Mcutuc geihs(t\e tfourant Sukarno torpedeert amateur-diplomatie Commentaar Polen vreest toenemende corruptie NIEUWS in één oogopslag Maar clat gaat door Dr. De Monchy overleden Water eist in weekend 14 slachtoffers Actie Franse boeren breidt zich snel uit MAANDAG 26 JUM 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 T weeën veertigste jaargang no. 12208 CHRISTELIJKE ATION A AL DAGBLAD „Stantvasticlj is afjfblmn mgn bert in Icgljenspotf Verkiezingscampagne kost 100 min. mark... President Soekarno heeft na kennismaking van diverse po gingen tot herstel van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen verklaard tot overleg slechts bereid te zijn na de toezeg ging van Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Djakarta over te dragen. De boerenopstand in Frankrijk gaat steeds grotere afmetingen aannemen. Hij is nu ook overgeslagen naar de wijnstreken in Zuidwest-Frankrijk. In Montauban kon de politie voorkomen, dat woedende boeren een pop, die premier Debré moest voor stellen, verbrandden. Het regime van Gizenga heeft in Stanleystad de acht Belgische militairen, die daar vanaf januari hebben gevangen gezeten, vrijgelaten. President Tsjombe heeft na zijn terugkeer in Elisabethstad opnieuw verklaard, dat hij loyaal zal samenwerken met generaal Moboetoe, aan wie hij zijn vrijlating heeft te danken. Officieel is nu het vastlopen van de Oostenrijks-Italiaanse be sprekingen inzake Zuid-Tirol bevestigd. Besloten is via diplo matieke kanalen een instantie aan te wijzen, die in het conflict moet bemiddelen. De door de generale synode van de Geref. kerken benoemde deputaten voor beraad over de berichtgeving dezer kerken zijn tot de conclusie gekomen, dat een kerkelijke informatiedienst dient te worden opgezet, te leiden door iemand, die in volledige dienst van de kerken staat. Het warme weekeind heeft voor zover tot heden bekend niet minder dan veertien mensenlevens door verdrinking geëist. In West-Duitsland zijn bij het baden vier kinderen om het leven gekomen. Een ongeluk met een veerpont op de Rijn kostte zes mensen het leven. T^R was een tijd dat de wind een zeeslag ten gunste of ten ongunste kon beslissen, want ook het oorlogsschip was een zeilschip. Om te winnen moest er geënterd worden en het ge vecht van man tegen man gaf de doorslag. Later kregen ook de zeil schepen kanonnen, nog weer later werd de windkracht vervangen door stoomkracht. En de tijd is niet ver meer dat het atoomkracht zal zijn. van enteren is al lang geen sprake meer: de vijand wordt hoogstens zichtbaar op het radarscherm en ge leide projectielen zoeken hun vernietigende weg. Maar.de jongens van Tromp en Piet Hein moes ten het dek schrobben en de jongens van de Dewey, een van de Amerikaanse oorlogsbodems die op het ogenblik in Kiel liggen ter gelegenheid van de Kieler Woche, moeten ook het dek schrobben. De jongens van Tromp ke ken daarbij met trots naar him 24-ponders - de jongens van de Dewey kijken met dezelfde trots naar hun met atoomkoppen geladen ra ketten. En ze schrobben Want dat is het merk waardige: bepaalde bezig heden behoren zo vast bij een beroep, dat wetenschap en techniek er af moeten blijven. De matroos moet het dek schrobben. De boei moet ploegen. De huisvrouw moet stof afnemen. Mis schien zou er best iets op te vinden zijn, zodat er nooit meer een zwabber of een ploegschaar of een stofdoek aan te pas zou behoeven te komen maar dan zou de matroos geen matroos, de huisvrouw geen huisvrouw, de boer geen boer meer En de journalist moet schrijven. De een doet het met een vulpen en de ander met een ballpuntpen en een derde met een schrijfma chine maar wat men ge hoord of gezien heeft en wat men al denkende „rijp" heeft gemaakt, moet op pa pier worden gezet en wor den gedrukt. Dat is nu zo en zal altijd zo blijven. Al tijd zal de krant het stempel behouden van de mensen die erin schrijven. En daar om is het nodig te blijven strijden voor het behoud van de christelijke pers. De bon wijst u de weg. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal'per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Gisteravond om tien uur is, na :en betrekkelijk kort ziekbed, in zijn woning op 81-jarige leeftijd over leden de Haagse oud-burgemeester mr. dr. S. J. R. de Monchy. De overledene was commandeur i huisorde van Oranje, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier i Orde van Oranje-Nassau. en drager de hoogste onderscheiding van de ge meente Den Haag, ingesteld bij zijn 700- jarig bestaan. Hij was burgemeester van Den Haag van 1934 tot 1950, behoudens een onderbreking'in de oorlogsjaren. Vanmiddag heeft burgemeester Kolf schoten de overledene in de raad her- SUKARNO heeft in Tokio allerlei pogingen getorpedeerd tot besprekingen tussen particuliere Nederlanders en Indonesische regeringspersonen met Nederlands-Nieuw-Guinea als inzet. Het heette hierbij dat men van Indonesische zijde wel geneigd zou zijn de eis te laten vallen dat Neder land zich vooraf bereid zou moeten verklaren Nederlands-Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Indonesische zijde heeft men zich van dit overleg gedistancieerd. Prof. Duynstee had met Nasution ge sproken over heropening van het overleg tussen Nederland en Indonesië en over de status van Nederlands Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van dit gesprek werd verklaard, dat Indonesië zou hebben af gezien van zijn primaire eis, dat Nieuw- Guinea onmiddellijk zou worden overge dragen. Nasution stelde voor, dat de Indone sische regering op wettige weg in con tact zou komen met de Paipoea's en de Nieuw-Guinearaad. Op deze wijze zou den de Papoea's een inzicht kunnen krijgen in de werkelijke Indonesische bedoelingen. Nasution zei, ervan over tuigd te zijn, dat de Papoea's aanslui ting van hun land bü Indonesië Sukarno verklaarde echter in een toespraak voor de Indonesische ge meenschap te Tokio, dat van de be richten over een zekere verandering van standpunt bij de Indonesiërs niets waar was en dat Indonesië deze eis handhaaft. Zo lang de Nederlan ders niet willen toegeven, zo voegde hij er aan toe, zal Indonesië zich op elk terrein tegenover Nederland stel len, desnoods ook militair. Na de groep-Rijkens had odk het KVP-Iweedie-Kamerlid prof. mr. F. J, F. M. Duynstee contact gezocht met de Indonesische regering. Vrijdag had hij in Parijs een gesprek met de minister van defensie, Nasution, maar zowel van oifioiële Nederlandse als heeft een zware tol geëist van zwemmers en baders; niet minder dan veertien personen kwamen in zee of aan de waterkant om het leven. 0 De 37-jarige A. Koene uit Wate ringen, die met zes van zijn elf kin deren aan het zwemmen was in 't zwem bad, is verdronken, hetgeen de kinderen bij het sluiten van het bad eerst be merkten. Het ongeluk gebeurde gisteren in het overvolle gemeentelijk zwembad. 0 De vijftienjarige P. Pereboom uit Marken is bij het zwemmen in het IJssel- meer voor de ogen van zijn vrienden verdronken. 0 Bij het zwemmen in het Veluwemeer is de 37-jarige P. Doeve uit harderwijk verdronken. 0 Het 10-jarig jongetje F. de Mulder uit Amersfoort raakte gisteren bij balspel in diep water en verdronk in het Veluwe meer bij Harderwijk. 0 De elfjarige Aleide Steenberg uit Haaksbergen is zaterdag, terwijl de vader aan het vissen was, van een brug geval len. Hoewel de vader alle pogingen in het werk stelde het kind te redden, lukte dat hem, noch een toegeschoten voorbij ganger. De vierjarige Gerard Kuiper uit De Rijp is in de balkenhaven in het water geraakt en verdronken. 0 Bij werkzaamheden met een land bouwtrekker is de negenentwintigjarige N. Kool uit Uithoorn verdronken toen (Advertentie) Z°KZinin TWIN! je ware halve zHare! N.V. Tftbaksfabriak J. Gruno N'jkerk hij met een Ucer reed. In het Wilnelminakanaal is zaterdag de 25-jarige Crombeen uit Eindhoven voor de ogen van zijn verloofde verdronken. 0 De 17-jarige Th. J. Wijgergans uit Eindhoven verdronk gisteren bij het zwemmen in het Beatrixkanaal bij de brug van de rijksweg Tilburg-Eindhoven. 0 Bij de Maasbrug in Roosteren is de 22-jarige A. Juskens bij het zwemmen verdronken. 0 Ten zuiden van Bergen aan Zee zijn twee jongens verdronken. Het zijn de 11-jarige P. de Waard en de 13-jarige Th. Tromp. Zij zijn in een mui terecht gekomen en de zee in gesleurd. De 17-jarige A. van Deursen uit Den Bosch is gisteren in de 12 tot 17 meter diepe Oosterpias langs de Zuidwillems vaart, waarin zij te water was gegaan, verdronken. 0 De tienjarige Tijmen van Geemcn is gisteren al spelend aan de Houtmankade te Amsterdam in het Westerkanaal ge vallen en verdronken. Prof. Duynstee was naar Parijs gegaan in de waan, dat het Nederlandse kabinet deze stap zou billijken. Weliswaar had staatssecretaris Bot liet gesprek afgera den, maar de hoogleraar meende, dat mr. Bot hiermee zijn persoonlijk standpunt had uitgesproken. Na zijn terugkeer bleek, dat de staatssecretaris de opinie van het kabinet had vertolkt. Inmiddels heeft prof. Duynstee verslag over zijn bespreking uitgeoracht aan premieT De Quay en dr. Rij kens. Voorts meldde een UP.I.-beridht dat bet socialist isohe Kamerlid dr. C. L. Pa- tijn deze week een onderhoud met Nasu tion ba Bonn wil hebben. Nadat allerlei tegenstrijdige berichten over het gesprek tussen Prof. Duynstee en Nasution de ronde hadden gedaan, heeft ook de Indonesische ambassade in Parijs nadrukkelijk verklaard, dat Indo nesië zijn oorspronkelijk standpunt niet prijsgeeft. Wel vraagt Indonesië toegang tot de Papoea-bevolking teneinde deze te overtuigen van het belang, dat door aan sluiting bij Indonesië gediend is. Intussen heeft de voorzitter van de Partai Katolik Indonesia, I. J. Kasimo, aangedrongen op individuele gedachten- wisselingen met Nederlanders en hij wil dat in het bijzonder Nederlandse katholie ken zullen spreken met de Indonesische minister van verdediging, generaal Na sution. Contact tussen Nederlandse ka tholieke leiders en Nasution zou tot een kunnen leiden. Hij besluit met bede om Gods leiding. Een groep Trotzkyistische demonstranten liep zaterdagmiddag i borden en spandoeken met betrekking tot het valsemuntersproces op het Leidseplein in Amsterdam. De politie gelastte hun zich te ver spreiden. maar een dertigtal jongelui weigerde en ging laconiek op straat zitten. Er zat voor de politie niets anders op dan in die warmte! de demonstranten één voor één naar het bureau te dragen. Daar werd dan proces-verbaal opgemaakt, waarna ze konden ver trekkenop eigen benen wel te verstaan. C\NDANKS dringende vermanin- gen van premier Michel Debré heeft de actie van de verbolgen Franse boeren zich het weekeinde verder uitgebreid. De ongeregeld heden sloegen van Bretagne, waar ze drie weken geleden voor het eerst zijn uitgebroken, over naar de be roemde wijnstreken van zuidwest- Frankrijk, het gebied rondom Dijon in oost-Frankrijk, en het oude front gebied uit de tweede wereldoorlog Het was dit weekeinde stil de straten van de steden. Het water trok overal in het land tienduizenden niet alleen de zee, want hier en daar zijn er ook strandjes in het „binnen land". Zó ziet het er met mooi weer bijv. uit op het nieuw aan gelegde strand aan het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug. in Normandië. In Bretagne zelf was het rustig. In Montauban, in zuidwest-Frank rijk, werd een menigte van naar schat ting 2500 boeren met traangas uiteen gedreven, toen deze aanstalten maak ten om een pop met de trekken van premier Debré in het openbaar te ver branden. De boeren verweerden zich met stenen en flessen. Ten minste drie gehelmde lpden v«n de ordeoolitie en twee boeren werden gewond. In de buurt van Bordeaux werd een juichende menigte boeren toegesproken door een van de populairste boerenlei ders. „U moet paraat blijven voor het ge val da/t we u morgen nodig hebben," zei Joseo Coureau, voorzitter van de natio nale federatie van boerenbonden. „Wij kunnen te alllen tijde een grote menigte boeren op de been brengen", zo vervolg de Coureau, „het moet tot de hoogste kringen doordringen, dat er wat aan de hand is wanneer de boeren midden in de oogsttijd hun werk laten liggen.' (Zie vervolg pagina 7) "y^AN HET GEHEIM rondom de bespre kingen tussen Nederlanders en Indo nesiërs is niets overgebleven. Dat is. dunkt ons, een goed ding. Ze waren trouwens van een vreemd karakter. Het waren be sprekingen van Nederlandse particulieren met Indonesische regeringspersonen. Terwijl dus de Indonesische regering alle betrekkingen met de Nederlandse verbroken had, hadden Nederlandse par ticulieren zich opgeworpen als gespreks partners. Op deze wijze meningsverschil len onder de Nederlanders demonstreren de. werden ze met graagte door leden van de Indonesische regering ontvangen. Een maal echter de meningsverschillen onder de Nederlanders naar buiten gebleken, heeft Soekarno tc groter stelligheid gepo neerd, dat hij vasthoudt aan de overdracht van Nieuw-Guinea. Met andere woorden: die Nederlandse particulieren hebben ons alleen achterop- gebracht. Ieder met enig politiek inzicht had dit kunnen verwachten. Hun door kruising van de Nederlandse politiek blijft intussen een ernstige zaak. Hun optreden heeft geleid tot een verzwakking naar buiten van het Nederlandse standpunt- Heeft de Indonesische regering behoefte aan gesprek met de Nederlandse dan belet niets haar om te streven naar herstel van de door haar zelf verbroken betrekkingen. Wij vertrouwen, dat zulks de Nederlandse regering aangenaam zal zijn. Nu evenwel de Indonesische regering zo demonstratief toont, geen gesprek te wensen met de Ne derlandse regering, ligt het niet op de weg van Nederlandse staatsburgers, toch nog. dus langs een achterdeurtje, met de zelfde Indonesische regering politiek te gaan bedrijven. Waarbij komt, dat het optreden van ver- scheidenen hunner duidelijk eenzijdig door economische overwegingen is inge geven. Nieuw-Guinea wordt dan een ob ject in de economie. Zij wegen het eco nomisch inderdaad zwakke Nieuw-Guinea af tegen de mogelijkheden meer zijn het inderdaad niet van een versterkte economische band met Indonesië, waarbij Nieuw-Guinea gemakkelijk dreigt weg te vallen. In feite komt dit neer op een bedenke lijke vercommercialisering van de poli tiek. Het kan ons niet ontgaan, dat er onder deze mensen zijn, die eveneens stre ven naar een vercommercialisering van de televisie. Zij zijn nu eenmaal gewend en de welvaartstaat leidt het vermoedelijk in de hand om het leven te zien vanuit de commercialiteit Het feit helaas, dat een wat vereenzaam de hoogleraar in het staatsrecht zich thans met veel vertoon van openbaarheid bij hen heeft gevoegd, doet aan het betreu renswaardige van hun optreden niet af. „Hé, ze zitten al op onweersstoring boven Frankrijk n een storing boven de Britse eilan den bepalen thans het weersverloop in De onweersbuien in Frankrijk dron gen vannacht door tot de omgeving van Parijs maar tegen de ochtend nam de onweersactiviteit weer af. Vanmiddag zijn opnieuw onweersbuien ontstaan, die ook ons land zouden binnendrijven. De storing boven de Britse eilanden vormt een centrum boven de Noordzee. De koelere luch aan de chterkant van deze storing zal morgen ons land binnenstro men, hetgeen enkele buien en een da ling van temperatuur tot gevolg zal hebben. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Vooral vanavond en vannacht half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of on weersbuien. Matige tot vrij krachtige Station wind tussen zuidwest en noordwest Koeler. (Opgemaakt om 11.15 uur). "dThcÏc Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ZON EN MAAN Dinsdag: zc maan op 19.4 Volle maai £ORRUPTIE over- uit blijkt dat de corruptie van betrekking op functionaris- De meeste veroordeelden een neiging tot het opleggen sen van nationale raden. Ze vielen in de lagere inkomens- van zwaardere straffen voor werden in corruptheid ge- klassen, zo blijkt uit het ar- economische vergrijpen te volgd door de handelsfunctio- tikel. constateren, narissen (92), aannemers (39), De gevallen van omkoping In december van het vorig In 1959 zijn slechts 921 ceil uiicrsi auimrrniu ver- arnhtPnarpn wefenc rnrnin- is4i, aannemer) ua/, ue gevauen van omaoprng in ueccmoer van nel vor schijnsel, zo verklaarde het te handelingen veroordeeld co®peratie-ambtenaren '38), hadden veelal ten doel han- jaar is bijvoorbeeld de gew weekblad Sycie i Prawo, het orgaan van Poolse juristen, laatste nummer. Deze conclusie is gebaseerd maai in iotu waa nci uaniai i„ri J.n i- h veroordelingen gestegen tot hal aantal' ambtenaren bij het transport- delscontracten te verkrijgen. iitovntl I 171 nAlitiofiinotSnno- cehoown irnndn nn Ia V. t. (37), politiefunctiona- schaarse goederen te bcmach- rissen (33), ambtenaren van tigen, of woonruimte of een dc rol in een organisatie die op statistische gegevens waar- hadden niet minder dan bestudeerde gevallen rechtspraak (8) en anderen Er valt bij de Poolse recht- Het vonnis is later in levens- spraak de laatste maanden lange gevangenisstraf omgezet Vliss Grenoble Nice Berlijn öi Temper. Ir SÉ (til* 1. bew. windstil 27 l.bew. ono 2 28 windstil 31 16 windstil 32 17 17 M 14 0.3

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1