Ilicuiuc feiinctfe (Èourant Frankrijk trekt divisie uit Algerije terug I I I I I hamol weer vandaag! Commentaar Ex-hospitaalsoldaat had kliniek NIEUWS in één oogopslag 8 I I BON Nasution naar Neurenberg Kinderbijslagwet maakt nu zeker een kans Duitse mijn ontploft aan boord van kotter Grote ravage - geen gewonden Monument op caisson WOENSDAG 28 JUM 1961 KANTOREN: Steenstraat 57. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDIENSTbezorging 1819 i ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12210 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD Hoofdredacteur: tn. B. DIEMIB „Staateostlclj is afjebleuctt mgn hert ia tegtjenspotT Requisitoir i duurde een dag Zie pagina 7 President De Gaulle heeft besloten een divisie uit Algerije terug te trekken. Er zullen er meer volgen. De besprekingen met de Algerijnse nationalisten zullen worden hervat. Leveren zij niets op, dan zal het land worden verdeeld. Hoewel uit de redevoeringen namens de acht fracties in de Tweede Kamer nog geen conclusie kan worden getrokken om trent het uiteindelijk lot van het wetsontwerp Algemene kinder bijslagverzekering, kan worden gezegd, dat de kans op aanvaar ding eerder groter dan kleiner is geworden. Bij het demonteren van een oude Duitse mijn op een Urker kotter in de haven van IJmuiden heeft zich een ontploffing voorgedaan als gevolg waarvan de inhoud is ontbrand. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De kotter is voor een groot deel uitgebrand. In een rumoerige vergadering van het Europese parlement in Straatsburg zijn tenslotte de moeilijkheden, die waren gerezen tussen de Nederlandse afgevaardigde jhr. Van der Goes van Naters en de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spierenburg geregeld. In de Eerste Kamer heeft minister Zijlstra verklaard, dat niet bij voorbaat de gedachte van een gemeentelijke belastingheffing voor het bedrijfsleven mag worden verworpen. Op zijn depar tement is men op een wetsontwerp aan het studeren. Minister De Pous heeft in een vergadering van de chr. Midden standsbond gezegd, dat de regering beslist niet een „belofte- politiek" voert, maar dat haar beleid gericht is op de lange termijn. De voorzitter van de C.B.T.B., mr. Biesheuvel, ziet geen reden tot pessimisme voor de land- en tuinbouw. De oorzaak van veler onbehagen zoekt hij vooral in de politieke, economische en sociale revolutie, waar de agrariërs zich doorheen moeten worstelen. nt heim Vex! :n her Vex valt I I „Vogelman" uit belofte T^RGENS in Frankrijk woonden twee broers, Guy en Gérard Masselin. Guy, de oudste, was be zeten van een idee, een idee dat al vele eeuwen lang mensen heeft gefas cineerd: te kunnen vlie gen als een vogel in de lucht. Gérard had er min der belangstelling voor. ook al was hij er niet af kerig van en volgde hij prestaties van zijn broer met grote interesse. Guy kwam inderdaad tot prestaties: in zijn speciaal geconstrueerd „vogelpak" waagde hij vluchten van soms aanzienlijke hoogten en als gevolg daarvan werd hij een bekend man. Maar zoals zoveel mensen die door een idee zijn gegrepen: soms greep de angst hem aan dat hij zijn werk niet zou kun nen afmaken. Dat hij op een kwade dag zou verongeluk ken en niet zou kunnen be wijzen datgene te hebben gevonden waarnaar mensen door de eeuwen heen hebben gezocht: op eigen kracht te kunnen vliegen. En dus «loot hij een overeenkomst met zijn jongere broer: als hij, Guy, ooit mocht veron gelukken dan zou Guy met het vliegen doorgaan en trachten te bereiken wat Guy niet meer gekund had. Twee weken geleden is Guy Masselin verongelukt: tijdens een demonstratie stortte hij neer. En nu ls Gérard bezig zijn belofte in te lossen: nauwelijks tien da gen na het ongeluk maakte hij zijn eerste „grote vlucht" van een hoogte van liefst 25 meter. En hij kwam veilig aan de grond! Of hii nu ook op de zelfde wiize de smaak te pakken heeft gekregen en met dezelfde overgave zal doorgaan de tijd zal het De vraag dringt zich op hoe men moet denken over zo'n belofte, waaraan toch aanzienlijk levensgevaar is verbonden. Wij verdiepen er ons niet in van u vragen we een veel simpeler en naar ons besef ook zinrijker belofte: laat niet iedere dag tevergeefs de bon in uw krant staan afgedrukt. Vul eens één keer die bon in! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Ala bewtJi van dankbaar held oweraljda ontvang tb graag het boek lip- Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) De Indonesische minister van verdedi ging, generaal Nasution, is gistermiddag van Bonn naar Neurenberg vertrokken voor een bezoek aan militaire bases en Industriële ondernemingen. Het West- duitse ministerie van buitenlandse za ken deelt mede, dat minister Von Bren- tano alleen algemene politieke gesprek ken met Nasution heeft gevoerd en men wilde niet zeggen of Nasution heeft ver zocht om steun inzake Nederlands Nieuw- Guinea. West-Duitsland houdt zich hierin volkomen afzijdig en men kan ook niet verwachten dat het openlijk een stand punt zal bekend maken. PRESIDENT DE GAULLE heeft gisteren op een tuinfeest, dat hij parle mentsleden in de tuinen van een Parijs paleis heeft aangeboden, ver klaard dat hij besloten heeft een Franse divisie uit Algerije naar Frankrijk terug te brengen. Hij voegde aan deze mededeling toe: „En wij zullen op deze voet doorgaan." het jaar zijn opgelost, want daarna komt Europa aan de beurt". De senatoren en afgevaardigden die de opmerkingen van De Gaulle aanhoorden, verklaarden dat hij daarbij kennelijk dacht aan de verwikkelingen rondom Berlijn, die mogelijk tegen het einde van dit jaar naar een hoogtepunt zullen gaan. In antwoord op andere vragen over Algerije verklaarde De Gaulle: „Zoals de zaken thans staan, heeft Frankrijk Al gerije niet nodig. Het is aan de Algerij- te zeggen of zij Frankrijk nodig hebben. Wanneer zij de banden met ons land in stand willen houden, zijn wij bereid ze vaster aan te halen. In antwoord op vragen van afge vaardigden gaf de president te ken nen dat de vredesbesprekingen met de Algerijnse rebellen zullen worden hervat en men moet maar afwachten wat er dan uitkomt. De president zei, dat wanneer het overleg niets oplevert, er een verdeling zal wor den uitgevoerd. Het zal dan nood zakelijk zijn een aantal mensen te verplaatsen, maar wellicht tijdelijk. De Franse president verklaarde ook: „Het Algerijnse vraagstuk moet zo spoe dig mogelijk, liefst voor het einde van K.V.P., A..R en misschien P.v.d.A. vóór (Van onze parlementsredactie) A LLE ACHT Tweede-Kamerfracties hebben gisteren, tijdens de eerste ronde van het Kamerdebat over het ontwerp Algemene Kinder bijslagverzekering, hun standpunt ten opzichte van dit veelbesproken wetsvoorstel uiteengezet. Hoewel uit de verschillende betogen nog geen enkele definitieve conclusie omtrent het uiteindelijk lot van de A.K.W. kan worden getrokken, mag toch wel worden gezegd dat de kans op aan vaarding ervan gisteren eerder groter dan kleiner is geworden. Als de regering deze wensen afwijst met de eerstgenoemde zal dat hoogst waarschijnlijk wel het geval zijn kan de PvdA-fractle dit natuurlijk aan grijpen om tegen de hele AKW te stem- dle er dan niet komt. Het is ecb- de gematigde rede van de heer Berger, zeer de vraag of de socialisten dit zuilen doen. Zij weten dat in dat geval het com promis van de 4 regeringsgezinde frac ties ter tafel komt. De heer Berger heeft dit compromis gisteren te vuur en te zwaard bestreden. Daarentegen be loofde hij de AKW „op zijn eigen, so ciale verdiensten te zuilen beoordelen". Het is dus zeer wel mogelijk, dat de PvdA, gesteld voor de keuze tussen een politiek en zakelijk verwerpelijk geacht compromis en een onvolkomen, maar qua opzet bevredigende AKW, voor het laatste zullen kiezen nu er voor haar aan een verwerping van de AKW toch geen politiek voordeel meer valt te be halen in de vorm van een kabinetscrisis. Het ontwerp zal worden aanvaard wanneer het een meerderheid krijgt van KVP, PvdA en AR. Welnu, de KVP en de overgrote meerderheid van de AR-fractie hebben reeds on omwonden verklaard, dat zij straks vóór zullen stemmen. Van de PvdA- fractie, die het lot van de A.K.W. in handen heëft, kan dit nog niet wor den gezegd, maar de socialistische woordvoerder, de heer J. J. A. Ben- ger, heeft gisteravond toch zoveel vriendelijke dingen over de regeling gezegd, dat de voorstanders ervan zeer optimistisch zijn geworden. Misschien zullen de socialisten hun de. finitieve houding tegenover het ontwerp laten afhangen van het al of niet inwil ligen van enkele door de heer Berger geuitte wensen. Deze wensen worden, zij het minder geprononceerd, gedeeld dooi KVP en AR. Indien ze worden vervuld, zal de AKW voor vele tegenstanders minder onaantrekkelijk worden. Ze komen op het volgende neer: 1 De AKW moet gewijzigd wor- A den, dat niet alleen de loontrek- kenden maar ook de zelftandigen de bij slag ontvangen vanaf het eerste kind in plaats vanaf het derde. Het bezwaar, dat zodoende de totale premielast te zwaar wordt, kan worden ondervangen door de regeling althans gedeeltelijk te financieren via een aanvullende bijdrage uit de algemene middelen. KVP en AR willen van deze wens thans geen halszaak maken. Desnoods gaan ze akkoord met de beperking van de bijslag voor zelf standigen tot derde en volgende kinde- o De kinderbijslagen dienen waarde- vast te worden gemaakt; ze moeten m.a.w. automatisch gekoppeld worden aan de loonontwikkeling. o De premiebetaling voor de loon- trekkenden zal in haar geheel, dus ook voor derde en volgende kinderen door de werkgevers dienen te geschie den. Handhaving van het huidige systeem van „ontzichtbaar maken van de premie" heeft oim. grote psycholo gische voordelen. (Advertentie) 58936 is het nummer van ning. Als u daarop vóór 1 juli het abonnementsgeld voor het 3e kwar taal 1961 f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Drie bewindslieden in grote con centratie: staatssecretaris Veld kamp, minister Van Rooy en staatssecretaris Van den Berge tijdens het kinderbijslagdebat in de Tweede Kamer. Intussen meent men in Franse kringen te weten dat de onderhandelingen in Evian-les Bains misschien volgende week weer zullen kunnen beginnen. De Fran sen zijn van mening dat de onderhande lingen niet op dezelfde basis moeten be ginnen, daar een mislukking dan weer onherroepelijk komt opdagen. Zij willen daarom de grote problemen niet van een algemene maar van een technische kant benaderen. Als men daar namelijk tot een akkoord zou kunnen komen, zou een politieke overeenkomst gemakkelijker volgen. Aanmaningen in gesloten envelop Tot nu toe verzendt de belastingdienst aanmaningen inzake niet-tijdige betaling van belasting, premie en schoolgeld op open kaartformulieren. Ingevolge een be slissing van de staatssecretaris van finan ciën zal hierin van 1 september af ver andering worden gebracht De aanmanin gen zullen dan in gesloten vensterenve- loppen uitgaan. Koeweitse leger aan de grenzen Gisteren is In Koeweit de noodtoestand afgekondigd. Abdel Aziz Hassan, de di recteur van bet onderwijs, maakte be kend, dat het leger bevel heeft gekregen zich naar de „frontlijnen" te begeven om bewegingen uit Irak of een plotselinge Invasie tegen te gaan. Hassan bevindt zich in Cairo, om een aanvraag van Koeweit voor lidmaatschap van de Arabische Liga te behandelen. Intussen heeft de Verenigde Arabische republiek te verstaan gegeven tegen een annexatie van Koeweit te zijn. De mi nister van staait. Kader Hatem verklaar de, dat hij hoopte op een vredaarna op lossing van het geschil. Hij achtte het ondenkbaar, dat twee Arabische staten met elkaar zonden gaan vechten over Arabisch land. De Sjeik van Koeweit, die zijn bezoek aan de Libanon hoeft af gebroken, heeft in een brief aan de Ara bische Liga, de aanspraken van Irak scherp veroordeeld. Morgen hoopt prins Bernhard vijftig jaar te worden een dag van vreugde niet alleen voor het Koninklijk gezin maar ook voor het I gehele Nederlandse volk. Jan Sterk maakte onlangs dit wel ge- I slaagde portret. Gisteravond werd het gehele ha vengebied van IJmuiden opgeschrikt door een felle explosie en een hoge steekvlam. De ontploffing bleek zich te hebben voorgedaan aan boord van de 43 ton metende Urker motor- kotter Urk 18 De Onderneming, die gistermorgen op de Noordzee een Duitse zeemijn had opgevist 's Middags was reeds gebleken dat het demonteren van deze mijn bijzon der lastig was. Het was een Duitse zee mijn van een speciaal type dat bijns niet is te demonteren. Omstreeks half tien ontstond aan boord van de kotter grote consternatie toen bleek dat de lading begon te ontbranden. Zowel de Urker bemanning als de leden van de mijnenopruimingsdienst sprongen zo gauw mogelijk aan land en liepen snel weg om een goed heenkomen te De omgeving was afgezet door de po litie. Er volgde zeer snel een grote steek vlam die gepaard ging met een doffe knal. Allen hadden reeds een goed heen komen kunnen vinden, zodat niemand van de opvarenden en van de Mijnenop ruimingsdienst werd gewond. De Onder neming stond kort na de explosie In lich terlaaie. Het was de IJmuidense sleep boot Stentor van N.V. bureau Wijsmul ler die als eerster ter plaatse was en on middellijk de assistentie kon verlenen. Later lsook de Veisener brandweer -er plaatse gekomen. De schade aan boord van de Drk 18 ls groot. IJzeren balken van het dek en ook de ijzeren laadboom sijn geheel doorgesmolten. Aan dek van de kotter ligt nog een deel van de •He voor een deel open gesprongen ls. Een groot stuk van de verschansing de Urk 18 is geheel weggeslagen- (Advertentie) TN ZIJN REDE voor de C.B.T.B. (zie A elders in ons blad) heeft mr. B. W. Biesheuvel in alle openhartigheid een aantal behartigenswaardige opmerkingen gemaakt over de positie van de landbouw in deze tijd. Er is binnen de landbouw wel onbeha gen, onzekerheid en vrees voor de toe komst. Er zijn trouwens problemen te over. zoals op technisch, economisch en sociaal terrein. Daar is de industriële ontwikke ling, daar zijn de loonstijgingen buiten de landbouw, daar is de vijfdaagse werk week alles problemen die het boeren bedrijf in gedrang brengen. Van de landbouw wordt gevergd, dat hij niet achterblijft, zulks te minder nu land- en tuinbouw in toenemende mate verweven raken met andere sectoral van het Nederlandse bedrijfsleven. Wat ons nu in de rede van de voorzit ter van de C.B.T.B. treft, is zowel de scherpe tekening van de situatie, waarbij de werkelijkheid niet zachter wordt ge tekend dan zij verdient, als de bereidheid om de vragen aan te vatten. Gewezen mag trouwens worden in deze rede op de in drukwekkende prestaties, als door deze zelfde Nederlandse landbouw in de afge lopen tien jaren reeds geleverd, en die geen reden tot zwartgallig pessimisme geven. Met grote vakkundigheid en met vertrouwenwekkende kennis van zaken worden in deze rede de problemen gesteld. Beklemtoond wordt, dat de landbouw, eenmaal een geïntegreerd deel van de he dendaagse samenleving zijnde, de verplich tingen welke daaruit voortvloeien niet mag ontgaan. Ook bijvoorbeeld niet voor wat betreft de verkorting van de werk tijd, zoals deze zich allengs binnen geheel ons maatschappelijk bestel voltrekt. Dat de landbouw, gezien de problemen waarmee hij te maken heeft, toegeruste boeren en tuinders alsmede slagvaardig organisatieleven vereist, is buiten kijf, ?n het wordt door deze voorzitter dan ook met zoveel woorden gesteld. Van waarde Is in dit verband zijn opmerking, dat de organisatie zich in de komende tijd nog meer zal gaan bezighouden met dienst betoon en voorlichting aan de individuele leden. De landbouw moge het in deze tijd van ontwikkeling niet gemakkelijk hebben, weerloos staat hij niet, in het bezit van een krachtige en waakzame organisatie, op haar beurt door een energiek en tot zijn taak bekwaam voorzitter geleid, die er overigens geen geheim van maakt, dat hij als de stuwende kracht in dit mensen leven kent de gerechtigheid, liede en ge nade van God. (rwa) een van de caissons Schelphoekgat op Schouwen-Duiveland werd gesloten, zal waarschijnlijk het na tionale monument ter herdenking van de rampslachtoffers worden geplaatst. Dit deelde de burgemester van Wester- scnouwen, jhr. R. J. H. Q. Roëll mee. tijdens een excuraie die raadsleden door ie gemeente maakten. Vijf Britse geleerden in Poolzee verdronken Vijf leden van een Britse wetenschap pelijke expeditie zijn maandag in de Poolzee bij het eiland Jan Mayen ver dronken. Zes geleerden waren in een plasticboot een baai over gestoken voor ontmoeting met vier andere leden de expeditie. Door een hoge golf sloeg het bootje om en alle inzittenden en het materiaal verdween in de golven. Dr. Frank John Fitch was de enige die dc kust kon bereiken. Onmiddellijk ver trok een reddingsploeg, maar alleen da boot en een tas met gereedschap werd gevonden. TTE depressie waardoor het weer fn ons land tijdelijk werd i stoord is naar de Botnische Golf ge trokken, maar een nieuw hogedrukge- bied brengt weer een herstel in de weerstoestand. Dit hogedrukgebied is ongeveer langs de 50ste breedtegraad de oceaan overgestoken en heeft vanmorgen het Kanaal bereikt. Morgen wordt het hogedrukgebied met een luchtdruk van bijna 1030 mb in zuid Duitsland en het Alpengebied verwacht. Er wordt vooral in de hogere luchtla gen, warmere lucht aangevoerd zodat de temperaturen de neiging vertonen weer te gaan stijgen. Een depressie die b\j IJsland aanzienlijk is uitgediept ver andert weinig van plaats en heeft daar- door nog geen betekenis voor het weer 1 in west-Europa. Er heerst nog altijd tro pische hitte in Italië, de Balkan. Polen IIT7rri w;rrn rimrvr» en zuid-Rusland. Algemeen worden daar HET WEER IN EUROPA temperaturen van 30 tot 35 graden ge- meten' Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot donderdagavond: Droog en overwegend zonnig weer. Ieta hogere temperaturen dan vandaag. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuid. SUUon (Opgemaakt 11.15 uuri. Tendens: stijgend ZON EN MAAN Donderdag: zon op 4.22, onder 21.04 uur; maan op 21.43, onder 5.36 uur. Laatste kwartier 5 julL Strandverwachting Ypenburg Morgen droog en vrij zonnig strand- viiss weer met een zwakke tot matige zuid- £®ld® westen wind. Temperatuur 17 tot 18 gra Vwföte zonnig en iets i ■TEN OPLICHTER, die tien handeld. Hij is gearresteerd Honda enige tijd medische omgeving van Tokio gewerkt, toetreding tot het verbond jaar lang met succes zich wegens overtreding van de colleges gelopen, nadat hij Volgens persberichten was van artsen. Een professor voor arts heeft uiteeeeven raedische en de wet in de oorlog als hospitaalsol- Honda zeer gezien bij zijn van de universiteit waar hij I - °P dc verdovende middelen, daat had gewerkt. In 1951 patiënten. De twee artsen tou hebben gestudeerd heeft ls in Tokio gearresteerd. Hij 3ej,a)vc Honda waren er hceft hi^ door de 033,11 °P die onder hem werkten had- navraag gedaan bij de had een eigen hospitaal en noe twee artsen> dic wel te geven van een afgestu- den wel gemerkt dat hij zeer universiteitsadministratie en chirugie wist, ontdekt dat hij nooit is afge- had een eigen hospitaal en DOf, twec artsen^ die wel te geven van een afgestu- den we verrichtte ook chirurgische recht hadden op deze titel die,,naar Formosa ueinig Stockh. Oslo Kopenh. Aberdec: Grenoble Nice Berlijn Genève Wenen ingrepen. Sedert de 35-jari- en drie verpleegsters. Toen was vertrokken, een diplo- maar hadden nooit vermoed studeerd. De politie heeft te Sadao Honda in [ebroari H°nda slerie van volkgezondheid, „„„de. constateren"waarin de pa zijn eigen hospitaaltje open- het hospitaaL r liJn eigen hos- Zijn ontmaskering kwam, tientcn nadelige gevolgen de, zijn er 900 patiënten be- pitaal stichtte, had hy in toen hij niet in staat bleek hebben ondervonden van de Volgens de politie heeft verscheidene klinieken in de om referenties te geven voor behandeling. - h\ S 5? SE "3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1