„Leidse bleekneusjes" - zijn zij er nog g DE Twentsche bank Uitbreiding universiteit Nieuw gebouwencomplex organische chemie Eerste deel in loop van 1963 in gebruik voor van het draaiboek Haagse politierechter NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 JUNI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Paul Krugerstraat, 7 uur: Straatpredi- king met zang, vanwege Chr. Geref. Kerk. DtnHaag, Kurzaal 8.15 uur: Holland Festival, Concertgebouworkest oJ.t. Otto Klemperer. Pieterskerk, 7 uur n.m.: Open Deur- dienst Herv. Gemeente o.Lv. dr. P. L. Schoonheim, m.m.v. A. F. de Jong, negro- ipirituals Maandag Garenmarkt, 730 uur v.m.: Vertrek tweede K. en O.-excursie naar Deltawer ken. Groot auditorium academie, 3.30 uur: 24ste lustrum collegium theologicum ex ,Quisque suis viribus", rede prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Oegstgeest: Terrein Oud-Poelgeest 8 uur: Optreden Volksdansgroep. Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans; so listen: Annette de la Bye, sopraan, Gerard Honig, tenor en Herman Schey, bas. Dinsdag Pioenhof, 7.15—7.45 uun Straatpredi- king Open Deurwerk Herv. Gemeente m.m.v. leden Concordia. Pieterskerk, 7.45 uur: Uitvoering Bach's Hohe Messe door Gemengd Toonkunst koor o.l.v. Iskar Aribo, m.m.v. leden Concertgebouw Orkest (Holland Festival) Den Haag: Gebouw voor K. en W., 8.15 uur: Ned. Opera met „Benvenuto Cellini" van H. Berlioz (Holland Festival) Woensdag Kantoor Zaalberg en Zoon, 11 uur v.m.: Aandeelhoudersvergadering. De Lakenhal, 7.55 uur: K. en O.-bezoek aan tentoonstelling werken Floris Verster. Muziekschool, Rapenburg 22, 8.15 uur: Lezing dr. Jos. Wouters over „Die Kunst der Fuge", van J. S. Bach. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: Resi dentie-Orkest o.l.v. Josef Krips, solist: Pierre Fournay, cello. (Holland Festival) Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Literaire Franse chansons door Simone Bartel, Ka- tharina Renn, Serge Andreguy en Yam Spanos. I Nieuwe Kerk, Spui, 8.15 uur: Gerard Akkerhuis, orgel en Nap Klijn, viooL Donderdag Schouwburg, 8.15 uur: Nederlands Bal let o-Lv. Sonia Gaskell (Holland Festival) Oegstgeest: recreatiezaal Ende geest, 8 uur: Mevrouw H. Querido-Pimen- tel, voordracht; Joop Stokkermans, piano. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Holland Festival Opera o.Lv. C. M. Giulini, „Le Nozze di Figaro", van W. A. Mozart. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Literaire Franse chansons. Vrijdag Trouwzaal Stadhuis, 11.4512.30 uur: Afscheid G. P. E. Weijer, chef afd. Sociale en Personeelszaken en loco-secretaris. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Herdenkings avond 25-jarig bestaan Sportstichting Leiden m.m.v. Jeugdkamerorkest Leiden. 'Bcnerhaavezailien, 7.30 uur: Opening expositie Leidsch Kunstcentrum door dus. J. N. fears, sluiting seizoen. Leiderdorp, gemeentehuis. 7.46 u.: Gemeenteraad. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Opera Wuppertal o.Lv. H. G. Ratjen, „Cardillac" van P. Hindemith. (Holland Festival). Zaterdag Burgerzaal Stadhuis, 35 uun Recep tie Sportstichting en sluiting sporteve nementen. Den Haag: Kurzaal, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. C. M. Giulini, soliste: Teresa Berganza, mezzo-sopraan. (Hol land Festival). Films Casino <2.30, 7 en 9-15 uur): De eerste man op de maan (alle leeftijden); donder dag: Hoe vertel ik het mijn dochter? (18 jaar). Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): De zoon de rode piraat (14 jaar). Luxor (230, 7 en 9.15 uur): De schaam telozen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9-15 uur); Tarzan de luipaardkoningLn (14 jaar); donderdag: Betaald nachtlogies (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De was getuige. Trianon (230, 7 en 9.15 uur): Rilling (18 jaar). Tentoonste Hingen Lakenhal, Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde, „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Rijksmuseum voor geschiedenis der natuurwetenschappen: „Uit de kinderja ren van de elektriciteit" (trn. 29 okto ber). Trappenhuis academie: tentoonstelling Tan aquarellen, olieverven, monotypes, tekeningen e.a. van (Me Utrechtse schil ders, tot 7 julL Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van balf 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en v 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag Trijdag geopend van 10 tot 1230 en v. tot 4 uur. Archeologisch instituut. Rapenburg 26. *lke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Oud en jong in 1961... Dubbelbeeld van De Twentsche Bank Honderd jaar hel ik gelopen doorzettend, langzaam, zeker van mijn doel en kracht en ondoordringbaar schild. Onmerkbaar haast ben ik gegroeid tot ik mijn tweede honderd jaar gemakkelijk torsen kan. Maar zie, daar zit ik nu, o paradox, in mijn eerste nieuwe levensjaar tot piepjong mensenkind geïncarneerd springlevend boven op mijn oude zelf. CLARA EGGINK Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdiept Inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samengaan van oud en jong. Zoal* op afgebeelde foto, waarbij een nederlands schrijfster haar impressies weergaf. Publicatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan Het ls de bedoeling dat dit gebouw dienst zal gaan doen als centraal colle gezalen- en kantinegebouw voor het ge hele toekomstige chemiecomplex. De grote collegezaal is tevens bestemd als zaai ten behoeve van congressen en sym posia. MAANDAGMIDDAG zal minister Cals de eerste paal heien voor het eerste gebouw voor het complex orchanische chemie, dat voor de Leidse universiteit in aanbouw komt op een terrein, dat ligt in het ver lengde van de Wassenaarseweg in de nabijheid van Rijksweg 4. Dat het een groot complex wordt blijkt wel uit het feit, dat in totaal 960 palen de grond moeten worden ingedreven. Zowel voor de universiteit als voor de chemie betekent het begin van de bouwwerkzaamheden een belangrijke stap op de weg naar een nieuwe ontwikkeling en naar een leniging van de ruimtenood. Men mag verwachten, dat de Leidse universiteit tijdig voor de grote aantallen studenten, die in 1963 en de daarna komende jaren worden verwacht, over ruime, naar de modernste eisen uitgevoerde en ingerichte chemische laboratoria zal kunnen beschikken. Er was dus alle aanleiding het slaan van deze eerste paal een wat feestelijk karakter te geven. een gebouw voor de nakandidaatsoplei- ding en het wetenschappelijk onderzoek van de organische óhemie. Hierin wor den ondergebracht de nakandidaatsprac- ticumruimten, laboratorium- en werk vertrekken voor hoogleraren en weten schappelijke staf, bijkomende ruimten, instrumentmakerswerkplaatsen en de centrale administratieruimten. Het gebouw heeft een kelder voor de technische installaties en verder elf bouwlagen boven straatpeil, waarvai bovenste laag is bestemd voor technische installaties. De uitwendige afmetingen zijn 45 x 45 m. bij een hoogte van even eens 45 m. Het nuttig vloeroppervlak be draagt ongeveer 12.000 m2. Verder staat op het programma centraal gebouw voor collegezalen kantinegebouw voor de chemie. Voorzien i zaal voor 450 personen, i zaal voor 300 personen, twee zalen v 200 personen, een voor 150 personen voorts een kantine voor 450 personen. Het nuttig vloeroppervlak beloopt hier 2.700 m2. Het eerst komen in uitvoering een ge bouw voor de propedeutische chemie, gebouw voor de voorkandidaatsop- leiding van de studenten in de organische chemie, en het centrale ketelhuis voor het gehele toekomstige chemiecomplex. Het gebouw voor de propedeutische chemie is bestemd voor de practica or ganische en anorganische chemie van de eerstejaarsstudenten in de chemie, de natuurkunde, de geologie, de biologie de farmacie en de medicijnen. Het zal twaalf practicumlokalen met elk 36 plaatsen omvatten, een aantal laborato- - en werkvertrekken ten behoeve de wetenschappelijke staf, bijko mende ruimten zoals apoelkamers, ka- amanuensissen, weegkamers, don kere kamer, kamer voor constante tem peratuur, magazijnruimten voor chemi caliën en glaswerk De vloeroppervlakte beschikbaar voor het werk van studenten staf bedraagt ca. 3300 m2. Het gebouw bestaat uit een kelder voor de technische installaties en leidingen met tevens ruimten voor rijwielstalling en een be gane grondlaag voor de practicum- en laboratoriumruimiten.' De uitwendige ma ten zijn ca. 75 x 83 m. bij een hoogte boven straatpeil van ca. 8,50 m. Het ge bouw bevat een niet-overdekte binnen plaats van ca 31 x 34 m Voor kandidaatsopleiding Het gebouw voor de voorkandidaats- opleiding van de studenten in de orga nische chemie bevat acht practicum- zalen met elk 24 plaatsen. Verder een aantal bijkomende ruimten en labora torium- en werkvertrekken voor de we tenschappelijke staf. Tevens worden in dit gebouw ondergebracht de biblio theek, het centrale chemicaliën- en glas magazijn voor de gebouwen van de orga nische chemie en een kleine collegezaal nor ca. 100 personen. Dit gebouw is voor het gedeelte onder de practicum- en laboratoriumruimten ontworpen met een kelderlaag voor de technische installaties en leidingen als mede rijwielstallingruimte. Practicum- laboratoriumruimten, bijkomende ruimten, bibliotheek, chemicaliën- en glasmagazijn, collegezaal, zijn verdeeld een begane grondlaag en een eerste verdieping. Uitwendige afmetingen 87 m. met een hoogte van ca. 11 boven straatpeil. Er komen vier nlet-overdekte binnen plaatsen, elk van ca. 15 x 27 m. vloerop pervlakte van direct nut voor studenten staf, inclusief bibliotheek en chemi caliën- en glasmagazijn, collegezaal, ca. 6500 m2. Later stadium Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere ;eugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Bijkantoor chr. school Obrechtstraat: volw. dinsdag en donderdag van 6309 uur nm., zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Gravensteen. Pieterskerkhof 6. Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 1230 en van 2 tot 5 uur 'liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Goede voorlichting over jaloezieën en markiezen b(j de vakman. Off. Dealer D. LADAN LEIDSE MARKIEZENFABRIEK Magnetochem ie Als vijfde onderdeel komt op het bouwiprogramima voor een gebouw voor magnetochemie en analyse-afdeling, een laboratoriumgebouw met voor een aan tal ruimten zeer bijzondere voorzienin gen. Voor het centraal isotopenlabora- torium-chemie is het definitieve pro gramma van eisen nog in voorbereiding. Het complex omvat verder diverse ne vengebouwen, zoals voor de opslag van brandgevaarlijke chemicaliën, de afde lingen voor gifgassen en voor onderzoek bij hoge drukken. Het centrale ketelhuis, voorzien in het eerste bouwstadium, wordt door middel van een kelderconstructie gedeeltelijk in de grond verzonken uitgevoerd. Het meet uitwendig 30 x 27 m. bij een hoogte boven straatpeil van ongeveer 5 m. De schoorsteen woplt 45 m. hoog. Aanslui tend aan dit ketelhuis zal een gebouw verrijzen, dat is bestemd voor de centrale technische en onderhoudsdienst met on- dertio'udswerkplaatsen. De verschilende gebouwen zullen on dergronds door een gang ten behoeve van de leidingen en het technisch per soneel worden verbonden, terwijl op de hoogte van de eerste verdieping tussen de gebouwen een loopgang voor 6taf en studenten is geprojecteerd. Tijdschema Men rekent ongeveer twee jaar nodig te hebben voor de bouw van het pro pedeutisch practium en het ketelhuis, vervolgens nog eens 2'/i jaar voor het gebouw voor de voorkandidaatsopleiding organische chemie. De eerste gebouwen kunnen dus in de loop van 1963 in ge bruik worden genomen. Het ontwerp voor dit complex is on der supervisie van de Rijksgebouwen dienst gemaakt door het ingenieurs- en architectenbureau ir. J. P. van Bruggen, G. Drexhage, ir. J. J. Sterkenburg en A. Bodon. /«rohitect is G. Drexhage. Voor constru Lies en andere technische werken treedt het eerder genoemde bu reau als adviseur op. Voor de technische installaties in aan getrokken het warmte- en elektronisch adviesbureau J. A. Verhoeven, voor de elektrotechnische installaties het raad gevend technisch bureau ir. H. J. Jon gen en voor de liftinstallaties de Rijks gebouwendienst. Jongetje (7) bij spel in Vliet verdronken Gistermiddag is de zevenjarige Henkie Verhoeven, wonende Vliet 6, in de Vliet verdronken. Het knaapje was aan het spelen op een dekschuit toen het in het water viel. Twee werknemers van Van Wijk brachten de drenkeling op het droge. In het academisch ziekenhuis paste men daarna zonder resultaat een operatieve ingreep toe. Geslaagden Rembrandt- lyceum Voor het eindexamen H.B.S.-B zijn geslaagd: J Boersma; J Broersma; L Erades; J B Grandjean; A de Jong; E de Jong (met lof); P J Laterveer; J J v d Lely, Koudekerk aan den Rijn; C de Lezenne Coulander; L Nederlof; RAW Ruitenberg; J M Rijnsburger, Leiderdorp (met lof); AVE Slangen; G K Troost; C D Voörhorst (met lof); Chr Wendt; C M Wilson (met lof). Afgewezen: vijf kandidaten. Daar waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Tussen de bladzijden De schaamtelozen LUXOR. Het zit de joviale predikant in de film De Schaamtelozen, die met danspartijtjes in de pastorie de nozems van de straat en uit de kroeg wil halen, bepaald niet mee. Hij doet zijn best, maar in zijn ijver wordt hij in een val gelokt. Een valse beschuldiging brengt hem in grote moeilijkheden en verbit tert hem, maar de jonge vrouw die te leurgesteld in haar liefde voor de onge trouwde dominee mede aanleiding had gegeven tot de opspraak, komt tot in keer en zorgt voor het eerherstel. Mis schien is er voor haar dan toch nog een kansje Het verhaal is hoewel gekunsteld niet helemaal onsympathiek. Het is in zovere eerlijk, dat niet wordt gesuggereerd, dat losgeslagen Jeugd door middel van een predikant die zich als „een toffe jongen" gedraagt, één-twee-drie op het goede pad kan worden gebracht Nee, dit is een lange weg geplaveid met vele teleur stellingen. De dominee in de film onder vindt dit en moet door schade en schan de wijs worden. Maar hij houdt vol, ook al komt er een ogenblik, dat hij vast besloten is de boel er bij neer te gooien. (Jeugdpredikant in de knel). De eerste man op de maan CASINO Een aardig filmpje met af en toe wel wait humor. Niet erg onder houdend, maar zeker ook niet saai. Een pluspunt is ongetwijfeld, dat men niet oude, reeds zo dikwijls bewandelde film paden heeft betreden. William Blood (Kenneth More) wordt voorbereid om als eerste man een reis per raket naar de maan te maken, maar reeds voordat de Dronken achter het stuur U was wat ze noemen: flink rijp, zo zei de Haagse politierechter na '~"1 voorlezen der dagvaarding tegen een 59-jarige petroleumventer uit Ledden- Verdachte had bekend zeven glaasjes j enever te hebben gedronken, voordat hij achter het stuur van zijn auto plaats nam. De gevolgen bleven niet uit. In de Mauritsstraait te Leiden reed hij de stoep op. De verbaliserende agent politie vond verdachte weliswaar niet absoluut dronken, doch zonder twijfel niet in staat de auto te besturen. Het is een geluk, dat het 's nachts om 3 uur was, anders had u misschien nog iemand doodgereden." aldus de officier. Mensen die dronken achter het stuur zitten, zijn te vergelijken met sluip- „Och, ze zijn er vaak hoort wanneer een gesprek handelt over de „Leidse bleekneusjes". En in zekere zin hebben degenen, die dit zeggen, nog gelijk ook. In zekere zin want al zijn ze er niet meer in de betekenis van ondervoede, slecht- géklede persoontjes, de kinderen die er bleek en ongezond uitzien en slecht willen eten, zijn er nog wel degelijk. Vaak zijn die kinderen ziek, nerveus, en wat ze nodig hebben is: een flinke periode in de buitenlucht, goed ver zorgd worden en vooral eens een tijdje uit hun omgeving weg zijn. Zij moeten leren zich aan te passen aan goede levensgewoonten op velerlei gebied. Als zij na een periode in een koloniehuis terugkomen zijn ze vaak niet meer te herkennen, zo bruin, gezond en gegroeid zijn ze dan! Al vijftien jaar bestaat in Leiden een instelling; de Leidse Raad voor Kinder uitzending, die ingezien heeft dat men deze ikinderen een periode moet gunnen waarin zij kunnen opknappen. Deze raad is eigenlijk het overkoepelend orgaan van een zestal (al langer bestaande) ver enigingen, die alle op eigen terrein en wijze de verzorging en nazorg op zich heben genomen: het Centraal Genoot schap, de rk. Kinderuitzendings Ver eniging, de Vereniging van Christelijke Gezond/heidskolonies, de Vrijzinnig Chris telijke Gezondheidskolonie „Naar Bui ten", de Dr. van Voorthuysenstichting en de Vereniging van de Ds. Van do WolfifschooL De verenigingen hebben samen 26 ko loniehuizen, waar (vooral nerveuze) kin deren korte of langere tijd (van zes we ken tot een klein jaar) kunnen verblij ven. Leiden heeft een percentage van vijftig nerveuze kinderen lussen 5 en 14 jaar en in vele gevallen kan bet advies van de schoolarts tot opname in één van de hulzen een weldaad betekenen. Per jaar genieten zo'n tweehonderd „bleekneusjes" van een periode die zij in ih,un hele verdere leven niet meer ver geten. Zij nemen, zelfs gezinsgewoontes over, waaraan zij, als zij terugkomen, heel veel kunnen hebben. Goede leiding De gezondheidshuizen (niet; vakantie huizen) staan onder goede leiding en re gelmatige controle. Een medisch- peda goog bezoekt ze. gediplomeerde verpleeg sters behoren tot de staf en meisjes, die stages lopen voor maatschappelijk of verplegingswerk, assisteren. De grote, onbehaaglijke huizen zijn voor dit werk afgeschaft. Men brengt nu de kinderen bij elkaar in kleine groepjes, die een eigen leidster hébben kleine of grotere zorgjes kun- worden toevertrouwd. Sommige ouders willen hun kinderen niet langer dan een week of zes achter een missen, maar het is wel eens nodig dat een kind wat verder aangesterkt moet worden. Zo komt het voor, dat één jongen of meisje drie- of viermaal te rugkomt in een koloniehuis. Dat kan Goed werk Het is niet nodig te zeggen, dat hex werk dat door de Leidse Raad en de afzonderlijke verenigingen wordt gedaan goed is. Ieder weet, dat in de moderne maatschappij het leven haastig voort jakkert Een volwassene zegt gauw. wan neer hij voelt het niet meer aam te kun nen: „Ik moet er uit, ik ga met vakan tie en probeer een tijdje alles te verge ten". Een kind kan dat niet, het beseft niet eens dat er iets aan schort. Een kind, dat de innerlijke en uiterlijke span ningen van alledag niet meer kan ver werken zal dat uiten in dingen, waarvan de ouders vaak de oorzaak niiet bevroe- Dan grijpt de schoolarts in, één van de verenigingen gaat voor hem aan het werk en de Leidse Raad stuurt het kind voor een poosje weg uit zijn omgeving. Na een paar weken komt het stralend thuis! Geld Natuurlijk is er geld nodig voor dit werk. Niet iedereen kan ineens een be drag neertellen, dat de kosten van zes weken verpleging en onderhoud (van f 5 tot 1 7 per dag per kimd) dekt. De overheid draagt dan ook in de helft van de kosten, die de Raad maakt, bij. De andere helft moet komen uit de busjes van de collectanten, die dit jaar op 1 juli een straatcollecte en van 26 tot en met 30 juni een huis-aan-huis-collecte houden. Toe, denkt u even aan de .Leid se bleekneusjes", wanneer iemand u zo'n busje voorhoudt? Zy zijn u er dankbaar moordenaars, die onschuldige mensen belagen. De eis luidde: 1 week gevangenis straf benevens intrekking van het rij bewijs gedurende een jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Dan kan ik mijn werk niet doen, want voor mijn rrjotordriewieler heb ik het rijbewijs nodig, verweerde ver dachte zidh. De rechter vond een oplossing; hij legde 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd op, benevens intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar doch voorwaarde lijk, maar tevens verbeurdverklaring van de auto, waarvoor bij niet-inleve- rimg f 1500 boete moet worden betaald. Teeltrecht Wanneer de boeten te laag worden, draait het erop uit, dat de kwekers teeltrecht bij de rechter gaan kopen, zo zette mi. H. Hessel&ng namens het Pro- duktschap uiteen. Een kweker te Noordwijk had 5,77 are teveel tulpen geteeld, waarvoor hij terecht moest staan. Er zou volgens de berekeningen ongeveer f 600 extra winst zijn ge maakt, omdat 43 der opbrengst als zuivere winst wordt aangemerkt. Wan neer nu de boeten te laag zouden wor den, is het voordeliger het op een boete te laten aankomen, omdat het huren van teeltrecht ook duur is. Daarmee rekening houdende eiste de officier f 500 boete, waarna de rechter tot f450 boete veroordeelde. Geveilde percelen Het café met afzonderlijke bovenwo ning Haven 62 in bod: ƒ21.000, koper J W. van Diemen te Leiden, voor ƒ21.800; woonhuis Witte Singel 45 in bod 9200. koper J. C. G. Alkemade te Voorscho ten, q.q. voor 11.000; woonhuis met afzonderlijke bovenwo ning Paul Krugerstraat 4.4a in bod ƒ6600, koper J. J. Zandbergen te Leiden voor ƒ7050; woonhuis Ververstraat 38 in bod 3000. koper P. J. de Waiter te Leiden voor 3025; woonhuis Ververstraat 40 in bod 2600. koper L. H. van Tongeren te Leiden voor ƒ2600; woonhuis Ververstraat 42 in bod 2650. koper J. W, Godidijn te Leiden voor 2650; woonhuis Ververstraat 44 in bxl 3400. koper L. Menken te Leiden q.q. voor 4100. Ten overstaan van notaris M. P. Kap- tein te Ledden is geveild: woonhuis De Goejestraat 49 in bod 15.600, koper J. W. van Hagen te Lei den voor 15.600, voorbereidingen beginnen, ls er al bet een en ander gebeurd, dat met alledaags is. Natuurlijk wint Blood het van al zijn rivalen: hij is de beste, de sterkste, de meest evenwichtige. De lancering slaagt later grote vreugde en de lan ceerbasis, waar men van een historisch moment spreekt. Dan ontdekt Blood Alles vertellen zou niet leuk zijn! (Aardig filmpje). Alleen de zon teas getuige STUDIO Regisseur René Clement heeft het die geprolongeerde rolprent Alleen de zon was getuige (Plein Soleil) midden iin de roos geschoten. Heit ds een goede, omtdioihoudende film (in kleuren) geworden, waarin alle spanning is op gebouwd rondom een moord, bedreven op een luxueus zeilschip, dobberend op één der Italiaanse meren. Een moord, waarvan alleen de zon getuige ls. Na vele verwikkelingen lijkt heft of de moordenaar vrijuit zal gaan. Later blijkt echter, dat die perfecte misdaad miet bestaat. (Misdaad loont niet). Rilling TRIANON In de griezelfabriek van Hamroer is onder regie van Seth Holt de film „Taste of fear" gemaakt, die in „City" onder de titel „Rilling" wordt gedraald. Het is niet overdreven om de ze film angstaanjagend te noemen, want de onverklaarbare ontdekkingen, die het meisje rijdend in een rolstoel doet het huis, waarheen zij werd geroepen i haar vader te ontmoeten, zijn wer kelijk angstaanjagend. Van de inhoud en de ontknoping van deze thriller, waar in Susan Strasberg uitstekend spel levert, willen we terwille van de spanning, die naar de gruwelijke ontknoping voert niets zeggen. Wel, dat .Hilling" beslist niets is voor mensen1 met zwakke zenu- G riezelprodukt) De zoon van de Rode Piraat LIDO De Italianen hebben weer eens voor een recht ouderwetse piratenlihn gezorgd1: Lex Barker als een tweede Fanfan la Tulipe in „De zoon van de Ro de Piraat". De afschuwelijkste schurken streken, naast de liefelijkste liefdestone len, afgewisseld met voortreffelijke de- gengevechten en een alles overspoelende levensvreugde. Natuurlijk is het kitsch van het begin tot het eind, maar dan toch een kitsch, waarvan men heerlijk smullen kan. De Italianen verstaan de kunst de sluizen der romantiek volop open te draaien en van tijd tot tijd moeten ze er zelf om lachen, zodat er allerlei koddige tafe reeltjes la „Fra Diavolo" tevoorschijn komen. Regisseur Pietro Zeglio past voortdu rend het theaterfoefje toe om de zaal eerder te laten weten hoe de vork In de steel zit, dan de figuren op het doek in kwestie zelf. Dit heeft wel tot gevolg, dat de echte thrillervenrassingen uitblij ven (anders zou men zo'n film een thril ler uit het romantische tijdperk kunnen noemen), maar aan de andere kant ts het juist leuk te zien, hoe de figuren langzaam dat gaan ontdekken, wat de zaal allang weet. Silvia Lopez is de charmante roodharige markiezin, die de piraat ten slotte in de armen valt. Een heerlyk verkleedpartijtje in 17e eeuwse kostuums, waar men een genoeglijk uur- Zoekt U een CERO-CASSETTE van 40.- of 400.- V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. DE GERO-SPECIALIST Tarzan HEX Een enquête ond«?r bioscoop bezoekers waarom zij gaarne Tarzan- films bezichtigen, zou waarschijnlijk ma gere resultaten opleveren. Want de met imiteLleat begiftigde zou zonder twijfel zijn wasre redenen trachten te verber gen, terwijl de gewoontemens zijn buurt- thcater frequenteert zonder ergens naar te vragen of over na te denken. Waarschijnlijk is het succes van Tar zan te verklaren uil een mengeling van factoren: kinderlijke romantiek, hang naar het ongewone, bewondering voor de superman, een wellicht niet bewust beleefde maar daarom met minder wer kelijke hang naar hot „terug naar de natuur, waar alles goed, rein cn edel is". Maar hoe het ook zij, steeds weer ko men er nrieuwe Tarzan-rolprenten uil de camera, die overr hot algemeen maar weinig van elkaar verschillen. Ook Tai- zan en de luipaardkonrimigiin, geeft hot oude, vertrouwde beeld. Tarzan rent, zwemt en klimt, spéélt mei de dieren in hot oerwoud, vecht met de belagers van het lieftallige konlnginnotae en over wint als steeds. (Fantasieloze Improvisatie op oud thema).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3