Blad y KLEUTEHS &pen briel spelen sportief spel op de„GIMMESTIEK c~Yïlaak er een jeeót van! TIP-PARADE ZATERDAG 24 JUNI 1961 ■W -W «WW WWW Als je nog zo lenig bent Ze rennen de vele treden van het stenen trappenhuis op en af alsof het niets is. En ter wijl wij een tikkeltje ouder dan zij... pas minuten later licht hijgend en met een klop pend hart de barricade van al die trappen hebben genomen, vliegen zij onvermoeid alweer naar beneden om nog wat in de zandbak te gaan spelen. Die jonge kleine benen, schijnen geen vermoeidheid te kennen. Vooral de benen van Rudie niet, want die spant in ons trap penhuis de kroon. Hij is snel en speels als geen ander, maar... hij is ook op de „gim- mestiek", zoals hij zelf zegt. Want als je net vijf bent, is gymnastiek nog een moeilijk woord! Is dat nu wel nodig als je nog zó jong en lenig bent om al naar gymnastiek te gaan, vraag je je af als Je ze zo ziet vliegen en balletje trappen op het open veldje vlak voor de „Nou en of" zei mevrouw C. E. van der Wart-Hoekman toen we, benieuwd naar het antwoord op deze vraag, eens een mooie, nieuwe gymnastiekzaal binnen stapten, waar een grote groep kleuters op blote voetjes in het rond huppelden. Hun leidster, mevrouw Van der Wart, legde haar tamboerijn even neer om al die hummels in hun groene broek jes en witte bloesjes een ogen blik aan haar assistente over te laten om ons met enthousiasme iets over de kleutergymnastiek te vertellen, 't Kwam allemaal hier Die voetjes Kleuters zijn over het al gemeen wel lenig maar u moet eens letten op de voetjes van die opgroeiende kinderen. Soms heb ben acht van de tien kinderen geen goede voeten en ofschoon we heus geen ingewikkelde oefe ningen met ze doen, proberen we toch die voetspieren zoveel moge lijk te ontwikkelen. Natuurlijk denken we ook aan de andere spieren en 'k zou het wel leuk vinden als een paar kinderen u straks eens laten zien hoe we dat, al spelend, in de praktijk bren gen. Bij die kleintjes gaat het beslist niet om sportieve prestaties en een wedstrijd-element kennen we helemaal niet. Alles gebeurt spe lenderwijs, maar als je het goed aankleedt, komen al hun spieren tijdens zo'n uurtje gymnastiek zoveel mogelijk los. Speelse discipline Wat mevrouw Van der Wart als oud-kleuterleidster nog veel be langrijker vindt is het samen doen en samen zijn van al die kleuters in groepsverband. In menige nieuwe, grote stadswijk zijn vaak geen kleuterscholen vol doende, terwijl in oudere stadsde len de scholen soms overvol zijn en men de kleuters niet altijd kwijt kan. Zij kan tijdens dat gymnastiekuur precies zien, welk kind wél en welk kind niét op een kleuterschool is.... De kleintjes, die thuis zijn, hebben soms min der voor een ander over, dan de „leerlingen" van de kleuter school. Ze luisteren niet altijd di- rekt en „doen soms maar wat". Daarom raadt zij moeders, die hun kleuters niet op de school hebben, vooral aan eens aan gym nastiek te denken. Ze leren er el kaar te verdragen, moeten wen nen aan een zekere zo speel se!) discipline, dienen wel eens hun beurt af te wachten en mo gen niet een ander opzij duwen om op te vallen. Natuurlijk, niet ieder kleuterschool-loos" kind is met zijn vijf jaar wat egocen trisch. Het is van mevrouw Van der Wart dan ook een zeer alge mene mening, waar ze toch wel achterstaat. Haar ervaring als leidster van zo'n school zal daar niet weinig toe bijdragen. En of schoon ze nu al weer een aantal jaren onderwijzeres af is, omdat ze primair huisvrouw en moeder wil zijn, blijft zoiets er toch in, zoals ze zegt. Reuze leuk Overigens: ze vindt die gym net zo leuk als de kleintjes zelf. 't Is haar hobby, waar ze nog steeds voor leert door cursussen te volgen. De christelijke gym nastiekvereniging „Die Haghe" in de residentie zou best meer oud-kleuterleidsters willen aanra den zich eens in die gym te ver diepen. „Want 't is reuze leuk werk" verzekerde ons de voorzit ter C. H. van Es, voor wie de tachtig kleuters, die bij „Die Haghe" zijn aangesloten, even dankbare leden zijn als de onge veer negenhonderd anderen, die het wit en groen van de vereni ging drageni Na dit babbeltje was de beurt aan de jeugdige leden, die soms wat verlegen wel eens even zouden voordoen waarom het in deze nieuwe gymnastiek zaal allemaal gaat. Zélf weten ze in de verste verten niets van spieren af, ze vinden het alleen maar leuk op die „gimmestlek". Laurens van Hout (vijf) was de eerste met een „in de stand". In onze lekenogen was het alleen maar zoiets als „recht op staan", Om in te ravotten uj Een heerlijke vakantie- blouse voor jongens van 8, 10, 12 jaar is het onder werp van ons nieuwe pa- jfc troon. Echt een kleding stuk, dat er tegen kan, jft waarin geravot kan wor den. Het is ook geschikt >(c voor de tussenliggende maten 7, 9 en 11 jaar. De ïfc blouse kan van effen of van geruite stof worden gemaakt. De kraag is aan- geknipt, met een onder- kraag. Vergeet vooral niet er stevige vlieseline in te doen, dan blijft de kraag altijd goed in vorm. Ook de zakken met plooi en klep staan erg leuk. Voor dit patroon heeft men onge- veer 1.75 meter stof van 90 centimeter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 342 is het aan onze bureaus ju verkrijgbaar tegen betaling van f 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0,60. Dit bedrag gelieve men in postzegels te plakken op de adreszijde van de briefkaart, waarop men de bestelling doet. Plak deze zegels naast het gewone frankeerzegel. Bestellingen moeten uiterlijk op 1 juli a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. maar... wie het weet én wat scherper kijkt ziet de kleine schouders zich spannen en het „borst vooruit" is heel goed voor zo'n klein ribbekastje. Bij Arnold van der Wart (het zoontje van de leidster) was het om het ruggetje te doen, daar is zo'n kleermakers zit o.m. uitstekend voor. Coby Verhey krijgt als ze volhoudt heel stevige voetjes door deze oefening en LIse Spanlnga een recht ruggetje. Ook de buikspie ren komen er bij de stand van Lise aan te pas. Deze spieren spe len eveneens een rol bij hetgeen Willy van der Hout laat zien. terwijl het bij Kees Leurdijk draait om rug én buik. Anny de Kanne tenslotte demonstreert het volkomen ontspannen na al die gespeelde oefeningen door losjes op en neer te springen. De tamboerijn v_ Van der Wart geeft bij dit alles de maat aan. En terwijl de bel letjes rinkelen springen en spe len ze daar ln de 7.aal van een nieuwe school in 't rond. Ze heb ben er plezier in, die kleuters en ze leren in spelvorm al vroeg wat het Is sportief met elkaar om te gann. 'r Zit toch wei iets in... dachten we toen we onze stenen trappen, licht hijgend, weer be klommen met de woorden van mevrouw Van der Wart met bal- lepunt vastgelegd ln onze tas. Coby Verhey goed voor de voetjes THUIS. DAT WAS het eerste woord dat ik de vorige keer wilde noemen ln ons gesprek over kinderen die moeten „le ren". Het is ook het laatste woord. Want waar geen thuis is in de zin die wij er aan geven, is ook niet, of nauwelijks, spra ke van leren. Nomadenklnderen maken geen opstellen en zwoe gen niet op geschiedenis. Kinde ren ln China, Korea, Laos de wereld kent nog steeds vele van deze kinderen zoeken voedsel, onderdak, zoeken soms het vege lijf te redden, maar zoeken geen kennis i daaraan komen ze als het ware niet toe. En denk maar eens aan hoe het in de laatste oorlogswinter ln ons land toeging. Toen hadden de meeste jongelui wel wat anders om aan te den ken dan aan „school", „repeti tie" en „overgaan". Maar waar 'de mens zich een zekere rust kon veroveren: veiligheid, orde, ruim te, daar kan zijn kind léren. Om mettertijd in de plaats van de ouderen te treden, om nieuwe mogelijkheden te vinden in een steeds veranderende wereld. Dat moet, willen «ij blijven leven zoals «ij nu leven, cn niet weer nomaden worden. NU IS er een en ander no» dig om een kind te laten le ren, b.v. een zekere welvaart (zodat het niet al te snel mee- verdienen moet) en mensen die opgeleid zijn om kinderen les te geven (zowel les in timmeren als les in anatomie) en gebouwen en allerlei overheidszorg maar vooral is er nodig die rust die ik straks noemde als voorwaar de voor beschaving: veiligheid, orde, ruimte. Niet alleen buitens huis, vooral ook binnenshuis. En nu zijn er veel moeders, ik kom ze maar al te vaak tegen in mijn correspondentie, die zeggen: wat zou het heerlijk zijn als ik mijn kind beter helpen kon, ik heb „alleen maar" ULO en hij is op het gymnasium, of: ik heb niets dan lagere school en zij zal naar de H.B.S. gaan; maar eigenlijk zien zij dan maar één kant van de zaak: dat wat er geleerd moet worden. Intelligentie is maar één facet van de persoon lijkheid. is maar één deel van uw hele kind, en dat hele kind kan nóg zo knap zijn als er geen veilig, ordelijk thuis is, geen plaats voor hem, komt er in negen van de tien gevallen van de intelligentie, van het „le ren", niet veel terecht. Vlak voor de grote vakanties weer beginnen kregen we een nieuw boek onder ogeh, dat vooral voor moeders met schoolgaande kinderen een waar handboek kan worden. Waar het hem nu precies in zit: er zullen ongetwijfeld rede nen voor op te geven zijn, maarhet is soms wat met die vakanties. Ze worden na melijk alsmaar langer en in sommige gevallen heeft men de kinderen anderhalve maand, ja zelfs twéé maanden over de vloer! In die redenen zullen we ons maar niet verdiepen, een feit is echter, dat moeder er vaak echt „mee zit". Niet iedereen kan tenslotte met kroost en al een maand er gens een vakantiehuisje huren of de kinderen wekenlang bij iemand uitbesteden. En wat doe je dan met al die dagen? Het allemaal wat gemakkelij ker nemen kan al een stuk sche len. Dan blijft er meer tijd over om met de kinderen een paar uur per dag weg te gaan. Doch dat is zeker niet elke dag te rea liseren. En het is juist daarom, dat we graag even uw aandacht vestigen op dit nieuwe boek van de N.V. Arbeiderspers, Amster dam. „Maak er een feest van" is de veelbelovende titel, die de auteurs Loes Hoefnagels, B. E. Polak, Cees Doorenboom en Ja- ques Nijman hun boek meega- Het bevat 173 pagina's vol Variatie met aardbeien In deze aardbeientijd kunnen we deze vruchten ook eens in een dessert verwerken, bijvoor beeld in de vorm van aard- beien schuim". U heeft daarvoor een pond schoongemaakte aard beien nodig, waarvan de helft in een vlaschaal wordt gelegd met basterdsuiker bestrooid en eventueel met wat kirsch wordt besprenkeld. De andere helft gaat door de roerzeef en wordt vermengd met 75 gram poeder suiker en een kwart liter slag room. Dit zo luchtig mogelijk door elkaar scheppen. Deze mas sa giet u over de hele aardbeien en u hebt een heerlijk toetje ge kregen. In een luxe bui kunt u er nog wat gesnipperde, geroos terde amandelen over strooien. spelletjes, wenken en ideeën te kust en te keur. Babs van Wely maakte er een aantal Illustratie ve- en werktekeningen bij, zodat het minder handige kinderen makkelijk wordt gemaakt ver schillende zelf te maken gevalle tjes toch tot een goed einde te brengen. Er zijn spelletjes voor „nou eventjes dan" maar ook uitge breide wenken voor zaken, die de jeugd uren, misschien «'el da- S;n lang, kunnen bezig houden. at verjaardagen, sinterklaas, kerst en andere gebeurtenissen de aandacht krijgen, is in zo'n boek vanzelfsprekend. Maar daar naast blijft er voor de vrije da gen nog genoeg over om de jeugd de nodige afleiding te bezorgen. Zijn de kinderen nog jong, dan zal moeder een centrale rol moe ten spelen bij het organiseren van alle mogelijke spelletjes en spelen. Anders kunnen de meis jes en jongens zelf aan de hand van dit boek veel ondernemen. In dit laatste geval moet ons even van het hart, dat de letter, waaruit dit boek is gezet, dan «•el iets groter had mogen zijn... Maar afgezien daarvan kan „Maak er een feest van" die lan ge vakanties ogenschijnlijk aan merkelijk korter maken! Voor luie avonden thuis In hartje zomer komt er uit Duitsland al weer een modenieuw tje voor de winter overwaaien. Het gaat hier om een soort „ver edelde overall", een mouwloos geval met een sierlijke halslijn en een tot de hielen van de draagster glad aansluitende cou pe. Die „overalles" worden ge maakt van zeer lastische helanca in verschillende kleuren en de pakken worden uit één stuk ge sneden. Er kan een gezellige fla nellen blouse of een aardige jum per onder worden gedragen dan wel een meer sportieve trui. De ontwerper beveelt zijn „vinding" speciaal aan voor „luie avonden thuis, voor sport, voor op reis.." En alléén voor hyperslanke vtou- wen, had hij er oog aan toe kun nen voegen. Maar dat is weer een andere zaak. aiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii - vén u envóór u I Nog steeds blijven er va kantie- en zomertlps binnen komen, zodat ook dit keer de rubriek «eer ln het teken van de vrije dagen kan staan. Iets bijzonders heb lk dit keer niet op het hart, zodat DIE BOODSCHAPPEN Wie met het hela gezin naar een zomerhuisje gaat, vertrekt meestal 's zaterdags. Het meesjouwen van de bood schappen is dan vaak niet doenlijk, omdat men al zoveel bagage heeft. Om dlrekt in het huisje aangekomen op boodschappen uit te gaan, rs ook weer zo wat. Mevrouw W. Uithol-van Rossum uit Den Haag doet het anders. Zij stuurt de „waslijst" met bood schappen van tevoren naar een kruidenier ter plaatse met het verzoek een en ander zo tegen zes uur daar en daar bij dit of dat huisje te bezor gen. De praktijk heeft ge leerd, dat do kruideniers d»t graag doen en men bespaart zichzelf veel moeite. Daar wil ik gelijk maar het idee van mevrouw J. de Vlie ger-Verbeek uit Schiedam aan vast knopen, die mensen met een zoutloos dieet even op het idee wil brengen van tevoren de toekomstige leveranciers even te schrijven, waarbij dan zoutloos brood, dito tapte- of karnemelk enz. enz. worden besteld. Vooral in kleinere plaatsen is dit vaak met overbodig. BOTER... ZO HANDIG Hebben de kinderen (oi heeft u zelf) aan het strand teer opgelopen en heeft de jeugd dat bovendien nog op de gezichten gesmeerd? Ge bruik voor die toetjes dan geen bijtend middel, zo schrijft mevrouw G. de Kleyn- Wlentjes uit Den Haag. Met «•at boter vliegt het er Mejuffrouw A. Focken Dordt heeft eenzelfde idee, maar dan voor fietsende kam peerders, die bij het aflopen van do ketting of zoiets vuile handen hebben gekregen. Als u dan in de tas wat margari ne hebt, kunt u de handen ge lijk schoonmaken. Ook opge- Iroogd vuil, dat er maar moeilijk af gaat, kan men op ie plaats van bestemming eerst met margarine behande len om de handen daarna te DE TUINSTOEL O De loper van uw tuinstoel kapot? Neem dan een dubbe le lap tuinstoel-linnen, vouw dat om het rug- zowel als orrt het onderste plankje heen en stik het .dan met grote steken vast De voordelen zijn, dat de stof dan niet meer op spij kers kan afscheuren, dat men de stof kan schuiven, zodat ze niet zo gauw vuil is en dat men het linnen er gemakke lijk kan afhalen om ze 's win ters een wasbeurt te geven, al dus mevrouw A. Botcr-Schar- loo uit Leiden. KIJK, en voor dat thuis bent u zij beter kunnen helpen dan u. er. Vader gaat er overdag Zoonlief komt thuis en roept te- op uit. maar moeder is thuis. Dat gen zijn wiskunde-ma: „Moeder, is veel belangrijker dan dat zij wanneer was de vrede van West- met huiswerk kan helpen. Als zij falen?" Denkt u dat zij dat dan regel heeft in de etensuren, orde weet? Vast niet. Al lang verge- aregs zijn, slaan huis. gezelligheid als het kind ten. Dat moet zij opzoeken. Maar mijmeren over de woestijn -i- als witte maannacht daar, ei terwijl ik het woord uitspreek wordt het hem al duidelijk, hij weet het zelf ook al en bekent dat hij het in een etalage had zien staan op een karton: ƒ265 en dat karton leunde tegen een gordijn, en toen was hij gaan twijfelen. Maar nu „klopt" het weer. Van zebra's weet ik niets maar allicht lusten ze blaadjes, en direct volgt een verhaal waar uit blijkt dat zoon meer weet bij de Toe- het zeker ritme-van- als_ zij net de-dag, en niet te vt tucht, b.v. in hetHHP als de kinderen er uit moeten meest als zij hem leert zichzelf dochtig, ochtends, is er al de helft ge- te helpen. En zo knoeit de beurd. Want dan gaat het kind ter-in-de-rechten- onder de meest gunstige voor waarden naar school: rustig, uit gerust en dus toegerust voor alle prestaties die daar van hem zul len worden gevraagd. Meer kunt u niet doen. Maar vergeet niet dat dat al veel is, veel meer dan men meestal denkt. Ik ken moe ders van opgroeiende kinderen ïs- dapper wilt zijn die straks als het september is, zeggen: ziezo, nu ben ik weer elke avond thuis. Dat betekent niet dat zij niet eens één avond uitgaan, maar dat het régel is dat zij er zijn, en niet zomaar beneden aan tafel en de kinderen ergens boven, aan het werk of zogenaamd aan het werk, maar bewrust met hen bezig: wat zeurt Jan lang vanavond, heeft hij soms een mooi leesboek? of: wat blijft Marietje lang weg om dat schrift van een vriendinnetje te halen en bij zo'n moeder mag dat één keer, maar de vol gende maal is Jan tijdig bene den en Marietje vergeet haar eigen schrift niet wéér. Bij deze moeder komen de kin- Jj deren ook met verhalen want zij onregelmatige werkwoorden. Ant- op paarden met algebra rent met een mes ln de hand, nou, en dan ben je wild, en zo kunnen we tot in oneindigheid doorgaan. het kind volgen op zijn weg, hij het haalt op school, en zo niet, waarom hij het niet haalt. En dan komen we niet met eigen gekwetste ijdelheid aanzetten wanneer hij mocht falen, maar zijn allereerst op hèm bedacht. Het kind, bedenk dat toch, doet ons zo graag plezier, is zo ge steld op onze goedkeuring. Het heeft ons lief, het is leeg om hem heen zonder ons. Hij voelt dat we hem ergens willen bren gen in dit leven laat hij voor al voelen dat we hem daarheen willen hélpen. Dat we niet eisen dat hij het voor óns fatsoen en aanzien opbrengt, en liefst wat intelligent alsjeblieft!, maar dat we samen willen zoeken naar wat het beste voor hem is, naar aard en aanleg. Als hij dat ver- staat, kan hij ook onze streng en de moeder-arts met Engelse heid billijken, ons de-hand-eraan- nnrM»im,(,no l.houden, ons zeggen: doe over, met haar volle belangstel- woord en hulp van moeder "list öf-~V*ï' ling bij; en bijj^rJcomen^ook oP een ander vlak? vm be- grjPi van zich in-leven in de we reld van het kind. Vandaag nog zijn mij door mijn jongste haar zélf aan. school wordt je iets geleerd, geleerd, en op een goede school komen ook nog andere fa- fauteuil (on- reageren, inzicht verkrijgen. en zou hij dan niets uit zijn herkenbaar uitgesproken), wat Maar zoals een ware gemeen- schoolleven kwijt kunnen thuis? lust een zebra, en waarom zijn schap niet zonder het gezin be- alles hoeft moeder de Toearegs wild. U ziet al dat staat,p '-—=£& -=-* er dan lagere ik, zelfs al had ik veel titel» nog steeds niet school te hebben, menselijk begrip! Maar go* het leren. We zullen maar bij de ders op"< geleerde vrouwen beginnen, dan komt-ie e vallen we onszelf als „minderen" trein verongelukt i vast en zeker mee. Wat is geleerde moeder. Nou, zult u zeggen, «entje die doctor in de en natuurkunde is, of ja, vielen voor een deel in ras. Dat woord is blijven en hij heeft gedacht: opgepast: de kaart gepakt. Nu de kaart t als móe- onffpnnst' i i meester in de rechten. Goed, erbij. En dan die fauteuil, dat nu eens kijken in hoeverre is een gemakkelijke stoel betreft de markies. De heer A. Overbeeke uit Rotterdam ontdekte, dat mussen steeds hun nesten onder het afdak van de markies maakten. Het vuil van de vogels deed de markies flink slijten, maar daaraan is nu een eind geko men. Er werd een touw aan gebracht vlak onder de rand van het afdak, dus even bo ven de markies, waaraan om ie tien centimeter een alumi- de vogels weg. LEGE BANDEN Als tijdens de vakantie fietstocht de band steeds leeg loopt, is die meestal j>oreus. Mocht u dan wat suiker bij u hebben en een veldfles met «•ater, maak dan van deze twee een papje. U laat ver volgens de poreuse band leeg lopen, haalt het slangetje uit het ventiel en met een lepel tje of zoiets gaat het papje de band in. Gaat u na dit karwei even een minuut of tien zitten, zodat het water kan opdrogen, pomp de band weer op en u rijdt weer als een vorst, ver zekert u Elsje van Ringele- stcyn uit Den Haag. THEE OP REIS Wie tijdens de trektocht tussen de middag pick-nickt en dan graag een „lekker kopje thee" bij de boterham wil drinken, kan het beste een thermosfles met zo heet mo gelijk water meenemen. Te gen theetijd laat u er dan een of iwee builtjes thee in zak ken en u hebt een kopje „ais thuis", aldus mevrouw A. C. M. Marquart-Schulze uit Rot terdam. ItABYBAD MEE Indien de baby meegaat is het een goed idee al de kleer tjes en sjnületjes van het kleintje in het baby-bad te doen. Er gaat reuze veel in zo'n badje en op de plaats van bestemming heeft men ge lijk een „kast" om er de spul len in op te bergen. Dat men tevens een bad voor de baby bij de hand heeftdat is duidelijk, aldus deze tip van mevrouw J. Vermeulcn-van Wijngaarden uit Rotterdam. P.S.-je. Voor een ps., zorgt me vrouw W. de Fockcrt-Kalden- berg. Wie de schoenlepcl is vergeten en zonder dit appa raat de schoenen maar moei lijk kan aankrijgen, heeft mis schien wel een onbreekbaar zakkammetje in een etuitje bij zich. Dat is op reis een prima schoenlepel, heeft zij onder vonden. En daar een p.s. meestal het einde van een brief betekent, laten we dit laatste handigheidje maar als slotstuk fungeren. Op het ver zoek na of mevrouw Fockert even haar adres wil opsturen. Dat kwam ik namelijk niet in haar brief tegen! IIEDDEN Als er in uw zomerhuisje alleen maar eenpersoonsbed- den zijn, kunt u beter van tweepcrsoonslakens een slaap zak maken (met een grote steek is dat op de naaima chine zo gebeurd). U hoeft niet zoveel lakens mee tc sjou- j en cn.u heeft na terug- i komst minder te wassen, zo j luidt het advies van mevrouw j C. Vlsser-de Lange uit Maas- sluis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17