dokter regan ffi m i Wonderlijk concert var Otto Klemperer Prachtige interpretatie van merkwaardig werk Krijgen stakende zeelui bevel tot werken? Teleurstelling in Belgische vorstenhuis „Wannsee-conferentie vastbeslotenheid" Franse boeren Negen gewonden bij botsing in Arnhem Kongo laat Belgische militairen vrij 7 MAANDAG 26 JUNI 1961 Dam-vraag 111 (Eerste publicatie) ;i ma M 9 9 9 9 1 i i 0; Zwart: 18. 19. 28. 29. 36. Wit: 30, 38. 39, 41. 42. 50. Een miniatuur dat slechts weinige zetten vergt, maar dat wel een genie- pigheidje als verrassing in petto heeft Opgave: wit speelt en wint. Bridge De moeilijkheid in het 3 Sans-Atout- spel is dat de tegenpartij, zodra deze aan slag komt, Zuid's laatste harten- dekking wegspeelt. Daar Zuid zowel ruitenaas als schoppenaas mist. lijkt downgaan derhalve onvermijdelijk. Zelfs indien Zuid onmiddellijk de rui ten gaat aanvallen en deze goed taxeert dus bijv. ruitenaas bij West en de boer bij Oost komt Zuid slechts tut 8 slagen. De pointe in dit spel is nu, om te trachten éérst een slag in schoppen te maken. Lukt dit, dan kan Zuid veilig zijn ruitenkaart gaan ontwikkelen. In de praktijk ging de Zuidspeler - volgens bovenstaande analyse te werk en met succes! De le slag werd in de dummy met hartenheer genomen, waarna schoppen 2 volgde. Zuid hoop te nu maar, dat Oost schoppenaas had en laag zou bijspelen. Oost, die inder daad schoppenaas bezat, liep in de val! Zuid maakte schoppen 10, waarna de kaartverdeling er als volgt uitzag: V862 O A7 5 A B 7 De rest was kinderspel. Zuid speelde een kleine ruiten naar de heer en rui ten na. Toen West met ruitenaas aan dag kwam en harten naspeelden, was iet te laat! Zuid maakte nu zijn 9 slagen. Het spel kan natuurlijk down, indien Oost in slag 2 direct schoppen aas had gezet en harten zou hebben nagespeeld. Zou u dit gevonden hebben, als u Oost had gezeten? JACK DIAMOND Kruiswoordpuzzel zonder zwart men bij Otto Klemperer te wachten staat. Maar één ding weet men zeker, nldat elk concert van deze grote dirigent steeds een uit zonderlijke belevenis wordt. Want Klemeprer bezit zulk een krach tige persoonlijkheid, dat men zich zijn concerten blijft herinneren, hoe ze uitvallen. Ze staan immers steeds buiten de doorsnee, de middelmatigheid. En Klemperer kan ineens van een grauwe onverschilligheid omslaan naar een wer kelijk grandioze interpretatie, waarin een vonk van genialiteit het diepste we zen van de muziek helder belicht. Onver getelijk blijven deze momenten! Wij hebben op dit ogenblik lang moe ten wachten zaterdagavond toen Klem perer het Concertgebouworkest dirigeer de. Maar het kwam eindelijk. Onder de Zesde Symfonie van Bruckner en wel bij de inzet van ht tweede deel. Dit ge hele Adagio werd doortrokken van een hoge musische inspiratie. En toen was het wonder weer voorbij. Maar voor dit wonder past oprechte dankbaarheid en grote bewondering. Hier werd men in de nauwste aanraking gebracht met de kern van Bruckner's kunst. Men hoorde zijn gebondenheid aan de Oostenrijkse tra ditie in de Schubertse melodiek, men hoorde ook zijn bewondering voor de Wagnerse instrumentale kleuring. Maar bovenal besefte men hier Bruckner's geestelijke houding zijn diepe me lancholie. zijn smartelijk besef van het menselijk tekort en zijn onwrikbaar ge loof in de uiteindelijke verzoening. Er klonk een berusting door. die nooit door wanhoop gedragen werd (zoals bij Mahler), maar die tot een hoger plan geheven werd door een schouwen bui ten de menselijke kleinheid. Klonk er misschien ook iets van Klemperer'3 eigen levenservaring door? Het Concertgebouworkest reageerde feilloos op Klemperer's inspiratie. De rijke warme toon, de volkomen ver smelting van de orkestgroepen in de vlekkeloze weergave vormde wel een scherpe tegenstelling tot het noncha lante, ongelijke spel in de overige drie delen. Ook hierin ontmoette men soms Klempererte meesterschap, maar dit ge beurde vluchtig en het leek wel of Klemperer zich spaarde voor dit tweede deel, dat inderdaad terecht als centraal punt van deze Symfonie gezien was. Klemperer begon dit concert met de Chaconne uit het ballet van Gluck's Orfeo, en hij maakte deze inzet heel pompeus. Maar aller aandacht richtte zich op het werk, dat op deze Chaconne volgde, n.l. Klemperer's Symfonie, in 1960 geschreven. Het bleek een sombere, norse muziek te zijn in een soort Hinde- mith-idioom waarin ineens zonderlinge klankeffecten opduiken wij moesten hierbij sterk aan de welbekende bars heid en grilligheid van de componis denken! In het tweede en laatsti deel. bestaande uit thema en zeven va rlaties, belijdt Klemperer zijn liefdt voor de Duitse laatromantiek. Het the ma doet sterk aan Bruckner denken maar dan treedt weer het altijd wonder lijke van Klemperer op in het inlassei van de Marseillaise in de zevend» variatie. Wij voelden ons, eerlijk ge zegd, onthutst onder het luisteren naai deze muziek. Klemperer zelf noemt haai met nadruk absolute muziek, ontkent dus elke binding met een buitenmuzi kale idee. Maar steekt hierin niet heel wat van Klemperer's leven in? Dra. H. E. Kokee-van den Berge OTTO KLEMPERER Rossini-Mis in Holland Festival het kunstgebeuren van winter merseizoen aan elkaar weet te smeden. Deze schakel draagt de naam Holland Festival en is met grote zorg ontworpen en uitgevoerd. Bezet met fonkelende dia manten afgewisseld met robijnen en sma ragden trekt zij de aandacht en zij is het glanspunt van het lange collier waaruit een muziek- en toneelleven is opge bouwd. Het ontwerp is klassiek, d.w.z. het is niet exceptioneel of gedurfd, het is eerder een aanéénschakeling van mu zikale hoogtepunten die verder geen ver band met elkaar houden. Dit brengt met zich mede dat men tal van werken ook in het gewone muziekseizoen kan be luisteren, gelukkig zijn daarop ook uit zonderingen en die bijzondere werken verlenen het Festival het feestelijk ge- Zaterdagavond voerde men in het A'damse Concertgebouw een werk uit van de Italiaanse componist Rossini n.l. de Petite Messe Solennelle, een vrijwel onbekend werk als zodanig reeds inte ressant. Aan de vele, vele lege plaatsen zou men zeggen dat zelfs tijdens een Festival onbekend onbemind maakt en dat is bijzonder spijtig voor de uitvoe renden want dit concert stond op zeer hoog peil. Men had er o.i. dan ook ver standiger aan gedaan de Kleine zaal voor dit concert te reserveren. Hoe dan ook, Felix de Nobel en zijn Nederlands Kamerkoor verdienden beter. Het leven van Rossini heeft een merk waardig verloop gehad. Op zijn 37e jaar was hij een zeer gezien man en erkend Kans op afkoelingsperiode PRESIDENT KENNEDY zou vandaag een beslissing nemen over het al of niet toepassen van de Taft-Hartleywet met betrekking tot de zeeliedenstaking, die al meer dan een week duurt. Krachtens deze wet is de regering be voegd, de stakers te bevelen het werk te hervatten. Dit bevel geldt dan voor een z.g. afkoelingsperiode van tachtig De president heeft zaterdag een on- derzoekscomissie ingesteld, waarin re geringsorganen zijn vertegenwoordigd. De voorzitter van deze commissie, de minister van arbeid, Arthur J. Goldberg, verklaarde dat, indien mocht blijken dat welzijn en veiligheid van de natie ge vaar lopen, de regering niet zal aarzelen zich tot het Opperste Gerechtshof te wenden met het verzoek de bepalingen de Taft-Hartleywet van kracht te Horizontaal: 1. dorp in Limburg oadplaats in Duitsland; 2. zangwijs yaii ^-JPÜPÜPH. in de richting naar omlaag; 3. verte- doen worden. De laatste keer dat deze genwoordiger vereniging; 4. herstel 1 wet werd toegepast was in 1959, toen de gem. in Gelderland; 5. voertuigen taking in de staalindustrie 116 dagen en lastdieren met bagage achteraan i aad geduurd. het leger; 6. gem. in Gelderland Goldberg toonde zich teleurgesteld kosteloos; 7. voornaamwoord schei- over de weigering van de vakbond, maar kundig element gebod; 8. wel j veroordeelde deze niet. Hij wees erop bloedgever; 9. vaartuig meisjes- dat de partijen de voortdurende plicht naam. I hadden, naar middelen ter overbrugging TT 11 J van het geschil te zoeken, ook nadat Verticaal: 1. gem. m Noord-Holland tfVentueel de Taft-Hartleywet zou zijn brandkraan (afk.); 2. arbeidseen- [0egepast. heid plaats in Zeeland radio om- j Schertsend liet Goldberg uitkomen '<e- dat zijn positie nu wel een geheel andere is dan toen hij als juridisch raadsman Zeeland roep (afk.); 3. wordt gezongen nieting; 4. zoon van Jacob bestuur der; 5. eenjarig kalf ontgonnen land; 6. deel van het aangezicht |g |g| SST hebben dat de zeeliedenbond zich tot zijn de stakende staalarbeiders optrad. I Hij liet zich toen ontvallen, genis; 7. bekende afkorting kleine visotter scheikundig element (afk.); 8. dienstbode onzes inziens (afk.) houten vat; 9. de oudste (afk.) gehucht onder de Drentse gemeente Borger vrouw van Abraham. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. jonGeman, 2. KaRloman, 3. Talis man, 4. dollEman, 5. waTerman, 6. Muzelman, 7. lAndsman, 8. PieNeman en op de kruisjes het woord GRIET MAN. Schaak-vrtttiff IJl In de tweezet van de Weense compo nist Zajic was dit de stand: Wit: Ka6. Db4, Lg3 en Lg4, Pb3, pi c2. Zwart: Kd5, Le3, pi a7. De sleutelzet is heel verrassend: 1. Db4el. Zwart krijgt hierdoor twee extra vluchtvelden die (mede) de vol gende varianten geven: 1Kc4, 2. Le6 mat; 1Kc6 of Ke4, 2. Dhl mat; 1...., L onverschillig, 2. De6 mat. Dc opperhofmaarschalk van het Bel gische hof heeft medegedeeld dat. in tegenstelling tot hetgeen mocht worden gehoopt, In de nabije toekomst geen blijde gebeurten's in het Belgische vor stelijke gezin kan worden verwacht. De gezondheidstoestand van koningin Fabiola baart geen zorgen. Dc vorstin hoont over enkele dagen volledig her steld te zijn, aldus de bekendmaking van de opperhofmaarschalk. roegere aövocatenfirma had gewend om afschriften van een document dat Gold berg destijds bij bet Opperste Gerechts hof had ingediend toen hij de rechts geldigheid van de Taft-Hartleyprocedure tegen de stakende staalarbeiders had be twist. De reedrs hadden zich akkoord ver klaard met een vorig voorstel van Gold berg, volgens hetwelk gedurende een wapenstilstand van zestig dagen een cominissie van drie een onderzoek naar de geschilpunten zou instellen en daar na aanbevelingen doen. Het zag er toen echter naar uit dat de bonden dit plan niet zouden aanvaarden. Hoewel sommi ge bonden onder hun leden een opinie onderzoek met betrekking tot de door Goldberg voorgestelde verzoeningsrege- ling hielden, scheen Goldberg zich al te hebben verzoend met het feit dat de botte afwijzing door een aantal andere bonden deze oplossing onuitvoerbaar had gemaakt. Gouverneur Platteel in Nederland Gouverneur dr. P. J. Platteel van Ne derlands Nieuw-Guinea is met de Staten dam van de Holland-Amerika Lijn in Ne derland aangekomen. Zijn verlof zal tot september duren. Het is geen dienstbe- zoek en hij zal ook geen dienstgesprekken voeren met de minister en staatssecreta ris van binnenlandse zaken. Hij had niet kennis genomen van de werkzaamheden der groep-Rijkens. De gouverneur was geestdriftig over het wer{c van de Nieuw- Guinea-raad. Wat het vertrek van de In dische Nederlanders betrof, herinnerde hij er aan, dat zijn opgroeiende kinderen behoefte hebben aan goed onderwijs. In Clarksville, waar hij op de doorreis ver toefde, had de burgemeester hem de gou den sleutel, d.w.z. het ereburgerschap, aangeboden. o als een groot componist, had tal van werken op zijn naam staan w.o. de be roemde opera's „L'Italiana in Algeri", „La Cenerentola", „Wilhelm Teil" en natuurlijk zijn „II Barbiere di Siviglia". Op dat levensjaar (het is 1829) sluit hij deze periode af en in de 39 levensjaren die hem nog restten schreef hij vrijwel geen enkel werk meer. In 1864, vier Ja ren voor zijn dood schreef hij de Messe Solennelle. De toevoeging „petite" komt niet op het titelblad van de partituur voor en klein is het werk zeker niet, wel is deze franse toevoeging te verklaren voor wat betreft de bezetting die inder daad klein is. Het is een merkwaardige compositie en in de oren van ons Noor delingen is de geest van de tekst moeilijk in overeenstemming te brengen met de geest van de muziek. Doch wat wil men? Rossini was een volbloed Italiaan en in zijn muziek klink het onbezorgde, zon- rijke leven door. Bovendien, was hij niet de opera-componist bij uitstek, hij Schreef een kleine veertig muziek dramatische werken en dat laat zich niet loochenen. Tijdens de uitvoering is menigmaal geneigd te glimlachen als men hoort hoe Rossini de Mis-tekst op muziek heeft gezet. Hij bedient zich compositorisch van simpele middelen, de begeleiding is nu en dan kaal en zelfs niet geheel vrij te pleiten van enkele banaliteiten. Twee piano's en een har monium (in deze uitvoering vervangen door een orgel) doorlopen meerdere stij len van de muziek-literatuur en zo hoort men dan eens een stukje Beethoven- invloed. Saint-Saëns (de 2 piano's ver sterken nog het idee van Le Carnaval des Animaux) en in de Prélude religieux komt zijn stadgenoot (Rossini woonde toen in Parijs) César Franck om de hoek kijken. En toch. ondanks dat alles moet men zich gewonnen geven aan deze meester op het terrein van de bel canto, want hoe weet hij voor de stemmen te schrijven! De keuze van dit werk valt dan ook zeker toe te juichen want deze Rossini moet men toch ook kennen. De uitvoering Felix de Nobel heeft zijn koor voor treffelijk laten zingen. Hij heeft op juis te wijze deze Italiaanse stijl, deze Rossini aangevoeld. Het was geen zwaarwichtige visie op de Mis-tekst, doch qua zang cultuur en koortechniek is er door het Nederlands Kamerkoor prachtig werk geleverd. Nelly Wagenaar en George t Renesse verzorgden de piano-partijen dat liet niets te wensen over. Albert de Klerk zat aan het orgel en hij heeft met name de orgel-solo in het meest gunsti licht geplaatst. De vocalisten waren IV rella Freni. Oralia Dominguez. Angelo Bartoli cn Ugó Trama. Mirella Freni be schikt over prachtig materiaal, we wis ten het reeds van haar voorbeeldige Mimi-vertolkingen in La Bohème, ook nu wist zij in buitengewone mate te boeien. Na haar recital in Diligentla schreven we in maart 1953 mezzo-sopraan Oralia Dominguez dat dit eerste optreden grote verwachtingen wekte. Zij heeft aan die verwachtingen ten volle voldaan en zij is in die Jaren uitgegroeid tot één van dc schoonste mezzo-sopranen van deze tijd. OngewiJ feld zal deze Mexicaanse zangeres nog veel van zich doen horen. Naast deze e «te klas zangeressen vielen de tenor de bas enigszins uit de toon, zij waren zeker niet onvoldoende doch wisten het pell van de vrouwelijke collega's niet te bereiken. Het niet talrijke publiek toonde zich bijzonder opgetogen en de uitvoering gaf daar dan ook alle reden toe. Prach- ige bloemen onderstreepten dit enthou- Adr. HAGER Mijnwerkers opgesloten Bij een in storting in een kolenmijn in de Cumber land Mountais in oost-Tennessee zijn drie mijnwerkers opgesloten. De kans op red ding wordt gering geacht. Zaterdag is brand ontslaan in 70 ba len katoen die gelost waren uit het Franse m.s. Boffa. In het schip bevonden zich nog 120 balen. De totale waarde de parij is ca 40.000. Eichmann verklaart ADOLF EICHMANN hervatte vandaag zijn getuigenverklaring over de Wannsee conferentie, die 1942 te Berlijn is gehouden en het plan van de nazi's tot vernietiging van het Joodse ras definitief heeft goed gekeurd. Eichmann deelde mede dat op deze conferentie, die hij bijwoonde als chef van het bureau voor Joodse zaken van de Gestapo, een atmosfeer van ..onwrikbare vastbeslotenheid" en „geestdrift voor het totstand- brengen van de definitieve oplossing van "het Joodse probleem heerste". De beklaagde verklaarde dat vooral dr. Wilhelm Stuckart van het rijks ministerie voor binnenlandse zaken, die vroeger met dr. Hans Globke het commentaar op de Neurenbergse ras senwetten had gemaakt, vervuld was van „grenzeloze geestdrift". Hij zeide dat hij tevreden was over de resultaten van de conferentie. Hij vervolgde: „Ik gevoelde een zekere op luchting en bevrediging, dat ik ondanks mijn betrekkelijk lage rang van luite nant-kolonel mijn uiterste best had ge daan en had gestreefd naar een definitieve oplossing, die niet weerinwekkend maar mogelijk en uitvoerbaar was. „Ik zeg dit niet omdat ik voor een Is raëlische rechtbank en Israëlische rech ters sta, maar er zijn dokumenten die de waarheid bewijzen van deze verklaring, dat ik mijn best heb gedaan om orde te scheppen in heel de verwarring van de portaties. Mijn niet aflatende pogingen zijn tot uiting gekomen in het Radomplan 1 later in het Madagascar plan". Bureaucraat Eichmann deelde mede dat na dc con ferentie van Wannsee „tal van maatre gelen" werden genomen. Het is van belang, erop te wUzen, dat j na de conferentie van Wannsee geen enkele maatregel op eigen gezag wilde •n. Enkelen van mijn meerderen uit ten de klacht, dat Ik teveel bureaucraat en hun hinderpalen in de weg legde door teveel bureaucratic. Dr. Servait/ius vestigde de aandacht op :n memorandum van het ministerie in buitenlandse zaken, waarin werd gezegd, dat van het Madagascar-plan was afgezien op grond sing val Adolf Hitler d :-n". het beslis- 1 dait de Joden gezonden zouden wox- Dr. Servati-us bracht een door Luther van het ministerie van buitenlandse za ken in december 1942 aan Eichmann ge schreven brief ter sprake, die handelde over het vraagstuk van de sterilisatie (Vervolg van pagina 1) In de steek van Toulouse, ten noorden van de Pyreneeën, reden tractors met leuzen zoals: „Help eerst de achterge bleven landbouw in plaats van onderont- wikkelde landen", en „De boeren vormen 22 percent van de bevolking, maar ont vangen slechts 12 percent van het na tionaal inkomen." i van de voornaamste grieven der boeren is, dat ze voor hun produkten zo weinig ontvangen in vergelijking met de hoge prijzen die de stedelingen ervoor moeten betalen. Ze eisen een doeltref fende reorganisatie van het reusachtige apparaat van tussenhandelaren. Premier Debré verklaarde in een radio toespraak dat het dringendste vraagstuk het vinden van buitenlandse markten voor de graan-, suiker-, vlees-, en zulvel- overschottcn was. Hij herinnerde de luis teraars eraan dat de kosten van de re geringssubsidies in 1959 dertig tot vijf endertig gulden per hoofd van de bevol king hadden bedragen. Verder verklaarde hij dat er krachtig opgetreden zou wor. den tegen iedere vorm van ordeversto- ring. vroeg de beklaagde, welke rol hU hijerbij had gespeeM. Eichmann antwoordde: „Ik had nleta li maken met het vraagstuk der toe passing van steri/hsartie. Uit dokumenten zal blijken, daft anderen hiermee waren belast." Om Eichmann's betoog te steunen wees dT. Senvatius naar verschillende officiële brieven geadresseerd aan de Reichsführar van de SS, Heinnidh Hiimm- ler, waarin voorstellen werden gedaan over de toepassing van sterilisatie op Joden door middel van X-stralen of plan ten gif. De raadsman ondervroeg Eichmann vervolgens over het geval A an de voor Straatsburg bevolen „verzameling van schedels en skeletten". De vervolgingen heeft verschillende dokumenten in het geding gebracht, waaruit blijkt dat een antropoloog, ver bonden aan de universiteit van Straats burg, die destijds onder toezicht van de nazi's stond, zich tot het bureau van Eichmann wendde als hij bepaalde soor ten schedels nodig had. Blijkens een andere aan Eichmann geadresseerde, eveneens door de vervol ging in het geding gebrachte en op nieuw door dr. Servatius geciteerde brief had een vertegenwoordiger van de „Anhnenerbe" (onderzoek naar de voorouders) had „geëxperimenteerd op 115 Joden en anderen, die in 1943 verblijf hielden in het vernietigings kamp te Auschwitz. ANWB-contributie van f 7,50 naar f 10 3P DE jaarvergadering van de ANWB in Scheveningen is een verhoging .ran de jaarcontributie van f 7.50 op f 10 goedgekeurd. Men kampt met aanzienlijk gestegen loon- en materiaalkosten. Het lidmaatschap van de Wegenwacht _al van f 12.50 op f 15 per jaar worden gebracht, mede vanwege het bouwplan voor 16 nieuwe wegenwachtstations met bijbehorende „praatpalen" en mobilofoon exploitatie. Over de lijst der „bondshotels" waren klachten, in het bijzonder over enkele hotels in België, Frankrijk cn Italië. Twee jaar geleden is met het herzien van de lijst begonnen. Er zijn nieuwe minimum eisen voor het predikaat opgesteld. Hotels die hieraan niet wensen te voldoen, wor den van de lijst afgevoerd. Van twintig procent der bezochte bedrijven is nader hand het predikaat ingetrokken. Na af ronding van het onderzoek in eigen land zal met dat naar de situatie in het buiten land een begin worden gemaakt. Een pleidooi werd gevoerd voor het aanleggen van meer picknick-accommo datie in den lande. Toegezegd werd hier over met gemeentebesturen in overleg te Ter vergadering werd het gouden „We genwacht-erekruis" door voorzitter mr. W. A. Offerhaus uitgereikt aan wegen- wacht Breunis Post. Deze heeft met ge vaar voor eigen leven een door schiet oefeningen bij Fort De Bilt op de drukke verkeersweg UtrechtZeist op hol gesla gen karrepaard tot staan gebracht. Post gelukwensend met diens moedige daad zei mr. Offerhaus: „In de toekomst kunt u toch beter uw vrouw om de hals vallen, dan een hollend paard" welke uitspraak mevrouw Post met een klinkende zoen bevestigde. Prof. Tinbergen naar Suriname Prof. J. Tinbergen heeft een uitnodiging van de Surinaamse regering aanvaard om op te treden als adviseur voor ontwikke lingsplannen. Hij zal in januari Suriname bezoeken. NEGEN personen werden gewond, van wie één ernstig, bij een gecompliceerde botsing die zaterdag nacht in Arnhem heeft plaatsgehad. De bestuurder van een personenauto reed tegen een rechts van de weg staande wagen. Een dame in de wa gen die de aanrijding veroorzaakt had, werd vrij ernstig gewond. Na de botsing waren verscheidene men sen komen toesnellen om te kijken naar de ravage. Ongeveer twintig minuien na deze botsing kwam er, met vrij grote snel heid een wagen aanrijden. Deze wilde om de omstanders heen. Hij slaagde echter niet in deze manoeuvre, en reed op hen in. Hierbij werden zeven personen zodanig gewond, dat ze naar het gemeenteziekenhuis moesten wor den vervoerd. Zondagmorgen is in Thorn (Limburg) een auto, waarin vier Britse militairen zaten, in volle vaart tegen een boom ge reden. De vier inzittenden werden zwaar gewond. Bij een inhaalmanoeuvre van een andere auto, eveneens bezet met vier Britse luchtmaohtsoldaten, heeft de bestuurder korporaal Dennis William Hogarth (21 jaar) waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. De wagen sloeg met de rechterzijkant tegen een boom aan de rechterkant van de weg. pen weekeinde weinig bijzon ders te melden. De zitting van het parlement vond gisteren nog geen doorgang, premier Tsjombe keerde naar Katanga terug, zonder op zijn in Leopoldstad gegeven woord terug te komen, het regime in Stanleystad stuurde zijn eerste vertegenwoordi gers naar de Kongolese hoofdstad om contact op te nemen met president Kasavoeboe en de acht Belgische mi litairen, die sedert januari in Stan- „Je weet hoezeer ik het betreur van je te moe ten scheiden, Adam," zuchtte de oude man. „En zogauw de omstandigheden het toelaten, zal ik je dan ook een boodschap sturen. Houd mij er steeds van op de hoogte waar ik je vinden kan." „U weet dat ik niets liever zal willen dan terug komen en weer met u samenwerken," zei Adam. „Als er weer werk is en geld genoeg voor u om een assistent te kunnen nemen, neemt u dan vooral geen andere dan mij. Intussen, professor, hoop ik dal u weet hoe dankbaar ik u ben voor de kans die u mij al gafvoor het feit dat ik met u mocht samenwerken en van u mocht leren." Deever stond op, hij zag er opgelucht uit. „Je bent de dankbaarste kwajongen die ik ooit heb ontmoet, Adam Regan!" Zij schudden elkaar de hand beiden te zeer ontroerd om nog iets te kun nen zeggen. Adam keerde naar zijn kamer terug, pakte zijn spulletjes bij elkaar en stak zijn geld op zak. De volgende dag nara hü de trein naar Arkansas. In Little Rock had hij enige uren oponthoud. Hij begaf zich dus met zijn zware doos instrumenten, zijn oude zwarte tas en zijn overvolle koffer naar de restauratie, waar hij een hamburger en een kop koffie bestelde. De man die naast hem zat, las de beursberichten in het dagblad. Plotseling from melde hij de krant tot een prop ineen, smeet die op de grond, gooide tien dollarcent op de toon bank en stapte naar buiten. Adam raapte het blad op, haalde het uit elkaar en streek het glad. Al etende las hij op de voorpa gina de vele sombere geschiedenissen waarmee de kranten de laatste maanden volstonden. Een ban kier uit New York gearresteerd wegens malver saties; te Denver pleegde een vooraanstaand bur ger zelfmoord toen men op het punt stond hem te ontmaskeren wegens misbruik van de aan hem toevertrouwde fondsen. Een dranksmokkelaar uit New Jersey maakte op de beurs met één slag een winst van een miljoen dollar, juist vóór de in zinking had hij zich veilig gesteld. 1 De neger die bezig was de toonbank schoon te door Helen Topping Miller vegen, wierp ook een blik op de krant die Adam zat te lezen. „Slechte tijden, baas," zei hij, „mach tig slechte tijden en ze worden nog slechter." „Laten we hopen dat het beter zal gaan zo gauw als deze dagen van dwaze opwinding voorbij zijn. Dit land is in de kern gezond en het is al heel wat andere crisissen te boven gekomen." zei Adam. „Er zijn een massa landlopers," zei de neger jongen. „Met iedere trein komen ze mee; net als ratten. Ze zoeken werk, nemen de trein in de hoop dat het ergens anders beter is dan thuis. Als het donker wordt, scharrelen ze in de vuilnisbak ken om wat eetbaars te vinden. De bazin kijkt niet op een hapje, ze laat me zelfs altijd wat eet baars tussen het vuil gooien. Bijvoorbeeld een stuk brood zoals u daar hebt liggen. Als u het niet opeet „Nee, ik eet het niet op. Ik eet trouwens ook dit niet op; het is me te vet," zei Adam het bord van zich afschuivend, „laat er een zwerver van profiteren." De trein was veel te laat. Ze zat propvol mensen- De meesten hadden bij een kunstmestfabriek ge werkt; nu waren ze ontslagen. Er hing een be nauwde lucht in hun kleren; zij hadden gesmok kelde drank bij zich en de conducteur moest hen verscheidene keren vanwege hun ruwe taal en hun slecht gedrag tot de orde roepen. Een oudere en iets rustigere man kwam op een gegeven moment naast Adam zitten. „Ook ontslagen?" vroeg hij. Adam schudde het hoofd. „Ik ben dokter. Ik ga voor een tijdje thuis op bezoek." „Ik heb aan mijn vrouw twaalf dollar gegeven. Ik hoop dat de huisbaas haar niet op straat zet voor ik hier werk gevonden heb. Ik heb gehoord dat ze van regeringswege ergens in de heuvelen met een werk zijn begonnen. De lui die naast ons woonden, werden het huis uitgezet. Ze hebben voor zichzelf een hut moeten bouwen bij de vuil nisbelt. En de vent had nog wel de hele oorlog van veertien-achttien in Frankrijk meegemaakt! Wat kan dat de lui hier nog schelen!?" Te middernacht kwam Adam te Russelville aan. Daar wachtte hij het daglicht af; dan zou hij, hoop te hij wel een vrachtwagen kunnen vinden die hem mee naar het zuiden zou kunnen nemen, tot aan de veerboot die hem over de Arkansasrivier zou zetten. Vandaar was het niet ver meer naar Mount Ne- bo. Voor zover hij wist was tante Martha nog in leven en woonde zij nog altijd te Mount Nebo. Hij wist dat hij welkom zou zijn in het huis van de Laughlins. Hij zou zich eens heerlijk kunnen baden in het water van de bron cn er zouden bo nen met ham op de keukenkachel staan te stoven. Misschien zou een van de knechten van de Laugh lins hem wel tegen betaling naar huis mogen rij den. Hij herinnerde zich de fraaie auto waarin Martha naar de begrafenis van zijn vader was ge komen: „een sedan met ramen van echt spiegel glas". had zij tegenover ieder die hiaar luisteren wilde, opgesneden. Het was nog steeds donker toen hij, zijn ba gage meeslepend, de laatste heuvelhelling naar het huis van de Laughlins beklom; gelukkig be wees het zwakke schijnsel van een petroleumlamp in een achterkamer dat er al iemand op was. Hij zette zijn bagage bij de hoofdpoort neer om tussen zijn handen door het „Hallo!" van de mensen uit de bergen te doen weerklinken. (Wordt vervolgd) leystad gevangen werden gehouden, zijn in vrijheid gesteld: zij werden vandaag in Brussel verwacht Het zijn alle op zichzelf belangrijke, maar toch weinig spectaculaire gebeurte nissen. Kasavoeboe heeft gisteren decreten ge tekend tot een bUecnroeping van parlement voor een nieuwe zittingspe riode. Gehoopt wordt, dat de eerste zit ting op 2 juli kan worden gehouden. Of dat inderdaad gebeurt, hangt ook af van de studenten van de Lovanlum- universiteit in de buurt van Leopold stad. Zaterdag protesteerden zij joelend en leuzen roepend tegen de inbeslagneming van de universiteitsgebouwen, waarin het parlement ergens anders onderdak zoekt of de universiteit pas betrekt na w Zaterdagmiddag is de 60-jarige B. Pousema uit Haarlem door een lekke band met zijn bromfiets gevallen. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij kort aankomst in het ziekenhuis in Pur- merend is overleden. O Zaterdagmiddag is onder Woudenburg de 62-jarige A. F. B. Strehlow uit Keulen met zijn bromfiets door een kleine mili taire autobus geschept. Hij overleed enige minuten later. De 77-jarige J. van Wanroy uit 'sHer- togeribosch is bij het oversteken van een brug over de Dieze door een auto ge grepen. Hij was op slag dood. Gisteravond zijn dc 47-jarige Feiten uit Roermond en zijn 24-jarige duopassa gier H. Culpers uit St. Odllienberg met een scooter, komende uit België, tegen de gesloten grenspaal te Ittervoort ge reden. Beiden waren op slag dood. Dc innen waren ongehuwd. Vannacht is in het ziekenhuis te Zwol- de 22-jarige heer J. van Velzen Uit Heerde overleden. Vrijdagavond reed hij in Veessen met zijn bromfiets tegen een Vier kinderen bij het pootjebaden verdronken Vier kinderen zijn gistermiddag ver dronken, doordat zij bij het pootjebaden door een buitengewoon krachtige eb- stroom naar zee gesleurd werden. Tien andere kinderen werden weliswaar ge red, maar moesten in (het ziekenhuis wor den opgenomen. De slachtoffertjes van de zee waren van 11 tot 13 jaar oud. Zij behoorden tot twee klassen van een lagere school ta Uohte, een k-leine plaats in Noordrijn- Wesbfalen. De tien kinderen, die in het zieken huis zijn opgenomen, verkeren niet in levensgevaar. De politie heeft meegedeeld, dat de kinderen bij eb pootjebaadden en tot hun knieën in het water stonden. Drie onderwijzers hielden toezicht. Door overstromingen en aardver schuivingen als gevolg van de zware re genval in Zuid- en Midden-Japan zijn dit weekeinde in totaal vijf personen om het leven gekomen. Elf anderen worden ver- Tsjombe, die enthousiast in Elizabeth- stad werd verwelkomd, heeft na zijn te rugkeer een beroep gedaan op de be volking van Katanga, een eind te ma ken aan geschillen en politieke agitatie en samen te werken voor het behoud Hij bedankte de bevolking voor dc geestdriftige ontvangst die ze hem za terdag heeft bereid en verklaarde, zijn vrijlating te danken te hebben aan ge neraal Moboetoe, met wie hij loyaal za) samenwerken. In antwoord op een vraag over een met generaal Moboetoe gesloten mili taire overeenkomst verklaarde Tsjombe. dat deze gebaseerd is op een reeds eer der met de regering Ileo gesloten ak koord. Hij zeide voorts, dat de positie van het bewind' van Stanleystad thans aanzienlijk is verzwakt. Loendoela (hoofd van de rebellerende Kongolese troepen in Oostprovincie) is machteloos, wanneer hij komt be staan tegenover de verenigde legers van de centrale rege ring en van Kabanga. En vroeger of later zal deze vereniging plaats vinden, aldus Tsjombe. De „premier" van het rebellenbewind in Stanleystad. Amtoine Gizenga, heef' enkele ministers en andere vertegen woordigers naar Leopoldstad gezonden Men legt zijn bereidheid, de komend zitting van het parlement bij te wonen uit als een laatste poging om op legale wijze de macht dn handen te krozen zoals eens Loemoemba deed. Verwach- wordt, dat de vertegenwoordigers, die- gisteren gearriveerd zijn, het terrein van Gizenga moeten voorbereiden. Vermelden we nog, dat de Nederland se lt kol. arts J. P. Ofner met enkele onderofficieren medio juli naar Kongo zal vertrekken om een fuivotie te ver vullen in de staf van de V-N.-droepcn. Programma voor morgen DINSDAG 27 JUNI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/i. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en over weging 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V 14.06 Schoolradio cn 14.45 De witte J Rot Nlev Gram 18.10 Int tcnnlskamp Wim bledon 18.20 Rep Tour de Franco 18.30 RVU: De ontwikkeling van de sociale gedachte In de literauur I, door dr A Saalborn 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Memu- jandum 19.30 Nabesohouwing Tour de Fran, ce 19 40 Gram 20.30 Hier ls de KRO. klankbeeld 21.10 Holland Festival 1961 - koor 21.35 Gram 21.46 Orgclconcer AVRO: 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram vrouw 9.10 De groenteman Morgenwijding 9.55 Boek- 9.00 Gym i 9.15 Gram 9.40 bcspr 10.00 Gram 10.50 V c RadlovolksuniverslteltGrafische Kunst" L door Pam G Ructer 11.30 V d zieken 12 00 Zang cn plano 12.20 Regerlngsultz: V d landb 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12,33 13 00 Nws ri.15 Medcd cn gram 1325 Beursber 13.30 Lichte muz 14 00 Ka- ïï%nm^.11i(LS^oolradl0 15 00 Lichte muz 15"^ £ct .16 0° p|ano-cIuo 1620 V d jeugd 17.30 Amateursprogr 1720 De dierenwereld cn wij, lezing. 1®-°?. 18.15 Pianospel 18 25 Licht, muz 18.55 Paris vous parlc 19.00 Gram i'i 2n ?rai"? iP'i? Zes het met Anjers, klank- SS? f"" T"c" -wrj J?.M X w^st "leuwc wegen, klankbeeld M f muz 22 00 Kamermuz 22 30 7 Act 23 00 Gram 23.55-24 CO Nw TelevWcprogr. NTS: 20 00 Journ 20.25

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7