd tot directeur van het Koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart. Hij zal de heer A. A. Kleijn in deze functie per 1 september opvolgen. (Advertent-^ HET BEGIN IS ER. Het communistische regime in de Sowjetzone van Duitsland heeft een nieuwe wet uitgevaardigd, welke gebruikt zou kunnen worden om het luchtverkeer tussen West-Berlijn en het westen stop te zetten, tenzij de westelijke mogendheden het recht van de zo genaamde Duitse Democratische Republiek op controle van het verkeer van en naar Berlijn willen erkennen. De wet, die op 1 augustus van kracht wordt, verplicht alle vliegtui gen met radio aan boord speciale ver gunningen aan te vragen bij de auto riteiten van de D.D.R. voor vluchten boven de Sowjetzone. Het luchtver keer wordt nu geregeld door een luchtveiligheidscentrum, waarin ver tegenwoordigers van de Sowjetunie. de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zitting hebben. Heit ds mogelijk dat de Russen zich hier uit zullen 'terugtrekken indien een afzonderlijk vredesverdrag met de D D.R. ondertekend wordit. De politieke leiders in de Sowjetzone zouden graag zien, dat de vliegtuigen uit het westen gebruik moeten maken van Schönefeld, dat even buiiten Berlijn in communistisch gebied ligt. Dit zou de communistische politie m staait stellen, controle uit te oefenen op de passagiers van deze vliegtuigen. Een dergelijke regeling zou het onmogelijk maken, vluchtelingen uit de D.D.R. per vliegtuig naar "West-Duitsland te bren- Intuasen hebben vertegenwoordigers van de Russische ambassade in Oost- Berlijn verklaard, dat hert besluit op geen enkele wijze betrekking kan hebben op de 'lucMcorridors, waarvan de drie wes telijke mogendheden gebruik maken, zo lang de overeenkomsten tussen de vier vroegere bezettingsmogendheden (waar- OOK OM MEE TE NEMEN Helpt de Ambonezen in uw midden Het Interkerkelijk Contact Comité Ambon Nederland (Iccan) bestaat vijf jaar. In die tijd hebben Nederlandse christenen zich bereid getoond het lot van de 23.000 in Nederland vertoevende Ambonezen te verlichten. Men zal nu het lustrum vieren met vakantie-uitzending van Ambonese kin deren, samenkomsten met sprekers en goede films in de woonoorden, contact leggen tusen Nederlandse en Ambonese jeugdverenigingen, verspreiding van bij bels. studieboeken en andere lectuur, bandrecorder-pastoraat voor zieke Am bonezen in sanatoria, gezamenlijke kerk diensten buiten de woonoorden, spo^ uitwisseling, geestelijke en maatschappe lijke zorg voor alleenstaande Ambone zen buiten de woonoorden, oprichting van zondagscholen en jeugdclubs, per soonlijke contacten, oprichting van plaatselijke Iccan-comiteéé's enz. Iccan wil beginnen met opleiding van Ambo nees kader voor jeugdwerk en Ambone- ise evangelisten, omdat hieraan onstel- lend gebrek bestaat. Voor dit omvang- I rijke werk is veel geld nodig maar de kas is leeg. Het gaat om het geluk van duizenden displaced persons, Ambone- I zen die temidden van ons volk een plaats moeten vinden. Men storte op giro nummer 4182 t. n. v. Iccan-Amersfoort Tn het bestuur zitten predikanten, zen dingsmannen, iemand van het C. N. V„ de directeur van de Bijbel Kioskvereni ging, Nederlanders en Ambonezen. vain de Sowjetunie er een is) 'niet zijn opgezegd. Tijdens een gesprek met jour nalisten uit West-Berlijn verklaarden zij voorts, dat zij de tekst van de desbetref fende verordening miert kenden. Kennedy President Kennedy heeft gisteren verantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen met betrekking tot West-Beriyn aan Chroesjtsjef toegeschreven. De Ber- lennse crisis is door de Sowjetunie „ge fabriceerd", aldus Kennedy, die waar schuwde, dat dit land een ernstige fout zal maken, als het meent, dat de heid en vastbeslotenheid van het wi door dreigementen of nieuwe agressie kunnen worden ondermijnd. De Amerikaanse President gaf dat er wart Duitsland betreft zaken zijn, diie inodiig geregeld moeten worden. Des gevraagd zei hij, dat er bij hem geen plan voor een gedeeltelijke mobilisatie met het oog op Berlijn is ingediend. Chroesjtsjef Chroesjtsjef heeft gisteren zeer uitvoerig over Berlijn gepraat op een door de Noord-Vietnamese ambassadeur gegeven receptie. Enkele malen zei hij, dat het ten hem niet bang kan maken dooi met geweld te dreigen. Hij kreeg ovatie, toen hij verklaarde, dat de Russische strijdkrachten reeds de dige maatregelen nemen om het hoofd te kunnen bieden aan een eventuele westelijke mobilisatie na de onder tekening van een vredesverdrag tus sen de Sowjesunie en de D.D.R. A de Amsterdamse houthavi werk voor een uur hadden neergelegd. heeft deze staking zich gisteren morgen sterk uitgebreid. Vanmorgen staakten ongeveer drieduizend arbeiders. Tientallen schepen liggen te wachten om gelost te worden. Dezer dagen was het bekend geworden, dat enige havenbedrijven hun personeel een extra bedrag van honderd gulden hadden uitgekeerd. De arbeiders in de UW HAAR: TUBE 1.95 Coenhaven, die van hun i toelage eisten, gingen in staking, toen bekend werd. dal hun verzoek niet kon worden ingewilligd De bedrijven die door de staking gctrof- fcn werden, zijn de Stoomvaart mij. Ne- derland. de Hollandsche Stoomboot mij en de Koninklijke Ne^erlandsche Stoom- boot mij. De erkende vakbonden hebben zich niet achter deze staking geschaard. Gasten voor prins Bernhard, dit- vandaag zijn 50ste verjaardar vierde, arriveerden gistermiddar tp Schiphol. Op de foto prin- schwin en zijn vrouw prinre: Simune. Zij ontmoetten op de uchthaven de zoon uit het eerste huwelijk van de prinses, die uit Parijs overkwam. Op Schiphn arriveerden nog meer hoge gas ten: de Spaanse kroonpretendent, prins Juan Carlos, en zijn zuster prinses Maria del Pilar. Een nachtelijke ballonopstijging vormde het sluitstuk van het tuin feest, dat de jubilerende Haagsche Ballonclub haar leden aanbood. Twaalf minuten na de start van het landgoed Sorghvlietmoest Nini Boesman tegen de laatste duintop voor het Scheveningse strand een noodlanding maken. De ballon even voor het vertrek. Op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral is vanmorgen een raket gelanceerd van het type Thor- Able-Star met drie kunstmanen in zijn neuskegel. De kunstmanen zijn ieder in een baan om de aarde ge bracht. Een van de satellieten bevat de eerste kernbatterij, die ooit de ruimte is ingezonden. De bedoeling van de lancering is. 1 Bestudering van de mogelijkheid om in ruimtevaartuigen gebruik te ma ken van atoomenergie. Daartoe is de „Transit 4-a" gelanceerd (80 kg), waar in een kerntoatterij ter grootte van een flinke sinaasappel. De batterij Plutonium 238 in een zwaar metalen omhulsel dient als krachtbron voor de twee zenders en andere appara tuur. Er is voor gezorgd dat geen radiio-actief materiaal kan vrijkomen. 2. Meting van de radio-actieve straling van de zon. Daartoe is gelanceerd de „Grab" (25 kg) in de vorm van een zware kogel met gevoelige meetappa raten erin, die de gevolgen van zonne straling op de ionosfeer registreren. 3. Bestudering van het Noorderlicht en de straling in de Van Allen-gordel. Daartoe is gelanceerd de „Ingun" (18 met gevoelige instru menten er in ter registratie va intense straling in genoemde gordel, die rondom de aarde ligt. De lancering Is volgens plan verlopen. De raket verhief zich normaal en schreef een baan over enkele Zuid-Ame rikaanse landen, waaronder Cuba. Uitge zonderd Cuba had men die landen de lancering op de hoogte gesteld kreeg men toestemming om de raket o het rechtsgebied van die staten te sturen. Enige tijd na de lancering, die om streeks half zes Europese tijd geschiedde, werden reeds radio-seinen van alle drie satellieten opgevangen. Dat betekende dat de kunstmanen in hun baan w gekomen en dat de kerngenerator goed werkte. E.V.A. blijft nog voortbestaan De Europese Vrijhandelsassociatie E.V.A. zal in stand blijven totdat bevre digende regelingen zullen zün getroffen en wel om rekening te houden met de verschillende rechtmatige belangen van alle landen van de E.V.A. en hen aldus in staat te stellen mettertijd deelgenoot te zijn van een geïntegreerde Europese Dit is meegedeeld in het slotcommuni qué dat uitgegeven werd na de twee daagse conferentie van ministers uit de E.V.A.-landen. De Britse minister van handel, die voorzitter was. deelde gisteravond op een persconferentie mee, dat men spoedig op nieuw bijeen zal komen om vast te stel len of een enkele Europese markt, waar van alle E.V.A -landen deel uitmaken, tot stand gebracht zou kunnen worden door met de E E G. te onderhandelen over het lidmaatschap of over associatie. Deze conferentie zal waarschijnlijk >or eind juli in Genève worden gehou den. nadat de ministers welke Londen de hoofdsteden van het Britse Ge menebest stuurt teruggekeerd zullen zijn en Engeland in staat zal zijn te beslissen of het het lidmaatschap voor het Gemene best zal aanvragen. (Advertentie) W/AT ONS IN DE PRINS, die vandaag zijn vijftigste verjaardag mag vie ren, steeds w eer treft, is hoe zeer hij aan de functies die hij vervult en aan de woor den die hij spreekt de inhoud weet te geven van zijn persoon. Zijn plaats in ons volksleven, die van gemaal onzer Vorstin, zou een delicate zijn. Zij zou ertoe kunnen leiden, dat hij die haar bekleedt zich zoveel mogelijk onttrekt aan optreden naar buiten. Er zouden immers gemakkelijk fouten kunnen worden gemaakt. Prins Bernhard heeft laten zien, dat er andere en betere mogelijkheden zijn. Hij heeft aangetoond, hoe er, ook met stipte inachtneming van de constitutionele verplichtingen, alle ruimte is tot werkzaamheid, tot een leven van toewijding en van dienen, tot een ontplooiing van energie, tot een geven daarin van zichzelf. Daarom viert vandaag niet alleen het Koninklijk gezin, doch viert heel ons volk in grote dank en oprechte waardering dit blij gebeuren. Als man van stimulerende activiteit, als een onzer in blijde en droe ve dagen, als reizend ambassadeur voor land en volk over heel de wereld, als be giftigde met een helder inzicht in zake lijke mogelijkheden, als belijder niet in de laatste plaats van een stellige over tuiging, Iaat hij ons allen vandaag delen in de vreugden van wederom een jaar te zijn gespaard en van thans deze leeftijd te mogen hebben bereikt. De Prins een persoonlijkheid die aan functie en woord inhoud wist te geven. Hoe zeer dit laatste het geval is, blijkt hem en haar. die de vijftig toespraken doorleest, zoals zij, bij een grote verschei denheid van gelegenheden door de Prins uitgesproken, juist nu voor het Prins Bernhard-fonds door W. ten Have N.V. te Amsterdam voor iedereen verkrijgbaar zijn uitgegeven. Ons zelf vielen bij liet doorlezen twee dingen op. Of liever: drie. Daar is in de eerste plaats die verscheidenheid. Toe spraken voor de microfoon, niet zelden over gebeurtenissen in het Koninklijk ge zin: toespraken tot militairen, tot zaken lieden, tot journalisten, tot universiteiten en studenten. Maar en dit het tweede iedere toespraak met een inhoud, en met een eigen inhoud. En wat ons niet in de minste plaats trof: hoe vaak een schijn baar eenvoudig woord uitgroeide tot een getuigenis. Wij hebben als volk van Nederland vele redenen om dankbaar te zijn. Vandaag is een van deze redenen wel bijzonder duidelijk. „Mam. hebt u papa nog ergens voor nodig? Wij zouden graag willen, dat hij ons even naar het strand reed..,.' Wot nu in deze zomer heeft hef van ons land nog geen officiële merse dag gekregen, waarvoor de tem peratuur boven 25 graden Celsius moet komen. Hierin zal wellicht morgen verandering komen, want het gaat ook in het westen warmer worden. Vandaag zou 24 a 25 graden worden gemeten. Morgen is de temperatuur van 25 tot 27 graden mogelijk, zodat wij eindelijk van een periode met warm zomerweer mogen sprekenHet hogedrukcentrum ligt boven Duitsland en geeft nu in het grootste deel van Europa aanleiding tot zonnig zomer weer. Eerst tijdens het weekeinde kan de kans op een warmte onweer gaan toenemen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog, zonnig en warm weer. Weinig Rapporten hedenmorgci wind. (Opgemaakt 11.15 uur). Strandvertvachting Ook morgen zonnig en zomers strand- 8tatlon weer. Een zwakke zuidelijke wind, tem peratuur overdag 23 tot 25 graden. Voor- uitzichten: enkele dagen fraai strand- YDSfhurff ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 4.23, onder 21.04 i naan op 22.28, onder 6.48 uur. 5 juli Laatste Kwartier Tendens: «tijgend HET WEER IN EUROPA zeven uur gevers) Verwachte het hele graf ratorium va Esch, \mersfoort v TIET Romeinse graf dat vorige maand door (eerd de Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek in samenwerking met de genie („operatie taartschep") met zoveel omzichtigheid uit het Brabantse zand is gehaald, heeft de wetenschapsmensen takelde blok zand voor grote raadselen gesteld, vermogend Romein uit de dienst in thans getranspor- spectaculaire gevonden, ondsten te doen, tot nu toe heeft gelegen, zijn zelfs geen sporen van deert men uit menselijke resten gevonden het zijn laatste zijn er ditmaal (uitgezonderd de buitenwereld zeker niet gevonden, ccn kleine kruik) helemaal spectaculair, maar weten- wordt aangenomen, niet bij, zegt prof. dr. J. E schappelijk gezien toch niet nog iets wordt Bogaers, conservator bij de eleurstellend. een vrouw dienst. Wél een grote hoe- Overigens is het onderzoek Dat conclu- veelheid organische kurk- van de zandmassa nog niet aangetrof- achtige voorwerpen. Maar helemaal voltooid. Een ge- wat voor voorwerpen dit deelte van het zandblok moet zijn, weten we niet. nog worden ontleed. Maar, We hebben hier te maken zegt prof. Bogaers, de kans met een zeer eigenaardig dat nog menselijke resten zes vorige graven graf, dat volkomen afwijkt zullen worden aangetroffen hebben gevonden, van de vorige graven. Voor is zeer gering. fen kralen armband Glas- en aardewerk, ijze ren, koperen en barnstenen siervoorwerpen, zoals we de in Esch Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Madrid Mallorca

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1