Stil pijn 1 Chr. vakbeweging zoekt naar nieuwe vormen mm Een kanttekening Papegaaien en Parkieten klakkeloos gecopieerd? Een woord voor vandaag ChefarlneA Wereldconferentie voor belijden en organisatie Ds. J. Wristers 1111 ruim 10 jaar in New Orleans 2 ONZERZIJDS NA 31/2 MAAND REVALUATIE QP 6 maart verraste onze minister van financiën geheel Nederland met de revaluatie van de gulden. Hij achtte deze stap dringend nodig om onze verhitte economie te helpen afkoelen. Was dit de diepere oonpak van deze opzienbarende maatregel, de directe aanleiding was de revaluatie van de Duitse mark, een dag tevoren. Er is thans 3V6 maand verstreken. Velen hebben in die tijd hun mening geuit. Het gevaar van al die uitspraken, berichten en cijfers is alleen, dat de samen hang uit het oog wordt verloren. Daarom vi illen wij proberen een tussentijdse balans op te maken en de resultaten te toetsen aan de oorspronkelijke ver wachtingen. Volgens de theorie moet de revaluatie de export duurder en de import goed koper maken. Met andere woorden, de export moet dalen en de import moet toenemen, waardoor het tekort op de handelsbalans zal stijgen, het overschot aan geld op de betalingsbalans zal dalen en de inflatoire krachten zwakker worden. Bij onze export zijn er twee mogelijkheden. Wordt er in guldens aangeboden en wil de exporteur deze prijs handhaven, dan wordt de prijs in het buiten land hoger en daalt uiteraard de kans op afzet. Wil de exporteur de klandizie behouden, dan zal hij zijn prijs in guldens moeten laten zakken. Biedt de exporteur in buitenlands geld aan (de Duitse mark blijft buiten beschouwing), dan wordt de opbrengst in Nederlands geld automatisch geringer. In de prak tijk wordt de zaak in beide gevallen iets eenvoudiger voor die fabrieken, welke grondstoffen moeten invoeren; zij kopen die grondstoffen namelijk door de revaluatie goedkoper, welke winst zij kunnen aanwenden om hun verlies op de export te verkleinen. Het is dan ook niet moeilijk, tal van bedrijfstakken op te sommen die door de revaluatie min of meer in de knel komen: naast vele exporterende industrieën noemen wij de scheepvaart, de scheepsbouw, de bloembollencultuur, de land bouw en de KLM. Evenmin is het een wonder, dat tal van bedrijven in hun jaarverslagen en op de jaarvergaderingen konden uitrekenen, hoeveel geld de revaluatie wegens de aanpassing van de prijzen (op straffe van verlies van de afzet) zal gaan kosten. Een onmiddellijk verlies werd bovendien geleden op de aanwezige voorraden, de uitstaande vorderingen in vreemde valuta en de waarde van de deelnemingen elders Onze export is tot nu toe veel minder gestegen dan vorig jaar. In april (het laatst bekend zijnde cijfer) was de export nagenoeg gelijk aan vorig jaar april. Dit betekent dus, dat de uitgevoerde hoeveelheid in ieder geval is ge daald. Of dit een gevolg van de revaluatie is, dan wel dat de export door andere zaken (zware concurrentie) niet verder kon stijgen, valt, met alleen het cijfer van april beschikbaar, moeilijk te zeggen. De invloed hiervan op de handels- en betalingsbalans is dus ook nog beperkt. Bij dit alles moeten wij er ook nog rekening mee houden, dat in verscheidene gevallen de hoogte van de prijs niet doorslaggevend is, maar wel een snelle levertijd, het verlenen van lang lopende kredieten enz. En thans de import. Inderdaad loopt die op, hoewel april met een stijging van 9 t.o.v. april 1960 toch achter ligt bij de stijgingen in januari (25 en maart (12V£ Maar wel kan gezegd worden, dat de stijging van de hoeveelheid in sterkere mate Is opgelopen dan 9 omdat de invoer goed koper is geworden. Wellicht is deze stijging op rekening van de revaluatie te stellen. Maar wij moeten niet vergeten, dat wij steeds hoger op de hausseladder komen, dat onze koopkracht dus voortdurend groter wordt en dat wij derhalve alleen al uit dien hoofde meer aan grondstoffen, kapitaalgoederen en consumptiegoede ren gaan invoeren. Overigens is de Invloed op de handels- en betalingsbalans dezelfde: wjj moeten meer aan het buitenland betalen. Is het effect via de handelsbalans dus nog maar matig, geheel anders zou dat effect op het prijsniveau kunnen zijn. De invoer moet door de revaluatie goedkoper worden, en Inderdaad haastten enkele dagen na 6 maart verschei dene grootwinkelbedrijven zich om wat prijzen naar beneden te gooien. Daar bleef het dan ook wel bij, hetgeen vermoedelijk voor onze ministers van financiën en economische zaken wel de grootste teleurstelling is geweest: de op zich zelf goedkopere invoer wordt niet aan de consument doorgegeven. Hij merkt hier althans weinig van. Nu ligt een en ander minder eenvoudig dan oppervlakkig lijkt. Wij zeiden al, dat een bedrijf dat de ingevoerde grondstoffen veredelt en ze onder meer als cindprodukt weer uitvoert, het voordeel van die goedkopere invoer zal ge bruiken om het verlies op de export op te vangen. Dit bedrijf denkt er niet aan om de prijs in het binnenland te verlagen. En voor zover men niet exporteert, zijn er genoeg andere kostenstijgingen geweest, zodat men die goedkopere invoer best kan gebruiken. Natuurlijk is dat niet de bedoeling van de ministers geweest en het departe ment van economische zaken zal dus wel proberen hier te scheiden. Het doorgeven van de prijsverlaging moet in principe op de een of andere wijze op een kleine daling van de kosten van levensonderhoud uitlopen. Ge zien de roep om nieuwe loonsverhogingen, zou deze ontwikkeling de overheid zeer welkom zijn geweest. De indexcijfers van de kosten van levensonderhoud blijven echter stabiel. Eén groot verlies heeft de Nederlandse volkshuishouding in elk geval moeten incasseren: onze goud- en deviezenvoorraad werd 290 miljoen minder waard. Hij zakte op 13 maart tot 5875 miljoen. Maar geleidelijk aan vloeiden er weer deviezen terug, waardoor er op 12 juni weer ƒ6036 miljoen in de pot zat. Monetair gezien, is dus de circulatie toegenomen, hetgeen de verhitting van deze economie juist in de hand werkt. De hoop van de overheid, dat de revaluatie een druk op de conjunctuur zou uitoefenen, is dus tot nu toe niet of onvoldoende in vervulling gegaan. Dit menen wij althans te kunnen concluderen uit het beschikbare cijfermateriaal enuit het feit dat minister Zijlstra het niet verantwoord achtte op 1 juli a.s. de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting te laten ingaan. Toch lijkt het, of minister Zijlstra er van overtuigd is, dat er binnen niet te lange tijd wel degelijk een eind komt aan de oververhitting van onze econo mie, dus aan de situatie dat de bestedingen groter zijn dan de hoeveelheid goederen die beschikbaar zijn. Anders toch had hij niet kunnen zeggen, dat in het najaar zal worden vastgesteld wanneer de belastingverlaging met haar koopkrachtvergroting van ƒ500 miljoen zal kunnen ingaan. Een extra probleem zal worden, dat er nieuwe loonsverhogingen voor de deur staan. De metaalsector heeft al 8W geclaimd (waarover werkgevers en werknemers het eens zijn), en als er eenmaal cén schaap over de dam is, volgt meestal de hele kudde. Het is mogelijk, dat deze in het vet zittende vergroting van de bestedingen weer wordt weggezogen, zij het niet onmiddellijk, door een belastingver hoging. Niet van de loon- en inkomstenbelasting (want die gaan juist om laag), maar van bepaalde indirecte belastingen. Het geld voor de hogere defensie-uitgaven moet per slot van rekening ergens vandaan gehaald worden. Twijfelachtig wordt het in dit verband ook, of de vennootschapsbelasting wel naar beneden zal gaan. Als wij thans proberen een samenvatting te geven, dan moeten wij allereerst vaststellen, dat de invloed van de revaluatie op onze economie nog nauwelijks merkbaar is, dat zij dus veel kleiner is dan oorspronkelijk werd verwacht. Ook de werkloosheid is er in geen geval groter door geworden. Op prijs verlagingen, die zoden aan de dijk zetten, behoeven wij waarschijnlijk niet meer te rekenen. Hoogstens kunnen zij prijsverhogingen, die mede in verband met de in het verschiet liggende loonsverhogingen te verwachten zijn, af remmen. Maar dit merkt de buitenstaander niet. De export zal zeer vermoedelijk geleidelijk aan in sterkere mate onder druk komen te staan, waarbij dan in het bijzonder de exporterende ondernemers het gelag moeten betalen in de vorm van dalende winstmarges en lagere opbrengsten en resultaten. Wordt het mes er gevoelig ingezet, dan zullen aandeelhouders dit t.z.t. in hun dividend terugvinden. Maar dat is nog (sombere) toekomstmuziek. De revaluatie zal dus pas in de tweede helft van het jaar gaan doorwerken, waarmee tevens gezegd kan worden, dat een definitief oordeel over baar waarde, thans nog voorbarig is. Maar dit wil ook zeggen, dat zij nu nog niet veroordeeld mag worden, omdat zij privaat-economisch, dus voor een groep ondernemingen, reeds thans zekere nadelen oplevert. Op internationaal vlak Morgen begint in Parijs het veertiende wereldcongres van het Internationaal Christelijk vakverbond. Het zal geheel in het teken staan van de bijna storm achtige groei van het vakver bond, welke zich vooral de laat ste jaren in de wereld heeft voor gedaan. De grote toeloop van tal van organisaties in Azië, Afrika en Zuid-Araerika maakt een bezin ning op de organisatorische op zet van het I.C.V. dringend nood zakelijk. Maar tevens doen zich daarbij allerlei principiële vraag stukken voor, omdat zoals ook te begrijpen is de geestelijke instel ling van een organisatie van gelo vige arbeiders in Zuid-Amerika een andere is dan die van de Eu ropese christelijke organisaties. Voor Afrika en Azië gelden daar bij nog weer andere variaties. Op het ogenblik zijn niet minder dan 22 vakverbonden van gelovige ar- beiders uit Afrika en Azië offici eel lid van het I.C.V. Het congres in Parijs, dat vier da gen zal duren van woensdag tot za terdag) zal voornamelijk een dis cussiecongres zijn. Het bestuur wenst aan de hand van de voorstel len, die door de secretaris-generaal, de heer A. Vanistendael, zijn opge steld, eerst van het congres te ho ren hoe er in de kringen van de di verse organisaties over deze be langrijke zaken wordt gedacht. Aan de hand van de discussies zal het bestuur zich dan in oktober a.s. na der bezinnen op de organisatorische en principiële vraagstukken om zich daarna met definitieve voorstellen tot de aangesloten vakverbonden te wenden. Deze kunnen dan nog amendementen indienen, t" een pre-advies van het bestuur zul len worden voorzien. De beslissing over genoemde belangrijke vraag stukken zal daarna vallen op een buitengewoon congres, dat in 1962 zal worden belegd. Organisatorisch Het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond is op bet ogen blik samengesteld uit vertegenwoordi gers van de aangesloten nationale vak verbonden en van de vak-internr Daarnaast zijn zich echter reg„ beter gezegd continentale organisaties aan het ontwikkelen, zoals een Europe se, een Afrikaanse, een Aziatische er een Amerikaanse organisatie. De ge dachte dat het I.C.V. alleen het lid maatschap van deze vier regionale or ganisaties zou moeten kennen wordt over het algemeen verworpen, omdat dit tot grote praktische moeilijkheden zou leiden. Europa financiert immers vrijwel het I.C.V. over de gehele we reld. Wanneer de vier regionale organi saties de dienst zouden gaan uitmaken, Financiële basis van het I.C.V. gezond maken (Van onze soc.-econ. redactie) Een heel andere vraag is. of het wel juist is, dat behalve de nationale vak centrale in het I.C.V.-bestuur ook nog de vakinternationalen vertegenwoordigd zijn. De vakbonden, die in een vakinter- nationale zitting hebben, zijn immers ook aangesloten bij de vakcentrale in eigen land. Op deze wijze zijn deze vak bonden In het I.C.V.-bestuur dubbel ver tegenwoordigd. Het C.N.V. heeft steeds bezwaar gehad tegen deze samenstel- "ng van het bestuur van het I.C.V. Wèl zouden de vakinternationalen eigen secretariaat bij het I.C.V. dienen te hebben waar hun belangen behartigd worden, maar een eigen vertegenwoor diging in het I.C.V.-bestuur wijst het dacht wordt sen het I.C.V. saties die lijkt op de jouding in Ne derland tussen het C.N.V.-bestuur en de ilaatselijke besturenbonden. Het I.C.V. :an dan regionale organisaties in stellen, waarvan echter statuten, pro- ;ram en begroting de goedkeuring be hoeven van het I.C.V.-bestuur. De regio nale organisaties worden zo min of meer organen van het I.C.V. Kort geding over boeken Voor de president van de Amster damse rechtbank heeft gisteren een kort geding gediend tussen twee Zut- phense uitgeversfirma's waarbij het gaat over de omslagtekening van twee vogelboeken, die op elkaar zou den gelijken. Eiseres (n.v. uitgeverij Littera Scripta Manet) stelt, dat op de band van het door gedaagde (n.v. uitgeverij W. J. Tlüeme en Cie) in 1960 uitgegeven boek Papegaaien en parkieten een plaat voorkomt met ne gen vogels, 'ie klakkeloos sou zijn gecopieerd van het door haar voor het eerst in 1954 uitgegeven boek „Tropische volière-vogels", van A.| Rutgers. Eiseres acht deze overneming een in breuk op het auteursrecht. Van de pre sident wordt gevraagd gedaagde te be velen: onmiddellijk de verkoop van het boek te staken, het boek binnen 14 da gen uit de boekhandel te laten terugne men en in het Nieuwsblad voor de Boek handel te plaatsen een annonce, dat het boek uit de handel is teruggenomen, met een dwangsom van 100, voor elke overtreding. De raadsman van eiseres, mr. H. G. Th. Keune, zelde dat de samenstellers van het boek van gedaagde, de heer Thijs Vriends, geen oorspronkelijk werk de Advertentie terlijk niets, tekeningen, gravures tekst, wat niet ontleend is aan het boek van eiseres. De teksten zijn, met enige wijzigingen of anders gegroepeerd, stom weg overgeschreven, zelfs van die met zetfouten. De president, mr. U. W. H. Stheeman, hoorde onder ede de heer Vriends, die zeide dat hij bij de samen stelling van aijn boek de beide andere genoemde boeken, en andere werken er bij heeft gehad. Hij gaf toe dat de door hem getekende modellen hier en daar wel overeenstemmen met de boe- eiseres en Neunzig. Maar ik heb meerdere voorbeelden gehad. In een vogelpark had hij echter de kleuren der vogels gecontroleerd en deze aan de hand van de echte kleuren veranderd. Waarom heeft u niet de voorbeelden van de natuur gebruikt?, zo vroeg de presi dent. Het lijkt toch wel ontzettend veel op elkaar. Het is geen oorspronkelijk work, de originaliteit is wel heel ver te zoeken. U kunt toch niet uit de we reld helpen dat u vrijwel alles aan een ander heeft ontleend. Het is zonneklaar dat u de boeken al te goed heeft bestu deerd, en deze twee boeken samenge nomen en er een uit gemaakt, aldus gaf mr. Stheeman zijn indruk weer. Een firmant van de gedaagde uitge verij vond dat ér wel grote gelijkenis was, maar de uitgaven zijn niet over eenstemmend en er is ook niet klakke loos overgenomen. Pleiter zeide dat ei geen verwarring kan ontstaan. Hel boek van eiseres is een vakboek, dat .uit twee delen bestaat en in prijs he- heeft geleverd, maar klakkeloos heeftmelsbreed verschilt met het zakboekje nagetekend, zowel uit het boek van eise- dat gedaagde uitgaf. Hij stelde voorts res als uit een boek van Karl Neunzig dat men geen auteursrecht kan laten uit 1921. Er is volgens mr. Keune let-'gelden op iets uit de natuur. VOORTEKENEN Vandaag twee voorbeschouwingen vai berale bladen over het hedenmiddag ii Tweede Kamer begonnen debat over ontwerp kinderbijslagverzekering. Het een Handel.b! ad segt ei „De inwoners van Delft hebben rige week enkele dagen hun adem inge houden, maar het is gelukt. Hel gevaar lijke projectiel met zijn duizend kilo spring stof is onschadelijk gemaakt. Dc poging om de drie ontstekers te verwijderen is volkomen geslaagd. Toen kon het projec tiel met vereende krachten uit de put den gehaald. Het ontwerp op de kinderbijslagverzekr- ring heeft veel weg van bet Delftse pro jectiel. Het heeft jaren gelegen, diep in de vaderlandse politieke bodem. Men wist, dat liet er was, maar men sprak er bi; keur zo weinig mogelijk over. Wie de plek passeren moest, ging cr toch Jicfit ÉX zo wijd mogelijke boog omheen. Zoiets kan jaren goed gaan, mi gevaar blijft. En eens komt toch de dag, dat de mensen van de hulpverleningsdien hun riskante arbeid moeten verrichten. Zien wij het goed, dan heeft dc politiek) „hulpverleningsdienst" zijn plannen wel ge reed. Dinsdag zal met het spannende werk op het Binnenhof worden begonnen. Aan publieke belangstelling uit de verte zal het niet ontbreken. Ook hier zullen de gevaarlijke „ontste kers" met omzichtigheid en beleid moeten worden verwijderd. Gelijk in hot Delftse geval, zullen tijdens het werk benzinedam pen zich kunnen vormen cn wie de euvele moed heeft, daarbij met vuur te spelcu, zal de gevolgen moeten dragen. Politiek is de kunst van het mogelijke, het onmogelijke zal moeten worden uitge- soliakeld om het mogelijke te bereiken. Onmogelijk is voor ons en voor velen met ons, het ongewijzigd behoud van het ont werp, zoals het er ligt. Mogelijk is het treffen van een vergelijk over een regeling kinderbijslag ook voor zelfstandigen, waarbij redelijke hepeikingcn worden aan gelegd, zowel met betrekking tot hen, die van zullen profiteren als ten aanzien degenen, die aan de financiering zul len hebben bij te dragen. Wij hebben voldoende vertrouwen in hel samenspel van regering en volkavertegen- oordiging om met enig optimisme de ver wachting uit te spreken, dat het ook hier een goede oplossing zal weten tot stand to brengen. Ook dit gevaarlijke karwei zal met succes moeten worden bekroond. Ondertussen mogen wij onze lezers niet verhelen, dat er waaghalzen zijn, die het projectiel, met ontstekers en al willen bin nenhalen. Een eventuele meerderheid, wel ke dit zou willen doordrijven, «al zich la ter hebben te verantwoorden voor het Ne derlandse volk." Het compromis, dat door de fracticloi- ders van de vier regeringspartijen is aan vaard, zal in elk geval wet moeten worden, schrijft de Nieuwe Rotterdam- ze Courant. Het blad besluit zijn com mentaar als volgt: „Het debat over het nieuwe ontwerp zal dus in zekere zin schijndcbat zijn. Dit is een vorm van lementair verval, die herinneringen 1 aan sommige van de listigheidjrs, die de Franse Vierde Republiek tot een karika tuur van liet parlementarisme hebben ge maakt. Wij kunnen haast niet geloven, dat liberalen, christelijk historischen en anti revolutionairen dit spel zullen bedrijven zonder te beseffen dat sij op een hoogst bedenkelijk weg zijn. Daar komt nog hij, dat het bindende compromis veel verder zal gaan dan de liberalen zich eigenlijk kunnen veroorloven. De inkomensgrens voor dc kinderbijslag voor zelfstandigen zou schijnbaar op een grens van 12.000 komen te liggen, maar door het systeem van de „sliding scale" •on die gresis de 20.000 bereiken. Boven dien blijven in het comprimis vele absurde elementen bestaan, die het nog bestaande ontwerp tot zo'n miserabel stuk wetgeving zouden maken. Het compromis gaat voor de V.V.D. ver der dan liet standpunt, dat enige tijd gele den bij het interne beraad door dc fractie naar voren is gebracht. De K.V.P. wenste evenwel méér. Dat de V.V.D. uit betwistbare politieke overwegingen verder wil gaan dan keer op keer redevoeringen van baar politieke lei ders hebben doen verwachten, is teleurstel lend. Onlangs hebben wij geschreven, dat poli tiek uit angst geen bewijs van grote kracht is. Wil de V.V.D. tonen, dat haar kracht evenredig ia aan baar positie als derde partij van het land, dan zal zij alsnog moeten terugkom- op haar plannen. Wij vrezen echter, dat het te laat is. Dit alles dus voor het geval dat de po litieke voortekenen niet bedriegen C.N.V. af. Het C.N.V. staat met dit standpunt echter vrijwel alleen, zodat het ook niet is verwerkt in de voorstel len van de secretaris-generaal aan het congres. Het is evenwel niet uitgesloten, dat van de zijde van het C.N.V. deze kwestie op het congres toch nog in dis cussie gebracht zal worden. Een andere belangrijke organisatori sche aangelegenheid is de regeling van de financiën. Tot nog toe had de secre taris-generaal de supervisie daar over. In naam is er wel een penningmeester, maar naar Nederlandse begrippen is dit alleen een kassier en beheerder van de financiën, die niet verantwoordelijk is voor het financieel beleid van het be- Van Nederlandse zijde, zowel door het C.N.V. als de K.A.B. wordt nu met gro te klem aangedrongen op het benoemen van een bestuurslid tot penningmees ter, die tegenover het bestuur verant woording verschuldigd is. In het verle den kende het I.C.V. deze figuur ook, in de persoon van de heer Amelink. De verwachting bestaat dat de benoeming 1 een penningmeester een sanering de financiën zal meebrengen en het hele financiële klimaat bij het I.C.V. gezonder zal maken. iu wellicht niet zo vreemd zijn naast de Franse voorzitter en de Bel gische secretaris-generaal een Neder landse penningmeester te benoemen. Hoewel het congres een discussie-karak ter zal dragen is het op grond van de oude statuten wel mogelijk, dat het congres besluit het bestuur op te dra gen uit zijn eigen midden een penning meester aan te wijzen. Een wet is er om overtreden te worden en wie kans ziet door de befaamde mazen van de wet te glippen, die wrijft zich de handenIs dat niet zo ongeveer de gangbare opvatting bij velen? Wij kunnen wèl vaststellen, dat geen enkele wet zo „volmaakt" is, dat elke overtreding ervan altiji zonder meer kan worden vastgesteld. In Psalm 19 wordt gesproken over de volmaakte wet van God en wanneer wij onze gangbare opvattingen ook daarop zouden toepassen, dan zouden wij zeer beslist aan het kortste eind trekken, al rruuj het er dan soms op lijken, dat niemand „ons iets doet"! Nu is die wet van God wel van een heel ander karakter dan onze menselijke wetten. Zij is niet een verzameling voor schriften of bepalingen, maar zij is een wet voor het leven, die ons voor een principiële keuze stelt. Zij is ook alles om vattend. Het gaat bij die wet namelijk om de instelling, on de mentaliteit van de mens. Zij vraagt vrijwillige onder werping, omdat God niet houdt van dwang. Maar God laat ons niet in het ongewisse over de consequenties van terzijde stelling van die wet! „Doe dat en u zult leven". Een rechter kan soms geen veroordeling uitspreken, omdat de wet on volledig, onvolmaakt is. In de wet van God zijn geen mazen, waardoor wij kunnen ontsnappen. Wie denkt dat hij God op deze wijze toch ontlopen kan lijdt aan ernstig zelfbedrog! Fouten bij Franse eindexamens Het Franse ministerie van onderwijs heeft een onderzoek ingesteld naar klachten van boze ouders over fouten die bij het toekennen van de cijfers voor de afgelegde eindexamens der mid delbare scholen begaan zouden zijn. Het aantal protesterende ouders en kandida ten bedraagt reeds een 1.500. De klach ten zijn gericht tot het bureau van de Parijse universiteit dat toezicht op de eindexamens houdt. Meer dan duizend boze ouders en scholieren hielden een betoging waarbij kreten als „schandaal" en „sabotage" werden gehoord. Men klaagt er onder meer over dat sommige examinatoren niet goed kunnen optel len en kandidaten hebben laten zakken wier cijfers hoger waren dan vereist is. Het ministerie van onderwijs heeft be paald dat het werk van alle voor eindexamen gezakte leerlingen van delbare scholen in het gebied van Parijs opnieuw zal worden nageneken. Hammarskjoelds kabinetschef An drew Cordier is als zodanig afgetreden. Hij is benoemd tot ondersecretaris, spe ciaal belast met zaken die de alge mene vergadering betreffen. Advertentie Krachtige bestrijding van pijn of griep xonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarlne „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. i Juli 1963 in Midden-Oosten: Onder auspiciën van Wereldraad de maand juli van 1963 zal in één van de steden in het Midden- Oosten onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken een wereldconferentie worden gehou den, welke zal zijn gewijd aan het belijden en de organisatie van de kerken. Daarbij zal ook gezocht worden naar wegen om de christe lijke eenheid meer gestalte te geven. Er worden ongeveer 350 theologen en andere kerkelijke medewerkers verwacht. De plannen voor deze conferentie, de vierde op dit punt sedert 1927, werden dezer dagen in Genève bekend gemaakt na een bijeenkomst van de vijfentwin tig leden van het werkcomité voor ge loof en kerkorde van de Wereldraad. De conferentie in 1963 zal zich in haar besprekingen baseren op rapporten van vier uit theologen bestaande commis sies, die sedert 1952 aan het werk zijn geweest in Europa, Noord-Amerika en Azië en die onderwerpen hebben bestu deerd als „Christus en de kerken". „Ere dienst", „Tradities" en „Kerkelijke or ganisatie". Studiegroepen Bovendien zal de conferentie rappor ten gaan behandelen, die haar zullen worden voorgelegd door studiegroepen, die het volgend jaar in een zestal ge bieden zullen worden ingesteld en die de vraagstukken, welke samenhangen met het zoeken naar kerkelijke eenheid in die gebieden, zullen onderzoeken. Aan deze studiegroepen zullen vertegen woordigers van landskerken in Afrika, Kui Fran: worden toegevoegd. Men verwacht deze studiegroepen concrete aanbeve lingen. Dr. Paul Mlnear, voorzitter van commissie voor geloof en kerkorde de Wereldraad, heeft in verband met dit laatste o.m. verklaard te verwach ten, dat de studiegroep voor Azië zioh speciaal zal bezighouden met de pro blemen, welke verband houden met al lerlei berkelijk-religleuze tradities er met de noodzakelijkheid de kerk wer kelijk te doen zijn een kerk, die niet vreemd is aan de betrokken bevolking. V oorbereidingen Dat aan de voorbereidingen reeds het één en ander is gedaan vertelde, dr. Keith Bridston, algemeen secretaris de Wereldraadcommissie: er zijn langs in het Verre Oosten Japan, Hongkong, de Philippijnen en Indone sië zes besprekingen gehouden, ge richt op een volgende algemene discus sie in november te Bangalore in India. In dit verband wees hij erop, dat, hoe wel reeds heel wat pionierswerk is ver richt op het gebied van het streven naar eenheid der kerken in Azie, initiatieven toch hoofdzakelijk van v terse herkomst waren en de gehele thfr ologische opzet voornamelijk een Euro- i pese en Amerikaanse aangelegenheid was. Nu echter is de tijd gekomen vooj de jonge kerken om, niet door de his torie belast, deel te nemen aan de oe cumenische discussies over de eenheid der kerken. Dr. Bridston voegde daaraan toe, dii de aandacht, waarmee de tot heden ge- g houden besprekingen waren gevolgd, hem ervan had overtuigd, dat de ker- ken ln Azlc verlangend zijn volledlj deel te nemen aan de oecumenische discussie en dat zij de beschikking heb ben over een groeiend aantal jonge, goed toegeruste theologen, die gereed 1< staan hun aandeel ln die discussie te leveren. Zö zijn er niet mee tevreden geest, Mv| vragen aandacht voor de speci fieke problemen, waarmee hun eigen kerken steeds meer worden geconfron- teerd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vollenhove, vac. J. vi Woudenberg: C. B. Schuurman te Baard wijk. Benoemd tot bijstand in het pastorast te Oudewater, voor Hekendorp: Timmer, em. pred te Woerden. Aangenomen naar Hengelo Ov. (toez.): Verdam te Beetsterzwaag; naat Utrecht, als universiteitspred.: dr. J. 11 Hasselaar te Utrecht. Bedankt voor Vierhouten, tweede pre<l Uddel: G. M. van Dieren te Edi Beroepbaarstelling: mr. C. B. Pos" mus Meyjes, theol. kand. te Rotten is thans beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Dokkum, vac. H. Hoge* huis: G. Assies te Oostwold (Old.) Hendriks te Winterswijk. Beroepen te Nijkerk, vac. H. Tien: J Koppe te Zeist; te Schiedam, vac. omkes: N. H. Heiner te Heinkens Losgemaakt: de classis Meppel 5. I Groenenberg te Nieuweroord lofr gemaakt van zijn gemeente. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden, tweede pred. j pl.: W. van 't Spijker te Drogeham. Dc Bedaqkt voor Zwolle: A. Hilbers téKam Leeuwarden. Tere; UNIE VAN BAPT. GEM. land Bedankt voor Stavoren: J. Bouritius te 2de Exloërmond. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Ca- Drietal te AmsterdamC.L. Huis-man man, kan<L te Zwyndrecht, A, Kok, I dag- Schipaan- fl8 j; Geestelijke verzorging van de koopvaardij Van New Orleans uit kan men alle werelddelen, Australië uitge zonderd, bezeilen. Vaste scheep vaartlijnen onderhouden met hun schepen verbinding met de meeste zeehavens ter wereld. Dit schrijft de gereformeerde koopvaardij pre dikant ds. J. Wristers, die nu met zijn gezin ruim tien jaar in New Orleans heeft gewerkt voor de geestelijke verzorging van de op varenden ter koopvaardij. We ont moeten de bewoners der schepen dagelijks en liggen hier midden in de baan, die zij op hun tochten be schrijven, zo vertelt hij in een ar tikel in de gereformeerde „Provin ciale Kerkbode" van de provincie Utrecht. Er is een kloof tussen de wal en de va rende mens aan boord. Ook tussen hem en de kerk. En deze afstand is meer dan die van het subjectief gevoelen, een we derkerige vervreemding als van men sen die in verschillende werelden leven. De door de zeevarenden bewoonde wereld is onderverdeeld in duizend cn een ..woonwijken", die onderling honder den, dikwijls duizenden kilometers van elkaar verwijderd zijn. Ligt zo'n woon wijk toevallig in een haven, dan nog ma ken de werkzaamheden aan boord het meestal onmogelijk een groter aantal dan zeg vijf of tien van hen bij elkaar te brengen. De een is op wacht, de an der slaapt en een derde is de wal op. Ook individueel is de man moeilijk te treffen. Neem bijv. een varend lid van onze kerken. Een paar weken per jaar is hij thuis, als hfj dan tenminste niet op vakantie gaat. De overige maanden van het jaar is hij op dit of dat schip, dat hier- of daarheen vaart, en in een haven nu eens aan deze dan aan die ka- do gevonden wordt; vandaag, of morgen of misschien pas de volgende week. Brug Onze post is om zo te zeggen een s de schakels tussen de aarde (de wal) de onmetelijke ruimte (de wereldzee); een soort brug over de kloof, die beide scheidt, zonder welke levend contact met de zeevarende voor de kerk niet goed denkbaar is. Ruw genomen hebben we deze jaren een 4000 van zulke verbin- dingsbruggen herhaaldelijk beklommen en vonden daarmee dan telkens toegang tot de verblijfplaats van 30 tot 60 bewo ners. Met ons droegen we wat we uit Nederland aan goede lectuur kregen losten het in hutten en messrooms, in gang. kombuis en aan dek. Het is dan dat het zoeken begint. Men weet te voren meestal niet, wien men ren het treffen zaL Scheepsbezoek is 'n eigenaardige be zigheid. Soms kan men een halve dag op een schip doorbrengen, soms is het ai met met een uur weer afgelopen omdat de situatie er is als in 'n fabriek op hoogspanning. We kunnen iemand voorbijlopen, die we graag hadden ontmoet en in een hut iets verder op 'n half uur verdoen, niet verder ko mend dan tot een praatje. Maar soms wordt dat praatje in eens tot een ge- sprek en heeft men het gevoel, dat een baan werkelijk gekruist wordt. Uit de handdruk bij het afscheid leest mep dan het gehalte van de ontmoeting af. Naast het Individueel treffen is spreken ..in het openbaar", „dienst" kan je het niet noemen: daar- is het te weinig lc >n£t RDTERDDN van 10—20 pet. van dc bezetting van een schip. Sinds we zes jaar geleden hiermee begonnen, hielden we 'n 300 van zulke samenkomsten met in totaal 2700 aanwezigen. Een eenvoudige rekensom bevestigt wat we hierboven schreven over de kleine groeperings mogelijkheden in de zeevaart Hoewel we met deze samenkomsten - en ook langs andere weg een beschei den plaats in de scheepsgemeenschappen als zodanig zoeken, blijfit toch de arbeid der geestelijke verzorging veelszins al gg stand kan komen. De wereld der zeevarenden onttrekt zich aan elke groots opgezette actie ter beïnvloeding van welke zijde ook. Elk licht valt hier als door prisma's in vele kleuren uiteen. Dit heeft ook zijn goede rijde. Zo blijven de verbindingswegen tus sen de continenten en volken open ep vrij bijv. van invloeden, die hen zouden kunnen blokkeren. Maar de terugslag hiervan op de arbeid der kerk betekent, dat zij, wil zij het zeevarend volk mot het evangelie bereiken, dit slechts kan doen door altijd maar weer, jaar in jaar uit, schip op, schip af te gaan, en hut voor hut te bezoeken en man voor mar aan te spreken. D.w.z. door trouw vol gehouden bezoek, hetzij per station in d« ruimte, hetzij door gebruik te maken van de kansen, dat de man thuis is of per schriftelijk contact. Langs deze weg is het mogelijk hoewel de zeeman bij zonder „kerks" zal worden behouderto en winnend op zee bezig te zijn en zelf zegen weg te dragen; de zegen var de ruimte en van de frisse zeewind, die. liturgisch, te veel zilt als hij is, op eventueel bedorven ~|Ge- lucht in ons kerkelijk samenzijn zuive- geïmproviseerd mS rekend kan worden op een gemiddelderend kan inwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2