RENNIES Adenauer - het meest geknipt Antwoord van gouvernement Geen pré voor Afrika in Nederlandse inarktafzet Tien jaar de tv: spannend 7a eca daafce Ka SPIJSVERTERING GEVOLGEN REVALUATIE voordeel van het buitenland gevestigde I Nieuu-Guinearaad De directeur van financiën, mr. G. W. baron van der Feltz, heeft gisteren namens het gouverne ment van Nederlands Nieuw-Gui- nea uitvoerig geantwoord op de algemene beschouwingen van de Nieuw-Guinea-Raad over de ont- werp-begroting voor 1962. Deze al gemene beschouwingen zijn op 19 juni gehouden. Mr. Van der Feltz memoreerde in toespraak dat niet minder dan zestien sprekers aan de debatten hadden deel genomen. Daarbij waren vele zeer be langrijke beleidspunten dc revue ge passeerd. Het gouvernement had behalve opbouwende kritiek ook waarderende voorden vernomen, onder meer dat de nstelling van de Nieuw-Guinea Raad precies op tijd was gekomen. Hetcomite-NASSI heeft een brief gericht tot de permanente commissie Grote aandacht wijdde mr. Van der - t Feltz aan het personeelsgebrek en ir verband daarmee dc zogenaamde pa- poeanisering. Hij zei dat het slechts me' behulp van het bijstandskorps, dat de Nederlanders in staat moet stellen zonder vrees voor positie en toekomst in Neder lands Nieuw-Guinea te blijven werken, mogelijk zal zijn de overdracht van kennis en de ervaring op harmonieuze wijze te doen samengaan. Ook het gouvernement betreurt het, dat het bij standskorps nog niet is ingesteld. Waar dit mogelijk is worden reeds autochtonen op de opengevallen plaatsen ingezet. De heer Van der Feltz zette uiteen, dat onder papoeanisering wordt verstaan „de vervanging van Nederlanders die slechts tijdelijk in Nederlands Nieuw- Guinea verblijven door mensen die on geacht hun volksaard door blijvende vestiging hun lot met dit land hebben verbonden". Ook het gouvernement slaat het weg trekken van velen, die hier belangrijke en onmisbare functies vervullen, met grote bezorgdheid gade. Het is de Neder landse regdring echter ernst, dat de wet op het Bijstandskorps zo spoedig moge lijk tot stand komt. PAPOEA'S Over het Papoea-vrijwilligerskorps de heer Van der Feltz. dat dit geen tijdelijke, maar wel degelijk een blijv de instelling is. Vervolgens ging hij op de naar voren gebrachte bezwaren over de verschillen in huisvesting e daarvoor opgebrachte fondsen, voir derlandse en autochtone bewoners Nederlasds Nieuw-Guinea. De heer Van der Feltz toonde met cijfers aan dat bij bouw noch bij woningtoewijzing sprake is van discriminatie. Hij wees er overi gens op dat naarmate de papoeanisering van het overheidsapparaat voortschrijdt en autochtonen in middelbare en hogere rangen te werk gesteld worden, zij van zelf in betere en mooiere huizen terecht zullen komen. De revaluatie van de gulden heeft de schatkist eei 76 miljoen opgeleverd dank zij verminderde uitgaven in voor personeel en materieel, rente, kosten en amortisatie schuld en langlopend krediet in buitenlands geld. alsmede verminderde guldenverplichtingen bij het internationale monetaire fonds en de inter nationale bank voor herstel en ontwikkeling. Van deze 76 miljoen is het voorlopig aandeel van defensie ruim 9 miljoen. Tegenover de voordelen staat een door het rijk gegarandeerd valutaverlies bij de Nederlandse Bank als gevolg van herwaardering van goud en vreemde valutavoorraad van 292.611.000. Verder is er een verlies op koersrisico- verzekermgen onder staatsgarantie van 1.640.000, verdeeld over vijf jaar. Naar zeer globale schatting op het punt van de rijksmiddelen zal de revaluatie de opbrengst van de totale belastingmiddelen met 200 miljoen doen dalen. De belastingraming dient, na aftrek van het aandeel der lagere publiekrechtelijke lichamen, voor 1961 met f 75 miljoen te worden verlaagd. Deze gegevens heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra. aan de Tweede Kamer verstrekt in een overzicht over de gevolgen van de revaluatie voor de rijkskas en de rijksmiddelen. BRIEF OVER SPIJTOPTANTEN Het comité-NASSI heeft een brief gericht tot de permanente cuniiiussie uit de Tweede Kamer voor repatriëring uit Indonesië. In dit schrijven wordt met klem bepleit om, nu te verwachten is dat voor de overkomst der spijtoptanten nog maar een beperkte tijdsduur gegeven zal zijn, de tijdrovende individuele visum-behandeling te vervangen door een snellere groepsgewijze werkmethode. De huidige werkwijze leidt er ook toe, dat de dossiers zich bij duizenden opstapelen, aldus het NASSI-comité, dat voorts betoogt dat onder het criterium „nood" vooral geestelijke nood dient te gorden verstaan, waarbij voor alle Nederlands georiënteerde personen de mogelijkheid tot assimilatie a priori moet worden aangenomen. „De praktijk van het regeringsbeleid komt noch op het een noch op het andere neer. Onder binding" met Nederland moet niet alleen u „morele" bindingen worden begrepen", aldus de buef. Tenslotte bepleit het NASSI-comité dat het van rijkswege te organiseren transport der spijtoptanten met de voorgestelde verruimde en versnelde toelatmg rekening dient te houden. (Van onze correspondent in Bonn) Iners. Hij zit dus Willy Brandt dich op de hielen eji loopt ook in op vicekanse- Als krantenknipsels een graad meter zijn van de mate, waarin deze of gene persoon in het middelpunt der publieke belang stelling staat ofschoon zij geen uitsluitsel geven over de (on populariteit is bondskanselier dr. Adenauer ook de meest- beschreven politicus. In het knipsel-archief van de Westduit- se Bondsdag een onmisbaar attribuut voor parlementariërs, die in een ieae- voering vriend of vijand willen aaiuia- l len en voor journalisten, die willen na-, i slaan wat deze of gene politicus dan of dan over dit of dat heeft gezegd vul len van de 170 ordners onder de titel „Personen" 36 knipsels over de West- du itse regeringschef. Hij wordt op grote afstand gevolgd door zijn „vice", de Westduitse minis ter van economische zaken, prof. Lud- wig Erhard (12 ordners met elk 250 krantenknipsels), en zijn grootste poli- tieke tegenstander, de socialistische kanselierskandidaat, de burgemeester van Berlijn Willy Brandt (9 ordners). Dr. Adenauer is wat krantenknip sels in het Bondsdagarchief betreft ook de belangrijkste buitenlandse politi ci ver vooruit. De Sowjetrussische partij- en rege ringschef Nikita Kroesjtsjef o v. heeft het nog maar tot 13 ordners gebracht, maar daarbij moet natuurlijk in ogenschouw worden gehouden, dat de Kremiinbaas nog niet zo lang in de wereldpolitieke arene staat als de 86-jarige bondskan selier. Amerika's vorige president Dwight D. Eisenhower, vulde in totaal 11 ordners. De map met het opschrift ..John F. Kennedy" zou na vijf maan den vergelijkenderwijze nog erg dunnetjes moeten zijn. Integendeel: er zijn nu al 3 Kennedy-ordners en ook hieruit blijkt wel. in welke mate de jonge Amerikaanse president schrijf stof heeft geleverd. Onder de buiten landers speelt verder nog alleen staats president De Gaulle met 3 ordners een ról. STRAUSS Wie veel van zich doet spreken is de voorzitter der zusterpartij ..Christelijk- Sociale Unie" en minister van defen sie Franz-Joseph Strauss met 8 ord- Zuidpoolverdrag nu van kracht President Kennedy heeft gisteren mee gedeeld dat het zuidpoolverdrag van kracht is geworden daar het door alle twaalf landen die het in 1959 hadden op gesteld, is geratificeerd. De betrokken landen zijn: België. Frankrijk. Noorwegen, de Sowjetunie. Groot-Britannië. Argentinië, Australië. Chili, Japan, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afri- ka en de V.S. Het verdrag bepaalt dat het zuidpool gebied alleen voor vreedzame doeleinden mag worden gebruikt en dat kernwapen proeven er verboden zijn. De president verklaarde dat de partijen krachtens het verdrag het recht hebben waarnemers te allen tijde naar elk punt van het Zuid poolgebied te zenden om na te gaan of de overeenkomst wordt nageleefd. „Het zou zeer goed waardevolle praktische erva ring kunnen verschaffen op het gebied van internationale inspectie in andere si tuaties", aldus Kennedy, die het verdrag een positieve stap in de richting van vrede in de gehele wereld noemde. Wenen riep „boe" na uitvoering van Russische muziek lier prof. Erhard, wat politieke waarnemers in de Bondshoofd- stad geheel in de lijn der ontwikke lingen ligt. nu Strauss toch minstens voor de toekomst als een potentiële kanseliers-candidaat geldt. Op Strauss volgt dan met 4 ordners de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, en de minis ter voor vluchtelingenzaken Ernst Lem mer. die als oud-journalist de allerbes te contacten onderhoudt met de binnen- en buitenlandse journalisten, die in en om het ..Bundeshaus" hun werk ver richten.- De ..glamour-boy" van de C.D.U., de Westduitse minister van binnenlandse zaken. dr. Gerhard Schro der de ..knapste man in het kabinet", pleegt men te zeggen vult 2 ordners. ANDEREN dr. Eugen Gerstenmaier met 7 ordners vooraan, gevolgd door de chef der so cialistische oppositiepartij, Erich Ollen- hauer (6 ordners). Een man die vanwe ge zijn vaa'k nogal buitensporige politie ke uitlatingen, ook veelvuldig in de pers komt en het daardoor ook tot 6 ordners bracht, is de liberale Bonds- dag-vicepresident, mr. Thomas Dehler. Daarna komt nog de socialistische col lega prof. Carlo Schmid en het zwar tte schaap der S.P.D., Herbert Wehner, met respektievelijk 4 en 3 ordners. Slechts 1 ordner vullen de Sleeswiik- Holsteinse minister-president Kai-Uwe von Hassel (een komende man in de C.D.U.) en de chef van de regeringsvoor lichtingsdienst Felix von Eckardt. ..DEN HAAG" Met betrekking tot door de heer De Rijke geuite kritiek dat bij het ministerie in Den Haag een overmatige neiging bestaat tot het ingrijpen in aangelegen heden van Nieuw-Guinea; zette de heer Van der Feltz uiteen, dat staatsrechtelijk alleen de minister en de staatssecretaris van binnenlandse zaken verantwoordelijk zijn voor het Nieuw-Guineabeleid. Tech nisch is het echter onmogelijk Nieuw- Guinea vanuit Den Haag le besturen zodat intern wel verantwoordelijkheden en bevoegdheden aan het goevernement moeten worden overgedragen. De instel ling van de Nieuw-Guinearaad zal ertoe leiden dat meer wordt overgelaten aan de hier gevestigde organen van het al gemeen bestuur. Tenslotte sprak de heer Van der Feltz de hoop uit, dat het debat in de Nieuw- Guinea Raad heeft bijgedragen tot ver groting van de kennis van staatszaken aan beide kanten en dat over en weer het begrip is gegroeid, dat onmisbaar is vruchtbare samenwerking. Wanneer zuurbrand opstijgt als 'n kolom vuur van onder uit de maag tot hoog in uw keel Rennies nemen! Eén of twee van die wonder-lekkere tabletjes verlossen U in een mum van elke zweem van zuurbrand. Dat komt omdat Rennies overtollig maagzuur op slag neutraliseert, en 't zuurbranden wegneemt, bij de eerste aanwijzing. Koop een pak Rennies en steek er steevast een paar bij U. Ze zijn hygiënisch verpakt één voor één en onopvallend tegen brandend maagzuur Dr. W. J. Schuijt in Straatsburg: IN het grijze verleden, toen er de deur stond opeesteld. De earner» trok de wereld :n, maar de wereld nog geen televisiezender in kwam {je studio binnen. Boeiende Lopik stond, kreeg ik een ver- mensen, die geloofden wat zij zeiden, slaq te horen van iemand, die in die ontroerden door hun aanwezig- Londen een uitzending had ge- Md op -»»* zien. „Soms zie je een manne- Bussum bevolkt en hebben kunst ge- tje, dan opeens een vrouwtje of bracht tot in de Nederlandse huiska- een mannetje èn een vrouwtje. De camera rijdt op het paar toe, het mannetje wordt eraf gesne- Steeds meer knoppen werden aan gebracht in de technische regelka- nadat het in 1952 mogelijk was den en valt van het scherm. Een geworden verbindingen te leggen tus- triomfantelijk vrouwtje blijft de landen onderling. De eerste mannetje als ik hem niet meer 00r de lange reeks van uit. zie? Ik zou om een hoekje van zendingen, die in dit internationale het scherm willen kijken om te weten, wat hij uitvoert." verkeer volgden. In die eerste dagen waren de straten in Nederland leeg, toen koningin Elizabeth van Enge- Uit zo'n ontboezeming spreekt de land op het 6cherm verscheen om voor de ogen van miljoenen te laten kronen. Trots werden in de aankondiging van de omroepster rechtgeaarde nieuwsgierigheid een aagje. dat alle kwaliteiten in zich omdraagt om tot een fanatieke tele- isiekijker uit te groeien. Zijn kijken landen opgesomd, die allemaal aan- n: wat zal er nu gebeuren, gesloten waren op dat geheimzinnige net van verbindingen, dat zich steeds wijder uitstrekte over Europa. De landen ontdekten elkaar op- Over en Vermoedelijk 6taat hij gespannen in een hoek te wachten op zijn volgende opkomst. Zal het me lukken op tijd die ellendige kurk van de fles te krijgen? Het is nog nooit goed ge- ga a Hoe (Van onze parlementsredactie) STRAATSBURG, 24 juni. Herhaaldelijk is op de conferenti' van het Europees parlement met de parlementen van de Afrikaan se staten in Straatsburg gezegd dat het de Afrikaanse landen extra gemakkelijk moet worden ge maakt, hun produkten op de markten van de EEG-landen af te zetten. Het Tweede-Kamerlid dr W. J. Schuijt, lid van de christen democratische fractie van het Eu ropees parlement, heeft er echter gistereh op gewezen, dat de Neder landse economie zozeer afwijkt van de economieën der overige E.E.G.-landen, dat het zeer be zwaarlijk déze voorkeursrechten voor de Afrikaanse produkten kan verlenen. andere, niet geassocieerde warme lan den, zijn er nog enkele oorzaken de Nederlandse terughoudendheid. Ge zien de nauwe historische contacten tus sen de meeste geassocieerde landen cn Frankrijk zou vooral de Franse industrie profiteren van de verdergaande ontwik keling van deze landen. Dan is er nog de gedeeldheid in Afri ka zelf tussen het Frans en Italiaans sprekend blok. geassocieerd aan de EEG, en de Engelstalige landengroep verbonden aan het Britse gemenebe. Het vasthouden aan deze oude positie niet in het belang van Afrika zelf, al dus dr. Schuijt. Directe hulp Dit alles wil niet zeggen, dat Neder land geen voorkeursbehandeling voor dc geassocieerde landen wenst. Deze ligt echter niet op het gebied van la gere invoerrechten, maar veeleer op het terrein van een hulpverlening, gericht op de directe ontwikkeling van de Afri kaanse economieën. Reeds in het begin van deze week had de heer P. J. Kapteyn (soc.) gezegd, dat een grotere variatie moet worden gebracht in de produkten uit de Afri kaanse landen. Thans is de eenzijdig heid zo groot, dat bij prijsdalingen de inkomens in het gehele land daalden met een bedrag dat groter is dan de financiële hulp die van buiten af aar land werd- verstrekt. Op deze wijze wordt de achtprstand van Afrika eerder groter dan kleiner. Ook de heer F. G. van Dijk (lib.) pleitte voor een hulpverlening, die gericht is op dc bestrijding van de werkelijke ziekte in de Afrikaanse economie. Intussen is de indruk, dat de Afrikaan se delegaties in Straatsburg als een een heid optreden, verzwakt, sinds de dele gaties van Tsjaad. Ivoorkust en Mada gaskar documenten verspreidden, waar in speciale aandacht voor de bijzondere noden van hun landen wordt gevraagd. Enigszins tragisch is hierbij, dat de Straatburgse conferentie slechts een bij eenkomst van parlementariërs is. Men kan zowel aan Afrikaanse als Europese zijae allerlei wensen formu leren, men moet maar afwachten of de regeringen van de zes EEG lan den hun program hierop zullen willen afstemmen. Indien zij dit niet willen i I zou voor dc Afrikanen, die niet op de! hoogte zijn van de betrekkelijk gerin- De sub-commissie, waarin vertegen- ge inacht van het Europees parle-' woordigers van vijf landen zitting ment ten opzichte van de zes rege- ringen, dc ontgoocheling wel eens groot kunnen zijn. Nederland wil gaarne hulp verlenen, >k aan de Afrikaanse staten, die aan de Euromarkt zijn geassocieerd. Bij de internationale hulpverlening komt Nederland na de Verenigde Staten en Frankrijk op de derde plaats. Zich echter uit sociale overwegingen gronde te richten biedt wel een i gegeven voor een roman, maar feite toch een volledig zinloze roi tiek, aldus dr. Schuijt. Angola-commissie naar Lissabon tekst ook v Ja, een televisie optreden is leuk. Achteraf! Ook na tien jaar ervaring, is er elke keer weer dc spanning: zal het vandaag lukken? Tè kort staan we nog in Bussum onder de warme lampen om het werk tc kun- sfeer van slonzige Ieder, die DE SCHRIJFSTER Onze televisic-omroep-tcr met liet langste dienstverband is Tan ja Koen van de N.C.R.V.: zij doet dit werk nu tien jaar. Daarom is ze bij ons vandaag ringen te vertellen. Ziehier haar personalia, zoals ze ons die op gaf: Tan ja Koen: radio- en trie- visic-oraroepster, selireef kinder verhalen, werkt(e) mee aan dc radiovrouwenrubriek en aan de familiecompetitie. Zc is getrouwd zich v agt v r het spiedend oog de camera weet zich bekeken door dui zenden kritische ogen. Niemand ont komt ef dan meer aan opgepakt te wor den door die wonderlijke elektronen, die hem in een oogwenk neerzetten in de huiskamers van bijna een miljoen Televisie is nog altijd niet gewo werden program ma's uitgewisseld en soms mocht de omroepster mee op reis om de presentatie te verzorgen. Een uitnodiging van de BBC werkt dan op je zenu wen, want het respect voor dit oudste televisie land is gróót on der collega's van het vasteland. Zo'n bezoek valt dan mee, want er wordt eenzèlfde taal gesproken in Londen en in Bussum; het on derwerp van ge sprek is bekend: televisie. Zet twee televisiemensen een dag lang aan een tafel, ze praten die ganse dag over televisie, over succes en misluk king, over het gedroomde draaiboek en de barre werkelijkheid. Zo was het in de oertijd in de kleine Irene-etudio, die al vol was door de lange figuur van Eric de Vries en zo zal het nog Televisie heeft cok na tien jaar nog mateloos boeiend is de groei i het wonder, dat een vriende lijke dikke man met een alpinopetje op tijdens de eerste uitzending wonderlijk medium als televisie vi zo nabij mee te maken? Soms aan kondigend vanaf de rug van een ka de N.C.R.V. ontdekte. Hij was zo van meej ajs het om een uitzending uit de straat in Bussum geplukt en voor gaat, soms van een officieel po- de camera gezet om Roland Wachter dium ais het om het afsluiten van de gelegenheid te geven zijn carica- i actie van Johan Bodegraven gaat tuur te tekenen. „Kunnen zeme nu en meestal uit de studio in Bussum c overal zien. vroee hn verbpsterd. u vertellen, wat er nü weer komt de en niemand weet hoe het allemaal zal i han- aflopen. Alleen: één ding staat vast, televi- en het zal tot het eind cjer i huisgenoot in de gezinnen blijven, oals elk lid van een gezin, vervelend, soms boeiend: maar hebben, heeft instructie alle noodzake lijk geachte onderzoekingen naar de toestand in Angola te verrichten. Zij had toestemming gevraagd voor een bezoek aan Angola. De uitnodiging naar Portugal te gaan vervult dus alle wensen van de sub-commissie, n volgens zegslieden is er in ieder geval De regering in Lissabon blijft erbij, dat Angola een overzeese provincie van Portugal is en dat de handhaving van dc orde aldaar een binnenlandse aan gelegenheid is. waarover de V.N. geen enkele jurisdictie heeft. Kennedy is weer President Kennedy kan als vrijwel genezen beschouwd worden, aldus heeft Salinger, de perschef van het Witte Huis. meegedeeld. Kennedy is nog wel wat zwak na de infectie waardoor hij enkele dagen het bed moest houden, maar hij was gisteren opgestaan "en ontving de Japanse premier Ikeda voor een af scheidsbezoek van een kwartier. De pre sident gebruikte geen krukken. Hij was van plan in het weekeinde naar zijn landhuis in Virginia te gaan. overal zien?", vroeg hij verbijsterd. Iets van die verbijstering man-met-de-alpinopet is blijve gen in de studio's. Misschien ervaart de omroepster dit sjg*j gevoel van verwondering nog het tijden meest, want zy praat de program ma's aan elkaar, van Bussum naar Londen, naar Rome en zelfs sinds kort naar Moskou. Zij mag de kij- kers die bril opzetten, waardoor u kamer te komen om u te vertellen opeens de Eiffeltoren kan zien, de waj er verder gebeurt op het mat- Big Ben of het meer van Geneve. Z ij filazen «-hem,. dat u een blik gunt op mag gasten nodigen in uw hutska- de wercld buiten uw huiskamer. Met mer, die van ver over de grens ko- woorden, die voor mij nog altijd iets men- van een wonder in zich bergen: „U kunt kijken naar...." Stukje bij beetje zyn in de loop van tien jaar de aankondigingen drasti scher geworden. De eerste reportage was een voorzichtige poging om een paar meter buiten de studio te kijken in een tentoonstellingswagen, die voor! Het cosmopolistisch publiek in het Wecnse Concertgebouw scheen vrijdag avond geschokt te zijn door dc „Elfde Symfonie" van Dimitri Sjostakowitsj. 1 die voor de eerste maal buiten Rusland werd uitgevoerd. Na de uitvoering door het Russische Staatssymfonie-orkest on der Konstantin Ivanow werd in de zaal „boe" geroepen, doch ook klonk wel applaus. Men was het meest onthutst door het oorverdovende paukenfurioso in het tweede deel: sommigen stonden op cn vertrokken, anderen hielden beide oren dicht. Er werd ook gelachen. Het werk dateert uit 1957 en schildert het treffen tussen czaristische troepen cn arbeiders inn 1905. De paukensolo rest. symboliseert het kanonvuur op het pa- gen straalvliegtuig van de drie straaljagers tel lend Katangese „lucht vloot" een toestel van het type Magister David ÖTstrakh als solist. is gisteren bij Eliza- I Een tankstation in Mia mi (V.S.) biedt zijn cliënten bij de aankoop van vijf gallon (ruim 20 liter) benzine een gratis huwelijksvoltrek king aan. Men behoeft slechts over anderhalve dollar (voor benzine), een bruid en een huwe lijkstoestemming te be schikken en het tank station zorgt voor de bethstad neergestort. De Na een verblijf leisplein te Leningrad. Tevoren had het publiek het orkest toegejuicht voor de uitvoering van dc Ouverture Leonorc van Beethoven cn vioolconcert in d grote terts metl piloot kwam daarbij i het leven. Het toestel maakte een demonstra tievlucht als oefening ter verwelkoming van president Tsjombe. In het dal van dc rivier de Kolyma in Siberië is een goudklomp met ccn gewicht van ruim 14 kg gevonden. Dit is zelfs voor dit zeer goudrijke gebied een buitenge woon zeldzame vondst, aldus bericht Tass. De klomp vertegenwoordigt een waarde van onge veer 55.000 gulden. York is prins Bernhard gistermiddag met de KLM-DC-7c Koraalzee op Schiphol terugge keerd. De Prins heeft in New York een vergade ring van de Flight Sa fety Foundation bijgc- Als gevolg van het be gin van de schoolvakan ties en de te venvachten toeneming der verkeers intensiteit mag van daag. zondag en maan dag in Denemarken op gewone wegen niet har der worden gereden dan 80 km per uur en op de autowegen niet harder dan 100 km per uur, al dus een besluit van het Deense ministerie van justitie. Het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft bekendge maakt, dat de reisbeper king voor Hongaarse diplomaten in de V.S. op dezelfde wijze zal worden verzacht als die voor de Amerikaanse diplomaten in Boeda pest: zij mogen zich zon der toestemming 40 km van Washington of New York verwijderen. 630) Dc wortels van een plant be vatten vele onopgeloste raadselen en één van de sprekendste mysteries is voor oas wellicht het verschijnsel dat wortels niet domweg alle op geloste stoffen waarmee zij in de aarde in aanraking komen opzuigen, maar dat zij uit die hoeveelheid van stoffen ccn zinvolle keus maken, overeenkomstig de behoeften van de plant. Ware de plant niet met dit raadselachtige vermogen toegerust, dan zouden we ongetwijfeld de vrcemdsoorligste afwijkingen waar nemen. Want in de bodem zyn de mineralen vaak zeer ongelijk ver deeld, zodat de ene plant een totaal andere samenstel ling en daardoor eigenschappen zou vertonen dan haar soortgenoot, die enkele meters verder in grond van stelling staat. Maar goed. wor tels hebben nu eenmaal het ver mogen uit de grond op te nemen, wat voor die speciale soort het meest gewenst is cn dientengevolge kunnen planten en bloemen van dezelfde soort ook inderdaad aan elkaar ge lijk zyn. De vraag, waarom een plant een zekere hoeveelheid van een be paalde stof opneemt en niet méér, blijft echter onbeantwoord. Nu is het misschien wat vermetel een vergelijking te trekken tussen plantenwortels cn een gedeelte van het menselijk spijsverteringsorga- op wagen, vooral omdat zal blijken dat hetzelfde geheim, bij planten waargenomen, zich in nog veel spre kender vorm bij óns voordoet. Ook al staan we in het dagelijkse leven daar geen moment bij stil, u zult toch moeten toegeven dat het op TOCH IS HET ZO! zichzelf heel merkwaardig is, dat na een zware maaltijd, waarbij lever, eieren, mosselen, garnalen, mager vlees, raapstelen, spinazie, molsla, asperges, aardappelen en aardbeien worden opgediend, we van ccn zo uit gebreide maaltijd geen andere ge volgen ondervinden dan een ver stoorde maag. Toch is alleen reeds de hoeveelheid ijzer die by een der gelijk menu naar binnen wordt ge werkt zó vele malen groter dan voor dc instandhouding van het lichaam noodzakelijk Is, dat het heus niet verwonderlijk zon zijn geweest in dien ons tydens het diner de roest vlekken waren uitgebroken. Stevige eters zullen op den duur weliswaar wat uit het model raken, of eventueel licha melijke stoornissen ondervinden van hun gebrek aan matig heid. maar van een opéénhoping van in overmaat genoten stoffen zal zelden iets te merken zyn, noch van de aanwezigheid van „lichaamsvreemdc elementen". (Vergiften laten we hier uiteraard buiten beschouwing). Hieruit blijkt reeds dat na Iedere maaltyd in ons spijsverteringssys teem een keus wordt gemaakt tussen de stoffen die voor het lichaam nood zakelijk zjjn en die. welke als over bodig worden beschouwd en weer kunnen worden afgevoerd. Het op nemen van de voedingsstoffen bestaat dus werkelijk niet alléén uit het doordringen van alle mogelijke stof fen via de darmwand in het bloed. Integendeel, we hebben hier te ma ken met een uitermate gecompliceerd verschijnsel, dat resorptle wordt ge noemd. maar van welke raadselen we nog steeds iets moeten vertellen. PLAN VOOR VERDELING VAN ALGERIJE Van doorgaans welingelichte zijde te Parijs is vernomen dat dc Franse re gering heeft besloten voorbereidingen te treffen voor een verdeling van Algerije indien de Algerijnse nationalistische leiders blijven weigeren serieus te on derhandelen over de politieke toekomst van Algerije en waarborgen voor de Europese minderheid. Generaal De Gaulle zal dit meedelen tijdens een reis die hij vanaf woensdag aanstaande door het oosten van Frankrijk zal ma ken. Bovendien zal de Franse premier, Debré, dinsdag of vrijdag in de natio nale vergadering over Algerije sprc- De Franse regering wil graag dat de onderhandelingen te Evian worden her vat maar zij wil dat ze dan van prak tische aard zijn. Te Parijs is vernomen, dat het moei lijke punt van de Frans-Algerijnse on derhandelingen te Evian was dc aan houdende weigering van de Algerijnse nationalisten te spreken over waarbor- de toekomstige betrekkingen de Debré: in landbouw is toestand ernstig O Premier Debré van Frankrijk heeft gisteren voor de Franse radio cn tele visie verklaard dat de regering niet zal wijken voor geweld of wanorde bij de uitvoering van haar landbouwpoli tiek. Debré die deze politiek verdedig de. zei dat betogingen op de wegen of voor openbare gebouwen geen verande ring zullen kunnen brengen in dc plan nen van de regering. De premier gaf toe. dat de toestand op landbouwgebied ernstig is. Hij deed een beroep op de betrokkenen om hun geduld te bewaren en samen te wer ken met de regering Er was inder daad sprake van een overproduktic en het voornaamste probleem was het vin den van afzetgebieden. Onze positie is duidelijk, aldus Debré. Ook de land bouw moet opgenomen worden in de gemeenschappelijke markt, anders zal er geen gemeenschappelijke markt

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7