Electriciteit door atoomenergie Zwaar bewaakte getuige gehoord tegen S. en R. Kernreactor vergt 60 a 80 miljoen NIEUWE LErosCHE COURANT 11 ZATERDAG 24 JUNI 1961 Valsemuntersproces in Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) ER ONTPLOFTEN geen bommen en er klonken geen pistoolschoten in het Amsterdamse paleis van justitie, toen getuige H. Hompe gister morgen voor het getuigenhekje van de nieuwe strafzaal stond. Er ge beurde niets dat ook maar in de verste verte op ordeverstoring leek, ook al wierpen de verdachten Sal S. en Michael R. vernietigende blikken naar hun vroegere vertrouweling en mede-comploteur. Hompe, die zich al bijna een jaar onvindbaar heeft gemaakt, omdat hij een aanslag op zijn leven vreest, werd, terwijl hij toch slechts getuige was, onder de strengste be waking binnengeleid. Alle deuren, die op de gangen uitkomen, waardoor heen hij werd gevoerd, werden hermetisch afgesloten, terwijl niemand in zijn nabijheid mocht komen. De voortgezette zaak tegen de Neder lander Sal. S. en de Griek Michael R, stond aan het begin van de morgen in het teken van het voorlezen en in het Frans vertalen van de bij de rechter commissaris gedeponeerde processen- verbaal. Zoals bekend staan S. en R. voor de Amsterdamse rechtbank terecht op be schuldiging van het aanmaken van valse identiteitskaarten, het voorbereidingen treffen voor de aanmaak van valse bank biljetten en de aankoop van wapenon derdelen. Opnieuw waren gisteren alle mo gelijke veiligheidsmaatregelen getroffen. Elke bezoeker moest voldoen aan strenge legitimatie eisen, terwijl passen en foto- a's werden geweerd. In de rectat- urvellieerden leden van de rykspo- n binnenlandse veiligheidsdienst. De getuige Hompe, die als informant voor de Nederlandse en Duitse justitie is opge treden bevond zich wederom in een apar- en streng bewaakte kamer in het pa is van justitie. De heer Feraris, secretaris van de Ne derlandse toonkunstenaarsbond, in wiens ie Griek R. werd gearresteerd, deel- or de hervatting van de zitting een verantwoording van de leider der vierde internationale uit, die aan de ;chtbank is overhandigd. In dit dertien pagina's tellende docu- ,ent gaat R. diep in op de politieke achtergronden van zijn detentie, terwijl hij ook de rol schildert, die de Amster- e typograaf Hompe en de Amstel- e drukker Joop Z. zijns inziens hebben gespeeld. Hompe en Z. zouden isch onderlegd als ze zijn machines hem hebben gekocht. Zonder hun hulp zou de drukkerij in Osnabrück nooit kunnen zijn ingericht. Pamfletten Voor het gerechtsgebouw werden eer ondertekende pamfletten uitge reikt. „S. en R.", stond ondermeer hierin, „hebben bij hun hulp aan het Algerijnse volk uit diep menselijke motieven gehandeld. Vast staat, dat hun handelingen niet tegen de Neder landse staat waren gericht. Toch heeft de Nederlandse binnenlandse veiligheidsdienst zich intensief met deze zaak bemoeid. Hij is opgetreden met provocateurs (Z. en H.) en heeft aldus de hulp aan de Algerijnen be lemmerd. De verkeerde mensen worden be recht,", aldus nog steeds de inhoud van het pamflet. „Niet S. en R. behoren in de be klaagdenbank, maar Luns, Beerman en bondgenoten". President mr. J. Heintz opende de zit ting door te verklaren dat het de recht bank bekend was dat beide verdachten door idealen gedreven waren. Het was dan ook de reden, waarom hij verzocht had de politiek zoveel mogelijk buiten beschouwing te laten. Duidelijk stelde hij echter, dat ook bij het nastreven van idealen de door de wet gestelde grenzen EHBO'ers kregen dipl oma In het volledig bezette Antonhisclub- huis werden gisteravond EHBO-diplo- ma's uitgereikt. Voorzitter J. D. Sleg- tenhoerst sprak een welkomstwoord. Docent dokter G. vain Hoorn adviseerde de geslaagden steeds te blijven oefenen i de vervolgcursussen te volgen. Ver volgens overhandigde hij de veertig ge lukkigen het diploma. Namens hen bood de heer A. Linschoten docenit en instructeurs geschenken aan. De beste cursist, de heer G. S. de Knegit, ontving een stoffelijk blijk van waardering ui't handen van de voorzitter. Het ontspamningsgedeelte van de avond werd verzorgd door Sempre Avanti's Jong en Jolig, dat een vrolijk programma over het voetlicht bracht EHBO'ers amuseerden zich koste lijk. De namen van de geslaagden: de dames L. Molenaar-Boom, J. J. Bave- laar, P. A. Brama, M. Brinks, A. J. M. van Deuren, M. A. I. de Goede, M. L. Groeneveld, M. J. de Graaf, D. T. Heinsdijk, M. M. Heystek, J. E. H. Hos- pers, PI. M. Joekes, G. A. Keuning, E. Kikkert, C. A. M. Klaar, M. J. M. Koe kenbier, E. B. Lopes Cardozo, C. M. Meijboom, A. J. Penndnga, M. Postmus. E. A. M, Ritmeester, G. van Turenhout. H. M. T. van Veteen, P. Verhaar, W. J. C. Verloop, M. G. van Warveren, M. J. C. de Wilde; de heren: W. B. van Bem- mel, F. W. Biegstraten, H. W. Döome- veld ,J. G. Gevers, G. S. de Knegt, G. v. d. Lans, A. Linschoten, D. Molenaar. A. v. d. Pluym, W. de Ridder, D. Ende- veld en M. Wegman. Tentoonstelling in Boerhaavezalen Vrijdagavond 30 juni half acht wordt onder auspiciën van Het Leids Kunstcen trum in de Boerhaavezalen aan de Lange Vrouwenkerksteeg een tentoonstelling geopend. De opening zal geschieden door de heer J. N. van Wessem, directeur van het stedelijk museum de Lakenhal. De tentoonstelling is geopend van 30 juni tot 22 juli. Schilder aangehouden De Leidse politie heeft een 18-jarige schilder aangehouden die en van wordt verdacht winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. in acht moeten worden genomen, In de dagvaarding werden de overschrijdingen van deze grenzen gesignaleerd. Uit de verklaring, die de reeds in Duitsland veroordeelde Haarlemse lvto- niz had afgelegd, bleek duidelijk dat de in Osnabrück gehuurde lokaliteit geheel ingericht en gereed was om met de aan maak van valse Franse bankbiljetten te beginnen. S., maar vooral R., die steeds de leiding nam, zouden als contactman- Plannen voor het „grotere werk" waren al in februari 1959 opgezet. Het lag aan vankelijk in de bedoeling tenminste voor vijf miljard oude francs aan bankbiljetten aan te maken. In Nederland waren er verschillenden drukkerijtjes bezocht - ook die van Joop Z. Doch ten slotte werd besloten in Osna brück van stapel ite gaan. Gelid bleek wel peen probleem te zij.n. De bedragen, diie nodig wanen om 4e vele apparatuur te schaffen, vloeiden echter steeds binnen. Ze kwamen voornamelijk via Zwitserland binnen, waarbij de Algerijn Achimed A. (ook reeds in Duitsland ver oordeeld) als tussenpersoon fungeerde. ■Duitser A. S. (de -derde en laatste figuur), idiie zich aan de Duitse kant van deze valse munterszaak betvorud, en hier in vonnis heeft gekregen, had commissaris Taco-niz soortgelijke me- diedeOiiragen gedaan. Camera's en papier Pablo of Micha-el (schuilnamen voor de Gri-ek Michael R.) zomede de Nederlan der Sal S. hadden min of meer de organi satie m handen. Ook Hompe, die voor camera's, lampen, papier en wat dies meer zij had gezorgd, was vele malen in Osnabrück. Getuige H. Hompe, 42 jaar oud, typo graaf van beroep en officieel wonend te Nieuweramstel, verklaarde door Joop Z. met de Haarlemse lyto.graaf O. in contact te zijn .gebracht voor de distributie van valse identiteitskaarten. Ook als koerier had hij wel werk voor Joop Z. gedaan. Op een gegeven ogenblik was er over een ..groter project" gesproken. Waar dat project onderhanden zou worden ge nomen was aanvankelijk niet bekend. O. had hem gezegd dat 'het bankbiljet ten zouden zijn en had hem een biljet van 10.000 franc laten zien in verband met het aankopen van drukinkten. Hompe, die eer zeer zenuwachtige in druk maakte, vei klaarde met grote stel ligheid, dat hij op ad'v'Es van Z. de plaat selijke ooiiLie (Nieuwer Amstel) op 13 januari '960 op de hoogte 'had gebracht van net .grote project" Z. zou de B.V.D. waarschuwen. Een politieagent bad hem gevraagd voortdurend informaties te verstrekken, en wel tijdens de weekeinden, als h(j van Osnabrück naar huis kwam. Hompe zou Z. niet meer hebben gezien sinds hy zich regelmatig in Osnabrück ophield. Hij had hein, zoals hij zei niet op de hoogte gehouden van dc ontwikkeling van het project. President: „Was u bang voor O?" II.: ,Ja. Ik zat in het schuitje en durfde niet goed meer terug" (Zie ook pagina 13). Voetbalvereniging Noordwijk hield ledenvergadering In de algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging Noordwyk, zei de voorzitter, dokter J. van Nes, in zUn openingswoord, dat het afgelopen jaar >or Noordwyk gunstig is geweest. Het eerste elftal behaalde het -kam pioenschap van de. derde klasse met daar- verbonden promotie naar de tweede klasse. Er is enthousiast getraind; trainer Van Duyi heeft veel gedaan voor het be halen van het kampioenschap. Namens het bestuur dankte de voorzitter trainer 1 elftal voor de prestaties. Ook de jeugd sloeg een goed figuur. Van de adspiranten behaalden A, C en E het kampioenschap en B en D eindigden op de tweede plaats. De secretaris, de heer W. Spaander- Lan, herinnerde in zijn jaaroverzicht /eneens aan de prestaties van de elf tallen. De heer Spaanderman dankte vooral de jeugdleiders en de elftalcom- voor het werk. De heer Korbee dit jaar zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid. Voorts wijdde de heer Spaan derman woorden aan de nagedachtenis de heer J. Verburg, 'die veel voor de vereniging heeft gedaan. De vereniging telt momenteel 278 leden er zijn 248 donateurs. De penningmeester, de heer Alb. van Duyn, meldde dat de financiële toestand in de vereniging gunstig is. De voorzitter klaagde over het euvel m de clandestiene kijkers naar de wed strijden. Bij het punt mededelingen werd ai- erse officials dank gebracht voor hun activiteiten. De grote beker, beschikbaar gesteld door het Hollatids-Hongaars Sporthuis, zal bestemd worden als wissel beker voor een ontmoeting tussen Noord- wijk en een goede, nog te kiezen, andere club. Op 8 juli speelt Noordwijk een nederlaagwedstrijd tegen Quick Boys en op woensdag 12 juli wordt gespeeld te- een militair elftal. De baten zijn het scheidsrechtersinternaat, als scheidsrechter zal de heer Leo Horn fungeren! Op 9 september begint de com petitie. Besloten werd de contributie op het zelfde bedrag te handhaven. De aftredende bestuursleden, de heren van Duin, J. P. Hazenoot, W. Meyrink J. van Nes werden herkozen. De leden an de elftalcommissie, de heren Jac. van Duyn, Alb. Haasnoot, G. Ouwehand, W. Rhijn en J. van der Zwart, werden herkozen. GESLAAGD De heer Jan Ch. Veefkind alhier slaag- voor het eindexamen gymnasium B. Burgerlyke stand GEBOREN: Hubert. zn van Ronald Blommendiaal en Arme Wi'lhelmina Lkig- beek, Wesbenbaain 18. OVERLEDEN: Fierte-r Joannes Meljers, Irisplein 4; Adrianus Lamens, De Grent Leendent Banck. Voorstraat 38: Wil helmus Adrianus Jacobus Alkemade. Gooweg 20; Johannes Bernardus van dien Berg, Sc he vemnigseSt raat 51; Pi eter van Duin. Schoolstraat 26. ONDERTROUWD: Franoiscus Jozef van Nobelen, Lisse, N. Damesstraat 21. en Wilhelmina Apoloniia de Haas. Sche- veningsesfcraat 27; Horatius Alberda. Dennenweg 7, en Johanna Charlotte van Poelvoorde, Dennenweg 7; Willem van der Liippe, Toekomtstraat 15. en Maria Jacoba Alida Verhoeven, Bijdorpstr. 14; Bernard Antoon Spoure, van Limburg Stirumstraat 15, en Hendrika Anna Schuts, Pickéstraat 29; Jacobus Cornelis ran Rossum, Oegstgeest, Rijnsburgerweg 117, en Gerarda SybeBa Petronella Mo lenkamp, Marjoleinstraat 14. GETROUWD: Leonard Johannes Cor nelis Vervaet, Noord-wij kertro-ut, Nieu- wenduinstraat 27, en Maria Hendnica van der Meer, Langevelderlaan 1, boek. adires voorlopig eigen adressen. Na ongeluk overleden Het tweejarige jongetje R. Botermans. afkomstig uit Halfweg, dat hier tijdelijk verbleef en enkele dagen geleden de Koningin Wilhelminaboulevard door een personenauto werd aangereden, i het academisch ziekenhuis aan zijn wondingen bezweken. Voetbalwedstrijd Vanavond 7 uur speelt Noordwijk wedstrijd tegen Zwart-Wit '28 uit Rot terdam (gem. sportpark). Gevesligde en vertrokken personen INGEKOMEN: Johanna PGM Bischoff van Maastricht naar Langevelderlaan 1; Maria T E G Aerts van Maastricht naar Langevelderlaan 1; Gemma van de Wouw, van Tilburg naar Langevelder laan 1: Carolina A Fokkema van Den Haag naar Zwarteweg 20; Hendrika Lam, van Hilversum naar Zwarteweg 20; Ja- coba van Dommelen, van Den Haag naar Zwarteweg 20; Maarten Houwaart met echt. (Janna Kloos en 2 k. (Eva J J en Maartje) van Geldrop ngar Jacques Ur- lusstraat 33* Johannes A Lammers van Den Helder naar Noraweg 20/1; Gijsbert van Duijn van Katwijk naar Jan Kloos- straat. 56; Cornelis J B Graveleijn van Rotterdam naar Langevelderlaan 1/29: Pieter D C Broks van Leiden naar Oranje Nassaustraat 19. VERTROKKEN: Johannes Pieter Klaas Melse van Van Panhuysstraat 21 naar Zwitserland, Zug, Waarerstraat 34; Aagje Wessel van Zwarteweg 20 naar Heem stede. Van Lyndenlaan 2; Willem Ver meer van Binnenweg 28 naar Alphen aan den Rijn, Hedastraat 20; Geertruida E Verheugd echt v. Van der Togt van Zoutmanstraat 7 naar Noordwijkerhout. Lijsterbesstraat 10; Adriana G Duijster van Voorstraat 57 naar Leiden, Witte Rozestraat 16; Cornelia Johanna de Groot echt. v. Dekker van Lijnbaanweg 21 naar Mexico, Tlalnapantla: Johannes P Alders van Voorstraat 76 naar Woerden, Wilhel- minawog 13a; Marie Bakker echt. Kerckhoffs. van Oranjeweg 20 n Meerssen, Korte Raarberg 6; Petronella van der Houwen van De Grent 16 Rotterdam, Hoek van Holland, Prins Hen drikstraat 56a: Johannis A M Bon met echt. (Maria Kleiweg) en 2 k. Petronella L M, Johanna Th. van Voorstraat 20 Gerhard Th Uitzette met echt. Lena Kam- naar Lisse, ws „Gerda" Leidgevaart 23 mann) van Boerhaaveweg 30 naar Voor burg, Parkweg 390; Barbara M H B Hal mans, echt. v, Sonnemans, van Lange velderlaan 1 naar Roermond, Dr. Poel- straat 1: Beatrix ICE Schelvis van Ka- pelleboslaan 49 naar Leiderdorp, Bea- trixstraat 9; Geertruida C Koenders, echt. v. Broerse, van Langevelderlaan 1 naar Amsterdam. Krayenhoffstraat 20. BENTHUIZEN Brandgroep Hogeveeii opgeheven Het college van B. en W. van Bent huizen heeft de leden ran de brana- weergmoep Hogeveenseweg (onder Bent huizen) eervol ontslag verleend, zulks onder dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Hert ontslag betreft de heren A. J. Kaashoek, onder-brandmees ter; G. de Kruijff, hoofd-brandiwacht; P. Hageman, brandwacht eerste klasse; Nic. Bakker en P. Sloof, brandwachten twee de klasse. Het voortbestaan van deze groep vam de vrijwillige brandweer werd overbo dig geaoht. De groep werd enkele jaren geleden opgericht om bij een brand aan de Hogeveensewag, waar pnocentsgewij- ze de meeste branden ontstaan, de eer ste assistentie -te kunnen verlenen. Er daar echter geen spuit ter beschik king; door een aansluiting op het wa terleiding/net kon men met twee stralen water geven. Enige jaren geleden was de aanwezigheid van de groep een drin gende noodzaak. In de gemeente Bent huizen was ter bestrijding van branden slechts een babyspuit gestationeerd, die niet op eiigrn kracht kon worden voort bewogen. Bij een brand moest dan een auto worden geleend van één der dor pelingen om de spuit, daarachter te kop pelen. Deze onhoudbare situatie was soms d-otl-komisch. Meermalen is het voorgekomen, dat na een brandmelding aan de H'ogeveenseweg het babyspui-tie met zo'n „snelheid" ui-trukte, dat wiel rijders, die gelijktijdig waren vertrok ken. soms vele minuten eerder op de plaats des onheils waren. Na de aan schaf flnig vam een snelle, modern uit geruste brandweerauto as echter geble ken, dat de ploeg van Benibhuizen-een- trum reeds enkele minuten na een mel ding op de plaats van de brand, ook al is deze aan de Hogeveenseweg, aanwezig Collecte A.V.O. De afdeling Zoete rmeer-Benrthu izen van de Nederlandse vereniging A.V.O. (Sociale zorg Voor Minder-validen) houdt volgende week een collecte in Benthuizen en op een gedeelte van de Zegwaartseweg. OEGSTGEEST EHBO-jeugdexamens In de JelgersmakTiniek werden gister avond de E.H.B.O.-jeugdexamens afgeno men voor liet diploma A. Er zijn deze winter 100 kandidaten opgeleid door ad judant-inspecteur P. W. van der Mark. De examens werden afgenomen door de doktoren Held en Keegstra. Na afloop van het examen sprak dokter Held eni ge woorden tot de jeugd. De heer Van Wijk bracht hulde aan de instructeur hert vele werk dat werd verricht, xirsus is gestart met 31 leerlingen zodat met 25 geslaagden een behoor, lijk resultaat is bereikt. De namen van de geslaagden zijn als volgt: Meisjes: E. Begeman; Th. Hoogervorat: D. B-ouland; Y. Noest; A. Noest; M. Sta. pensea; H. Welters. Jongens: N. Aukes; .Jv. Berkum; T. Bavelaar. P. Bouman; H. Heymans; L. Heymans; H. v.d. Gugten; W, Luijken; \d. Mark; R. Mullens: D. Sc-hrikke- G. Sohrikkema; K. Spijker; W .Veen: H. Wendt; W. Weijntjes; W. Wieman: E. Wieman. Geref. Kerk Omdat ds. Kappers ziek is, zal morgen ochtend 10 uur in de Geref. Kerk al hier ds Meijer voorgaan en om 5 uur H. de Mooij van Old-eboorn. Studiecommissie haalt bouwplaat in VS. (Van >r redacteuren) IEDER land wil wat zijn energie voorziening betreft graag onaf hankelijk zijn van andere landen. Vandaar dat de in dit opzicht kwets baarste broeders altijd naar middelen zoeken om deze onafhankelijkheid mogelijk te maken. De ontwikkeling van de kernenergie blijkt zo'n mid del te zijn. Daarom steken vooral landen als Engeland, Frankrijk en Italië grote bedragen in bet onder zoek: de kernenergie te gebruiken om elektriciteit op te wekken. Ook Nederland is hiermee nu (eindelijk aan de gang, want al hebben wij eigen kolen, eigen olie, eigen gas om generatoren draaiende te houden, dit alles is niet voldoende: een groot deel van dc benodigde brandstoffen moet toch altijd nog worden gei'm- Er behoeft niet eens een oorlog te komen om ons land wat dit betreft Ln moeilijkheden te brengen. Andere ontwikkelingen, zoals enige jaren ge leden de sluiting van het Suez-kanaal, zijn al voldoende om „kortsluiting"- in-de-aanvoer en ook „kortsluiting"- in-de-kosten te doen ontstaan. Maar =-telt u zien eens voor. dat al onze elektriciteitscentrales nu met atoomkracht konden worden aangedre ven. Dam behoefden we alleen maar een hoeveelheid splijtbaar materiaal waaruit kernenergie kan worden ontwik keld zoals uranium op te slaan we waren op alle eventualiteiten vc bereid. Sterker noger zijn tegenwoor- dig zogenaamde kweekreactoren. die niet- splijtbaar materiaal splijtbaar kun nen maken, zoria- de dure aankoop van uranium tot minder dure proporties zou kunnen worden teruggebracht. Ten minste. wanneer die kweekreactoren dan ook helemaal ontwikkeld lees: al hun kinderziekten te boven waren. Maar zover IS het nog niet. Noch met deze kweekreactoren, nodh met de kern- LEIDERDORP Agenda gemeenteraad Vrijdagavond kwart voor acht verga dert de gemeenteraad van Leiderdorp. De agenda: wijziging bouwverordening: vaststelling nieuwe verordening op het in bouwexploitatie brengen van gronden; verpachting bediening Doesbrug; verkoop van grond aan J. B. van Sandijk; ver huur van een kade aan H. van Ëgmond: verpachting van los land, uit complex III van het grondbedrijf, aan T. J, v, d. Wolk en A. van Leeuwen: aankoop 'van grond van J. H. Rijkelijkhuizen; vast stelling van de rekening over 1960 van dc zwem- en polovereniging De Does; voor stel tot oninbaarverklaring van belasting aanslagen; voorstel tot oninbaarverklaring van onderhoudsrecht grafteken; verlenen van medewerking aan de hervormde schoolvereniging voor het aauschaffen van hulpmiddelen voor het gymnastiek onderwijs; stichting van een openbare kleuterschool; wijziging algemeen ambte narenreglement; verstrekken van eer uitkering-ineens aan het gemeenteper- soneel over de periode van 1 april 1960 tot 1 juli 1961; wijziging der salarisver ordening; verhuur van het tennispark; verhuur van de ijsbaan; voorstel inzake het verzoek van Ons Belang betreffende de onbewoonbaarverklaring van de ning Achthovenerweg 6; vaststelling een nieuw reglement voor het Bureau Sociale Zorg: huren van het gymnastiek lokaal aan de Hoge Rijndijk te Zoeter- woude ten behoeve van het ulo-onder- BurgerlUke stand GEBOREN: Genmaiine Juliëtrte Hen- RIJNSBURG Geslaagde sportdag Donderdag werd te Rijnsburg een sportdag voor de schooljeugd gehouden. In de morgenuren besbonden de activi teiten uit verspringen, hardlopen, kas- tiebalwerpen en behendrigheidsbaan. Hiedbij kunnen de kinderen een school diploma lichamelijke geoefendheid be- halen. Aan een klein aantal leerlingen kon het hoogste diploma, E, worden uit gereikt. Voor deze unieke prestatie was door de commissie bovendien een her- innerinigsmedaille beschikbaar gesteld. De namen dezer leerlingen z(jn: Roenle van Delft, Barbara Star, Annie Zwaan. Elly v.d. Vijver, Toos de Mooy, Thea van Beekuni, Kees Zwaan, Jan v. F.gmond, Ab v.d. Me ij. Jaap de Mooy, Cas de Koning, Jan Kromhout en Plet Ravensbergen. In de middaguren werden wedstrijden gehouden in touwtrekken, estafette lo pen, slagbal en voetbal. De estafetteploeg meisjes 4e leerjaar van de Wilhelminiasohool behaalde de eerste prijs. De estafetteploeg meisjes 5e en zesde klas ran de Julianaschool behaalde de schooimedaMe, Voor touw trekken jongens kwamen de medailles in het bezit van klas 4 en klas 5 cn 6 van de WilhelminasOhool. De wisselbe ker voor slagbal ging naar de Emma- sdhool. De wisselprijs voor voetbal naar de BeatrixsahooL Deze geslaagde sportdag stond onder leiding van de heer J. Koppenaal. Door de voortreffelijke organisatie verliep al les zeer vlot. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Leiden en de consulent; voor de lichamelijke opvoe ding waren op deze sportdag aanwezig. De dag werd besloten met een voetbal wedstrijd tussen leden van gemeenteper- soneel en leerkrachten. De uitslag was 87 in het voordeel van het gemeente- personeel. De wedstrijd stond onder lei ding van burgemeester Koomans. Geslaagd Voor het kandidaatsexamen economie slaagde aan d'e Vrije Universiteit te Amsterdam onze dorpsgenoot H. S. Post. WASMACHINES KROMHOUT-RI|NSBURC VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1 -20 - Rijnsburg ALPHETS AAN DEN RIJN Éénwording Kerken Zondag zal men Ln alle Alphense Her vormde kerkdiensten gelegenheid krijgen door het plaatsen van handtekeningen zijn of haar ad'hesie te 'betuigen met die oproep tort éénwording van de Henvonmde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Deze oproep werd vorige maand gepubliceerd door en werkgroep in Driebergen van vensdheiden>e apostolaatsjpredikanten van beide Kerken. De lijsten zullen naar het centrale adres in Driebergen worden opgestuurd. WOUBRUGGE Geslaagd Voor hert toelatingsexamen van hert Christelijk Lyceum te AOiphen aan den Rijn slaagden Joke van Luiing en Joke Couperus, beiden leerlingen van de Chr. nationale school. riölfe Maria dr van K. L. H. M. Eijck cu G. M. T. Korsten, Pinksterbloem 16; Edwigp dr vam J. P. Chaud/ron cn J Ligt voet, Mauri.tssingel 180. ONDERTROUWD: Jacob van der Zwan. 34 jr. Spanjaardslaan 3 cn Aartie Ne eitje Snel, 31 jr. van dor Valk Boü- manweg 21. toekomstig adires blijft zo; Jacob van Winkel, 25 jr. Van Leeuwen park 43, cn Elisabeth Antje de Jong. 20 jr. VI aard in gen, Boisotstraai 47, tock. adres Helene Swarth plantsoen 6. Hazers- woude; Johannes Cornelis Kasteel, 22 jr, Doeswerf 3. en Annig.ie van der Vecht. 24 jr, Zpoterwoude, Hoce Rijndijk 23. boek. adres Hoofdstraat -99. Leiderdorp. GEHUWD: Paul Reindert Willem van de Poel, 21 jr. Voorschoten, en Elisabeth Gemma Laken. 20 jr. Kleuterschool Het. bestuur van de neutrale kleuter school heeft het gemeentebestuur meege deeld, dat het de onder zijn bestuur staande kleuterschool wenst over te dra gen aan de gemeente. Het bestuur stelt zich voor het schoolgebouw met bijbe horende inventaris per 1 januari 1962 in eigendom over te dargen aan de gemeen te, onder voorwaarde, dat het gemeente bestuur overgaat lot stichting van een openbare kleuterschool, de leidsters wor den overgenomen en het gemeentebestuur zich beijvert t.e komen tot stichting van een nieuw schoolgebouw ter vervanging van de bestaande school aan de Willem Vronkenlaan. Doesbrug B. en W. hebben de heer R. Marbus bereid gevonden de bediening van de Doesbrug op zich te nemen tegen een vergoeding van f 3500 per jaar. Bouwverordening Nu dc nieuwe bouwexploitatieverorde- ning ervan uitgaat, dat uitsluitend de ge meente bouwgronden bouwrijp maakt, stellen B. en W. voor een artikel van de bouwverordening te wijzigen in die zin, dat de mogelijkheid voor particulieren wegen die voor het openbaar verkeer openstaan aan te leggen, wordt uitge- Eerste hulp De gezamenlijke Leiderdorp se huisart sen geven de raad in overweging pas sende moderne apparatruur aan te schaf fen voor de hulp aain schijmdoden. Daar mee zal een bedrag van 1400 zijn gc- Gymonderwljs In Leiderdorp bestaart een schrijnende nood aan lokaaifrulmte ten behoeve van het gymnastiekonderwijs. Nu is er, dank zij de bereidwilligheid van hert r.k. kerk en schoolbestuur te Zoeterwoude en de bemiddeling van de consulent voor de lichamelijke opvoeding, een mogelijk heid de beschikbare ruimte uit te brei den. Genoemd bestuur heeft namelijk meegedeeld, dart het gerestaureerde gym lokaal aan de Hoge Rijndijk voor een aantal uren per week beschikbaar wil stellen voor hot igymnastiekonderricht aan één of meer Leiderdorpse scholen. Huurprijs 3 per uur. B. en W. stellen voor per 1 september van de aanbie ding gebruik ie maken voor de leerlin gen van de christelijke uloschool. Zwembad De rekening 1960 van de zwem- cn polovereniiging De Does vermeldt aan lasten ƒ28.608,59 en aan baten ƒ39.589,80. Dc verkoop van abonnementen nam in 1960 ten opzichte van 1959 toe. De ver koop van losse kaartjes daalde aanzien lijk, kennelijk tengevolge van de minder gunstige weersomstandigheden. Aan het schoolzwemmen namen 670 leerlingen deel. Verkocht werden 481 gezinsabon nementen, 1922 persoonlijke abonne mentskaarten en 26.480 losse kaartjes. rectoren die de elektriciteisvoorzienlng tegen gelijke productiekosten als de energievoorziening volgens toet klassieke procédé voor hun rekening zouden kun- Veel duurder Neen, wat dat Betref f zal er nog heel wat onderzoek nodte zijn. Natuurlijk, kernreactoren voor de elektriciteitsvoor ziening zijn er op de wereld al wel in Amerika en Enigeland vooral, maar ook in Frankrijk bijvoorbeeld maar zc zijn bepaald nog niet rendabel. De SEP: Samenwerkende Electriciteits Productiebedrijven N.V., die, zoals de- zer dagen werd gemeld het plan heb ben een kleine onderzoek)kernenengie- centrale in Nederland te bouwen, laten door een sbudiccommissie uit hun mid den uitrekenen: wat deze centrale zou gaan kosten. Zou bij ccn geprojecteerd vermogen van ca. -0.000 kw, elektriciteit geprodu ceerd worden tegen 4.5 cent per kwb, dan is dat ca. 1,5 cent méér dan volgens dc klassieke metnodc. Dit betekent per jaar alleen aan produktiekostcu 6 mil joen gulden duurder Toch beginnen Waarom dan tooh aan dit project be gonnen, tenminste, wanneer dc kosben niet ondraaglijk worden? Terwijl er bovendien terdege rekening houdt dat het gekozen reactor-typede zogenaamde kokend water reactor vai General Electric in Amerika niet con currerend kan zijn en het wellicht nim rner zal wórden? Om oruze elekitriclteit-producerendi bedrijven op de kernenergiecentrale „an-sich" te laten inspelen, om mensen van deze bedrijven er vertrouwd te niaken. 0 Om de Nederlandse industrie staat te stellen niet sleahts de klas sieke onderdelen van dit soort kern reactoren ie gaan vervaardigen, ir ook de specialistische onderdelen, dat deze niet geïmporteerd behoeven te worden, wac tot belangrijke kosten besparingen kan leiden. Een cu ander onder het motto: Er zit ALLES in die kernenergie voor de toekomst. Met name voor onze energie voorziening, waarnaar ccn toenemende vraag is cn zal blijven". Men is mclyk van overtuigd dat kernenergie centrales op dc duur tegen dezelfde (verder gaat men voorlopig nog maar niet) productiekosten als thans elek. tricltcit kunnen gaan leveren. Een ze kere mate van bewijs hiervoor levert Engeland reeds door zijn aankondiging al Voorontwerp gekocht Wat gaat ër ruu gebeuren? Een stu diecommissie van SEP, vconnamelijk bestaande uit ingenieurs, vertrok dezer dagen naar San José, Californië, dc General Electric Company is g> tigd. In samenwerking met deskundigen aldaar zullen vier maanden besteed worden aan het maken van een vooront werp van een kernenergiecentrale, de meergenoemde kok°nd water reactor of BWR .Bowling Water Reactor) zoals hij ln vakkringen heel, analoog aan d' welke reeds bij Chicago rn bedrijf is. Als dc Nederiandse „elcbtriclteits- reactoreen dcrac van dc omvang zal hebben die zijn „moeder" by Chicago bezit, zuilen de kosten van dit project tussen de 60 en 80 miljoen gulden ko- men te liggen. Hy zal dan een vermo gen van ongeveer 50.000 kw hebben. Niet zo groot dus als men weet dat een gemiddelde centrale (de centrale Waal haven over een ,|aar of twee bijvoor beeld) wel 320.000 kw kan produceren. Maar dat is ook niet nodig. Toen de keuze eenmaal op deze ko kend water reactor of BWR van Gene ral Electric was gevallen heeft men daar de bouw-op-papier gekocht. De stu diecommissie van de SEP gaat dat voor ontwerp nu „halen'in die vier maan den geven deskundigen van General Electric aan d'e Nederlanders hun bouw- gehe-men van deze BWR prijs. Maar dan ook niet meer dan de bouwgehei- men, behoorlijk betaald moet8worden. Het „waarom", de fundamentele gege vens d-ie aan deze „bouwplaat" ten grondslag liggen blijven Ln de kluis. Tenzijdaar óók weer voor wordt be taald, wat de SEP niet wil, want je VOORHOUT Raad van Voorhout over kredieten en namen Gisteren kwam de gemeenteraad van Voorhout voltallig bijeen. De* raad stem de toe in een vénhogi-ng va-n het in 196( vastgestelde krediet voor de verbreding van de Jacöba van Beieren weg f 1.105.000. Voorts kreeg een zestal straten namen. De st-raat parallel lopend aa Julianalaan gaat Oranje Nassaiulaan heten, die tussen de Prins Bomhard st raat en d e Boekhorst-laan Wilhelm in a- laan, de verbindingsstraat tussen de Ju lianalaan en de Oranje Nassau la an Em- mast raat, de meest noordelijke zijstraat in de Oiande Nassaulaan Willem Zwijgerstraat en de meest zuidelijke Mauritsstraat. In de buurt ran de Ohur- Ghdlllaan en Rooseveltstraat i<n Boerhaaveplan zal nog een Generaal Marahalllaan komen. Aan de VEBO zal f100 worden ge schonken in verband met het aanstaan de jubileum. Verscheidene gronden het olan Boerhaave werden verkocht nog slechts voor enke'e bungalows L* plaats. Begrotingswijzigingen, premie- verleningen voor woningverbetering vernieuwingen van de vloeren in dc r.k. jongensschool werden goedgekeurd. Met d-e bijdrage van f 3500 in de kosten van de aanleg van een elektriciteitskabel aan de Rijnsburgerweg ging men koord. Er werd nog gediscussieerd de -heffing van een baatbelasting op de onbebouwde percelen; B. en W. zullen dit ln studie nemen. De woning Loosterweg 1 werd onbe woonbaar verklaard; het voorstel om K. van der Ploeg aan te stellen als werk man eerste klas kon geen doorgaing vin den, omdat de betrokkene geen ontslag- bewijs had ingeleverd va-n zijn huidige werkgever. i ander tooh ook nog kun nen dragen. Soort puzzel Deze handed is volkomen verant woord, want men kan zich voorstellen hoeveel kapitalen de research General Electric heeft gekost. In dictatoriale landen ligt dit gemakkelijker, omdat de staat daar alles betaalt én het overi gens exclusief houd't voor adhter het ijzeren gordijn. In de democratie zijn er eveneens gordijnen, die echter opge licht kunnen worden tegen betaling. Dit laatste heeft ontegenzeggelijk zijn na delen men denke bijvoorbeeld aan de integratie van het totale onderzoek in de vrije wereld —maar het is nu een maal zo. En nog redelijk bovendien. Maar goed dirt even terzijde. Als de studiecommissie met het voorproject nar huis komt, heeft ze een soort puz zel bij ztoh. Maar daarom is het ook een proef-, een onderzoekreactor, waar mee in vele richtingen kan worden ge ëxperimenteerd. Eenmaal terug, zal de commissie de kostenfactoren nader be kijken. De uitkomsten hiervan zijn ten slotte bepalend voor het wel of niet bouwen. Er zit natuurlijk een grote kans in van wél, andiers was men niet met dit voorproject iin zee gegaan. Wordt het gerealiseerd, dan zal het van nu af gerekend een jaar of zes duren voor deze Nederlandse BWR gereed voor gebruik is. SUSPOP lijkt beter Maar dit is niet het enige wat ons land aan de ontwikkeling van kernre actoren ten behoeve van de elektrici- teilsproduktie doet. Bij de KEMA N.V. (tot Keuring van Elektrotechnische Materialen, Arnhem), waarin alle Ne derlandse energiebedrijven participe ren, wordt fundamenteel aan een ge heel ander project gewerkt, men in de toekomst voor zovi deze beoordelen kan veel verwachtingen koestert dan v BWR van General Electric. Het gaat hier om SUSPOP, een suspensie-reactor. Ilierin wordt de splijtstof niet gebracht in de vorm van staven, opgesteld volgens een regelmatig patroon met daartussen het moderatormateriaal, modi-g om de regelmatige werking van de reactor te verzekeren. Neen: in deze suspensie (oplossiing)-reactor zijn splijtstof èn moderator gelykmatig verdeeld: de splijtstof zweeft in de vloeistof (mode rator). De consequentie hiervan is dat men nu niet steeds nieuwe staven splijt baar materiaal in de reactor behoeft 'e brengen, met alle praktische bezwaren daaraan verbonden. Bovendien: deze SUSPOP is een com binatie van een gewoné èn een kweek reactor, in welke laatste, zoals eerder gezegd, niet splijtbaar materiaal splijt baar gemaakt kan worden. Dit project is nog maar in het beginstadium van zijn fundamentele ontwikkelingmen kan .er, althans in de nabije toekomst -nog geen praktische resultaten van ver wachten. „Ergens in Nederland" Voorlopig houdt men het dus wat de praktijk betreft op de kokend water reactor of BWR. Waar hij eventu eel zal worden gëbouwd? Daar de beslissing over de bouw in feite nog niet eens is genomen moet het duide lijk zijn, dat men zich i plaats vooralsnog niet erg heeft* Het zal „ergens in Nederland" zijn, met dien verstande, dat deze onder- zoekcentrale in de buurt van het grote koppelnet zal moeten komen; voorts in cle omgeving van een groot water (koelwater cn lozing afvalprodukten) en ccn flink eind uif de buurt van bevol kingscentra. Dit laatste niet zozeer van wege het gevaar voor de bevolking dit wordt door leken sterk overdreven: associaties met atoombom en dergelijke als wel vanwege de verzekeringstech niek inzake wettelijke aansprakelijkheid. Maar dat is wécr een hoofdstuk apart. WARMOND Afscheid burgemeester Het ligt in de bedoeling het bunge- meesteragezim een passend afscheid te bereiden zaterdag 1 juli in 't Trefpunt. Het plain is een aandenken aan te bieden, waartoe dezer dagen een huis-aon-lbuis Inzameling zal worden gehouden. Er is een atsoheidscomité samengesteld, be staande uit de heren H. A. G. M. Walen kamp, M. M. B. Pie terse, K. Gtintlher, H. L. Boonstra, J. Th. M. A. Gussenhoven en prof. J. van 't Westeimde. Voor het afscheid zaterdag is (het vol gende programma vastgesteld: 2 uur: bijzondere vergadering van de gemeen teraad. Daarop aansluitend zal door het comité het afscheidsgeschenk van de burgerij worden aangeboden. Er zal ge legenheid zijn hel woord tot het burge- meestonsedhtpaar te richten. Deze bij eenkomst toegankelijk toot genodig den duurt tot, vijf uur. Van vijf tot zes uur wordt e<*n voor een ieder toeganke lijke afscheidsreceptie gehouden. Voor hen die niet op deze middagreceptie kunnen komen, Ls er gelegenheid des avonds van half negen tot 'half tien af scheid te nemen, eveneens in 't Trefpunt. Hendrix' Pluimvee- en Veevoederfa briek te Boxmeer: Minister mr. V. G. M. Marijnen zal 6 juli te Heven bij Gennep de nieuwe mengvoederfabriek openen bij een Maashaven met sterk geautomati seerde produkitie; er zijn 42 silo's met gemiddeld 175 ton capaciteit. Bijenkorf: Op een vraag van een aan deelhouder deelde de directie mede, dat 't slijginicspcrccntage van de winst los staat van dat van de omzet. Grotere voorraden in verband met langere levertijden ver eisen hogere afschrijvingen op de goede renvoorraad. Behalve door dc normale kosten werd de winstmarge dus door dc toeneming der voorraden gedrukt, zodat de verhouding tussen de percentages verstoord werd. Uit het verslag blijkt dus niet dat de omzet belangrijk meer steeeg dan de winst. D direotie kon zich niet uitlaten over de vraag of de agioreserve, ontstaan door de overneming van 't Hart belastbaar wordt bij uitkering. De boek. waarde van het onroerend bezit is f 27.5 miljoen, de verzekerde waarde f 111 min

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11