«11 ontharing depilan Tracht de sectarische mens te begrijpen Billy Graham vraagt offer van koningin Elizabeth U ROL ICIIII Verontrustende situatie in ziekenhuis Utrecht Een woord voor vandaag Jeugddorp zal worden gemoderniseerd VaAtang.e.&s ANDERZIJDS OUDER WEI 'SE NIEUWE VERTALING Z°, ,JJe nieuwe vertaling t* m.i. van taalkundig Nederlands stand' punt bezien door en do or ouder wets. Het is te hopen dat de Here Jezus Christus spoedig weder komt. Mocht dat niet h.»t geval zijn, dan is het de vraa;7 of zij het evenals haar voorgangster drie eeuwen zal houden. Hoe wel.... in de kerk is er hitel wat mogelijk" Aldus schrijft tis. G. Vtsee in de .Kamper Kerkbode in een artikel over de nieuwe vertaling. Het gaat hem niet om het gevan van betere weergave van het Hebreeuws, maar om een losser, vrijer, minder stijf Nederlands. Ds. Visee geeft hier van de volgende voorbeelden. TV/ÏATTHEUS 25. De daar veianel- 1V1 de gelijkenis heet in de N.V. nog steeds die van ..De wijze en de dwaze maagden". Nu is de aar zeling der vertalers best te begrij pen. De naam is nu eenmaal oud en ingeburgerd. Wij, die deze pa rabel van jongsaf kennen zijn er mee vertrouwd. Maar als nu iemand anders de bijbel eens ter hand neemt? Die moet toch wel wat vreemd opkijken. Een „maagd" was vroeger de aandui ding van een meisje. Het woord wordt in dialect nog voor meisje gebruikt, b.v. op Urk, op de Velu- we. Maar in het nederlands is maagd tegenwoordig de aandui ding van een bepaald ongehuwd meisje, althans van een jonge vrouw in maagdelijke staat. Het is in de gelijkenis beslist niet de be doeling op deze stèat van de tien de aandacht te vestigen. Daarom zou er niets op tegen zijn met de nieuwste roomse vertaling van het N.T. te spreken van bruidsmeisjes. Maar dat heeft toch bezwaar, daar we bij bruidsmeisjes denken aan meisjes, die de bruid begeleidden en behulpzaam zijn. terwijl in deze gelijkenis gesproken wordt van tien meisjes, die op de bruidegom wachten om hem een „blijde in- comste" te geven. Daarom zou het m.i. de voorkeur verdienen kortweg van de tien meisjes te spreken. Maar stel u voor: een wijs meis je! Een wijs man. een wijze vrouw, dat kan. Maar een meisje dat met dat het niet doet. is tegen woordig niet meer dwaas, maar dagen trekken meisjes niet meer uit, maar ze gaan op weg. En als ze alle tien slapen „klonk er een geroep". Waarom niet „werd er geroepen?" Men riep: ..De bruidegom, ziet, gaat uit hem tegemoet". Nu is tegenwoor dig uitgaan het werk op een vrije avond. Dan gaan meisjes een avond je uit. Hier moet het toch zijn: ..De bruidegom! Vooruit, gaat hem tegemoet!" De verstandige meisjes gaven aan de vijf anderen ten ant woord, toen ze om olie gevraagd hadden: „Geeft ons van uw olie, want onze lampen gaan uit" (Waar om niet: „Geef ons van jelui olie---„Neen, er mocht niet Jenoeg zijn voor ons en voor u." iat „mocht" doet toch wel erg denken aan het duitse „es möchtc". Het antwoord was: „Neen! Dan zou er misschien niet genoeg zijn voor ons en voor jelui". En wanneer later die vijf domme meisjes op de gesloten deur klop- pen, roepen zij: „Heer, Heer, doe ons open." Dat is nog altijd de bruidegom uit de gelijkenis. Dan zeggen we toch niet: Heer! maar zó: „Mijnheer!, Mijnheer! doe ons toch open!" En welke heer zegt tegenwoordig nog: „Voorwaar, ik zeg u. ik ken u niet!" Moet het hier niet zó worden weergegeven: „Er is niets aan te veranderen; ik zeg jelui: Ik ken jullie niet"? De verstandige en de dornme meisjes. Dan zal het koninkrijk der hemelen blijken te zijn ala tien meisjes, die haar lam- C namen en op weg gingen, een idegiom tegemoet. 2. En vijf vait haa-r waren dom en vijf waren verstamiig. 3. Want de domme na men haar lampen mee, maar geen olie; 4. doch de verstandige na men met haar lampen ook olie in haar knaiken mee. 5. Toen nu de bruidegom uitbleef, werden zij al len slapiarig en sliepen in. 6. En midden :in de nacht werd er geroe pen: „EXe bruidegom! vooruit, gaat nem tegmnoet!" 7. Toen stonden al die meisjes op en brachten haar lampen in orde. 8. Nu zeiden de domme tegen de verstandige: „Geeft ons wat van jullie olie, want oni« lampen gaan uit." Maar de wijze- antwoordden en zeiden: „Neen! dan zou er misschien niet genoeg zijn voor ons en voor jelui; gaan jeltii liever naar de verkopers en koopt voor jelui zelf". 10. Maar terwijl zij heengingen om te kopen, kwam de bruidegom en die gereed waren gingen met hem de bruilolAszaal binnen, en de deur werd gesloten. 11. Later kwamen ook de andere meisjes en zeiden: „Mijnheer!. Mijnheer! doe ons toch openr'. 12. Maar hij antwoord de en zei: „Wis en zeker niet; ik zeg u: Ik ken jelui niet." 13. Waakt dan, want gij kent dag noch uur. JN Handelingen 12 staat prachtige verhaal Petrus' tenen gebonden aan twee soldaten, hoewel tegenwoordig alleen de bur gemeester een (ambts)keten draagt. Petrus is gebonden met ket tingen of boeien. In vers 8 staat: „Omgord u". Dat is wel erg ouder wets, moet wel zijn „Doe uw riem om". In vers 9 staat dat Petrus meende dat hij een gezicht zag. Dat doet denken aan het gezicht van een mens. Bedoeld is een vi sioen. Vers 12: „En na een ogen blik van overleg", goed nederlands: „En na even te hebben nagedacht". Hij ging naar het huis van Maria de moeder van Johannes, bijge naamd Markus. In het nederlands ligt de bijnaam vlak naast een scheldnaam en dat is het laatste waar de schrijver aan denkt. Hij wil maar zeggen dat déze Johannes gewoonlijk Markus genoemd werd. We lezen voorts: Toen hij aan de deur van het voorportaal klopte, kwam een slavin, met name Rhode, voor om te horen wat er was. Dat moet toch zijn: kwam een slavin, Roosje, naar de voordeur om te horen, wie er was. Straks vs. 15 zeggen de mensen, die in huis zijn: GU raast" (St. vt) „Gij spreekt wartaal". Correct is: „Je bent niet goed wijs". In Handelingen 16 vertelt Lukas van „de waarzeggende dienst maagd" die, zo zegt de oude ver taling „aan haar heren groot ge win toebracht met waarzeggen". Dat wekt de indruk dat deze slavin aan tenminste twee eigenaars toe behoorde. En dat, terwijl de Here Jezus nog wel gezegd heeft dat niemand twee heren kan dienen. Want als hij voor de een werkt dan voert hij voor de ander geen slag uit. En omgekeerd. De Canisuis vertaling spreekt ook van „mees ters". De nieuwe vertaling heeft: „welke aan haar eigenaars met waarzeggen veel voordeel aan bracht". De waarheid is daar heeft reeds lang geleden dr. A. van Veldhuizen op gewezen dat de „kurioi" van deze slavin haar mijnheer en mevrouw waren, zoals men in het Duits spreekt van: „die Herrschaften". Goed vertaald en modern: „16 En het gebeurde, toen wij naar de gebedsplaats gingen, dat een zekere slavin, die een waar zeggende geest had, ons tegenkwam Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bergen op Zoom, vac. O. Elseman (toez.): A. v. Santen te Drach ten, te Alm en (toez.): C. D. Kousema ker te Westmaas; te Schiedam (Ned. Prot. Bond): A. D. Klaassen te Huizum. Bedankt voor Garderen: A. J. Wijnmaa- GEREFORMEERDE KERKEN len te Maartensdijk. Beroepen te Oostermijkerk: W. Stolte, kand. te Alblasserdam. Bedankt voor Hoofddorp: G. Heyerman te Nijverdal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Geslaagd voor het eindexamen a.d. Theologische School van de Geref. Gem. in Rotterdam: A. Kok te Rotterdam-Z.; L. Huisman te Zwijndrecht en G. Schip- anaboord te Leiden, die is beroepen te Boskoop. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Nijmegen: J. Wie- ringa te IJlst c.a. Modem, snel en mild, veilig en reukloos: Benoemd tot hoofd: aan de Pro Rege ulo-school te Amsterdam-West: M. J. Kaasbroek te Boskoop; aan de Her vormde Oranje Nassauschool te Apel doorn: L. A. Boel te Apeldoorn: aan de chr. school te Druten: H. J. Kisjes te Wehl; aan de lagere school te Rotter- dam-Lombardijen: A. A. Kruikemeyer te Bantega (Fr.); aan de Ned. Herv. gemeenteschool te Utrecht: W. J. H. Putters te De Bilt. Evangelistenconferentie in Baarn In het hervormde zendingscen trum te Baarn is de jaarlijkse evangelisten conferentie gehouden van de Nederlandse Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag in Nederland. De bondsvoorzitter, ds. H. G. Abma uit Putten, consta teerde een toenemende belangstel ling voor deze conferentie, De benadering van de stctarische mens was het onderwerp we G. Samsom uit Rotterdam spraak hield. De spreker wa. ning dat men de secten moet benade ren door niet te debatteren, maar te dis cussiëren en door te trachten hen te be grijpen. Wij moeten hen wijzen op de samenhang Van de Bijbel en op het kruis als middelpunt en op Christus die in alles moet doorstralen, aldus de spre ker. Vele eenzame zielen voelen zich tot de secten aangetrokken uit drang naar gemeenschap en omdat ze zich niet thuis voelen in de kerk die zo vaak te mat en te kleurloos is. De waarheid Waarheid aan het ziekbed was onderwerp waarover de arts dr. G. Gruyter een referaat hield. De arts moet weten wat het voor een zieke be tekent te sterven en hij zal goed moeten luisteren om te begrijpen hoe het met de zieke is gesteld. De christen-arts is De evangelist Billy Graham heeft koningin Elizabeth verzocht afstand te doen van een voorwerp, dat haar na aan het hart ligt en dat in de Verenigde Staten geveild zal worden voor de vorming van een multiple-sclerosefonds. Het verzoek was vervat in een brief, die Graham geschreven had voordat hij donderdag in Londen de thee met hare majesteit ge bruikte. In die brief schreef hij: „Ik vraag u en andere wereldleiders niet om geld, maar om een voorwerp dat u na aan het hart ligt een juweel, een meubel- Huidgenezing Huidzuiverheid-Huldgezondheid Voeten en oksels (ris door Purol-poedei NARE ZAAK Bleek dinsdag dat in de Tweede Kam op een gegeven moment de regering (drie staatssecretarissen) Merker vertegen* digd was dan de Kamer, een dag later moest dr. Knrtenhorst de vergadering slui ten, omdat de uitslag van een stemming uitwees dat er eleclils 62 Kamerleden het gebouw waren, veertien te weinig een vergadering wettig te doen zijn. Het A I gemeen Handelsblad vindt di absenteïsme onder Kamerleden een ni re zaak. Het blad schrijft: „De Kamera mogen noeh afzonderlijk, noch in verenig de vergadering beraadslagen of besluiten, zo niet meer dan do helft der leden te genwoordig is". Dit is artikel 115 van on ze grondwet, en in gevolge daarvan is woensdag dc vergadering van de Tweede Berkhouwer aa ke bedoeling o de kaak te »l ken zoveel ledi ie hebben er de absentie aan emd was ble- ddels de vergadering totaal -rlaten, dat 1 62 van de 150 leden hnn stem konden Wat nu ook de reden van deze absenti< geweest moge zijn, «ij blijft een nare zaak Het Kamerlidmaatschap vereist enorm veel tijd en persoonlijke opofferingen vai de leden. Bij alle begrip voor het niters vermoeiende van het parlementaire werf echter mag toch geconstateerd worden dat een «odanige absentie, dat de vergadering van een Kamer moet worden verdaagd, niet door de beugel kan. Ook niet incidei teel, want gelukkig komt iets, als wat n gebeurd is, zelden voor. De indruk, di zulk een verdaging maakt staat echter i oingekc erde verhouding <ot haar zeldzaan l.cd. Er waren geen beslissingen van politie ke aard te verwarhten. De Kamer be handelde het ontwerp van wet op de scha deloosstelling voor huurders van bedrijfs panden, die ontruimd moeten worden. Yi velen in het land, met hame in die ge meenten waar saneringen van etadskc aan de orde zijn, is dit onderwerp het hoogste belang. Welk een denkbeeld moeten deze kiezers van hun vertegen woordigers krijgen, van wie veel meer dan de helft het niet de moeite waard achtte aan de vergadering te blijven deelnemen! Met de meeste kien» geven wij uitdruk king aan het verlangen, dat zoiets als wat woensdag in de Tweede Kamer is ge beurd. niet meer zal voorkomen. Zelden is ons niet genoeg. Nooit meer!" Do commentator van de Telegraaf zegt er dit van: „Er zullen wel verschil lende oorzaken zijn voor de geringe op komst van de Kamerleden. Het onderwerp, Door tekort aan verpleegsters Het verpleegsterstekort In de Utrechtse ziekenhuizen en met name in het academisch ziekenhuis, heeft geleid tot een verontrustende situatie. Tot deze conclusie komen B. en W. Utrecht in een schriftelijk ant woord op de vragen die het gemeen teraadslid De Jongh naar aanleiding van de geruchten over de sluiting van een afdeling van het academisch ziekenhuis heeft gesteld. Volgens het college van B. en W. is het niet juist, dat een afdeling van het academisch ziekenhuis moet worden ge sloten. Wegens het verpleegsterstekort is echter wel de bezetting van een aan tal zalen beperkt. Het tekort wordt op het ogenblik nog geaccentueerd door de vakantieperiode, terwijl men nog meer moeilijkheden verwacht bij de invoering van de 45-urige werkweek. In verband hiermee zijn voorlopig de opnemingen in het academisch ziekenhuis in het al gemeen beperkt. Het college deelt voorts mede, dat het verpleegsterstekort vooral in de neurologische kliniek van het ziekenhuis een moeilijke situatie veroorzaakt. Ter wijl in het academisch ziekenhuis ge schoolde neurologische assistenten steeds gereed staan en een moderne neurochirurgische en beademingsafde ling ter beschikking is om het toene mend aantal patiënten met door ver keersongevallen veroorzaakte schedellet sels op te vangen, wordt de volledige benutting van dit apparaat, volgens B. en W„ belemmerd, door het ontbreken van de nodige verpleegsters. De ongevalspatiënten worden voorna melijk opgenomen in het academisch ziekenhuis, het St. Antoniusziekenhuis en het diakonessenhuis. Het Antoniuszieken huis en het diakonessenhuis hebben de opneming nog niet behoeven te be perken. Het college van B. en W. tekent hierbij echter aan, dat alleen het aca demisch ziekenhuis over een volledige outillage beschikt. Garanderen, dat al tijd opneming in ziekenhuizen mogelijk zal zijn met toepassing van alle moder ne hulpmiddelen, kunnen wij uiteraard niet, aldus B. en W. Het college Is van oordeel, dat bepaal de maatregelen tot opheffing van het tekort aan verpleegsters kunnen worden genomen, doch dat deze in de eerste plaats op de weg van de Rijksoverheid liggen. B. en W. achten het van belang, dat'ten aanzien hiervan op zo kort mo gelijke termijn beslissingen worden ge nomen. Het college heeft zich naar aan leiding van de alarmerende situatie in het academisch ziekenhuis gewend tot Jilnisters van O.K. en W. en van so- zaken en volksgezondheid. stuk, een kunstvoorwerp, een museum stuk, een historisch document of iets ongewoons. Een door u gekoesterd kost baar voorwerp zal duizenden mensen aansporen de ongelukkigen die aan multiple sclerose lijden te hulp te komen." In dr. Graham'; dat hem gevraagd is twee miljoen dol bijeen te brengen om een tienjarig maar lang niet zo duur als de levens die door multiple sclerose geruïneerd worden", aldus de brief. De koningin is met 5.000 andere emi nente Britten verzocht het geschenk te doen vergezellen van een „beschrijving in uw handschrift". De veilingen, aldus dr. Graham, zouden dit najaar in grote Amerikaanse steden gehouden worden. Het verzoek werd gesteund door dc nationale multiple sclerose vereniging, waarvan mevrouw Jacqueline Kennedy ere-voorzitster is. Het is nog niet be kend of koningin Elizabeth er gevolg aan zal geven. Gast professoraat in Texas In het voorjaar van 1962 zal dr. ir. Klinkenberg uit Den Haag. gedurende vier maanden gastcolleges geven aan de Universiteit van Texas. Dr. Klinkenberg, die verbonden is aan de afdeling ontwik keling en fabrieksbouw van de Bataafse Internationale Petroleum Maatschappij, zal tijdens zijn gastprofessoraat colleges geven in de scheikundige technologie. Advertentie dat behandeld werd, beschouwt men blijk baar als te specialistisch om niet vrucht het debat te kumien volgen of daaraa kunnen deelnemen. Het parlement Straatsburg is weer bijeen en ook het mooie weer heeft er blijkbaar aan meege- werkt, dat de Kamerleden hun plicht nf nakwamen. In ieder geval beeft de grote meerderheid van de Kamerleden droevend voorbeeld gegeven aan drrlandse volk. Het Nederlandse volk beeft, uit gebrek aan politieke interesse en omdat het door het partijenstelsel en de evenredige tegenwoordiging weinig invloed kan uitoe fenen op het gehalte woordigers, toch al weinig bewondering voor onze parlemcnti Wanneer onze volksvertegenwoordigers ostentatieve wijze ervan zelf op zulk 1 blijk geven, interesse meei hun werk Advertentie Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOCAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Houten kerkgebouw uit tiende eeuw In St. Michielsgestel zijn sporen gevon- len van een houten kerk uit dc tiende •euw. Zij zijn blootgelegd door de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek uit Amersfoort. De overblijfselen het kerkgebouw bevinden zich onder blootgelegde tufstenen fundering van Romaanse kerk uit de elfde eeuw. De kerkgebouwen liggen aan de voet van een Gotische toren. Ongeveer in het midden van de vroegere Romaanse kerk heeft men een bakstenen sarcofaag ge vonden (waarschijnlijk daterend uit de dertiende eeuw). De directeur van de Rijksdienst, dr. P. Glazema, heeft de lei ding van het wetenschappelijk onderzoek in handen. krachtens het ambt der gelovigen ook zielzorger. Dr. Van de Gruyter was van mening dat een zieke recht heeft op de waarheid, en hij citeerde uit een Afrikaans tijdschrift: „Beter door een schok de hemel in, dan zonder schok lar de hel". God is machtig de ziekte te ge bruiken om de mens tot zich te bren gen. Het lijden van Christus is niet alleen een lijden voor ons, maar ook met ons. Hij verlost ons van het lij den en van de oorsprong van het lijden: de zonde. De gelovige moet zich afvragen wat God hem heeft te zeggen; hij behoort eerst naar God te gaan en daarna naar de dokter. Helaas gaan velen eerst naar aller lei kwakzalvers, daarna naar de dok ter en in de allerlaatste plaats pas naar God, aldus de spreker. Genoegen nemen met de omstandigheden, waarin u leeft.... Die opgave is wel groot. Het betekent niet, dat u zich maar moet schikken en alles maar over u moet laten komen: de Jan Salie-geest is niet het eind van alle wijsheid! Het bete kent wèl, dat tot de goede levenskunst niet behoort een voortdurende opstandigheid tegen de plaats, die u is toebe deeld. Afgezien van alles: u maakt daarmee alleen maar u zelf het leven moeilijk! Over dat genoegen nemen met de omstandigheden schrijft ook de apostel Paulus in zijn brief aan de Philippenzen. Hij zegt: „Ik weet wat armoede is en ik weet wat overvloed is. In elk opzicht en in alle dingen ben ik ingewijd, zowel in verzadigd worden als in honger lijden, zowel in overvloed als in gebrek. Ik vermag alle din gen in Hem, Die mij kracht geeft." Ziehier een zelf getuigenis van een man, die heus wist wat er in het leven te koop was en die de ellenden van het menselijk bestaan had leren ken nen. Toch heeft hij geleerd er afstand van te nemen en ont dekt, dat niet de omstandigheden uiteindelijk bepalend zijn, maar dat het gaat om de vraag hoe de mens daartegenover staat. Als Paulus zegt, dat hij alle dingen vermag door Chris tus, Die hem kracht geeft, dan is dat geen grootspraak: zijn leven mag toch zeker wel als een bewijs van het tegendeel worden beschouwd. De kracht, die Christus geeft in alle omstandigheden, is niet een sprookje, maar volstrekte werke lijkheid, die wij mogen ervaren! Aavertentie FELISOL écht kleurecht Volgend jaar mei hervormd-geref. congres Er worden thans voorbereidingen getroffen voor een hervormd-gerefor meerd congres, te houden op 26 mei 1962 in Utrecht. Onder het thema „van kerken tot kerk, gehoorzaam aan een opdracht, bezield door een toekomst", zal in dit congres gesproken worden over de gescheiden heid van hervormden en gereformeer den. Een en ander is een direct uitvloeisel van de omstreeks Pinksteren uitgegeven verklaring van achttien hervormde en gereformeerde predikanten waarin o.m. .vera uitgesproken dat „de gescneiaen- heid van hervormden en gereformeerden niet langer mag worden geduld". Op de ze verklaring is, aldus het persbureau van de Ned. Hervormde Kerk, een stroom van adhesie-betuigingen ontvangen, in oktober zal een boekje worden uitgegeven met richtlijnen voor plaatselijke gespreks- avonden over het komend congres. Programma van de V.U.-dagen O Op de eerste dag der Vrije Universi teitsdagen, woensdag 5 en donderdag 6 juli as. te Groningen, zal prof. dr. R. Schippers, hoogleraar aan de V.U., een referaat houden over: „Mythologie en eschatologie in 2 Thessalonicenzen 2 117", drs. A. J. v. d. Meer. secretaris van het Verbond van Protestants-christe lijke Werkgevers in Nederland over „de taak van de ondernemer in de samenwer king met de ontwikkelingslanden'" A C. Lit, zenuwarts, verbonden Stichting Veldwijk te Ermelo over „bui ten zinnen" (gegevens en beschouwingen over eenzaamheid en geestesziekte). Op de jaarvergadering donderdag der Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag, onder voorzit terschap van prof. dr. J. Waterink, zal ds. J. Hessels Mulder, studentenpredikant, een rede houden over „de Vrije Univer siteit en de student", prof. dr. J. H. Ba- vinck (hoogleraar in dë theologische fa culteit) over „de wereld en wij" en prof. dr. L. W. Kuilman (hoogleraar in de wis- Jaarvergadering der Rudolph Stichting De deelnemers van de 33ste jaar- gebouw, eigen scholen, dienstwoningen, vergadering van de Rudolph Stich- - ting, de vereniging tot verzorging en opvoeding van ontspoorde en verwaarloosde kinderen, hebben donderdagmiddag een bezoek ge bracht aan het opvoedingsdorp van de stichting in Achterveld. Dit dorp zal binnenkort worden ge moderniseerd; de plannen zijn reeds in voorbereiding. Het huis houdelijk deel van de jaarvergade ring is donderdagochtend afgehan deld in de Apostolische Kerk te Amersfoort, onder leiding van ds. C. v. d. Zaal. De vergadering werd onder meer bijgewoond door honderd vijf tig afgevaardigden van de aangesloten gereformeerde diakoniën. De deelnemers van de jaarvergadering hebben enkele uren doorgebracht in het jeugddorp. Dit dorp beslaat een opper vlakte van 120 ha. waarop fraaie plant soenen te vinden zijn, een pittoresk kerk- Isaël eert twee Nederlanders we gehoorzalen van de universiteit Tel Aviv zullen in Israël herinneren de werkzaamheden voor' de Joodse staat door twee Nederlanders onafhankelijk van elkaar en ieder op zijn terrein verricht. Naar de verleden jaar overledenniet- Joodse Nederlandse pedagoog dr. C. P. Gunning, vele jaren rector van het Am sterdams Lyceum, is een park genoemd, en de naam van de in 1957 overleden 8resident-commissaris van de bank Le emie le Jisraeel. dc heer Siegfried Hoofiën, leeft voort doordat deze verbon. den is aan de universiteit van Tel Aviv. De vele in Israël wonende leerlingen van dr. C. P. Gunning, die hij in 1955 in Israël bezocht, hebben hun overleden do cent willen eren door een aantal bomen te kopen die tezamen een park vormden dat de naam dr. C. P. Gunning-Park heeft gekregen. Dezer dagen is dit in een bij eenkomst, belegd op het hoofdkantoor van het Joods Nationaal Fonds te Jeruza lem, bekendgemaakt. Dr. Gunning was in Nederland voorzit ter van de voor de Israël-actie door pro testanten en rooms-katholieke ingestelde commissie „Wij doen meb". De heer Hoofiën die zich in 1912 in Israël vestig de heeft een belangrijk aandeel gehad in de economische opbouw van Israël. Lange jaren was hij onder-directeur van de An glo Palestine^Compagny en nadien vele de bank paviljoenen, bedrijven, winkels, sport velden en een zwembad; dit alles te midden van bossen, weilanden en akkers. De bezoekers waren diep onder de in druk van het prachtige werk dat hier wordt verricht voor kinderen die een ouderlijk huis moeten mis Regelmatig worden jengddorp verbouwingen uitgevoerd om de huisvesting aan te passen aan de moderne eisen. De jongste aanwin sten van het dorp zijn een smederij met constructiewerkplaats, een rijwiel- herstelinrichting, een winkel voor rij wielen en huishoudelijke artikelen, een cursuslokaal voor de vakopleiding, een viertal nieuwe veestallen bij de boer derij en een nieuwe woning voor de adj-directrice. Er zijn plannen in voorbereiding het jeugddorp dat al meer dan dertig jaar bestaat, te moderniseren. Verder bestaat er een grote behoefte aan een ontspanningsgebouw. Zodra de vereiste goedkeuringen zijn verkregen zal men met de bouw hiervan beginnen. Voor dit gebouw heeft men een goede financiële basis doordat de diakonieën voor dit uitbreidingsplan een bedrag van 72000 gulden hebben bijeen gebracht. Het jeugddorp groeit zo langzamer hand uit tot een flink bedrijf. Vandaar ook dat er onlangs een mede-direc teur is benoemd, mr. J. den Boer, die drs. R, A. C. Mulder terzijde kan staau bü de steeds toenemende directionele werkzaamheden. In het dorp verblijven momenteel 127 kinderen. Een deel daarvan Is ondergebracht in pleegge zinnen op het eigen terrein, bU het per soneel van de stichting. Daarnaast z(jn nog ruim 250 kinderen opgenomen elders in het land. Men streeft er na melijk naar, de kinderen zo snel moge lijk in de normale samenleving terug te brengen. De directeur, drs. Mulder, heeft een beroep gedaan op de diako nieën om te helpen bij het zoeken naar geschikte pleeggezinnen. Het is een verheugend verschijnsel dat men bij de Rudolph Stichting geen gebrek heeft aan verplegend personeel. Er is vrij veel animo bij de meisjes om bij de stichting te gaan werken. De financiën De exploitatiekosten over 1960 naderen het miljoen, zo deelde notaris P. L. Dijk, de penningmeester van de stichting mee. Hy achtte de financiële toestand van de stichting niet zonder zorg. Zonder de bij dragen uit collecten, giften, contributies het werk der stichting onmoge lijk. De gezamenlijke opbrengst daarvan bedroeg in 1960 ruim een halve ton, maar dit was volgens dé heer Dijk beslist het minium. In de toekomst kan er wel eens een groter beroep op de diakonieën moeten worden gedaan dan tot nu toe het geval was. De kosten stijgen namelijk re gelmatig, voor een deel ten gevolge van nieuwe inzichten in de behandeling en door de intensivering van het werk. wat steeds een uitbreiding van de staf met zich meebrengt. AL EEN POOSJE wordt er in de familie ge fluisterd over het feit, dat Jan een auto heeft. Jan is student en „wat moet zo'n jongen met een auto" (zo fluistert een stem). „Laat ie maar liever opschieten met. zijn studie" (zo fluistert een andere stem). Zijn vader en moeder hebben nooit nee tegen hem kunnen zeggen; dwaas, sportief, bespottelijk, onverantwoordelijk, opschep perig", zo fluisteren vele stemmen over en weer. Gelukkig kan die oude brik niet zo hard meer" dat is de stem van Jans moeder, maar dat durft ze alleen maar te denken, niet eens te fluiste ren, ze kijkt wel uit als moderne moeder. En hoe komt Jan nu aan die auto? Hijzelf zegt, dat hij hem eerlijk verdiend heeft met aardappels rooien en twee kinderen bijwerken. Maar in de familie fluistert men, dat zijn vader wel het leeuwendeel betaald zal hebben. Hebben al die fluisteraars die auto weieens gezien? Nee, en eigenlijk is dat ook wel zo goed, want anders zou het helemaal een fluisteren zonder eind wor den. want het is eigenlijk geen echte auto meer, heel heel vroeger is het er wel één geweest, maar toen zat alles er nog op en aan, toen gin gen de deuren nog gewoon open en was hij nog bedekt met een degelijk zwart. Nu ontbreken er enkele fragmenten en hei kleurrijk uiterlijk doet je vermoeden, dat ze fijn de restjes hebben op gemaakt bij de laatste lakbeurt. Ik heb hem niet alleen mogen zien, ik ben er ook in vervoerd. De verjaarsavond van Jans moe der is zoals gewoonlijk gezellig, niet op een trek kerige visitemanier, maar geanimeerd en pret tig. Het spijt me dan ook oprecht, dat ik me als eerste los moet scheuren van het gezelschap om een laatste bus te halen. Over de auto is uit piëteit tegenover de gastvrouw niet gerept, voor zover ik kan nagaan zélfs niet gefluisterd. Daar om is de schok groot als Jan spontaan zegt: ,Jlè tante, blijf nog wat, ik bied u een lift aan in mijn wagen". Hiermee lost hij dan weliswaar mijn vervoersprobleem op, maar de stemming heeft een deuk gekregen. Men kijkt eens wat (en wat kunnen we kijken) en men fluistert eens wat (en wat kunnen we fluisteren). Als we na een poosje weggaan, wordl er afscheid van me genomen alsof ik me vrijwillig door een ongure vent laat schaken en toch beter moet weten. Dan sta ik tegenover een kakelbont ding op wielen, dat eens automobiel genaamd was. De deur naast het stuur is dichtgetimmerd; er komt er. een ijzeren stang tevoorschijn waarmee, vanaf de achterbank, het alleen van binnen te openen rech ter voorportier ontsloten wordt. Na deze stang- manipulaties schuift Jan achter het stuur en zwaait breed, dat alles gereed is om mij te ont vangen. „Ziezo, de operatie is weer goed gelukt, nu even de kiezen op elkaar bij de start en dan gaat verder alles gewoon." Vlak voor mijn neus hangt een kaart, waarop in krullerige letters staat: „Wie hier binnentreedt laat alle hoop varen". Ik negeer deze studenti koze suggestie en probeer me te ontspannen, maar dan schieten we plotseling als een kan goeroe vooruit om even plotseling zonder knallen of schokken in een normaal rijden over te gaan. Het valt niet te ontkennen dat we rijden. Ik hang wel wat scheef door een veer, die ook al van middelbare leeftijd is, maar overigens: ja we rijden, voortreffelijk zelfs. Ik kijk eens schuinweg naar mijn neef en hoor hem zeggen: „IJ bent toch niet bang hè? Ik heb hem bij de A.N.W.B. laten testen weet u, het lijkt allemaal wel erg gek, maar alle belang rijke dingen zijn nog prima in orde. En nu kunt u getuige zijn van een boeiend gebeuren, want we gaan tanken." We schuiven een benzinestation binnen. „Goe denavond, mag ik drie kwartjes benzine van u?" „U zei, meneer?" „Ik zei, drie kwartjes benzine, dat is vijfen- zeuventig cent, m'n beste". Ik voel de prestige kwestie en durf me er niet mee te bemoeien. De leverantie vergt nauwelijks twee tellen. Dan klinkt het snijdend: „Kan ik verder nog iets voor u doen, meneer?" „Ach, kijk het water even na, wilt U?" Dan leegt de man voor mijn verbaasde ogen twee volle gieters in het motoringewand. Er licht toch iets van humor in de ogen van pompmans als hij zegt: „Zuinig wagentje, gebruikt meer wa ter dan benzine, meneer". „Dat is een leeftijdsverschijnsel, de verhouding wordt steeds gunstiger", zegt Jan, terwijl hij met charme de drie kwartjes betaalt. „Ziezo, nu halen we precies de stad tantetje, zit u lekker? Ze weten tegenwoordig anders niet meer wat service is, vroeger maakten ze nog weieens je voorruit schoon." Dan moet ik zo onbedaarlijk lachen, dat ik van de bobbelende veer schiet. Hij levert me keurig af. O Jan, wat heerlijk om jong en dwaas te mo gen zijn, wat heerlijk als het leven nog niet zo knelt. Ik heb genoten van jou en je auto, be dankt voor de lift. Mink van Rüsdijk Advertentie de beschermende basis voor blijvende schoonheid Endocil vloeibare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème ORGINGSPREPARATEN VAN ORGANON

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2