Mislukken haringseizoen Noorwegen kringloop Sp an visserij op malse maatjes: pionierswerk staaltje Eerste paal C.N.V.-woningen zit in de grond i,WE LE1DSCHE COURANT DINSDAG 20 JUNI 1961 Visserij golven HENDRIK PLUG en Dirk Kuyt konden wel eens de grondleggers wor den van een geheel nieuwe vorm van haringvisserij. Want men mag dan al eens over vleetkotters hebben gesproken, men mag al eens in theo rie hebben geopperd dat de spanvisserij zo mooi is dat men er eigenlijk ook maatjes mee zou kunnen vangen, de twee Katwijkse schippers, die voor de rederij Flevo de Internos en de Stella Maris over de zee dirigeren, zijn toch de mannen, die nu in de praktijk tonen wat de mogelijkheden; voor de spanvisserij op de Hollandsse Nieuwe zijn. Al jaren is er het moeilijke probleem: hoe krijg ik een klein soh'ip, dat 's zo mers op de haring kan worden ingezet en de rest van het jaar voor de visserij op andere vissoorten kan worden ge bruikt? Men heeilt aan een vleetkotter gedacht, en de laatste tijd 'is men zelfs op de gedachte gekomen een hekkot ter te bouwen, die over het achterschip de vleet zou kunnen schieten. Hierbij heeft men d"us nog steeds vast gehouden aan de twee mogelijkheden voor de haringvisserij. Je moet trawlen en anders moet je de vleet gebruiken. Ten so/ltte as men met het pelagisch haringtrawien, waarbij een net op een afgestelde diepte door het water zweeft achter het visserschip aan, nog niet ver der dan het experimentele stadium. Er is een vorm van pelagisch fcrawlen, die al wol in de praktijk wordit gebruikt: de spanvisserij. De Urkers vissen aJ ja ren met grote „atoomnetten", die door twee kotters worden gesleept en open gehouden. De netten zweven op een be paalde hoogte door het water en vangen de pelagische vissen, diie in tegenstel ling Itot de platvis niet op de bodem liggen. Honing befhoort tot d'ie vissen, en terwijl men 's nachts aan de oppervlakte hanimg met de vleet kan „opwachten", kan men overdag proberen met trawlnet de bodem af te schrapen op zoek naar de haring, diie het 'laagst zit in de school. Maar een span kan eigen lijk het best de haring bemachtigen, er de Urkers hebben dit ook al getoond. Voor de visserij op de Hollandse Nieu we is de spanvisserij echter nog onbe kend, al is er vóór het seizoen begon hier en daar al wél eens de geopperd of het niet zou kunnen. Het Ibemanningsprobleem speelt hierbij grorte rol, want het valt niet mee zes man regelmatig het net uit te zetten en weer in te halen en dan ook nog te kaken, te warren en te kuipen. De Ka-twijkers, die de bemanningen van de WR -19 en WR 51 vormen, heb ben er blijkbaar kans toe gezien, gelet op hun 60 kantjes op één zaterdag. Hoe wel het nog wat vroeg is om al defini tief victorie te roepen kan men toch zeggen, dat hder door de mannen van de Wier lager kotters pionierswerk wordt -verricht. Voor deze arbeid heeilt men bemanningen nodiig, diie wat de haring betreft van wanten weten. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat Katwijkers de eersten zijl* geweest. Haring op 56 graden NB De haringvisserij op 56 graden noor derbreedte is weer slecht geweest. De haring was wel te vangen, maar de vis sen waren zo klein van stuk diat het gewicht van de vangst toch maar wei nig florissante aspecten bood. Zaterdag stond er een briesje om de noord, maar het weer was toch goed. De vangsten Ijppen toen uiteen van 60 tot 250 manden makreel, schelvis en kabeljauw per etmaal. De LTM 35 Post boy deed een trek van twee pakjes, de IJM 99 Egmont boekte een dagvangst van 200 manden hoops, de Thorina ving in één trek een pakje, de Jacóba Ge- sina in één trek een groot pak. De IJM IS Emma, IJM 9 Haarlem, IJM 46 GLaesje en IJM 97 Toronto ver trokken naar zee. Zondag Stond er een bries om de noord. De vangsten waren 80 tot 200 manden schelvis en gul per etmaal. De IJM 23 Amsterdam deed een trek van twee pakjes, de IJM 37 Delft een trek van eveneens twee pakjes, de IJM 99 Egmont een trek van drie pakjes. Op 56 graden deed een Ainitje KW een trek van veertig manden. De KW 81 Alberta Hendrika deed een trek van twintig manden. De vangsten liepen uit een van 30 tot 80 manden haring per etmaal. Wat er was In IJmuiden voerden maandag schepen 6436 kisten vis aan. Voor de eerste beurt was de aanvoer 575 schel vis, 485 wijting, 220 gul en kabeljauw, 1210 haring. 1480 kleine kisten haring, 1075 makreel. 120 schol, 10 tarbot, 100 varia, 50 stuks kabeljauw en 5000 kilo tong. Voor de tweede beurt zorgden 59 schepen voor 30 schelvis, 315 wijting, 70 gul en kabeljauw, 1100 schol, 70 tar bot. 370 varia, 10 stuks .kabeljauw er 30.000 kilo tong. De KW 180 had 300 kisten, de KW 52 310 kisten, de KW 95 179 tonnen verse haring. De KW 99 had 210 kisten en 255 kleine haring. De SCH 153 zorgde voor i an voer van 90 kisten en 250 kleine haring, de SOH 171 voor 30 kisten en 170 kleine kisten. De aanvoer van de KW 82 was 295 kisten, die van de VL 110 100 kisten en 355 kleine kisten. De VL 84 kwam aan de markt met 240 kisten, de KW 101 met 265 kisten en 65 KATWIJK AAN ZEE Orgelconcerten De orgelconcerten in de Nieuwe Kerk emen dit seizoen een aanvang op 2fJ juni des avonds acht uur. Dick van Rijn te Katwijk aan Zee zal dan een concert geven. Verder concerteren op 4 e juli Piet van Egmond, 16 juli Feike Asma, 25 juli Koos Bons. 31 juli, 8 gustus en 25 augustus Feike Asma, 29 augustus Piet van Egmond, 5 septem ber Dick Schonevelid uit Rijnsburg. Op 18 augustus 'treedt het hervormde gemengde koor Vox Jubilans (110 leden) uit Waddinxveen op onder leading de 80-jarige Marimus Egberts met mede werking van Feike Asma, ongel. Duiven vlogen De postduivenhoudersvereniging De Rijnmondens hield een wedvlucht met oude duiven van St. Denis af. Afstand 392 km. In concours 88 duiven, die 1030 werden gélos,t niet goed weer kalme zuidwesten wind. De eerste duif kwam aan om 15-02.34 uur en maakte een snelheid van 1438 86 meter per nuut. De laatste prijsduif kwam om 15.20.36 uur. De uitslag; L. van Duyn 1, 3. 6. 11; J. van Duyn 2; B. Paauw 4, 18, 20; T. de Kluyver 5, 15; L. Knetsch 7, 12. 17. 22; J. Jungerius 8; H. Smit 9; H. M. Tjébbes 10, 13; K. R. Schaap 14, van Rijn 16; J. Parlevliet 19. VALKENBURG Eerste steenlegging dorpshuis Het bestuur van de Stichting Dorps huis heeft het bestuur van alle plaatse lijke verenigingen uitgenodigd tegen woordig te zijn bij de eerste-steenleg- ging voor het dorpshuis. Deze officiële daad zal geschieden op woensdagavond half acht door burgemeester M. A. van der Have. Het is de bedoeling, dat men dan aanwezig is in de zaal bij de Her vormde kerk. Na de sobere plechtigheid wil het be stuur van de Stichting een samenspre- king hebben. Ook zal deze plaats heb ben in de kerkzaal. Burgerlijke stand Geboren: Maria A C, dr v A A Opdam en W A van den Berg. Ondertrouwd: C C van der Meij. 24 jr en A van der Plas, 25 jr. Overleden: W Slootweg. 61 jr, echtgen van M C Mourik; A Bol. 82 jr. CENTRIFUGES KROMHOUT - RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 kleine haring, óe LJM 34 met 600 kisten "30 kleine haring en de IJM 211 met 300 kisten en 40 stuks kabeljauw. De schelvis was maandag weer be hoorlijk duur. Dat gold ook voor de kabeljauw, want de kisten kwamen tot ƒ198. Makreel en haring blijven onge- gelijk m prijs, de stijging was in elk geval niet van veel betekenis. Veel haring moest maandag warden afge keurd. de kleine haring vertoonde na melijk vele gebreken. De tongprijs blijft voor grote tong dn de buurt van ƒ4, de slips schommélen regelmatig tussen ƒ1.30 en ƒ1,60. Vandaag aan de markt De KW 187 lost vandaag 100 schelvis, 30 wijtmg. 51 varia, totaal 181 kisten. De SCH 111 komt aan de markt met 460 kisten, de LJM 62 met 70 kisten. KATWIJK AAN ZEE Dick van Rijn voor de televisie Morgenavond wordt in het televisie- programma opgenomen een op 16 juni door de jeugdige organist Dick van Rijn In de Nieuwe Kerk gegeven concert Avondvierdaagse De avondvierdaagse, die woensdag avond begint, zal niet zoals eerder ge meld starten van het gemeentelijk sport park af, maar van de gemeentelijke op leidingsschool uit aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee. Meisjesclub De meisjes van het C.J.V., die in het verenigingsgebouw aan het Abeelpleln donderdagavond club zouden hebben, worden om zeven uur verwacht op het veld achter het stoomgemaal, waar een spel wordt beoefend Opbrengst collecte De extra collecte in de Hervormde Kerken voor de Kerkvoogdij heeft opge bracht f 952,25. Calvjjn Vanavond acht uur vergadert de Her- vormd-Gereformeerde mannenvereniging Calvijn in het hervormd vereniglngsge- Spreekbeurt Donderdagavond acht uur spreekt ds. J. van Rootselaar van Delft in de Kapel. BENTHUIZEN Tweede prUs voor meisjes N.AS. Bij de jeugd-kringturnwedstrijden van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond (afde ling Gouda), die zaterdag in Zevenhui zen werden gehouden, heeft de jeugd van de gymnastiekvereniging „Na Arbeid Sport" niet het beste beentje voorgezet Bij de jongensgroepen bracht NAS. 18 deelnemers in de strijd, die een „drie- kamp" tot opgave hadden. De nummers rekstok, paardspringen en een vrije oefe ning werden nogal nonchalant uitge voerd. Met nog een andere vereniging vielen de N.A.S.-jongens buiten de prij zen door een te laag gemiddelde. De N.AS.-meisjes hadden in het begin wat last van de zenuwen, doch weerden zich overigens uitstekend. De 24 meisjes mochten na de uitvoering van de num mers brug ongelijke leggers, paardsprin- :n een vrije oefening een hartelijk us in ontvangst nemen Met het puntentotaal van 602,4 legden zij beslag op de tweede plaats. KOUDEKERK A. D. RIJN Burgerlijke stand Getrouwd: Bastiaan Visser, 25 jr, en Johanna van Vliet, 23 jr. Ondertrouwd: Jacobus Verbree, 27 jr, Hazerawoude, en Neefltje van der Voorat, Inenting Donderdag 22 pumii om 3.15 uur is er hef Groene Kruisgebouw gelegenheid kinderen, geboren dn 1959 en 1960, te laten inenten tegen polio. HAZERSWOUDE Klomp (looi- <le ruit Ik denk dat het in een overmoedige bui gebeurde", zo bepsychologiseerde :n student uit Hazerswoude zichzelf. „Kwam er soms niet een beetje drank bij", waagde de Haagse politierechter het te veronderstellen. Het bleek dat er elk geval nog drie glazen bier bij kwamen. Er was zelfs sprake van méér.... In elk geval, in overmoedige of dron ken bui, de jongeman had zomaar op een avond een klomp door een ruit van café in Hazerswoude gekeild. Dat mag niet. „Des morgens vond ik een klomp in de zaak en een ruit aan scherven", zo had de caféhoudster gerapporteerd en het verband tussen beide feiten was duidelijk. De politie had niet alleen de student, doch ook een 20-jarige boomkwekers knecht uit Hazerswoude in verband met deze klompgooierij aangehouden. De klomp was van de boomkwekers knecht. „Als je meer van dat soort overmoe dige buien hebt, kan het wel eens raar >or je aflopen", constateerde de rechter. De officier eiste f 25 boete of vijf da gen hechtenis, dat ook het vonnis werd. Daarna stond de boomkweker terecht die ook al geen erg duidelijke verklaring om die klomp per se door de ruit moest Hij verklaarde zelfs maar twee glaas jes bier te hebben gedronken, doch ge tuigen hadden er wel acht of tien geteld. „En die klomp vloog toch zeker niet i van je voet door de ruit", vond de of ficier, die ook tegen deze verdachte f 25 boete vroeg. De rechter legde de gevraagde boete en bepaalde, dat de klomp aa dachte zal worden teruggegeven. Schaaknieuws Gisteravond speelde de Hazerswoudse schaakclub in Koudekerk aan den Rijn aan 14 borden een vriendschappelijke wedstrijd tegen de schaakclub „Koude kerk". Het werd een royale zege voor de Hazerswoudse schakers. Gedetailleerde uitslagen: H. Boelee (Koudekerk)Jac. Harkes (Hazerswou de) 0—1: P. Vernet—J. A. Vos 0—1; G. de Wit—J. v. d. Haven 0—1; H. v. Vliet P. Cok Var-Vt; J. de Wit—M. J. Ra- vensberg 0—1: J. Nieuwenhuyzen—W. Ofwegen 01; L. v. d. WulpL. v. Gorkum 10; A. J. de WitteJ. v. Dorp 01; G. GroenewegP. den Hertog 10; J. ColijnJoh. de Groot 10; G. Sna- tersen—H. Merbis 0—1; J. Cok—P. C. Helmus 01; A. HoogeveenB. C. Poot 1—0; J. Kruit—J. de Gelder 0—1. Totale uitslag 4V»9!i in het voordeel m Hazerswoude. Evangelisatiebijeenkomsten Donderdagavond spreekt in een Inter kerkelijke evangelisatie-samenkomst ii de bovenzaal van „Het Oude Raadhuis' de evangelist Ed. Pera uit Den Haag. Medewerking verleent Anton Wolfhaus uit Rijnsburg met zang en gitaar. Aan vang kwart voor acht ROELOFARENDSVEEN Vox Laeta Op het bondsconcours te Noord-Schar- woude behaalde de gemengde zangver eniging Vox Laeta met 327 punten een tweede prijs. Alphen aan den Rijn Beter eigen woning dan andere luxe voorwerpen Gistermiddag is de officiële eerste paal geheld voor de bouw van 31 woningen in Alphen aan den Rijn-West, ten zuiden de Baronie. Een bijzonder complex, want het zUn woningen die worden ge bouwd door bemiddeling van het Chr. Nationaal Vakverbond. Alphen aan den Rijn heeft de primeur gekregen, want het ls het grootste CNV-project tot nu t was wel een merkwaardige zaak irnemen, dat er gemeenten zijn, die bouwplannen van die zijde geen steun verlenen. Alphens burgemeester zei: „Hoe meer hoe liever! We verkopen graag aan iedereen bouwgrond, maar het doet ons extra goed als we weten dat de woningen voor eigen ingezeténen zün bestemd." De Ahornstraat is nu nog buitenkant, maar de straataanleg doet zien dat het daar over enkele jaren ook vol zal zijn. Op de heimachine staande kon de heer W. Geerlof, voorzitter van de Alphense Chr. Besturenbond, gistermiddag een vrij groot gezelschap verwelkomen. We men: burgemeester Bruins Slot ei wethouders J. v. d. Berg en Ph. H. Ro gaar (later ook wethouder A. J. Dekker) loco-secretaris J. Constandse; de heer J. Visscher, secretaris-penningmeester van het Verbond voor Christelijke Woning bouwverenigingen en -Stichtingen in Nederland (met welk bouworgaan het C.N.V. werkt); de heer W. S. van Leeu wen, districtsbestuurder van het CNV te Den Haag; ir. N. Buijsert, directeur gemeentewerken; de heren J. B. Samsom directeur N. Samsom N.V.; W. Spijker, vertegenwoordigende de Coöp. Boeren- ALPHEN AAN DEN RIJN Wandelsuccessen Zaterdagmiddag was de A.WE.V. „Op Goede Voet" ite gast bij de jubilerende Leidse Sportstichting, die naast verschil lende andere sportevenementen ook een wandeltocht organiseerde. De -techni sche uitvoering was in handen van een commissie, samengesteld uit leden van „Wandelkring Leiden en Omstreken" van de KJJ.B.v.L.O. Onder de bijna 600 wandelaars waren drie groepen van „O.G.V.". Zij hebben een prettige wan- delmiiddag gióha-d door het mooie weer, de prima organisatie en parcoursen en ook door de successen: een tweede prijs op de 15 km en een tweede prijs op de 10 km. Alphen 1—A.R.C. 1 Deze voetbalwedstrijd in de serie om de B. en W.-beker wordt n!et morgen avond. maar donderdagavond om 7 uur 't BRILLENCENTRUM ir Speciaalzaak BOSPLEIN 8 KATWIIK TEL. 3807 leenbank Raiffeissenbank en J. Verleng, directeur van de Alphensche Bank Voorts de geïnteresseerden bij de bouw, toekomstige eigenaars. Zelfoverwinning De heer Geerlof zei, dat het een bij zondere dag was voor de Chr Besturen bond Alphen aan den Rijn Enkele jaren geleden stelde men in eigen kring de vraag. Is er voor ons een taak inzake de woningbouw? Niet zo vreemd als men weet dat spreker als lid van de raad en de Commissie Woonruiratewet alles afwist van de moeilijkheden op dit terrein. Het kostte zelfoverwinning, maar men kwam en: ja! Via de CNV-contacten kwam een plan tot stand. Men ondervond zeer veel medewerking van het gemeentebe stuur. Het heeft wel lang geduurd, i er kwam (onder architectuur var heer J. Dekker) een verantwoord bouw plan tot stand; men kreeg eindelijk toe stemming dit uit te voeren. „We zijn ei als bestuur een beetje trots op dat dit mogelijk werd", aldus spreker er wenste de toekomstige bewoners veel geluk en voorspoed. De reeds genoemde heer Visscher trad hierna als heier op, vanwege het feit dat hij veel werk aan de voorbereiding heeft verricht. Op een houten paal van acht meter wordt nog een betonnen oplanger van twee meter geheid. Moeilijke periode Het gehele gezelschap ging hierna naar de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes, waar men. met koffie (en gebakjes in de schoolkeuken vervaardigd) nog enige tijd Burgemeester Bruins Slot was hier eerste spreker. Het slaan van de eerste paal betekent de afsluiting van eer paalde moeilijke periode. Er gaat wat aan vooraf in deze tijd; je zou er waf krijgen, aldus spreker. HU wilde daarom het plaatselijk C.N.V.- bestuur een grote pluim op de hoed zet ten, dat het heeft doorgezet. De burge meester was vooral blij dat het hier woningen voor plaatsgenoten betreft, waarbij men zich niet strikt tot geestver wanten heeft beperkt. Spreker hoopt dat de Chr. Besturenbond nogmaals met eer plan zal komen, al is het voor driehon derd woningen en wenste allen bU de bouw betrokken, veel succes. Bouw zelf. FNE NOORSE visserijdeskundige Finn Devoid heeft een voor de Noorse V* vissers uitermate teleurstellende voorspelling gedaan. Het ziet er niet naar uit, dat het misslukken van het Noorse haringseizoen nu al drie maal achtereen een incident kan worden genoemd. De Noren moeten erop rekenen, dat het seizoen nog wel dertig jaar achtereen abnormaal kan blijven.Dit jaar voorspelde de heer Devoid, dat de Noren ten hoogste twee miljoen hektoliter haring langs de kust zouden vangen. Het werden er niet meer dan 424.420. Daarmee overtrof dë catastrofe van dit die van 1960, toen de Noren 2.300.000 hektoliter haring vingen. van de avond steeds naar de oppervlakte in de omgeving van de zuidelijke fjorden en bleven daar tot de dageraad. In geen geval werden haringscholen aangetroffen op grotere diepten dan 50 meter. Nu ls het andersom Het is nu echter andersom. Zelfs tijdens de nachtelijke uren treft men geen en kele haringschool meer aan boven de De Noorse deskundige is ervan over tuigd, dat de reusachtige Russische vloot, die op de haringgronden voor zuid-Noor- wegen opereert èn de emigratie van de haring naar andere, verder afgelegen gronden de oorzaak zijn van de slechte seizoenen. De levenswijze van de haring bij zuid- Noorwegen is totaal veranderd. Vroeger kwamen de haringscholen bij het vallen Eigen bezit honderd meter onder de waterspiegel. De haring heeft zich in de meeste geval len teruggetrokken tot een veilige diepte van 200 meter, aldus de heer Devoid, De Russische haringvangers hebben de haring op deze grote diepten voortdurend achtervolgd. Volgens de heer Devoid zwemmen de scholen thans echter zo diep, dat ook de sterke Russische sche pen er niet bij kunnen komen. De emigratie van de Noorse haring volgt, volgens de heer Devoid, een kring loop, die zich eens in de ongeveer hon derd jaar herhaalt. Sinds 1670 verdwijnt de haring elke eeuw voor. een periode van ongeveer dertig jaar van de Noorse kust. Dit proces heeft zich voorgedaan in :odat de heer Devoid ng is, dat i door het steeds later komen haring, die steeds noordelijker van de Noorse kust gaat paaien. Dit heeft thans ook plaats. Wanneer de haring over dertig jaar terugkomt, zal zij zeer vroeg komen en wel bij Vestlandet. Dit zal geschieden in oktober en zich voortzetten tot aan de Atlantische kust van Zweden, ongeveer voor de provincie Bohuslan. Vervolgens zal de kringloop voortgaan: de verschijning van de haring wordt steeds later. Weldra houdt de haring op met het paaien voor de Deense kust, ver volgens voor de kust van Sörlandet en daarna voor Vestlandet, KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Woensdag 21 juni: hoog water 8.40 De heer Visscher heeft hierna in uitvoerig betoog de grote waarde van het eigen woningbezit geschetst en aange toond dat dit CNV-werk niet nieuw De Christelijke sociale beweging is reeds lang mee bezig (Patrimonium). In het begin van zijn toespraak bracht hij een postume hulde aan de overleden oud- penningmeester van het CNV, onze plaatsgenoot de heer J. H. Wernsen (wiens echtgenote aanwezig was). Deze reeds ettelijke jaren geleden het eerste initiatief tot dit project. Had God hem niet weggenomen dan had heer Wernsen de eer te beurt moeten vallen van de eerste paalslag te geven. Spreker eindigde zijn uitvoerige toe spraak als in het sprookje: Ik moge deze 31 gezinnen een lang, gelukkig en geze gend leven toewensen in hun eigen woning. Besteding welvaart Districtsbestuurder Van Leeuwen zei, dat hij zich 's morgens bezig had gehou den met een rapport over kredietopname bepaalde stad over 1960. Het ging •n bedrag van 13.000.000, ruim f 1.000.000 opgenomen wa: aanschaffing van televisie-toestellen. Spreker oordeelde dat zi) die zich hebben opgegeven voor een woning een veel concreter Inhoud hebben gegeven besteding van de welvaart. Hij ten overvloede op dat de tijd (huurver hogingen) in hun voordeel werkt. Spreker feliciteerde de Chr. Besturenbond het CNV met dit bouwplan en prees het werk van de voorbereidende in de persoon van de heren W. Geerlof en secretaris W. de Ruiter. Van de plaatselijke K.AB. N.V.V. waren ook vertegenwoordigers aanwezig; van hen sprak de voorzitter van laatstgenoemde organisatie, de heer L. Wingelaar, woorden van hulde aan het adres van de Chr. Besturenbond initiatief. De heer Geerlof bracht alle sprekers dank en de architect en aannemersfirma vertelden nog iets over de gang vi Fietspuzzelrit een leuk evenement IN HET kader van de Zomersportweek 1961 is gisteravond een geslaagde fiets puzzelrit verreden. Vierenzeventig meis jes en jongens in de leeftijd van 1216 jaar verschenen aan de start bU Nabij. Er heerste veel vrolijkheid. Iedere minuut ging een deelnemer, voorzien van routebeschrijving en start kaart, welgemoed op pad. De door leden van de CJ.V. „Onderzoekt de Schriften' u'itgezette tocht ging kris-kras door Al phens straten. Zonder oponthoud duurde de rit ongeveer een uur. Door de nu eenmaal onmisbare voet angels en klemmen kwamen sommigen langs een wel wat erg grote omweg op hun uitgangspunt terug. Anderen daaren tegen zagen kans uiteraard met ver meerdering van hun aantal strafpunten binnen het half uur terug te zijn. De opgewekte verhalen na het volbren gen van de tocht lieten er overigens geen twijfel over bestaan, dat de meisjes en jongens bijzonder genoten hadden. En dat was eindelijk toch de bedoeling. Vanavond zal het „feest" worden voortgezet in en om de Rijnhaven. Meis jes en jongens van 16 jaar af zullen roeiwedstrijden houden, waarbij zij ge bruik zullen moeten maken van hun handen, omdat de boten (en zelfs ton nen!) niet zijn voorzien van roeispanen Ook zullen (te land) wielerwedstrijden worden gehouden; de fietsen die daar voor gebruikt worden, zijn „bandenloos". De organisatoren hebben voorts gemeend, dat een speciaal damesnummer, te weten een pannekoekenloop, niet op het pro gramma mocht ontbreken. Dit havenfestijn begint om half acht. De 12-16 jarigen zijn natuurlijk ook wel kom. Als supporters kunnen zij goed werk doen! Scholieren dagje uit De leerlingen van de lamdbouwhuls- houdschool „Koningin Juliana'' hebben vrijdag hun jaarlijkse fietstocht ge maakt. Gingen de eerste klassen naar Reeuw ijk, de tweede klassen zochten hun vermaak in westelijke richting. Od hun programma stond een bezoek aan de tentoonstelling van werken van de in 1861 geboren schilder Flaris Verster in de Lakenhal te Lelden en daarna aan het landgoed Duinrell in Wasse naar, De speeltuin van Duinrell en hes spel In hot bos bracht hen een prettige middag in de vrije natuur. Een uur zwemmen lm het Wassenaamse sport- fondsenbad besloot deze heerlijke dag. De leerlingen van de eerste klassen De heer Visscher had het zeker niet gemakkelijk aan de „hei- kar" toen hij de eerste paal sloeg voor de 31 CNV-woning en in de Ahornstraat te Alphen aan den Rijn. Links een aantal be stuursleden van de plaatselijke afdeling. maakten een fietstochtje naar GoudL. zU de glazen van de St. Janskerk bezichtigden en enkele mooie oude ge bouwen. Vervolgens gingen zij naar Haastrecht, waar zi) zich een uurtje vermaakten in de speeltuin, het doolhof watervliegtuig van de uitspanning _De Kleine Betuwe". Om 3 uur vemcro*- xen ze weer en gingen dwars door h.«t mooie Reeuwljkse pflosseneébled maar tiet zwembad „EMhoeven" De huishoudassistenten maakten op da Eets een excursie naar het academisch eiekenhuis in Leiden, waar zuster Schras nen door de keukens, wasserij, recrea tiezalen enz. rondleidde en over het werk aldaar vertelde. '6 Middags gingen zij naar bet Rijksmuseum voor Volken kunde, waar mevrouw Liesbeth Volders eerst dets vertelde over het batik ken zoals het gebeurt in Indonesië. Ver volgens mochten de meisjes zelf In een iets eenvoudiger techniek oen kleed]* batikken, hetgeen hun de hele middag bezighield. De vorming ski asse ging maar Amster dam voor een bezoek aan de dleetfceu- de Bijenkorf en aan het Stede lijk museum, alwaar de Stijlkamers uit de 17e eeuw alsmede de tentoonstelling „Finse vormgeving'' werden bezocht. Zilveren jubileum van H. Bauer Gisteren vierde de heer H. Bauer zijn zilveren jubileum bij D. en Joh. Boot N.V„ motorenfab riek „De Industrie", 's Morgens complimenteerde namens de direotie de heer Boot de jubilaris en hy liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een enveloppe mot inhoud en een bloe metje voor mevr. Bauer. Tevens dank te ir. Boot hem voor zijn trouwe dienst als monteur gedurende deze 28 jaar en sprak hij de hoop uit, dat de heer Bauer nog vele jaren in goede gezond heid aan de motorerafabriek verbonden mag zijn. De gehele dag ontving de jubilaris bezoek, waaronder uiteraard vele col lega's, die hun wensen vaak vergezeld lieten gaan van stoffelijke blijken van waardering. Het is voor de familie Bauer een on vergetelijke dag geworden. Voor het toelatingsexamen aan het Chr. Lyceum te AJlphen aan den Rijn slaagden: Marieke de Boer, Gent Cra mer, Truus de Hoog, Janneke Keizer en Gnee-tge Pool; en voor het Gereformeerd Lyceum te Rottendam Carrie en Mieke van der Linden, allen leerlingen, van de Oranjesdhool alhier, hoofd de heer H. H. Keizer. Competitie In de competitie om de B. en W.-beker is de eerstvolgende wedstrijd niet op woensdag maar donderdagavond om 7 uur achter het Bospank, tussen Alp hen en AJt.C. Zaterdagavond AliphenAl phense Boys, ook echter het Bospark. Veiling Ter Aar Stagnerende export drukt de prijzen TAE TUINDERS die peulen hebben ver- bouwd, kunnen tot nog toe heel te vreden zijn. Ook de afgelopen week bleef de prijs goed op peil. Vooral de goede kwaliteit blijft duur. De doperwten blij ven eveneens duur. Hiervan is de aanvoer niet groot De kassnijbonen hebben een minder goede week achter de rug: vooral in het midden van de week was de prijs laag. De oorzaak is te zoeken in de geringe vraag van het buitenland. De smalle ex portbasis van dit produkt gaat zich nu wreken. Nog schaars aangevoerde stambonen vonden goed hun weg tegen een goede prijs. Tuinbonen bleven ook belangrijk te verkopen, natuurlijk daalde de prijs naarmate de aanvoer toenam. Tomaten zijn gezakt in prijs, ook hiervan was de export niet graag genoeg. De kwaliteit is behoorlijk. Nieuwe aardappelen liggen goed in de markt, vooral wanneer men goede kwa liteit heeft. Spitskool was erg wissel vallig. Andijvie is gekomen op een peil dat iedereen deze groente kan kopen. Sla zakte terug naar het minimum in het begin van de week, later werd het weer wat beter, vooral wanneer de kwaliteit goed was. Postelein kon zich goed hand haven op een behoorlijk peil. Rabarber is duur. De komkommers waren niet duur, terwijl de bloemkool in prijs daalde. De bospeenprijs ging eveneens omlaag, hoewel de aanvoer niet groot was. Hiervan gaat ook niets naar het buitenland, in tegenstelling met voorgaande jaren. Aardbeien schommelde sterk in prijs, vrijdag waren ze veel duurder dan woens dag. Boskroten gingen vlot weg tegen een goede prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9