yüeuiue £riJisri(c (üoiiranl Nasution handhaaft Indonesiës eisen f If Commentaar Zon Chroesjtsjef op wereldoorlog? NIEUWS Prof. Duynstee verweert zich Engeland zegt Koeweit militaire steun toe Geen extra subsidie in plaats van totogelden Crita DINSDAG 27 JUM 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. POSTREKENING: 58936. KLACHTENDEENSTbezorging 18—49 u. ABONNEMENTEN: 750 per kwartaal; 2,56 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per mülimeter. (Bij contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12209 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD ,Stttnt»«wlich is abfblmn mgn bert ia teQ^easpoei" Papegaai nageaapt Zie pagina 2 in een oogops, Uit nadere mededelingen van prof. Duynstee is gebleken, dat hij een voor Nederland aanvaardbare manier wenst om te komen tot aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië. In Djakarta wordt van de Nederlandse contacten met Sukarno c.s. niet veel verwacht. Engeland heeft de sjeik van Koeweit militaire bijstand beloofd voor het geval premier Kassem van Irak uitvoering zou geven aan zijn voornemen het vorige week onafhankelijk geworden Britse protectoraat Koeweit te annexeren. De Arabische landen veroordelen de actie van Kassem. President Kennedy heeft de Taft-Hartley-wet van toepassing verklaard op de staking van de Amerikaanse zeelieden. Vrijdag zal hy beslissen, of een gerechtelijk bevel zal worden verzocht om de staking gedurende een afkoelingsperiode van tachtig dagen te beëindigen. Een van de gearresteerde vrijheidsrijders in Mississippi heeft verklaard, dat verschillende arrestanten ernstig zijn mishan deld. De betrokken Sheriff heeft deze beschuldiging ontkend. Op de veertienlandenconferentie in Laos heeft de Chinese mi nister Tsjen Li een verzoenende rede gehouden, maar waar nemers zijn van oordeel, dat China zijn eisen ten aanzien van een Laotiaanse regering in geen enkel opzicht heeft verzacht. Naar het oordeel van regering ligt het niet op de weg van de overheid door middel ,an extra subsidies een oplossing te vin den voor de maatschappelijke organisaties, die geen gelden uit de voetbaltoto wensen te accepteren. Staatssecretaris Schmelzer heeft bij de Tweede Kamer een uit voerige nota ingediend over de stagnatie in de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij onderstreept o.m. de wenselijkheid van oprichting van z.g. bedryfsparlemen- ten. die toch al bijzonder rijk is aan bezienswaar digheden, maakt plannen voor een nieuw gebouw dat alles op dit gebied in de schaduw stelt. De to ren namelijk die de foto laat zien, is een ontwerp van de Glass Age Deve lopment Committee, men sen dus die deze eeuw zich willen doen ontwik kelen tot „de eeuw van het glas" en daarom zijn glas en beton de enige bouwmaterialen. Voorlopig rekent men er op dat dit nieuwe project de ronde som van honderd miljoen gulden gaat kosten daar staat tegenover dat men in de loop der jaren miljoenen bezoekers hoopt aan te trekken, want men wil dit 325 meter hoge ge bouw inrichten als beurs voor de Engelse industrie. Daarom heeft men er liefst vijf tentoonstellingshallen in geprojecteerd met een to tale vloeroppervlakte van zo'n kleine 30 hectare. En om het de bezoekers niet moeilijk te maken, wordt een overdekte parkeerruim te ingericht waar plaats is voor 4500 auto's. Al met al dus een zo gigantisch ge bouw dat men die honderd miljoen gulden niet eens meer duur kan vinden. Het blijft trouwens toch een merkwaardigheid: via de krant wordt ieder mens min of meer vertrouwd ge maakt met geldbedragen die onze begrippen verre te boven gaan. In de miljoe nennota's van ons land, in de hulpprogramma's aan onderontwikkelde gebieden, in financiële en economi sche verslagen, er wordt in gegoocheld met miljar den guldens en dollars zoals gewone mensen rekenen met guldens en rijksdaalders. Het heeft ook weinig zin zich erin te verdiepen, want men kan er zich toch geen voorstelling van maken hoe veel honderd miljoen gul den wel is. We kunnen er ons wel een voorstelling van maken hoe het zal zijn als werkelijk eens iedere abonnee de bon invulde en dus een nieuwe abonnee aanbracht: het zou immers zonder meer be tekenen dat ons abonne mentental was verdubbeld. En wat dat zou betekenen weten we ook heel goed: de christelijke pers zou hierdoor enorm in aanzien en betekenis winnen. Waar om doen we het eigenlijk niet, want het is niet eens moeilijk. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee ver klaarde gisteravond voor het televisie journaal alleen maar in de krant te heb- gelezen dat de Nederlandse regering nem de contacten met de Indonesiërs had afgeraden. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot j tad dit wel gedaan, maar zeide hij: „Ik I nad goede gronden om aan te nemen, dat ie heer Bot op dat moment niet sprak ens het kabinet." Volgens prof. Duyn- stee gaat het er om of men op een voor Nederland aanvaardbare manier kan ko men tot aansluiting van westelijk Nieuw- Guinea .bij Indonesië. Op de vraag of de Papoeabevolking gesteld zou zijn op dit contact, dat ten slotte soevereiniteitsoverdracht beoogt, zeide hij: „Als zij de reële omstandighe den en de hele verhouding ook van Indo nesische zijde toegelicht zou krijgen, dan heb ik geen enkele reden om aan te nemen, dat zij er anders over zal denken". Hij wil nog een onderhoud aanvragen met de minister-president. De federatie van Nederlandse oud- strijdersorganisaties heeft in een telegram aan de regering haar verontwaardiging geuit over het voor het land schadelijke optreden van de groep-Rijkens-Duynstee, die voor zakelijke belangen het recht van de Papoea's opoffert. (Van een speciale verslaggever in Bonn) DE Indonesische minister van defensie, generaal Abdul Haris Nasution, heeft vandaag op een persconferentie voor speciaal uit Nederland uitgenodigde journalisten, in Bonn, verklaard dat Indonesië zijn nationale claim, dat westelijk Nieuw-Guinea „terug moet komen" i staat, onveranderd vasthoudt. de Indonesische De voornaamste punten uit de verkla ring van generaal Nasution waren: j In antwoord op onze vraag of Indo nesië bereid is van zynt kant con cessies te doen en het verschil over Nieuw-Guinea van z(jn gevaarlijke as pecten te bevrijden, verklaarde generaal Nasution. dat Indonesië niet kan afwij ken van zijn eis, dat dit gebied ten spoe digste aan Indonesië moet worden te ruggegeven. Zelfbeschikking voor de Papoea's zal binnen het kader van de Republiek zün. o De IIndonesische regering sluit ge- bruik van wapengeweld niet uit. hoewel Nasution daaromtrent bü her haling werd gevraagd. HU verwees naar de verklaring van president Sukarno dat Indonesiës geduld ten einde loopt. Aanval en boycot Snelle verwezenlijking van de eer ste twee punten van het Indonesi sche drie-jaren-plan dat eind 1962 vol tooid moet zijn, leidt er toe dat de druk van het volk op het leger om zijn taak ten aanzien van het derde punt „be vrijding;" van Nieuw-Guiena te ver vullen. snel toeneemt A Nasution heeft met de regeringen van een aantal Aziatische landen Tegen Iraakse dreiging: een radioboodschap bekendge maakt, dat zij de onafhankelijkheid van het land zal verdedigen. Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van een zondag door gene raal Abdoel Karim Kassem, premier van Irak, afgelegde verklaring, waar in hij zeide dat Koeweit Ben „inte grerend deel van Irak" is. De regering van Koeweit, dat pas een week onafhankelijk is, sprak het vertrouwen uit, dat alle bevriende en vredelievende landen en in het bijzonder de Arabische zusterlanden haar zullen steunen. De regering ls „vastbesloten het grondgebied van Koeweit te beschermen en te verde digen. Engeland heeft de sjeik van Koeweit reeds militaire hulp beloofd Intussen schijnt men de zaak in Irak zeer serieus op te nemen. De stafchef van het leger heeft premier Kassem reed» laten weten, dat de strijdkrachten op zijn orders wachten om Koeweit binnen te vallen. Niettemin verwacht men, dat Kassem geen openlijke oorlog met En geland zal riskeren, temeer daar de Ara bische landen vrijwel als één man de actie van Irak tegen Koeweit hebben veroordeeld. Te Kairo werd van Arabi sche zijde vernomen, dat Koeweit lid van de Arabische Liga kan worden. In dien een meerderheid van de Liga de aanvraag goedkeurt. Een dergelijk bc- Naar verluidt is in Koeweit de nood toestand afgekondigd. Reizigers, die per vliegtuig uit Koeweit in Kairo zijn aan gekomen, hebben verklaard, dat in het onafhankelijke sjeikdom grote demon straties plaatsvinden tegen de aanspraken van Irak op dit gebied. Sommige demon stranten riepen: „Wij zijn bereid de wa pens op te nemen om de onafhankelük- heid van Koeweit te verdedigen". recentelük besprekingen gevoerd over hun bereidheid tot deelneming aan economische boycot jegens Nederland naar analogie van de boycotten tijdens twee politieacties. HU noemde de reactie van o.a. de Fhl- UppUncn sympathiek. Nasution gaf te kennen dat. Indien Nederland bereid is aan de Indonesische verlangens tgemoet te komen: wacht mag worden g Dat Nederland op dezelfde wijze als p Dat nauwe economische king tussen Nederland en Indonesië mogelijk zou zijn, zü het niet op basis van een grotere begunstiging dan anderen. Zelfbeschikking reeds Nasution zei omtrent de strijdvraag tot zelfbeschikking, dat de Papoea het zelf beschikkingsrecht al heeft uitgeoefend door de Papoea's die in 1945 aan de onaf hankelijkheidsproclamatie van de zeven tiende augustus hebben deelgenomen. Korte opstand in Venezuela eist veertig doden Gistermorgen is in de stad Barcelona aan de Venezolaanse kust een opstand uitgebroken, die geleid werd door enkele legerofficieren. De regering zond onmid dellijk troepen naar de stad en gaf de opstandelingen het bevel zich onvoor waardelijk over te geven. De rebellen leiders zijn indertijd het land uitgezet maar kort geleden zijn zij klandestien teruggekeerd. Enige uren na het uitbreken van de revolte, maakte de Venezolaanse rege ring bekend, dat de opstand mislukt was De leiders zijn gearresteerd. Hoewel de opstand kort van duur was, zijn er niet temin veertig doden gevallen en er wer den zes mensen gewond. Drie maanden voor vrijheidsberoving van pater De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan crver wederrechtelijke vrijheidsberoving van pater Th. van der Zee, die door drie verpleegbroeders van een verpleeginrichting te Boekei op 4 oktober 1957 met geweld uit het kloos ter van de sociëteit der Afrikaanse mis siën te Aalbeek in Zuid-Limburg was overgebracht naar de inrichting te Boe- keL Dit transport gebeurde op telefonisch verzoek van de kloosteroverste te Aal- beek die opname ter observatie in een verpleeginrichting van pater Van der Zee noodzakelijk achtte. Men had ver- zuimd voor een geldige machtiging zorg te dragen. De rechtbank achtte de volle verant woordelijkheid alleen aanwezig bij de hoofdvcrpleger J. J. V. en veroordeelde hem conform de eis tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd. De twee andere broeders-verplegers droegen deze feitelijke verantwoordelijk heid krachtens hun aan de hoofdverple- .ger ondergeschikte functie niet, maar zij werden door de rechtbank wel mede schuldig geacht. Zij werden veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Deense en Canadese leden van de militaire politie der VN-strijd- krachten in Kongo tuigen een verslaggever van Associated Press, Dennis Neeld, in Leopold- stad af. Hij had geprobeerd leden van de delegatie uit Stanleystad bij hun aankomst te intennewen, en dat zinde de militairen blijkbaar niet. De AP-fotograaf Horst Haas nam er zaterdag deze foto van. Kort daarop werd hem de camera uit handen geslagen, maar de op namen bleef goed. Regering tot weigeraars (Van onze parlementsredactie) DE ORGANISATIES, die geen gelden uit de voetbaltoto wensen te aan vaarden, dienen zelf de consequenties van dit standpunt te aanvaar den. Het ligt niet op de weg van de overheid door middel van extra sub sidies een oplossing te vinden. Dit schrijven de ministers Beerman en Cals aan de Tweede Kamer in hun memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de Kamer over het wetsontwerp waarin voor de tweede maal regels voor de voethaltoto worden gegeven. ging een gelijk bedrag. Het Prins Bern- hard Fonds (voor de sector cultuur) kreeg f <28.088.24 en aam internationaal geomënlteerde instellingen, zoals de NOVIB, de Stichting Nederlandse Fede ratie voor Vluchtelingenhulp, de Fon- dation européenne de la Culture en de Stichting Praemium Erasmiamium, werd ruim een 'half miljoen gulden uitgekeerd. erkennen, dait door het standpunt van bovengenoemde organi saties een ongelijkheid kan ontstaan wax betreft de beschikbare geldmiddelen. Dit is echter niets nieuws. Het verschijn sel deed ziöh altijd al voor, wan sommige organisaties geen bijdragen wensten te ontvangen uit de opbrengst van grote loterijen. Heit zou echter te ver gaan, als dé overheid dan oolk aan organisaties, die hiertegen geen bezwa ren hebben, zou verbieden, dergelijke geiden te accepteren. De bewindslieden wijzen er voorn dat de bezwaarde organisaties in hei verleden nooit aan hun afwijzend stand, pnnt een aanspraak hebben ontleend voor een extra subsidie uit de t heidskas. Indien de overheid zich thana wel met de inkomsten vorming van deze organisaties zou bemoeien, zouden de consequenties niet te overzien zijn. De overheid zou moeten nagaan, ot deze organisaties de andere beschik bare mogelijkheden, bijvoorbeeld col- ledbes, wel hebben uitgebuit, of bij uit breiding van he. aantal collectes voor deze organisaties, andere organen ruet ln de ecitlccrbe-opbrengsten worden ge troffen. of de overheid ook het risico van minder geslaagde colleobes zou moeten dragen, enz. Neen. aldus die be- windsiiedem, deze organisaties moeten zelf i<n onderlinge samenwerking tot een verantwoorde oplossing komen. Overigens onderschrijven de minister» de opmerking uit het voorlopig verslag, dat een verdeling van gelden uit loterijen al sinds jaren geschiedt Een voarbeeli ls de verdeling van de opbrengst van de z-g. bijyandsactries door het Koningin Juliana Fonds. Het is de bewindslieden niet bekend, dat deze verdeling bezwa- in heelt opgeleverd. Met cijfers toont de regering aan, dat, ondanks de beperking van de hoofdpr(J- zen tot een waarde van vijftigduizend i gulden, de deelneming aan de toto ecr- der ls gestegen dan gedaald. Was in 1959- 1960 de gemiddelde opbrengst f 591.572.58, ln het afgelopen seizoen bedroeg deze ongeveer f675.500.—. In de toekomst zal de regering zich nader over deze aan. gelegenheid beraden. Overigens zijn veel andere factoren dan de hoogte vam de prijs van imvload op de belangstelling voor de voetbat- toto, tonen de ministers aan. De belang stelling is voor een deel waarschijnlijk mede afhankelijk van de stand van de competitie en de omstandigheid of het om wedstrijden in Nederland dan wel in het buitenland gaat In het afgelopen seizoen ris van de op brengsten aan de Nederlandse Sport federatie f 6J09.718.14 uitgekeerd, aldus de memorie van antwoord Dit gold tot eind men. Voor hot ahariitatiefwerk was dit bedrag f3,590.441.25. Hiervan kreeg het Koningin Juliana Fonds, als over koepelend orgaan voor het maatschappe lijk werk, f 1.166.893.41. Naar organisaties in het belang van de volksgezondheid Ernstige straf voor kapitein m.s. Harm De raad voor de scheepvaart heeft de kapitein van het 492 brt. metende m.s. Harm, H. S. uit Zwijndrecht, gestraft door hem voor zes maanden de bevoegd heid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen Op 14 augustus 1959 is het schip op de :is van Benghazi naar Piraeus op de westkust van Kreta nabij de vuurtoren van Elaphonisi gestrand. De kapitein had zioh in de vuurtoren vergist, en had geen kaart geraadpleegd. yANDAAG BEGON dus in de Tweede Kamer het grote debat over de kin derbijslag. Het is een zaak met veel on zekere kanten. Zekerheid is er intussen wel, dat deze moeilijke kwestie het ka binet niet het hoofd gaat kosten, tenzij zich nog onverwacht ongelukken zouden voordoen. Politiek is nu eenmaal iets waarin men 'egelijk elkaar bestrijdt en zoekt. Men zet zich tegen de ander af, maar kan op het zelfde moment die ander niet missen, en dit laatste niet alleen om zich tegen hem te kunnen afzetten. De politiek moet de mogelijkheid scheppen te regeren. En dat regeren is een kwestie van concretiseren van politieke verlangens, zoals deze in een volk leven. De politiek moet aan die verlangens ge stalte geven. In Nederland ls geen enkele partij, die het alleen voor het zeggen heeft. Politiek wordt dan een zoeken van het bereikbare, krijgt iets van geven en van nemen. De lezer kent ons standpunt met be trekking tot de kinderbijslagwet Er moet iets in deze richting worden gedaan. Onze sociale wetgeving, reeds zo sterk ontwik keld. dient ook in deze sector een be paalde afronding te krijgen. Hoe? Daarvoor komt nu deze week de Twee de Kamer te staan. Of liever: zij bevindt zich al geruime tijd voor deze situatie. Het schijnt, dat reeds -^erverege- ling achter de hand is. v. voorschijn kan komen ingeval het eigenlijke voorstel niet haalbaar mocht blijken. Dit laatste duidt erop, dat het kabinet zelf het debat gaat overleven. Geen van de partijen die achter dit kabinet staan wil dat het verdwijnt, ook al zijn er Inci dentele bezwaren tegen opvattingen of personen. En dit is iets, waarover men zich ver heugen mag. Een kabinetscrisis mag nie mand wensen, in het algemeen al niet. en zeker niet in deze dagen van internatio nale spanning, waarbij men zich een te rugtredend kabinet nauwelijks denken durft. Hetgeen overigens bij het kabinet niet de gedachte mag wekken, dat het in alle situaties onbedreigd zit. Bijna 1.000 staatlozen in Nederland Volgens een regeringsnota waren er op 1 oktober 1960 in ons laind 1879 staatlozen, wier vroegere vreemde nationaliteit bekend is: 2458 staatlozen, wier vroegere vreemde nationaliteit niet bekend is; 10.866 personen van Neder landse hericomst, die door of t.g.v. vijande lijke krijgsdienst (1940-1945) staatloos werden, alsmede hun kinderen, voor zover zij dienten gevolge als staatlozen geboren zijn; 340 ove rige staatlozen van Ned. herkomst, en 1202 personen van onbekende nationaliteit. In to taal '«745, van wie 11.759 „Ik weet niet zeker of het zo goed ls. Het is zo moeilijk om je te concentreren met de zomervakantie in zicht' hebben zich in de nacht dag op dinsdag in onze omgeving ver enigd, waardoor een vrij actieve depres sie is ontstaan, die op de meeste plaatsen nogal wat regen en in het zuiden van het land ook onweer bracht. De depressie vervolgt zijn koers Denemarken en Zuid-Zweden. Aan de achterzijde van de depressie stroomt aan zienlijk koelere lucht ons land binnen. We zijn door de weersomslag in een west circulatie terecht gekomen. Woensdag bereikt ons een rug van hoge luchtdruk met over het algemeen zonnig weer. Daarna komt het weer onder invloed van een nieuwe oceaandepressie. De zomerse warmte is in West-Europa teruggedron gen tot Italië en de Balkan. De verkoe ling bedraagt soms meer dan 10 graden en gaat met onweersbuien gepaard. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Zonnige periode vooral aan de kust. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwe- Rapporten hedenmorgen zeven uur gend matige noordwestelijke wind. Wei nig verandering ln temperatuur (Opgemaakt om 11.15 uur). Station Strandvenvachting Morgen weinig of geen regen met d. Helder enkele opklaringen en een matige wind Ypenburg tussen west en noordwest. Iets te koe' Vliss. strandweer, overdag 16 a 17 graden, zee- water 16 graden. Vooruitzichten: enkele dagen wissel- Eindh. valLig met nu en dan wat regen maar Zd.-Limb. ook zonnige perioden. Helsinki Tendens stationair ZON EN MAAN HET WEER EV EUROPA TAE LONDENSE uitgeverij voorstelbare verschrikking op nistische leiders in de Baltika de Baltika, vernam van het Iemand vroeg hem waar- Cassel's welke o.a. de de Ver- Staten 'os te laten, over de Oceaan voer om zich plan en dwong Chroesjtsjef om Chroesjtsjef naar New Het boek is door de Britse naar de algemene vergadering het op te geven door de v memoires van Church.ll pers b„pot van de Ver. Naties in New dreiging zijn schip lot linken Yorl1 '"""J1 l«h heeft uitgegeven, is op de Schrijver is een 47-jarige York te begeven. ChrocsJ- te brengen. Chroesjtsjef kreeg n'c' van plan waren het markt gekomen met een Schotse arts dr. George B. tsjef was van plan om ver- toen een vlaag van woede grootste deel van de Ver. Sta- non-fiction boek, waarin Mair- Dc titcl van het boek nietiging te zaaien in de Ver. maar was zichzelf weer toen ten weg te vagen. Mair zei: is. „Be dag dat Chroesjtsjef Staten met „anti-materie- hij in Amerika aankwam. „Alles wat ik hierop kan zeg- worat Dewecra dat agenten panjek raakte"'. Beweerd bommen" die gelanceerd zou- Mair wilde de pers niet gen is dat de Russen aardig van de Amerikaanse inlich- wordt dat Chroesjtsjef van den worden van om de aarde zeggen hoe hij aan deze in- noordelijk voeren en dat het tingendienst premier Chroesj- plan was die dag een derde cirkelende satellieten. lichtingen kwam maar zei grootste deel van de anti-ma- tsjef verhinderd hebben om wereldoorlog te ontketenen Maar de inlichtingendienst wel dat zij voor negentig terie op het zuiden was ge- een dodelijk wapen van on- toen hij met andere commu- kwam achter de code van procent waar waren. richt. Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca Lissabon lïliïlll regen windstil windstil windstil 27 14 0.4

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1