Uw probleem is het onze Geref. Kerken behoeven eigen informatiedienst ABASIN Protestanten in Boechout hebben een kerk nodig Een woord voor vandaag Wederom Vrijgemaakte bezinning te Zwolle Baptistenvrouwen bijeen in Hengelo Ag ANDERZIJDS TOTO-GELDEN In „Hervormd Nederland" rea geert ds. F. H. Landsman op het artikel dat prof. dr. G. C. van Niftrik in het Christelijk Histo risch Weekblad van 2 juni heeft geschreven over het bezwaar ma ken tegen gelden uit de totokas door protestantse organisaties van maatschappelijk werk. Prof. Van Niftrik betoogde hierin dat de protestantse instellingen zich schuldig maken aan schijnheilig heid en dat hij vreest dat straks roomse, joodse en humanistische organisaties met het geld zullen gaan strijken. Ds. Landsman rea geert hierop o.m. als volgt: ONZE eerste serieus bedoelde kanttekening is deze: Het is erg jammer dat Prof. Van Niftrik alleen het adres van het „Protestants Overleg injake het maatschappelijk werk" van 31 ok tober 1060 en blijkbaar niet óók dat van 18 februari 1961 heeft gelezen. In dit tweede adres wordt nl. een passage uit het eerste adres, die ook bij prof. Van Niftrik het mis verstand heeft gewekt dat het in wezen zou gaan om de vraag „zui ver of onzuiver geld", teruggeno men. Het bezwaar van het protes tants maatschappelijk werk tegen (gedeeltelijke) financiering uit de opbrengst van voetbalprijsvragen is van dezelfde orde als het bezwaar dat prof. Van Niftrik zou hebben tegen een (gedeeltelijke) financie ring van de wetenschappelijke in stituten van de theologische facul teit uit deze bron. WU ZOUDEN op het artikel van prof. Van Niftrik niet zo breed zijn ingegaan ware het niet dat het op een ietwat rauwe maar daar door wel heel duidelijke manier een gevoelen tot uitdrukking brengt dat ook de achtergrond is van beschou wingen als deze in de rooms-katho- lieke pers zijn te vinden (b.v. in „de Volkskrant" van 3-6-*61 onder het hoofd „Onduidelijke principes") enin het voorlopig verslag van de commissie uit de Tweede Ka mer, in wier hand het ontwerp-wij- ziging Loterijwet gesteld werd. Het merkwaardige is nl. dat het groot ste deel van dit voorlopig verslag niet handelt over de hoogte prijzen heeft ontwikkeld. En daarbij gaat het ervan uit dat doel en midde len niet met het waterdichte schot van de opportuniteit van elkander zijn te scheiden zonder dat men op de duur schade doet aan het werk. de besteding de opbrengst van de prijsvra gen. Het blijkt uit dit voorlopig ver- slag, dat de bezwaren van de zij- ook vele leden zijn die tal van i gumenten aanvoerden om «deze be zwaren te ontkrachten. Het merk waardige is echter dat in het ge hele verslag nergens duidelijk ge noeg blijkt dat de protestantse or ganisaties met hun verzet tegen de koppeling van de voetbalprijsvra gen aan de financiering van het maatschappelijk werk niet in de eerste plaats de bedoeling hadden bepaalde „christelijke principes" te verdedigen, die oorzaak zijn dat ze bijzonder weinig met het massale gokspel op hebben. Maar wel: in de bres te staan voor het maat- sr^onqelijk werk als zodanig, dat zich in onze tijd tot een onmisken baar insutuut in de samenleving TN rooms-katholieke kring heeft 1 men daar veel minder moeite mee. Grote loterijen b.v. voor de missie zijn daar iets heel ge woons. Maar een loterij eens per jaar speciaal voor een „goed doel" uitgeschreven is toch nog iets an ders dan een wekelijkse voetbal- Erijsvraag met het goede doel als et. onbedoelde, neven-effect. Bovendien is het maatschappelijk werk geen rooms-katholieke zaak alleen, maar een algemeen maat schappelijk belang, waarvoor ook de overheid, blijkens de oprichting van een afzonderlijk departement, zich verantwoordelijk weet. Het maatschappelijk werk is nog niet, zoals een deel van de sport, verworden tot een gecommerciali seerde passieve vrijetijdsbesteding. Toen zich in de sportwereld dit verschijnsel nog niet op zo grote schaal had ontwikkeld als nu he laas het geval is, was de Konink lijke Nederlandsche Voetbalbond veel feller tegen de voetbalprijsvra- 3en als bron voor financiering van e sport, dan nu het christelijk maatschappelijk werk met zijn be scheiden poging nog enig begrip voor zijn attentie-signaal te wek ken. DAT ER geen soortgelijke bezwa ren van de zijde van de orga nen van de geestelijke volksgezond heid ziji} gerezen is een teleurstel lende en droevige zaak en hangt vermoedelijk mede samen met het feit dat zij, in nog sterkere mate dan het maatschappelijk werk, ge ïnstitutionaliseerd zijn en in chris telijke kring, anders dan bet maat- schappelijk werk, vrijwel geen di recte contacten met de christelijke gemeente en haar ambten meer hebben. Hoe dit ook zij: het protestants maatschappelijk werk is zich er van bewust dat het, met de chris telijke sportorganisaties, vrijwel al leen staat in deze strijd voor de waardigheid van het stuk geestelij ke arbeid waarvoor het zich in on ze samenleving mede verantwoor delijk weet. Het ontmoet weinig be grip en veel weerstand, ook waar het iets anders had mogen ver wachten. Verlies van het bewust zijn als christen op bepaalde, moei lijk van tevoren vast te stellen, momenten neen te moeten zeggen, vrees financieel achterop te gera ken, een tekort aan kwalitatief on derscheidingsvermogen, een zeker fatalisme kunnen onder meer als oorzaak hiervan worden aangewe- Het is moeilijk reeds nu te zeg gen hoe het protestants maatschap pelijk werk zal hebben te hande len als de Loterijwet toch wordt gewijzigd, zoals thans voorgesteld wordt Zal het tot een compromis komen of tot een breuk? In elk geval zal het mogen we ten dat het er goed aan heeft ge daan zijn bezwaren zo duidelijk mo gelijk naar voren te brengen en op de gevaren van bepaalde ontwikke lingen in onze samenleving opmerk zaam te hebben gemaakt De Gereformeerde Kerken die nen over te gaan tot het instellen van een kerkelijke informatie dienst. Deze dienst zou beschei den van opzet moeten zijn; vraagt niet om een uitgebreid bu reau. Zij zou uitgeoefend kunnen worden door een contactpersoon in volledige dienst van de Kerken. Deze contactpersoon zou vermoe delijk het best met directeur kun nen worden aangeduid. Tot deze conclusie komen thans de vijf deputaten, door de gene rale synode der Gereformeerde Kerken in 1959 benoemd met de opdracht zich te beraden over de beste wijze, waarop regelmatig en objectieve berichtgeving over en namens de kerken verzorgd kan worden, en daarover te rapporte ren aan de eerstkomende gene rale synode. De vijf deputaten, te weten ds. B. Richters voorzitter, mr. P. J. Scheele secretaris, H. H. Felderhof, ds. E. de Jong en W. C. F. Scheps, verklaren er zich in hun rapport van overtuigd, dat er voor de kerken in en rondom de pu bliciteit een roeping ligt, die tot nu toe nauwelijks ernstige aandacht heeft ge had. Het rapport merkt op, dat verscheide ne kerkformaties in binnen- en buiten land reeds een persbureau of informa tiecentrum hebben opgericht. Deze zijn in het algemeen een zeer gewaardeer de positie gaan innemen. Rapport de kerk in het visier Advertentie kalmeert de zenuwen zander slaap te verwekken! GROEP RIJKENS Het is vanzelfsprekend, dal ook de week bladen zich druk bezighouden met de activiteiten van'dc groep Rijken», die con tacten heeft gehad met Soekaruo c*. over mogelijk herstel van de Nederlands-Indo nesische betrekkingen en in verband daar mee over de positie van Nieuw-Guinra. Zoals men weet is de zaak pas goed tie-t rollen gebracht door de journalist Vt illem Oltmans in Vrij Nederland. Naar aanleiding van dit artikel schrijft nu in dit blad dr. M. van Blankenstein onder dc titel „Een ontsporing" o.m. het volgende; „In het najaar van 1960 werd de be drijvigheid van Ollntans, wiens welmenend heid geschaad werd door een ambitie jjsers in allerlei vuren te hebben, groter nog dan tevoren. Hy had nattig kunnen «Ün, maar was te allen tijde wat onrustwekkend. Hy zocht met iny veel aanraking en ik waar deerde in hem, dat hjj nooit bewust on waarheid sprak of bewust dingen mooier voorstelde dan hy ze zag. Met deze restric tie in mijn aanbeveling heb ik hem her haaldelijk voortgeholpen. Hij miste echter op in het oog lopende wyze een aantal eigenschappen die by wat hy zich tot taak stelde nodig zftu. 'lcb 'lcra 8tceds wreer ilaaarvoor gewaarschuwd. Oorzaak was mis schien zijn jeugd, beneden zyn leeftyd in jaren, en het missen van een vaste grond slag in de journalistiek. De bezigheid, waarop hij zich toelegde, eist tact, voorzich tigheid, discretie, kritisch waarnemings vermogen en vooral het vermyden van be toon van eigenliefde. Terwijl ik het nut van verschillende van syn bemoeiingen erkende, werd ik telkens weer gealarmeerd door het ontbreken van enige zeer gewichtige der vereiste eigenschapppen. Herhaaldelijk heb ik hem „vaderlijk" erop gewezen dat wat hy deed koorddanserskunst vereiste en dat één enkele misstap hem de nek kon doen hreken. Nu is dat gebeurd en wel door een misstap waarmede hy myn somberste ver» wachtingen overtrof. Nu is roy de samen stelling van de groep Rykens volledig be kend. In die groep is dr. Rykens het enige lid dat tevens deel uitmaakt van de Bilderberg-groep, die evenzeer buiten deze activiteit van dit lid staat als bniten zijn andere activiteiten op zo velerlei gebied. Had Oltmans er b.v. de Westlandse Hypo theekbank bijgehaald, waarvan dr. Rykens president-commissaris is, dan ware dat even onjuist geweest, maar meer dwaas dan ern stig. Oltmans heeft maar iets beweerd, niet wetende waarover hij sprak, en kundig van de draagwijdte van zijn be wering. De Bilderberg-groep heeft dus waarheid die onverantwoordelijke bewering tegengesproken, zoals ook wel noodzakelijk geworden was. En Oltmans, in syn eigen liefde gekwetst, heeft daarop, met «elfs by hem %'errassende ondoordachtheid, alle dis cretie en alle oordeel die ook van hem ver wacht mocht worden, overboord geworpen. Hij beeft daardoor niet alleen «ijn positie bij de Nederlandse kringen waarmede hy in betrekking stond, vernietigd, maar dit is, naar van hooggeplaatste Indonesische zijde reeds verzekerd is, aan die kant evet het geval. Wellicht heeft men daar overdreven voorstelling van de schade; die Oltmans hier heeft kunnen aanrichten.' In Elseviers Weekblad schrijft de heer H. A. Lunshof over de Rijkens- affaire. Hy behandelt o.m. de vraag of premier De Quay van de contacten heeft grweten en regt dan: „Wij betwyfelen of althans de laatste jaren zoal niet de laatste maanden de officiële Nieuw-Guinee-politiek der regering niet is aangevallen door parti culieren die echter de schermen, hoewel a\j met de heer De Quay op goede voet staan, blijkbaar verzuimen met hem op dit stuk van gedachten te wisselen. Doet dit laatste geval zich voor, dan zyn wy ten In het door en door rooms-katho lieke dorp Boechout in Vlaande ren, halverwege Antwerpen en Lier, bestaat grote behoefte aan een protestantse kerk. De plan nen ervoor liggen klaar, de grond ook, maar het geld nog niet en daarom zijn de Boechoutse pro testanten hard bezig geld bijeen te brengen, om nog voor de win ter de eerste steen te leggen. Op het ogenblik verkondigen zij 's zon- i het evangelie aan meer dan 500 grote en kleine mensen (waarvan 80 procent in 1950 nog rooms-katholiek was) In hun School met de Bijbel die wordt gebruikt door 260 leerlingen. In deze school vinden alle aktivitel- ten plaats. Men houdt er school, zon dagsschool, evangelisatie-samenkomsten, familieavonden en kerkdiensten. De kerkdiensten worden gehouden in een grote zaal die maximaal 300 mensen kan bevatten en die 's zondagsmorgens tot in de uiterste hoeken is gevuld. Op de hoogtijdagen is de zaal echter veel te klein en dat is een van de redenen waarom er een kerk nodig ia in Boe chout De grootte van de zaal is echter niet enige reden waarom er een kerk moet komen. De school groeit en wan- an particulieren zo vrij op een artikel te ijzen dat nog niet zo lang geleden in ona vaderland een rol heeft gespeeld, namelijk artikel 93 van liet Wetboek van Strafrecht: ,De aam-las ondernomen met het oogmerk >m het Rijk geheel of gedeeltelijk onder Teemde heerschappij te brengen of een leel daarvan af te scheiden wordt gestraft net levenslange gevangenisstraf of lydelyke van ten hoogste twintig jaar". Artikel 96 Strafrecht zegt dat de aamenspanning tot der in de artikelen 92 tot 45a om schreven misdryven wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaar. Wat nog erger is, artikel 96 bepaalt onder paragraaf 1 dat dezelfde straf toepasselijk ■or degene die „een ander tracht te bewegen om het misdrijf te plegen, te doen plegen of mede te plegen, om daarby be hulpzaam te tijn of om daartoe grlegeu- heid, middelen of inlichtingen te verschaf fen". Deze artikelen zijn niet zonder redenen in het Wetboek van Strafrecht op genomen. Zij zijn opgenomen precies datgene te verhinderen hetgeen de heer Oltmans beweert dat door sommige particu lieren is geschied. Op deze weg van wat ronden kunnen noemen tweeslachtige politiek kunnen wy niet verder gaan. Wy vragen een aantal van onze Nederlandse miliciens naar Nienw-Guinea te gaan de gerede kans er hun leven by in te schie ten. Wy bieden aan de lopende band aller lei gouvernementsbetrekkingen in Nieuw- Guinea aan en huisvesten daar de gezin nen van de ambtenaren. Wy zenden ons grootste oorlogsvaartuig, de Karei Door man. naar Nieuw-Guinea om dit stuk van Nederland te verdedigen; terwyl wy de in filtraties met geweld van wapenen tegen gaan, die een aanslag op ons grondgebied betekenen. En tezelfdertijd is er een aantal Nederlanders dat rustig in cafés en name in Hotel Métropole in Lrussel met Sockarno's afgezanten van gedachten wisselt over Nieuw-Gulnea. Zoiets gaat niet neer dit zo blijft veertig leerlingen per jaar dan moeten er van de zaal twee klaslokalen gemaakt worden. De protestanten in Boechout begrijpen heel goed dat een echte kerk hen belangrijk zou helpen in hun werk. Honderden mensen zouden graag de zondagse diensten bijwonen, maar het feit dat de ze worden gehouden in een school, weerhoudt hen. Ze willen wel naar een kerk die ze tegenover hun rooms-katho lieke omgeving zouden kunnen aanprijzen of verdedigen, maar samenkomsten in een zaaltje achteraf, herinneren hen te veel aan de een of andere sekte en het zijn juist de sekten waarmee hun gees telijke leiders de protestantse kerken dikwijls in een bedenkelijk daglicht stel len. Wanneer het evangelie zou worden verkondigd in een echte kerk, die iedereen kan zien, dan zou de inner lijke weerstand hierdoor bij velen worden weggenomen en de reformato- rische getuigenis ook uiterlijk kracht geven. Wanneer zij, die afstand moe ten doen van de uitwendige glorie die Rome ten toon spreidt, en die terug moeten keren tot de eenvoud en waar achtigheid van de eerste christelijke kerk, dit ook tot uitdrukking zien ge bracht in een echte protestantse kerk, scheppen zij moed en doen de eerste stap. Men spreekt wel eens over „het won- er van Boechout", en terecht. De strijd tegen de Rooms-Katholieke Kerk in België is in de acht jaar waarin ze is treden geen hopeloze strijd gebleken, eeuwenoude tradities blijken niet on vergankelijk in België, waar zelfs dc on gelovigen hun kinderen nog laten dopen en hun plechtige communie doen, waar alleen de huwelijken in de Rooms-Ka tholieke Kerk als werkelijke huwelijken worden aangezien, waar de geestelijk heid voor en achter de schermen de la kens uitdeelt en waar de kerk, met al les wat er mee samenhangt, tot een on misbaar deel van het maatschappelijk leven is geworden. In acht jaar tijd is de School met de Bijbel, die nu 260 leerlin gen heeft, te klein geworden en de zaal met 300 plaatsen kan de men sen 's zondags niet meer bevatten. Dit alles is bereikt door dat een voudig het evangelie van de bijbel verkondigd is in de huiskamers. Bijbels en heel veel kinderbijbels zijn aan de mensen gegeven, om ze te laten lezen wat hun eenwenlang werd onthouden. En zo zijn ze ge komen, aarzelend, nieuwsgierig, zoekend naar de waarheid. Drup pelsgewijs is het gegaan; hier een enkeling, daar een familie, ginds een ijveraar voor de rooms-katho lieke zaak en elders iemand die reeds lang de band met de kerk had verloren. Wanneer de kerk in Boechout zal zijn gebouwd, zal hierin de enige kansel staan op een gebied van 1500 vierkan te kilometer, waarvan de reformatori sche getuigenis in deze rooms-katholieke wereld uitgaat. De plannen voor de kerk zijn gereed De grond is er en de bouw vergunning is In principe gegeven, na vele moeilijkheden. De enige moeilijk heid is nu nog de bouwsom. Van de 385 200 gulden die er nodig zijn, hebben de protestanten in Boechout er 142.200, die grotendeels vastli|gen in de grond en de pastorie die zij reeds bezitten. Er ontbreken dus nog 243.000 gulden voor het kerkgebouw zelf. Wan neer hiervan dit jaar een derde bijeen wordt gebracht, zal men misschien nog voor de winter de eerste steen kunnen leggen. Ook de Gereformeerde Kerken heb ben aan een informatiedienst behoefte. Er zit wel vaart in deze kerken, maar, aldus het rapport, het komt niet vol doende aan de oppervlakte; het Is een vaart onder water. Zo beperkt de verslaggeving van on derscheidene kerkelijke vergaderingen zich dikwijls ln hoofdzaak tot een niet tot lezing aanmoedigend verslag, nog af gezien van het feit dat het verslag vaak tc laat wordt geplaatst. De indruk bestaat, zo nog altijd het rapport, dat er een afstand is tussen kerkelijke vergaderingen en leden. Dit is in zekere zin een algemeen pro bleem van deze tijd. maar nog veel minder dan elders behoort dit bij de kerk zo te zijn. Voor ditzelfde verschi; sel van afstand kan een generale sy node ook worden geplaatst. Ook weet het buitenland maar heel weinig af van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Hierdoor wordt in de eerste plaats een onvolledig en ondui delijk beeld verkregen van het protes tantse erf in Nederland, hierdoor wordt ook de mogelijkheid afgesneden om ken nis te nemen van het specifieke van het gereformeerde leven, waarvoor bij nader contact wel terdege belangstel ling blijkt te bestaan. Niettemin, zo vervolgt het rapport, is r veel interessante stof die, goed ver pakt, de aandacht zal boeien. De ker kelijke bladen hebben er behoefte aan, ook de meer algemene pers Vormgeving Zo zal meer aandacht moeten wor den besteed aan de vormgeving van rapporten die de algemene belangstel ling kunnen trekken. In dit verband delen deputaten mede, dat het hun be kend is, dat generale zendingsdeputa- ten hun komend rapport gaan verzor gen in een vorm, die meer weerklank vindt. Voor de besluiten van de synode wordt een speciale commissie voor for mulering aanbevolen. Ook wordt een officiële verslaggeving van de zijde der synode bepleit, voor welk doel een ker kelijk bulletin geschikt wordt geacht. Daarnaast ware te overwegen, bij zeer gewichtige beslissingen zo mogelijk een nadere uiteenzetting te geven voor ra dio of televisie. Voor het buitenland wordt ook bepleit een boekje, dat iets laat zien van de geschiedenis der kerken, haar taak en haar arbeidsveld. Als te gebruiken ta len worden genoemd Duits. Engels. Frans en Spaans. Een editie in de eigen taal kan voorts de eigen kerkleden van de nodige informaties voorzien. Voor het buitenland wordt een bulletin in enige talen de overweging waard genoemd. Televisie Van de televisie wordt gezegd, dat zij voor de kerken moeilijk hanteer baar is, aangezien het kerkelijk le ven zich niet eenvoudig visueel laat uitbeelden. Met de mogelijkheid van een tweede net wordt het echter noodzakelijk geacht, dat de Gerefor meerde Kerken plannen beramen om ook op deze wijze voor het voetlicht te treden. Voor wat betreft de kerkelijke bladen wordt gevraagd een sterkere inschake ling van niet-predikanten. Een sterkere samenwerking op het gebied van de kerkelijke organen wordt wenselijk ge oordeeld. Aandacht vraagt het rapport eveneens voor betere verzorging van affiches en voor het gebruik van filmstroken. „Dat de audio-visuele problematiek en meer algemene vragen rondom de municatie ook in de praktische voorop leiding van aanstaande predikanten een plaats zal moeten krijgen, moge", al dus het rapport, „als een wens voor dc toekomst naar voren worden gebracht.' Herinnerd wordt voorts aan het onder wijs in de achtergronden van de j zoals dit tegenwoordig aan de 1 Universiteit wordt gegeven. De taak van de directeur der infor matiedienst wordt dan door deputaten vastgelegd in de volgende punten: 1bet onderhouden van contacten met A de verschillende media op publiciteits- gebied; o. het in nauw overleg met de schillende kerkelijke colleges bek maken van wat zich op het kerk erf afspeelt, in zoverre dit aanspraak kan maken op algemeenheid en nood zaak van doorgave; o. het geven van gevraagde informa- u ties, mede door voorhanden zijnd ma teriaal. of het verwijzen naar de daar voor in aanmerking komende colleges of personen; a. het verzorgen van een bulletin na- mens de kerken; er. kortom het verrichten van alles wat J met behoud van eigen plaats en in nauw overleg met de verschillende kerkelijke instanties, kan gebeuren om- te komen tot een verbetering van de communicatie van de kerken. Deputaten willen dan het werk van deze contactpersoon begeleid zien door een deputaatschap, samengesteld uit personen die meer direct betrok ken zijn bij de cornmunicatiearbeid èn uit personen die zeer direct betrokken zijn bij het kerkelijk leven, waarbij stellen zij, een zekere nuancering naar verschillende takken uan kerkelijke arbeid aanbeveling zou verdienen. Medegedeeld kan nog worden, dat het rapport onder de titel „De kerk in het vizier" in aantrekke lijke gedrukte vorm is uitgebracht. De putaten spreken er hun dankbaarheid over uit, dat zy hiertoe in staat zijn gesteld door enkele giften. Beroephxs.swerk Dieren te Ede. Bedankt voor Kootwijkerbroek; A. Gooijer te Sommelsdijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-O, vac. W. v. d. Brink: J. van Reeven te Utrecht- Z.; te ÏJmuiden. vac. J. v. Leeuwen: G. Assies te Oostwold (Old.). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton (Alta, Canada) Free. Chr. Ref. Church: J. P. Geels te Haarlem-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Drietal te Rotterdam-Zuidwijk-Pen- „Kerk van ongekorven hout" moge dan een wat antieks uitdrukking zijn, deze „kerk" bestaat en zal er blijven ondanks alle stadsuitbreidingen en industrialisatie! Alleen: u moet goed weten wat er wèl en wat er niet mee wordt be doeld. Als de dichter David in Psalm 19 een loflied zingt op de natuur, dan volgt er méér: na de geestdrift van „de he melen vertellen Gods eer" volgt het niet minder enthousiaste: „de wet des Heren is volmaakt". Hier is dus niet het grote misverstand, dat God de natuur is en dat de mens, als hij maar veel oog heeft voor die natuur en met z'n hele ziel een zonsondergang meemaakt nu ook weet wie God is! Het klinkt misschien wat cru, maar toch is het zo: het aanbidden van de zon is één van de primitiefste vormen van heidendom! En dan moet hieraan nog iets worden toegevoegd, dat verzet kan oproepen: het genieten van de natuur leert u in de kerk. God biedt de mens Zijn Schepping aan in Zijn Zoon, Die de relatie tussen God en mens herstelt en daardoor de mens de juiste visie geeft op de schepping, de natuur. Die ouderwetse uit drukking „kerk vaxi ongekorven hout" is dus een alleszins christelijke waarheid: zij is tevens een geloofsbelijdenis! De natuur is geen zelfstandige grootheid, maar schepping Gods ten dienste van de mens, die haar taal slechts goed kan ver staan, wanneer hij weet, dat achter die schepping een Vader staat! Kerkelijke eenheid kome van onderop (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag is te Zwolle opnieuw een aantal leden van de Gerefor meerde Kerken" (vrijgemaakt) bijeen geweest, om te spreken over het besluit van de synode hunner kerken te Assen, dat elke vorm van contact met de gere formeerde kerken afwijst. Deze vergadering was belegd door de persvereniging, die het blad „Contact" uitgeeft. Mr. S. H. Attema te Katwijk, die do samenkomst opende, gewaagde van .angstwekkend dure en zelfverzekerde het besluit der synode. a Zwieten te breed betoog woorden' Het was Utrecht, die hier nader op inging. Hy stelde voorop, dat de synode nergens duidelijk gemaakt heeft dat contact met andere kerken door de Schrift verboden wordt. Dat men toch geen contact wenst, komt voort uit een bepaald kerkbegrip. En dit kerk begrip kan men niet losdenken van hef rationalisme. Het rationalisme bedreigt de Gerefor- eerde Kerken altijd; men wil God vangen in bepaalde vast omlijnde be grippen. Gevolgen De vrijmaking was een protest tegen dat rationalisme. Wat Assen deed, kan echter opnieuw gezien worden als een blijk van theologisch rationalisme. Men heeft hetzelfde gedaan als wat geschiedde döor de synode in 1944. Met dit verschil, dat toen een leer bindend werd opgelegd in 1961 niet, al kan het nu ook ernstige gevolgen voor dc kerk hebben. De heer Van Zwieten meende, dat de kerkelijke organisatie hiervoor verant- drecht: L. Huisman, kand. te Zwijn- woordelijk is. In wezen zijn de leden der drecht, A. Kok, kand. te Rotterdam en kerk onmondig. De kerkenordening kent G. Schipaanboord, kand. te Leiden. niet eens de ledenvergadering der kerk. Beroepen te Klaaswaal: A. Kok, kand. Gelijk ook in de kerkdiensten één man te Rotterdam. I alles voor het zeggen heeft. Grote bedragen voor de zending De Nederlandse Baptisten Vrou wen Beweging „Zusterhulp", die oorspronkelijk is opgericht als hulp voor zendingswerk, heeft haar nationale conferentie gehou den in het Verenigingsgebouw van de Gebr. Stork te Hengelo. 's Morgens werden de huishoudelijke zaken behandeld. Grote bedragen wer den bestemd voor binnen- en buiten landse zendingsarbeid. Verder werd er op de bijeenkomst een spontane collecte Aan de bouw van deze protestants- evangelische kerk in rooms-katholiek Vlaanderen kan iedereen meehelpen. Alle bijdragen voor de kerk kunnen worden gestort of overgeschreven op de Nederlandse postrekening 382.955 van de School met de Bijbel te Boe chout in België, onder vermelding „voor de nieuwe kerk". De protestan ten in Boechout hopen dat hun kerk er volgend jaar zal staan. gehouden voor de aanschaf van het in strumentarium van zendeling-verpleger S. Edens die in dé Kongo werkt en voor wie de voorbede was gevraagd door zijn vrouw. De zendelinge J. ter Braak- Rondelink uit Hengelo vertelde dat zy zich binnenkort in de Kongo bij haar man, ds. J. ter Braak, zal voegen. De zendelinge mevr. F. v. d. Veen-Voorste- veld uit Rotterdam hoopt eind juli met haar man, ds. J. B. v. d. Veen naar de Kongo te vertrekken, waar haar man zal werken bij het onderwijs op het Grenn- fell-lnstituut en zij zelf in de medische zending. Zang De vergadering werd omlijst door zang van het vrouwenkoor te Hengelo. Als nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen mevr. IJ. de Kaan-Engelsman uit Groningen, die de functie van vice-presi- dente zal bekleden. Het secretariaat komt ln handen van mevr. J. G. Broertjes- Gijsbers te Utrecht. In de m' schrijfster Laren over het moderne huwelijk. Z\j ging In op de ontwikkeling van de ver houding man-vrouw. Terwyl eerst de man de topfiguur was van de pyramldc van het gezin, Is de vrouw door de emancipatie naast hem komen te staan als een gelijkwaardige partner. Gelijk tijdig heeft de psychologie echter het verantwoordelijkheid In het behande len van de details terwijl de man voor al de grote lijnen in het oog houdt. De vrouw moet zorgen voor de opvoeding ln culturele en godsdienstige richting. Oproep van de paus te verwachten Men verwacht dat paus Johannes in de komende week een oproep zal doen uitgaan tot de welvarende landen om aan onderontwikkelde landen hulp te bieden. De publicatie van een encycliek hierover wordt verwacht op donderdag aanstaande, het feest van Petrus en Pau- lus. Deze zendbrief zal aansluiten op de verkondigingen van de H.K. Kerk over economische problemen, die begonnen met de encycliek „Rerum Novarum" van paus Leo de Dertiende, zeventig jaar geleden. Benoemd tot hoofd: aan de christ. school te Kamperveen: E. de Boer tc Roswinkel; aan de school voor chr. on derwijs te Leiden: H van Meeuwen te Eibergen; aan de C.V.O.-school te Molk- werdum: Dit synodale systeem heeft eeuwen verduurd. Daarom moet synode van Assen niet onbillijk beoor delen. Haar uitspraak vloeide voort uit de kerkelijke organisatie. Maar met dat al was haar beslissing nog geen kèrkeljjk spreken. In Apeldoorn, op de synode der ge. reformeerde kerken, aldxis de heer Van Zwieten, zal men zich wel moe ten realiseren, dat Assen-1961 een keiharde echo is van Utrecht-1944. Men heeft in Utrecht bij de terzijdestelling der vervangingsformule te optimis tisch gedacht, en uit het oog verloren dat een verongelijkte broeder ontoe gankelijker is dan een sterke stad. Consciëntiebinding Volgens de heer Van Zwieten zit met in de kerken met het probleem der con genialiteit in.de knel. Al heeft men de zelfde kerkelijke papieren, tot kerkelij ke organisatorische eenheid komt me: niet. Deze kan men pas verwachten wanneer eerst de diepste congenialiteit gebleken is. de verwantschap van geest. In de band aan het Woord en daar door in de band aan Christus zag mr. Van Zwieten een bindend element tus sen alle gereformeerden. Hij vroeg zich echter af of de prediking van Christus wel overal tot haar recht komt. Want het kerkelijk rationalisme leidt tot een moralistische prediking. Waar de heer Van Zwieten het van .synodes niet verwachtte, daar het sy nodale systeem is vastgelopen, wees hij op andere middelen om tot kerkelijke eenheid te komen. Het zal van onderop moeten gebeuren. Door bijbelkringen voor gereformeerden van diverse kerken b.v. zal men congenialiteit ontdekken. Misschien dat dit juist het goedi dat uit Assen voortkwam: „De Here heeft ons laten zien dat het synodaal systeem niet meer te handhaven is. En dit geldt evenzeer voor andere gere formeerde kerken,*' aldus de heer Van Zwieten. In Assen1961 heeft een bepaald kerkbegrip overwonnen. In Utrecht—'44 was 't een bepaald verbondsbegrip dat overwon. Door Assen zijn de vrijge maakte kerken in een isolement gedron gen, dat haar niet door de Heer werd opgelegd. Men zal dit ook moeten zien in het licht van het bijbelwoord, dat de gelovigen door vele verdrukkingen het koninkrijk Gods zullen ingaan. Daar ho ren ook de kerkelijke verdrukkingen bij. Consciëntiebinding Bij de discussie over deze woorden stelde ds. J. van der Schaft te Mur- merwoude de vraag of men het besluit van Assen wel ernstig genoeg neemt. Zijns inziens was dit besluit erger dan 1944, want men heeft te Assen het evangelie omgekeerd en dat heeft men van 1944 niet kunnen zeggen. Wel was er toen consciëntiebinding, maar offi cieus is deze er te Assen ook. In het besluit komt namelijk de zin snede voor, dat de oproep tot vrijma king onverminderd blijft uitgaan. i tot t gebcw nodebesluit. Ook ds. H. J. Zwarts, legerpredlkant te 's Gravenhage. was deze mening toe gedaan. De binding is er nu zelfs in versterkte mate, zij het officieus, het Seen in de praktijk funest is. Boven- ien vond ds. Zwart dat men niet moest spreken over de Asser als het besluit van „maar een synode". „Dat hebben we in 1944 óók niet gezegd", zei hij. Dr. R. H. Bremmer te Enschede-Z. meende dat velen in vrijgemaakte kring een heroriëntering hebben doorgemaakt. Zelfs onder de meest verstokte vrij ge- maakten zijn er, die thans aarzelend staan. Men moet niet denken dat alleen de „overzijde" de dingen anders ziet. Op de door menigeen gestelde vraag: blijven of heengaan?, gaf mr. Zwieten tJ thans stel handelen Vraag: Ik bezit een postzegel met de beeltenis van een officier. Boven staat „K und K Militarpost" en onderaan „28 Juni 1914". Aan weerskan ten is het getal 15. De kleur is bruinrood. Van welk land is dit zegel en heeft het nog waarde? Antwoord: Deze postzegel is van Oos- tenrijks-Hongaarse herkomst, en de letters „K und K" betekenen „Kalser- liche und königliche". De zegel heeft niet veel waarde. Vraag: Onder mijn houten vloer zit vam tengevolge van het vocht. Wat kan ik het beste als vloerbedekking gebruiken? Men zegt. dat balatum niet goed is daar het geen vocht doorlaat. Vilt onder de vloerbedekking lijkt mij zo afdoende. Anderen raden mij cocosvloerbedekking aan zonder papier of vilt. Antwoord: De groeiomstandigheden in zwam zijn het gunstigst in voch tige en bedompte lucht. Veelal wor den tegen de winter de z.g. muizen- roosters dichtgemaakt. Deze zorgen, er voldoende lucht onder de toe komt. Gemakshalve maakt men deze niet meer open en soms zijn zij het geheel niet aanwezig. Daarom moet men eerst de oorzaak wegnemen en dan verdwijnt de zwam vanzelf. Misschien is er wel een luikje onder de vloer en dan kunt u de haard van deze veelvuldig te begieten met pe troleum, waarin zout is opgelost. In derdaad is op een vochtige vloer een poreuze vloerbedekking zoals cocos of japanmatten aan te bevelen. Vraag: Hoe koiht Wapenveld aan zijn naam? Antwoord: Rijk en gemeente bleken niet op de hoogte, maar hier volgt de uitlegging van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. Op het eer ste gezicht zouden wij denken aan ons woord: Wapen. Het wapenveld zou dan een plaats zijn waar wapens ge schouwd en misschien opgeslagen werden. Maar deze verklaring is niet zeer waarschijnlijk. Eerder denken wij aan een woord voor moeras of water. Wapen komt waarschijnlijk van wapel, een Fries woord voor moeras. Ontwikkeling van wapel tot wapen ls heel goed mogelijk. De oudste beken de vorm is trouwens Wapegelde (mid den 12de eeuw), en deze vorm is nog geheel onverklaard. Vraag: Wat is de gehele tekst van het gedicht: Heeft God geen haast, heb ook geen haast, Ons beste werk is stil zijn. Dé dienaar en de Heer zyn twee, Maar moeten één van wil zijn. En wie is de dichter? Antwoord: Ons is dit gedicht niet bekend. Waarschijnlijk weet een lezer het. Men zou eens kunnen vragen bij het Nederlands Letterkundig Museum- en Documentatiecentrum, Groenmarkt 1, Den Haag. Vraag: ls er een middel om buiten muren tegen vocht in te smeren? Ik weet niet meer wanneer u dit onder werp vroeger reeds behandeld heeft. Antwoord: Wanneer de overlast van vocht inderdaad het gevolg is van doorslaan van de muur, dan kan u de ze aan de buitenzijde bestrijken met een siliconenpreparaat, dat bij de handel overal te verkrijgen is. Daar door wordt de muur waterdicht en be houdt de oorspronkelijke kleur. De houdbaarheid bedraagt drie of vier jaar U dient er zich ech*er van tevoren ter dege van te overtuigen of de overlast van vocht inderdaad door het doorslaan van dc muur wordt veroorzaakt en niet een gevolg is van lekkage, con dens of iets anders, want dan kan het middel wel eens erger zijn dan de kwaal, omdat nu de uitwaseming door de muur naar buiten sterk verminderd wordt, zodat er dan klachten kunnen ontstaan over condensvorming Vraag: Wie van de lezers heeft het boek van E. Gerdes „Het geslacht van Wijngaarden" in bezit of kan er mij inlichtingen over verstrekken? Antwoord: Het is mogelijk onderzoe kingen te doen bij antiquairs, in biblio theken (in het uiterste geval kan men het eens proberen bij de Koninklijk# Bibliotheek te 's-Gravenhage, die een ongelooflijk aantal Nederlandse boa ken bezit), de Nederlandse Uitgevers bond. Herengracht 172, te Amsterdam. Er zullen voorts zeker wel lezers zijn> die inlichtingen kunnen geven. Vraag: Mijn gehuwde dochter heef» een invalide man en twee kinderen. Tot nog toe heb ik vrijwillig voor haar opgebracht, maar nu ben ik her trouwd en kan dat niet meer. Moet ik nu nog voor haar opbrengen? Ik ben maar gewoon fabrieksarbeider. Antwoord: Als het u onmogelijk ii voor haar te zorgen, dan moet zij zich wenden tot de gemeentelijke dienst voor sociale zaken (zo de kerk niet helpt). Deze zal grondig nagaan wat uw dochter nodig heeft en zal u niet tot opbrengen verplichten zo u dit niet betalen kan. Voor de onderhoudskosten, die een vader moet opbrengen, hebben de meeste gemeenten vrijwillig richt lijnen opgesteld, waarbij rekening wordt gehouden met de draagkracht. Daar wordt de grootte van de door de vader op te brengen steun bepaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2