Man van integriteit en grote begaafdheden dokter regar Haarlemse chemigraaf was geen leugenaar Officier in valsmuntersproces: ft Voor slimme lyceisten tijdens eind-examen geen geheimen Oprecht pleidooi voor a cappella koorzang WèV/è/4 DINSDAG 27 JUNI 1961 Schaak-vraag 112 Het paardentweespan heeft De finale van het zogenaamde „grootste valse muntersproces van na de oorlog" is vanochtend in het nog steeds streng bewaakte paleis van justitie schaakspel al dikwijls voor mooie, j in Amsterdam begonnen met het requisitoir van de officier van justitie ragfijne combinaties gezorgd. Voeg j in. deze zaak, mr. H. E. van Renesse. Tijdens de afgelopen drie procesdagen te'n" aa°n toe^n^hebt de jheeft hij v°°«»melijk zitten luisteren. Vandaag eiste hij de meeste aan- elkaar van onderstaande kostelijk 'dacht op. Mr. Van Renesse onderbrak zijn requisitoir enkele malen om de juweel. De overleden wereldkampioen j Franse tolk de gelegenheid te geven het voorgaande te vertalen. Verwacht Aljechin voerde de witte stukken in een in 1935 gespeelde partij tegen de heren Llorens en Carrera en dwong, uitgaande van onze stelling, zijn tegenstanders in drie zetten tot op geven. Wit: Kg2, Del, Tfl, Pc6 en Pg3, pi a4; b5, e4, f5, g4 en h2. Zwart: Kh8. Db7, Tc8. Lb6. Pd4, pi a7, d6, e5, g7 en h7. Opgave: wit aan zet dwingt zijn tegenstanders in drie zetten tot op- Dam-vraag 111 De stand in ons miniatuur wat: Zwart: 18, 19, 28. 29, 36. Wit: 30, 38, 39, 41, 42, 50. De oplossing is deze: 30-25, 36x47; 38-33, 29x38!!; 42x24, 47x15; 20-20 en Bridge De heer Koster van Groos uit Den Haag verraste mij met het volgende, grappige en leerzame biedprobleem. In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid deze „fraaie" collectie in handen: Sch. 6 5 4 3, Ha. 6 5 4 3, Ru. 6 5 4 3, KI. 6. Oost is gever, Noord-Zuid kwets* baar en het bieden gaat: Oost 1 ruiten Zuid pas West pas Noord 2 ruiten (conventie; geeft een zeer sterk spel aan) Oost doublet Zuid pas West pas Noord redoublet Oost pas Zuid? Wat zou u thans bieden? JACK DIAMOND Figuur-puzzel werd dat hij zijn eisen pas in de loop van de middag zou formuleren en dat de pleidooien, althans een deel daarvan, eerst morgen zullen volgen. Mr. Van Renesse gaf in vogelvlucht een beeld van de gebeurtenissen die zioh vorig jaar na de inval in de Os- nabrüokse drukkerij (op 10 juni 1960) afspeelden. rE waren verdachten van vier nationaliteiten, het onderzoek werd bovendien bemoeilijkt door de vele talen en de geheimzinnige sfeer, waarin de verdachten de hele affaire hielden. Hij releveerde als pikante bijzonderheid, dat verdachte Sal. S. met het afleggen van verklaringen wilde wachten tot het resultaat van de onderhandelingen in Evian bekend De officier meende, dat im de zwijg zame houding vain beide verdachten langzamerhand een en ander is veran derd, mede onder invloed van de belas tende bescheiden. Dit wil niet zeggen, dat door hen de waarheid werd ver klaard. Bij vele belangrijke vraagpunten eindigde volgens de officier hun ant woord bij één of meer gehimziimige figuren, waarvan zij de naam niet wil- Mr. Van Renesse herinnerde er voorts aan, dat beidie verdachten d'c Haarlemse ohentiigraaf Ab. O. (die in Osnabrück tot 2% jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld) een pathologische leugenaar noemden. Volgens de officier módt deze Nederland waarschijnlijk in walvisvaartconventie Een communiqué van de internationale commissie voor de walvisvaart verklaart te Londen, dat de besprekingen tussen Nederland, Noorwegen, Groot-Brittannië, Japan en de Sowjetunie Nederland in staat zullen stellen weer tot de walvis vaartconventie toe te treden. De opening van het vangseizoen voor baleinwalvis sen wordt van 28 tot 12 december ver- beschu'ldiigmg elke grond, hoewel hij toe gaf dat mogelijk de emoties direct na zijn arrestatie en zijn zeer veelomvat tende werkzaamheden verschillen in zijn verklaringen hebben veroorzaakt. Waarheid van Renesse vervolgde, dat beide verdachten bü de gTensconfrantatie in Vaals de gelegenheid om te ontmaskeren niet hebben benut. „Zij hebben naar O. geluisterd, doch geen vraag gesteld. Daarom is voor mij thans dc enig aan vaardbare conclusie, dat verdachten het duel niet aandurfden; nog sterker, er geen duel mogelijk, omdat O. waarheid Vervolgens besprak de officier het wat hij hoemde „vraagstuk van de provoca tie" in deze affaire. In dit verband her innerde hij aan art. 162 wetboek van strafvordering, dat alle ambtenaren en colleges verplicht van elk ter ore ge komen strafbaar feit aangifte te doen bij de officier van justitie. Geen nieuws Mr. Van Renesse meende geen nieuws te vertellen, door te verklaren (thans evenwel voor de eerste keer officieel), dat de justitie in deze affai re kennis heeft gekregen door een an dere ambtelijke instantie, de binnen landse veiligheidsdienst. Daar zit vol gens mr. Van Renesse niets vreemds in, niet onbehoorlijks. „Dat is eenvou dig de consequentie van het genoemde artikel uit het wetboek van strafvor dering. De inliohtingen waren aanvankelijk zeer summier cn toen er meer tekening in de zaak begon te .komen hadden de betrokkenen zich inmiddels in Isnabrück gevestigd. Voordien was het redelijk moeden van schuld aan enig strafbaar feit, dat de wet eist (art. 27) wil er door de politic ingegrepen kunnen worden, de verste verte nog niet aanwezig toen Hompe de poitie iln januari 1960 tipte". In dit verband herinnerde mr. Van Re- csse er aan dat het papier en de machi- es voor de drukkerij van de valse mun- :rs in Osnabrück pas in april 1960 wer den geleverd en dat het kopen van papier machines zonder meer geen strafbaar feit oplevert. De Duitse justitie greep pas in toen men over voldende zekerheid be schikte dat de in principe wel zeer geloofwaardige inlichtingen die de druk ker Hompe verstrekte, een duidelijke grond van waarheid hadden. In Duitsland stond men aanvankelijk nog al sceptisch ten opzichte van deze inlichtingen. Steeds heeft men zich op het standpunt gesteld dat de justitie er is om misdrijven t€ voorkomen en niet om ze te laten ge schieden. Er is dus met ingrijpen opzet telijk niet gewacht tot er bankbiljet' klaar waren. Hij onthulde dat toen hij op 9 juni 1960 's morgens een bespreking met een West- duitse ambtgenoot had en het uur van het optreden door de Duitse politie werd vastgesteld, het hem niet bekend was waar de mogelijke verdachten zich be vonden. Zoals bekend bleken de drie toen genoemden een en dezelfde figuur, die van de Griekse ingenieur Michel R. (Zitting duurt voort) ER DOEN in onderwijskringen vele geruchten de ronde als zou op het Haags Montessori Lyceum fraude met het eindexamen zijn gepleegd. En zo als het gaat met deze geruchten, wor den ze steeds dikker als de welbe kende boom. Wat er nu precies aan de hand is geweest, komt op het volgen de neer. De leraar Grieks heeft bij het repeteren van woordjes een zeer belangrijke bezigheid sterk de na druk op bepaalde uitdrukkingen ge- 'egd. Nu hadden deze inderdaad een ••at uitzonderlijk karakter. De leerlingen zijn nu zo slim ge feest om bij een student in de klas sieke talen te vragen in welk stukje Plato-literatuur deze te vinden zijn De leerlingen hebben deze sbukjes be studeerd en inderdaad kwam een van deze stukken als schriftelijke examen opgave uiiit die bus. Natuurlijk werden er goedé resultaten behaald. Nu was de bewuste klasse niet al te beat iin de klassieke talen en dit resul taat verraste inderdaad. En toen gebeurde er iets zeer onaange naams: Bij de inspecteur van het middel baar onderwijs, de heer A. Bartels. kwam een telefoontje, waarin de beschuldiging van fraude werd uitgesproken. Van wie dit telefoontje is geweest, heeft de inspec teur niet willen zeggen, maar de gecom mitteerde, prof. dr. R. E. H. Westendorp Boerma uit Groningen, heeft toen gebruik gemaakt van artikel 11 van het K.B. uit 1930; dait dé gecommitteerden het recht geeft het examen te laten overdoen bij twijfel aan de regelmatigheid van de examenopgaven. Hij heeft bovendien de leraar Latijn verzocht met hem samen hei mondelinge examen Grieks af te nemen. De kandidaten hebben dus een nieuw stukje Plato schriftelijk moeten vertalen en zijn door dezelfde leraar in het Latijn en Grieks geëxamineerd. In hoeverre nu dc desbetreffende leraar Grieks zijn boekje tc buiten is gegaan, wordt nader onderzocht. Bo vendien is het aantal afgewezen kandi daten niet groter dan men bij de kwa liteit van de klas tevoren had ver- Duitse straaljager verongelukt, piloot gewond Vanmorgen is een Duitse straaljager te rechtgekomen in een weiland naast de rijksweg Venlo-Venray. achter een boer derij in het gehucht Castenray (gem. Venrayt. De piloot van het vliegtuig is gewond opgenomen in een ziekenhuis. De straaljager van de Westduitse lucht macht verkeerde in moeilijkheden. De piloot trachtte een noodlanding tc maken. Hij wist zijn toestel nog juist over de bomen langs de provinciale weg en over de boerderij te trekken en kwam in het weiland achter deze boerderij terecht. Het vliegtuig trok een spoor van 150 me ter door de grond en verloor daarbij de motor. Hieraan is het wellicht te danken, dat het toestel niet in brand vloog en dat de piloot het leven er heeft afge- Kol. Strain militair attaché van de V.S. Met rngarag van 28 juni is Kolonel James W. Strain benoemd tot militair attaché bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Hij volgt dm deze functie Kolonel Richard J. Hunt op. dde benoemd is in Washington. Kolonel Hunt was sinds 27 september 1957 militair attaché m Den Haag. Koknel en mevrouw Hunt hebben gisteravond in kasteel Oud Was senaar een receptie gegeven, waar zl] afscheid namen van hun relaties er waar zii Kolonel on mevrouw Strain voorstelde. Kolonel Slrain is afkomstig uut Atchi- s;n in de staat Kansas. Hij voltooide in 1941 zijn offioiensopleidiiiWg aan de Ame rikaanse Militaire Academie. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij verbonden aan het commando in heit Verre Oosten en later in Korea. Kolonel en mevrouw Strain hebben twee zoons en vier dochter*. tussen de leiding van het Hol land Festival en de Nederlandse Radio Unie spreken van een vrucht bare samenwerking. Immers, de radio brengt tal van manifestaties uit het Festival in de huiskamer en zo wordt een uitgebreid gehoor ge confronteerd met evenementen waar in het normale muziek-\ seizoen doorgaans verstoken blijft. Doch de N.R.U. werkt ook actief mede, d.w.z. dat men ook prestaties kan beluisteren van musici en zan gers in dienst van de Omroep. Op vocaal terrein beschikt men over het Groot Omroepkoor dat men lang kan onderverdelen in het Radio koor, het Klein Omroepkoor en het Kamerkoor. Het Omroep a cappella- koor is samengesteld door combi natie van de twee laatstgenoemde Dit a cappellakoor kon men gister avond beluisteren in het Amsterdams Kon. Instituut voor de Tropen. Onder leiding van Antoon. Krelage zong mon eerst drie werken van 6weelinok. In een bezetting van 17 vocalisten kwamen deze werken uitstékend tot hun recht. Sweelinök nam in dit programma een eervolle plaats in en terecht; ook in het 1962 mag men hem niet ver geten. men viert dan immers dc 4©0c herdenking van zijn geboortejaar. Dit zingen was een oprecht pleidooi voor de a cappellazang; jammer dat de belang stelling niet groter was. Krelage heeft op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van zijn kundigheden. Het lied „Gaude et Laetare" bijv. eist technisch zeer veel, doch behoudens een wat scherpe klank in de sopranengroep wist men de geest en het karakter van het werk uitstekend te realiseren. De tweede componist uit de 17e eeuw was Schütz, op één van zijn uitgevoerde werken zouden we bijzon dere aandacht willen vestigen. Zijn Psalm 98 is bij onze koren vrijwel onbe kend en dat is zeer zeker ten onrechte. De uitvoering kwam in een prachtig licht te staan, Krelage bespeelde a.h.w. de stemmen van zijn koor en wist daar mede een heldere en doorzichtige ver fijning te bereiken. Twee contemporaine .werken besloten het programma n.l. van onze landgenoot Rudolf Esscher en van dc Franse com ponist Francis Poulenc. Merkwaardiger- Getuigen staken loftrompet over R. (Van onze speciale verslaggever) "F1 EN groot aantal getuigen, onder wie Fransen, Belgen, een En gelsman en Nederlanders, stak gis termiddag de loftrompet over de Griek Michael R„ die zich. tezamen met de Nederlander Sal. S., voor de Amsterdamse rechtbank moet ver antwoord, o.m. voor illegale wapen handel en een poging tot valse mun- terij ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen. De verdediging had deze mensen laten opmarcheren, niet alleen om ret karakter van de leider der Trotzkistische Vierde Internatio nale te belichten, doch ook om de ideële motieven van hem en zijn medestander nader toe te lichten. De meeste der verklaringen mondden dan ook uit in de actieve politiek. De president stond dit toe, hoewel hij tegen bepaalde vragen en antwoor den bezwaren maakte. Het beeld van de derde procesdag was er één van hardnekkig ontkennen van de zijde van beide verdachten. Hoewel de stukken een andere en ook zeer duide lijke taal spreken, wilden noch R„ noch S.. toegeven dat ze zich met de aanmaak van wapens bezig gehouden hadden. Het ging niet alleen om mortieren, maar ook om munitie, machine-geweren en bren- guns. De president begreep maar niet waarom R. een controlerende taak in de wapen-affaire vervulde, doch er volgens zijn zeggen niets van wist. Angst voor de Rode Hand, wilde verdediger mr. H. G. W. Worst suggereren, had het complex van zaken doen nogal ingewikkeld ge- volgens De fabriek in Marokko, de verklaringen Haarlemse litho graaf O. (veroordeeld in het valse mun tersproces te Osnabrück, dat de Duitse zijde van deze zaak behandelde) wapens voor de Algerijnse opstandelingen zouden worden gemaakt, was volgens Sal S. niet meer dan een gewone metaalfabriek. „Wij wilden in Nederland beslist geen illegale dingen doen", zei deze. „omdat derland woonden". En Michael R. bracht naar voren dat hij de gastvrijheid, die hij in Nederland genoot, niet met onge oorloofde daden wilde bezoedelen. Het Parijse gemeenteraadslid Claude Bourdet kwalificeerde Michael R. als een van grote integriteit, groot politiek inzicht en grote begaafdheden. Hij was •an de geünificeerde socialistische partij van Mendès-France, en had als zo danig niets met de Trotzkisten te maken. Toch hadden zijn partij en de Vierde In ternationale veel met elkaar gemeen. Het probleem Joegoslavië b.v. en het pro bleem Algerije werden op de zelfde wijze benaderd. Michael R. was volgens de mening de Fransman geen avonturier. Hü streed tegen het fascisme, op de zelfde w(jze, zoals h(j dat in dc oorlog in Frankrük had gedaan. Zeer vreemd vond hy het dat verd. werd beschuldigd van ccn po ging tot aanmaken van Frans geld. Op Ceylon en in Bolivia hestonden geheime organisaties, die het veel beter zouden kunnen Zelfs de zelfmoord van het hoofd de Zwitserse geheime dienst, Dubois, werd door getuige ter tafel gebracht. Hü zag hier de hand van de Franse Sucrêlé in. evenals in de aanslagen in Bonn i andere plaatsen. Zün suggestie waj de Franse geheime dienst een val Michael R. had opgezet om diens rière te breken. De sterk op Lenin lijkende Isaac Deut- scher, die in Londen medewerker i Russische zaken van „The Economist' „The Times" is, uitte zich, wat de kwali ficatie van R. betreft, in gelijke bewoor- Horizontaal woorden invullen dis betekenen: 1. medeklinker, 2. beet, 3. hoog bouwwerk, 4. soort kers, 5. goe dertierenheid, 6. korter, 7. stengel. 8. kippenloop, 9. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men op de middelste verticale rij de naam van een gem. in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Helden-Ems, 2. aria- neder, 3. agent-unie, 4. redres-Ede, 5. legertros, 6. Ede-gratis, 7. me-neon- cta, 8. bron-donor, 9. kotter-Ina. 5. enter-rode, 6. nerts-Ni, 8. meid-o.i.-ton, 9. Sr-Ee»- Sara. A.H. staakt uitgifte klantenobligaties volgend jaar De eerste jaren zal Albert Meijn waar schijnlijk minder kapitaal nodig hebben dan thans uit klantenobligaties beschik baar komt. Daarom zal men voor onbe paalde tijd met het stelsel ophouden, doch klanten zullen nog uiterlijk op 31 januari 1962 gelegenheid hebben boekjes in te leveren ter verkryging van een klanten en/of spaarobligatie. Daarna kan men bij inlevering van zegels nog slechts con tanten krijgen. Vrijwillig sparen door middel van spaarzegels blyft dan nog mogelijk. A. H. heeft tevens besloten geen kortingstelscl in te voeren doch met laagst mogelüke prijzen te blijven wer ken. De klant moet vry zijn om te sparen of niet te sparen, zodat hij in beide ge vallen dezelfde lage prijzen betaalt. Naar schatting zal er einde 1961 voor 43 min. aan klantenobligaties in omloop zijn. De vergadering bepaalde het dividend op 12%. Mevr. A. W. A. Gravin van Lim burg Stirum. douairière C. A. A. W. ba ron van Lyncien, oud-hofdame van H.M koningin Wilhelmina. is 83 jaar oud Tot burgemeester van Oosterhesselcn i» benoemd R. S. Hofstee Holtrop, te Buitenpost. Men ziet mijn haar „Hallo! Jullie daarbinnen!" Onmiddellijk kwamen er, luid blaffend, vier hon den naar buiten gerend, gevolgd door een man die hen trachtte te kalmeren. „Wie is daar?" riep hij vanuit de duisternis. „Maak dat je wegkomt!" „Ik ben het, Adam Regan". Adam gooide de stok die hij had opgeraapt om zich tegen de honden te verdedigen, weer weg. „Is tante Martha thuis?" vroeg hij zijn bagage weer opnemend. „O! Hallo, neef Adam!" Uit het donker kwam nu een rijzige gestalte te voorschijn, met de honden op zijn hielen. „Neen, moeder is er op het momen' niet, maar kom binnen, kerel!" Adam gaf de zwarte tas aan de Laughlin die hen tegemoet kwam: hoe hij precies heette, wist Adar niet, hij had er nooit achter kunnen komen, hoever zonen tante Martha eigenlijk had. Hij wist allee dat het er heel wat waren, allemaal grote, donkei nonchalante en verwaaide kerels. „Waar kom je vandaan, Adam?" vroeg de nei „Van Memphis. Ik heb een dag en een nacht la- gereisd". „De laatste keer dat wy iets over je hoordt zat je ergens in het noorden". „In Omaha: dat klopt. Ik moest daar stage lopt Maar ik was al vanaf september in Memphis. 1 assisteerde daar een dokter. Ik kwam hier lang want ik dacht dat een van jullie knechten mij mi schien naar huis zou kunnen rijden; ik heb moed al een hele tijd niet gezien". „Kom erin: hierheen. Wij trachten ons te reddej nu moeder er niet is. Ik was juist bezig het vuu aan te maken voor het Ontbijt, toen ik jou hoord roepen. Moeder is twee dagen geleden naar jouv familie gereden: vader bracht haar weg". Het was een kolossale keuken waar zij binnen stapten: een lange tafel stond in het midden met hele stapels schoon vaatwerk erop en in een hoek was de gootsteen met een pomp erboven. De neef begon onmiddellijk de as uit het fornuis te poken; de ringen had hij er al afgenomen en het aanmaak- door Helen Topping Miller jut lag klaar. „Ga zitten, Adam", zei hij, „in aar minuten heb ik het vuur aangemaakt en rijg je koffie. Maar misschien wil je je wat opfi »n? Daar achter die deur, staat een teil met wai n vind je een handdoek. De andere jongens zuil i ook wel gauw komen". „Met hoevelen zyn jullie eigenlijk?" vroeg Adi rwyl hij zijn jas uitdeed. „En zyn jullie allemr „Wij waren oorspronkelijk met z'n tienen", zei :ef. Hij goot wat petroleum in de kachel en strer ?rvolgens een lucifer aan. Even deinsde hij teru ant er sloeg een flinke vlam uit het fornuis. „Mc i Columbus zijn getrouwd en het huis uit; Titi n Paul" en zo ging hij door met zijn broers isters op te sommen en bijzonderheden over hc vertollen. Hijzelf bleek Raleigh te heten. „D ijn al de Laughlins", besloot hij, „een heel graa ■•hap vol, zoals vader altijd zegt". Op dat ogenblik kwamen er twee andere van di» jrote kerels de keuken in. De een op blote voeten, bezig zijn bretels vast te knopen; de ander nog in zijn lange onderbroek met zün bovenbroek over de aan te doen een schoon overhemd aan te trekken, Ik ben Paul. Waar legt moeder het schone goed, Raleigh?" „Daarginds in die kast. Dit is neef Adam Regan, de zoon van oom Jake. Dit zijn Paul en Titus". Raleigh wees hen met de pook aan. Titus Laughlin stak een lange gebruinde hand lit. „Blij met je kennis te maken, neef Adam". Hij vas even groot als Adam, maar hij had iets krul lerigs in zijn houding. Ze hadden alle drie zwart laar, donkere ogen en dezelfde ietwat laatdunken- le trek om de mond. „Claude is nog niet wakker", ei Titus die op een stoel ging zitten om zijn sokken an te trekken. „Moeder is naar jullie toe". „Adam komt net uit Memphis"; legde Raleigh i. „Hij is nog niet thuis geweest". Adams gc- ielige gehoor meende in de loon waarop deze itste woorden werden gezegd, iets van een waar- 'mwing te vernemen. „Was ie nog niet thuis?" vroeg Paul die bezig s zijn armen door de mouwen van een blauw erhemd te wringen. „Dan eh weet ie het dus „Neen", zei Raleigh, „ik vermoed dat hij nog n niets weet". „Wat is er aan de hand?" vroeg Adam opgewon- Raleigh zuchtte. Hij had onder het praten door kke plakken spek in een ijzeren braadpan gelegd, et een uitdrukking van gelatenheid op zijn ge- rilt tilde hij er een van met de vork omhoog en i: „Ik geloof dat we het je maar moeten zeggen, dam. Er is iets niet in orde bij je thuis". „Is het moeder? Is moeder ziek?" vroeg Adam .et schorre stem. „Neen", zei Titus, zich bukkend om onder de tafel ïaar zijn schoenen te grijpen. „Naar wat we het laatst van haar hoorden maakt tante Liza het goed. Het gaat over je broer!" Delmus! Delmus. die, zover Adam zich kon her inneren, altijd ellende in zijn familie had veroor zaakt. (Wordt vervolgd) dingen. Getuige kenschetste verdachte als een man van een fijnzinnige intellectua liteit, van wiens werken o.m. „De (laats van de vrouw in de huidige samen- eving" hij met grote belangstelling had kennis genomen. R, had volgens fiem altyd voor zyn persoonlijke overtuiging op de bres ge staan met terzijdestelling van persoonlijk voordeel. Hy was een idealist, die in de oorlog belangrijk ondergronds werk had gedaan. De Trotskistische beweging ken schetste Deutscher als een weinig succes volle splintergroep. De Brusselse advocaat mr. RL R. F. de Koek, die, ondanks zyn jeugd (32 jaar) al heel wat Algerijnen verdedigd heeft, verklaarde dat de Franse wetgeving geen verplichting tot het dragen van een zgn. carte nationale d'identité kent, zoals in een proces-verbaal wordt gesuggereerd. Hij trachtte diep op de uitzonderingsposi tie van de Algerijnen in Frankrijk in te gaan. en stelde zonder meer dat de Alge rijnen in juridische zin gein Fransen zyn. Zijn deskundigheid werd overigens door de officier van justitie in twyfel getrok ken, en wel omdat hij het antwoord schul dig bleef op de vraag wat het verschil was tussen een carte nationale d'identité en een carte d'identité (bestemd voor vreem delingen, wier nationaliteit moet worden ingevuld). De Franse schrijver en ethnoloog Mi chel Julien Leiris zong eveneens een lof lied op het karakter en de levenswandel van Michael R. De hoofdredacteur van het orgaan van de Vierde Nationale, Pier re Frank uit Parijs, deed het zelfde, even als de Brusselse lyceum-leraar Pierre Le- grève. De ideële motieven van verdachte werden tevens uit de doeken gedaan. „Een goed, onbaatzuchtig mens", aldus luidde de verklaring van de schoonmoe der van Sal S„ de weduwe van de gefu silleerde politicus Sneevliet. In waarde rende zin, zowel voor R. als voor S„ liet ook Mozes Feraris zich uit, die secretaris is van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond. Van de weduwe van Trotzki en van prof. dr. Laurens Schwartz te Parijs wer den nog verklaringen in gunstige zin voorgelezen. wys was hun beider literaire uitgangs punt Paul Eluard. één der vooraanstaan de figuren van de surrealistische bewe ging. Esscher schreef „Le vrai visage de la paix", een koorwerk geschreven in opdracht van de stad Amsterdam. Een gedicht over de vrede, een poëtisch plei dooi voor de wil tot vrede. Opvallend in dit werk is de behandeling van de koor- techniek, naast de stemmen die de tekst brengen zijn er tevens stemmen die op klinkers zingen en daarmede heeft de componist een grote expressiviteit weten te bereiken. Het is een werk geworden met een typisch Franse geest, weliswaar weet de componist de spanning niet tot het einde toe vol te houden, dooh als geheel is het een werk waarmede de koorliteratuur is verrijkt 42 zangers het podiu gave van „Figure Humaine" van Poulenc, één der meest geslaagde werken voor koor van deze tijd. De dichter Eluard, zelf in het verzet werkzaam geweest schreef populair geworden verzetspoëzie, acht van deze gedichten benutte Poulenc voor zijn Cantate. Een geraffineerd knap geschreven werk, bijzonder sfeervol en melodisch zeer sterk, doch razend moei lijk. Persoonlijk heeft ons „Riant du ciel et des planètes" zeer getroffen, hier toont Polenc toch zijn waar meester schap. De uitvoering liet niets te wensen. Het koor zong dit werk reeds eerder onder Krelage en alle technische moei lijkheden waren derhalve overwonnen. Zo groeide dit optreden uit tot een waar devol onderdeel van het Holland Festi val. Adr. HAGER. Meisje verdronken. Het achtjarig dochtertje van de familie Nienhuis uit Blerick is gistermiddag in het Sportfond- senbad in Venlo verdronken. Zelfde straf .Zondt u my de eer willen bewüzen." vroeg Sal S. aan de officier van justitie, „tegen mü de zelfde straf te eisen als tegen m'n vriend R.?" Het was de slot zin van de eigen verklaring van verdach te, waartoe hü legen half vijf gistermid dag gelegenheid kreeg. In de wegebbende hilariteit reageerde ir. H. E. van Renesse laconiek: Jk kan het u niet beloven, hoor Zowel aan S. als aan R. had dc presi dent voordien gevraagd, waarom zij zich steeds weer beroepen op gewetensnood, zoals ook de getuigen 5 décharge tracht- :n aan te tonen. „Ik heb uit uw verklaringen begrepen dat u alleen met die geschiedenis van die persoonsbewijzen te maken heeft gehad." aldus mr. Heintz. „Indien dit zo is. dan schuilt hier toch een tegenstrijdigheid in?" Michael R. had voor zyn verklaring on geveer drie kwartier nodig. Op rustige toon, doch druk gebarend, gaf hij zyn zienswijze op de hem ten laste gelegde feiten. Hompe en Joop Zwart schetste hij als agenten van de geheime dienst Zwart had volgens hem een deel van de apara- tuur voor de drukkerij in Osnabrück aan gekocht. en toch liet men hem in vrü- heid. De inval van de politie in de drukkerij te Osnabrück was volgens R. beslist niet op het laatste moment geschied. Het wa termerk was nog niet klaar, en ook de reclametekst ontbrak nog. Ten aanzien dit laatste punt suggereerde hij dat in Osnabrück niet om vals geld ging, r om bankbiljetten met opdruk ter ondersteuning van de strijd der Algerij nen. „De heren in Keulen", zo zei hij. „hadden nog niet eens een proefdruk ont vangen. R. gaf te kennen dat hy en zün vriend S. in Nederland nooit een verboden han deling hadden verricht. Hij beriep zich :n uitspraak van generaal De Gaulle, :ens te kennen zou hebben gegeven dat, als het waar is dat belangrijke kwes ties alléén met de wapenen kunnen wor den opgelost, die wapens ook verant woord zijn om de vooruitgang van een volk te dienen. „Het Nederlandse volk, dat reeds aan •veel verdrukten en ook Algerijnse kin deren gastvrijheid heeft verleend," ver klaarde R. ten slotte, „za! ons begrüpen. „Wy hebben slechts de richtlüncn van politiek en ons geweten gevolgd, en daar zün we trots op". vanavond Voor de kijkers zendt de NTS een filmprogramma uit, dat na het nieuws om 8.20 uur begint met een téken filmpje. Daarna een documentaire over de visvangst in de Oostzee, een nieuw bezoek aan het dierenrijk en om 9 uur de hoofdfilm „Rashómon", een geschiedenis uit de oudheid, die goedgekeurd is voor kijkers van 18 jaar en ouder. felUccf iavond BIJ het 35-jarig bestaan van dc KRO zendt deze omroepvereniging om half 9 een klankbeeld uit met flitsen uit de reportage-annalen. Om 9.10 uur voert het Klein Omroepkoor o.l.v. Anton Krelage liederen van Poulenc uit (Holland Festival), om kwart voor 10 kunt U luisteren naar een orgelconcert met toelichting door Bernard Bartelink en om 10.55 uur iaat Leo Nelissen weer woord en klank uit den vreemde horen. De AVRO opent het programma om 8.05 uur met een verkorte uitvoering van Puccini's opera „Tosca" in Itali aanse versie. U hoort opnamen van de Milanese opera onder leiding van Victor de Sabata. Maria Callas zingt de titelrol. Aansluitend (9.05 uur) een klankbeeld over de werkzaamheden van het TNO en om 10 uur een con cert van kamermuziek van Couperin, Bach en Telemann door het Quadro Amsterdam. Programma voor morgen jterst 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.46 Lichte muz 12.15 Oude T ~J 12.30 Land. t .2.33 Bachkoor cn -oi r kerkdienst 13.00 Nws 13.13 tuinbouwmeded 12 :-.7 Ned Ilerv 1 Musette-ensemble cn sol 13.40 Tristan und Isolde. opcr31 5.00 Gram 15 .30 Twee piano's 16.00 V d jeugd 17.20 Gram 17.40 Beurs- ber 17.45 Gram 17.50 Int tenniSkamp Wim bledon. 16.00 Koorzang 18.20 Het Spectrur zingen 18.35 Lichte muz weerber 19.10 Gram 19.30 1 Gram 20.00 Man cn paard, quiz 21.20 Amus muz 22.00 Tot ziens In Jeruzalem, Bljbclae quiz 22.30 Nws cn SOS-ber 22.40 Avond- overdenking 22.55 Platonnleuw* 23.5524.00 Gram 0.00 Gym tuinbouwmeded 12.33 V h platteland 12.38 Gram 13.00 Nws vultstbljl tot 18.00 Nws cn comm 18.20 Tour de France 1961 18.30 Lichlc muz 18.50 Act 19.00 V d kind 19.10 Gram 10.25 VARA-Varla. VPRO: 19-30 V d Jelgd. VARA: 20.00 Nws 20.0,r Oude gaan wel - - Metropole-< M 21.50 Hollai Sportultz 22.30 snel. hoorspel 21.0 21.15 Gesproken portret Festival 1961: Strtjkork 22 13 0 Nws 22 40 Lichlc muziek 23.05 Tour de France 1961 23.15 Muzikale discussie 23-65—2» 00 Nws. f Televisleprogr. NCRV: 17.00 V d Jeugd. NTS: 17.30—17.40 Jeugdjourn 20.00 Jour-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7