Betoverende romantiek wordt tussen politieke molenstenen fijn gewreven r Mr. dr. S. J. R. de Monchy zondagavond overleden BARON BLUF Het Laos van heden is reeds verleden Land zonder levensvatbaarheid te zwak om neutraal te zijn JONGEN Pantser 9.95 PIECK ACCURAAT MEISJE Koerier OUDE KRANTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 27 JUNI 1961 (Van onze speciale verslaggever) \7"IENTIANE. Als de nacht snel over Laos is gevallen, en tientallen cicaden na korte bescheiden aanloopjes op hun trommelvlies hun in dringend cirkelzaag-achtig lied laten snerpen, terwijl bleke gekkos langs de nog warme wanden flitsend een maal insecten verschalken, kruipt de geheimzinnige en toch bijna lieflijke rust over het geplaagde land. In de buitenrand van de vrijwel onverlichte steden is het of de moei zaam teruggedrongen „brousse" met zijn zoete geuren en zijn onolaatsbare, maar betoverende geluiden in minder dan een kwartier tijds het gehele ver loren terrein weer herovert. Groep jes inheemse paalwoningen, waaruit schaars licht naar buiten valt, zijn plotseling weer geïsoleerde dorpen geworden, waar een soms ademloos gespannen, maar meestentijds scha terende menigte dwars over de weg gehurkt zit voor een met kakelbonte draken en goden gesierd lappendecor. Ervoor, maar met evenveel gemoeds rust er achter wordt in het licht olielampen een Chinees aandoend Taalstuk op de planken gezet, compleet met laaghartige verleiders, manhaftige edele minnaars, draken en andere ge drochten, maar vooral adembenemend lieftallige maagden. Een halfnaakte don kere schaduw wierp een lap op de grond en beduidde me naast hem neer te zak ken. En voor ik het wist zat ik, onder het genot van zuurstok-rose brose lek kernijen ijskoud vruchtvlees van verruk kelijke mangistans, en van in dit land waar men water toch als de pest moet wantrouwen hoogst bedenkelijke lau we drankjes mee te gniffelen om dt dorzichtige poetsen die de afzichtelijke schurk aan gene zijde van het voetlicht werden gebakken. In het holst van de stad, waa: brousse geen kans meer krijgt zich de nacht te nestelen, tilden intussen als iedere avond zorgzame moedertjes hun slapende spruiten van het trottoir om ze diep in de winkél op een deken te vlijen, terwijl mannen hun even dierbare auto's tussen de opzij geschoven koop waar naar binnen manoeuvreerden, om vervolgens de ijzeren schuifhekken dicht te trekken en zich ook ergens op de grond uit te strekken. In een van twee of drie nachtclubs wiegden verleidelijke, consumptie sti mulerende taxi-girls na twee of drie wilde westerse dansen, met serene be wegingen van sierlijke handen n slanke •armen en met zedig neergeslagen ogen, In Indias aandoende dansen rond ijverig, maar onbeholpen imiterende mannetjes. In de schamele plaatselijke bioscoop, waar een speciaal voor het oosten in het Hollywood van Singapore gemaakte draak vol mollige slavinnen en sadisti sche rovers tot een edel einde werd ge voerd. verkeerde een goed deel va] olaatselijke jeugd als elke avond ii eens oorverdovende en mateloze opwin- iing dan weer verstilde zaligheid over le verbluffende tonelen op het witte loek. TROPISCHE FLIRT Nog later op de avond, met een jonge Laotiaan door de bijna aardedonkere nacht buiten de stad slenterend in de richting van een afgelegen kampong, hoorde ik ineens boven de cacafonie van Dndefinieerbare geluiden van de tropi sche nacht, wel twee of drie zwevende nelodieën uit instrumenten, die nu eens ian een hoge zuivere fluit, maar een volgend ogenblik aan een orgel deden 1 enken. Khena's. verklaarde mijn kleme ■riend. Ik herinnerde me het grappige olaas-instrument, een soort van dubbele Pansfluit van tweemaal acht dunne lamboe-pijpjes als een stel orgelpijpen n lengte groeiend van dertig centimeter ot meer dan een meter, en bijeenge- souden door een met was bevestigd nondstuk. Ragfijn klonken de melodieën !oor de nacht. Soms opgetogen, wild, naar vooral vleiend en meestal bijna smekend. Het was het uur waarin de ohoebao. de gerijpte knaap, de phoesao zijner dromen, met geïmproviseerde me lodieën en spontaan opwellende poezie zijn diepere gevoelens verraadt in, naar ik mocht begrijpen, de doorgaans niet ij dele hoop tijdelijk of voorgoed haar gunsten te verwerven. Het schijnt een mverwoestbare Laotiaanse traditie, dat ds de ouders gaan slapen de phoesao, de neisjes van 16 jaar en ouder, alleen wor- len gelaten in de veranda van de op oalen staande woningen; alleen met de soop dat het geluid van het spinnewiel :al worden gehoord door het oor waar voor het is bestemd. WAKKERE OMA Het verhaal deed mij denken aan de iets meer prozaïsche opkamertjes met hun uitnodigende vrijersraampjes in Staphorst en Rouveen. Dezelfde prak tische tolerantie, maar hier omrankt met een subtiel poëtisch spel van verovering en overgave-volgens-plannen. Zó volgens de plannen, dat indien een te bedrem melde phoesao in haar verwarring al eens naar haar versvoeten moest zoeken, niet zelden een ongeduldige grootmoeder door de dunne bamboewand uit haar eigen zoete herinnering een passende strofe scijnt te souffleren. Mijn jonge begeleider scheen uit er varing te spreken, verried de glimlach die doorklonk in zijn stem. Ik moest denken aan het verslag dat in het perscentrum in hotel Constellation een Frans correspondent me had ge daan van een gesprek dat hij in het Pathet Lao-gebicd niet lang te voren met Quinim Pholsena had gehad. In de neutralistische regering-Souvan- na Phouma die door de rebellerende pa rachutisten-kapitein Kong Le in augus tus in het zadel was geholpen, had de intelligente neutralist Ph. Bolsena, leider' van de neutralistische partij als enige man van links, de portefeuilles van bin nenlandse zaken en voorlichting beheerd. Toen Phouma in december al zeer vroeg tijdig voor de troepen van Phoumi was gevlucht was Quinim, wel erg toevallig, net op hetzelfde ogenblik waarop de Russen een grote hoeveelheid kanon nen en wapens op de primitieve lucht haven van Vientiane uitlaadden, uit het communistische centrum Hanoi op de zelfde luchthaven teruggekeerd. Maar toen Phoumi niettegenstaande de bom bardementen van de Russische kanonnen Vientiane voor het anti-communistische :omité van Prins Boun Oum veroverde, verdween Quinim Bolsene naar achter de Pathet Lao-lijnen in het noordoosten en alles wijst er op, dat met hem wel de laatste neutralist in Laos partij had ge kozen. Wie hem kenden verzekerden dat de sprong niet groot was geweest, wel geen grote innerlijke spanningen zal hebben opgeroepen. Maar hoe dat zij. dat de verbitterde Quinim zijn draai heeft genomen verried alieen al het bekende jargon, waarin hij mijn collega had toe gebeten: „het Laos waarvan jullie hou den is het land van liefde, drank, prinsen en armoede; dat Laos zal mét jullie ve dwijnen!" Is er in Laos geen plaats meer vo de betoverende liefdes-rite? Ik moest er aan denken, toen ik in 1 lauwe nacht de zoete vleierijen uit Khena hoorde vloeien. VERDEELD WESTEN Laos staat voor een aantal gesloten deuren en over één der drempels zal het moeten gaan, of het wil of niet, zonder kans op terug. Maar wie zal zeggen wat die stap over die ene drempel zal leiden? Terwijl de golf van communistisch ge zinde strijdkrachten over een breed front uit de bergen naar de smalle vruchtbare strook langs de Mekong op rukte om de communistische onderhan delingspositie te ondersteunen., lag het westelijke kamp, waartegen de pro- westerse regering in Vientiane leunt uiteen. De toch al weinig strijdlustige regeringstroepen werden dagenlani verwarring gebracht door even perti nente als steeds weer ongemotiveerd blijkende uitspraken van Britse diplo maten, die bijna tien dagen lang voor elke volgende dag een oproep tot staken van het vuren in het vooruitzicht stel den. Toen ten slotte de, door de snelle opmars van de door Viets versterkte Pathet Lao, zeer verontruste Amerika nen de regering Boun Oum beduidde hun onverwijld jjit te nodigen tot militai re bijstand, en reeds de volgende dag in keurig geperste uniformen gestoken Ame rikaanse militairen met helicopters naar de linies gingen, was de Britse gemeen schap in Vientiane daar zo hoorbaar over geërgerd, dat de correspondent van een gerenommeerd Brits persbureau het bp- stond om in een omstandig bericht aan de wereld te melden, dat er op alle fronten in Laos een volmaakte rusx heerste. Slechts in één laatste door het voorafgaande al- gediskwalificeerde zin werd terloops meegedeeld, dat de mi nister Sopsaisan in een persconferentie had gemeld dat de Pathet Lao. gesteund door grote aantallen Vietminh troepen.- en massale aanval had ingezet Toen ten slotte de Brits-Russische oproep tot staken van het vuren met veel vertraging toch kwam, bleek, dat in str(jd met de Brits-Amerikaan se afspraken, dat staken der vijande lijkheden toch weer niet onmiddellijk effectief te gaan worden, waardoor de Pathet Lao door kon drukken tot het haar alleszins paste te stoppen. „Het lijkt wel of de Britten indertijd met hun pressie ten gunste van de topcon ferentie nog altijd niet genoeg leer geld hebben betaald", zei me een ver. ontwaardigde Amerikaanse diplomaat. De Britten van hun kant verweten de Amerikanen, dat die ten slotte zelf de Russen het voorwendsel hebben ver schaft voor hun openlijke inmenging in de strijd, door de Amerikaanse wapen- steun aan de strijdkrachten van Phoumi Nosavan, die Phoumi in december in staat stelde het neutralistische regime van Prins Souvana Phouma uit Vien tiane te verjagen. Hoofdschuddende Fransen namen daar zo'n beetje een middenpositie bij in. „Engeland", zei me een verbitterd Laotiaans minister, „wenst voor Laos geen man te offeren, zelfs al zou dat betekenen dat we geheel door de communisten worden overspoeld. Het zal met een neutralistische schijn-oplos- sing genoegen nemen, en het resultaat zal zijn, dat binnen twee jaar Laos ge ruisloos achter het bamboegordijn zal zijn verdwenen". 64.000 DOLLAR-VRAAG De 64.000-dollar-vraag is, hoe maak je een gegarandeerd neutraal Laos indien gegeven is dat: de westelijke garantie-verschaffers al bij voorbaat verdeeld zyn: er onder de politici in Laos, be schikbaar voor de vorming van een re gering, niemand van enig formaat is die als werkelijk neutraal kan worden be schouwd en bij voorbaat vast staat dat de communistisch gezinde zo niet ge schoolde politici een aantal sleutelposi ties in die regering zullen opeisen: het met enorme rijsttekorten kam pende Noord-Vietnam zich door Laos' neutraliteit nooit zal laten weerhouden Laos als doorgangsgebied te gebruiken voor infiltratie in de rijke rijstschuur Zuid-Vietnam, waar Ho Chi Minh het fel-anticommunistisch bewind van presi dent Ngo Dinh Diem ten val hoopt te brengen: er geen redelijke kans is dat de lange grens van Laos met het con pistische gebied ooit behoorlijk tegen voor Laos zelf bedoelde infiltratie kan worden afgesloten: de economie van Laos, sinds jaren dreef op een enorme in hoofdzaak mili taire Amerikaanse hulp en aan ernstige twijfel onderhevig is. of het Ameri kaanse congres bereid zal zijn verge lijkbare hulp te geven aan een met com- Ned. piloot kwam in Katanga om De 23-jarige Nederlandse vlieger L. Koch is vrijdag omgekomen toen een door hem bestuurd straalvliegtuig van de Katangese luchtmacht in een buiten wijk van Elisabethstad verongelukte. De piloot was gehuwd en had één kind. Het toestel, 'n Fouga „Magister", vloog in formatie toen het ongeluk gebeurde. Ook kwam een politieman bij het on geluk om het leven. Ballon bereikte een hoogte van 27 km Een tros van acht ballonnen met een ladóng van 200 kg aan wetenschappe lijke instrumenten heeft een hoogte van 27.000 meter bereikt. De proefneming werd gedaan door de Franse sterrenkun dige Dollfuss op 150 km buiten Parijs, in het kader van het wetenschappelijk program 1961 van het comité voor ruim te-onderzoek. De proef diende ter voor bereiding van een tweede waarbij, over twee a drie weken, een gondel van 600 kg met Dollfuss zelf er in, aan een tros van dertig ballonnen, de lucht in moet. De sterrenkundige hoopt dan in het bijzonder waarnemingen te kunnen doen omtrent de atmosfeer van de pla neet Venus vanaf een hoogte van 25 ki lometer. Bij de proefbleek het systeem van de ballonnen-tros te voldoen. De instrumen ten. waaronder enkele camera's en een radiozender, kwamen een 60 km van het Dimt van opstijging neer en werden door een hefschroefvliegtutg opgehaald. munistisch gezinde ministers doorspekte neutrale regering; als de enkele tienduizenden Laotia- nen, die dankzij de Amerikaanse hulp aan een betrekkelijk redelijk levenspeil gewend zijn geraakt, naar hun dorpen zouden terug moeten, of in de steden moeten verpauperen, Laos wijder dan ooit voor het communisme komt open te liggen; al bij voorbaat vast staat, dat het op dit punt verdeelde westen als Laos in de toekomst geruisloos van binnen uit wordt gecommuniseerd, geen hand meer zal kunnen uitsteken om het te voor komen. GEEN SINECURE „Dit Laos zal met jullie verdwij nen!" Er is een kwade kans, dat Blnim Bolsena's dreigende profetie bewaarheid zal worden. Voor een le vensvatbare neutraliteitspolitiek die bestand is tegen de wrijving tussen Oost en West, moet men als Oosten, rijk beschikken over ervaren, vastbe sloten, niet-verdeelde, intelligente en onkreukbare politici en moet men kun nen steunen op een economie, die zo. veel levenskracht heeft dat de bevol king niet door ellende radicaliseert Neutraal zijn is geen sinecure. In Laos is echter praktisch geen van de voor. waarden voor een levensvatbare neu traliteit aanwezig. Mits er op groie schaal financiële en technische hulp beschikbaar komt kan met grote inspanningen en in niet al te korte tijd in de vruchtbare valleien van de Mekong en een aantal van haar zij rivieren de basis worden gelegd voor een behoorlijke landbouwproduktie, een veelbelovende energievoorziening, een exploitatie van de vrij ruim aanwezige mineralen en een verwerkende industrie die werkgelegenheid schept, en eer voer van voor export bestemde produk- tie, tegen tarieven die minder verlam mend zijn dan de vervoerprijzen die Laos thans berekend krijgt. Maar de eerste spade moet nog in de grond en Laos kan er niet op wachten. De waarheid is, dat Laos vandaag in de situatie waarin het is geplaatst feitelijk geen levensvatbaar land is. gelicht als het, meer om dynastieke, godsdienstige en politieke dan om rationele redenen, is uit de eenheid van Frans Indo China, waarin de mogelijkheden van de ene provincie de tekorten van een andere compenseerden. Misschien dat als dat wordt erkend, daarin een sleutel kan liggen voor de toekomst van een traal Laos. In een federatie wellicht met het eveneens neutrale, zij het het Westen weinig vriendelijk gezinde er eveneens boeddhistische Cambodja var Norodom Sihanoek. Dat zal in de vorste lijke residentie Luang Prabang, waar dt in inertie badende koning Sri Savang Vatthana na anderhalf jaar de goede geesten, die het in formaldehyde gecon serveerde stoffelijk overschot van vader Sisivang Vong omgaven, op de brandstapel heeft durven loslaten, wel niet de meest aantrekkelijké opldssing worden geacht Daarvan getuigde reeds het kennelijk conflict dat na de vorste lijke „barbecue", Cambodja's Sihanouk schouderophalend naar Pnom Penh deed vertrekken. Het zou een neutraal Laos wellicht minder gemakkelijk aanraak- Frans Beeren: Hoewel de omzetten in 1960 3 pest beter waren, was het een matig jaar omdat de kosten meer ste gen dan in 1959 tengevolge van hoger katoenprijzen, die niet steeds doorbere kend konden worden, en doordat de verhoogde produktie overuren vergde Er worden 300 meisjes uit het buiten land gehaald en daarheen teruggebracht voor 375.000. De vooruitzichten zijn gunstig. De orderstand is belangrijk ho ger. Merkartikelen worden door goed geleide reclame op de Europese markt gebracht. Men wil de acht afdelingen tot afzonderlijke fabrieken maken. De nor male investeringen in gebouwen en ma chines zullen 1 miljoen bedragen. Eind mei 1961 was de omzetstijging 17 pet. Met 537 tegen 25 stemmen werd het di vidend bepaald op 5 pet. De uitvoer is 30 pet van de omzet en het personeel is 1700. Over fusie met kleinere bedrij ven zijn nog geen vaste plannen. baar maken voor de gretige lange vin gers uit Hanoi, Peking en Moskou. Maar welke van de drempels van de gesloten deuren, waarvoor het volk van Laos staat, het ook zal overschrijden, dat Laos dat eeuwenlang zijn stijl, zijn ritme en zijn poëzie heeft weten te handhaven, staat te verdwijnen. Het Laos van heden is reeds verleden. Men kan de arme Laotiaan slechts wensen, dat het niet zal zijn achter de deur, die de verbit terde Quinim heeft aangewezen. Echtelijk drama in Rotterdam (Vu verslaggevers) In een kleine woning aan de Char- loisse Kerksingel te Rotterdam-zuid heeft de 32-jarige fabrieksarbeider C. A. B. zaterdagmiddag zyn 24-jarige vrouw P. H. J. om het leven gebracht. Rechercheurs van het politiebureau, dat op dezelfde singel staat, vonden het lyk in een van de kamers, nadat B. zich bij de politie had gemeld. De fabrieksarbeider en zijn jonge vrouw leefden al geruime tijd gescheiden van elkaar. Zaterdagmiddag was de vrouw naar de woning van haar man in het oude gedeelte van Charlois gekomen om haar vier maanden oude zoontje ie laten Tijdens de ontmoeting ontstond een hevige ruzie. De man geraakte daarbij zo buiten zichzelf van woede, dat hij zijn vrouw naar de keel vloog. Onmiddellijk daarna liep hij met de baby op de arm naar het politiebureau. De fabrieksarbeider heeft een lange straflijst op zijn naam staan. NOORD WIJKERHOUT Woningbouw Onder architectuur van het architec tenbureau De Koning en Siezen uit Hoofddorp worden 13 middenstandswo ningen gebouwd door de Bouw en Aan nemingsmij „Nieuw 's-Gravenhage" te Den Haag. Burgerlijke stand GEBOREN: Theresia C M, d v N W van der Poel en A T de Ridder; Petrus, z v P Kok en C J M van der KolkCla- sina A J, d v J H M Edelaar en C M Geerlings; Quininus H A, z v P A van Nobelen en A C van der Slot; Anna M Th, d v A G T van der Lugt en M T van Heijst; Johannes L W, z v J J Ne. deratigt en A M van der Kluigt. ONDERTROUWD: L Paau/w en A Pouw; P A Zoet en A H M van Tol; P N van Duin en H M Duivenvoorde. GETROUWDW Grinwis en W H J Ber- bee; W E der Wediuwe en A J M Pen- ndnigs. OVERLEDEN: Amtonius J F Baljon, wednr v H M Deege, 81 jr; Jacobus J van Buuren, ongdh, 71 jr. Een regent van de oude stempel In de leeftijd van 81 jaar is gisteravond om 10 uur, na een betrekkelijk kort ziekbed, in zijn woning aan de Violenweg overleden mr. dr. S. J. R. de Monchy, oud burgemeester van Den Haag. Velen zullen zich hem nog wel herinneren: lange, slanke gestalte, een zwarte bol hoed op het hoofd. Beminnelijk en een open oor voor een ieder, die moeilijkheden had. Salomon Jean René de Monchy werd op 9 maart 1880 te Rotterdam geboren, een telg uit een rijk handelsgeslacht. Na het Erasmiaansch gymnasium in de Maasstad bezocht te heb ben studeerde hij van 1897 tot 1898 aan de universiteit van Genève en van '98 tot 1902 aan de universiteit van Leiden rechts- en staatswetenschappen. In 1902 ving hij zijn ambtelijke loop baan ter provinciale griffie van Zuid-Holland aan, waar hi) alle rangen bekleedde tot hij in 1913 griffier der Staten van Zuid-Holland werd. Intussen was mr. De Monchy in 1905 t< Leiden gepromoveerd op de dissertatie „De Nederlandsche wet gever tegenover de armoede". In 1911 maakte mr. dr. Di Monchy in zijn functie van secretaris van de toenmalige Suri- name-commissie dr. Bos een reis naar de West In 1921 volgde zijn benoeming tot burgemeester van de Gelderse hoofdstad Arnhem. In 1934 werd hij burgervadei van Den Haag. Op 2 juli van dat jaar installeerde wethou der Snoeck Henkemans hem tijdens de vergadering van de raad. Een dag later stierf Prins Hendrik. In zijn boek „Twee ambtsketens. Herinneringen uit mijn burgemeesters- tijd", schreef burgemeester De Monchy hiervan: „Zoo ik bijgeloovig was, had ik er een voorspelling in kunnen zien. dat mijn ambtsperiode wel heel sterk in het teeken van gebeurtenissen in het Koninklijk Huis zou staan". En zo was het ook. Steeds weer werd burgemeester De Mon chy vanwege zijn ambt betrokken bij gebeurtenissen rond het Oranjehuis. Was Den Haag ook niet de Residentie? Op 8 sep tember 1936 werd de verloving tussen prinses Juliana en prins Bernhard afgekondigd. Ook nu weer was Den Haag gastvrouwe Ten nauwste is burgemeester De Monchy betrokken geweest bij de voorbereidingen. De bruidsdagen van 19 december '36 tot en met 6 januari '37 brachten veel feestelijkheden met zich mee, die ten slotte hun climax bereikten op de trouwdag: 7 januari Als ambtenaar van dc burgerlijke stand, fungeerde,,... Den Haagse burgemeester De Monchy. Dat 1? voor de eerste maal dat bij een vorstenhuwelyk een burgemeester -als ambtenaar van de burgeriyke stand optrad. Het prinselijk paar was afgewe ken van de traditie dat het huwelijk ten paleize zou worden gesloten en dat de minister van justitie, door een speciale we daartoe gerechtigd, als burgerlijke stand ambtenaar zou fun In zijn Haagse periode heeft burgervader De Monchy bijzon der geijverd voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Plan nen hiervoor dateerden al uit de eerste decennia van de twin tigste eeuw. Na vele beraadslagingen werd uit vijf ontwerpen het plan Luthman gekozen. Op 6 mei 1940 was een bedrag van f 2.800.0D be schikbaar voor de bouw van het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld. De tweede wereldoorlog stak een spaak in het wieL Het werd eerst 31 maart 1947 toen de heer De Monchy de eerste spade in de grond stak. In het nieuwe stadhuis prijkt een borstbeeld van de overleden burgemees ter te zijner nagedachtenis. Van het begin van zijn ambtsperiode heeft burgemeester De Monchy er naar gestreefd Den Haag „verkoopbaar" te maken voor de vreemdelingen. Onder zijn bewind werd het initiatief tot de bouw van de Houtrusthallen genomen, die in 1937 klaar kwamen. Op 29 augus tus 1936 kwam vliegveld Ypenburg klaar en twee jaren later werden de eerste vllegfeesten gehouden. Alles wat maar enigszins mogelijk was om vreemdelin gen naar de Hofstad te trekken heeft burgemeester De Monchy niet nagelaten. Uit die tijd dateren de plannen al voor openluchtvoorstellingen op het Binnen hof, getuige de oprichting van de Stich ting „Openluchtspelen Binnenhof 's-Gra venhage". Ook voor het verkeer heeft burge meester De Monchy veel gedaan. In 1936 kwam het eerste stopbord op de Laan van Meerdervoort hoek Zeestraat en hekjes ter bescherming van de voet gangers bij het Westeinde. Jan Hendrik- gevraagd voor de steun- zolenafd. Aanmelden: GEBR. PAES, Breestraat 58 Chevrolet Sedan de Luxe 1957 MET RADIO EN KACHEL, ORIGINEEL. 73.000 km. gelopen. In uitstekende staat. Geen gebreken, aanrijdingvrij. INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK Inlichtingen R. LANGEHENKEL, Scholtcnstraat 48, Leiden Telefoon 01710—31853, 3/4 DAMESJAS Haariemmerstr. 228 Tel. 20510 Voor onze controle- en inpakafdeling zoeken wij een Aanmelden: Vereniging „Het Kaasmerk" Roomburgerweg 3 of 3A Telefoon 21620. NOTARIS SMELIK le Ridderkerk raagt per 1 september a.s. of eerder NOTARISKLERK NAAISTERS opleiding huishoudschool en/of ervaring strekt tot aanbeveling. Salaris volgens Rijksregeling. Inlichtingen worden verstrekt tijdens het spreekuur op woensdag- en vrijdagmorgen om 10.30 uur. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Adjunkt- Direktrice. GEVRAAGD: A. WINKELBEDIENDE B. AANKOMENDE BEDIENDE Schriftelijke sollicitaties, worden ingewacht met opgave van leeftijd, tegenwoordige werkkring (ge heimhouding verzekerd) bij: MAG. 'T HOEKJE - BREESTRAAT 120 Direct gevraagd EEN FLINKE TUINDERMNFCHT C. MECHELSE Dijckhoflaan 5 (tussen Vink en H. Schouw) 'f is de manier l in pakken van 5 kg 75 cent per pak s bureau Steenstraat 37. I «ot eigen «uin 'yyyyysjyss 0. KR0MDIJK Met vele foto's, 6e druk, geb. f 8.90 Onovertr offcnhaiïdbock voor de amateur-tuini Iedere week een tnin-recept voor de bloei „noestoin en de froittoin. Verkrijgbar e boekhandel EN HET UCHTMYSTERIE HET GINC INDERDAAD VOOR TREFFELIJK-WELDRA l°u HIJ ZELFS IN DE W°LKEN ZVN Mariahoeve. Onder de ambtsperiode van de over leden burgemeester is o.a. ook het plan Mariahoeve van Dudok tot stand geko men. Niet alleen echter werd dit stads deel onder de loep genomen. Alle wijken waar maar enigszins uitbreiding moge lijk was werden bekeken. Het afscheir van burgemeester De Monchy, decem ber 1946, bood dr. H. E. van Gelder, oud directeur van het Gemeentemuseum en vice-voorzitter van het huldigingscomité, de scheidende burgemeester namens de geméente 's-G^avenhage een door Alberi Termoten in onvergankelijke steen ge houwen borstbeeld aan. dat nu een plaats je heeft gevonden in het nieuwe stadhuis. De overledene was commandeur in de Huisorde van Oranje, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje Nassau. En drager van de hoogste onderscheiding van de ge meente Den Haag ingesteld bij haar 700- iarig bestaan. Oorlogsdagen Bijna twee maanden na het uitbreken van de oorlog werd burgemeester De Monchy door de bezetter afgezet. Reden hiervan was de demonstratie op de ver jaardag van Prins Bernhard waaraan de burgemeester actief heeft deelgenomen. Deze dag is de geschiedenis ingegaan als de zgn. Anjerdag. Na de 29ste juni ver dween burgemeester De Monchy van het burgervaderlijk toneel en kwam een ander voor hem in de plaats. In 1944 kwam de oude burgemeester echter weer terug, zogenaamd als lopend patiënt van Het Rode Kruis ziekenhuis, om zijn ambtelijke loopbaan voor te bereiden. Op zondag 7 mei 1945 heeft burge meester De Monchy, staande op het bor des van het stadhuis aan dc Groenmarkt de bevrijding afgekondigd. Het moet een grote dag in zijn leven geweest zijn. Politiek Na zijn ambtsperiode werd mr. dr. De Monchy weer lid van de WD. Tijdens zijn twee burgemeestersschappen heeft hij geen politiek naamkaartje willen dragen, dat was tegen zijn principe. In 1950 werd hij fractievoorzitter van de WD. Tal van andere functies heeft hij tijdens zijn ambteloos burgerschap vervuld: o.a. voorzitter van de afdeling beheer van de Raad voor rechtsherstel, voorzitter van de comissie van advies administratieve rechtspraak, voorzitter van de vereniging voor maatschappelijk werk. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe LeiiLschcer i

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 8