Evangelisatie-actie in de komkommertijd SAME EN JAN letsgemist DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD Eenzijdigheid Wij leven in een tijd waarin wij ons best doen om zo min mogelijk „enghartig" te zijn. „Wees ruim in uw denken en daden", is de leus van vandaag. Maar in onze ruimhartigheid zijn we soms even bekrompen als de liberalen van de vorige eeuw, die zo ruimdenkend waren dat ieder mocht denken zoals zij. maar wie deze ruimheid van wezen niet kon op brengen werd prompt in een hoek geschopt. Daaraan moesten we denken toen we een theologisch artikel lazen in het zo ruime blad ..Christian Cen tury". dat de spreekbuis is van de Amerikaanse oecumenische beweging. In dit blad schrijft dr. W. Norman Pittinger, professor aan het episcopaalse General Theological Seminary in New York, over de verzoening. Het is een van die ruime artikelen waarin Gods lief de zo groot is dat er voor Gods oordeel nauwelijks nog plaats is overgebleven en waarin de zin „God wil niet dat iemand verloren gaat" zo wordt uitge- i j Jr niemand verloren zal gaan. niemand verloren gaat, behoeven we ook ■gered te ^worden van de verschrikkingen p-. {jan 00^ de concinsig van cJ-ong gereformeerd met op pad ■iiumiiiiiHiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiii legd dat Maar als niet mee JHI van hel en oordeel. Dat 1 y^ANNEER de vakanties beginnen breekt voor de jeugdverenigin gen de komkommertijd" aan, de tijd waarin de activiteiten Vlot sen die „behouden" zijn. Zij moeten veel zichzelf spreken als ..medewerkers van God" overal door de kracht van Zijn genade de m^„<^. het leven in Hem moeten schenken door Jezus Chris- Eenzijdigheid II jaar echter geen komkommertijd zijn. In de vakantiemaanden zullen in heel het land jongens en meisjes er op uit trekken om een speciaal evangelisatie-nummer van hun lijfblad ,,Jong Gereformeerd" te ver spreiden. Zij hopen zo 100.000 exemplaren van dit nummer, dat ,,Zon" heet, weg te geven en te verkopen. En hier ligt het gevaar levensgroot voor ons. We moe ten niet spreken van verlossing, maar van onze taak, zegt deze hoogleraar. De Bijbel laat juist zien dat wij deze twee dingen niet mogen scheiden. Wij kun nen in de wereld Gods taak niet vervullen, dat wil zeggen wij kunnen de mensen niet toeroepen: „Laat u met God verzoenen", als wij zelf niet met God verzoend zijn. Hier wordt ten koste van een be paalde gedachte een andere gedachte eenvoudig over boord gegooid. Hier wordt om de opdracht van de christen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, deze taak van zijn wortel afgesneden. Eergisteren gooide mijn vrouw een bos bloemen in de vuilnisbak. Te lang hadden zij al in een vaas ge staan. Zij bloeiden niet langer en zij geurden ook niet langer zij stonken! Dat is de vrucht van het scheiden van de wortel. Als wij onze geestelijke op dracht losmaken van de geestelijke grond, de ver- „Zon" is een vlot blad met een vakantie-bintje er aan. Vandaar ook de naam, die niet alleen duidt op de vakantiezon, maar ook op de Zon der Gerechtigheid, waar van dit blad getuigt. Zon wordt uitgegeven in het normale formaat van Jong Gereformeerd, maar is Overal waar jon- Het is beslist niet de bedoeling bijna drie maal zo dik als nor- geren zijn, wil jong dat het bij verspreiding alleen maal en het vrolijke omslag is gereformeerd ,Zon" bUjft. Misschien kan er, naar aan- uitgevoerd in vier kleuren. Verder gaan verspreidenin leidil"?vi" de I?h<,"dJ'n "Zxm" *°"lt de inhoud van „Zon" een fijn gesprek worden aange- kampeercentra en knoopt, gr kunnen gespreksgroepen leiding van de inhoud van „Zon' w '?eSprek WOI^w«^n'!.t' Rekkelijk gemaakt door veel teke- «„uupt Er kunnen gespreksgroepen jeugdherbergen, aan worden gevormd, in de openlucht °-higeri. fotos en kartoons. het strand en langs l^aMueï ™dö™fpS„°Sen de het water, m espres- 'dh™d ™\YZon',' v°rme5' "DMt sobars en bioscopen plaats krijgt in de evangelisatie- de kerk e.c.ht diet mfer dan pra- in hotels en militaire acties, die gedurende de zomer- 1S .ee? der ™le ?n^eJweI"f tehuizen. In sommige maanden in vele plaatsen worden §en- - j" !?e- gevallen zal .Zon" «voerd en in de toeristencentra van ten geschenke wor- hennen de kerken een foldertje in herd inderdaad zo droevig .ge- den gegeven, maar 5?' "ad l»»™. he kerk. cl? diensten zijn aangegeven men Wil het liever het msdArwprn van taak niet verkopen, omdat het dan eerder wordt eteld?' tueel het onderwerp van de preek, dat bij de inhoud van Zon aan zou kunnen sluiten. Ook zal ef op ver wordt nu eens besproken de kerken het samen zijn. Ook komen er bij dragen in voor over hersenspoe ling, Mahalia Jackson, sport en De Oecumene, door prof. dr. XV. H. van de Pol. Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermond en Maaseik. Prof. Van de Pol schreef dit Gebedenboek, door ds. P. Robbers. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. De huiselijke godsdienstoefe ning. zowel persoonlijk als ge meenschappelijk, zal meer vrucht dragen al naarmate men ze aan dachtig verzorgt. Dit boek van ds. Robbers geeft hierbij prachtige steun. Behalve aanwijzing voor schriftlezing, toepasselijke bijbel woorden, gebedsonderwerpen enz., bevat het vele volledig geformu leerde gebeden, schoon door een voud en eerbied, voor alle tijden van de dag en van het jaar. Maar missen ze niet te zeer de lof? Niet het minst daardoor is het ge bed het voornaamste stuk der dankbaarheid. Lof jegens God om wat Hij is en kan dat Harry Mulisch langs de psychologen voorlegde. De bijdragen zullen onder De eerste verplaatsbare kerk werd ingewijd door de Bisschop van Hildesheim in Salzgitter-Waten- stedt in de Westduitse Bonds republiek. Dit kerkgebouw, dat uit een stalen geraamte bestaat, met daaroverheen gemonteerde platen, kan in een paar dagen worden opgebouwd en weer afge broken. Ter besparing van ruimte tijdens het transport kunnen de qpderdelen worden opgestapeld. Een dergelijke kerkebouw is in de eerste plaats bedoeld voor nieu we woonwijken en nieuwbouw in opkomende industrieplaatsen. Zo kan zeer snel beschikt worden over een kerkgebouw. De honger naar de zegen T)AT twee vrouwen moeder en dochter over kerkelijk trouwen denken, betekent 'n keerpunt voor me. Dat schreef ik verleden week. Maar nu voel ik opnieuw mis verstanden dreigen. Want zal iemand mogelijk denken dat is dus de reden waarom ik zo maar a bout portant èn dochter èn moeder als mogelijke gegadigden voor deze plechtigheid aanvaard; dat is derhalve de oorzaak dat ik me zo weinig gelegen laat liggen aan alle mogelijke voorwaar den waaraan toch wel eerst eens zal mogen worden voldaan eer men naar de kerk holt om te trouwen...! De weg 'van het licht, door M. A.M. Renes-Boldingh, Uitgave G. F. Callenbach N.V. Nijkerk. algemeen, maar ook gericht op het bizondere van onszelf en rond om ons. Zulk bidden zelfde als dankzegging en doet zeer bizonder blijdschap en vinden in God. Had dit boek i Van deze bijbelbewerking voor de jeugd, gemaakt in opdracht zoekend" van de Nederlandse Zondags- denken, school Vereniging en de uitgever, is thans de vierde druk versche nen. Opmerkelijk is, dat het kloe- lal "lezen. 'Kenmerk niet het- ke> ïq vooroorlogse stijl gebonden de behandeling belangstelling groot genoeg is zal er eind juli een tweede druk vol gen. Door de radio zal op 25 juni en 23 juli aandacht worden ge- boekje, omdat zijn grotere werk, «honken aan ..Zon" ln de jeugd- Het Getuigenis van de Reforma- uitzending van het Convent van - tie, in zijn strekking niet door ie- Kerken. der blijkt te zijn begrepen. Intus sen is dit kleinere geschrift op zichzelf een zeer waardevolle be- t»_ handeling van het wezen der oe- ZJiïLZlïJttS. cumen,5che Problemen geworden. En dat in een bekwaam, bezon nen, van diep doordenken getui- gend en tevens door helderheid krijgen. De redactie-leden zien ae- Een onderwerp waard om, al boeiend betoog. Wie voor deze ze evangelisatie-actie als een prak- v" problemen belangstelling heeft, tische voortzetting van de Idee Het Zon-idee is vrij plotseling opgekomen bij de redactie van hlZ" ""w™ Gereformeerd en er ja hard bekwaam, bezon- g^fkt „m „p Maar te i.' dat de niet-theoloog het m°" he' besllst Jui5t hc; gelisatie-theorie die rost boek. „iet begint met bet zebep- pingsverhaal, maar met de bed, waarvan toch veel voorbeel den in de bijbel zijn te vinden, niet wat meer hulp moeten bie- kÜi nwwkv?n ?e u p'n® van Abraham; de schepping js ondergebracht bij het onder richt, dat de jonge koning Joas ontvangt. De bedoeling van de schrijfster is geweest het grote plan Gods met de schepping zo duidelijk te laten uitkomen, dat ook verder afstaanden van het christelijk geloof worden aange sproken. Het begrip „jeugd" moet hier wel worden opgevat al.- de cate- vlug met zijn preken klaar. gorie boven tlen jaar De Op slot Toen hij te Giethoorn op beroep zou preken en zijn gastvrouw hem naar de logeerkamer wou brengen, opdat hij zich nog wat kon voorbereiden op de preek, zei de proponent daaraaan geen behoefte te hebben. De gastvrouw maakte zich daarover ongerust. Ze mist hem toch met een zoet lijntje „even" near de .ogeerknmer f« krij- £"*£2,' gen. Zodra hij er in was, draai- dige en treffende illustraties zijn van de hand van Gunhild Kristen- sen. Een prachtig werk! Wat hebben wij tot Rome te zeggen, door ds. J. Overdnin. Uitgave J. H. Kok N.V. Kam- Vaak ontbreekt het in het leven aan nauwkeurig weten. Ook in het evangelisatiegesprek is het meer malen moeilijk om nauwkeurig de ze de deur achter hem op slot. „Ziezo, nou moet hij wel voerige uiteenzetting is dan wel- irpeliike opvatting met ken- in zaken te weerleggen. Een deskundige niet te uit- HENK DE JONG kerk betreft kom. Die vindt men in dit boek- het de tegens tel ing met de rooms-katholieke Meer liederen van Gerhard Tersteegen In de volgende nieuwe gezangenbundel van de Hervormde Kerk zullen meer liederen van Ger hard Tersteegen, de Duitse mysticus, worden op genomen. Althans dit zou de wens zijn van de gezangencommissie, die werkt aan de samenstel ling van de vernieuwde bundel. Dit wordt mede gedeeld door de dichter J. W. Sehulte Nordholt in het blad „In de Waagschaal" by de besprekin gen van het proefschrift van dr. C. P. van Andel over Gerhard Tersteegen. Dr. Sehulte Nordholt schrijft: „Als ik dan in de stellingen lees: „De plaats die Tersteegen in neemt in de Nederlandse liederenbundels is niet in overeenstemming met de grootheid van zijn dichterschap", dan troost ik de jonge doctor en zeg: „als het aan ons ligt (ik bedoel de gezangen commissie) komt in de volgende bundel van de de Hervormde Kerk aan dat tekort een einde. van de vormingsserie „.getuige- zijn". Het Is wel gebleken dat de ge reformeerde jongeren bereid zijn te getuigen, toen zij drie jaar ge leden een evangelisatiecampagne hebben gevoerd naar aanleiding van de film be tien ge boden. Toen hebben zy over al bü de bioscoopuitgangen gen gestaan om na afloop van de film de mensen een blaadje in handen te geven, waarin de chris ten-visie op deze film werd gege ven. Het is voor de initiatiefne mers van „Zon" dan ook geen vraag of de Zon-actie zal slagen. Zij zijn er van overtuigd, dat jong gereformeerd hard aan de slag zal gaan om met „Zon" haar licht onder de mensen te laten schij- Heel gauw Toen de brave dominee vertelde dat ze zijn preken zo mooi vond en hoopte dat ze in boekvorm zouden verschijnen, lachte de dominee en zei dat dat misschien wel posthuum zou gebeuren. „Nou, ik hoop maar dat liet héél gauw is", zei de brave mevrouw. (Burgerrecht) Als jong predikant had ik eens „hoorders" uit Kampen. Doch, hoe vriendelijk ook die broeders zich toonden bij hun bezoek aan mijn pastorie na de avonddienst, ik kreeg geen schijn van kans om in het gereformeerd Jeruzalem beroepen te worden. Eén hun ner bracht mij zachtmoedig on der het oog, dat hij in mijn catechismuspreek over „gij zult niet doodslaan", „iets had gemist". „Iets", dat hem blijk baar anders steevast bij de toe lichting op het zesde gebod, was ingeprent. Namelijk, een waarschuwing tegen het circus met zijn levensgevaarlijke leeu wen en koorddansers, waarbij temmers, acrobaten en toe schouwers zich' „moedwillig in enig gevaar begeven". In onze geavanceerde tijd, nu auto en vliegtuig ons elk uur van de dag haast in gevaar brengen en de televisie het cir cus met zijn verscheurende dieren en halsbrekende acroba tiek binnen onze huiskamers, zouden „hoorders" mijn toen onopzettelijk verzuim wellicht niet zó zwaar aanrekenen. Men „mist" nu soms niet eens het weglaten van de hele catechis muspreek; verblijdt er zich ook wel eens over, zelfs als „opzieners". Ds. D. J. Couvée Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Ik begryp deze gedachte. Ik ben me veel te goed bewust dat vogels van allerlei kerkelijke pluimage deze rubriek op de voet volgen. En ik weet ook veel te goed dat men in diyerse kerkkringen op verschillende wijze over de huwelijksinzegening denkt. Wanneer ik de Rooms- Katholieke opvatting om te beginnen in onze krant maar buiten beschouwing mag laten, dan blijven er ook onder protestanten nog schakeringen van inzicht bij bosjes over. En ofschoon ik zo tussen de bedrijven door al een on andermaal met die andere opvattingen rekening heb gehouden, ik mag niet nalaten toch 5 nog eenmaal de puntjes op de i te zetten. I Twee mensen komen vragen onj Gods zegen dat Is voor mij de hoofdzaak. Dat ze dit dqen is voor mij nog steeds een wonder: de hunkering naar deze zegen komt niet maar zo ren kan en hoeveel er gebeuren moet, eer mensen die zegen begeren. Neem'de aartsvader Jakob. Hij moet vluchteling wor den, hij moet vreemdeling worden, hij moet op het punt ge bracht worden dat hij kans loopt om alle verworven rijkdom- mep weer te verliezen eer hij werkelijk die zegen begeert. Zeker, hij is al qpns eerder door zijn vader gezegend, maar toen liet de z,aak hem innerlijk onberoerd. Hij volgde alleen maar moeder's advies op, en hij was bereid om daarvoor de gemeenste leugens en het meest laffe bedrog te plegen. De zegen werd pas onmiskenbaar voor hem, toen God hem ont moette: „Ik laat U niet los, tenzij Gij me zegent!" En dat vragen de paartjes, die om 'n huwelijksinzegening komen óók. het, geloof ik. zó dat 'n kerk des te wantrouwender Nüfege meer bewust is dat ook in dit geval de vaders en moeders meer op het houden van bepaalde tradities zullen gesteld zijn. Daar moet men wel bedenkingen koesteren. Daar moet men wel onderzoeken of deze jonge mensen weten wat ze doen, en maar niet klakkeloos de zeden der voorouders overnemen. Daay moet men zelfs ernstig rekening houden met het feit dat de jonge mensen iets vanzelfsprekend vinden, dat vol strekt niet vanzelfsprekend is. Mogelijk zal men daar tenmins te de eis stellen dat beide aanstaande huwelijkspartners lid maat zijn. Misschien zal' men 'daar nog allerlei andere voor waarden aan toevoegen. In de volkswijk liggen deze zaken echter volstrekt anders. Er bestaat geen algemeen aanvaard voorbeeld. Wanneer ik de duizenden kaarten van mijn wijksysteem bezie, vind ik slechts 'n enkele maal de aantekening dat de echtparen ook kerkelijk in die echt verbonden werden. En dat zijn dan de thans gouden, zo niet diamanten echtparen, die langer dan 'n halve eeuw geleden de grote stap deden. Zij waren jong in een totaal andere wereld dan waarin de jonge mensen van vandaag leven. De stad was zoveel kleiner dan tegenwoordig. De stad was zoveel overzichtelijker ook. De kerk stond nog in het middelpunt van bet volksleven. Maar dat is alles voor bijgegaan en geen jongere heeft nog heugenis aan zulke plech tigheden. EN dan komen toch opeens twee jonge mensen uit de lucht vallen en begergn de zegen. Die zegen waarover geen mens rondom meer rept. Die zegen waarvan zelfs het woord onbekend is. Voelt U: hier moet een Ander aan het werk zijn gegaan. Wij hebben er hen niet toe geanimeerd. Wij heb ben hen niet voorgehouden, hen niet bepreekt om deze ze gen te komen zoeken.' Wij hebben slecht? om de zegen ge worsteld.- Maar opeens doet God een vonk overslaan; opeens doet Hij anderen beseffen dat het zonder die zegen niet gaat. Wat kunnen wij anders doen dan blij zijn en van 'n keer punt spreken? Als we nu gingen afremrnen, wel dan her stelden we alleen de „voorhof der heidenen" en we gingen tot vóór Petrus en Paulus terug! WIJKPREDIKANT. Van „ontspanning" via „coëxistentie" naar „nieuwe machtsverhoudingen" - Een halve waarheid nog altijd een hele leugen - Westen in dwangpositie gemanoeu vreerd - Vrome wensen van Lippmann en Mansfield T^EN DAG nadat het Ameri kaanse ministerie van bui tenlandse zaken als zijn mening te kennen had gegeven dat Chroesjtsjef's dreigement Inza ke Berlijn niet als bluf moet worden opgevat, verklaarde dc Russische premier in een rede te Moskou, dat er voor het ein de van dit jaar nog een vredes verdrag met Duitsland zal wor den gesloten. En maarschalk Ma- linofsky, de Russische minister van defensie verklaarde bij die selfde gelegenheid, dat „er een vredesverdrag met Duitsland moet en zal komen, met alle gevolgen van dien". Er zyn ook al aanwijzigingen hoe ChroesJ- tsjef te werk wil gaan. HIJ ver klaarde nl. het verdrag samen met alle bondgenoten te willen sluiten, die tijdens de tweede wereldoorlog met de Sowjctunic tegen Hltler-Dultsland hebben gevochten. Dc Russische pre mier heeft reeds een beroep op deze landen gedaan, „het ver drag mede te ondertekenen". Geen toeval Nu is het geen toeval, dat Chroesjtsjef en de andere Rus sische leiders steeds spreken over een vredesverdrag met Duitsland. Zij willen daarmee te kennen geven, dat zij de her eniging van dit gespleten land nog steed3 voor mogelijk hou den. Zij het dan op voorwaar den. die voor de Duitsers en voor de westelijke mogendheden volslagen onaan"aardbaar zijn. omdat zij van geheel Duitsland een satelliet van de Sowjetunie zouden maken. Onder het be grip Duitsland vallen wat Chroesjtsjef betreft ook nog de „beide Duitslanden" de Bondsrepubliek Duitsland en de zgn Duitse Demokratische Re publiek (DDR). En tenslotte bestaat er voor de Russische premier nog maar één Duitsland en dat is deze DDR, de Sowjctzone van Duits land, waar Walter Ulbrlcht als filiaalhouder van Chroesjtsjef de lakens uitdeelt. Als het niet anders kan, zal hij dus alleen met deze DDR een vredesver drag sluiten. Moeilijk Verwacht wordt, dat Chroesj tsjef streeft naar een conferentie van alle landen, die in oorlog met Hitler-Duitsland zijn ge weest. Dat zijn er nog al wat. Verschillende van deze landen (met name die in Oost-Europa) zullen de Sowjetunie steunen en het de drie westelijke mogend heden tezamen met West-Duits- land bijzonder moeilijk kunnen maken, zich te verweren tegen pogingen van de Russische pre mier een regeling door te drij ven, waarvan het niet verant woord zou zijn, haar te aan vaarden. In wezen handelt de Sowjet unie bij het bijeenroepen van een dergelijke conferentie reeds in strijd met de na de capitulatie van Duitsland gemaakte afspra ken, volgens welke de Grote Vier op zich hebben genomen, een vredesverdrag te sluiten met een centrale regering voor geheel Duitsland. „Waarom Op bedoelde conferentie. die de westelijke mogenheden moei lijk zouden kunnen boycotten, kan Chroesjtsjef zijn drie troe ven volledig uitspelen; voelt men niets voor een vredesver drag voor geheel Duitsland (op Russische voorwaarden), wat is er dan voor bezwaar tegen een vredesverdrag met de beide delen van Duitsland, die naast elkaar zouden blijven bestaan? Mochten beide „oplossingen" niet mogelijk blijken, (zo kan men verder redeneren) dan kan de Russische premier met een royaal gebaar zijn hoogste troef uitspelen en voor de Sowjetunie het recht opeisen. een afzon derlijk vredesverdrag met de zgn. Duitse Demokratische Re publiek te sluiten. Dit is toch wel het minste, wat Chroesjtsjef mag verlangen, als de anderen de totstandkoming van een vre desverdrag voor geheel Duits land onmogelijk maken? Boven dien hoeft niemand zich zorgen te maken, want Chroesjtsjef heeft toch nog maar enkele da gen geleden gezegd, dat hij Ber lijn niet bedreigt? „We stellen slechts voor, het de status van een vrije stad te geven. We zul len de verbindingen van Berlijn met de buitenwereld aan geen enkele beperking onderwerpen", verklaarde hij. Waar maken die Amerikanen zich eigenlijk druk over, zou men zo zeggen. Daarom De Amerikanen maken zich terecht zorgen, omdat zij weten, dat Chroesjtsjef slechts een hal ve waarheid verkondigt. En een halve waarheid is nog steeds een hele leugen. De Russische premier meent wellicht wat hij zegt, als hij beweert, dat de verbindingen van Berlijn met de buitenwereld aan geen enke le beperking onderworpen zul len worden. Maar hij verzwijgt, wat hij van plan is. als de zaak eenmaal in kannen en kruiken is. de zg. DDR zij het slechts de facto door de Wes telijke mogendheden is erkend en de controle over de verbin dingen van Berlijn met de bui tenwereld met instemming van het Westen door de Russen aan het communistische regiem in de zg. DDR is overgedragen. Ais cr dan moeilijkheden ont staan en Ulbricht heeft die enkele weken geleden al aange kondigd kunnen dé Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk zich niet meer beroepen op de vier- niogendhedenovereenkomst over Bcrii.jk, waarin dc Russen de positie van de Westelijke mo gendheden in de vroegere hoofd stad van het „Duitse rijk" heb ben gegarandeerd. Ook wanneer men zoekt naar de oorzaken, die ten grondslag liggen aan het Russische ver langen, de kwestie West-Berlijn te regelen (met een afzonderlijk vredesverdrag tussen de Sowjet- heid van dit stadsdeel gedaan zal zijn, als het Westen op de Russische voorstellen ingaat. Een van de oorzaken is het, leegstromen van de Sowjetzone van Duitsland via West-Berlijn. Hieraan willen de Russen en de machthebbers in deze zone nu definitief een eind maken. Ul bricht heeft al aangekondigd, dat ook het luchtverkeer van en naar Berlijn ln de toekomst aan controle zal worden ondenwor- pen. Zoals men weet worden de vluchtelingen, die dagelijks bij honderdtallen W.est-Berlijn bin nenkomen. per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht. Ul bricht wil nu het vliegveld Tem pelhof (in West-Berlijn) sluiten en al het luchtverkeer via het vliegveld Swatof (Sowjetzone) laten leiden om volledige con trole over het passagiersverkeer te kunnen uitoefenen. En dan durft Chroesjtsjef te beweren, dat de verbindingen aan geen enkele beperking onderworpen zullen worden. het prestige van de Westelijke mogendheden en ig het bijzon der van de Verenigde Staten, een bijna dodelijke slag toe te brengen. Het gaat niet alleen om de vrijheid en de veiligheid van twee en een half miljoen Westberlijners en 'om het open houden van een ontsnappingsweg de bijna zeventien miljoen West-Berlijn is voor de ge hele wereld die (vooral in Azië, Afrika en Zuid-Amerlka) met spanning de worsteling om dit stadsdeel gedeslaat, een testca se, een toetssteen voor de vast beradenheid van het Westen om zijn woorden waar te maken en ze in daden om te zetten, ais het er werkelijk op aankomt. Bezwijkt hei We.sten in Berlijn, dan zal het ene bolwerk na het andere een roemloos einde te gemoet gaan. Symbool oorzaak, die men moet gen de achtergrond van gantische worsteling Oost en West, die mei oorlog pleegt te 1 Berlijn is al vele j „Regelingen" tussen West- daarom is het een „graat in de keel" van Chroesjtsjef. Voor hem zal het mes naar twee kanten snijden, als het Westen door de knieën zou gaan: hij zou er mee bereiken, dat de vluchtelingenstroom uit de Sow jetzone zou worden afgedamd en dat West-Berlijn niet langer zou kunnen functioneren als een belangrijk inlichtingencentrum van het Westen, maar ook zou hij er tenslotte in geslaagd zijn Daarom is het zo jammer, dat vooraanstaande Amerikanen als senator Mansfield (leider van de Democratische meerderheid in de Senaat) en Walter Lippmann (de bekende commentator) pogingen in het werk stellen om aan de wensen van Chroesjtsjef tege moet te komen en het gevaar voor eeji militair conflict te ver minderen, zo nie.t geheel uit te schakelen. Lippmann. die enige tijd geleden aan de Zwarte zee met Chroesjtsjef heeft gebabbeld, meent dat er wel met de Rus sische premier te praten valt, als het Westen maar bereid is, in te stemmen met een definitieve re geling van de Duitse kwestie, in clusief de vaststelling van de grens met Polen (deOderNeisse- linie). Vanzelfsprekend zegt Lipp mann er by, dat de positie van West-Berlijn niet mag worden verzwakt, maar hij kan weten, dat juist dit een vrome wens is en zal blijven. Heeft Chroesjtsjef niet tegen Kennedy gezegd, dat er alleen maar met hem te pra ten valt, als dat in het belang van het wereldcommunisme, is? Dit laatste zou ook senator Mansfield er van weerhouden moeten hehben, het denkbeeld te opperen, van geheel Berlijn een internationaal beschermde vrye stad te maken. Daar trapt de Rus nooit In en daarom kan een der- geiyk plan er alleen maar toe leiden, dat de onderhandelings positie van het Westen wordt verzwakt. Nieuwe fase Chroesjtsjef is zo overtuigd van de uiteindelijke overwinning van het communisme, dat hy al leen nog maar wil onderhande len, als dat in het belang van het wereldcommunisme is. Dit is een onderdeel van de Russische poli tiek, die gebaseerd is op de „nieuwe machtsverhoudingen" ln de wereld. De tyd van de „ont spanning" (Geneefse conferentie van 1955) ligt al ver achter ons. De periode van de vreedzame coëxistentie heeft de conferentie in Camp David in 1959 niet lang overleefd. Nu zyn het dan de nieuwe machtsverhoudingen, die de internationale politiek gaan beheersen. Met als we Chroesj tsjef willen geloven een dul- deiyk overwicht aan de zyde van het communistische blok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 16