RENNIES FLi\ wilde vals geld Frankrijk met overspoelen AL Bij uitblijven staakt van het vuren Economie en Financiën Veel kampeerders maken kampeer wet nodig Geboortjekaartje van Sjah op postzegels Chr. belastingambtenaren paraat voor 8 juli Hongarije leidt vóór Rusland 13 ZATERDAG 24 JUNI 1961 Proces valse munters brengt aan het licht: GE GI ET (Van onze speciale verslaggever) EEN geheim plan van het Alge rijnse Bevrgdingsfronl F.L.N. kwam gistermiddag open en bloot op tafel, toen het proces tegen de leden van de „Vierde Internationale" werd voortgezet. Het „grote project", waarvan verdachten en getuigen voortdurend spraken, was volgens een verklaring, die de Nederlander Sal S. tegenover commissaris Tacpnls heeft afgelegd, een nieuw, tegen de Fransen gericht, wapen. Zou er geen wapenstilstand komen, dan zou Frankrijk worden over spoeld met valse bankbiljetten, die volgens de officier van justitie een totale waarde van ongeveer negentig miljoen gulden zouden hebben kun nen belopen. Mocht er daarentegen tot een staakt het vuren worden be sloten, en tot het inwilligen door de Fransen van de Algerijnse eisen, dan zouden de bankbiljetten van een op schrift worden voorzien, teneinde als Algerijns geld dienst te doen. sk en met de handen krampachtig het lhek[je van de verdachterabarak om klemmen d\ maakte Sal S. bezwaar tegen het voorlezen van de-ze verklaring door de president. Mr. Heinz deelde echter mede dat hij zich hier niet aan wilde storen, aangezien het een bij de stukken behorend proces-vedbaal was. „Ik trek alles in", probeerde S. nog. „Ik heb zo maar wat gefantaseerd om er af te komen". Geslagen zakte hij op de bank neer, de aanblik gevend van een man, wiens krachten plotseling werden gebroken. S. zowel als R. hadden het onverwachts in hun hoofd gekregen alles wat maar even op hun aandeel in het valse mun terscomplot wees. te ontkennen. Ver schillende verklaringen, die tijdens het vooronderzoek aan commissaris Taconis ware npogegeven, werden met een be roep op de geheimen, weke ze voor de buitenwereld te bewaren hadden, achter ekaar herroepen. Duidelijk was dat ze de „Vierde Internationale", het Alge rijnse Bevrijdingsfront en zichzelf als- oog wilden trachten te dekken. S maak. te er zelfs gewag van dat hij altijd tegen het aanmaken van valse waardepapieren was geweest, omdat hij zijn beweging en die van de vrije Algerijnen niet met falsificaties wilde compromitteren. PLAN Uit de verhoren bleek eveneens dat het aanvankelijk in de bedoeling ge legen had aandelen van b.v. oliemaat- schapjpijen, die in de Sahara opereer den, te vervalsen. Dit plan werd ove rigens opgegeven, voordat men er aan begonnen was, daar het project van de valse bankbiljetten van tienduizend oude of honderd nieuwe francs betere perspectieven had. S. bleef het antwoord schuldig op de traag, waarom hij een naar zijn zeggen fefantaseerdé verklaring had afgelegd, die op alle punten belastend, voor hem vas. Hoewel hij tegen commissaris Ta- conds had gezegd dat hij „nu alles wel kon vertellen .omdat het geheim was uitgelekt", draaide hij er voor dè recht bank aan alle kanten omheen. Hij zou kwaad geweest zijn omdat hij „wegens een -krankzinnige aanklacht" zo lang in voorarrest gezeten had. Hij zou anderen hebben willen dekken. Hij zou zelf.de hele aangewreven verantwoordelijkheid hebben willen dragen. Beide verdachten ontkenden niet al ken een aandeel in het valse munters complot te hebben gehad, maar ook er niets van te hebben afgeweten. Hoewel ie op grond' van bewijsstukken, welke in handen van officier van justitie mr. H. J. van Renesse waren gekomen kwitan ties, brieven etc. wel moesten toege ven dat ze met grote bedragen aan geld gewerkt haddenv wilden ze doen voor- komen\ alsof de marken, guldens en Zwitserse francs, welke de reeds in Os- nabrück veroordeelde, Haarlemse litho graaf A. O. in handen waren gespeeld, voor „andere projecten" bestemd waren. Welke die projecten dan wei waren, weigerden ze te zeggen, daar ze anders hun belofte van trouw aan de „Vierde Internationale" schonden. MILD OORDEEL Het is een voor Nederland vreemde taak, dit proces tegen twee fanatiek denkende idealisten. Dc politieke kant in wezen niet van dc strafrechte lijke kant te scheiden, en toch pro beert men het. Een simpele ontken ning levert een kettingreactie van leugens op, en toch oordelen recht bank en officier uiterst mild. Hoorde en keek men op de traag ver lopende zittingsdag van gisteren toe, dan kon een scala van merkwaardigheden worden ontdekt. De gangen en dc rechtszaal van het Amsterdamse Paleis van Justitie zaten vol met hoogst attentieve leden van de Rijkspolitie en B. V. D. mannen. De kroongetuige Hompe, die aanvan kelijk mede-complotteur was, doch die wekelijks de justitie van de activiteiten aan Duitse en Nederlandse kant op' de hoogte hield, werd bewaakt, alsof hij een belangrijk staatshoofd was. Had hij in de morgenzitting min of meer toege geven dat hij onder druk van de Amstel- veense drukker Joop Z. als informant was opgetreden, in de middagzitting zat bij, nog altijd even nerveus, op dc ge tuigenbank, geflankeerd door liefst twee rechercheurs. Toen we hem vroegen waar hij woonde, haalde hij de schouders op. Toen we hem vroegen, of hij nog als typograaf werkzaam was, zei hij: „Geen commentaar". Meer konden we niet los krijgen uit de mond van deze, als een gevangene behandele vrije man. omdat één van z'n bewakers snibde: „Niet spreken!" Joop Z. wiens naam veelvuldig in be lastende zin werd genoemd, die enkele weken in voorarrest heeft gezeten, en wiens zaak het drukken van valse Identiteitskaarten wegens onduidelijk heden in de dagvaarding werd uitgesteld, bevond zich van half tien 's morgens tot teven uur 's avonds op de publieke tri bune. Als man op vrije voeten hoorde bij de verdachten de rechtbank vragen, waarom hij niet naast hen stond. Hompe schoof hem m de schoenen dat hij via hem by de B. V. D. terecht was geko. S. en R. hielden vol dat hij een ï-oot deel van de apparatuur voor de vervaardiging van valse bankbiljetten had gekocht en dat er zonder hem geen drukkerij in Osnabrück had kunnen worden ingericht Andere, van een zekere merkwaardig heid getuigende bijzonderheden: Een mortier naast de groene tafel één van de vele, die de „Vierde Internationale" aan de Algerijnse rebellen wilde door leveren. teneinde er Franse soldaten mee te doden. Een goedmoedig gezelschap van met donkere brillen uitgeruste Engelse La- gerhuisleden, die door de verdediging als getuigen adecharge naar voren zijn gebracht en van wie de bekende linker vleugelman' Konni Zilliaous de hele dag moeite deed om tegenover de pers „een stevige, politieke verklaring" af te leg- Enkele door de president getolereerde kreten op de publieke tribune ter onder steuning van het doel van het Algerijnse Bevrijdingsfront F.L.N. Een verdachte S., die op alle mogelijke wijzen zijn „baas" in de Trotskistenbe- wegintg trachtte te ontlasten. Een ver dachte R., die zich dit alles liet aanleu nen, en alle moeite deed de reeds veroor deelde „praters" in het proces van Os nabrück (de Haarlemse lithograaf O. en de Duitse typograaf Sch.) schuld aan te wrijven. Een verdediging, die er sohijn van gaf provocaties te willen pleiten, en wel van de zijde van de B.V.D. via Joop Z. en Hompe. Wat de beschuldiging van illegale wa- pemfabrlcage betreft, bleek uit een ver klaring van get. A. v.d. Berg dat de N.V. Industrie te Vaassen stelstukken en 10042 beugels geleverd heeft, die bruik baar waren voor een Franse mortier van 50 mm. Hem was opgegeven dat het teriaal voor statieven van fototoestellen gebruikt zouden worden. De firma had de stelstukken in Belgie laten vervaardigen. ONBAATZUCHTIG Als getuige a décharge verschenen vervolgens op verzoek van de verde diging na elkaar voor het hekje dc Britse tandheelkundige John Baird, labourlid van het Lagerhuis en de Italiaanse journalist Livio Maitan. Als hun indruk gaven ze dat R. en S. onbaatzuchtig gehandeld hadden, niet alleen uit idealisme, maar ook uit gewetensoverwegingen. Hoewel hij diens politiek niet onderschrijft, noemde de heer Biard R. een moedig Livio Maitan werd volop gelegenheid gegeven te zeggen wat hij op het hart had. Hij deed dit dan ook. „Leve de Algerijnse revolutie, leve de vierde in ternationale!" was de kreet die de mees te indruk maakte Applaus en geroen op de publieke tribune waren zijn be loning. De procuratiehouder P. Romeyn van ed firma Goslar te Amsterdam vertelde eenmaal contact gehad te hebben met R. omdat een accreditief gesteld moest wor den bij de Twentsche Barak voor leve ring van persen en andere apparatuur tot een bedrag ver over de honderddui zend gulden. De Haarlemse lithograaf O. had de bestelling gedaan, doch deze verlangde dat de factuur met tien procent verhoogd zou worden. Omdat het accreditief niet op zijn eigen naam zou komen te staan, had de firma verlangd dat degene die zou betalen, er akkoord mee zou gaan. R. verscheen toen op het toneel. In een Amsterdams café werd besloten met de verlangens van O. rekening te houden. Mr. H. G. W. Worst, de raadsman van verdachte van R., kwalificeerde de ge tuigenis van de procuratiehouder als een „te braaf verhaaltje voor een zaken man" Get. beaamde dat het wat braaf klonk, maar durfde voor de waarheid volledig in te staan. Wallstreet hoger Ver. Holl. Sigaren reorganiseert De aandeelhoudersvergadering der N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfa brieken heeft de jaarstukken met 440.174, de reorganisatie en statuten wijziging goedgekeurd. Het gehele be leid komt nu bij de directeuren der 13 dochters, en de drie leden der verdwij nende hoofddirectie, de heren H. P. Wenckebach, S. J. Wiener en F. II. C. Slaap anlbvrimigen op verzoek op de eer volste wijze prutslag. Commissarissen worden vervangenr door een raad van 'beheer, waarin 3 aftredende commis sarissen, de heren mr. G, Bergsima. M. Gleichmainn en J. K. Venloop, zitting hebben, terwijl president-commissaris H. R. Hoetink tijdelijk tabaksadvl- ir blijft. Het maatschappelijk kapitaal ds verhoogd van 3 min. tot ƒ10 min. Tegenwoordig -waren 14 aandeelhouders. 2 zonder stemrecht met 3640 waarvan 4 zonder stemrecht, 220 restantbewij zenNa opmerkingen de heer Bos werd in de notulen vastgelegd, dat oude aandeelhouders bij een erraissue voorkeur zullen hebben, ten zij bijzondere omstandigheden onder handse plaatsing «odiig maken. Mr. Hoe- tink sprak de verwachting uit, dat dr sigarenfabrieken spoedig tot de concern- winst zullen bijdragen. Het verlies was beïnvloed door 1 ton kosten van een bedrijfsefficiencybureauOver toekom stige investeringen waren nog geen bij zonderheden beschikbaar, doch aannas- «img der machines aan toekomstige ver anderingen in 'de sigarenfabrieken kan nodig zijn. Miljoen honderdjes van Philips Dezer dagen hoopt Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips het miljoen ste stuk van 100 uit te geven, nauwe lijks zeven jaren .nadat met de massa- uiitgifte begonnen is. aldus meldt de Phi lips Koerier. In dit tend'vak werd het gewone kapitaal bijna verdrievoudigd van ƒ232 miljoen tot ƒ686 min. In 1954 was het aantal aandeeltjes van 100 2 pet van hat gewone kapitaal, nu teza men met aandeeltjes van 50 17 pet. Beurs van New York .m.-Canada ..C.F.-Industr. Anaccnda Steel 60% 61-, 61% Eastm Kodak 107 105% 105% Int. T T Kennecott Montg. Ward Republic St. 16% 45% 45V. 43% 44'/. 44% Stud. Pack. 7Ht V, 7% 45 45% 45% Woolworth77% 77% 78% Ford Motor 86 85 86?: KLM 82.20 8 i 23 Omzetten (in 1000 shares) 2720 b bieden t ged. laten Dc New Yorkse effectenbeurs ging gisteren in voldoende mate vooruit om de verliezen van de vorige dag meer dian te niet te doen. maar de handel De opening was verdeeld'. In het eer ste uur gingen de koersen iets vooruit. Rondom de middag waren zij duidelijk hoger en dit bleef zo tot de laatste gongslag al waren zij tengevolge van winstnemimgen aan liet slot iets bene den heit beste punt van de dbg. De meeste winsten liepen uiteen an enkele oenten tot (twee dollars. Enige vliegtuigen en raketten alsmede elektronische waanden hadden goede winsten. Spoorwegen en nutsbedrijven gingen eveneens vooruit, doch de meeste andere afdelingen waren verdeeld. Van de 1241 verhandelde fondsen slo ten 531 hoger, 457 lager en 253 onver anderd. Er waren 12 hoogte- en 17 laag- tepumten voor 1961. De index van Stan dard and Poor voor 500 aandelen ging $0,30 vooruit tot $69,01 overeenkomend een totale koerswinst van $1,6 mil jard. Over de gehele week ging deze index $0,02 achteruit. Het gemiddelde Aas. Press voor 60 waarden bleef $244,40, van Dow Jones voor 30 indus triëlen steeg 3.04 tot 688,66 punten. De omzet was 2.72 miljoen aandelen, de laagste sinds 17 november. Maatschappij nieuws De Amsterdamsche Droogdokmij. heeft i volle zee het ms. SLnon aan de Kon. Ned. Stoombootmij. overgedragen; het is het 69ste schip der K.NSM. na de oor log. het 13de van de O.N.-serie van het gesloten shelterdeck-type met accom modatie voor 12 passagiers. Whm Muller en Co heeft na een proef tocht de Brittenburgh met 660 ton draag vermogen van de Arnhemsche Sclieeps- bouwmij overgenomen, het begint 24 juni de eerste reis van Rotterdam naar Mid- delsborough. Gocnoeng Malang: De directie stelt 7 juli aan aandeelhouders liquidatie voor, daar de baten niet opwegen tegen de kosten; met f 22.328 verlies in 1960 wordt 2t totale verlies f 84.923. De N.V. Pope te Venlo overhandigt i juni de sleutels van de eerste 6 van de 54 huurwoningen in het plan Wildveld de huurders; in het geheel zijn daar woningen voor Venlose bedrijven iD aanbouw. De Handelscompagnie N.V. tc Rotter dam heeft 22 juni het gouden jubileum gevierd. Hollandsche Koopmansbank: Brutoba- n in 1960 (1959) f 1,05 (0,92) miljoen; onkosten, salarissen, enz. f 0.8 (0,73) min., belastingreservering f 0.1 30,06) winst f 157.677 (150.695); dividend- voorstel 4 (4) Wanneer zuurbrand opstijgt als 'n kolom vuur van onder uit de maag tot hoog in uw keel... Pennies nemen Mr. Offerhaus voor A.N.W.B.: déze Bond eind I960 dc 450.000 overschreden. Eind mei 1961 bedroeg dit aantal reeds 466.571. De groei van het aantal Wegenwacht-lidmaat schappen is nog groter namelijk bijna 17.000 in vijf maanden. Het is be grijpelijk dat een dergelijke groei, kostenverhogend werkt en er zullen dan ook voorstellen worden gedaan om deze ontwikkeling het hoofd te bieden. (Deze voorstellen bestonden uit een contributieverhoging voor A.N.W.B.-ledcn van f 7.50 tot f 10.- per jaar en voor wegenwachtleden van f 12.50 tol f 15,- per jaar). Eén of twee van die wonder-lekkere tabletjes verlossen U in een mum van elke zweem van zuurbrand. Dat komt omdat Rennies overtollig maagzuur op slag neutraliseert, en 't zuurbranden wegneemt, bij de eerste aanwijzing. Koop een pak Rennies en steek er steevast een paar bij U. Ze zijn hygiënisch verpakt één voor één en onopvallend in te nemen. tegen brandend maagzuur Voor de filatelisten de Oosteuropese landen met de Russische Tiumtevaartsuccessen, al maar voortbordurend op hetzelfde stramien, mag dan gaan vervelen, vooral door het klakkeloos navolgen van de door Moskou gegeven motie ven, af en toe is er toch weer een charmante uitzondering en is de uit voering en het ontwerp zo fris overrompelend dat men er vrede mee heeft. Zo ook met de jongste serie van Hongarije, gewijd aan de Sowjetraket naar Venus. Het is een knap geteken de boeiende reportage geworden de ze serie, zelfs met een happy end, dat ik in werkelijkheid niet verwacht. Ik wil ze u alle vier tonen: afb. 1 de start van de Venus raket. Afb. 2: de neuskegel maakt zich los van het ra ketlichaam, afb. 3: de neuskegel al leen op pad in de ruimte, en afb. 4 een charmante, welgebouwde Venus, die vol verwachting de armen nodi gend geopend, de komst van de ra ket op haar domedn tegemoet ziet. Om nog even in de sfeer van raket- ra te blijveir turkije herdenkt op zijm zegels zijn vijftigjarige luchtmacht afb. 4): een krijgshaftig gezicht. Zuid Korea herdacht de revolutie, die Syngh- lan Rhee ten val bracht. Op afb. 5 m woedend betogende menigte. Vriendelijker is afb. 7, het geboorte- De Coöperatieve Venlose Veilingver eniging met 10.000 leden in 46 tuinbouw afdelingen ert 77 coöp. pluimveevereni gingen boekte f 58.1 min. omzet of ruim f 5 min. meer dan in 1959. waarvan f 31,1 min. groen en fruit en f 27,5 min. n; dc f 161.872 winst op groente en fruit wordt bij de reserves gevoegd en de winst op eieren laat f 4,95 per kg nabetaling aan leden toe; f 3 min. krediet wordt gevraagd voor een nieuw veiling gebouw. Machinefabriek v. Wijngaarden te Heereraveen heeft opdracht tot bouw van 7 plaatijzeren ,,valken" voor een jeugd- recreatieoord; „valken" werden oorspron kelijk gebouwd uit geperst hout. Ned. Vlasspinnerij: Exploitatiesaldo in 160 (1959) f 265.794 272.278); diverse ba- ter f 119.467 92.944); winst f 385.261 (365.222); dividend vooreted 10 (10)%; •erhoogde produkrtie werd geheel in bui tenland afgezet, zodat uitvoer tot 50% steeg; stijgjng van grondstoffenprijzen kon slechts tone dele In garenprijzen worden doorberekend; orderportefeuille over het algemeen goed gevuld; in was het bedrijf vol bezet; de reva luatie versterkt de concurrentie van grote Belgische. Franse en Engelse spin- kaartje van de Sjah van Perzië. Einde lijk een zoon. Een gelukkige familiefoto die als fleurige boodschapper en ambas sadeur van Iran het heel de wereld meldt: er is een zoon, een troonopvol ger, een redder van de wankele dy- De Kongorepubliek gebruikte de restan ten van zijn oraafharekelijkheidsserie 30 juni 1960 Independence) op de ferentie van Coquilhatslad, (april- mei) te memoreren. Dit werd gedaan door een drieregelige opdruk: conferen ce Coquilhatville, (avril-Mai 1961). Zoals bekend1 werd Tsjom/be, de presi dent van, Katanga, hier gevangera geno' men. In Parijs kwamen de oud-strijders tezamen, die verenigd zijn in de reldfederatie van oud strijders." Bij die gelegenheid verscheen een symbolisch zegel af b. 9: het federatie-embleem, een vredesduif en een lauwertak. Monaco heeft de merkwaardige ge woonte zijn zegelemissies, en dat zijn er, gezien het miniem kleine staatje, ontzet tend: en overbodig veel. niet over eoD jaar uit te smeren, zoals andere kleine en grote speculanten op de beurs der verzamelaars, maar ze in één klap zo tegen eind mei, begin juni op de markt te brengen. Geen gelegenheid is hun te gek. om haar op een zegel te herdenken. Zoveel jaar Maltheser orde, zoveel jaar Ocea- Uit de enorme voorraad nieuwtjes van dit jaar geven we een drietal voor beelden afb. 10: steun aan de Unesco, die strijdt voor het behoud van de Nu- bische oudheidkundige schatten, die ge lopen onder water te verdwijnen als gevolg van de bouw van de Assoean- dam door Egypte. Op oivze afbeelding ziet men dit drei gend onheil afgeschilderd: een eeuwen oud reusachtig Egyptisch beeld, dat reeds tot- de schouders in het water verzon ken is. Op afb. 11 wordt herdacht dat in 1911. ai halve eeuw geleden, voor het eerst rally van Monte Carlo gereden werd: in het midden het embleem, links auto uit 1911, rechts oen moderne slee. Afb. 12: de dertigste rally van dit jaar: op een wat te groot formaat volledig overzicht van de route Stockholm-Monte Carlo. Boven, links het koninklijk paleis in Stockholm, rechts onder het vorstelijk verbljjf van Rainier en Gracia in Mon te Carlo, en daartussen het volledige traject: Stockholm, Hamburg, Frankfort, Luik, Luxemburg, Chaumont, Monte Carlo. Ondanks het feit dat men geïrri teerd zo'n stroom ziet verschijnen, en zich ertegen tracht te wapenen, lopen r toch ieder jaar weer opnieuw in, omdat dc afzonderlUkc nominale waar den tamelijk bescheiden zijn, en omdat ontwapenend goed van uitvoering zUn. Bovendien is de keus der motieven geraffineerd: vissen, boten, bloemen, o's, dat we ze toch niet in de beel- zameling willen missen. (Van een verslaggevers) Met het oog op de algemene protest vergadering van de bij een der in het gemeenschappelijke overleg betrokken bonden aangesloten belastingambte- n, die op 8 juli te Den Haag wordt gehouden, heeft de rayonsgroep rijks belastingen van dc Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel, afdeling Rotterdam, donderdagavond vergaderd in dc kantine van liet be lastinggebouw aan de Puntegaalstraat te Rotterdam. Hoofdbestuurder L. van der Weide heeft hier een korte beschouwing gehou den over de positie van de belastingamb tenaar, het project voor de belasting ambtenaren dat onderweg struikelde, de plaats van dc belastingambtenaren ir maatschappelijke leven gekenmerkt door een zeker niet te grote populariteit en de geschiedenis van het overleg. De heer Van der Weide achtte het niet juist, dat. wat er is gevraagd door de sa menwerkende bonden van overheidsper soneel, niet haalbaar zou zijn en hij 'ond het zeer teleurstellend dat er geen mogelijkheid zou zijn tot het doen van zaken in het overleg met de departemen ten van financiën en Binnenlandse De hele moeilijkheid omvat twee za ken: de salariskwestie en de specifieke kwestie voor de belastingdienst De sa- lariskwestic valt in het algemene be leid en geldt voor alle ambtenaren. Waar het in het bijzonder voor de belastingdienst om gaat, is de kans op bevordering, die door de aantalsverhou dingen tussen lagere, middelbare en ho gere ambtenaren bij de belastingdienst veel minder is dan bij andere departe menten. Bij het hierover opkomende gevoel van onbehagen komt nog de vermindering van de waardering voor de wijze bevordering, vooral wat betreft de ob jectiviteit. De inleiding van de heer Van der Wei de gaf aanleiding tot een levendige dis cussie na de pauze. Mr W A Offerhaus, die gisteren dc algemene vergadering van de A.N. W B. leidde, memoreerde vervolgens het aftreden als voorzitter van de heer P. F. Zimmerman, die vooral be langstelling aan de dag legde voor de natuurbescherming. Van alle kanten wordt er aan het natuurschoon van Nederland geknabbeld, terwijl de be hoefte hieraan jUist steeds meer toe neemt. De woningbouw en de wegenaanleg moeten, aldus de 'heer Offerhaus als de grootste opslotókers van de recrea- tiegrond worden gezien terwijl ook door ru iilverkavelingen veel natuurschoon verloren gaat De ontginning van de Heydse en Dor per Peel in de ruilverkaveling Lolle- beek zal nog doorgaan, maar de heer Offerhaus sprak de wens uit, dat deze dan ook absoluut de laatste zou zijn. Dreiging van tanks Een andere bedreiging, vooral van de heide, komt van hel ministerie van dc. fensie, die minstens 2400 ha terrein no dig hebben voor oefeningen met tanks. Aan de andere kant heeft de regering getoond, door het subsidiebedrag voor dc aankoop van natuurreservaten te ver hogen, het belang van het behoud van waardevolle terreinen in te zien. Ook haalde de heer Offerhaus de moeilijke positie waarin de landgoed- eigenaars verkeren aan. Door de fis cale lasten en vooral als gevolg vam d< hoge successierechten zal het velen ir de naaste toekomst onmogelijk zijn hun landgoed in stand, te houden tenzij er hulp komt. De A.N.W.B. en de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten hebben zich eerst door middel van een enquête de financiële gegevens verschaft, daar na hebben zü zich tot de regering ge wend en bepleit dat door een aanzien, ïyke belastingverlaging voor landgoede ren In de zin van de Natuurschoonwet- 1928 de landgoedeigenaren de helpende hand wot dl toegestoken. Wü hopen harte, dat dit pleidooi succes zal mogen hebben. Overstappend op de vakantiebeste ding, zei de heer Offerhaus, dat uit gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt, dat toerisme geen luxe meer is. In 1960 brachten 5,2 miljoen Nederlanders hun vakantie buiten hun woonplaats door. Niet Academische examens UTRECHT Geslaagd voor doet. ex rechten: A M Mooy (Eindhoven). Doet. ex theologie: A-J Zwarts (Utrecht). A L van Mello (Goes). GRONINGEN Geslaagd -voor doet. ex pedagogiek: mej. J G R Hoekema (Gronin gen) en J J H van der Re« (Groningen) Doet. ex. tandheelkunde (2e ged.): S C M Siemerlrik f Denekamp). S Stern (Deventer) en S K Thoden van Velzen (Heemstede Kand. ex. rechten: mej. A H Appel (Heen stede) en mej. N G Breeuwsma (Abbega). ROTTERDAM Geslaagd voor kand. e: in de in de econ. wetcnsch.: A Beenhakker (Aker sloot). E J J Uyterwijk (Rotterdam). W d Lijster (Eindhoven). AMSTERDAM Bevordert tot arts: de heren L A Gougle. J Veldhuis. J D Busé A F Hcrkens en P D - A'dam). Geslaagd voor a H J -opveld. 1 (Amsterdam) Kand. ex. pol. en soc. wetenschr.: R Straat Lucas Bols: De directie wil zich niet binden ten aanzien van het dividend over 1961: 1961 is benaald be-vredigend. doch hiertegenover staan steeds stijgende kos- tenten na. investeringen en reclame, Te Schiedam wordt een fabriek gedeeltelijk uitgebreid en gemoderniseerd niet omdat toenemend alcoholverbruik verwacht doch om het marktaandeel té vergroten: de raieuwe overeenkomst mot Duitsland ter voorkoming van dubbele belasting zal ook in 1961 een bate geven; de resti tutie werd grotendeels 'belegd in op Duit- beurzen officieel genoteerde effecten; heit grote bezit van Canadese obligaties gevolg van zuiver technische fiscale overwegingen; de produktie-overeenkom- sten met vrienden in het buitenland ver gen igeen grote investeringen; het bestuur acht kapitaalsverhoging door aandelen- dividend niet gewenst. minder dan 26 pet. van alle vakantie gangers kampeerde vorig jaar. Op vallend is daarbij, dat van de vakan tiegangers met een inkomen beneden de 10.500,ruim 8 pet in een tent doorbracht en van de vakantiegangers met een hoger inkomen ruim 13 pet De enorme toeneming van het aan tal kampeerders maakt 'n goede kam peervet tot bittere noodzaak al was het alleen maar op sociaal-hygiënische gronden Vakantiespreiding Mr. Offerhaus achtte het ronduit be- schamend dat men in Nederland nog steeds niet aan een vakantiespreiding voor de schooljeugd is toegekomen. Meer dan tien jaar is hierover al over leg gaande met de ondorwijsinstanties. Nu net op basis van vrijwilligheid niet gelukt is. is een wettelijke regeling de eniige mogelijkheid. Het onderwijs is, aldus de heer Offer haus, een van de hoofdschuldigen van het tekort aan vaikanlie-accomodatie, aan de samenballing van vakantiegangers, aan de duurte ook van kamers, pensions, e.d. Tot slot bedankte mr. Offeithaus het personeel van de Bond. dat onder vaak moeilijke omstandigheden hard heeft ge- Schaken in Oberhausen In het toernooi om het Eur. kampioen schap schaken voor landenteams te Obcrhausen zijn vrijdag de afgebroken partijen uit de tweede ronde beëindigd. De uitslagen werden daardoor: Rnsland Zuld-Slavië 6%3%, SpanjeHongarije 28, West-DuitslandTsjccho-Slowakije 4—6. De Stand luidt na de tweede ronde: Hongarije, 2 pt (16%3%); 2. Rusland, 2 pt (lótj4%); 3. Zuid-Slavië, 1 pt (1010); 4. Tsjecho-Slowakije 1 pt (9% —10%); 5. West-Duitsland, 0 pt (7%—12%) 6. Spanje, 0 pt (317). f Om de Nederlandse dames-schaaktitel Mevr. Vreeken (Vlaardingen) en mevr. Fenny Heemskerk (Amersfoort) zullen van 1 tot en mei 15 juli te Rotterdam een uit tien partijen bestaande wedstrijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland spelen. Mevr. Vrceken won tijdens het vorig jaar te Venray gehouden toernooi de titel 1960, waarmee zij mevr. Heemskerk, sedert vele jaren Ned. kampioene, ont troonde. Mevr. Heemskerk heeft nu van haar recht de nieuwe titelhoudster voor een revanche uit te dagen, gebruik ge- In deze match, die onder auspiciën staat van de Kon. Ned. Schaakbond, zal mevr Vreeken, wil zjj haar titel behouden, vijf punten moeten verzamelen. Mevr. Heems kerk moet tenminste 5% pt scoren om zich wederom Ned. kampioene te kunnen Atletiek-dames Nederland B-België A Voor de dames atletiekwedstrijden tus- »en Nederland B en België A, die op 1 juli tc Vllssingcn wordt gehouden, ls het Ncd. team als volgt samengesteld: 100 meter: L. Boele (DCV). T. Crui- mirag (WIK). 200 meter: A. Levy (ADA), A. van Laar (Kometen). 400 meter: D. van Luntercn-Van Dijk (Sagitta), L. Koch-Aschman (Victoria). 800 meter: W. van der Veen (SC Em- meloord), J. van Eyck-Vos (GAC). 80 meter horden: Willy Bakker-Cysouw (Marathon), T. Potma (DEM). Verspringen: M. Picavet (Hulst), T. Potma (DEM). Hoogspringen: C. Schot (Deltasport)J. Lakeirum (Athleta). Speerwerpen: B. van der Groep (Sagit ta). A. Schmitz-Broekhoff (ADA). Discuswerpen I. Reyerse-Kok (Hollan- diai, E. Schot (Delta Sport). Kogelstoten I. van der Werf (ADA), M. Riemen* (AV '56) 4 x 100 meter: L Boele, T. Cruiming, A. van Laar en A. Levy. Voetbal Het Ned amateurelftal heeft zijn tournee door IJsland vrijdagavond besloten met een grote overwinning op de leidende IJslandse club Akranes. De Ned. zegevierden met 111. na bij rust reeds een voorsprong te hebben gehad van 8—1 Atletiek Tijdens de wedstrijd Oost- DuitslandRusland vestigde vrijdagavond te Berlijn de Oostduitser Manfred Preussger een nieuw Eur. record pols stokhoogspringen. Preussger kwam tot 4 67 meter, twee centimeter hoger dan het oude record, waarvan hijzelf en de Rus Krasovskis dc houders waren. Atletiek De Oostduitse Hildrun Claus heeft vrijdagavond in Oost-Berllin het wereldrecord verspringen dames ver beterd en gebracht op 6.42 meter. ZIJ verrichtte deze prestatie tijdens dc lan- denwedstrljd Oost-DuilslandRusland. Het oude record stond met 6 40 meter sedert 7 augustus van het vorig jaar even eens op haar naam. Waterpolo Voor de zomércompetitle van de K N.Z.B. is vrijdagavond in Amersfoort voor de hoofdklasse (domes) de waterpolo-ontmoeting A.Z.P.C.Het LI gespeeld. De Amersfoortse dames wonnen met 10—3, Fiducla (Verrkeringmij.), te Nijmegen: Premie-ontvangst in 1960 <1959) f 1.19 <1.04» miljoen: schade-uitkering eigen rekening f 451229 (378.691): onkosten f 286.177 270.025% provisies f 164.812: winst f 30.452; dividend 8%; toevoeging aan extra-reserve f 30.452, deze bedraagt f 228.128, statutaire reserve f 40.000, ka- nitaal f 100.000, sohadereeerve f 249.035, raremieresTve c.r. f 362.932.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13