Brengt bedrijfsparlement p.b.o. uit het slop? Spaanse oppositie werkt samen Voortrekkers ht een, fcoafce lekker en gezond Val van West-Berlijn zou een dodelijke slag zijn Gevangen vrijheidsrijders worden mishandeld China ziet perspectief in akkoord over Laos Onze eigen smokkelwegen 1961 5 n, Ke ik llootwe k Oua k. Wl ic Has d. m J. Zafc Irifve Dirk J] de Ki :alt. C Starke :n Bra it, Ko afdelir OOK DE regering heeft thans een standpunt ingenomen in de discussie over de wijze, waarop voortgang gemaakt kan worden met de ontwikkeling van de pu bliekrechtelij ke bedrij f sorganisatie. Staatssecretaris Schmelzer heeft de Tweede Kamer een nota gezon den, waarin hij mede naar aanlei ding van de resolutie die de Soci aal-Economische Raad op 28 april heeft aangenomen, zijn zienswijze weergeeft. Het is de bedoeling, dat de Tweede Kamer aan deze nota een uitvoerig debat zal wijden. Dr. Schmelzer zet in zijn nota uiteen, welke tak hij aan de overheid de SER, de reeds bestaande bedrijfslichamen en de vakorganisaties toekent bij de verdere ontwikkeling van de p.b.o. De overheid dient het klimaat voor de p.b.o. allereerst te verbeteren door meer aandacht te schenken aan de verlangens van het bedrijfsleven, vooral met betrek king tot organisatorische vraagstukken als de verhouding tussen bedrijfslichamen en vakorganisaties en de totstandkoming van z-g. bedrijfsparlementen, waarin de bedrijfsgenoten enige controle kunnen uitoefenen op het bestuur van het be- drijfslichaam. ijnsbuij Mochten hiervoor en voor andere ver beteringen naar het oordeel van de SER belemmeringen aanwezig zijn in de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, dan is de regering bereid een aan beveling tot wetswijziging in overweging te nemen. Tweede Kamer gaat nota bespreken (Van onze parlementsredactie) Voor verbetering van het klimaat voor de p.b.o. is bovendien van belang het onderzoek, dat de Organisatiecommissie van de SER zal instellen naar de moge lijkheid meer taken aan de bedrijfs- liohamen over te dragen; voorts dient bedrijfslichamen voorrang te worden gegeven bij het plegen van overleg. Dr. Schmelzer is vervolgens van mening, dat het toezicht op de bedrijfs lichamen door de ministeriële verte genwoordigers met wijze gematigdheid moet worden uitgeoefend. Juist hierop had de Organisatiecommissie ernstige kritiek geuit. De staatssecretaris kan niet instemmen met de suggestie, dat bij elk bedrijfslichaam niet meer dan één vertegenwoordiger van één be paald departement regelmatig de ver gaderingen zou mogen bijwonen. Tenslotte deelt de staatssecretaris mee, dat de regering aan de SER advies zal vragen, of het wenselijk is het meer aan het initiatief van de SER zelf over te laten te adviseren tot instelling van be drijfslichamen. Een eventuele wetswijzi ging op dit punt zou overigens geen ver andering brengen in de bepaling, dat bij het ontbreken van volledige overeen stemming met de vertegenwoordigende organisaties een bedrijfslichaam alleen bij de w e t kan worden ingesteld- Juist in dergelijke gevallen zal dus de mede werking van het parlement nodig blijven. Ter bestrijding van Franco Een grote groep tegenstanders tan het Spaanse regime heeft over eenstemming bereikt over een ba sisprogramma ter bestrijding van generaal Franco en om Spanje de democratie terug te geven. De over eenkomst is zaterdag te Parijs ge tekend door de linkse christen-de mocraten, door de Baskische en Catalaanse nationalisten, door de socialisten en het algemene vak verbond alsmede door de Republi keinse democratische actiepartij. De onderhandelingen van de linkse en Keilldd&L wctu fle centrumoppositie, die thans verenigd gevangenschap bevond. Alle groepen, die de overeenkomst is in de „Unie van democratische macht" met de rechtse monarchistische groepen, die tegen Franco zijn en zich scharen rondom de „Union Espanola", worden in middels voortgezet. Tot dusverre hebben deze besprekingen niet tot een definitief resultaat geleid, omdat de Union Espanola bij voorbaat de erkenning van de monarchie als de enig mogelijke staatsvorm na Franco eist. De „democratische macht wil het besluit over dc fundamentele instellingen van het land overlaten aan een volks stemming, die na de beëindiging va: dictatuur gehouden moet worden. De Unie baseert zijn politiek op „totale oppositie tegen het huidige Spaanse regiem". Zij wil daarmee op geen enkele wijze samenwerken en het met alle mogelijke doeltreffende midde len bestrijden. Vele waarnemers constateren, dat de overeenkomst vrijwel woord v woord een voorstel herhaald wordt, dat in 1957 door Dioniso Ridurejo, de naamste leider van de oppositie, wereld kundig gemaakt werd toen hij zich Taak van S.E.R. Juist dit uit eigen beweging contact opnemen met daarvoor in aanmerking komende organisaties van werkgevers en werknemers teneinde hen bij het beraad over het oprichten van een bedrijfs- lichaaam te helpen, is naar de mening van de regering de typische taak de S.E.R. bij de verdere ontwikkeling van de p.b.o. De reeds bestaande be drijfslichamen zouden hierbij door de wijze, waarop ze hun taak vervullen, ais voorbeeld kunnen dienen voor bedrijfs takken. waar nog geen bedrijfslichaam bestaat. Het is de taak van de vakorganisaties de gedachtenwisseling over de p.b.o. te stimuleren en bij te dragen tot het vor- van een opinie over de p.b.o. Voor de vakorganisaties in bedrijfstakken, ar reeds een bedrijfslichaam aanwezig gaat het erom ten volle te fungerèn als schakel tussen bedrijfsgenoot en drijfslichaam. regering vertrouwt erop, dat de vakorganisaties in bedrijfstakken, waar nog geen bedrijfslichaam bestaat, ge hoor zullen geven aan de oproep van de S.E.R. van 28 april zich op korte termijn gezamenlijk te beraden over de stichting in een bedrijfslichaam. Meer bevoegdheid? In de nota gaat de staatssecretaris vrij uitvoerig in op nog een groot aantal andere discussiepunten. Hij schenkt dacht aan de regelende bevoegdheid de bedrijfslichamen en constateert, dat hiervan nauwelijks gebruik wordt maakt. Regelend optreden op sociaal bied wordt mogelijk gemaakt op grond de toekomstige arbeidsvoorwaarden- waarover de S.E.R. zich momenteel beraadt. Wat betreft de regelende bevoegd heid op economisch gebied merkt de staatssecretaris op, dat het goed moge lijk is, dat er een tijd zal aanbreken, waarin het bedrijfsleven ook zelf hier aan behoefte heeft. De ontwikkeling dient reeds nu daarop te worden af gestemd. De regering acht de instelling van be trekkelijk kleine bedrijfslichamen, die zich nauw bij de spontane groepsvorming aansluiten, het meest wenselijk. Een pa ritaire bestuurssamenstelling verdient de voorkeur. Als bjnnen een bedrijfstak de belangen uiteenlopen, ligt de oplossing niet in een samenstelling van het be stuur, waarbij werkgevers en werkne- niet gelijk vertegenwoordigd zijn, veeleer in een aan die situatie aangepaste interne organisatie van bedrijfslichaam. Openbaarheid Dr. Schmelzer vreest, dat de eis beslissingen eenstemmig oi by grotere dan twee derde meerderheid moeten worden genomen, schadelijk is voor dc besluitvaardigheid. Hij spreekt zich na drukkelijk uit voor openbaarheid var het beleid en de besluiten. In tegenstel ling tot het Convent van Christelijk-so- ciale Organisaties meent hij, dat bij het opstellen van verordeningen door be drijfslichamen controle vooral door de overneid beter is dan cohtrole 'nader- De bewindsman deelt de vrees, dat de bedrijfslichamen de vakbewegirg zouden uithollen, allerminst. Bij een goed beleid krijgen de vrije organisaties er in bedrijfslichaam juist een middel bij kracht bij te zetten aan hun doelstellin gen. De staatssecretaris deelt het stand punt van de SER, dat goed contact tus sen de bedrijfslichamen en de vakorga nisaties mogelijk dient te zijn. De instelling; van „bedrijfsparlemen ten" biedt wellicht de kans, dat de be drijfslichamen dieper gaan wortelen in de bedrijfstak. De invoering ervan ïaar de mening van de staatssecretaris :onder wetswijziging worden gereali seerd. Tenslotte meent de regering, dat behoefte bestaat aan intensieve i lichting over de p.b.o. Malvestiti trekt zijn brief in De voorzitter van de Hoge Autori- cod teit van de K.S.G., Piero Malvestiti, er nuj heeft gisteren in het Europese Par- nan de lement in Straatsburg veel beroering ma.n. gewekt door geheel onverwacht de brief aan het parlement in te trekken waarin de Hoge Autoriteit onlangs had geweigerd samen met jhr. mr. Van der Goes van Naters voor eei parlementscommissie te verschijnen. Het nieuws werd niet officieel be kendgemaakt, doch het bericht ging van mond tot mond en niemand twij felde aan de waarheid ervan. De heer Spierenburg verklaarde des gevraagd: ,,Ik weet nog zaterdag getekend hebben, zijn evenals de Union Espanola clandestiene organi saties. Het regiem heeft alleen de eigen falangistische beweging toegelaten. i alsncj Waits derdorp eo Jans- r Kwar- Niemaa en. Cor- ;n, Rot- Hernia! Moordes URC middaf Leid.": o——6 ik oen zojuist teruggekeerd vï kantie van veertien dagen." Malvestiti zou zijn verrassend besluit tonder overleg met zijn collega's heb ben genomen tijdens een vergadering van het bureau van het parlement die gisteren aan het begin van de juni-zit- tuig voorafging. Sow jet-telegram over vredesplan In een telegram aan de leiders der Dostduitse regering hebben premier Chroesjtsjef en president Bresjnef van de Sowjetunie herhaald, dat de tijd voor het sluiten van een vredesverdrag reeds fang rijp is en dat de Sowjetunie, teza men met andere vredelievende landen, alles zal doen om het voor het einde van het jaar getekend te hebben. Dit tele gram was een antwoord op een tele gram, dat de Oostduitse leiders aan de oowjet-regering hebben gezonden tei gelegenheid van de twintigste herden king van de Duitse aanval op Rusland In hun danktelegram verklaarden de heide Russische staatslieden met vol doening te hebben geconstateerd, dat het standpunt van de Duitse democrati sche republiek over deze kwestie gelijk f aan dat van de Sowjetunie. De regering van Ceylon overweegt het voorstel van een nieuwe huwelijks wet. die het se'-e;den makkelijker maakt en het huwelijksrecht der geestelijken "eperkt. Men ziet hierin een nieuwe hiaatregel tegen de christelijke minder- erkelijke scholen, tot staatsscholen ge maakt. Uit wel ingelichte bron is voorts vornomen. dat de regering streeft 88 uitgebreide controle van alle ker- De ongeregeldheden in Bretagne duren nog steeds voort. Duizen den boeren trokken naar het plaatsje Morlaix, waar twee ge arresteerde boeren voor het ge recht moesten verschijnen. De politie had barricaden opgewor pen van zware balken om op deze wijze de demonstraties ten gunste van de gearresteerden onder controle te houden. een pi/'p vol genoegen Wie de pijp tot een. van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt. NIEMEYER garandeert de kwaliteit Mr. Stikker te Bonn: De val van West-Berlijn zou een dodelijke slag zijn voor het Wes terse defensie-bondgenootschap, aldus heeft mr. D, U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO gisteravond te Bonn verklaard. „De NAVO zal zich in de ko mende maanden tot het uiterste moeten inspannen om te voorko men, dat premier Chroesjtsjef de fatale fout begaat zich te ver kijken op de Westerse paraatheid om pal te staan voor Berlijn", al dus mr. Stikker. De secretaris-generaal sprak de leden van de Duits-Atlantische vereniging toe in de aula van de universiteit van Bonn. Hij is zondag in de Duitse hoofdstad aangekomen voor politiek overleg met de voornaamste leden van het kabinet. Gisteren heeft hij drie uur geconfereerd met kanselier Konrad Adenauer. Mr. Stikker zei, dat het bondgenoot schap van 15 landen tot dusverre nog nimmer van zo'n grote eenstemmigheid blijk gegeven had als in de kwestie- Berlijn. ,,De stad moet met alle mid delen verdedigd worden", zei hij. Ieder hunner weet dat de val vai Berlijn een dodelijke slag voor de Navo 1 hii- Dinsdag zal mr. Stikker met de West- duitse minister van defensie Franz Jo seph Strauss confereren. Hij is van ning, dat de Navo zich nog grotere op offeringen moet getroosten ter opvoe ring van zijn militaire kracht. Met betrekking tot de conferenties te Geen bemiddeling van de V.S. gevraagd Er is niet aan de Verenigde Staten ge vraagd te bemiddelen in het Italiaans- Oostenrijkse geschil over Zuid-Tirol. In Washington hoopt men ook dat dit nooit zal gebeuren. Het plotselinge beëindigen fetentie in Zürich tussen Antonio Segni van Italië en Bruno Kreisky van Oosten rijk heeft in Washington teleurstelling veroorzaakt, maar men kan niet zeggen dat het als een verrassing kwam. De Verenigde Staten blijft van mening dat het geschil over de Duitssprekende minderheid in Alto-Adige door recht streekse onderhandelingen moet worden ipgelost. Men is in Washington Begrip voor situatie in België In een commentaar op de officiële be kendmaking, dat koningin Fabiola niet in blijde verwachting is, schreef gisteren het christen-socialistische dagblad „La Cite" te Brussel: „Wij begrijpen, gegeven de precaire omstandigheden, die de hoop op een koningskind omringden, dat het hof het land niet op de hoogte heeft ge steld". „Maar wij begrijpen ook zeer goed, dat juist om deze omstandigheden de souvereinen meenden, de paus hun zwak ke hoop te moeten toevertrouwen" aldus het blad. Het socialistische blad „Le Peuple" dat tot de bladen behoorde die het luidst hebben geprotesteerd tegen het feit. dat het Belgische volk door een mededeling van de paus aan journalisten en niet door de Belgische regering op de hoogte was gesteld, schreef gisteren: „Iedereen heeft dus in deze aangelegenheid gedwaald de paus in de eerste plaats Ontslagene verklaart Een 18-jarige jongen, die als „vrij heidsrijder" drie weken in een ge vangenis in Mississippi heeft geze ten, heeft verklaard dat sommige demonstranten in de gevangenis slecht zijn behandeld. De jongen, Kenneth Shilman, was een van de blanke demonstranten. Sheriff J. R. Gilfoy ontkende Jackson dat er demonstranten slecht zijn behandeld, maar dat integendeel juist alles wordt gedaan restanten een goede behandeling te geven. Hij noemde de beschuldigin gen van Shilman overdreven. De jongen is zaterdag uit de gevan genis ontslagen. Na zijn terugkeer in New York werd hij geïnterviewd. ,,Wij zaten in tweepersoonscellen in ons ondergoed. Het licht bleef dag nacht branden," verklaarde hij. zijn cel zou hij hebben gezien, hoe twee blanke vrijheidsrijders uit Chica go, Felix Singer en Terry Sullivan, naakt door een 50 meter lange beton nen gang werden gesleurd, nadat zij hadden geweigerd zich uit te kleden naar hun cel te lopen. „Toen ze langs ons werden werden hun kleren van hun lijf soheurd. Het vel schuurde van hun lijf' verklaarde Shilman. Daarvoor zou men hen tot lopen heb ben willen dwingen met electrische prikkelapparaten, zoals die voor vee worden gebruikt. Shilman zei dat hij de brandplekken op armen eD benen Sullivan had gezien. Ook zouden bij he: nemen van gera.'drukken polsklemmen zijn gebruikt om druk op de polsen uit te oefenen. Shilman was op 2 juni gearresteerd in Jackson. Hij verklaarde dat hij in een hongerstaking van 21 dagen 14 kg aan gewicht had verloren. Hij Is vrij gelaten op een waarborgsom van EM dollar (1.800 gulden) in afwachting hoger beroep. I De film „Het Mes" van Fons Rademakers zal worden gezonden naar het filmfestival van Edinburgh dat in augus tus van dit jaar plaats vindt. I Dc toestand van Edith Piaf die in een Ameri kaans ziekenhuis in Pa rijs wordt verpleegd gaat goed vooruit. Ze heeft een maagoperatie onder gaan. I Sinds het begin van dit jaar zijn er in Noord- rijn-Westfalen 340 geval len van kinderverlam ming geconstateerd, waarvan negentien met dodelijke afloop. Churchill is gisteren van zijn vakantie aan de Rivièra in Londen terug gekeerd. Hij hield een grote sigaar, die niet brandde, in de hand. In het afgelopen jaar hebben, de Londenaars in de ondergrondse spoor weg en in de bussen een kleine honderdduizend parapluie's laten liggen, dat is bijna 32.000 meer dan het jaar daarvoor. Volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek registreerden de Ne derlandse hotels in het eerste kwartaal van 1961 398.000 overnachtin gen van buitenlandse gasten. Prinses Grace van Mo naco met haar twee kin deren zijn gisteren van een zeer geslaagd be zoek aan Ierland in Nice teruggekeerd. Dr. Coggan, de schop van Bradfort, tot aartsbisschop York in Noord-Engeland gekozen. Op een vergadering Nobelprijswinnaars waarderend gesproken over het werk van de Nederlandse winnaar Van 't Hoff, die de prijs voor chemie kreeg. Maarschalk Tsjen Ji, minister van buitenlandse zaken van com munistisch China, heeft gisteren op de conferentie van Laos op timistisch gesproken over de „schitterende vooruitzichten" om een definitief akkoord tussen Oost en West te bereiken. Hij zei: „Wij beschikken nu over alle mogelijk heden om een overeenkomst te bereiken die voor ons allen aan vaardbaar is". Ondanks de ongewoon verzoenende toon van Tsjen, merkten de Westelijke delegaties op dat zijn rede geen tekenen inhield dat de communisten hun harde eisen voor een Laotiaanse regeling ver zacht hebben. Zowel Tsjen als de Russische onder minister Poesjkin prezen de bijeenkomst Zürich van de drie prinsen als nuttige stap voor een uiteindelijk accoord. Tsjen zei dat de overeenkomst over de toekomstige neutraliteit van Laos welke door de neutralistische, de pro- westelijke en de pro-communistische prins werd bereikt de conferentie voor zien heeft van leidende beginselen voor het bereiken van een internationale overeenkomst. Tsjen waardeerde ook met het oog op de verbeterde vooruitzichten de Ameri kaanse gedelegeerde Harriman die niet meer op de conferentie klaagt over com munistische bestandsschendingen. Hij merkte op dat prins Boen Oem, er mee heeft ingestemd een eind te maken aan het boycotten van de conferentie en een delegatie zal afvaardigen om deel te nemen. Dit zijn allemaal goede ver schijnselen, aldus de Chinees. Hij gaf toe dat de verschillen tussen Steun van V.S.voor Midden-Oosten Kennedy koning Hoessein van Jordanië een brief heeft gestuurd, klaart, dat de Verenigde Staten hun best zullen doen om alle landen in het Midden- Oosten, die vastbesloten zijn om zeil over hun lot te beschikken, iedere ge wenste steun te geven. President Kennedy, aldus de New York Times, verklaarde voorts dat de Ver- enige Staten bereid zijn mee te helpen bij het zoeken naar oplossingen voor ge schillen, „die de kostbare krachten van de landen van het Midden-Oosten verdelpn en de economische welvaart tegenhouden waar alle vrije volkeren terecht naar verlangen". Bemiddeling van Paus in geschil met V.S.? Het blad „O Globo" berichtte gisteren dat president Janio Quadros het Vati- caan voorgesteld heeft de mogelijkheid te overwegen dat Paus Johannes XXIII zal proberen te bemiddelen in het geschil tussen de V.S. en Cuba en dat hij een tamelijk gunstig antwoord ontvangen heeft. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wilde slechts zeg gen hierover officieel niets gehoord te hebben. Het verzoek zou gedaan zijn vla de pauselijke nuntius in Brazilië mgr. Ar mando Lombardi, die vrijdag het ant woord van de Paus persoonlijk aan Qua dros in Brasilia doorgegeven heeft. Volgens het blad zal mgr. Lombardi vandaag per vliegtuig naar Rome vertrek ken om de suggestie van de president verder te bespreken. de communistische en westelijke dele; ties nog scherp zijn. Maar ook zijn heel wat gemeenschappelijke punten voegde hij er aan toe. Wat het moeilijkste punt betreft, de internationale controlecommissie, moet het niet moeilijk zijn eenstemmigheid te bereiken zei Tsjen. De Verenigde Staten en andere wes telijke landen hebben een Sowjet-voor- stel verworpen, volgens welk voorstel de internationale controlecommissie aa een minderheidsveto zou zijn onderwm pen. Tsjen Ji herhaalde ook de communis tische eisen voor dc afschaffing van d Z.O.A.V.O., die zich heeft uitgesproken voor bescherming van Laos tegen agres sie. Hij gaf te kennen dat Frankrijk zijn militaire personeel dient te evacueren dat daar is gelegerd onder de Geneef- Se overeenkomsten van 1954. Kennedy is weer geheel gezond De perschef van het Witte Huis. Pier- •e Salinger, heeft medegedeeld, dat president Kennedy, die de vorige week last had van een virus-infectie, thans een uitstekende gezondheid geniet. Tem peratuur en bloeddruk zijn normaal. Ook heeft de president geen hinder Genève zei mr. Stikker, dat de Russen tot dusverre alle mogelijke voorwend selen gebruikt hebben om enigerlei overeenkomst te vermijden. Grote crisis Uk, zei verder, dat de vrije wereld voor de toekomst de kans op een grote crisis onder ogen moet zien. ,Die crisis zou zich in Berlijn kun- i voordoen en evenzeer in een van de andere gevarenzones van de we reld". Het Kremlin zal de keuze doen, zei hij. „Indien het Westen een dergelijke crisis wil overleven moet het op alle eventualiteiten voorbereid zijn." Mr. Stikker voorziet een langdurige politieke „loopgravenoorlog" in Euro pa en andere delen van de wereld. „De vrije wereld kan aan deze drei ging het hoofd bieden, omdat zij op vrijwel elk gebied grotere mogelijkhe den heeft dan de tegenstanders", zei hij. Het standpunt van mr. Stikker is, zoals hij dat maandagavond uiteengezet heeft, vrijwel identiek aan dat van Adenauer. Toenadering tussen E.E.G. en E.Y.A. De laatste maanden is de atmosfeer om tot eenheid in west-Europa te gera ken beter geworden, zo heeft de Britse minister van financiën Selwyn Lloyd gisteravond gezegd op een diner dat door de Britse raad van de Europese bewe ging gegeven werd voor de ministers van de Europese Vrijhandels-associatie, (E.V.A.) die hier morgen in vergadering zullen gaan. Lloyd zei dat de E.V.A. steeds de nood zaak van de Westeuropese eenheid inge zien had en hij was blij te constateren dat deze opvatting terrein wint. „Ik geloof dat deze opvatting nu ook gedeeld wordt door de E.E.G. Zowel in hun openbare uitspraken als in infor mele besprekingen hebben de leden van de gemeenschap blijk gegeven van een meer tegemoetkomende houding.' Kritiek in V.S. op concessies aan de K.L.M. Senator Norris Cotton heeft giste ren geprotesteerd tegen het feit dat de Amerikaanse regering waardevol le vergunningen voor luchtvervoer heeft verleend aan buitenlandse lucht lijnen zonder vergelijkbare conces sies voor Amerikaanse firma's te ver werven. Cotton vroeg een onderzoek van de Senaat Hij meende dat er teveel van deze „paard voor een konijn"-transac- tie3 zijn voorgekomen ten nadele van Amerikaanse ondernemingen. Vijf andere senatoren ondersteunden de motie van de republikein uit New- Hampshire voor een onderzoek door de Senaat naar de politiek van de Verenig de Staten inzake internationaal lucht transport. In een bij de motie gevoegde verkla ring zegt Cotton dat de Verenigde Sta ten de Nederlandse KLM landingsrech ten heeft gegeven die 24 maal zo veel waard zijn als de rechten die Ameri kaanse vervoermaatschappijen daarvoor in ruil hebben ontvangen. Hij zei ook dat het dcoartement van buitenlandse zaken de onderhandelingen met de KLM heeft heropend over uit breiding van het luchtnet tot Los Ange les op verzoek van de KLM. Brits onderzoek in Angola De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, heeft maandag in het Hogerhuis verklaard, dat hij de consul- generaal en een ander lid van de Britse ambassade in Lissabon opdracht heeft gegeven naar Angola te gaan om daar een onderzoek in te stellen. Hij voegde er aan toe, dat de Portugese regering daar mee had ingestemd. De leider van de Labour-fractie in het Hogerhuis, graaf Alexander juichte het toe, dat er „tenminste met betrekking tot de verschrikkelijke toestand in Angola enige stappen zijn ondernomen om de in de wereld post gevatte indruk te wijzi gen. dat Engeland zo niet ■'an de ver keerde kant dan toch volle, ig neutraal is geweest. 632) Bü onze luchthartige be schouwingen aangaande de resorptie hebben we angstvallig buiten be schouwing gelaten, welke ingewik kelde processen zich in onze inge wanden afspelen voor en aleer voedsel in bracht dat de gewenste vorm door de dannwand staan, omdat zy zich met de beste wil van 'e wereld niet door de nau we maze.! kunnen wringen. Deze vergelijking gaat natuurlijk weer ln zoverre mank, dat een kippenhok het uitstekend zonder kattenbezoek kan zodanige staat is ge- stellen, zodat er geen enkele aanlei- oedingsstoffen in ding bestaat de katten door middel i goocheltruc naar binnen te sterk herinnert aan de smokkelwegen totaal anders, die in oorlogstijd werden betreden, vet r Ieder kan gerust zijn: we zullen heus niet de ingewikkel de samenstelling van de gal gaan be spreken en evenmin gen aan een ver handeling over de rol die deze stof bij de spijsvertering hebben enig eenmaal nodig en daarom zijn die molekulen aan de binnenkant van het „gaas" beslist Maar goed, die vctzuurmolekulcn staan dus machte loos voor dc darm- wand, waarin z(j niet kunnen door dringen. Hiervoor helderd kunnen worden. We willen zich met het vetzuur tot een wèl op- er uitsluitend aan herinneren, dat dc losbare stof; hand ln hand glippen gal door de lever wordt afgeschei- deze twee stoffen vervolgens geza- den, in de galblaas wordt verzameld tnenlijk door de darmwand been en, en vanuit dit reservoir in dc twaalf- eenmaal aan de andere kant van dc vingerlgo darm wordt uitgestort, grens gekomen, laat het galzuur zijn Wanneer we bovendien nog weten, partner los. dat de gal, behalve andere belangry- Het binnengesmokkelde vetzuur- ke bestanddelen, ook galzure zouten molefcunl moet dan verder ztfn eigen bevat, hebben materiaal verzameld ♦rac te waarderen. De vetten, die we een of andere vo worden gesplitst In vetzuur veer voldoende weg maar zoeken en het galzuur- >m een goochel- molekuul glipt weer door de darm- wand terug om een ander vetzuur- dagelijks in dc molekuul over de grens te smokke len. Wonderlijk, of niet? Dit is één i glyce- van de werkingen van de gal; deze rine. Deze vetzuren bestaan uit grote, stof doet uiteraard nog veel onoplosbare vetzuurmolekulen, met geen mogelijkheid door de darm- wand kunnen komen. We zonden ze kunnen beschouwen als katten, die voor het kippengaas moeten blijven bespreking daarva te ver voeren. Laten we liever s over baktcriën spreken, waar- i de meeste soorten onze helpers

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5